FLITSEN Een sprookje herleeft Naar het Vrije Volk mededeelt, ls nog deze maand de installatie te verwachten van een commissie van leden van de vak beweging, huisvrouwenorganisaties, be drijfsleven en middenstand, die zal wor den be'-rokken bij de prijsvorming in ons larm" een taak die tot dusverre uit sluitend in handen van het Directoraat voor de Prijzen lag. In de gemeenten zullen buurtcommissies ingesteld worden voor prijzencontrole voor controle „van onder af". „Oud-Heemstede" geopend Onder zeer groote belangstelling ge schiedde Vrijdagmorgen de officieele opening in het R.K. Vereenigingsgebouw van de Historische Tentoonstelling. Aan wezig waren mevr. Beels van Heemstede, de burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda; de burgemeester van Benne- broek, mr. K. baron van Hardenbroek en mej. dr. G Kurtz, stadsarchivaris van Haarlem. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn zeide, dat deze ten toonstelling georganiseerd is naar aanlei ding van het feit, dat zeshonderd jaar geleden aan den Heer van Heemstede de hooge rechten werden toegekend en tevens is zij bedoeld als een aansporing tot het bevorderen van den burgerzin. Ten aan zien van het uitoefenen van de rechten deelde spr. mede, dat de doodstraf nim mer is toegepast en de historie slechts één maal gewaagt van een kastijding. Spreker herinnerde er aan, dat de gegevens over Heemstede reeds terugreiken tot de 10de eeuw en dat Heemstede in 1298 genoemd wordt. Na een kort overzicht te hebben gegeven over het belangrijkste van de tentoonstel ling, bracht hij dank aan allen, die door het beschikbaar stellen van voorwerpen, hadden medegewerkt om een zoo volledig Een deken te veel beseft slaperig dat hij het veel te warm heeft duwt deken naar voeteneind bevindt dat hij het met dien bundel op zijn voeten nog warmer krijgit probeert deken van zijn voeten te schoppen maar krijgt hem nu mid scheeps gaat rechtop zitten en duwt deken nij dig over boord trekt dat weer binnen boord beseft dat deken ook is meegekomen maar is te slaperig om er nog iets aan te doen mogelijk beeld van de historie van Heem stede te verkrijgen. In het bijzonder bracht hij dank aan het gemeentebestuur van Haarlem, aan het Rijksarchief, de R.K kerk en de Ned. Herv. Gemeente. De On derlinge Tuinliedenvereeniging „Aerden- hout en Omgeving" die de tentoonstelling met bloemen heeft opgeluisterd, wérd dank gebracht, waarna jhr. Van Doorn de tentoonstelling voor geopend verklaarde Geen „happy ending' Een Amsterdamsche meubelmaker had een trouwlustige dame voorgespiegeld, dat zij hem uit den brand zou kunnen helpen, door hem „even" 400.te leenen. Deze som zou hem namelijk ontstolen zijn op de Utrechtsche jaarbeurs en daar het geld aan zijn patroon toebehooi'de, zou de vrouw hem met de leening uit een moeilijk parket helpen. De juffrouw in kwestie ging er op in, maar de duiten kwamen nooit terug. Het verhaal bleek dan ook van A tot Z gelogen te zijn. Voor deze op lichterij wilde de Haarlemsche Officier van Justitie den meubelmaker met 1 jaar bedenken, waarvan 6 maanden voorwaar delijk, maar de verdediger noemde verd. een psychopaath, die in een waanwereld leeft en daarom niet geheel toerekenings vatbaar is. Een werkstertje van 23 jaar uit Amster dam had kennis gekregen aan een jonge man, die zijn vlam met medeweten van zijn ouders een weekend te logeeren vroeg. De gevolgen van deze eerste en ook van de latere logeerpartijen waren, dat er verschillende kostbaarheden uit het gast vrije huis vermist werden Een gouden horlogeketting, geld, een aantal bonnen en andere zaken verdwenen spoorloos en eenigen tijd daarna schreef het meisje haar verkeering met den jongeman af. Toen zij daarna in Oldenzaal werd aangehouden, was ze in het bezit van een aanzienlijke som gelds. Hoewel de vrouwelijke ver dachte steevast ontkende, gestolen te heb ben. en zij dan ook later een bedrag van 7-5 plus eenige textielpunten, die haar door de aanstaande schoonmoeder gegeven waren om een mantelpak voor te laten maken, teruggaf, wilde de Officier van Justitie niet aannemen, dat verdachte vrij uit ging en hij eischte 6 maanden. De ver dediger bracht de mogelijkheid naar voren, dat de zoon des huizes het geld had weg genomen, om met zijn vriendin uit te kun nen gaan en achtte het wettig en overtui gend bewijs lang niet geleverd. Zijn ver zoek tot onmiddellijke invrij'heidsstelling werd na raadkamer afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. Aiitwerpsche havenstaking brengt E.V.C. in het geweer Op de Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van de afdeeling transport der E.V.C. heeft het bestuur zijn leden geadviseerd: Hangende de Antwerpsche havenstaking, uit solidariteit, geen goederen uit schepen komend van of varend naar België te los sen of te laden. Nederlandsche en transito goederen, welke voor België bestemd zijn, zullen, zoolang de havenstaking aanhoudt, worden opgeslagen. Het bestuur wil voor komen dat Nederlandsche schepen, gedeel telijk met lading voor België bevracht, terwijl de rest van de lading bestemd is voor andere landen, in de Belgische ha vens, als gevolg van de staking, onver- richterzake zouden moeten terugkeeren. De vergadering heeft het advies van hel bestuur aanvaard. Harde noten over Palestina Tijdens een vergadering van de afdee ling Den Haag van den Ned. Zionisten bond, behandelde dr. S. Kieerekoper uit Amsterdam de problemen, die in en door Palestina zijn ontstaan, problemen, thans actueeler dan ooit. „Palestina is het land van de Joden, net zooals Engeland dat van de Engelschen of Rusland van de Russen, hierover valt, niet te discussieeren", aldus begon dr. Kieerekoper. „Er zullen Joden zijn, die de wereld ais hun vaderland be schouwen, of die een andere nationaliteit hebben en dat land tot hun vaderland rekenen en Palestina slechts als een geo grafisch begrip zien." Uitvoerig ging dr. Kieerekoper vervol gens in op de politiek van het Britsche Imperium gedurende de jaren tusschen den eersten wereldoorlog en den tweeden. Hij herinnerde in dit verband aan de z.g. Baifour-Declaration van 2 November 1917, volgens welke de Engelsche regeering zei- de, zich de grootste inspanning te getroos ten, om de Zionistische beweging te steu nen. „En wat zien wij thans?" zoo vroeg 6pr. „Razzia's in Palestina, plunderingen door Engelsche soldaten, opsluiting van Joden in concentratiekampen." Vervolgens wees dr. Kieerekoper op de verdiensten van de Joden tijdens den oor log, toen zij de Engelschen in de moei lijkste oogenblikken van den strijd in N. Afrika daadwerkelijk steunden. Fel richtte spr. zich tegen de uitdrukking „illegale immigratie". Hij wil de immigra tie in Palestina juist legaal noemen en achtte het optreden van de Engelsche re geering eerder „illegaal". Het stopzetten van de immigratie door de huidige Labour- xegeering noemde dr. Kieerekoper een „schandelijke woordbreuk", waarbij geen ware Jood zich kan neerleggen. Dr, Kieerekoper besloot met een opwek king voor de Nederlandsche Joden om hun volksgenooten in Palestina in dezen strijd te steunen. Nieuw strijdmiddel tegen de duurte FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 21} Aha. daar zijn de documenten, zonder welke een mensch niet door dit gecom pliceerde leven kan gaan: vaccinatiebe wijs, een uittreksel van het -geboortere gister enzoovoortPrachtig, u permit teert wel, dat ik de papieren maar direct bij mij steek. Het wordt langzamerhand al weer mijn tijd. Wanneer mogen wij uw dochter op den Falkburcht verwachten? Het lijkt mij beter, dat jonkheer Falke, dat zelf maar bepaalt, notaris. O, wat dat betreft, geloof ik, dat ik de jongedame maar het best direct kon meenemen, zei Hamsen. Maar dat zal uw goedkeuring toch waarschijnlijk wel niet kunnen wegdragen? Nee, nee, ik zou eerst mama's hu welijk nog graag willen meemaken, meng de Vera zich in het gesprek. Dat laat zich begrijpen. U wilt mij Öen juieten datum dan nog wel even schrijven, nietwaar? In ieder geval is juffrouw Falke eiken dag welkom. En nu moet ik tot mijn spijt al weer afscheid nemen, mevrouw! Het doet mij bijzonder genoegen, dat ik mijn cliënt den guneti- gen afloop van onze besprekingen zal kunnen meedeelen. Overigens wat ik nog vragen wou, juffrouw Falke bent n muzikaal? Uw grootvader is namelijk dol op muziek. Mijn dochter is zeer muzikaal en heeft een goede stem. antwoordde me vrouw Staniecki voor Vera. Dat is schitterend. Door de vrouw des huizes vergezeld, ging de notaris, nadat hij ook van Vera allerhartelijkst afscheid had genomen, de trap af Bij de deur hield mevrouw Sta niecki hem nog even terug. Ik heb nog een verzoek aan u, no taris. En dat is, mevrouw? Stelt u er jonkheer Falke vooral van in kennis, dat mijn dochter dat Anne een zeer levendig meisje is. Ze is niet aan een eenzaam leven gewend. Ze is levens lustig, bedrijvig, houdt van gezelligheid en Ik begrijp u volkomen, m'n beste mevrouw, trachtte de oude heer, die wel licht nog nooit in zijn leven een mensch zóó verkeerd had begrepen, haar gerust te stellen. Dat is nu juist wat mijn cliënt zoo graag wenscht: jeugd, vroolijkheid en zonneschijn op den ouden Falkburcht. Maakt u zich maar niet ongerust. Juf frouw Falke zal bij haar grootvader heusch niet levend begraven worden. Toen mevrouw Staniecki in de woonka mer terugkeerde, vond zij Vera, die in dolle uitgelatenheid haar witte schortje als een vlag door de lucht zwaaide. Nou, hebben we daar die oude mum mie even heerlijk te pakken gehad, mama? Zeg eens eerlijk: hoe heb ik m'n rol ge speeld? Ik hoop, dat je haar op den Falk burcht net zoo goed zuil spelen, Vera! Reken daar maar gerust -op, mama. Ik zal daar wel wat leven in de brou werij brengen! En juffrouw Falke, wat ik nog vragen wou: bent u muzikaal? Ha, ha, ha! Zou grootpapa ook van operette schlagers en hot jazz houden? Dat is het eenige. waar ik sterk in ben. Ik denk, dat hij de voorkeur geeft aan klassieke muziek. Dan zal ik het „Gebet einer Jung- frau" nog eens moeten doornemen. Of dacht je. dat „Grootvader's klok" hem be ter zou liggen? Houd toch op met die grappen, Vera! Ik ben blij, dat ik dit bezoek achter den rug heb. Ik ril nog als ik aan die comedie denk! Vera wierp haar moeder een verachte- lijken blik toe. Jij bent een goeie voor een samen zwering! lachte ze spottend. Eerst zet je het bedrog in elkaar en achteraf ben je bang! Vera, ik heb het voor jou gedaan! 't Is al goed, ik weet het wel. Maar je hebt. het tenslotte ook voor jezelf ge daan. Geef het maar eerlijk toe, de consul i.s nu niet bepaald verliefd op je aanbid delijke dochter en jij bent dan ook au Frankrijks chef staf in Den Haag Het vliegveld Valkenburg bood Donder dagochtend een bijzonder schouwspel bij de aankomst van den Franschen generaal J. J. M. de Latlre de Tassigny, die hier als gast van den chef van den Nederland- schen generalen staf aankwam. Dit bezoek is, zooals officieel werd bekend gemaakt, een vriendschappelijk bezoek van den chef van den Franschen generalen staf, levens inspecteur-generaal van de Fran- sche landmacht, aan den Nederlandschen chef staf. Vergezeld van generaal mr. H. J. Kruis begaf de generaal en zijn gevolg zich naar het Plein 1813, waar zij ontvangen werden door den minister-president dr. L. J. M. Beel, den minister van oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez en den minis ter van buitenlandsehe zaken mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Internationaal contact der Jeugdherbergen In het Scholsche plaatsje Loch Lomond, wordt de eerste internationale jeugdherberg- conferentie na den oorlog gehouden. Vijf en twintig landen hebben afgevaardigden ge zonden. Een novum is het plan om een Libertyschip als drijvende jeugdherberg in te richten. Dit schip zal eiken zomer drie reizen over den. Oceaan maken met Amerikaansche en Euro- peesche trekkers. Op deze wijze zullen 3000 jongeren worden uitgewisseld. De Amerika nen zuilen volgend jaar in Europa een trek tocht maken van zes weken. De Europeesche trekkers zullen een tocht door de V. S. en een deel van Canada maken. fond dolblij, dat je me kwijt bent. In den huize Eschental zou ik toch min of meer in den weg hebben geloopen! Wat beginnen we nu met Anne? trachtte mevrouw Staniecki het gesprek een andere wending te geven. Je hebt, vóór de notaris kwam, ergens op gezin speeld, Vera. O ja! Dat heb ik heelemaal vergeten. Ga maar mee, mama, dan za! ik die be driegster eens aan de kaak stellen. Je zult verbaasd staan! Vera bracht haar moeder naar de zol derverdieping en in Anne's kamer. Ver wonderd liet mevrouw Staniecki haar blik door het eenvoudige, maar keurig onder houden vertrek dwalen. Wat moet ik dan hier? Vera knielde voor de commode en be gon één der laden leeg te halen. Eindelijk hief ze triomfantelijk een zilveren ge waad omhoog, dat mevrouw Staniecki een uitroep van verbazing ontlokte. In haar andere hand zwaaide Vera een met glin sterende steenen bezetten handschoen. Hier is de zilveren onbekende, waar voor graaf Grundtvig zich sinds weken het vuur uit zijn sloffen loopt, zei ze snibbig. Onze beste, brave Anne is die sprookjesverschïjning. Maar dat is eenvoudig niet te geloo- ven. Hoe is dat kind aan die japon ge komen? Dat geheim zul je haar wel nooit kunnen ontfutselen, al leg je haar op de pijnbank, mama. In zooverre zal je toch je eigen voorbeeldige dochter wel kennen. {Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6