ÏJmuider Courant De Franschen Groote Vijf bevelen een maand uitstel aan Nederlandsche missie vertrekt Zondag naar Djokjakarta Commissie-Generaal vertrekt waarschijnlijk Zaterdag Jaargang No. 1R426 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcboom Maandag ft Septem1»cr 104® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 A LS gevolg van een beroep, door de AV. Fransche regeering op de Engelsche gedaan om het herstel van Frankrijks financiën te bevorderen, zijn Donderdag besprekingen over een nieuw handelsver drag door Bidauit en Attlee geopend. De inleiding schijnt hoopvol geweest te zijn, hetgeen men tegenwoordig van internatio nale onderhandelingen nauwelijks meer ■verwachten kan. Namens het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken is tenminste verklaard, dat deze eerste zake lijke poging om. een economische en finan- cieele overeenkomst te bereiken zeer ge slaagd was. Eenvoudig is de zaak niet. want Frankrijk staat zwaar in de schuld bij Engeland en de handelsbalans tusschen de twee landen vertoont een groot deficit aan de Fransche zijde. Daarbij komt, dat de Franschen volstrekt niets van hun schuld aflossen. De toestand wordt, in tegendeel, iedere maand ongunstiger, zoo wel wat de staatsschuld aan Engeland als de handelsschuld betreft. Dit is, zooals het orgaan der regeerende Labour Party ver klaard heeft, vooral een gevolg van het Engelsche economische beleid, dat de En- gelschen belet heeft om evenveel van Frankrijk te koopen als het van Engeland gekocht heeft. Tenslotte moest dit mis- loopen. Biaault heeft een persoonlijken brief tot Attlee gericht en de onderhande lingen zijn begonnen. Dat men in Engeland volstrekt niet on verschillig staat tegenover den gang van zaken aan de overzijde van het Kanaal is •dezer dagen duidelijk gebleken uit een hoofdartikel van de Manchester Guardian, een blad dal zich door 'rustige openhartig heid pleegt te onderscheiden. Betreurend dat zoo weinig vooruitgang is bereikt in de ontwikkeling van nauwer betrekkin gen tusschen Engeland en Frankrijk zegt het blad: ,,Er zijn zonder twijfel aange legenheden. waarin wij de Franschen moe ten teleurstellen. Als wij den indruk ma ken dat wij weinig rekening houden met hun moeilijkheden en de gevaren, die hen bedreigen, komt dat doordat zij plannen ten aanzien van Duitschland voorstaan, welker uitvoering naar onze meening rampspoed zoowel over hun land als over de rest van Europa zou brengen. Het beste is, dat wij de punten van verschil als bondgenooten en kameraden bespreken en het meeningsverschi! tot een minimum terugbrengen. Dat volledige overeenstem ming wellicht onmogelijk zal blijken is een reden temeer voor de Britsche re geering. om allen mogelijken bijstand te geven aan de Fransche pogingen tot her stel. In den 'nuidigen toestand verkeert Europa en Engeland in het bijzonder in gevaar door de zwakte van Frankrijk. Het is een land, dat uitgeput is door twee oorlogen, waaraan het tot zijn groot nadeel heeft deelgenomen. Sinds een halve eeuw daalt het Fransche bevolkingstotaal. Wij moeten vooruitzien. Hoe zal het binnen twintig jaar met Frankrijk gesteld zijn. als het zijn achteruitgang niet kan stuiten en zijn welvaart doen herleven? Hoe zal Europa er uit zien als Frankrijk faalt?" Het bericht van de nieuwe onderhande lingen. toegelicht met een beschouwing als deze die vlak tevoren verschenen is, geeft aanleiding tot overdenking. Het bewijst niet alleen dat. terwijl het conflict tus schen West en Oost voortduurt, de Weste lijke geallieerden uit den grooten strijd de noodzaak inzien van nauwer toenadering, maar toont ook opnieuw apn dat het niet in ons voordeel is als het onze buren slecht gaat. Menigeen begrijpt dat niet en pleegt er met een zekere voldoening, niet onver mengd met zelfgenoegzaamheid, over te spreken als een ander land in economi scher. nood verkeert. D3t is een gevolg van de oude nationalistische denkwijze en van een beleid, dat er zich steeds op toe gelegd heeft uitsluitend op eigen voordeel bedacht te ?i.jn, ten koste van anderen. Het moge moeilijk zijn van deze denkwijze af scheid te nemen, maar de werkelijkheid van dezen tijd is anders geworden. Wie lacht omdat het België, of Frankrijk, of andere landen waarmee wij moeten samenwerken slecht gaat. vermaakt zich met zijn eigen schade en nadeel. De ver houdingen zijn veranderd. Zij liggen niet meer zooals ten tijde van onze groot ouders Wij moeten minder ouderwets lee- ren denken. Daarvan getuigt kenmerkend zulk een uitlating var. de Mahchester Guardian als: „In den huidigen toestand verkeert Europa. Engeland vooral, in ge vaar door Frankrijks zwakte." Als Hollan der zou men er op moeten antwoorden: „Ons land niet minder." Het gaat den Franschen niet goed, Of de geest van den generaal De Gaulle, die zonder twijfel een man van groote wils kracht en intelligentie is. het in de naaste toekomst zal doen herleven, is ook nog een open vraag. Het heeft behoefte aan meer dan een herstel van reputatie zich uitend ir. een uiterlijk succes, dat tot dusver slechts aan het oude streven naar roem doet denken. Een scherp Fransen beoor- deelaar heeft dat onlangs, in de klare termen die zijn landstaal immer biedt, uit gedrukt ais „l'aggression de la faibiesse": het offensief van de zwakheid. Frankrijk heeft vooral behoefte aan innerlijke ver sterking. Laat het ons verheugen als de Engelschen het daarbij de helpende hand willen bieden. Hopelijk zal vaststelling van de nieuwe grondwet in dit najaar de Vierde Republiek tot vasten vorm bren gen. Ofschoon wetgeving op zichzelf geen herstel en geen hervorming beteekenl, die immers uit den geest en de bezieling van 1 Duitsche kwestie in November aan de orde? „Rekening houdende met de moeilijk heden, die het. gelijktijdig verrichten der werkzaamheden van de vredesconferen tie en de algemeene vergadering der V. N. met zich meebrengt, verzoeken de regeeringen van Sovjet-Rusland, Frank rijk, China en België (die van Engeland voorloopig) Trygve Lie, de leden van de organisatie der V. N. te raadplegen over de al of niet wenschelijkheid van het uitstellen der bijeenkomst van de alge meene vergadering tot 23 October", Aldus werd de conclusie geformuleerd, waartoe de groote vijf Zondagavond zijn gekomen na een nieuwe bespreking op het Fransche ministerie van buitenland sche zaken, die ruim vier uur duurde. Spaak, de voorzitter der Vereenigde Na ties zal deze boodschap vandaag onver wijld overbrengen aan Trygve Lie. den secretaris-generaal der V. N. Tijdens de besprekingen van Zondag avond legde Alexander, die Bevin als vertegenwoordiger van Engeland ver vangt, er den nadruk op, dat zijn regee ring in uitstel van de algemeene ver gadering der V N. zal toestemmen, mits dit geen uitstel beteekent van de bespre king der Duitsche en Oostenrijlcsohe kwesties. Byrnes deelde aan de andere ministers mee, dat de V. S„ hoewel zij zich niet bij het. verzoek aansluiten, geen bezwaar zullen hebben tegen uitstel, gezien de moeilijkheden, die sommige delegaties zouden kunnen hebben om zoowel op de vredesconferentie, als op de algemeene vergadering der V. N. voldoende verte genwoordigd te zijn. Men vermoedt, dat de Engelsche re- geering, die zich voorloopig met het ver zoek eens heeft, verklaard, haar defini tief oordeel pas zal uitspreken, nadat Alexander met Bevin en het kabinet te Londen overleg heeft gepleegd. Op aandringen van Alexander beslo ten de ministers, dat de raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken zco spoedig mogelijk na de vredesconferen tie de uiteindelijke ontwerpen der vijf vredesverdragen zal voltooien. Volgens gezaghebbende Engelsche kringen werd besloten, dat de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken hiertoe in No vember bijeen zal komen en dan ook de Duitsche kwesties zal bespreken. Een belangrijk deel van den avond werd besteed aan de bespreking van de vraag, of de Oostenrijksche kwestie ook op de agenda van de vergadering- der ministers van Buitenlandsche Zaken zou worden geplaatst. Men kwam niet tot overeenstemming. Molotof had er geen bezwaar tegen, indien deze vergadering samen zou vallen met de algemeene vergadering der V. N. Toen jnen Lie vannacht meedeelde, dat de Groote Vijf besloten hadden een maand uitstel voor de vergadering der V. N. aan te bevelen, zeide hij een bij eenkomst te zullen hcuden met voor aanstaande gedelegeerden der V. N. Het woord is aan. Mark Twain: De mensch is het eenige dier dat bloost of dat er reden toe heeft. Bulgarije stemt over zijn staatsvorm In Bulgarije is een volksstemming ge houden. die beslissen zal over den staats vorm. Overeenkomstig de verwachtingen duiden de eerste stemmingsuitslagen op een sterke meerderheid ten gunste van een republiek. Mijiiwerkersstaking l)ij Charleroi Bij Charleroi, in de kolenmijn Aiseau- Presles te Tergnee-Farciennes, is 'net meerendeel der mijnwerkers in stak mg gegaan Ze protesteeren togen de niet- uitbetalingen van de achterstallige Ico nen, waarop zij recht hebben. Weerbericht AFNEMEND BUIIG. Wisseler.de Bewolking mei langere periode van zonneschijn. Vannacht aan d? kust nog enkele buien, overigens uitstervende activiteit van buien. Iels warmer dan van daag. meest matige Westelijke wind. De chef van den Franschen generalen staf, de tegen het einde van dezen oor log bekend geworden generaal J. J. M. C. de Lattre de Tassigny, kwam tijdens zijn bezoek aan ons land ook een kijkje nemen op de stormschool Wildhoef te Bloemendaal. Op de foto: de generaal (rechts), de chef van den Nederland- schen generalen staf. It.-genmr. H. J. Kruis (midden) en de commandant van de Wildhoef, majoor J. A. H. K. Gual- thérie van Weezei, slaan demonstraties op de hindemisbaan gade. Dr. van Mook wil overleg plegen met Sjahrir over hervatting der besprekingen Dr. van Mook heeft een uitnoodigin.g van de Indonesische republikeinen aan genomen om een Nederlandsche "missie naar Djokjakarta te zenden. Men neemt aan, dat de republikeinen bereid zijn om het programma van den tocht der missie, wanneer die eenmaal in Djokjakarta is aangekomen, geheel aan haar over te laten. De missie, die op 15 September zal vertrekken, zal bestaan uit dr. P. J. Koets, prof. dr. C. B. de Langen, prof. dr. Baas Becking en W. A. van Goud oever. Haar doel is het in oogenschouw nemen van de verschillende aspecten van het openbare en sociale leven in de gebieden der republiek. Voorts verneemt A.N.P.-Aneta. dat dr. van Mook waarschijnlijk vandaag een brief aan Sjahrir zal zenden, waar in hij hem zal voorstellen samen te be spreken, of zij Lord Killearn al dan niet zullen uitnoodigen zijn diensten te ver- leenen bij de oplossing van het Neder- landsch-ïndonesische comfort. Engelsche, prinses verloofd? Volgens het Londenscne blad -The Star" verwacht men de aankondiging van de verloving van Prinses Elizabeth, de oudste dochter van he: Britsche ko ningspaar. met den Grielcschen prins, Philip. Het blad schrijft, dat de aankon diging zal geschieden op het oogenblik, dat dit den adviseurs van den koning geschikt voorkomt. Tot dat tijdstip zal het Engelsche hof officieel verklaren, dat niets van deze verloving bekend is. Sir Alan Lascelles. de prive-secreta- ris van den Koning, verklaarde later in derdaad. <?at de prinses niet verloofd is. Ook wordt gemeld, dat het doel van het contact tusschen dr. van Mook en Sjahrir is elkaar te raadplegen over de wijze, waarop de Nederlandsch-Indone- sische besprekingen kunnen wondeal hervat, gegeven de aanstaande komst van de commissie-generaal. Sjahrir is inmiddels uit Batavia in Djokjakarta gearriveerd. Men neemt aan. dat hij aan den president van de republiek, ir. Soekarno. die een dezer dagen van zijn vacantie in Oost-Java zal terugkeeren. een lijst van nieuwe kabi netsleden zal voorleggen. Volgens rcgceringskringen in Den Haag heeft de minister van Overzeesclie ge- biedsdeelen overeenstemming bereikt met de hecrcn prof. ir. W. Schermerhorn, F. de Boer en Max van I'oll als candidaten voor de commissie-generaal voor Neder— landsch-Indië. De ministerraad zal waarschijnlijk heden een beslissing over de samenstelling van de commissie nemen. Waarschijnlijk ver- het volk moet voorkomen, is het van be- leekenis dat men zal weten waar men aan toe is en onder een aanvaard statuut kun nen gaan leven. Het vertrouwen in den lande zal erdoor verhoogd worden. Overigens bewijst dit alles opnieuw, hoe zeer Europa toe is aan een veel inniger, waarlijke samenwerking der volken. R. P. trekt het driemanschap Zaterdag a.s. naar Indië, om daar intrek te nemen in het Paleis Rijswijk te Batavia. Prof. Schermerhorn, lid van de Partij van den Arbeid, mag voldoende bekend geacht worden. Zijn benoeming in de com missie heeft reeds lang min of meer vast gestaan, sinds hij afgetreden is als mi nister-president. De heer F. de Boer trad na de bevrij ding op als waarnemend burgemeester van Amsterdam. Hij is directeur van de Stoomvaart Maatschappij Nederland en heeft kort geleden een reis naar Batavia gemaakt. De heer M. van Poll is degene, die eenige maanden geleden het initiatief nam voor de uitzending van een parlementaire commissie naar Indië, waarvan hij ook zelf voorzitter is geweest. Hij is lid van de Katholieke Volkspartij. Het Staunton-schaaktournooi in Gro ningen is na een spannenden strijd ten einde. Botwinnik, ae overwinnaar, ont vangt den gelukwensch van den heer Visser, den voorzitter van den Noorde lijken Schaakbond. Honderden schepen kunnen, de V.S. niet verlaten De Zeeliedenstaking in de Vereenigde Staten belet honderden schepen de havens te verlaten. Aan de Atlantische kust ligt het ha ven verkeer volkomen stil. Van Seasport tot Jacksonville liggen 157 bui tenlandsche schepen en vele. Amerikaan- sche. In New-York liggen 344 schepen, waaronder 236 Amerikaansche. In New-York wordt de staking uitge breid tot de bemanningen van de haven- sleepoooten. De sleepbooten hebben tot dusver schuiten en lichters met voedsel voor de wereldstad gesleept, doch de be manningen gaan nu ook in staking. Hier door komen nog 2200 schepen stil te lig gen. Laguardia, de directeur-generaal van de UNRRA. heeft medegedeeld dot de voorzitter van de nationale scheepvaart- unie van de CIO zich bereid heeft ver klaard zijn menschen opdracht te geven bij de staking een uitzondering te maken voor schepen met UNRRA^goederetu

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1