Wethouder A. J. van Leusen heropent Kleuterschool Het zilveren jubileum der R.H.B.S. Het oude dorp Het leven ki onze geteisterde gemeen te herkrijgt langzamerhand, iets van ■zijn normale verhoudingen en v/ij mo gen ons gelukkig prijzen, dat dit niet alleen het geval is op economisch, maar ook op sociaal en cultureel gebied. De plechtigheid, die Zaterdagmiddag in de Kleuterschool aan de Casembrootstraat plaats had. mag, niet allen eenvoud waarmee zij geschiedde als een belang rijke gebeurtenis worden beschouwd. Een instituut, dat ons herinnerde aan de rampen van den oorlog, de Luchtbe schermingsdienst, die tijdens den oorlog in de school gevestigd was, is geëlimi neerd en de daardoor vrijgekomen ruimte kon weer aan het kleuteronder wijs worden teruggegeven. In het speellokaal van de school wa ren Zaterdagmiddag velen aanwezig- onderwijzend personeel ook van de la gere scholen, ouders van de kleuters, die de primeur van dit onderwijs mo gen genieten enz., om van deze heuge lijke gebeurtenis getuige te zijn. De heer Y. Reitsma, voorzitter van het voorloopig bestuur van de Vereenï- ging „Kleuteronderwijs Velsen" heette de aanwezigen welkom. Het heeft er allen schijn van, aldus de heer Reitsma, dat het oude weer nieuw wondt. De school, die 25 jaar geleden voor het eerst geopend werd. wordt nu opnieuw geopend en de heer van Leusen, vroe ger wethouder van Onderwijs, is dit ook nu weer. Dit verheugde spreker. Hij herinnerde aan de opriohting der school, waarin vele kinderen een gelukkigen tijd hebben gehad. Onder juffrouw Woerlee heeft de school zich in een ongeleenden bloei mogèn verheu gen. De heer Reitsma besprak daarna den zakelijken kant van de heropening. De gemeente moest in 1934 het kleuter onderwijs wegens bezuiniging loslaten. „Volksonderwijs" had den euvelen moed op te rapen wat de gemeente had los gelaten. Vijf jaren heeft men met moei te en zorg en dank zij de toewijding van velen, het onderwijs voortgezet. Totdat de school in 1939 bij de mobilisatie met alle haar hebben en houden op straat werd gezet. De bezetting maakte het onmogelijk, de zaak opnieuw ter hand te nemen, maar toen in Augustus 1945 de Luchtbeschermingsdienst liquideer de. werd het weer mogelijk,'het Kleu teronderwijs te hervatten. Tot Mei hoor de men niets, maar in die maand had het bestuur een bespreking met het ge meentebestuur, waarbi j de burgemeester zeide, er prijs op te stellen, dat het kleuteronderwijs weer tot zijn recht kwam. Spreker zette den verderen gang van zaken uiteen, waaruit bleek, dat voor dit doel een organisatie, de Ver een iging „Kleuteronderwijs Velsen" werd gesticht. Hierna sprak de heer A. J. van Leu sen, die het een groot voorrecht noem de, als eerste officieele taak als wethou der van Onderwijs, bij de heropening van dit onderwijs, dat we zoo vele ja- a-en in de gemeente hebben gemist, aan wezig te mogen zijn. Namens het ge meentebestuur wenschte de heer Van Leusen de vereen!ging geluk en getuig de namens dit bestuur van de erkente lijkheid jegens de vereen iging voor het vele werk, dat zij heeft gedaan en waar door deze heropening zoo spoedig tot stand kwam. Spreker is er van overtuigd, dat nog veel op onderwijsgebied moet worden verricht, maar dat door financieele moeilijkheden van hoogerhand beper kingen zullen worden, opgelegd. Het ge meentebestuur zal. zoovee) als in zijn vermogen ligt, het onderwijs op gang helpen. Het onderwijs is steeds een be zuinigingspost op de begroeting geweest, ook ten nadeele van het personeel. Het gemeentebestuur zal dezen geest doen gelden, die bepaald wordt door zijn firoote waardeering. die ieder burger moet hebben voor degenen, die de be langrijke taak van het geven van on derwijs vervullen. Ook het gemeentebe stuur is doordrongen van de belangrijk heid van deze taak. Nu de woonruimte in deze gemeente zoo beperkt is, is het vraagstuk van het kleuteronderwijs ur genter dan ooit. De jeugd moet hier meer dan op het platteland van de straat gehouden worden, omdat zij hier direct in contact komtrmet datgene wat ver wilderend werkt. Ook de ontwikkeling van den gemeenschapszin is een belang rijke taak. want hier wordt de kiem ge legd van de eenheid der bevolking. Na nogmaals zijn gelukwenschen te heb ben aangeboden verklaarde de heer Van Leusen de school voor geopend. wees eveneens op het belang vam het kleuteronderwijs. Het heeft heel veel moeite gekost, de school weer op te richten en er zullen nog vele moei lijkheden komen. Namens de vereeni- ging zegt spreker toe. dat zii de moei lijkheden, waarmee de school te kam pen krijgt, op zich zal nemen. Hierna sprak onder anderen ook mag de heer T. F. Roos, bestuurslid van de afdeeling Santpoort van „Volles-onder wijs". Uit een hierop volgende gedachten- wisseling blijkt, dat het -de bedoeling is, in elite klasse 28 leerlingen onder te brengen. Voorloopig zal men dan ook alleen de oudste kleuters kuninen aan nemen. Door eenige aanwezigen werd er op aangedrongen, de klassen wat grooter te maken, omdat er anders veel ouders teleurgesteld moeten worden. Burgerlijke Stand GQBOR.&ND. Sin jewelde Jong, z., J. P. Coenstraat 55. IJmuiden; S. Hartendorf— Meijer, z., Kruidbergerwerg 16, Santpoort; C, M. KuipersMotenaar, z., Edisonstraat 50, IJmuiden; Th. Kamerman—Dijkstra, d., Ka naalstraat 25 a rd, IJmuiden; J. Broekhuizen Henving, d., de Lethstraat 5, Velsen-N.; J. de LeeBos, z.. Rijksweg 422. Santpoort; G. v. d. WiltSluijter, z., Rijksweg 308, Sant poort; A. Blok—van 't Hoen, 1 d. en 1 z., Evertsenstraat 31, IJmuiden (O.); M. Stege- meijerde Vreeze, d., Hofgeesterweg 20, Vel sen: A. van VlietZïjlmaker, z,, D. Hartogh- straat (dwars.) 15. IJmuiden. OVERLEDENA. de Groot, 64 j„ echtg. v. P. Sloot. Napierstraat 15, IJmuiden; Gr. v. Vliet, 75 j,. wed. v. P. de Boer, Kerkweg 19, Santpoort. ONDERTROUWD: K. H. E. de Jongh, le Koningdwarsstraat 5, Apeldoorn en J, W. Voerman, Cypressenstraat 22, IJmuiden-O. Toe-k, adres: ie Koning-dwarsstraat 5, Apel doorn; B. H. A. M. Jerphanion, Kruidber- gerweg 4, Santpoort en M. Schriever, Kruld- bergerweg 4, Santpoort. Toek. adres: Kruid- bergerweg 4, Santpoort; N. J. Fortuin, Cy pressenstraat 27, IJmuiaen-O. en D. Bakker, Spilbergenstraat 2, IJmuiden. Toek. adres: Spilbergenstraat 2, IJmuiden; L. Kliphuis, Sonultstraat 11, Santpoort en W. Karstenberg, Schuitstraat 11, Santpoort, Toelc. adres: Schuitstraat 11. Santpoort; E. J. Wijker, van Gatenstraal 10, IJmuiden-O. en R. Perisutti, Tusschenbeeksweg 35, IJniuiden-O. Toek. adres: Tusschenbeeksweg 35. IJmuiden-O. H. A. Wielart, Tusschenbeeksweg 30, IJmui- dên-Ó. en Tj. Dirks, Ahornstraat 11. IJmui den.O.; J. Jongejan, Cypressenstraat 23, IJmuiden-O, en C. 't Hart, Sterreboschlaan 10, Bloemendaal. Toek. adres: Cypressen straat 23, IJmuiden-O.; A. Th. Maarschalk, Hagelingerweg 36, Santpoort en J. W. Vink, Burg, Enschedélaan 47, Santpoort. Toek. adres: Hagelingerweg 36. Santpoort; H. To massen, Helvoirtscheweg 70a, Vught en R. Dereksen, Brederoodscheweg 27, Santpoort, Toek. adres, Vught. GEHUWD: P. de Vroome en B. R. Rijders, Conradstraat 10. IJmuiden; F. de Bruin en II. M. J. Hoogendïjk, Pres. Steijnstraat 44, IJmui den; J. J. Schoorl en J. Luiken, Heidestr. 41, .IJmuiden (O.); H. Prins en W. Landeweerd, B. v. d. Stadtstraat 58, Zaandam; E. van der Linden en J, Schol, Trompstraat 24, IJmui den; H. Brouwer en H. E. Zwanenburg, Zan dersstraat 10, IJmuiden (O.); G. J, Pietersen en D. Booy, Kon. Withelmïnakade 05 rd., IJmuiden, Uitreiking schoenenbonnen Uitreiking van schoeneubonnen aan hen wier tweede distributiestamkaart een num mer draagt met als laatste cijfer een 4, geschiedt Dinsdag 10 September aan in woners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp) met de letters H tot en met Q. Brandweerlieden voetbalden In Van Gelder's Sportpark ontmoetten Zaterdagmiddag de brandweerlieden van de gemeente Beverwijk en die van Velsen- Noord en papierfabriek elkaar in een ge- animeerden voetbalwedstrijd als revanche voor de nederlaag van 43, welke in Beverwijk door de Velsensche brandweer lieden was geleden. Ook ditmaal wonnen de Beverwijkers en wel met 42. IJMUIDEN StormvogelsExcelsior 13 Zondag speelde een Stormvogels-elftal, waarin enkele jonge krachten een plaatsje was- ingeruimd, in Heilo ter gelegenheid van de opening van een voetbalterrein, een vriendschappelijlcen wedstrijd tegen Ex celsior uit Rotterdam. Ondanks het on gunstige weer viel de belangstelling niet tegen. De kennismaking met ihet ©pel der nieu we eerste klassers viel bepaald mede. Hun verdedigingsblok met doelman en spil aan het hoofd, is zeer lastig te passeeren, zoo dat de IJmuider aanval lang zoo produc tief niet was als in de wedstrijden om den Zilveren Molen. Vooral de vleugel Ketting Meyer blonk nu veel minder uit, terwijl ter linkerzijde Groet vooral voor de rust niet tegen zijn tegenpartij was opgewassen. In de Rotterdamsche voorhoede viel vooral het handige spel van den kleinen Van der Stoep op. Nu trof het Rotterdam sche quinlet het in zoqverre, dat het in de Stormvogels-verdediging niet zoo boterde als dat in het laatst van de competitie het geval was. Goedhart draaide niet op volle toeren, wat op het spel van den nieuweling Scliriemer ongetwijfeld van invloed ge weest zal zijn. Excelsior nam de leiding, toen Kraak, na eerst een schot keurig gestopt te heb ben, den bal niet lclemvast kon krijgen, waarna de midvoör gemakkelijk kon doel punten. Het tweede Rotterdamsche doel punt was van heel wat betel'.kwaliteit: Via den paal verdween de bal na het harde schot van den midvoor onhoudbaar voor Kraak in het net (02). Vlak voor de rust venkleinde Van Daalen den achterstand (1—2). Na de rust nam Stormvogels het ©pel geruimen tijd in handen, maar een tekort aan schotvaardigheid, het goede verdedi gen van Excelsior en eenmaal de paal be letten, dat de gelijkmaker ter wereld kwam. Aan den anderen kant slaagde Van Gernert er in zijn eigen doelman te pas seeren, zoodat Excelsior de ontmoeting met 31 won. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Aangekomen 6 September: Barosund, stukgoederen; Katwijk, hout; Jelo, cellulose. Aangekomen 7 September: Norden; Bos- Ion lein, geen lading. Vertrokken 6 September: Teune naar Aar- huus; Sambre naar Rotterdam; Norma Lau naar Londen; Iris naar Gothenburg; Regea naar Plymouth. Vertrokken 7 September: Starlcenborgh naar Manchester. Marktbericht van Zaterdag Aangevoerd werden 2400 kisten versche ha ring en 1600 kisten andere visch. De trawlers besomden £55.061). Verdere besommingen: Versche haring: KW 56 f4165, KW 5 f 8295, KW 129 f4873. Kuslvisschers: TX 29 5328, IJM 213 f149. ÏJM 325 f8. IJM 249 f393, IJM 250 f74, IJM 211 £18. KW 109 304. WR 116 f 2-3, VD GO £232. HD 25 f 2375, UK 174 273, UK 119 f 153. Santpoort "s rijk dom Toen de school kwam was er nog geen school Tusschen 300 en 400 oud-leer lingen der R.H.B.S. worden a.s. Zaterdag verwacht op de réunie ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van hun oude alma mater. Ongetwijfeld zullen vele hartelijke begroetingen plaats hebben tus schen de deelnemers aan deze réunie. die,als pas afgestudeerde R.H.B.S.'ers van elkaar gingen en elkaar zullen weerzien als mannen, waarvan velen zeker een belangrij ke positie in de maatschappij be- kleeden. De réunie begint, des morgens elf uur, waarna van 11 tot 12 uur receptie wordt gehouden. Na afloop der receptie wordt het gedenkraam onthuld, dat door oud-leerlingen aan de school wordt aangeboden. Het gedenkraam is een ont Hierna sprak het hoofd der-school werp van den kunstenaar Solim en is mejuffrouw Verbeek eenige woorden waarin zii wees op het belang van het bestaan van de kleuterschool. Het is niet. alleen de bedoeling, de moeders eenige uren per dag van haar kinderen te ontlasten, maar de kinderen ook rich ting te geven, op te voeden en de moe ders met raad bij te staan. De heer P. H. van Os, voorzitter van de afdeeling Kenne-merland van de Ne- derlandsche Onderwijzers Vereen iging Agenda voor Velsen MAANDAG 9 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Ik was een gevan gene", 8 uur. Thalia Theater; „De Koning der Klap- loopers". 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Ultimatum", 8 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER. Als Maandag. vervaardigd op het atelier Bogtman te Haarlem. Daarna wordt geluncht in de school en voor de middaguren van 2-4 uur vermeldt het programma „Een paar uur oude tijd" in de school en op het sportveld. Gezamenlijk vertrekken de deelne mers - vermoedelijk per extra trein - naar Haarlem, waar in „De Leeuwerik gedineerd wordt. Hoe de school begon. Het eigenaardige in de geschiedenis der schooi is dat, toen ze 25 jaar gele den begon, er nog geen school (gebouw) was. Het is met de totstandkoming van de school niet bepaald van een leien dakje gegaan. Reeds in April 1908 ver zocht het gemeentebestuur van Velsen aan de Regeering, te willen bevorderen dat in de gemeente een R.H.B.S. met 5- jarigen cursus zou worden gevestigd. Het gemeentebestuur verklaarde zich bereid, gratis een terrein ter beschik king te stellen. Het verzoek werd afge wezen, „met het oog op den toestand Daar liggen je huisjes, oud, lief dorp en het torentje van je sobere kerk steekt er als een bonk beschermende steen bovenuit, sober maar wondermooi. Daar zijn straat jes in je, oud dorp, die de tijd vergeten heeft en waar het smalle stoepje nog even slecht is als het een eeuw terug was. Een groote verhuiswagen kan zich niet door dit bochtig huizèngebroddel wringen en hij mag er ook niet komen, want dan gaat de sfeer weg. Wel een haringkarretje, helder wit opblinkend, en een kind met een vuil schort voor. Of een oude man met zilveren haren en een knoestig stokje in de hand. Verderop, dat is de wereld. Daar suist en rumoert het snelverkeer en zijn satel lieten snellen de kleine nederzetting, die zich verre van het gewoel houdt, voorbij. Gevat in een krans van groen ligt het oude dorp zijn tijd te verdroomen, de roep, van den melkboer klinkt er ingehoudener en de wielen van de kar van den. voddenman ratelen er minder luid. Herinneringen aan vervlogen tijden duiken hier en daar op: een wal- vischkaak, een gevelsteen. Een ruïne van een gravenslot. Maar de bus, die zich moeilijk langs de kleine huisjes tracht te wringen, weet hier niet van en voor de conductrice is het alleen maar „Santpoort Dorp". Wat te weinig eer is. Maar als ze alle goede dingen van je moest gaan af roepen, dan werd de bus-dienstregeling, een paskwil. van 's Rijks tmanciën.". Later werd het verzoek nog eenige malen herhaald. Toen kwam de eerste wereldoorlog en daarmee een pauze in het zenden van adressen van Velsen naar den Haag. Direct na den oorlog heeft de toenma lige burgemeester mr. dr. Ver Loren van Themaat den hamer weer ter hand genomen om op het aambeeld te slaan en ditmaal met succes. Op 13 Mei 1919 verklaarde minister deVisser zich be- halflinies van beide partijen te veel op reid. de stichting van de school te be- w vorderen. De voorwaarden waren niet SCHEEPVAART. 7 September aangekomen: Norden van R'dam, Boschfontein van Batavia, Necton. van Den Helder, Basel van R'dam, Depa van Ornskolvik, Udeholm van Great-Yar mouth, Vliestroom van Grangemouth. 8 September aangekomen: Robert S. Broessard van Baltimore, Plover van Lon den, Orestes van Dublin, Alexandra van Baltimore, Urmajo van Skoghal, zeiljacht Tromp II van Hoek van Holland, Friesland van Nyköping, Warjo van Stockholm, Skult van Stockholm (Papierfabriek). 7 September vertrokken: Zeeland naar Tornea, Noordkaap naar Délfzijl, Norden naar Malmö, Bess naar Antwerpen. Patria naar Londen, Jans naar Londen, Berkel'-' stroom naar I-Iull. SANTPOORT Opgepast voor fietsendieven Er zijn nog altijd menschen, die ver zuimen het schuurtje achter hun woning af te sluiten, wanneer ze uitgaan. Zij ma ken het daardoor de fietsendieven wel wat al" te gemakkelijk. Dit verzuim heeft een bewoner van den Rijksweg zijn fiets ge kost. Zaterdagmorgen kwam hij tot de on aangename ontdekking, dat zijn rijwiel uit zijn schuurtje verdwenen was. BEVERWIJK Het Mitlden-Kemiemerlaiid- tournooi Stormvogels uitgeschakeld. Zooals tellcenjare bestond ook thans een goede belangstelling voor het traditioneel geworden Midden-Kennemerland-tournooi in het Gemeentelijk Sportpark te Bever wijk. Daar V.S.V. dit jaar niet kon deel nemen bleef Stormvogels als eenige eerste klasser over en daar de blauw-wltten het eerst aan bod waren, beloofde de ontmoe ting D.E.M.Stormvogels interessant te worden. De rust ging in met blanken stand Eenige minuten voor het einde, nadat aan beide zijden enkele goede kansen voorbij gegaan waren, ontstond een keurig opge zette vlugge open aanval van D.E.M.; een voorzet van den linksbuiten bracht den bal op den schoen van Slotemaker, die alleen voor Kraak slaande, fraai doel puntte (10). Met dezen stand won D.E.M. De tweede wedstrijd BeverwijkTcrrasvogels maakte een rommeligen indruk. Geheel verschillend van spelmethode en tempo bleef de bal door te weinig steun van de malsch, maar het gemeentebestuur gini daarvoor niet opzij. In September 1921 werd de school ge opend, maar zooals reeds werd opge merkt, een gebouw was er niet. De tien leeraren en 66 leerlingen, verdeeld over een dubbele eerste klas, een tweede en een derde klas, werden ondergebracht in.de gemeentelijke bewaarschool en in een der lokalen van school D. In 1922 kwamen alle leerlingen in de Tuchtschool terecht, of beter gezegd in de voormalige tuchtschool, welk ge bouw toen tot .tijdelijke huisvesting van de R.H.B.S. bestemd, waarvoor het ten eenenmale ongeschikt bleek te' zijn. De voormalige Tuchtschool werd al spoedig eigendom van een RK. con gregatie. die er een ziekenhuis van zou maken. En dus moest de R.H.B.S. er uit. Op 14 September 1.926, dus op den dag af 20 jaar vóórdat a.s. Zaterdag het zilveren jubileum wordt gevierd, kon de school -eindelijk over een eigen ge bouw beschikken. De gemeente Velsen heeft voor het terrein en den aanleg van het sportterrein ongeveer een ton moeten betalen. Zooals men weet, werd de school tijdens den oorlog door de Duit- schers in beslag genomen, die haar bij de capitulatie in den beleenden staat af leverden, zoodat het lang heeft geduurd voordat ze weer in gebruik kon worden genomen. het middenveld. De ruststand was 10 en tenslotte won Beverwijk met 31. Zondagmiddag werd ihet tournooi voort gezet met De KennemcrsA.D.Q. 1920, waarin de roodzwarten technisch beter veldspel toonden, doch de Heemskerkers doortastender waren en daarom ook ge vaarlijker. Mooi was het veldspel niet en de regens hadden het terrein al heel moeilijk bespeelbaar gemaakt, waardoor zich veel val- en glijpartijen voordeden. De eindstand werd 2—2, maar straf schoppen brachten de Kennemers de over winning. De laatste ontmoeting van dit week einde VelsenKinheim kenmerkte zich. door goed veldspel, hoe wel de buitengewone gladheid veel af breuk deed. Kinheim bleef over het alge meen met den bal te laag om nuttig effect te bereiken, Velsen hield het hooger met open spel. De Kinheimers gaven behoorlijk partij, maar de Velser achterhoede weerde zich best en gaf geen kans. De rust kwam met 20. Eenige minuten voor het einde wist Velsen nog eenmaal te scoren. Kinheim daarentegen kon het het niet zoover brengen, zoodat Velsen met 30 won. De volgende week spélen: D-E.M.De Kennemers en BeverwijkVelsen, waarna Zondagmiddag de Tonden om de plaatsen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6