Friesche Boerenarbeider Luidsprekers Een goed kruidenier moet ook studeeren „Er is seen tak van handel welke zich zoo Interessant ontwikkelt, als het kruideniers- bedrijf Met 12 tot 15.000 economische georga- niseerden heeft Nederland een der best ge organiseerde bedrijven van West-Europa er er woïxlt naar gestreefd deze plaats te behou den. Met de vakopleiding is alleen Dene- marken ons voor. Op den duur moeten wij hier komen tot een vakschool voor de ver schillende takken van het bedrijfsleven. Ze ker is deze niet te missen voor het krutde- niersbedrijf". Met deze woorden sprak dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur voor den middenstand van het ministerie van econo mische zaken>> de leeraren, de 5000 inge- ischreven cursisten en de vele vooraanstaan den uit bedrijfsleven en onderwijskringen toe bij gelegenheid van de opening in ^Esplanade te Utrecht van den cursus ..leeraar in hei kruideniersbedrijf". Een corps van dertig deskundigen uil het bedrijf en uit wetenschappelijke kringen heeft zich bereid verklaard dezen cursus te leiden. Zooals de heer J. Cornelissen uit Amsterdam in zijn begroetingsrede in her innering bracht is de voorbereiding van dezen leergang reeds in de oorlogsjaren begonnen. Met vreugde wordt deze kroon op het werk begroet. Scherpe redevoering van Sjarifoedin Mr. Amir Sjarifoedin. de Indonesische minister van defensie heeft in een radio rede gesproken van „de dreiging van het Nederlandsche imperialisme" dat tracht den Indonesiërs het „oude koloniale juk" weer op te leggen. Aan het einde van zijn betoog zeide mr. Sjarifoedin: „Laat mij den Nederlandschen kapita listen. die aan een blitzkrieg van eenige weken denken, kort en goed vertellen, dat het hun in geen jaren zal lukken de voor deden te genieten, die zij zoeken Nooit zal de Indonesische onafhankelijkheid door het Nederlandsche leger kunnen worden omvergeworpen. Vóór de vrijheid hebben wij geleden en zijn wij gestorven en wij zullen voortgaan te lijden en te sterven tot de laatste bedreiging van onze vrijheid is verdwenen". „Indonesië wil vrede, doch niet ten koste van zijn vrijheid". „Naar overwinning van de vertrouwenscrisis" De vereeniging NederlandIndonesië heeft een brief gezonden aan den minister president. waarin zij als haar oordeel uit spreekt. dat de crisis in de verhouding tusschen Nederland en Indië in de eerste plaats een vertrouwenscrisis is. De Com missie-generaal zal daarom volgens de vereeniging door vreedzame onderhande- - linger, tot. overeenstemming moeten komen en haar leden moeten stuk voor stuk hel vertrouwen genieten van de Indonesiërs. De brief waarschuwt tegen de opvatting, als zou de voortgezette uitzending van troepen naar Indië de Nederlandsche on derhandelingspositie versterken. Ca niet lichtvaardig naar Frankrijk! Nog steeds gaan Nederlanders, zonder over voldoende geldmiddelen te beschik ken. naar Frankrijk om daar. al dan niet met ernstige bedoelingen, werk te zoeken. Dit leidt in alle gevallen tot moeilijk heden. zoowel voor de betrokkenen als voor de officieele Nederlandsche ver tegenwoordiging in Frankrijk. De Fran- sche wet schrijft namelijk voor, dat vreem delingen in Frankrijk geen gesalarieerd beroep mogen uitoefenen, zonder vooraf toestemming van den Franschen minister van arbeid verkregen te hebben. Boven dien dient elke vreemdeling in het bezit te zijn van een arbeidsovereenkomst, gevi seerd door den minister van arbeid en van een medisch certificaat, uitgereikt door een in Frankrijk bevoegd arts. Zonder dat deze formaliteiten vervuld zijn, behoeft men er dus niet op te rekenen in Frank rijk werkgelegenheid te vinden. Het congres danst en schrapt de „swing" Op het 40ste congres van de wereld organisatie van dansleeraren, dat dezer dagen te Londen werd gehouden, kwam een belangrijk aantal wijzigingen in de theorie, de techniek en de stijl var. de moderne dans aan de or de. Hoewei men met een tijdsverloop van een jaar moet rekenen, alvorens deze veranderingen ook in de exameneischen zijn doorgedrongen, ligt het in de bedoeling van de dansende congressisten de huidige standaarddanser, (foxtrot step. tango, moderne wals e.d.) beter bi; de praktijk aar. te passen Verder was een opmerkelijke tendenz merkbaar, om in het komende dansseizoen oude paardjes van stal te halen, zoodat onze balzalen weer de veleca zullen kun nen bewonderen. Het z.g. ,.swir.g"dansen heeft, naar de meening van de Londensche d a ns-m a t ado ren, zoo goed als afgedaan. Twee bommen ontploften in Madrid en veroorzaakten schade aar. gebouwen. Wie de dader; waren is met bekend. Een betooging in Panama was gericht tegen het ..imperialisme" der Vereenigde Sta ten. die nog steeds militaire bases,op Pana- meesch gebied hebben. Degrelle zou zich, volgens een .der veie geruchten over zijn verblijfplaats, nog stgeds op Spaansch grondgebied bevinden en de Spaansohe politie zou hem de hand boven het hoofd houden. He Indo-Arabische groep In Indonesië wenscht .net deel te nemen aan de conferen tie te Pangkal Pinang. 1 Nederlandsche studenten in Praag teleurgesteld De delegatie Nederlandsch studenten op het wereld studenten congres te Praag, welk congres van 18 tot 31 Augustus werd gehouden, heeft zich ge noodzaakt gezien te verklaren, dat het voor den Nederlandschen Studenten raad onmogelijk zal zijn lid te worden van de nieuw opgerichte internationale unie van studenten. De delegatie schrijft, dat zij dit be sluit genomen heeft op grond van het feit, dat de constitutie van de nieuw op gerichte organisatie niet voldoende waarborgen biedt tegen een vérgaand ingrijpen in het interne leven van de Nederlandsche studentenorganisaties, terwijl de eenzijdige politieke tenden- zen in het nieuwe lichaam geen gezon de basis vormen voor internationale sa menwerking. Er zij op gewezen, dat het hier gaat tegen het feit der eenzijdig heid. niet tegen haar politieke kleur. Het niet deelnemen van de Neder landsche studenten aan deze organisa tie heeft geen invloed op het contact van de Nederlandsche studenten met die van andere landen Geen beperking van het Jaarbeurs-bezoek De overmatige drukte op de voor- jaarsbeurs te Utrecht is aanleiding ge weest t.ot klachten en tot het overwe gen van de mogelijkheid, of het bezoek aan de najaarsbeurs. die Dinsdag be gint. beperkt moest worden. De raad van beheer van de Jaarbeurs heeft echter besloten geen beperkingen in te voeren. De ongewone drukte zal allengs tot een normaal bezoek afnemen en door het in gebruik nemen van het pieuwe „terrein 1946" kan voldoende spreiding van de drukte worden ver kregen. mits de bezoekers wat meewer ken en niet allen eerst naar de gebou wen cp het Vredenburg gaan De Nederlandsche Spoorwegen laten dit jaar vijf extra Jaarbeurs-treinen loopen. In "Utrecht zijn uitgebreide maatregelen genomen om zooveel mo gelijk gas!en te herbergen. Het logies- bureau van Vreemdelingenverkeer, dat tijdens de voorjaarsbeurs zijn vuurdoop onderging, is opnieuw in actie Restau rants en cafés in Utrecht hebben extra toewijzingen ontvangen. Salarissen overheidspersoneel: De minister van Binnenlandsche Za ken heeft een vertegenwoordiging ont vangen van de samenwerkende centra les van overheidspersoneel. Dé delega tie heeft de heerschende moeilijkheden onder het overheidspersoneel belicht en in verband daarmede de urgentie van verdergaande maatregelen met be trekking tot de bezoldiging bepleit. De minister antwoordde dat de sala- risccmmissie ad hoe inmiddels is opge roepen om op Maandag 23 September over dit onderwerp te beraadslagen. Zijne Excellentie verzocht den orga nisaties haar medewerking te verlee- nen. opdat de dan te bespreken voor stellen zoo mogelijk dienzelfden dag worden afgehandeld. Terstond na ontvangst van het advies der salariscommissie zal de minister bevorderen, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zijn definitief standpunt be paalt. Gemeenteraad in staking Ontslag zou burgemeester onverdiend lila moeren. Naar de Volkskrant meldt, is de bur gemeester van de gemeente Grootebroek, waartoe oa. ook het dorp Lutjebroek be hoort, eervol ontslagen. Dit ontslag zou geen anderen grond hebben dat het naar het oordeel van sommigen ie weinig ge toonde anti-Duitsche gezindheid van den betrokkene gedurende de bezettingsjaren. Op een bijeenkomst is met algemeene stemming zoowel van de R.K meerder heid als van de Prolestantsche minder heid de inhoud van een telegram goed gekeurd. dat de pastoor van Grootebroek uit protest tegen dit ontslag, da: onver diende blaam op den burgemeester zou erpen. inmiddels aan den minister van binnenlandsche zaken heeft verzonden. De gemeenteraad heef; de wethouders verkiezing onmogelijk gemaakt en is ver volgens in zijn geheel in staking gegaan. mens de afd. Haarlem van den K.N.V.B. het woord voerde. Daarna begon de ontmoeting I.E.V. T.Y.B.B. Pastoor Vollaerts deed den af trap. De eerste aanvallen waren voor I.E. V.. waarna het spel eenigen tijd gelijk op ging. Vóór rust doelpuntte Koek voor de thuisclub (10). Na de hervatting was T.Y.B.B. sterk de meerdere. Herhaaldelijk ontsnapte I.E.V. aan gevaar. Een enkele uitval van de Velsenaren strandde op bui tenspel. Ondanks het stugge werken van T.Y.B.B. kwam in dezen wel wat geflat- teerden stand geen wijziging meer. IJMUIDEN Wintercompetitie H.O.S.C De Hoogoven Schaakclub begint haar algemeene wintercompetitie 25 September. Deze competitie bestaat uit groepen van 12. Teneinde het onderlinge contact te handhaven spelen 6 leden van de groep Beverwijk en 6 leden van de groep IJmui- den een wedstrijd met dubbele ronden. Op het oogenblik zijn acht groepen van 12 samengesteld. Het laat zich aanzien, dat dit aantal nog uitgebreid zal worden, ge zien de aanwas van nieuwe leden. Aan de Bondscompelitie neemt H.O.S.C. deel met 5 tientallen en wel in dé le klasse B met haar eerste tiental. Tegenstanders zijn Santpoort I. Bloemendaal I. Weenink I. De Rochade I en H.S.G. II. H.O.S.C. II komt uit in 2 A tegen H.S.C. I, De Uil I, de Rochade II en Het Oosten II. H.O.S.C. III in 3 A tegen de Torens I, Weenink II, Het Oosten III, Spaarndam I, Rolland II, H.O.S.C. IV in 4 A tegen Cruquïus I. de Uil II. Heemstede IV, Het Oosten IV en Weenink III en tenslotte H.O.S.C. V in 4 C tegen St. Bavo I. H.S.G. VI, Spaarndam II en Heemstede V. Als oefening voor de a.s, winterwed- strijden organiseert de H.O.S.C. een massa kamp tusschen haar beide afdeelingen Beverwijk en IJmuiden. Deze wedstrijd wordt a.s. Woensdag 11 Sept. gespeeld in het clublokaal van H.O.S.C Café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg. N. Micliel clubkampioen van V.V.B. De Voetbalvereeniging „Breesaap" heeft Zaterdagmiddag op het sportterrein „Wa tervliet" haar jaarlijkschen zevenkamp gehouden. Opmerkelijke goede resultaten behaalden de adspiranten, gezien de ver worven punten door de senioren, van wie doelman Nic. Michel verre uitblonk en met grooten voorsprong den kampioens titel veroverde. De beste prestaties werden geleverd op 80 M. hardloopen door J. Oosterveen in 10.6 sec.; bal-inwerpen N. Michel 24 M.; bal-vèrtrappen N. Michel 52.5 M., versprin gen N. Michel 5.45 M.; baldribbelen N. Michel en H. Verswij veren 21.8 sec.; doel- schieten H. Volkers, 700 punten. De uitslagen van deze onderlinge wed strijden waren: adspiranten: 1. P. v. d. Kuil 4285 p.; 2. M. Groot 3776 p.; 3. C. Plooy 3765 p.; 4. L. Koops 3578 p.; 5. H. Volkers 3300 p. Junioren: 1. H. Verswij- veren 3221 p.; 2. J. Oosterveen 3208 p.; 3. A. Greshof 3185 p.; 4 P. de Wolf 3033 p.; 5. F. Bruinzeel 2550 p. Senioren: 1. N. Michel 4100 p. (clubkam pioen); 2. R. Meyer 3172 p.; 3. J. v. Loon 3157 p.; 4. G. Zandbergen (oud-kampioen) 3016 p.; 5. B. Schroder 2926 p. Veteranen: 1. A. Holleman 2911 p 2. K. Leguit 2841 p.; 3. W. van Leusden 2748 p.; 4. S. v. Willigen 2534 p.; 5. B. de Vries, 2324 p. SANTPOORT De Landdag van den Ned. Chr. Vrouwenbond Men verzoekt ons te melden, dat de Landdag van het Gewest Noordholland van den Ned. Christen Vrouwenbond. Woensdag 11 September niet gehouden wordt in het Burgemeester Rijkenspark, maar in de Kloppersingelkerk te Haarlem. Het begin is vastgesteld op 11 uur. Heden werd van ons weg geroepen, na een langdu rig lijden voorzien van het H. Sacrament van de Zalving der zieken onze beste Zoon. Broeder, Be- huwdbroeder en Oom MAARTEN JAN (BOB) VAN DORP op den leeftijd van 20 jaar. Uit aller naam P. VAN DORP H. VAN DORP—KOK Haarlem-N., 8 Sept. 1946 Roskamstraat 18, (ev, adres). Zijn heengaan was vrede De H. Dienst ter zijner Uitvaart wordt gehouden in de Oud-Kath kerk, Wilhelminakade ie IJmui den Donderdag 12 Sept. a.s. 's morgens half elf ge volgd door de Beaarding waarna teraarde-bestel- ling op de Westerbegraaf plaats ongeveer 12 uur. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. - Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wassoherij en Chemische Wassclierij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatvveg 17, Santpooi t-St. VELSEN I.E.V. weer op eigen terrein Nieuw klccdhuis ingewijd. I De R.K. Sportvereeniging I.E.V.. welke door de bezetting haar voetbalveld en kleedhuis in het park „Rooswijk" verloor, is er in geslaagd ongeveer op dezelfde plaats een nieuw speelveld en kleedhuis aan te brengen, waartoe van vele zijden hulp is verleend. Teneinde aan dit voor I.E.V. belangrijk gebeuren eenig officieel en feestelijk ka rakter te geven, werden Zor\dag enkele wedstrijden gespeeld, alsmede het mooie, ruime clubhuis ingewijd. Om 12 uur speel de het tweede elftal tegen het Castricum- sche Vitesse 2, dat met 41 won Nadat de geestelijk adviseur, kapelaan Rottinghuis de wijding van het kleedhuis had verricht, bracht voorzitter W. J. Bran- tjes dank aan het gemeentebestuur en den ambtenaar voor lichamelijke opvoeding en sport, den heer P. Dijkstra, voor de mede werking verkregen tot het tot stand komen van het nieuwe terrein en kleedhuis. Pastoor Vollaerts zinspeelde vervolgens op het spelen van faire wedstrijden. De heer H. W. van Turnhout, secretaris van T.Y.B.B. wenschte de vereeniging met de nieuwe aanwinst geluk, terwijl hij ook na- Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen deelneming ons betoond bij het plotseling overlijden van onzen geliefden zoon KAREL betuigen wij onze hartelij ker. dank. in het bijzonder aan den WelEerwaarden Heer Ds. L. Lagerwey voor de troostvolle woorden bij de teraardebestelling gespro ken. Voorts aan den Wel-- Edelen Heer J. Visser Jac.zn. en personeel, tevens aan bu ren, vrienden en bekenden Familie TROMP. Santpoort, September 1946. Kerkerinklaan 14 De overledene, Karei Tromp, is overgebracht van de be graafplaats IJmuiden naai de begraafplaats Westerveld. zoekt plaatsing bij een boer omgeving Velsen of Haarlem. Woning moet beschikbaar zijn. Br. De Jong, Eksterlaan 33. IJmuiden O. Middenstandsexamen 1947 Door weer en wind naar les? Weineen. de post brengt U een prettig geschreven briefles van INSTITUUT JIOLLAMA thuis. Dat spaart tljil en geld. Beter, vlugger en goedkooper dan mondelinge lessen. Onze can- dïdaten slagen met de hoogste cijfers, Vraagt gratis prospectus en proefles, INSTITUUT JELLAMA Haarlem: Berkenrodestraat 36. OPLOSSING PRIJSRAADSEL ORANJE VEREENIGING „OUD VELSEN" De oplossing luidt: „Oranje boven blijft onze leuze". De winnaars hiervan werden na loting: le prijs: Mej. H. S wier, Trompstraat 29, IJmuiden (O.) 2e prijs: Mej. A. van Sphmter, Meervlietstraat 92, Velsen 3e prijs: P. J. Duineveld, Meervlietstraat 39, Velsen. De winnaars kunnen (Te prijzen in ontvangst nemen bij Van Geel's Kolenhandel. Kerk weg- 11. Velsen. Flinke JONGEN gevraagd Zaanlandsche Houthandel, Kennemerlaan 174176, IJmuiden. Meisje 18 j. b.z.a. als WINKEL JUFFR. voor 's Za terdags (liefst boekhandel). Omtrek Velsen Br. L 782 bur. v. d. blad. B.z.a. WERKSTER v. kan toren enz. of verstelnaaister aan huis Br. L 781 bur. blad. B.z.a. nette WERKSTER voor 3 of 4 dagen per week- IJmuiderslr.weg 143, IJm. O Gedipl. Coupeuze vraagt NAAIHUIZEN. Br. L 785 bur v. d. blad. RUILEN WONING: 2 ka mers. k. en 2 slp.k. voor wo ning kamer-keuken. Te be- vr. Casembrootstr. 16. IJm.O. RUILEN mooi huis omg. Groeneweg 2 kamers, k., gr. tuin, 3 slp.k. f 5.25 voor huis ook in IJm. O. mag duur der. Br. L 784 bur. blad. Jong echtpaar zoekt ON" GEM. KAMERS of huisje, de vrouw event, genegen het huish. te doen. Liefst in de omg. van IJm. Br. aan W. J. Priester, kapper, School A, IJm. Wie ruilt ruime WONING in Assen. bev. 2 kamers, 4 sl. kamers, keuken, kelder, schuur. werkplaats, tuin, huur f 5 p.w., voor woning in of bij IJm.? Adres A. Krikke, Rolderstr. 92, Assen. Wie wil mijn inboedel RUILEN voor motor 350 cc. Ook te koop. Kan ook wo ning overnemen in IJm. O. Br L 783 bur. blad RUILEN 5 knotten rose babywol voor dito donker blauw. Dirk Hartoghdwars- straat 14, IJm. O RUILEN 2 massieve'fiets*, banden of te koop. Jac. v. Heemskerkstraat 1. Te koop gevr. BABYBOX met bodem en kinderstoel. Jonkers, Hagelingerweg 189. Te koop SCHAPENWOL VESTJE, I. 12 j. en 1 p. J. sch. m. 34-35. Eschdoornstr. 8 Te koop jonge WITTE KEESHOND, Cederstr. 39.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8