Een pond suiker extra Kort en Bondig Verrassende Nederlandsche boks-zege en Tops Sport in het Kort Voor de volgende -twee weken zal aan iedereen een rantsoen suiker worden ver strekt va ft" 500 gram. terwijl bovendien een extra hoeveelheid, eveneens van 500 gram. voor die periode zal worden be schikbaar gesteld Deze extra 500 gram is de eerste helft van het reeds aangekon digde extra kilogram. Einde September zal de tweede 500 gram suiker ex'ra wor den verstrekt Voor zoover de voorraden bij de win keliers dit toelaten kan op deze- bonnen een dubbele hoeveelheid jam of gedeelte lijk suiker en gedeeltelijk jam worden gekocht. •Zooals bekend, wordt sinds 1 Septem ber. telkens in een periode van zes weken, elke eerste veertien dagen een bon aan gewezen voor 750 gram suiker (1500 gram iam». in de tweede veertien dagen 500 gram suiker (1000 gram jam) en in de derde veer;:endaagsche periode 750 gram suiker (1500 gram jam). Voor kinderen, geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750. 500 en 500 gram suiker of 1500. 1000 en 3000 gram jam. Meer boter minder margarine Wegens moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van margarine zal van 15 tot en met 28 September en eveneens van 28 Septem ber tot en met 12 October minder mar garine kunnen worden verstrekt. Hier tegenover zal het rantsoen boter tijdelijk met een gelijke hoeveelheid worden ver hoogd. Het rantsoen voedingsvetlen voor personen, geboren in 1941 of vroeger, zal in die periode samengesteld zijn uit 250 gram boter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor kinderen, geboren in 1942 of later, uit 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze. Wegens de precaire mar- garinepositie is dezer dagen 5000 tun olie voor de bereiding van margarine in En geland geleend. Nederlandsche handel met Griekenland De Grieksebe economische raad heeft besloten zijn goedkeuring te hechten aan een ..systeem van privé-ruilhandel" met landen, waarmee het niet mogelijk is handelsverdragen te sluiten voor den aan koop van Grieksche producten. Onder de landen die hiervoor in aanmerking komen bevinden zich ook Nederland. Commissie-Generaal thans samengesteld Bij Kon. Besluit van 10 September zijn benoemd tot commissarissen-gene raal de heeren F. de Boer. waarnemend burgemeester van Amsterdam van 5 Mei 1945 tot 27 Februari 1946. thans directeur van de Stoomvaartmaatschap pij Nederland: M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer; prof. ir. W. Schermerhorn, minister-president van 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid van de Tweede Kamer. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. Scher merhorn. Dit voorzitterschap beoogt uitsluitend de goede orde te dienen zon der als zoodanig hooger gezag te ver- leenen. Naar men weet heeft ook dr. Van Mook als luitenant-gouverneur- generaal zitting in deze commissie. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 11 SEPTEMBElt. HAARLEM: Bioscopen. Rembrandt: Verlo ren Paradijs (14 j.): palace: De onzichtbare spion (14 j.); Luxor: Het boek der wildernis (14 j.). Deze drie 14 00. 16.15, 10.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Mayerling (14 j.). 14.00, 16,30. 19.00 en 21.15 uur. City-Theater: Leven in de brou werij (14 j.) HEEMSTEDE. Sportpark: Nouveau Cirque oe France. 20 uur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER. HAARLEM, Groote Kerk: Orgelbespeling 30.00 uur. Bioscopen en Circus: zie Woensdag. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.35 The Travellers. 16.30 Ned. Strijdkrachten. 19.15 Land- en tiunibouw. 19.30 Gramofoon. 20.08 Mariniers-kapel. 2i.oo Ds, G. W. C. Vundelink „jongens aan den slag". 21.20 „Met band en plaat". 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconcert Adr. Engels. 22.30 Gramofoon (Handel). HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Vaude ville-orkest. 18.50 Gramofoon. 19.15 J. H. Wijnand „De Walvischvaart". 19.30 VPRO, 20.15 Operette ..Song of Norway". 21.05 Hoor spel „De bron van Almazar". sprookje. 21.55 Metropole-orkest. 22.20 Ned. Kamerkoor. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Gramofoon. Veerpont over de Noordzee Deze week zal de firma Frank Buslard and Sons te Tilbury een veerdienst Til buryRotterdam openen. Hiervoor zullen landingsvaartuigen gebruikt worden. Het bijzondere van dezen dienst is, dat de goe deren met auto en al worden overgezet, hetgeen voor den Nederlandschen export van fruit, tomaten e.d. een groote verbete ring beteekent. Verklaring van den Zionistenhond De bondsraad van den Ned. Zionisten bond heeft een verklaring gepubliceerd in zake Palestina, waarin wordt gezegd, dat de eischen van het Joodsche volk zijn en zullen blijven: het recht op zijn vrije im migratie. landaankoop en zelfverdediging in geheel Palestina zoodanig te regelen, dat binnen korten tijd op basis van een meerderheid een Joodsche staat kan wor den gesticht. „Daar de mandataris in strijd met zijn mandaat heeft gehandeld en dat bij voort during blijft doen, is een uitermate moei lijke situatie ontstaan. Engeland heeft ge toond, dat het het mandaat niet wenscht uit te voeren en in handen van de Pale- stijnsche ambtenaren zijn de toekomst van het land en de belangen van het Joodsche volk dan ook niet veilig. Er zal derhalve een nieuwe vorm gevonden moeten wor den, waarbij de historische rechten van het Joodsche volk, zooa'.s die door de heele wereld werden erkend bij Balfour-decla- ratie en mandaat, gewaarborgd blijven en de oplossing van het Joodsche wereld probleem wordt gevormd." B.B.N. ontevreden over N.Ï.W.O. De Bond voor 3edrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) heeft een brief gezon den aan den minister van Verkeer, waarin geklaagd wordt over de wijze van optre den van de N.I.W.O. (Nederlandsche Inter nationale Wegvervoersorganisatie). De B.B.N. acht het onjuist, dat door de N.I.W.O. van een ieder, die een aanvrage indient voor toeslemming voor net ver richten van internationaal vervoer, een bedrag wordt geëischt van 250.welk bedrag dan door de N.I.W.O. aan hen. die worden afgewezen, niet wordt terugbe taald. Voorts verzoekt de bond den minister een onderzoek naar de financieele aange legenheden van de N.I.W.O. te doen in stellen daar de bedragen, welke de N.I.W. O. van het bedrijfsleven toucheert, den B.B.N. exhorbitant hoog voorkomen. De bond verzoekt voorts ingelicht te worden over de bestemming van deze bedragen. In den brief constateert de B.B.N. dat de N.I.W.O. niet is ontstaan en niet is inge richt met instemming van de meerderheid der internationale vervoerders en op geen enkele wijze werkelijk het. bedrijfslc vertegenwoordigt. SCHEEPSBERICHTEN. IJmuiden. Binnengekomen 9 September: „Prinses Beatrix", ledig; ..Ardenna", stuk goed; ..Theodora", teer; ..Elisabeth"; „Or- nen", stukgoed; „Arie Seheffer", ledig. Binnengekomen 10 September: ,,Lem- stroom", stukgoed; „Nyroca", stukgoed: „Juno", kruit en stukgoed. Vertrokken 9 September: „Henk" naar Londen; „Jolo" naar Rotterdam. Vertrokken 10 September: „Uddeholm" naar Koghail; „Plower" naar Harüngen. „Vuil Dientje" krijgt 20 jaar Het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak betref fende den moord op burgemeester Moonen en de gebroeders Hoffmans te Waalwijk. Wegens blootstellen aan vervolging dooi den vijand den dood of zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeelde het hof J. van G.L., bijgenaamd „vuil Dientje", tot 20 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor het leven. Haar nichtje H. B. werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Tegen beiden was 15 jaar geëischt.' Drie mijnenvegers naar Indië Drie groote mijnenvegers van de Konink lijke Marine, ieder 500'ton metende, zullen Maandag' 23 September uit Rotterdam naar Nederlandsch-Indië vertrekken. Het zijn Hr. Ms. Jan van Gelder, onder com mando van den luitenant ter zee le klasse w. F. van der Valk Bouman, Hr. Ms. Pieter Florlsz, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse J..D. van der Star en Hr. Ms. Abraham van der Hulst, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse. H. J. H. Hagdoorn. Commandant van deze divisie is luitenant ter zee W. F. van der Valk Bouman. De reis 2al gaan door hel Suez-kanaai. De datum van de vermoedelijke aankomst te Tandjong- Priok is 2 December. Britsclie strafmaatregel in Indië Daar de Bromï Knel, een stam in Zuid-Waziristan heeft geweigerd scha devergoeding te betalen voor de ont voering van den Britsehen majoor J. O. S. Donald (politiek agent voor Zuid- Waziristan). heeft de gouverneur van de noordwestelijke grensprovincie, S:r Claf Carde. zes dorpen laten bombar deeren. De inwoners werden gewaar schuwd en volgens officieele rapporten is er in die dorpen niemand gewond of gedood. Drie personen kwamen om het leven, door dat een naburig dorp bii ongeluk eveneens gebombardeerd werd. De Egyptische minister-president, Sidky Pasja, heeft medegedeeld, dal de onder handelingen over de herziening van het EngelschEgyptische verdrag van 1936 binnenkort zullen worden hervat en dat hij den leider van de Britsche delegatie, Lord Stansgate deze week nog zal spreken. De besprekingen zijn drie weken geleden afgebroken, toen Egypte Britsche voor stellen verwierp. REPUBUKEIN'SCHE OLIE VOOR DE VEREENIGDE STATEN? Naar het Fiansche persbureau uit Re- publikeinsche bron heeft vernomen, zou een vertegenwoordiger van de Ver Staten opnieuw een bezoek aan dr. Gani. den republikeinsche gouverneur van Zuid- Sumatra, hebben gebracht ten einde met hem de mogelijkheid van het doen van olieeoncessies aan Amerika te bespreken. Gedupeerde visschers en Demag-motoren Eenige weken geleden heeft men in ons blad een artikel kunnen lezen over ge dupeerde kustvisschers, die teleurgesteld waren tengevolge van het feit. dat de overheid hun vaartuigen zonder motor te koop aanbood, die voor de visscherij on bruikbaar waren Op grond van ons ver strekte informaties deelden wij daarin mede, dat de motoren (merk Demag) uit deze schepen door een firma in Leiden te koop werden aangeboden voor f 80.000. Het Rijksbureau voor Metalen schrijft naar aanleiding hiervan, dat het nooit Demag-motoren, afkomstig uit oorlogsbuit aan de Leidsche firma heeft verkocht. Waaruit'dus blijkt, dat van een aanbieding als in bedoeld artikel genoemd, geen sprake is geweest. In de Apolloha! te Amsterdam is een talrijk publiek getuige geweest van twee niet ver wachte overwinningen, die Nederlandsche boksers een stap verder hebben gebracht op den weg naar het Europeesch kampioenschap. Gie'. de Roode .'.ai ongetwijfeld een titelge vecht mogen leveren tegen den Europeesc'nen kampioen weitergewicht, Roderick, dat wel licht in Engeland gehouden zal worden. W. Quentemeijer maakt sedert gisteravond goe de kansen op een tiiel-gevechl tegen den half zwaargewicht-kampioen van Europa, Freddie Mills Meerderheid van De Roode. Gie! de Roode ontmoette den sterken Schot Willy Whyte. Deze beschikt over een zeer harden stoot en er ging een groote roep van hem uit. De 'Nederlandsche kampioen liet zich hierdoor niet terug schrikken en ver loor geen enkele ronde, terwijl minstens zes van de tien in zijn voordeel eindigden. In de tierde ronde werd Whyte aangeslagen, maar hij wist zich te herstellen en bleef, ondanks zijn geringe beweeglijkheid, gevaarlijk, om- dal hij niet ten onrechte op knock-out loerde. Kaddour nog juist verslagen. De mooiste ontmoeting van den avond was ongetwijfeld die tusschén den Fransehen en den Nederlandschen kampioen weitergewicht den uit Noord-Afrika afkomstigen Said Kad dour en Willy Quentemeijer. De Franschman had waarschijnlijk geen oogenblik op een nederlaag gerekend. Dat is hem echter duur komen te staan. Quentemeijer, die zoowel hard weet te stooten als te incassee.ren, ging reeds in de tweede ronde onstuimig, maar doordacht tot den aanval over en wist enkele malen door de uitstekende verdediging van Kaddour heen te breken. De vijfde ronde bracht den laatste echter in het voordeel, wat echter zeer spoedig te niet werd gedaan; In de volgende ronde namelijk werd hij aan geslagen en kreeg hij een ernstige waar schuwing van den scheidsrechter, wegens herhaaldelijk vasthouden, waarover het pu bliek reeds lang zijn misnoegen te kennen had gegeven. Ook de zevende ronde was. met groot ver schil, voor Quentemeijer. De Franschman herstelde zich echter goed en nam het initia tief over, Herhaalde malen scheen de En- schedeër te zullen neergaan, maar zijn snel heid en verstandig optreden redden hem steeds. Na een negende ronde met Kaddour r- JLips in De bril van Sulfan Sar vJ 51. De grootvizier bulderde zijn man nen toe dat ze moesten voortmaken met het gevechtsklaar maken der booten. ..De oude dikbuik van een Sar is be vrijd" riep de grootvizier„wie hem mij levend in handen speelt ivordt mijn Sirdar als ik Sultan zal zijn." ..Hij heeft groote plannen", mompelde Halef, zij» helper. Daarom zette hij de mannen van de rooversbende tot grooter spoed aan. In minder dan geen tijd was het vaar tuig dan ook gereed om te vertrekken. De twee andere booten volgden snel. „Houdt de geweren in den aanslagbe val de grootvizier, „en dan recht op de kano's af!" nog steeds in het voordeel, snoepte Quente meijer in de tiende en laatste diens punten- voordeel af. door al zijn geschut tegen 2ijn uitgeput rakenden tegenstander in het veld te brengen. De uitslag, puntenoverwmning voor Quen- temeije;. was echter geenszins bevredigend, aangezien ae Franschman onzes inziens gn velen meenden dit zeker op de helft van de punten beslag had gelegd. zoodat onbeslist ongetwijfeld beter geweest zou zijn. V.V. „Hercules" jubileert De voetbalvereemging „Hercules", welke op 16 September veertig jaar bestaat, heeft het volgende programma vastgesteld; 15 Septem ber oudejaarsavond; 21 September van 3 tot 4.30 uur receptie in hotel Lion d"Or; 22 Sep tember sportdag op het vernieuwde terrein, des namiddags gevolgd door een diner-dan- sant; 9 October feestavond met bal in het gebouw van den Haarlemsc'nen Kegc-lbond. Onder leiding van het eere-lid Henk Bakker zal het. non-stop-cabaret ..De Herculanen" een programma uitvoeren. Voor belangstel lenden wordt op 22 October een herhaling van den feestavond gegeven. Staken Engelsche voetballers? De Engelsche regeering heeft zich gemengd in het loongeschil, dat op het oogenblik be staal tusschén den Engelscehnn Voetbalbond en de spelers in de League, zulks met hel oogmerk, een eventueele staking der voet ballers te voorkomen. Het is voor het eerst, dat een dergelijke officieele bemoeiing in voetbalaangelegenheden voor komt. Men is van meening, dat de huidige impasse min of meer den vorm van een maatschappelijk ge schil aanneemt. De loonltwestie betreft hier een verhooging van 10 pond sterling tot 12 pond sterling. Donderdag a.s, zal de zaak be handeld worden in een spoedvergadering van het bestuur van den vakband voor profes sionals. waar het antwoord van de leden op een rondschrijven deze aangelegenheid be treffende wel doorslaggevend voor het ver loop dezer verwikkeling zal zijn. SAMENSTELLING ENGELSCH CRICKET TEAM. Het Engelsch cricket-elftal, dat Za terdag en Zondag te Rotterdam tegen een Nederlandsche ploeg zal uitkomen, draagt den naam van den captain, B. H. Valentine (Kent). Voorts spelen mee; S. C. Griffith (Sussex). H. T. Bartlett (Sussex). D. N. Moore (Gloucester). F. G. Unwin (Essex), H. A. Pawson (Kent), P. G. II. Fender (Surrey), D. N. Pea ree (Essex), H. M. Garland (Surrey), B K. Castor (Essex) en E. Crush (Kent). SPORT IN HET KORT PROGRAMMA KON. NED. KORFBALBOND Eerste klasse: DEDWesterkwartier; Samos —Swift; Blauw WitKoog Zaandijk; Archi pelOosteikwartier; Roh<ia—SVK. Tweede klasse B: SEPOosterkwartier 2. Tweede klasse C: Westerkwat tier 2Wa tervliet. Derde klasse C: Aurora—Blauw Wit 4. Derde klasse D: Blauw Wit 3—Haarlem. 1 uur; RodaAurora 2. Derde klase E: THB—KZ 3. Groote belangstelling voor Assen. Voor de nationale kampioenschappen van de Kon. Ned. Motorrijdersvereeniging. welke Zater dag a.s. In Assen worden gehouden hebben 154 tenners ingeschreven. BINNENLAND Op Schiphol is een groep van 21 Zwitser- sche zakenlieden aange komen, welke een stu diereis dool*'ons land zal maken en de jaarbeurs zal bezoeken Major general Bol ling. commandant van de 84ste Amerikaansche divisie, welke in 19-14 door Limburg naar Duitschland oprukte, zal Donderdag in Amster dam ce Amerikaansciie Club openen en boven dien voor de Ameri- kaanscne soldaten in Frankrijk, België en Duitschland reizen naar Nederland organlsseren. De souschef van den generalen staf, genet aal- majoor P. L. G. Door man vertrekt morgen naar Indië, waar hij de onderdeélen der Kon. Landmacht zal inspec- teèren. De B. B. A., welke door geheel Noord-Bra bant autobusdiensten on derhoudt, wil de conduc teurs als chauffeurs te werk stellen en meisjes aanstellen als conduc trices. De conducteurs hebben reeds aangekon digd. te zullen staken als dit plan door gaat. Bij een ontploffing in een smederij te Ubber gen. vermoedelijk ver oorzaakt door in een kist achtergebleven mu- nutie is de 32-jarige H. gedood en de 30-jarige B. zwaar gewond. BUITENLAND. Naar radio Frank fort meldt wordt gene raal Eisenhower, die in den loop van deze maand alle Amerikaan- sehe troepen in Europa zal inspeeïeeren, onge veer 20 September in de Amerikaansche zóne van Duitschland verwacht. Haarlem en Omgeving De reseve eerste lui tenant van het wapen der cavalerie E. M. van Maanen. wonende te Aerdenhout. behoor', tot degenen, die te Assen door de Koningin met den bronzen Leeuw zijn onderscheiden. De luite nant van Maanen ont ving deze onderscheiding voor zijn bijzonder moe dig en beleidvol gedrag jr. den strijd tege.n den vijand op :i Mei 1940 ten Noorden van Overschie. Ds. T. .Jansma, pred. bij de Baptisten Ge meente te Haarlem, heeft een benoeming als vrijgestelde bij de U:i:e van" Baptisten Gemeen ten in Nederland aan vaard. Door de Gemeen te is nu een beroep uitgebracht op Ds. G. Vegter te Groningen. Het afscheid van Ds. Jansma is bepaald op Zondag 15 September des voormiddags 10 uur. Een harddraverij wordt in Lisse op 26 September gehouden om geldprijzen tot een ge zamenlijk bedrag van f 1500, „Het spel van den Arbeid" wordt op 22. 28 en 29 September te Vo gelenzang in den tuin- van de R.-K. Pastorie als onenluchtspel opge- vr»«<i. Er zullen m«Su dan 150 personen aan medewerken; ds R.-K. Harmonie „Crescendo" uit Hillegom zorgt voor de muzikale medewer king. Dr. A. van tier Boom zal zijn voordrach ten met lichtbeelden over onderwerpen dei- Beeldende Kunst voort zetten met. een nieuwe reeks op de Woensdag avonden 18 en 25 Sept.. 2, 9 en 16 October in de muziekzaal Brinkmann. Ds. J. v. Wijngaarden is voornemens 2(1 Oct. afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Ben nebroek om 3 Nov. d. o. v. intrede te doen te Grootegast (Gron.) Het Hongaarsch S*r::wkwartet, bestaande uit de heeren; Székely. Mcirtov.-sky, Koromzay en Palotai zal een Cy clus geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem en wel op de volgende avonden: Donderdag 19 en 26 Sept. en Donder dag 3 Cr,. Ook te Haarlem zul- 1°- mondelinge lessen worden gehouden voor het vormen van een ka der van socialistische jongeren. Deze een-ja rige cursussen worden georganiseerd door de Sociaal-paedagogische Werkgemeenschap )n overleg met de Partij van den Arbeid. Aan het einde van den cursus zal een getuig schrift worden uitge reikt. Men kan zich op geven Bloemveldlaan 60.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2