Hoe Joodsche onderduikers aan verraad ten offer vielen De woningbouwvereniging Velsen gaat 47 huizen bouwen Een sprookje herleeft IJmuidensche sigaren-winkelierster spande geraffineerd complot met de Duitschers Zooals we gisteren meldden, stond v hei Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht de vier en veertigjarige sigaren winkelierster J. H. T. uit IJmuiden-Oosï wie ten laste was gelegd, dat zij in 1942 den toenmaligen burgemeester van Vei- sen, Tj. van der Weide, had meegedeeld, da; een zekere Dinkgreve bij haar een Joodsch echtpaar had willen onderbren gen. Haar verraad heeft den dood van Dinkgreve. het Joodsche echtpaar Fresco en E. F. Duizend ten gevolge gehad. Verdachte bekende de ten laste gelegde feiten en vertelde, dat toen Dinkgreve bij haar kwam. hij verklaarde door den re chercheur K. Haak gezonden te zijn. Zij had echter verklaard Haak niet te kennen en niet te weten, wie hij was. Dit deed den president opmerken- ..Dan had U toch meteen de zaak van de hand kunnen wijzen." Verdachte: ..Dit durfde ik niet, want er zaten twee Duitschers in mijn achterkamer die alles konden hooren." De president vond dit verhaaltje niet zeer aannemelijk, want er is geen enkele getuigenverklaring, welke er op wijst. Bovendien had zij het slachtoffer Dink greve zeker kunnen waarschuwen. Zij heeft zich echter denzelfden avond met den Velsenschen burgemeester in verbin ding gesteld en den volgenden ochtend zijn tenminste zeven personen, in verband met deze zaak gearresteerd. Het bleek, dat een N.S.B.-agent van politie via den inmiddels doodgeschoten luitenant Ritman op<fraeht zou hebben ge kregen zich voor te doen als echtgenoot van de verdachte en het Joodsch echtpaar te ontvangen Ridderlijkheid kostte negen maanden. De chauffeur G. E. Maarschalk uit Santpoort deelde mee, hoe hij het on dergedoken echtpaar F. per auto naar het Station Velsen had vervoerd, waar het opgevangen werd door een man, die het wachtwoord bleek te kennen en den chauffeur een knipoogje gaf. Later op den dag werd M. gewaarschuwd, dat zijn baas en enkele anderen gevangen genomen waren, omdat de zaak misge- loopen was en dat de politie hem niet had kunnen vinden. Hij heeft zich on middellijk gemeld, om de drie anderen vrij gelaten te krijgen. Na in het bureau van politie te Velsen opgesloten te zijn geweest, is de man naar Vught overge bracht, waar hij een straf van negen maanden heeft óndergaan. Nadat de dochter van het echtpaar Fresco en de beruchte A. Harrebomee waren verhoord, kwam de ex-nazi-bur gemeester van Velsen Tj. van der Wei de voor het getuigenhekje. Hij verklaar de dat, toen verdachte bij hem geweest was, hij opdracht gegeven had aan Harrebomee of Ritman de zaak verder af te handelen. Hij wist zich niets van eventueele mishandelingen te herinne ren. Getuige: „Misschien is er wel gesla gen". President: ..Bestaat er dan een we zenlijk verschil?" Getuige: „Ja, dat wel; slaan is nog niet mishandelen". De NSB-agent van politie A. F. Jager, thans gedetineerd, beweerde van Rit man opdracht te hebben ontvangen het Joodsche echtpaar in ontvangst te ne men. President: „Hoe dacht u over deze Judasrol?" Getuige: „Het was opdracht van een meerdere". President: „En dan denk je verder zeker niet meer?' De vrouw van het slachtoffer Dink greve vertelde, dat haar man klant zou zijn geweest bij de verdachte, waarop deze opmerkte, dat dit niet het geval was. Vlak bij haar was nog een sigaren winkel gevestigd. Het getuigenverhoor werd hierna gesloten. Mr. B. J. Besier zeide in zijn requisi toir: ..Het -is misschien de eerste maal, dat Uw Kamer van het Hof kennis maakt met het ware schrikbewind, dat over de Velsensche bevolking is ge voerd. Het geval, dat u nu in behande ling heeft, moet gerekend worden tot de ergste vormen van gepleegd verraad, met zeer ernstige gevolgen bovendien. Ten aanzien van Dinkgreve wil ik nog opmerken, dat de politie misschien eenige namen van zijn groep uit hem ge slagen heeft. Van der Weide kan wel beweren, dat hem van mishandeling niets bekend is, maar hij wist, dat er een Spaansch rietje in de kamer aan wezig was. Ik heb geen verzachtende omstandigheden kunnen vinden en eisch daarom levenslange gevangenis straf met ontzetting uit alle rechten. De verdediger verklaarde, weinig ter verlichting te kunnen zeggen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de verdachte, dat zij de straf veel te zwaar vond. „Ik was gedwongen, ik kon niet anders". Het Hof zal op 24 September uit spraak doen. Repatrieeringsschepen Onderstaande repatrieeringsschepen kunnen. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op de volgende dagen respectievelijk te Amsterdam of Rotter dam, worden verwacht. Te Amsterdam: 14 September ss. Johan de Witt; 20 September m.s Oranje: 24 Sept. m.s. Nieuw Holland; te Rotterdam: 18 September Weltevreden. 19 September Indrapoera. 30 September Kota Baroe, be gin October Volendam. (Dit vaartuig dat toebehoort aan de HollandAmerikalijn. te Rotterdam, komt met repatrieerenden van Australië). Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bestond uit 2500 kisten ver- sche haring en 175 kisten versche visch. De trawlers besomden f 51.525 Verdere besommingen: Versche haring KW" 167 f 2.796. Kustvisséhers TJM 214 f 4487, IJM 210 f 2338. Ruim negen millioen francs in één jaar Uit een statistiek in „Het Nieuwe Vis- scherijblad" blijkt dat van de bijna 200 visschersvaartuigen van Ostende. die in 1945 aan de visscherij deelnamen, de O 87 de hoogste besomming maakte, namelijk 9-\j millioen francs. Hierop volgen de O 292 me: 8.6 millioen en de O 158 met 6.3 millioen. Er waren 72 schepen, die een besomming hadden van meer dan één millioen francs. Prins Philip van Griekenland, die. naar men in Engeland meent, zich zal verloven met Prinses Elisabeth van Engeland. Hij is een neef, zooicel van den Engelschen als van den Griekschen koning. Prae-advies van B. en W. op de aanvraag om een voorschot Bij de bevrijding stond één ding voor ieder vast: „er moet gebouwd worden", aldus schrijven B. en W. aan den gemeenteraad in hun prae- advies op het verzoek van de Wo ninghouwvereeniging „Velsen" om haar voor den bouw van 47 wo ningen een voorschot overeenkom stig de Woningwet te geven. mum genei en minimum van kosten. Voorop werd gesteld, dat de arbei derswoning van de toekomst zoo moge lijk het maximum gerief aan het mini mum van kosten diende te paren. Dat dit minimum, vergeleken bij de vóór- - oorlogsche prijzen, een ontzettende stij- bouwen woningen, ter voorziening in de ging te zien zou geven, lag volkomen in behoefte, als gevolg van afbraak, bom-j de lijn van den tegenwoordigen ont bardementen, snelle aanwas der bevol- j wikkelingsgang van prijzen en loonen. king en reeds bestaande achterstand,1 Doorslaggevend was echter het belang Het aantal in de eerste tien jaren te het maken van de teekeningen stekken belast. Mas kan geschat worden op 7000, zoo ver volgt het college. Alvorens met den bouw te. kunnen beginnen was echter een nieuw uitbreidingsplan noodig. Dc opdracht tot het maken hiervan werd ;egeven aan de heeren W. M. Dudok, van een, voor de toekomst, goede volks huisvesting. Dit heeft ertoe geleid, dat een ruim woningtype werd gekozen. De door de volkshuisvesting gegeven richt lijnen van ten hoogste. 265 M3 voor nor male, 340 M3 voor groot e en 400 M3 £trgt c"j i cicii i ue ïieei en vv:vi. mme, otu :vio uui gi wie eu luu .vio Ir. W. van Tijen en H. A. Maaskant, voor zeer groote gezinnen maakte dit Verzocht werd daarbij, een deel ten mogelijk, spoedigste uit te werken, opdat in het betrekkelijk gedeelte in 1946 gebouwd zou kunnen worden. De keuze viel door Xen aanzien van het financieele ge- tal van oorzaken, zooals beperkt ^.e- deelte wordt erop gewezen, dat bij bied, ligging van straten en noleeung i handhaving van het oude huurpeil een op Velsen-J\ooid. sluitende exploitatie ten eenenmale on- Gememoreerd worden de bespre- mogelijk moet worden geacht Dit be kingen, gevoerd met de woningbouw- teekent, dat Rijk en Gemeente geduren- vereenigingen. Men stelde zich op het de een reeks van jaren zullen worden standpunt, dat de particuliere bouw uil- belast met het betalen van een deel dei- gesloten moest worden. Op 16 Maart '46 nadeelige exploitatiesaldo Voor een aan- werd van het ministerie van Wederop- I tal, gelijk aan dat der verwoeste wo- bouw bericht ontvangen, dat in de ge- pingen, zal 90 pCt. van het exploitatie- meente gedurende het jaar 1946 250 verlies worden gedekt door rijksbijdra- woningen konden worden gebouwd. Dit gen. Dit beteekent dus, dat voor pl.m. aantal werd verdeeld over twee der wo- ningbouwvereenigingen, n.l. de woning bouwvereeniging „Velsen" en de R.K. vereeniging „Woningbouwvereeniging". Het wachten was daarna op het par- tieele uitbreidingsplan voor Velsen- Noord. Zoodra iets naders bekend was omtrent de beschikbare ruimte werden door de woningbouwvereenigingen, na overleg met de Gemeente en Wederop bouw, architecten met de opdracht tot 4000 woningen op deze bijdrage kan worden gerekend. Voor de overigen is de bijdrage bepaald op 75 pCt. De res- teerende 10 pCt. en 25 pCt. zullen dus voor rekening van de gemeente blijven. Het is de nveening van B. en W. dat. on danks de hooge kosten, met alle midde len ernaar moet worden gestreefd de gemeente binnen den kortst mogelijken tijd te voorzien van de noodzakelijke woningen. Een groote taak is hierbij weggelegd voor den overheids- en ver- eenigingsbouw. Wat het thans aangevraagde bouw- voorschot betreft, kan worden medege deeld, dat het in de bedoeling ligt op 24 September 1946 de aanbesteding te hou den van de eerste 47 woningen. Daarna volgen de andere in groepen. Regelma tig zullen den Gemeenteraad dan ook voorstellen bereiken om voor woning bouw de noodige gelden beschikbaar te stellen. Door de bijzondere omstandigheden is het niet mogelijk geweest den gewo nen gang van zaken te volgen. Vergeten mag echter niet worden, dat de behoef te aan woningen zoo groot is dat forma liteiten niet mogen remmen. B, en W. stellen den Raad voor het ten behoeve van de verstrekking van een even groot voorschot aan de wo ningbouwvereeniging „Velsen". geves tigd te Velsen voor den bouw van 47 woningen te Velsen-Noord en den aan koop van den daarvoor bestemden grond benoodigde bedrag aan het Rijk aan te vragen, alsmede aan te vragen uit !s Rijks kas een jaarlijksche bijdrage van 90 pCt. in het tekort op de exploitatie van genoemde'woningen. De rijkdommen van de Witte Zee Na een reis van drie weken is onlangs in Fleetwood teruggekeerd, de trawler ..Galvini". toebehoorende aan de ..Iago Steamtrawling Co.", te Fleetwood. De ..Galvini" is de eerste trawler van Fleetwood, die na den oorlog een reis naar de vischgronden in de Witte Zee heeft gemaakt en terugkeerde met een vangst bestaande.uit ruim 100 ton viseb, waaronder 22 ton kabeljauw, 22 :on cchol en 50 ton schelvisch Het vaartuig be- GO.mde in Nederlandsch geld ongeveer f 50.000. In verband hiermede vragen wij ons af: wanneer zullen onze trawlers wederom aan de visscherij in de Noordelijke wate ren gaan deelnemen, vooral nu de vang sten welke op de Noordzee gedurende de laatste weken worden gemaakt, reeds langzamerhand verminderen. „Stormeiland" De Tooneelvereeniging „Advendo" geeft heden- en morgenavond een tooneelvoor- 'telling in Thalia Opgevoerd zal worden „Stormeiland Agenda voor Velsen WOENSDAG 11 SEPTEMEER Bioscoop De Pont: „Ik was een gevan gene". 8 uur. Rex Theater: Ultimatum, 8 uur. Thaüa Theater: Tooneelvoorstelling „Advendo", 8 uur DONDERDAG 11 SEPTEMBER Thalia Theater: Tooneelvoorstelling ..Advendo", 8 uur. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY Om vijf uur. Haast je maar een beetje. De auto komt om kwart voor vijf voor. Lichtelijk verkwistend, maar overi gens een niet van alle wijsheid gespeend idee, want buiten sneeuwt het witte wij ven. Zit m'n das goed? M ij n das bedoel je. Nee. hij zit scheef. Mopperend peuterde Jens Grottkau voor den spiegel aan het geleende strikje. Waarom draag je ook eigenlijk niet die genaaide strikken? Die met een gesp van achteren? Mooi zijn ze niet, maar gemak kelijk. Help eens even. Dank je, ik heb wel wat anders te doen. En dat noemt zich je vriend! steun de Grottkau met toegeknepen keel, want hij dreigde zich zoowat te wurgen met het blauw-wit gestippelde vlindertje. Strik jij mijn dassen maar alleen! Sinds een dag of veertien vertoefden de beide vrienden nu in Kopenhagen. Zij hadden tezamen een vrijgezellenwo- ning gehuurd en daarna gemeenschappe lijk een visite gemaakt bij gravin Grundt- vig Baggesen. Jens had de gravin direct ook als zijn tante geannexeerd en door zijn innemend heid het hart van de oude dame ver overd. De gravin was Ernst Grundivig's eenig familielid. Na den dood van zijn moeder had zii op het oude landgoed haar intrek gene. waar zij zich met de leiding van hel huishouden belastte en er ijverig naar streefde den toen nog jeugdigen Ernst, het verlies van zijn moeder te doen vergeten. Reeds eenige jaren later, het was toen kort na den oorlog, was Ernst's vader met eenige andere opvarenden van een mijnenveger, welke hij commandeerde, in het Skagerak het slachtoffer geworden van een explosie aan boord van zijn schip, waardoor gravin Grundtvig zich voortaan alleen met de opvoeding van haar neef belast zag. Aanvankelijk had zij geprobeerd den knaap voor den landbouw te interessee ren, maar het oude zeemansbloed der Grundtvig's bleek sterker. Zoo werd dan de jonge graaf Ernst aan de zorg der Deensche marine toevertrouwd en tante Klara bleef alleen op „Baggesen". Al vrij sgoedig echter bood het kleine, door den ouden rentmeester met zorg be heerde landgoed, de levendige vrouw geen voldoende arbeidsveld meer. Daarbij kwam nog, dat haar geheele belangstel ling naar de kunst uitging. In haar jeugd had ze zich aan de beeldhouwerij gewijd, maar deze liefhebberij was op den ach tergrond geraakt, toen de huishoudelijke- en moederplichten op Baggesen al haar aandacht bicken op te eischen. In de een zaamheid echter werden haar kunstzin nige aspiraties weer opgewekt. Na kort beraad verhuisde de gravin naar de hoofdstad. Zij bezat nog wa: geld en daarvan kocht zij op een der mooiste punten van Kopenhagen een ruim heeren huis. dat in de omgeving weldra als „het atelier" bekend was. Deze naam verdiende het niet ten on rechte, want op den zolder waren twee lichte schilderateliers afgetimmerd, ter wijl voorts in den tuin nog een gebouwtje was opgetrokken, dat als beeldhouwwerk plaats kon worden gebruikt. Vooral dit gebouwtje was het, dat beslissend was geweest voor den koop. Hier kon de gra vin zich naar hartelust aan haar liefheb berij wijden en zij maakte van deze ge legenheid dan ook een ruim gebruik. Zelf de kamers op den beganen grond bewonend, had zij voorts de eerste ver dieping verhuurd aan notaris Hamsen. die de gravin sinds jaren kende. De notaris was voor vele adellijke fa milies van oudsher de vertrouwde zaak waarnemer. Ook Ernst's vader had vroe ger lot zijn cliënten behoord, terwijl ten slotte de aankoop van het heerenhuis eveneens door zijn bemiddeling tot stand was gekomen. De beide ateliers op de zolderverdieping waren met eenige lager gelegen ruime kamers verbonden. Een daarvan was in gebruik bij de schilderes. Senta Bratt, de andere werden bewoond door professor Hesterberg en diens nichtje Dorothea, sinds haar prille jeugd kortweg Doddie genoemd. Professor Hesterberg was in vroeger ja ren een bekend portretschilder geweest. Zijn kunst had hem een aanzienlijk ver mogen opgeleverd. Nu echter greep de oude heer nog slechts zelden naar pen seel en palet Hij leefde, vrijwel geheel teruggetrokken, binnen de vier muren van hd ruime heerenhuis. verzorgd door zijn nichtje en in vriendschap met den nota ris, bijna geheel voor zijn liefhebberijen en daartoe behoorden in de eerste plaats de graphologie, de chirom'antj en de astrologie. Notaris Hamsen glimlachte gewoonlijk maar wat om deze hobbies van zijn huis genoot, maar voor den professor zelf vormden zij een wetenschap, waarin hij geheel opging. Hij bestudeerde ontelbare boeken en had zich ernstig voorgenomen er ook zelf nog eens een omvangrijk werk over ie schrijven. Voorloopig evenwel stelde hij er zich mee tevreden zijn kun sten op de bewoners van het Atelierhuis te beproeven, die zich een en ander met meer of minder ernst, maar in ieder ge val steeds met een waar Jobsgeduld lie ten welgevallen. Met Senta Bratt voelde de gravin zich door een hartelijke vriendschap verbon den. (Wordt vervolgd^

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3