IJmuider Courant „De wereldorde is bankroet" Crooten en kleinen De Arabieren zetten zich schrap 6fc Jaargang* No. 18430 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag: 13 September 1948 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T~\ E groote mogendheden nemen een bij zondere en bevoorrechte positie in de U.N.O. in zij zijn de permanente leden van den Veiligheidsraad, zij hebben zich een recht van veto voorbehouden en inderdaad beschikken zij dan ook over de militaire macht. De wereld is in inter nationale zaken zoozeer gewend aan machtspolitiek, dat veel menschen geneigd zijn om een stelling als „De groote mo gendheden moeten overwegende macht uitoefenen, want zij zullen in de eerste plaats de verantwoordelijkheid dragen", maar grif als juist te aanvaarden. De eigenlijke machtigen: de Vereenigde Sta ten, Sovjet-Rusland en Groot-Brittannië, op eenigen afstand, als nummer drie, heb ben niet nagelaten die stelling als een onaanvechtbare waarheid te verbreiden. Nu wij aanschouwen hoe weinig gemeen schappelijk beleid door hen sinds de be vrijding wordt uitgeoefend, en hoe hun voortdurende tegenstellingen de verwezen lijking van den vrede belemmeren, is het bijzonder nuttig aandacht te schenken aan een staatsman die deze en andere aanspra ken van de groote mogendheden bestrijdt. Salvador de Madariaga. vroeger lid van den Volkenbondsraad en Spaansch gedele geerde bij den Volkenbond, stamt niet uit een kleine, maar uit een z.g. middelgroote mogendheid. Hij is scherp tegenstander van Franco en vertoeft sinds lang buiten zijn vaderland. Dit jaar heeft hij in Lon den een belangwekkend boek gepubliceerd onder den titel „Victors, beware" Over winnaars, past op en daarin heeft hij klare woorden over dit onderwerp gespro ken. Zij zijn de aandacht waard van ieder, die wat ai te schuchter en te berustend tegenover de taal der machtigen staat. De Madariaga erkent dat de drie groote mogendheden alleen beschikken over de machtsmiddelen, die in een wereldoorlog worden toegepast en dus de leiding moe ten nemen als militaire actie aan de orde komt. Maar brengt verantwoordelijkheid in oorlogstijd eveneens het recht op over macht, dus op onverantwoordelijkheid in vredestijd mee? Zoo formuleert hij zijn vraag en herinnert aan Churchill, die ge zegd heeft dat de voornaamste last van het behoud van vrede en veiligheid op de groote mogendheden rust. „Wie hebben in den tweeden wereld oorlog meer oorlogslast moeten dragen: de Russen of de Grieken, de Engelschen of de Hollanders, de Amerikanen of de Noren?" vraagt de Spaansche staatsman. „Het is waar dat de drie groote mogendheden alles gedaan hebben wat zij konden. En zij zou den evenveel gegeven hebben als Grieken land, Holland en Noorwegen, als dat noo- dig ware geweest. Maar ik spreek nu over feiten, niet over goede bedoelingen. De zwaarste last voor de herovering van den vrede is gedragen door de bevolking van de kleine Europeesche landen en niet door de groote mogendheden. Groot-Brittannië, Rusland en de Vereenigde Staten hebben meer in totaal gegeven, maar oneindig minder per hoofd der bevolking. Zij komen veel minder gedeerd en verzwakt uit den oorlog dan de gemartelde kleine mogend heden. Daarmee zakt de bewering in elkaar. Als de vrede opnieuw „gehandhaafd" zou moeten worden door oorlog, hetgeen God verhoede, zouden het opnieuw de kleine Europeesche volken zijn. die het meest zouden moeten lijden. Het vaak gehoorde argument keert zich dus tegen hen die het bezigen Het is reactionair, even reactio nair als de hertog van Blackthunderland zou zijn als hij aanspraak maakte op meer politieke rechten dan Tom Smith, omdat hij tien van zijn veertig huizen in Londen had verloren in het Duitsche bombarde ment, terwijl Tom er maar één verloren had zijn gansche bezit De Madariaga laat bet niet bij deze weerlegging. Hij betoogt ook, dal de groote mogendheden den oorlog niet hadden kun nen winnen zonder de kleine. Griekenland, Polen en België hebben onmisbare posities voor den strijd geleverd. Hij voert verder aan. dat de groote mogendheden een zware verantwoordelijkheid dragen in -den staat van zaken, die tot den tweeden wereld oorlog heeft geleid. Amerika trad niet toe tot den Volkenbond en volgde een tarie venpolitiek, die Europa in een economische chaos dompelde. Groot-Brittannië weifelde tusschen collectieve veiligheid en herbe wapening en aanvaardde geen van beide politieke gedragslijnen. Sovjet-Rusland sloot in 1933 een verdrag met Hitier, zon der hetwelk hij niet ten strijde getrokken zou zijn. „Als er weer oorlog mocht komen, zal dat opnieuw een gevolg van fouten dei- machtigen zijn, want oorlogen, omvangrijk genoeg om een algemeen gevaar op te leveren, worden niet door kleine mogend heden ondernomen", betoogt de Spanjaard verder. En macht en getal geven geen waarborg voor meer politiek inzicht. Het is overigens duidelijk dat de drie groote mogendheden reeds bezig zijn. naar machts politiek te streven. De Madariaga erkent dat de drie groote mogendheden de kern van eenige wereld organisatie vormen Maar hoe grooter en inniger haar samenwerking met de andere naties is, hoe nuttiger voor den wereld vrede die organisatie zal zijn. De gedachte aan een almachtig driemanschap behoort, volkomen verworpen te worden, al blijft de overwegende invloed van de drie groote Henri Wallace stippelt nieuwen koers uit voor Amerika's buitenlandsche politiek Henry Wallace, do Amerikaansclie minister van Handel, die tijdens zijn bczoclc aan Mexico een scherpe definitie gaf van wat hij verstaat onder democratic, welke redevoering in do Vereenigde Staten veel voldoening lieeft gewekt, vestigde opnieuw dc aandacht op zich door eeii opzienbarende rede die hij lieden op een bijeenkomst van de nationale burgerlijke commissie voor politieke actie te New-Yorlc heeft gehouden en waarin hij den weg, dien Amerika lieert te volgen in zijn buitenland sche politiek teneinde het bestaan der U.S.A. in een evenwichtige wereld te ver zekeren en een oorlog te voorkomen, uitstippelde. President .Truninn had tevoren verklaard, dat deze rede zijn volledige instemming had en geheel overeenkwam met de buitenlandsche politieke richtlijnen van minister Byrnes. „Het zou een toppunt van dwaasheid zijn", aldus Wallace. „Engeland tot den sleutel van de Amerikaansche buiten landsche politiek te maken. De Britsche imperialistische politiële in he't Nabije Oosten, gecombineerd met de Russische vergelding, zal de Vereenigde Staten regelrecht ten oorlog leiden, tenzij wij een vastomlijnde eigen politiek voeren. Geen van beide genoemde mogendhe den wenseht thans oorlog, doch er is ■gevaar dat hun huidige politiek, on danks htm bedoelingen, tot oorlog zal voeren. Het is voor ons noodzakelijk, dat wij de wereld bezien door onze eigen Ame rikaansche oogen en niet door die van het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken of van een pro-Britsdhe of anti-Russische pers. Wij moeten niet toelaten, dat de Brit sche machtsbalans bepaalt of en wan neer Amerika in oorlog komt". Wallace vervolgde: „Wij houden mis schien niet van de wijze, waarop Rus land in Oostelijk Europa te werk gaat. De hervormingen, de industrieele ont eigening en liet onderdrukken van de fundamenteele vrijheden door de Sovjet Unie Icwetsen het overgroote deel der Amerikanen. De Russen zullen trach ten hun invloedssfeer te socialiseeren, zooals wij de onze trachten te democra- tiseeren. De Russische ideeën van sociaal-economische rechtvaardigheid heerschen weldra in een derde deel van de wereld. Onze denkbeelden van vrij initiatief en democratie zullen grooten- deels in de rest van de wereld heer schen. Er moet op vriendschappelijke wijze een regeling worden gezocht". Wallace zeide verder, dat eigenlijk, alleen de organisatie der U.N.O. atoom bommen moest hebben en de controle van strategische lucbtbases, die Enge land en Amerika rond de geheele we reld hebben gelegd. Geen enkel land dient meer dan misschien 15 procent van zijn uitgaven voor militaire doel einden te besteden". Aan het slot van zijn rede zeide hij: „Kortom, naar mijn meening is de we reldorde op het oogenblik bankroet en zijn de V.S.. de Sovjet-Unie en Enge land de curatoren van het faillisse ment. Dit zijn de naakte feiten van een machtspolitiek, waar wii de machtige organisatie der U.N.O. en de interna tionale rechtsorganisatie op hebben ge bouwd. Daar wij de bouwers zijn, moe ten wij het in het Handvest der U.N.O. ontworpen leerstelsel van de rechten der kleine staten volledig uitwerken. Dit recht zou eigenlijk evengoed op In donesië en Griekenland als op Bulga rije en Polen moeten worden toegepast. Maar practisch gesproken kan deze toe passing worden uitgesteld totdat zoowel Engeland als Sovjet-Rusland de nutte loosheid van hun methoden ontdek ken". Mijnenkabel in het net De schokker SCH 137. die gisteren bewes ten Schevenlngen 2es a zeven mijlen uit de kust vischte. geraakte met het vlschtuig vast aan een mijr.en-kabei, waardoor vier mijnen aan de oppervlakte van de zee te voorschijn kwamen. De bemanning heeft in allerijl het geheele vischtuig moeten kappen, teneinde erger te voorkomen. De mijnen, welke los geraakt zijn. drijven nu aan de oppervlakte cn leveren gevaar op voor scheepvaart en visscherij Haring-treilvisscherij Hedenmprgen is naar zee vertrokken de motor-logger SCI-I 120, schipper ,1. Hartevelct van de reederij A. van der Zwan cn Zonen te Scheveningen. Dit schip zal de haring- treil-visscherij gaan uitoefenen. Dit is de eer ste haring-logger, welke vr.n Scheveningen uit aan de haring-treil-vischerij gaat deel- Zaak der Velsensche rechercheurs uitgesteld De rechtszaak van de vijf Velsenscha rechercheurs tegen een weekblad is na een uitstel van vier weken in liooger be roep wederom voor het Amsterdamsdhe gerechtshof voorgekomen. Thans hadden de conclusies genomen moeten worden, doch van den kant der rechercheurs is opnieuw uitstel aangevraagd. Dit is ver leend. De zaak dient nu eerst op 2 Januari 1947 weer voor het hof. In de zaak mr. Engels contra het week blad wordt vermoedelijk op 30 October a.s. geconcludeerd. Krijgsgevangenen repatriee- ren in versneld tempo De Britsche regeering heeft heden de volgende verklaring uitgegeven. „De regeering heeft gedurende eenigen tijd de mogelijkheid van versnelling der repatrieering van de zich in het Vereenigd Koninkrijk bevindende Duitsche krijgs gevangenen overwogen. Een plan voor de repatrieering is thans goedgekeurd. Het treedt deze maand in werking. De krijgsgevangenen zullen te beginnen met eind September worden gerepatrieerd in een tempo van 15.000 per maand. Er zal voorrang worden verleend aan hen, die blijk hebben gegeven van een democrati sche instelling aan hen. die kwaliteiten bezitten, welke voor het herstel van Duitschland dringend noodig zijn of wier terugkeer naar hun land door andere oor zaak zeer gewenscht is. De Engelsche regeering streeft naar een overeenkomst met de andere bezettende mogendheden, waarbij de ontvangst van de gevangenen in de diverse zones wordt ge- mogendheden in wereld-aangelegenheden een feit. Een beschouwing als deze is de aandacht waard. Zij is niet volledig, want er is meer te zeggen over de kleine mogend heden. Maar zij brengt belangrijke punten naar voren, die de werkelijke verhoudin gen betreffen. Zij geven temeer aanleiding om aan te voeren: dat een initiatief tot een meer scheppend beleid dan thans gevoerd wordt, zeer wel van de kleine mogendheden kan uitgaan; dat wel degelijk aandacht aan hun woord geschonken zal moe», worden; dat er geen reden voor de kleine volken is om zich als makke scha pen te laten voortdrijven. En ook: dat het onverstandig is, als men tot een klein volk behoort, om maar gedwee aan te nemen dat de grooten het wel beter zullen weten. Want zij weten het dikwijls minder goed- „Macht en getal geven geen waarborg voor meer politiek inzicht", zooals de Mada riaga opmerkt. R- P* De burgemeester van Haarlem heeft hedenmiddag in het Gem. Concert gebouw de internationale dahlia-tentoonstelling geopend. Een foto van de groote zaal, waar tallooze bloemen bijeengebracht zijn. Zij rekenen op de U.N.O. Eensgezind en vastberaden hebben de Arabieren op de conferentie voor Palesti na de Britsche plannen voor de provinciale autonomie in Palestina van de hand gewe zen. In hel Lancaster Ilouse te Londen is de conferentie tweemaal ln geheime zit ting bijeen geweest. Met geen enkele ge wijzigde versie van het plan gingen de Arabieren accoord. Men verwacht dat de volgende stap een gedetailleerde omschrijving van de dooi de Arabische afgevaardigden gewenschte politiek in Palestina zal zijn. Zij zullen waarschijnlijk eischen, dat Engeland de in hel Witboek van 1939 beschreven poli tiek zal voortzetten, waarbij de Joodsche immigratie en de verkoop van land aan Joden geheel worden stopgezet. Volgens goed-ingelichte kringen zal dit wel de minimum-eisch zijn. Als de conferentie geen resultaten af werpt. blijven er voor Engeland vier mo gelijkheden over, n.i. het mandaat ter be schikking stellen: het verdeelplan tegen den zin van zoowel Joden ais Arabieren uitvoeren; de verdeeling kiezen, die de Arabieren verwerpen, doch die het Jewish Agency thans wil steunen; terug naar het Witboek van 1939, hetgeen de Joden niet willen, doch de Arabieren mogelijk zouden goedkeuren. Verschillende Joodsche organisaties heb ben gisteren te Londen de kwestie van al of niet deelnemen aan de conferentie be sproken, zonder evenwel tot een definitief besluit te zijn gekomen De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft in Londen verklaard: ..Wij zijn naar Londen gekomen met het doel de wereld van een der moeilijkste problemen te bevrijden." Hij betreurde het. dat de Joodsche afgevaardigden, ten aanzien van wie de Arabieren niet met gevoelens van haat waren vervuld, niet op de conferentie tegenwoordig waren om kennis te nemen van het Arabische standpunt. „Joden en Arabieren", aldus de woordvoerder. ..zijn groote volken, die gedurende eeuwen in vrede met elkander hebben geleefd. Ge welddaden. van welke zijde deze ook komen, zijn te veroordeelen. Of wij over eenstemming bereiken of niet", zoo ging Azzam Pasja voort, „de kwestie zal uit eindelijk voor de Vereenigde Volken moe ten komen. Ik zou gaarne zien. dat de U.N.O. het hoogste gerechtshof in de wereld was." Degrelle Weerbericht PLAATSELIJKE REGENBUIEN. Verwachting' geldig tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar verspreide regenbuien. Koeler dan van daag. Matige tot fcraehtlgcn wind tusschen Zuid-West en West. Een woordvoerder van de Belgische am bassade te San Sebastian heeft verklaard, dat geen bevestiging is ontvangen van de geruchten, als zou de Belgische rexïsten- leider Degrelle aan boord van een schip te Vigo zijn ontdekt. Spaansche ambtelijke kringen zeggen, dat het antwoord van Spanje op het Bel gische communiqué omtrent Degrelle langs den gebruikelijken diplomatieken weg naar België zal worden gezonden, vermoedelijk via den Spaanschen ambassadeur te Brus sel. M.s. Indrapoera en m.s. Weltevreden De lijsten met namen der passagiers van de motorschepen „Indrapoera" en „Weltevreden" liggen op onze bureaux ter inzage. Meer koffie Voor de periode van 6 October tot 17 November za! het koffieran-tsoen. dat tot heden op 100 gram per 4 weken was ge baseerd, worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken. Henri de Man. Belgisrli oud-minister van Openbare Werken (1935—1936), van Financiën (193e1938) en oud-voorzitter van de Belgische arbeiderspartij, werd door den Brusselschen krijgsraad bij verstek tot 20 jaar buitenge wone hechtenis veroordeeld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1