Burcht der Stilte Circus in ochtendstemming Twee artisten vertellen Jlex JAeatec Record-aanvoer van versche haring Een sprookje herleeft De zoo veel geroemde circusroman- tiek en ciscussfeer oefenen altijd op ve len een magische kracht uit. Als men echter in den ochtend .als het circus zoo goed als in ruste is eens een kijkje neemt, dan gaat men de dingen nuchterder zien. De vrouw, die de bezoekers in bewondering brengt, als zij in het nokje op een fiets balan- ceerend, allerlei gymnastische toeren verricht, doet nu gewoon boodschappen zooals alle huismoeders. De clown loopt met een verveeld gezicht rond: hij heeft niets te rooken. De jongste telgen van het geslacht Moustïer. die tijdens de voorstelling veel succes oogsten door hun bijzondere prestaties, spelen nu gewoon in het zand als alle kinderen van hun leeftijd. Captain Jimmy Roose Op onzen tocht over het circusterrein staan wij onverwachts voor een rood geschilderden wagen, waarop met. groo- te letters geschreven staat: Captain Jimmy Roose. Deze Belg is van beroep leeuwentemmer. Een stevige gedrongen kerel staat voor ons: het echte type van een bokser. Hij is echter nogal terug houdend en niet mededeelzaam. Doch tenslotte komen we dan toch te weten, dat hij reeds veertig jaar „in het vak zit". (Hij is 52 jaar). „Leeuwen temmen is een kwestie van geen angst hebben", aldus Jimmy. „Je moet nooit laten merken dat je ..flau wer" bent dan de beesten zelf. Over wicht is het heele geheim". Dat we niet verkeerd gekeken hebben toen we hem voor een bokserstvpe aan zagen. blijkt uit het feit. dat hij in zijn vrijen tijd bokst. Hij is tijdens de beide wereldoorlogen in dienst geweest. De laatste oorlog werd hij reeds vroeg krijgsgevangen gemaakt, doch hij wist te ontsnappen en nam weer dienst bij de Witte Brigade. Hij werd echter an dermaal gevangen genomen en toen ter dood veroordeeld. Doch Jimmy, die zich jarenlang ongestraft door een leeuw iaat kussen de z.g. doodelijke kus liet zich door de Duitschers niet afma ken. Hij vluchtte en vlak daarop werd België bevrijd. Jim kan zich weer aan zijn beroep wijden en laat de bezoekers van het. circus weer tien minuten grie zelen. Hoogeschool en paardendressuur We ontmoetten daarop een Haarlem mer, den heer H. J. Lijsen. den beken den hoogeschoolrijder en paardendres- seur. En waar zal het gesprek anders over gaan dan over paarden? „Ach, al dat gepraat over de trouw van een' paard is maar onzin. Bij een paard gaat ook de liefde door de maag. Een paard is dom. 1-Iet is te vergelijken met een achterlijk klein kind". Dit als antwoord op onze vraag of de beesten aan hun meester hechten, „Doch al is het paard dom. door geregelde oefening en met geduld kan men ze wel het. noo- dige bijbrengen. Pietgeen allereerst bij gebracht wordt, is de stap. draf en ga- lop. Zit dit er goed in, dan kan men overgaan tot de passen met een onna tuurlijk karakter: de zoogenaamde .stellinggang. gangen waarin- het paard zich zijwaarts beweegt en kijkt naar de richting waarin hei zich beweegt. Men kan dus nooit spreken van dansende paarden, of zich op de muziek voortbe wegende paarden, aangezien de muziek wordt aangepast, aan de bewegingen van het paard. „Heeft u nog een speciaal doel. om met dit circus mee trekken, of doet u het enkel uit liefhebberij?" ..Ja. ook met een speciaal doel: ik doe indrukken op voor een nieuw boek. Zooals u wel weet, heb ik al meer cir- cusboeken geschreven, doch men is nooit uitgestudeerd en beleeft altijd weer iets nieuws. Een aardig voorbeeld van het feit wat men met liefde voor een beest gedaan kan krijgen, is het volgende geval dat ik in Leiden beleefd heb. Wij hebben hier bij het circus een wild zwijn. Nu sta ik op bijzonder goe den voet met. dit. dier: ik kan gewoon mijn vinger in den bek steken zonder dat het bijt. Het was in Leiden tijdens een voorstelling uitgebroken uit het hok, waarin het zat en kwam tijdens het leeuwennummer de tent binnen. Onmiddellijk gingen vier mannen met touwen gewapend er op uit om het te vangen. Evenwel zonder resultaat. Ik heb ze toen weggestuurd en ben er zelf naar toe gegaan. Ik heb het varkentje bij zijn naam geroepen, waarop het naar mij toe kwam. Al streelend en pratend heb ik het toen mee gekregen en weer in het hok teruggebracht". „Ja. u was blijkbaar de geschikte man om dat varken tie te wasschen!" De Boissevain en de Ruijs met troepen naar Indonesië Naar ons wordt medegedeeld, zullen de m.s. ..Boissevain" en „Ruys" van de K.P.M resp. omstreeks 24 en 28 Sept. a.s. met troepen van Amsterdam naar Indonesië vertrekken Deze schepen, die thans voor de Ned. Regeering in timecharter varen, zullen na aankomst te Batavia wederom aan de Kon. Paketvaart Mij. worden terug geleverd. Harmonische lichaams- ontwikkeling bij de politie Voor het examen van^de Nationale Ver- eeniging tot bevordering'van Harmonische Lichaamsontwikkeling (H.L.O.) zijn ge slaagd voor den eersten keer (diploma 4e graad) de agenten van politie H. v. d. Tuuk G. Blenk, M. Braun, L Davidson, J. Tim mermans, A. Cijs, A. M. ten Dolle, S. Otter. J. v. d. Vlies, W. C. Moos. P. P Harten- dorf, C. Schoonenberg, M. Leering en C. C. Dekker: voor den tweeden keer (aan- teekening op diploma (4e graad) slaagde de agent W. Middendorp: voor den derden keer (diploma 3e graad* de agenten J. Pad mos en K. Wielinga. Vier candidaten werden afgewezen. De K.W. 33 moest reis afbreken De motorlogger KW 33 moest de reis af breken wegens een defect aan den motor. De logger had nog slechts 20 kisten visch aan boord. De Cornells had schroefschade De stoomtrawler Cornelis IJM 15 is bin nen gekomen met schade aan de schroef. De reis was echter niet vergeefsch. want de vangst bestond uit 1200 manden haring. Vanaf lieden i/m Woensdag met Pierre Renoir en Annabella TOEGANG IS JAAR Weer twee schepen in de vaart De stoomtrawler Horn Rif. een kustboot, is deze week gereed gekomen en na ge demagnetiseerd te zijn naar de visscherij vertrokken Verder is uit Amsterdam in de Visschers haven aangekomen de trawler KW 123 Robert William. Deze trawler is in den oorlog in Duitschen dienst geweest. Voor- Ioopig gaat de trawler ter haringvangst. Paard op hol Een vrachtrijderspaard had. in het duin terrein achter de Burgemeester Rambonnet laan een uurtje vrijaf van zijn baas ge kregen Het had eenigen tijd rustig in het golvende duinterrein rondgewandeld en of het dier het op dat ongelijke land niet naar den zin had. of dat hel ook eens wat van de wereld wilde zien zal natuurlijk geheim blijven. Het wandelde de straat op. eerst kalmpjes aan verviel vervolgens in een sukkeldrafje en toen het een paar kinderen achter zich voelde, werd het sukkeldrafje een race en toen er groote mensehen achteraan kwamen, holde het zoo hard zijn al niet meer ionge beenen het konden dragen IJmuiden in. Langs stapels steenen, via trottoirs rende het verschrikte dier door de Snelliusstraat en kwam toen in de drukke Kennemerlaan. waar het bijna een kinderwagen bijna een wielrijder en bijna eenige wandelaars om ver liep. Nu raakte het heelemaal de kluts kwijt; het rende het trottoir op en zou zeker in een spiegelruit of een ijzeren hekje terecht zijn gekomen, als een van zijn achterbeenen niet in de strengen ver ward was geraakt. Het botste tegen een boom en uit was het met de race. Midden op het trottoir kwam het dier te vallen. Goedhartige mannen, die getuigen waren van het slot van dit oaardendrama. heb ben het uit de strengen bevrijd, waarna het spoedig weer op zijn vier beenen stond. Alle lust naar verdere avonturen was In één slag geweken. Rustig liet het dier zich daarheen geleiden waar men vermoedde dat het vandaan gekomen was. Met een totaal van 6800 kisten of 340.000 K.G. bereikte de aanvoer van versche ha ring Donderdag een record. Deze hoeveel heid vertegenwoordigt nog niet eens den geheelen aanvoer, aangezien die van een aantal drijfnetloggers, die nog laat in den middag losten, daarbij niet inbegrepen is. De aanvoer van 6800 kisten was afkom stig van drie trawlers, die in totaal bijna 90.000 besomden en van drie loggers, waarvan de Java KW 159 eveneens een groote vangst had, met een besomming van ruim 21.000. Voor heden wordt ook weer een groote aanvoer verwacht. Reeds gistermiddag lagen de Cornelis IJM 15 met 1200, de Viking'oank IJM 183 met 2500 en de Gloria IJM 37 met 1700 kisten versche haring aan den kant. zoodat ook vandaag op een aan voer van 6 a 7000 kisten gerekend kan worden. De trawlers krijger. nu hulp van de drijfnetvisschers, in hoofdzaak Katwijk- sche loggers, die een groot deel van hun vangst, door den overvloed, versch aan voeren inplaats van ze te verwerken tot pekel- of steurharing. Daar deze schepen de haring ongeijsd aanvoeren, worden ze nog laat in den middag gelost., z.ooal;s vroeger met de Engelsche drifters ge schiedde. Voor hel trawlreederijbedrijf van IJmui den is deze succesvolle haringvisscherij een zeer welkom buitenkansje, aangezien de resultaten van de gewone visscherij den laatsten tijd zeer onbevredigend zijn. Het is daarom niet te verwonderen, dat deze visscherij nagenoeg geheel verwaar loosd wordt. Vischetend Nederland zal zich voorloopig tevreden moeten stellen met een gerook- ten of gebakken haring. Schelvïsch, schol, kabeljauw, alsook de fijnere soorten zul len de eerste maanden nog wel schaarsch blijven. Kustvisschers maken slechte reizen In tegenstelling met verleden jaar loopt het over het algemeen de kusivissc-herij den laatsten tijd niet mee. vooral als ge volg van het slechte weer. Zoo blijven de resultaten van de nieuwe snurrevaadkot- ters UK 202. UK 242 en UK 68 ver beneden de verwachtingen. Ook de kusttrawlers maken magere reizen. Jongeman schoot op zijn zuster Dader meldt zichzelf bij de politie In IJmuiden heeft gisteravond omstreeks half tien een jongeman, L. genaamd, wo nende in Haarlem-Noord, twee revolver schoten gelost op zijn zuster, welke ge lukkig geen van beide doel troffen. Na deze daad te hebben verricht, heeft de dader, die zeer overspannen was. zichzelf bij de politie aangegeven. Het meisje dat elders woont, was bij de familie B. in de Alexander Bellstraat om tijdens de afwezigheid der families te passen op het zoontje Zij was reeds naar bed gegaan toen er gebeld werd De late bezoeker bleek haar jongere broer te zijn. Wij vernamen later dat het tusschen beiden niet goed harmonieerde. Ook nu ontstond er een woordenwisseling Plotse ling trok de jongeman een revolver en in den gang staande loste hij twee schoten op zijn zuster, echter zonder haar te raken. De kogels gingen door een zijraam van de keuken naar buiten. Het hevig ontstelde meisje vluchtte door de achterdeur naar een winkel in de Ken nemerlaan. waar zij het gev'al vertelde. Een agent van politie begaf zich met eenige burgers naar de woning aan de Alexander Bellstraat De dader was echter verdwe nen. Hij was naar het hoofdbureau van politie gegaan om zichzelf aan te geven. In de woning vond men een zwaren Duit schen revolver, waarmee de schoten waren gelost. E<»n tonijn van 600 pond in Yarmouth Dat er groote tonijnen in de Noordzee worden aangetroffen, is kort geleden nog gebleken, toen door den Engelschcn drif ter „Ocean Spray", thuisbehoorende te Yarmouth. aan de vischkade te North Shields, een dergelijke visch werd aange bracht. .die pl.m 600 lb woog. Deze visch. die zes pond st. opbracht, was ten Noordoosten van de Tyne, op on geveer 45 mijl uit den wal gevangen. Verliezen van de J.C.J. Lijn gedurende den oorlog De Java-China-Japan Lijn heeft gedu rende de jaren 19401945 niet minder dan 6 van haar schepen verloren of 54 aan schepen en 50 aan bruto tonnage Bij het vergaan van deze schepen zijn 142 personen omgekomen, w.o. 13 officieren 35 schepelingen. 17 kanonniers. 55 Chinee- zen en 22 Lascaren. Verder zijn van het personeel gedurende den oorlog buiten Nederland 29 geëm ployeerden overleden Marktbericht van Donderdag Aangevoerd werden fiHOO kisten versche ha ring en 400 kisten visch. De trawlers besomden f 09052. Verdere besommingen: Versene haring: KW 159 Java I 21332; KW 86 f 9002; KW 79 f 3727; Zweedsehe kotter GG 006 f 0973. Kustvisschers: UK 53 f 232; IJM 213 I 172; IJM 23 I' 930; IJM 215 f 134; IJM 249 f 8C9: UK 126 f 168: KW 160 f 26. Waterloo-Nieuws Waterloo ontvangt Zondag de 4e klasser Alkmaar. Aanvang 2 uur. Om 12 uur wordt gespeeld Waterloo 2 Alkmaar 2. SANTPOORT Chr. Schaak- en Damclub „Diagonaal" De Chr. Schaak- en Damclub heeft Woensdag haar eersten clubavond in dit seizoen gehouden Deze avond moet niet zoozeer als een wedstrijdavond, maar meer als een gezellige avond worden be schouwd Er werd een gongwedstrijd ge houden. waarvoor aardige prijzen beschik baar gesteld waren. Gespeeld werd aan elf borden. Uitblinker op dezen avond waren de necren C. Geyteman voor het schaken en R. Kramer voor het dammen. ..Diagonaal" zal eiken Woensdag in de kapel haar clubavond houden. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 26) Sinds jij hier bent, heb ik veel meer een bezigheid, als ik het zoo noemen mag, voor mijn gemoedsleven. Jij bent nog jong en daarom kan je nog niet weten van hoe veel belang dat voor een eenzaam mensch is. Men moet nu eenmaal een beetje liefde kunnen geven en nemen anders ver kilt een mensch van binnen. Dat zult u nooit van uzelf kunnen zeggen, juffrouw Bratt Laat dat stijve juffrouw nu eindelijk maar eens weg en noem me kortweg Senta. Dat is trouwens ook.noodig, wan neer ik je beneden bij de gravin als Anne Farö, de dochter van m'n overleden vrien din moet voorstellen. Sta je er werkelijk nog altijd op, dat ik dat doe? Ik smeek je er om, Senta. Nou, in vredesnaam dan maar! Ik vind het niet bepaald prettig m'n oude vriendin wat op de mouw te moeten spel den,-maar als je het dan bepaald wilt, dan moet het maar gebeuren. Tenslotte bena- deelen we niemand met die kleine come- die. Nietwaar? Ik zou zoo graag alles wat achter me ligt, willen vergeten en pro- Beeren met dien nieuwen naam ook een ander mensch te worden. Je bent een beetje romantisch aan gelegd, kind. Maar daar schiet me wat te binnen! We ontmoeten vanavond Jens Grottlcau bij de gravin. Die is toch een paar maal in Elmshorn bij jullie geweest? Wat zal er gebeuren, als hij je herkent? Dat zal hij zeker, maar hij kent mijn naam niet. Voor hem was ik, even als voor alle anderen, juffrouw Anne, de hulp in de huishouding. Senta Bralt bromde iets, dal stellig geen compliment voor mevrouw Staniecki inhield. En hoe staat het met graaf Grundt- vig, den neef van de gravin? vroeg ze Ik zou me met die juffrouw Farö-eome- die liever niet in m'n vingers snijden, Anne. Tot Senta Bratt's verbazing bloosde het meisje over het geheele gezicht. De graaf kent me niet. Het leugentje viel Anne niet gemak kelijk, maar zij had er tof dusver nog niet toe kunnen komen haar bescherm ster het avontuur op het gecostumeerde feest bij den consul te vertellen. Ook nu was het haar onmogelijk erover te be ginnen Zij had nooit gedacht, dat ze Grundtvig nog eens zou terugzien. Het toeval had gewild, dat ze in het huis van zijn tante haar intrek nam en zoo zou ze dan volkomen onverwachts voor de tweede maal tegenover hem komen te staan. Innerlijk rilde Anne, als ze er aan dacht. Een kleine pendule in het vertrek liet vijf slagen hooren. Kom mee, Anne, we moeten naar beneden. De gravin heeft niet graag, dat we te laat komen. In de eetkamer gelijkvloers stak Jens Grottkau met de noodige plechtigheid de kaarsen van den adventkrans aan. Hij morste daarbij rijkelijk met kaarsvet en ging zoo onvoorzichtig te werk, dat de dcnnenaalden met onheilspellend geknet ter vlam vatten. Pas maar op. dat je de heele tafel niet in brand steekt. Jens! waarschuwde de gravin. Anders zul je nog met een leege maag de brandweer moeten alarmeeren. Maak u zich daar maar niet onge rust over. tante, nam Grundtvig voor zijn vriend he: woord. Zoo'n ezel is hij niet, dat hij zrn eigen ruif omschopt. Als u eens wist, hoe hongerig hij is! Waar je mee omgaat, word je nu eenmaal mee besmet, antwoordde Grott kau gevat. Van huis uit ben ik de be scheidenheid in persoon, maar sinds ik dezen knaap hier heb leeren kennen De gravin lachte om het dwaze dis puut en gaf Ursel een wenk om haar bij den wijn te helpen. Op dit oogenblik kwamen Senta Bratt en Anne de kamer binnen Gelukkig, daar hebben we Senta. begroette de gravin haar gasten. En dat is dus je jonge vriendin? Hartelijk wel kom! Hoe gaat het er nu mee? Bent u weer heelemaal hersteld? De oude dame liet haar blik vol wel gevallen op het knappe jonge meisje rusten. De schilderes stelde voor: Juffrouw Anne Farö, de dochter van mijn overleden vriendin. Anne en Ursel wisselden snel een blik van verstandhouding. Ze hadden de naamsverandering al heimelijk met elkaar besproken, Gravin Grundtvig nam Anne bij haar hand om haar aan de rest van het gezelschap voor te stellen. Dit is mijn neef, graaf Grundtvig Baggesen. Anne stond tegenover een slanken jon geman, dien zij reeds eenmaal eerder gezien had. Toen ze haar hand in de zijne legde, was hel, of er een electrische stroom door haar heenging. Ook Grundtvig was het een oogenblik zonderling te moede. Van dat meisje ging een zoo zeldzame bekoring uit, dat hij zijn omgeving er door vergat. Hij staarde naar het blonde haar, waarop het kaarslicht een bijzon deren glans scheen te tooveren Die glans had ook op hel haar van zijn onbekende gelegen! En wat een prachtige diepblauwe oogen had dat meisje! Dezelfde oogen als het meisje van het bal! Voorzichtig trok Anne haar hand terug. Ernst Grundtvig schudde de betoovering van zich af. Wat bezielde hem de hand van een vreemde jongedame zoo lang vast te houden? (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3