Het Westen Amerika terug naar Roosevelt's politiek beleid 'file Jaargang No. 18431 »a =ap "V* M /^vX 1 V V* *y^ 4" Zaterdag: 14 September 194« Bureaux: Kennemerlaan 154, I I I I 1 1 1 1 Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem Te Haarlem: Gr. Houtatr. 93 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Abonnementen: p week 31 ct Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal f 4 J N het conflict tusschen de opvattingen A en de belangen van "Westen en Oosten, dat sinds den oorlog de wereldpolitiek be- heerscht en dat ook tot een merkwaardig dispuut over het begrip democratie heeft geleid, heeft zich een krachtige stem uit het Westen verheven. Het is die van Henry Wallace, den Amerikaanschen minister van Handel. Deze nu 58-jarige bewindsman is in Truman's regeering de laatst-overge- blevene van Roosevelt's naaste medewer kers. Hij trad bij diens eerste verkiezing tot het presidentschap, in 1933, reeds als minister van Landbouw op en is sindsdien lid der regeering gebleven. In de laatste dagen treedt hij plotseling sterk op den voorgrond, hetgeen eerst gebleken is uit een rede tijdens een reis in Mexico, waarin hij de Westersche opvatting van democra tie uiteenzette en vandaag opnieuw aan den dag treedt in een betoog over het bui- tenlandsch beleid, waarvan de hoofdpun ten op dez"e pagina zijn weergegeven. Het valt op dat een dergelijk betoog door den minister van Handel wordt uitgesproken, ofschoon het tot de beleidssfeer van den minister van Buitenlandsche Zaken, Byr nes, moet behooren. Het heeft evenwel den uitgesproken bijval van den president, die zich dus sterk op den links-georiën- teerden Wallace schijnt te gaan verlaten. Hetgeen Henry Wallace in Mexico over de democratie heeft gezegd verdient bij zondere aandacht. Hij ziet democratie niet als een onbewegelijke vorm en even min als een eenvoudige theorie, maar als .een ideaal. Zoolang er leven is, kunnen en moeten idealen ons den blik steeds hooger doen richten. Het begrip democratie drukt Wallace uit in de verklaring: het is geloof en vertrouwen in de goedheid van den mensch. Alleen zij, die dat missen zijn in staat, totalitaire leerstellingen te aan vaarden. „Wij gelooven dat in de demo cratie, indien goed begrepen, de souverei- niteit direct bij het volk berust. Derhalv; dient een goede regeering de belangen var het volk. Dit is het doel waarvoor wi. vechten: de verschaffing van faciliteiten aan het volk. waardoor het in staat is vrijelijk zijn verlangens kenbaar te ma ken, de bevordering van de gezondheid, hel onderwijs en de economische zeker heid. Soms berust de meening van de meerderheid op een misverstand, doch slechts de meerderheid heeft het recht, kaar eigen vergissingen te verbeteren." Zoo heeft Wallace het uitgedrukt en sommigen zullen misschien geneigd zijn hem meteen als een humanist te classee- ren. maar uit zijn woorden valt niet af te leiden dat hij de souvereiniteit Gods niet erkennen zou en dus zijn hoogste vertrou wen in den mensch stellen. Zijn verkla ring bepaalt zich tot een uitlegging van de democratie en de verhouding tot den meóemensch, waarin hij geloof en ver trouwen in diens goedheid als maatstaf aanneemt. Voor menigeen in Europa zal dit op het eerste gezicht, als het hem als definitie voorgelegd wordt, moeilijk aanvaardbaar zijn. De oorlog ligt meer dan een jaar achter ons. wraakgevoelens zijn vermin derd. maar de misdaden van Hitiers aan hang zijn niet vergeten. Gebeurtenissen van dezen tijd zijn vaak ook niet bevor derlijk tot sterking van het vertrouwen in de goedheid van den mensch. Tot geloof ik dat Wallace gelijk heeft en dat dit ook in ons land door velen ge veeld zal worden. Als men zijn woorden even toelicht door te zeggen: ..het geloof en vertrouwen in het overwegende ver mogen tot goedheid in den mensch" wor den zij gemakkelijker te begrijpen. Is dit waariijk niet de maatstaf, die de vraag beheerscht of men Weslersch democraat is of geneigd tot het aanvaarden van tota litair bewind? Het vertrouwen, dat in de menschelijke natuur het goede over- De rede van Wallace wekt beroering De vastberaden politiek ten aanzien van liet Russische expansionisme, zooals uït- eengC7>et door den Anierikaanselieii minister van huitetilandseiie zaken James Byrnes, zal naar men te Washington verwacht ongewijzigd blijven, ondanks de rede van Henry Wallace, den Amerlkaaiisehen minister van handel, waarin het Britsclic imperialisme werd geeritisoerd. Men verwacht echter wel. dat het in practijk brengen van de politiek van Byrnes wordt bemoeilijkt door het feit, dat president Truman zich op een iierseonferentie met de rede van Wallace accoord heeTt verklaard, zonder klaarblijkelijk overleg met Byrnes of met liet ministerie van buitenlandsche zaken te hebben gepleegd. Vrienden van Wallace verklaren ca- ziging in de Amerikaansche buitenlanid- tegoriseh. dat de rede was bedoeld als een protest tegen de buitenlandsche po litiek van' Byrnes en als een aanspo ring terug te keeren naar wat Wallace houdt voor de buitenlandsche politiek van wijlen president Roosevelt, n.l. het scheppen van evenwicht tusschen Enge land en de Sovjet-Unie, teneinde voorkomen, dat de rivaliteit tusschen beide landen tot een nieuwen oorlog zou leiden, waarin Amerika uit dei aard der zaak zou worden betrokken. In dit licht bezien is er een persoon lijke en politieke achtergrond bij de re de van Wallace, die haar beteekenis als diplomatieke verklaring over de Ame rikaansche buitenlandsche politiek ver mindert. Wallace en Byrnes zijn reeds ja ren lang rivalen, zoowel op het ge bied van de binnenlandsche als op dat van de buitenlandsche politiek. Wallace is leider van den linker en Byrnes van den conservatieven vleugel der democratische partij. Toen Cordell Huil aftrad" als minis ter van buitenlandsche zaken in 1944, werd Byrnes candidaat voor de functie van vice-president, het geen Wallace verhinderde die func tie en uiteindelijk het president schap van de V.S. te vervullen. Met den steun van Byrnes werd Truman door de democratische partij can didaat gesteld als compromis tus schen de beide mededingers. In verband met hei steunen van de re de van Wallace wijzen goede bekenden van Truman er op dat deze de leiding van de buitenlandsche politiek de laat ste maanden grootendeels aan Byrnes heeft overgelaten. Het is bekend, dat Truman en Wallace de rede zorgvuldig samen hebben doorgenomen. Hei was oorspronkelijk de bedoeling van den president, slechts formeel die gedeel ten van de rede te onderschrijven, die zoowel anti-Russische als anti-Engel- sche gevoelens loochenden en in dezen zin werd aan het slot van de rede een alinea ingelascht. Toen men den presi dent evenwel op een persconferentie vroeg of hii ook de rest van de rede oedkeurde, kon hii niet anders dan be- estigend antwoorden. Hel wordt onwaarschijnlijk geacht, dat president Truman de huidige po litiek zal trachten te „amendeeren", daar zulks verdeeldheid bii de Ameri kaansche delegatie ter vredesconferen tie zou beïeekenen en tevens -verwar ring in het ministerie van buitenland sche zaken zou teweegbrengen. In ambtelijke kringen te Washington aldus Reuter, is men verbaasd over de botheid, waarmede Wallace de Britsche politiek critiseert. en over den toon van ..toegevendheid" met betrekking tot de Sovjet-Unie. Men wijst er op dat. hoe wel president Roosevelt steeds een po litiek van invloedssferen heeft verwor- sche politiek. Hii verklaarde niet te we ten of Wallace voor het uitspreken van zijn rede overleg met Byrnes had ge pleegd. Hij had daaromtrent van Byr nes nog geenerlei mededeeling ont vangen. Clayton zeide. dat het hem niet duidelijk was wat. Truman heeft be doeld toen hii zei dat hii de rede goed keurde. Henry Wallace zelf was ..niet be schikbaar" toen verslaggevers tracht ten een verklaring van hem los te krij gen. Politieke tegenstanders van Tru man hebben uitbundig plezier over de netelige positie, waarin de democrati sche regeering^ zich tengevolge van de Veldtocht in Macedonië Volgens den regeeringspersdienst te Athene zijn Grieksche militaire- en politietroepen Vrijdagmorgen op groote schaal operaties begonnen tegen 300 ge wapende communisten, die zich in een bosch op het schiereiland Chalcidice ten zuiden van Saloniki hebben verschanst. De communisten hebben stelling ge nomen achter drie mijnenvelden en beschikken over de grootste opslag plaats van wapenen en munitie, die door de Elas (guerillatroepen van de Eam) in Noord-Griekenland is gevormd. Volgens dezelfde bron doen de mili taire autoriteiten te Saloniki thans stappen om vroegere leden van de Elas die in 1944 na den burgeroorlog naar Joego-Slavië zijn gevlucht te verhinde ren Griekenland weer binnen te komen. De commandant van de politietroepen te Veria West-Macedonië) en 13 van. zijn manschappen werden door ..een ge wapende communistische bende" vanuit een hinderlaag aangevallen en gedood. Albanië '-omit aan. Albanië heeft den Veiligheidsraad, officieel verzocht alle mogeliike maat regelen le nemen om een einde te ma ken aan ..Grieksche provocaties". In den Albaneeschcn brief aan den Veiligheids raad wordt beweerd, dat de Grieken dit jaar verantwoordelijk zijn voor 57 „incidenten". „Er bestaat geen twijfel over, dat de regeering en de acties van haar orga- .19. 9. 9. I 9-11 919. 919 9 19..9 99' rede bevind9 Deze oldoet linker- noch door de pontiek der huidige Grieksche 'achtervleugel en stelt een scheidingnjsaties geschapen toestand een directe bedreiging van den vrede op den Bal kan vormt", aldus de brief. heerscht en gereed is zich te doen gelden pen. de politiek van Wallace een aan- is het. dat de overtuigde democraat telkens zienlijke concessie aan Rusland doet. weer met moed zijn taak doet hervatten waar hii de verdeeling van de wereld en hem van afkeer blijft vervullen voor in Russische en Amerikaansche m- iederen bewindsvorm. waarbij de mensche- vloedssferen voorstaat. tusschen Wallace en Byrnes in het voor uitzicht. terwijl de verkiezingen voor het congres spoedig (in November) zul len worden gehouden. De gematigd-conservatieve ..New- York Herald Tribune", die tot dusver achter de politiek van Truman en van wijlen president Roosevelt stond, spreekt van een ongelooflijke blunder van Truman, die een warboel in opti ma forma veroorzaakt en Byrnes zoo wel als de nationale positie belachelijk maakt. Een beter voorbeeld van onbe kwaamheid tot het leiden van de bui tenlandsche politiek is moeilijk te vin den* aldus het blad Eiken dag een doode Paniek in F err ara Sedertenkele dagen heerscht er in de Italiaansche stad Ferrara een paniek stemming, naar aanleiding van de uit zendingen van een clandestiene radio zender, welke heel't aangekondigd, dat er „voortaan eiken avond een doode" zou zijn. Inderdaad zijn twee boeren in .de omgeving van de stad onder mysterieuze omstandigheden gedood terwijl Woens dagavond p.l. een dokter werd getroffen door twee revolverschoten. afgevuurd door twee wielrijders, die niet achterhaald konden worden. Men veronderstelt hier te doen te hebben met een politieke actie, misschien van voormalige partisanen, die ontevreden zijn over de uitvoering van de zuivering en die thans als eigen rech ter gaan optreden. Evacuatie nog niet hervat Naar te Batavia vernomen wordt, is de evacuatie uit het binnenland, welke heden hervat zou worden, voor onbepaalden tijd uitgesteld Ofschoon de Britten, zooals te Cheribon overeengekomen de Indonesi sche republikeinen zekere faciliteiten heb ben verleend, is op het geallieerde- hoofd kwartier r.og geen antwoord van kolonel Abdoel Kadir op den brief van generaal Mansergh ontvangen. Genoemd hoofd kwartier wacht op dit ar.twoord-alvorens verdere stappen te ondernemen. Veiligheidsraad vergadert Maandag De vergadering van den Veiligheids raad welke heden zou worden gehouden, is tot Maandag; a.s, .19.30 uur uitgesteld. Dit op verzoek van de Amerikaansche delegatie, wier afgevaardigde. Herschel! Johnson, ziek is. Velseiiscli verraadster staat Maandag terecht Maandag om 10 uur zal voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam te recht staan de Velsensehe W. N. van der Meyden. aan wie vier feiten ten laste zijn gelegd: verraad van den distributie ambtenaar J. van Leeuwen, van de be kende ondergrondsche strijdster Hanny Schaft, van notaris W. Boerlage en vaa den verzetsman P. Kelder. Joodsrhe terroristen aan teerk lijke persoonlijkheid gekneed moet worden naar de eischen van eenig stelsel, door een minderheid ontworpen, doorgedreven en gehandhaafd met machtsmiddelen. De democraat voelt dat als een onrecht en als een aantasting van de waarheid, een misbruik van de ons gegeven taak op aarde. Hij weet dat zijn beleidsvorm moeilijk is en vele teleurstellingen en tegênslagen zal brengen Maar om een eenvoudig woord te herhalen: er staat nergens geschreven, dat wij het op aarde gemakkelijk moeten hebben. In den voorstander van de dictatuur of zooals Wallace het uitdrukt: van hel tota litaire stelsei zal de overtuigde democraat altijd iemand zien, die het opgegeven heeft met het begrijpen van den medemensch. den korsten en makkelijksten weg wil vol gen en hem eenvoudig dwingen, te doen wat hem aanstaat. Henry Wallace heeft er den nadruk op gelegd dat volledige democratie niet alleen rechten verleent, maar ook plichten oplegt en gewaarschuwd tegen diegenen, die nimmer tot offers bereid zijn om haar goed te doen funetioneeren Terecht. Zijn woorden zijn de overdenking ten volle waard en zullen ertoe bijdragen dat velen hun eigen gevoelens beter gaan begrijpen. De Britsche reactie Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zakèn heeft verklaard, dat de rede van den Amerikaanschen minister van handel te Londen aanzienlijke verrassing heelt gewekt. De opmerkingen over het Brit sche imperialisme waren des te verba zingwekkender op esp oogenblik. waar op Engeland Britscn-Indië het beleid over ziin eigen zaken toevertrouwt en met het oog op het punctueele terug trekken van Britsche troepen uit Per- zië in Maart. Er bestaat in Engeland geen neiging een oorlog met de Sovjet- Unie onder het oog te zien, aldus de woordvoerder, en hii zeide dat er in werkelijkheid meer toespelingen op oorlogsgevaar in de Russische en Ame rikaansche. dan in de Britsche pers voorkomen. Het is echter niet zeker dat Engeland zich over de rede van Wal lace door middel van de diplomatieke kanalen met Amerika zal verstaan: de aangelegenheid zal echter in zorgvul dige overweging worden genomen Interne verwarring. Clayton, de onderminister van bui tenlandsche zaken", heeft te Washing ton op een persconferentie gezegd, dat hii geen aanwijzingen of instructies had ontvangen met betrekking tol een wü- Joodscheterroristen. die een nieuwe golf van terreurdaden in Palestina ontketen den bij het begin der Palestijnsche conferentie, bliezen dezer dagen het ge bouw van de Brit sche Defence Se curity" te Tel-Aviv op. Daarbij werd majoor Doran. een der chefs, gedood. Een act-ueele foto van de vernieling, telegrafisch over gebracht. Ook Jaffa is gis teren opgeschrikt door het geluid van handgranaten, sten- guns, revolvers en brenguns, toen veer tien Joodsche on dergrondsche strij ders een overval deden op een Ara bische bank. In een korten feilen strijd werden twee Ara bische politie-agen- ten. twee Arabische omstanders en een Jood gedood. De overval bleef zon der succes. Op hetzelfde oogen blik deed een groep gewapende Joden een overval op een andere Arabische bank in Jaffa. Zij werden door de politie afgeslagen. rf/K&iS tVfJS

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1