De walvischvaart in nieuwe banen Tips en Tops vJ winkel De oude harpoen werd een moderne harpoengranaat Hoe de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart ontstond In een uitzending, voorbereid door de afdeeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening heeft de heer J. H. Wijnand, chef redacteur van den Economischen Voor lichtingsdienst voor de radio een interes sante causerie over de walvischvaart ge houden. Spreker herinnerde er aan hoe in vroe gere eeuwen de walvisschen werden nage jaagd door de harpoeniers, die er in kleine open bootjes op uit trokken. Het was een levensgevaarlijk werk en menig dapper zeeman is bij dat werk om het leven ge komen. In 1816 vonden de Noren het harpoen geweer uit, spoedig gevolgd door de uit vinding van de harpoen-granaat. Het werk op de fabrieksschepen Met de „fabrieksschepen" deed zich een ware revolutie voor in de walvischvangst. Op deze schepen werd een traankokerij gebouwd en in het achterschip werd een z.g. „slipway" ingebouwd, om de gedoode walvisschen binnen boord te sleepen. Het „fabrieksschip" wordt vergezeld van een aantal jagerschepen, z.g. „catchers", die u zich moet voorstellen als een soort trawlers van c.a. 400 ton. Op deze schepen bevinden zich de z.g. „gunners", die jacht maken op de walvisschen met de eerder genoemde harpoengrar.aten. De gedoode walvisschen worden dan door de slipway aan boord van het fabrieksschip of moe derschip gesleept. De verwerking van den walvisch ge-' schiedt nu als volgt. De walvisch wordt op 1 het plandek gesleept en van zijn speklaag ontdaan. Het Testeerende karkas, vleesch en been wordt in kleine stukken gezaagd en gesneden. Het spek, vleesch en been worden door openingen in het dek in ro- teerende kookapparaten gevoerd, welke in de fabrieksruimte zijn opgesteld. In deze apparaten wordt het ruwe materiaal ge kookt, waarbij de traan wordt afgezonderd en via een serie van zuiveringsapparaten in de ladingtanks wordt gevoerd. Een monster-apotheek. De walvisch is de leverancier van de voor ons zoo kostbare traan. Daarnaast kan ook vleesch, bloed- en beendermeel verkregen worden. Als bijproducten kun nen o.a. uit den walvisch gemaakt worden: lever voor directe consumptie en voor de pharmaceutische industrie, klieren voor de productie van insuline, adrealine. hor moonpreparaten, vitaminenpreparaten en andere belangrijke pharmaceutische arti kelen. Maar op de Willem Barendsz, het eerste Nederlandsche fabrieksschip, concentreert men zich op de productie van traan, daar dit van het meeste belang is voor onze voedselvoorziening. Traan en margarine Vóór den oorlog gebruikte Nederland 30.000 ton traan per jaar en waar de ko mende jaren het margarineverbruik wel grooter zal zijn dan vóór den oorlog, kun nen wij een veel grootere hoeveelheid traan gebruiken. Maar die traan moet worden ingevoerd en de wereldprijs is 40 a 45 per ton. Ge begrijpt, dat dit de noodige deviezen kost. Welnu, de Willem Barendsz-expeditie hoopt 20.000 ton traan naar Amsterdam te brengen en hiermede is de enorme betee- kenis van de walvischvaart voor ons va derland voldoende geteekend. En als de maatschappij in volgende jaren zich zou kunnen uitbreiden en met méér expedities zou kunnen uitkomen, dan zijn er zelfs mogelijkheden voor export in zicht. Het slagen van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart Ls dus van de aller grootste beteekenis voor onze volkshuis houding. Een onderduiker, een politie agent en een ondermaats wit- vischje. Spreker schetste vervolgens de geboorte en de recente ontwikkeling der Maat schappij. De walvischvaart heeft nu een maal iets romantisch en ook aan de Ned. Mij. voor de Walvischvaart is de romantiek biet vreemd gebleven. Hoofdpersonen in deze roman waren n.l. eenpolitieagent «n minister Lieftinck. Het was dan zoo, dat de heer A. M. Ver- Rluys, de directeur der Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij, in het najaar van 1944 het nuttig en noodig oordeelde om on der te duiken en tijdens zijn duiktijd ging visschen in de Nieuwe Meer. De heer Ver- Oluys ving een klein vischje en werd prompt geverbaliseerd door een lande!ij ken politieman, aangezien dit vischje on- dpr de maat was. De heer Versluys was lichtelijk verontwaardigd en zei tot den ipolitie-agent: „Man, waar maak je je druk over? Het gaat toch niet om een walvisch?" En dit woord walvisch bleef in het brein van den heer Versluys hangen en hij ging daar voor zichzelf over dóór-fantaseeren. Walvisschen waarom zou Nederland •weer niet eens walvisschen gaan vangen? Zooveel eeuwen geleden waren wij toch de «ersie walvischvaarders geweest? Als ®traks de bevrijding zou komen, moest Nederland nieuwe wegen gaan zoeken voor zijn welvaart. Zou de walvischvaart aiet één van die wegen kunnen zijn? De eerste bespreking had plaats op het kantoortje van een Amsterdamschen sla ger, die ook in den hongerwinter nog altijd voor onderduikers wel eens een onsje fleesch wist te organiseeren. Hierna werd contact gezocht met ir. A. J. van Deinse, algemeen bedrijfsleider van de Amsterdamsche Droogdok Mij. en met den heer A. Waanderink Vinke, reeder te Amsterdam. Ook de heer ir. W. van dei- Laan, directeur van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij. werd van de plan nen in kennis gesteld. Zoo vormde zich na de bevrijding een comité, dat zich naar Oslo begaf om aldaar informaties in te winnen en rapporten op te stellen. De Nederlandsche officieele instanties boden onmiddellijk steun, te weien het C.I.V.I. (Centraal Instituut voor Industrie ontwikkeling) en de ministeries"voor Eco nomische Zaken, Scheepvaart. Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. De financiering. Verschillende bankinstellingen onder leiding van de Nederlandsche Handel Mij. en de Twentsche Bank zegden financieelen steun toe. Het had echter weinig gescheeld of met den aankoop van de Pan Gothia, de tanker, waarop men optie had tot 31 October 's nachts 12 uur was het mis ge gaan. Maar practisch te elfder ure kwam het voorelkaar, dank zij een crediet van 5.000.000 dat minister Lieftinck bereid was te verstrekken. Op 22 Februari 1946 werd de maatschappij opgericht met een kapitaal van 15.000.000, waarvan toen 3.500.000 was volgestort. Ook Prins Bernhard schreef voor een flink bedrag in. Moeilijkheden. Moeilijkheden bleven de jonge Maat schappij niet bespaard. Aangezien Neder land nog niet over ervaren personeel be schikte, werd in Oslo overeengekomen, dat het eerste jaar 90 der bemanning uit Noren zou bestaan, het tweede jaar 80 en het derde jaar 70 °/o. Met Kerstmis volg de echter een merkwaardige verrassing. Noorwegen vaardigde een verordening uit, waarbij het den Noren verboden werd om aan buitenlandsche walvischexpedities deel te nemen. In Noorwegen zijn toen protestvergaderingen gehouden van de pracrtijk-menschen, in casu van de har poeniers. Zij wezen er op, dat er in Noor wegen 10.000 walvischvaarders werkloos rondloopen en dat, de Nederlandsche men taliteit kennende, de Hollanders toch kop pig zouden doorzetten als zij zich die wal vischvaart nu eenmaal in hun hoofd gezet hadden. En inderdaad, hoe deze zaak ook in laatste instantie afloopt, de eerste Neder landsche walvischvaartexpeditie gaat op tijd weg. Dit kwam ook nog in gevaar door de havenstaking, doch toen die tot het verleden behoorde, verklaarden de arbei ders. dat zij voor de walvischvaart wilden overwerken, omdat hier zulke groote na tionale belangen op het spel stonden, Het is nog interessant te vermelden, dat om de 20.000 ton traan te bemachtigen, de expeditie, die half October via Kaapstad naar de vangplaats vertrekt, gemiddeld 100 dagen lang elf walvisschen per dag gevangen moeten worden. Dit kan, maar dan moet men hard aanpakken. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 48S6 REINIGT VW KLEEDING Adv. Marktbericht van Vrijdag Aangevoerd werden 7000 kisten haring en 400 kisten versche visch. De trawlers besom- den i 96a50. Verdere besommingen: Versche haring: KW 43 f 9826; KW 50 556S; KW 38 4049; KV.' 20 7956. Kustvissehers: KW 77 mo; KW 199 109; KW 190 f 233; KW 34 f 314; KW 125 201; KW 160 318; IJM 250 f 112; IJM 229 f 75; IJM 237 f 76; IJM 202 192; IJM 211 f 87; IJM 310 f 173; IJM 264 197; UK 53 f 295; UK 121 f 257; UK 174 I 274; UK 282 369; UK 161 f 514; UK 80 f 383; UK 85 330; UK 143 f 435. Motorlogger: KW 33 f 544. Leger des Heils Zondag is het voor de heilsoldaten een bijzondere dag. Mevrouw Hovenierv. d. Ploeg, die voorheen als bevelvoerend of ficier hier werkzaam is geweest, zal dien dag eenige bijzondere bijeenkomsten lei den. in De bril van Sultan Sar 54. Joessoef, cle booze grootvizier, zag dat de kans van zijn mannen, om aan het langste eind te trekken in dit water gevecht, toenam. Hij wilde daarom zoo snel mogelijk de overwinning behalen. „Schiet op alles wat zich in het water bevindtriep Joessoef. En de roovers- Velser kinderen uit Engeland terug Vele van de kinderen, die gistermiddag uit Engeland terugkwamen, waar ze 14- dagen door bemiddeling van de World Friendship Association hadden doorge bracht, zagen nog wat wit om den neus van de nachtelijk zeereis, maar allen wa ren opgetogen over de ontvangst door hun Engelsche pleegouders. En wat sommigen meebrachten was haast voldoende om er een winkeltje mee te beginnen en dan zouden ze dingen kunnen etaleeren die we hier in jaren niet gezien hebben. De meeste jongelui hadden hun vacantie in Wales doorgebracht en ze hebben zich er van kunnen overtuigen, dat er ginds niet alleen kolenmijnen zijn, maar dat er veel natuurschoon te bewonderen is. De zeereis terug was schitterend, maar op de uitreis hebben ze een hevigen storm meegemaakt, waardoor velen zeeziek zijn geweest. MOE DEC WACHT MET EEN WEEGLYK .sneeqje' BQOOO* VAM BAKKEB Adv. A. Kof f email jubileerde bij Van Gelder Zonen De heer A. Koffeman herdacht den dag, waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Koninkl. Papierfabrieken. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris des morgens op het directiekantoor ont vangen en in tegenwoordigheid van de heeren ir. T. F. Hubrecht en W. J. Wil- lems, resp. bedrijfsïngenieur en chef van de papierfabriek, door den heer J. Smit toegesproken. Deze rich'tte hartelijke woorden van waardeering tot den jubila ris, waarbij hij opmerkte. dat de moeilijk heden op sociaal terrein voor de arbei ders nog vele waren, doch dat ook de bedrijfsleiding nog met vele moeilijkheden heeft te kampen. Als blijk van erkentelijkheid werd een enveloppe overhandigd. Omringd door collega's van de houtstof- fabriek werd de heer Koffeman gehuldigd op het afdeelingskantoor. Ir. Hubrecht feliciteerde en schetste den kameraadschappelijken geest en de prettige samenwerking. Namens de kame raden bood hij den jubilaris hierna een fraaie ganglantaarn aan. De jubilaris dankte vervolgens allen voor hun ge waardeerd medeleven. V.V. Kinheim Het eerste elftal van de V.V. „Kinheim" zal Zondag een bezoek aan Amsterdam brengen, waar tegen de derde klasser O. V. V. O., een oude competitie-bekende, een vriendschappelijke wedstrijd zal wor den gespeeld. begonnen onze vrienden, die hulpeloos ronddreven, onder vuur te nemen. Ge lukkig hadden Joessoefs mannen vóór het gevecht begon, ieder dertig teugen sterke drank gedronken. Dit maakte hun harten moedig maar hun handen onvast. Onze vrienden waren zoover Te derden male Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag, 17 September 1946, des na middags 7 uur, ten Gemeentehuize. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Benoeming van een wethouder; 2. Me- dedeeling. Bestrijding van wandgedierte Voor een ieder ligt van heden af ge durende drie maanden op de secretarie dezer gemeente ter lezing een door Bur gemeester en Weth., uitoefenende de bevoegdheden van den Gemeenteraad, bij besluit van 20 Augustus 1946 vastgestelde Verordening op de bestrijding van wand gedierte in de gemeente Velsen Bovenvermelde Verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Vereeniging van Jong Hervormden De Vereeniging van Jong Hervormden bc-legt a.s. Dinsdagavond een bijeenkomst in de oude kerk te Velsen. Spreker is de heer J. Rotgans, luitenant t. zee le klasse over het onderwerp „Wat aan den weder opbouw vooraf ging". Tweekamp SuomiD.E.M. De laatste jaren heeft het plaatselijk athletiekleven een zeer groote vlucht ge nomen, waarvan één der voornaamste oorzaken is geweest, dat na de oprichting van de HAV „Suomi" nu juist vijf jaar geleden, een sportieve rivaliteit ontstond tusschen deze vereeniging en de aihletiek- afdeeling van de RK Sportvereeniging DEM te Beverwijk. Zondag a.6. wordt een tweekamp gehou den in het sportpark „Watervliet". De inzet is een fraaie beker, welke drie maal achtereen of vijfmaal in totaal moet worden gewonen. De eerste twee jaren won DEM de trophee, Suomi de beide daarop volgende ontmoetingen. De laatste ontmoeting won Suomi over tuigend en ook thans beschikken de Vel— senaren over een sterke ploeg. Drie alh- leten komen op elk nummer uit. Op de loopnummers maakt Suomi een. goede kans, evenals met de junïorenploeg. In tegenstelling tot de springnummers kunnen ook de werpnummers vrij goed worden verzorgd. Wat brengen de bioscopen? REX THEATER. De Burcht, der Stilte. Een Fransche film van Marcel l'Herbier naar de novelle „La Citadelle du Silence" van T. H. Robert. Het is een. aangrijpende geschiedenis uit de Poolsche vrijheidsbeweging uit den tijd toen Polen nog Russisch was. Er wordt een aanslag gepleegd op den gehaten Russïschen gou verneur. Deze mislukt; zijn adjudant Stephan, tevens commandant van de ci tadel van Linsk wordt echter ernstig gewond. In het ziekenhuis wordt hij ver pleegd door de daderes, de studente Viana, die als assistente daar werkzaam is. Via- na's verloofde is als verdacht van mede plichtige aan den aanslag in de citadel gevangen gezet en via een huwelijk met Stephan tracht zij haar verloofde te be vrijden. Het slot van de film laat ons de bevrijdingspoging zien. THALIA THEATER. Teruel. Het probleem van den Spaanschen burgeroorlog wordt in het boek „L'Espoir" van André Malraux, waaraan deze film haar ont staan te danken heeft, herleid tot de noodzaak der tucht, der doelmatigste militaire organisatie en niet minder tot de juiste kennis der machtsverhoudingen. De roman getuigt bovendien van het spontane élan van de strijders voor de vrijheid, voor hun offervaardigheid en doodsverachting. Meer dan een jaar heeft Malraux aan de verfilming gewerkt van een der beste gedeelten uit zijn roman: het bombardement van een nationalistisch vliegtuig bij Teruel. Bekende Spaansche artisten vervullen de hoofdrollen. On danks den noodtoestand, waarin de Spaansche bevolking bestendig verkeerde konden de filmers zich de medewerking verzekeren van 2500 personen, waaronder Spaansche boeren en soldaten. Agenda voor Velsen mogelijk in het water gedoken. Alleen neus en oogen kwamen boven de opper vlakte uit. „We moeten erop los", riep de Sirdar, wiens hoofd van woede pur per aanliep. „Dat is ongezondzei Tips rustig„wij moeten iets beters be denken". Gevonden voorwerpen Hieronder volgt een opgave van de ge vonden voorwerpen van 5 tot 12 Septem ber 1946: 1 trommeltje met brood in gonje zak; hond; linnen ceintuur; sleutel, model Lips; H. rijwiel, race, onbruikbaar; 2-wie- lig trekkarretje; vulpen; overjas; num merplaat GZ 47323; bril; mutsje; 2 in legvellen, 16905 en 7.18046; biljet f 2.50. Inlichtingen Hoofdbureau van politie, Kamer 4, dagelijks (behalve Zaterdagmid dag) van 1112 en van 1617 uur. ZATERDAG 14 SEPTEMBER Rex Theater: „Burcht der Stilte" 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont; „De onzichtbare spion", 8 uur. Thalia Theater: „Teruel" 7 en 9.45 uur. ZONDAG 15 SEPTEMBER Rex Theater: Zelfde programma, 3, 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: Zelfde programma, 2.30, 5 en 8 uur. Thalia Theater: Zelfde programma, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2