FLITSEN Een sprookje herleeft Dahlia-weeide in het Concertgebouw I>e zalen van Haarlem's Concertgebouw zijn in bloementuinen herschapen. Overal zijn dahlia's tentoongesteld en het aantal soorten wordt op ruim tweehonderd vijftig geschat. De nieuwe variëteiten nemen een belangrijke plaats in. Victory Day. Gen. Eisenhower en Mosquito zijn de namen en die wijzen er op. dat de bloemen van den laatsten tijd zijn. Eerstgenoemde is een prachtige semi-cactus met prachtige kleuren. Andere aanwinsten zijn Diamant, met goudgele kleur, Populair. Moeder Aartsen en Captain Verhoog, die de aandacht vragen. Uit statistieken is gebleken, dat het pu bliek de laatste jaren voor 75 procent naar cactus en semi-cactus dahlia's vraagt en daarop specialiseeren de kweekers zich dan ook. Op de tentoonstelling komt dat tot uiting. Een kleine veertig inzendingen zijn te zien, waaronder een gecombineerde uit België, welke eenige nieuwe aanwinsten bevat. De Belgische kweekers zijn bekenden op het gebied van het winnen van nieuwe dahlia's. Uit alle deelen van ons land werken kwee kers mee. Haarlem Is vertegenwoordigd dooi de firma Carlee, die o.a. een bijzonder groote tuindahlia tentoonstelt. De grootste komt echter van den heer Bruidegom uit Baarn, deze bloem (Star General) is echter minder sierlijk. Goed voor den dag komt de Haar- lemsche luinbouw-studieclub. Het podium van de tuinzaal is op smakelijke wijze dooi de leden ingericht en deze afdeeling zal on getwijfeld de belangstelling hebben. Kweekers hebben de overhand natuurlijk, maar onder de leden van volkstuinvereeni- gen zijn er die veel zorg aan de dahlia be steden. Dat blijkt uit de inzendingen van de Haarlemsche vereenigingen „Ons Buiten" en „Eigen Tuin" en van vereenigingen uit Oss (met prachtige bloemen). Den Haag, Almelo en Enschede. De opzet van de Nederlandsche Dahliaver- eeniging cn de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, was een internationale dahlia tentoonstelling samen te stellen, doch de regelingscommissie heeft ter opluistering aan andere inzendingen ook een plaatsje gege ven. Bijzonder fraai ts de gemengde afdee ling van C. G. van Tubergen N.V. uit Haar lem. Voor bindwerk zorgden de firma A. Koper uit Heemstede-Bennebroek en Van der Wel uit Beverwijk; deze stands zien er wel verzorgd uit. Auto gestolen of vervoerd? Voor de Haarlemsche rechtbank stonden twee jeugdige Haarlemmers terecht, ver dacht van diefstal In vereeniging van een auto. In den nacht van 5 op 6 Juli is uit een garage aan de Middellaan een auto gestolen. Toen dit door een nachtwaker ontdekt werd en de politie gewaarschuwd was, werd de politie van een aantal ge meenten in ons land gewaarschuwd. In den na-nacht zagen agenten van politie in Bolsward de auto en zij trachtten haar tot stilstand te brengen, echter zonder succes. Een agent schoot een achterband stuk, maar de bestuurder reed rustig verder. In Sneek had de politie meer succes en zij arresteerde twee personen. Dezen ontken den zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt F. R. beweerde des nachts op het Waterlooplein te Amsterdam een on bekende te hebben ontmoet, die hem ver zocht had de auto naar Leeuwarden te rijden; daar zou hij den ander opwachten. De tweede verdachte C. P. S. deelde mee in Limmen te zijn -geweest en aan den be stuurder van de voorbijrijdende auto ge vraagd te hebben te mogen meerijden naar Leeuwarden, met de bedoeling daar aard appelen te halen. De Officier van Justitie was van meening, dat beiden zich aan diefstal in vereeniging hebben schuldig gemaakt. Tegen R. luidde de eisch twee jaar en tegen S. één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 27 September. De Amerikaansclie rekening aan Joegoslavië Van goedingelichte zijde meldt Un, Press -dat de Vereenigde Staten een rekening voor schadevergoeding voor het verlies van Amerikaansche levens en eigendom men als gevolg van het. neerschieten der twee Amerikaansche vliegtuigen, ten be drage van drie vierhonderdduizend dol lar aan Joegoslavië hebben overhandigd. Het grootste deel van dit bedrag is be stemd voor de nabestaanden van de vijf Amerikaansche vliegers die bij het tweede Incident om het leven kwamen. Avondoefening ligt rustig terwijl moeder hem instopt, goeden nacht kust en weggaat eerste zorg is uit het dek te kruipen dan kan de avondoefening beginnen moeder moet aan de deur geluisterd heb ben want ze heeft hem al weer inge stopt acht na een tijdje wachten de kust veilig nu een fijn partijtje springen het heeft veel langer geduurd voor zij hem voor de derde maal is komen instoppen nu kan hij weer be ginne maar de ware lust lijkt wel verdwe nen te zijn Haarlemsche kleinhandel in oppositie tegen de f r uitdistrib u tie Een actiecomité, bestaande uit straat venters en een aantal kleinhandelaren in groente en fruit, heeft besloten met ingang van 14 September geen fruit meer te lossen. Het aanwezige fruit zal nog zonder bon worden afgeleverd. Dit besluit is genomen als protest tegen de fruitdistributie. De drie organisaties van de vakgroe pen Kleinhandel in Groente en Fruit staan echter niet achter deze actie. De besturen van deze organisaties volgen de gegeven instructies der hoofdbestu ren die zich voor fruitdistributie heb ben uitgesproken. Natuurlijk zijn ook deze organisaties in principe tegen dis tributie en vóór vrijhandel, doch na een bespreking met den minister is men tot de overtuiging gekomen, dat in dit geval distributie noodzakelijk is. De minister heeft dit duidelijk met cijfers aangetoond. De situatie is nu dus zoo, dat venters en een aantal kleinhandelaren, die zich solidair verklaren met de maatregelen van het actiecomité, geen fruit zullen leveren op den bon. De kleinhandelaren echter, die zich achter de besturen van hun organisaties scharen - en dit zijn dc meesten - zullen het fruit op de in geleverde bonnen verstrekken. Het lossen en laiden van fruit vindt dan ook gewoon doorgang op de markt. Alleen zij die de maatregelen van het actiecomité onderschrijven nemen geen fruit af. Dat op het oogenblik bepaalde soor ten fruit vrij verkocht worden, vindt zijn oorzaak in het feit. dat dit fruit be treft, dat gauw overrijp wordt, zooals bv. peren. Ander fruit, blijft echter ge- gewoon op den bon en zal niet vrii te verkrijgen zijn. Voor gewonde soldaten in het buitenland In Haarlem is een comité gevestigd, dat zich ten doel stelt gebruikte postzegels in te zamelen voor gewonde soldaten en andere oorlogsslachtoffers, welke voor genezing ver blijven in de hospitalen in Amerika. Canada, Engeland, etc. Alleen in Amerika bevinden zich 300.000 oórlogsgewonden in de zieken huizen. Velen vinder, afleiding in het verza melen van postzegels. Een beroep wordt daarom gedaan op alle Nederlanders om ge bruikte zegels voor dit doel af te staan. Elke zending, hoe klein ook, geeft blijk van me deleven met deze gewonde strijders voor onze vrijheid. Er wordt naar gestreefd, dat iedere inzender later een persoonlijken brief ontvangt van der. oorlogsgewonde aan wien een zending zegels ter hand werd gesteld. Aile inzendingen moeten gericht worden aan den heer F. Vink, Haarlem, Leidschevaart 466. Het comité bestaat uit mevrouw H. P, M. Breukelaar-Verburg. lid hoofdbestuur Stich ting 19401945; dr. w. L. Lademus en F, w. M. Vink, allen te Haarlem. Minister-president voor de radio De radiorede, welke de minister-presi dent. dr. L. J. M. Beel hedenavond om 20.05 uur zal houden, vormt de inleiding van een nationale actie, welke de wel zij nsverzorging van burgers en militairen in de overzeesche gebiedsdeelen ten doel heeft. BENNEBROEK MILITAIR AANGEREDEN. De militair H. T. is op den Rijksstraat weg te Bennebroek, aangereden door den motorrijder v. d. B. uit Noordwijkerhout. Beiden werden over den weg geslingerd, De E.H.B.O. en dr. Mansveldt waren spoedig ter plaatse, De militair moest met een dijbeen-breuk naar het militair hospi taal in Den Haag worden vervoerd, ter wijl de motorrijder die inwendige kneu zingen had opgeloopen, met een auto naar zijn woning werd vervoerd. De politie onderzoekt de schuldvraag Clumlage Aanhouding te Haarlem van twee oud-recherclieurs van „Nationale Veiligheid" De Haarlemsche politie heeft twee Haarlemmers, die Indertijd aan het Bu reau Nationale Veiligheid als recher cheurs verbonden waren, gearresteerd onder verdenking van chantage. Zij hadden reeds een keer geld afhandig weten te maken van een bewoner van een der gemeenten, aan Haarlem gren zend. Deze was indertijd aangehouden als politiek verdachte, maar later in vrijheid gesteld. Blijkbaar hebben de ex-rechercheurs gebruik gemaakt van dingen die zij voorgaven te weten, om dezen man te bewegen hun geld te ge ven. Eén keer was hij daartoe overge gaan, maar toen zïi meer kwamen, deed. hij aangifte. Het betrof een groot be drag. dat van hem geischt werd. De ex-rechercheurs beweerden bij hun verhoor, dat zij nog geld van den vrijgelatene te vorderen hadden, maar deze bewering werd door de politie niet aanvaardbaar geacht. De twee ex-rechercheurs werden in het Huis van Bewaring te Haarlem in gesloten. De Haarlemsche politie behandelde deze zaak. omdat het strafbare feit zich te Haarlem zou hebben afgespeeld. Nieuws uit het buitenland! Het secretariaat van de Vereenigde Vol leen maakt officieel bekend, dat de algemee- ne vergadering definitief tegen 23 October 1946 wordt bijeen geroepen, met goedkeuring van de groote meerderheid der leden. Donderdag is te Genève een reunic ge opend van leiders der internationale vredes beweging, waar 15 landen zijn vertegenwoor digd. De reünie is georganiseerd door den Zwitserschen raad voor den vrede FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 27) Pardon! mompelde hij, die juffrouw Farö moest hem voor een completen idioot houden. De gravin, die niets van het korte inter mezzo had bemerkt, onderbrak zijn ge dachten Ernst, juffrauw Bratt ken je nog wel van vroeger. Senta, de jongeman, die zich daar bij den adventkrans zoo ver dienstelijk inaakt, is Jens Grottkau. Dien ik ook al ken, lachte de schil deres. Hij schijnt er behoefte aan te hebben om zich verdientelijk te maken Dat weet ik nog wel van den zomer. Welkom op het vasteland! riep Grott kau vergenoegd. U bent de tweede Elms- hornsche kennis, die ik vanavond ont moet. De tweede? Dan gevoel ik me bepaald beleedigd. Wie was dan de eerste? Grottkau wees ongegeneerd met zijn Uitgestoken arm op Ursel. Onze Ursel! Ursel en haar heete gem berkoek behooren tot mijn prettigste Elmshornsche herinneringen. De gemberkoek komt voor mijn reke ning. Die heb ik altijd gebakken! trad Anne hem uitdagend tegemoet. Grottkau keerde zich met een ruk om. Wel heb ik van mijn leven! Daar hebben we warempel juffrouw Anne ook! 't Lijkt wel, of heel Elmshorn hier van avond bijeen is gekomen. U doet net. of u dat maar heel matig vindt, meneer Grottkau, plaagde Anne. Grottkau keek het jongemeisje op merkzaam aan. Hij was oprecht verbaasd over de verandering, die er met haar had plaats gehad. Het huishoudstertje van de Staniecki's had nooit eenigen indruk op hem gemaakt. Het kind had zich steeds bescheiden op den achtergrond gehouden en toen hij er de laatste maal met Ernst was geweest, had zij zich zelfs In het ge heel r.iet laten zien. Maar nu scheen ze plotseling een ander mensch' te zijn ge worden. En wat voor een mensch! Een allercharmantste jongedame met eer. lief gezichtje en oogen. die vroeger zeker nooit zoo gestraald hadden, anders zou hem dat stellig zijn opgevallen! En wat zag ze er chique uit! Zoover hij zich herinnerde, had hij haar nooit anders dan in een wit schortje gezien en dan was het gewoonlijk nog maar een glimp geweest, want mevrouw Staniecki had haar voortdurend weer werk opgedragen. Anne amuseerde zich innerlijk om den zichtbaar verbaasden Grottkau en her haalde haar vraag. Matig? zei de jongeman eindelijk-ge rekt. Op mijn eerewoord, juffrouw Anne, hoe langer ik u aanzie, des te meer kom ik tot de overtuiging, dat weerzien iemand een mateloos genoegen kan be reiden! Anne lachte vroolijk. Ernst Grundtvig echter betrapte zich zelf op den heimelijken wensch zijn eeni gen en besten vriend een flinke draai om zijn ooren te kunnen geven. Hij voelde zoowaar iets van jalouzie. Krankzinnig gewoon; wat bezielde hem toch? Kom Ernst, leidde de gravin zijn gedachte af, help mij eens even bij de punch. Geef mij de suiker eens aan en knijp de citroenen maar uit. Maar denk er om, dat er geen pitten in laat zit ten, anders wordt het brouwsel bitter. Wees voorzichtig met de bowl, jongen. Het is een erfstuk van Baggesen. Grottkau liet zijn adventkrans in den steek en nam Anne bij haar pols. Hij trok haar meer naar het buffet, waar Ernst met zijn tante stond. Hier hebt u nog twee krachten, me vrouw. die graag te werk zouden worden gesteld, zei hij. Ik ben zij het in alle bescheidenheid opgemerkt een erkend genie in het maken van toddy, wanneer ik de juiste inspiratie heb. Bij punch komt het minder op de ingrediënten dan we! op de inspiratie aan. En hoe denk je die dan te bereiken? Als juffrouw Anne mijn linkerhand vasthoudt, terwijl ik met de rechter mie. Lachend gaf de gravin hem de flesch, die zij in de hand hield. Als juffrouw Farö tot dat offer bereid is, wil ik geen roet in het eten gooien, mijn jongen. Hier doe je best maar. Als je inspiratie maar niet zóó ver gaat, dat het naast in plaats van in de bowl terecht komt. Graaf Grundtvig voelde zich geprik keld Hoe haalde Grottkau het in zijn hoofd eenvoudig beslag op die jongedame te leggen, haar hij haar hand te pakken en bij haar voornaam aan te spreken? Dat was een onbeschaamdheid, waardoor het meisje zich beleedigd moest voelen. Ge regeld trok hij zijn vriend de flesch uit de har.d. Stel je niet zoo aan, Jens, zei hij nijdig en floep, daar schoot een goif punch over de blauwwit gespikkelde das, die Grottkau tijdelijk zijn eigendom mocht noemen Een verwoede strijd tusschen de beide vrienden was het gevolg van deze on handigheid en Anne greep deze gelegen heid dankbaar aan om zich uit de voeten te maken De gravin kwam tusschen bei den en joeg het uitgelaten gezelschap van bet buffet weg. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6