Britsche en Amerikaansche strijdkrachten worden in details gecoördineerd Visscherij-Snufjes Minister Jonkman installeert Commissie-Generaal Montgomery op studiereis naar Washington Aan liei bezoek dat veldmaarschalk Lord Montgomery aan Washington brengt, wordt volgens Un. Press groote beteekenis gehecht met het oog op do hechtere coördinatie der Britsche en Amerikaansche strijdkrachten. De Brit sche generale imperiale staf zou een „synchronisatie" hebben voorgesteld van de oefening en uitrusting der Engel sche en Amerikaansche legers, die zoo ver zou gaan dat de beide legers in ge- vgl van nood eikaars manschappen en uitrustingen zouden kunnen gebruiken. Het bezoek van Montgomery zal ne gen dagen duren. Hij zal gedurende zijn verblijf een studie maken van de Ame- rikaarische trainingsmethoden, geba seerd op de lessen uit den oorlog. Naar verluidt hebben reeds besprekingen plaats gehad met generaal Eisenhower en den staf van het Amerikaansche le ger over de methoden, volgens welke de coördinatie der oefening en uitrus ting van de beide legers moet worden verwezenlijkt. Montgomery heeft, gisteren een krains op het graf van den onbekenden sol daat gelegd. Op een persconferentie deelde hij mee, dat 'hij naar de V.S. was Dit is dus mijn 500e Visscherij-Snufje en sedert dien Zaterdag, toen ik deze serie wekelijksche praatjes over de vis scherij op stapel zette, is er heel wat §ebeurd en heel wat veranderd. Het ge- oortejaar was 1932, toen de crisis, die in 1930 was begonnen, leelijk om zich heen greep. De vischaanvoer. die in 1931 nog 56 millioen kg bedroeg, was ge daald tot 40% millioen, de omzet van 11% millioen tot 8 millioen. of de helft van 1929. Weliswaar telde de vloot nog bijna 200 schepen, namelijk 194 trawlers en 4 motorloggers, maar de malaise was begonnen, want een jaar later was de omzet nog maar 5% millioen en daar mee was voor een reeks van jaren net schip van bijleg de Visschershaven bin nengevaren. Het bedrijf hield zich ter nauwernood op de been en eenige jaren later moest dè Regeering bijspringen, hetgeen zij deed met behulp van een premie op de afbraak. Tal van oude trawlers kwamen terecht op hei sche penkerkhof van Hendrik Ido Ambacht. Het is natuurlijk niet mijn bedoeling, een historisch overzicht over de at'ge- loopen jaren te geven. De IJmuider Courant houdt haar lezers voldoende op de hoogte van alles wat er in en om de Visschershaven gebeurt en ik zou dus maar in herhaling treden. Laat ik er slechts op wijzen, dat er ontzettend veel veranderd is in deze betrekkelijk korte periode, waarin 1945 een mijlpaal was, toen het bedrijf na eenige jaren van stilstand weer op de been werd gehol pen. Ik hoop, dat het nu weer crescendo mag gaan. De mogelijkheden daartoe zijn aanwezig; in IJmuiden weet men van aanpakken. Het is nu nog een tijd van overgang, er is nog te veel onzeker heid en te veel onrust; de oorlogspsy chose is nog niet geweken en het. be drijf heeft nog met vele moeilijkheden te kampen. Maar daar komen we wel overheen. Met den aanvoer* van "oijna veertien duizend kisten versche haring, of 700.000 kg in twee dagen, heeft IJmui den laten zien, dat het nog tot buiten gewone prestaties in staat is. Dit zijn meer dan 4% millioen haringen of twee haringen voor elk Nederlandsch gezin. En deze enorme hoeveelheid werd aan gevoerd door eenige trawlers en een 4-tal loggers. Ja, nu moet ik toch nog even terug gaan naar 1932, want dat was in zeke ren zin nog een bijzonder jaar. In dat jaar kwamen er 180 Engelsche haring- drifters in IJmuiden binnen en men- schen die zich deze invasie herinneren, toen soms 15 of 20 drifters per dag aan den afslag kwamen, denken misschien, dat v/at er nu komt, daarmee niet ver geleken kan worden. Die zoo denken, zijn er echter naast. Hoort u maar eens: die 180 drifters voerden 2% millioen kg haring aan, met een opbrengst van iets minder dan twee ton. Welnu, de twee recorddagen van Donderdag en Vrijdag leverden al 700.000 kg op, en de op brengst daarvan was meer dan die van de 2% millioen kg van de 180 Britten van 1932! En nog heeft de aanvoer zijn hoogtepunt niet bereikt, want het aan tal haringvisschende trawlers breidt zich nog steeds uit. En dan kan van de drijfnetvisschers ook nog een toenemen de aanvoer worden verwacht. Het jaar 1946 wordt ongetwijfeld een record haringjaar. Het zou me niets ver wonderen of de totale aanvoer in de Nederlandsehe havens overschrijdt de 50 millioen kg. Dat is een respectabele hoeveelheid, maar een record is het nog lang niet, want in 1938 kwamen we bij- na aan de 100 millioen kg. Deze hoeveel heid werd echter door een complete vloot uit het water gehaald en thans werken we met een defecte en de op brengst was „slechts" 8 millioen gulden. Daar komen we nu ver overheen. PIETERMAN gekomen om de Amerikaansdhe metho den van militaire oefening te bestudee- ren. Zijn bedoeling was grooter over eenstemming tussehen het Britsche le ger en dat der V.S. te verkrijgen. Het Britsche leger zou hiertoe zijn organi satie ten deele wijzigen. Ook uitwisse ling van wapenen moest mogelijk wor den. In de practiik was dat gedurende den oorlog al geschied. Westpoint (de militaire academie) noemde hij ..het neusje van den zalm". Montgomery had het o.m. nog over de atoombom, die naar zijn meening den veldslag niet. zal uitschakelen. De infanterie is volgens hem niet meer ,,de koningin van het slagveld". De eenige grond voor promotie behoorde de verdienste te zijn. Op de vraag, of hij Ralph Ingersoil's boek ..Strikt ge heim" - waarin zijn beleid in Norman- dië gecritiseerd wordt - gelezen had, antwoordde hij: ,.Ik heb liet boek van Ingersoll gelezen, maar als ik boeken over den oorlog wil lezen, lees ik de telegrammen van IKE" (Eisenhower). Montgomery weigerde een verklaring van poiitieken aard af te leggen. Hij gaf te kennen, dat de soldaat in politiek niet bedreven is. Na afloop van de conferentie ging hij naar hei Witte Huis om president. Tru man le ontmoeten. IJMUIDEN Donkere tijd op den watertoren Felle lichtjes straalden in den goe den ouden tijd, dat wil zeggen, voor dat de Duitschers kwamen, uit den top van den watertoren. Ze vormden, als de avond was gevallen, een lichte plek. daar hoog in de lucht. als een stêrre- beeld, dat naai" de aarde was .gekomen. En het was een sterrebeeld, dat ons el- ken avond *op elk uur, op elke minuut antwoord gaf op de vraag: hoe laat is het? Die tientallen kleine lampjes, aan gebracht op de vier wijzerplaten en de viermaal twee wijzers vormden den verlichten tijd, die slechts faalde wan neer de stroom eens gedurende een kor ten tijd was uitgevallen. Maar nu is de tijd donker, daar boven op den watertoren. Zelfs daar heel in de hoogte verdween, na het Duïtsche be zoek het licht van den tijd, gedeeltelijk althans. Nog altijd als wij den blik van het Kennemerplein of .de Kennemerlaan af omhoog werpen, missen we iets daar in de hoogte. Waar blijft toch de verlich ting van de klok in den watertoren? Het is het oude lied op de oude wijs: de lampjes die er voor noodig zijn. kun nen nog niet geleverd worden. De di rectie van Gas en Water doet alles wat ze kan om den tijd weer te verlichten, maar tot nu ioe zonder succes. Het is een bijzonder soort lampje dat hiervoor noodig is en die zijn er nog niet. We zullen dus voorloopig nog den tijd in het avonduur ongemerkt voorbij moeten laten gaan. Of een straatje om moeten loopen, totdat een der twee ver lichte wijzerplaten in het vizier komt. uilen en overnemen is een leuze van dezen tijd. Doet het door middel van EEN LUIDSPREKER IN DE IJMUIDER COURANT. Chr. Visnian werd vandaag 93 jaar Een beker.de plaatsgenoot Chr. Visman. wordt vandaag 93 jaar. Dat is een gezegen de leeftijd en de oude heer beschikt nog over zooveel vitaliteit, dat het haast niet te gelooven is, dat hij de negen kruisjes al eenige jaren achter den rug heeft. Men ziet hem nog geregeld op straat en tegen een flinke wandeling ziet hij niet op Eén liefhebberij heeft hij er echter aan gegeven: het maken van gedichtjes. Hij maakie aardige eenvoudige rijmpjes, waar van ons blad in vroeger jaren verschei dene heeft afgedrukt. Er. ze werden graag gelezen ook. Men kon er den gevoels mensen die hij was, uit herkennen. Van harte gefeliciteerd, Opa! IJslandsche visch naar Rusland Naar wij in „Fairplay" lezen, liep kort geleden 't IJslandsche stoomschip „Bruar- fos", toebehoorende aan de „H/ Eimship afjalag", te Reijkjavik, de haven van Le ningrad binnen mei 1970 ton bevroren visch aan boord. De „Bruarfos" was het eerste IJslandsche schip, dat op de Newa aankwam. H.O.SC.-Nieuws Als oefening voor de winterwedsirijden hield de Hoogovenschaakclub een massa kamp tussehen haar beide afdeelingen Beverwijk en IJmuiden. Ditmaal namen de IJmuidenaren geducht revanche. Met niet minder dan 199 werden de Beverwijkers verslagen. De uitslagen zijn: ZandbergenSchuurman VaVa, 't Hart Paardekooper 10, R. VisserDe Bruin 10, G. L. de HaasVeldheer 10, J. A. StalsSteiman V»Va, J. v. d. PlasJ. C. de Haas 10, KraayenoordSlings 10, PlugboerVerhagen 10, W. Bakker Spijker 01, B. StaisSmits 01, A. Kïs- temakerir. Derks VaVs, Angerman Bos Va-Va, B. Visserv. Does TolHekker 10, WiersmaVergunst ZijlstraOfferhaus 10, Schouten v. Laaren 01, VerlaakPekel 10, H. SpulsLuster 10, RingersJansen 10, ScheurkogelF. Bakker 1—0. MeyerD. Honig VaVa, v. GeenenGroot 10, MantjeZoon 0—1, StekSïebers StrijkerVeter 01, PlokkerMooy 01, A. v. d. PlasDoeis 10, WolthuizenK. Huisman 10. MuntzF. Huisman 10. Woensdag 18 September houdt de H.O.S. C. een algemeene ledenvergadering in het Stat ennuis, Velserweg 12. De agenda ver meldt de indeeling voor de a.s. winter competitie. Na afloop der vergadering wordt een gongwedstrijd gehouden. Om het persoonlijk kampioenschap De voorzitter van H.O.S.C heeft Woens dag in hef clublokaal de vier spelers ge huldigd, die als laatst overgeblevenen den eindstrijd hadden gespeeld om het persoon lijk kampioenschap van Velsen. De heer Veldheer zeide, dat deze wedstrijden zeer in den smaak zijn gevallen. Hij hoopte, dat het volgend jaar de deelneming nog grooter zal zijn. De kampioen, de heer Schuurman Jr., krijgt aLs eerste prijs het eerlang uit te geven boek over het Staunton-Wereld- schaaktournoo:. bewerkt door dr. Max Euwe en Hans Kmoch. Tevens kreeg hij het voorrecht, geen voorronden te behoe ven te spelen voor den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap. Nummer twee was de heer Zandbergen, nummer drie de heer W. 't Hart en nummer vier de heer J. van der Plas. Deze drie ontvingen een boekwerk. Zondagsdienst artsen De dienst der artsen wordt Zondag waar genomen door de artsen A. A. Oosterwïjk en R. Rutten. Apotheken De Zondagsdienst en de nachtdienst in de volgende week wordt waargenomen door de IJmuider Apotheek, Kennemer laan. De drie leden van de commissie-ge neraal voor Nederlandsch -Indië zijn in het ministerie van Overzeesehe Ge- biedsdeelen door minister mr. J. A. Jonkman geïnstalleerd en beëedigd. In een toespraak zeide minister Jonk man, dat de commissarissen-generaal thans hun historische taak kunnen aan vaarden. welke bestaat uit het bevor deren van een nieuwe rechtsorde in Nederlandsch-Indie. Zij zullen daar sa menkomen met den heer Van Mook, die nu reeds vijf jaren den zwaarsten last draagt van de Indische zaak. aan welke hij zich een dertigtal jaren met inspan ning van al zijn krachten heeft gewijd. De commissarissen-generaal vervuilen hun opdracht in naam der Koningin, maar bovendien mag ieder van hen zich gedragen voelen door groote groe pen van ons volk hier en in Indië. Ge zamenlijk kunnen zij zich als vertrou wensmannen van een groote meerder heid der Nederlandsehe burgerij be schouwen. „Gij gaat uit", aldus ce minister, „be zield door den vredeswil van het Ne derlandsehe volk, om nadrukkelijk te bevestigen dat Nederland krachtens zijn historische roeping bereid en ver langend is de samenwerking met de In donesische volken, welke haar grond slag vindt in een eeuwenoude verbon denheid, voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhouding, welke om duurzaam te zijn. op de instemming van beide volkeren dient te berusten". Prof ir. W. Schermerhorn. die de re de van den minister beantwoordde, zei de dat de commissie-generaal zal spre ken en handelen in overeenstemming met de wenschen van het Nederland sehe volk, zooals die tot. uiting komen in de huidige regeeringspolitiek. Mis schien kan ook haar arbeid een bijdra ge leveren tot verheldering der gees ten. zoowel in Indië als in Nederland. Moge het ons gegeven ziin. zoo zeide prof. Schermerhom. binnen het raam van onze instructie bij te dragen tot den opbouw van een eigen Indonesisch staatsverband, dat ook indien het tot volle rijpheid is gekomen, zich in ge lijkwaardigheid door wezenlijke ban den met Nederland verbonden zal we ten. Aan het Nederlandsehe volk vra gen wij, de commissie-generaal te zien als een nationaal orgaan en haar steeds den steun van volk en regeering te schenken. Tot adviseur van de commissie-gene raal is benoemd mr. C. C. J. Maassen, oud-resident van Soerabaja. De Prins Bernhard-kapeï naar Indië De Prins Bernhardkapel te Bloemendaal vertrekt begin der volgende maand naar Indië en zal daar niet alleen Java, maar ook Borneo, Celebes enz. bezoeken, om in verschillende steden concerten te geven. Voor onze soldaten in Indonesië zal dat zeker een evenement zijn en het is dan ook een goede gedachte, om de kapel der waarts te sturen, want zij heeft met haar meer dan 100 leden een zeer goeden naam gekregen. Voor de leden der kapel is het een interessante rondreis, die een jaar in beslag zal nemen. De door de manschappen verwende en bij het publiek bekende mascotte der kapel, de bok Kees, zal de reis echter niet meemaken. Wanneer hij tropenkolder zou krijgen, zou dat moeilijkheden opleveren, want dan zou hij misschien rare bokke- sprongen maken. Korfbalvereeniging Watervliet De korfbalvereeniging Watervliet neemt met vijf senioren- en twee adspiranten- twaalftallen deel aan de competitie van de eerste klasse van den Haarlemschen Korfbalbond. Het eerste twaalftal van Watervliet, dat zich in de oorlogsjaren van de eerste klasse van den H.K.B wist op te werken tot de tweede klasse van den Kon. Ned. Korfbalbond, zal alle pogingen in het werk stellen om zich daarin te handhaven. De vooruitzichten zijn gunstiger dan ver leden jaar en wel door de toetreding van een lid van P S.V. I (Eindhoven) en van T.PI.B. I (Haarlem). A.s. Zondag wordt reeds de eerste com petitie-wedstrijd gespeeld, een u-it-wed- strijd tegen het reserve-twaalftal van de landskampioene, Westerkwartier II. Om zich voor dezen wedstrijd voor te bereiden nam Watervliet I deel aan de Frank Hommes-series te Haarlem en be zette, ongeslagen, de tweede plaats, na Westerkwartier en vóór Sport Vereent en T. H. B. Verleden Zondag speelde Watervliet te gen O.K.V. met het volgende resultaat: Watervliet I—O.K.V. I 4—4, Watervliet II O.K.V. II 1—2, Watervliet 3—O K.V III 32 en Adsp. AAdsp, A 20. BEVERWIJK Midden-Kennemerlanfl- tournooi Het aanstaande weekeinde belooft voor de Kennemerland-voetbalwereld weer eenige wedstrijden, waarin de beslissing valt, welke van de nog overgebleven aan het Midden-Kennemerland-tournooi deelnemende clubs de eerepalm zal weg dragen. De eerste ontmoeting op Zaterdagavond in het gemeentelijk 6port.park is die tus sehen „Velsen en „Beverwijk",, welke te half vijf aanvangt, waarna de „big-match" DEMDe Kennemers te 6 uur begint Zondagmiddag half drie wordt de ver liezersronde gespeeld en om vier uur heeft de finale plaats. PREDIKBEURTEN ZONDAG 15 SEPTEMBER IJMUIDEN. Ned. Ilerv. Kerk. Kanaalstr.. 10.30 en 5.30: Ds. J. v cl. Berg Goede Her derkerk: 10.30: Ds. Baart, kamppredikant te Bakkum. Oud-Kath, kerk 10: H. Dienst 7: Vesper, Geref. Kerk (Kanaalstr.) 8.45 en 3.30: ds. S. E. Wesbonk, H. Av. en Dank zegging. Goede Herderkerk 8.45 en 3: Ds. E. G. van Teylingen, H Av. en Dankzegging Chr. Geref. Kerk 10: Leesdienst. 3.30: Ds. J. C. Maris, van Haarlem-N. Leger des lleiis Bijz. Samenkomsten onder leiding van mevr. Majoor Hovenier-v.d. Ploeg. 10.30: Opdracht dienst. 8: Verlossingssamenkomst. Vrije Evangelisatie. Wiilemsbeekweg 3: S. Wilson. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Jöhs. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. II erv. Kerk. 10: Ds. Tichelaar. Ned. Herv. Kapel 5: Ds. Groot- Jans, Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. A. Ver schoor. Piov. Ziekenhuis 10.30: Ds H J. Visser. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10; Hulppred. P. de Roos. Speciale conferentie over Italiaansche koloniën? Naar te Parijs vernomen wortjt, heeft de Sovjet-Unie Engeland doen weten, dat zij het in beginsel er mee eens is. dat Zuid- Afrika. Australië en Nieuw-Zeeland hun zienswijze naar voren brengen, voordat de groote vier hun voorstellen doen over het lot van de Italiaansche bezittingen in Afrika. Tot nog toe wilde Sovjet-Rusland alleen de groote vier over deze kwestie laten beslissen. Molotof heeft deze wijziging van het Sovjet-Russische standpunt aan Bevin, den Engelschen minister van Buitenland- sche Zaken, tijdens een officieuze bespre king voor Bevin's terugkeer naar Londen bekend gemaakt. Bevin heeft dit. naar men verneemt, aan Smuts, den Zuid-Afri- kaanschen premier, meegedeeld en daarna hebben te Parijs tussehen de voornaamste leden van de Engelsche. Zuid-Afrikaansehe Australische, N.-Zeelandsche en Britsch- Indische delegaties belangrijke besprekin gen over de toekomst der Italiaansche koloniën plaats gehad. Men acht de moge lijkheid niet uitgesloten dat na de Vredes conferentie te Parijs een speciale confe rentie der groote vier. Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland met andere daarbij geïnteresseerde staten over de Ita liaansche koloniën zal gehouden worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7