Sigaretten Nieuw Russisch voorstel inzake Triëst Molotof over veto-recht President Truman valt Wallace af 61e JaarKine N'o. 1S4S2 1 I yyk 1*4 I T V" V\ Maandag 16 Seidcmber 1646 Bureaux: Kennemerlaan 154, 1 J I 1 I Ijl I A L Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 W Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtatr 93 Ketlliemer Editie Vatl Haarlems Dagblad Abonnementen: p.week 31 ct Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom per kwartaal f 4. DE Amsterdamsche labakswinkeliers, in protestvergadering bijeen, hebben be sloten voorloopig op Donderdag te sluiten, ook zonder dat daartoe van het gemeente bestuur vergunning is ontvangen. Zij hebben zich bovendien geschaard achter de Leidsche labakswinkeliers, die hebben aangekondigd dat zij op 15 October zullen gaan staken, als geen verbetering is ge komen in de verbijsterend lage toewijzin gen van sigaretten. Dit tweede kracht dadige besluit is weliswaar beïnvloed door kellners, die binnenkwamen met de mede- deeling dat binnen een kwartier een an dere vergadering in de zaal gehouden moest worden (waardoor de oppositie in haar welbespraaktheid gestuit werd) maar dat vermindert de beteekenis van de geno men beslissing niet. Sinds mensehenheu- genis zijn kleine oorzaken noodig om tot groote gevolgen te komen. En het is niet aardig te beweren, dat de kellners van plan zouden zijn den handel over te nemen als de winkeliers eenmaal staken. Veie sprekers hebben verklaard, dat als er geen verandering in den toestand zou komen Nederland's twintigduizend tabaks- winkeliers binnenkort allemaal zenuw patiënten zouden zijn, omdat het publiek als één man beproeft, zijn bonnen op Don derdag ingewisseld te krijgen. In Amster dam hopen de winkeliers deze ramp nu te verhoeden door de Donderdagsche sluiting, die hun blijkbaar voldoende krachten zal bezorgen om den Vrijdagschen stormloop het hoofd te bieden. Een en ander bewijst overigens wel, hoe ver het in ons land gekomen is. Ei- zijn tijden geweest, waarin het beroep van tabakswinkelier een waar- lijk ideale gelegenheid tot behoud van gemoedsrust scheen te bieden. Velerlei ge plaagde en opgejaagde menschen plachten hun leverancier van rookartikelen de rust, den bedaarden glimlach en het luchtige praatje te benijden, waarmee hij hen ont ving. Ongetwijfeld waren er, die zich laaf den aan de vredige en opgewekte sfeer waarin deze man zijn levenstaak verricht te en luchtige commentaren op de beurtenissen van den dag ten beste gaf. zijn medemensch intusschen soelaas bie dend door den verkoop van zijn lichte en wat de niet-rookers ook zeggen mogen: onschuldige genotmiddelen. Ver liggen die schoone dagen achter ons, waarin zoo- velen dachten: als mijn levenstaak mij te zwaar wordt, kan ik nog altijd sigaren winkelier worden. Nu wordt ons medege deeld dat de geheele bedrijfsgroep in zenuwspanning verkeert en ik ben blij, dat ik deze week pas op Vrijdag naar mijn leverancier ben getrokken. Gelukkig zag hij er goed uit. Maar is dit wel een onderwerp om op luchtigen toon te bespreken? Het sigaret- ten-beleid der overheid verdient toch waarlijk ernstige critiek. Het was al heel zwak na de bevrijding, toen Den Haag een merkwaardig gebrek aan psychologisch in zicht toonde en niet begreep, dat rust en tevredenheid in den lande het best ge diend konden worden door sigaretten en tabak. De jacht op Canadeesche sigaretten bewees dit dagelijks. Maar de regeering snapte het niet. Misschien kwam dit doordat er teveel professoren in zaten, die te klassiek dachten en meenden dat het Romeinsche recept, Brood en Spelen, nog altijd voldoende was om een twintigste eeuwsch voik te bevredigen. Men moet met zijn tijd meegaan. Sigaretten. Brood en Spelen dat is nu de leus Er is een nieuwe regéering gekomen en zij heeft maar één der professoren be- - houden. Men kon dus beter beleid ver wachten. temeer omdat de naam van dien eenen hooggeleerde onmiddellijk aan tabak doet denken. Er was nog eens extra de aandacht op gevestigd door den Rotter- damschen tabakswinkelier, die in zijn étalage een kaart zette met het opschrift: Ik ken Lieftinck ik heb er tabak van. Helaas, het beleid blijft tekortschieten. Het geeft ons niet alleen te weinig te rooken. maar is bovendien in nevelen ge huld. Niemand begrijpt er meer iets van. Waren de nevelen maar rookwolken! Zij zijn slechts een grauwe mist. De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten is eruit opge doemd. heeft moedig plaatsgenomen te midden der gekweide en protesteerende Amsterdamsche winkeliers en vele vragen beantwoord, maar het heeft niet gebaat, Volgens hem worden er evenveel sigaret ten gefabriceerd als twee maanden ge leden. alleen met eenige vertraging door de vaeanties Er móeten sigaretten zijn, zegt de directeur. Maar waar zijn ze dan? Hij kan niet aannemen, dat de industrie ze op de. zwarte markt brengt. Hij ontkent, dat ze uitgevoerd worden. Hij heeft maar één troost aan te bieden: in October zul len wij verblijd worden met sigaretten vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak. Een deel van het publiek (zegt de directeur voorzichtig) zal daar wel mee ingenomen zijn. Bedoelt hij misschien het deel. dat nu niets krijgt? De vraag doet zich trouwens voor: wat zal er. na die nieuwigheid in October, in November gebeuren? En in December? En daarna? Want ik schrijf namens duizenden rookers als ik verklaar dat wij weinig vertrouwen meer in dit weifelende beleid hebben, dat telkens beloften doet en tel kens teleurstellingen baart. Weet men nu nog niet hoeveel sigaretten er gerookt u den en kan men niet eens voor een gere gelde voorziening zorgen? Dat er vaeanties geweest zijn en dat de vrouw meer rookt Nadat de Australische delegatie in de politieke en territoriale commissie voor Italië ter Vredesconferentie een uitge breid amendement had ingediend inza ke Triëst. waarin stelling werd genomen tegen het voorleggen van de oplossing voor Triëst aan den Veiligheidsraad, daar er in dien raad het vetorecht op onverantwoordelijke wijze wordt ge hanteerd, hield Molotof een rede van ruim een uur, waarin hij zeide: „Indien het vetorecht aan den kant wordt ge zet, zal dit de kans geven aan degenen die erop uit zijn een nieuwe groepee ring van staten te vormen om in slaat te zijn de belangen van andere vrede lievende landen te ignoreeren". Molotof kwam vervolgens met een gedetailleerd voorstel, voor de regeling van de kwestie-Triest, nadat hij nog had opgemerkt dat Australië probeert ..ons terug te trekken naar den bankroeten Volkenbond". Molotof bracht dan zijn voorstellen voor het statuut van Triëst ter tafel: 1. De vrijstaat Triëst zal neutraal zijn en gedemilitariseerd. 2. Alle vreemde troepen, welke xn den vrijstaat Triëst gelegerd zijn, moe ten binnen dertig dagen vanaf den da tum van inwerking treden van het vre desverdrag met Italië worden terugge trokken. 3. Ter verzekering van gunstige voor waarden voor de economische ontwik keling van den vrijstaat Triëst moet economische samenwerking tusschen den vrijstaat en Joego-Slavië tot stand gebracht worden. 4. Het internationaal bestuur van de haven van Triëst moet er zorg voor dra gen. dat de haven- en transito-facili teiten van Triëst gelijkelijk door den heelen internationalen handel genoten worden, terwijl de nabuurstaten ".Jo®~ go-Slavië en Italië - vrije zones in de •haven moeten toegewezen kriigen. 5. De gouverneur zal er voor moeten zorgen, dat het statuut wordt nage leefd. 6. De wetgevende macht zal worden uitgeoefend door een volksvergadering, gekozen bii algemeene. directe en ge heime verkiezingen. 7 De uitvoerende macht zal komen bii het bestuur van den vrijstaat, dat gekozen moet worden door de volksver gadering en dat aan dezen verantwoor delijk zal ziin voor zijn daden. 8 Het burgerschap van den vrnstaat worde verleend aan de voormalige It.a: liaansche burgers, die er op 10 Juni 1940 woonden en die er nog steeds wo nen op den datum van inwerking tre den van het vredesverdrag met Italië. Actieve aanhangers van het fascisti sche regiem in Italië en dergelijke per sonen worden uitgesloten. 9. Er worde ingesteld een intergeal- lieerde commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk, welke een voorloopig be stuur van den vrijstaat zal vormen. 10. Speciale taak van het voorloopig bestuur zal zijn het vaststellen van ver kiezingen. binnen drie maanden, voor de volksvergadering. Debatten over de kwestie Triëst wor den voortgezet. Terugkomt van de Gaulle verwacht Men verwacht dat generaal De Gaulle een belangrijke rede zal houden, die zijn definitieve terugkeer in de politieke arena zal beteekenen, bij gelegenheid van de 29 September aanslaande te houden bevrij dingsherdenkingsfeesten in het stadje Epinal in Oost-Frankrijk. Weerbericht WETNIG VF.RAN'DEP'NG Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: In de nnacht opklarend met later hier en daar rnistvorming. Mor gen overdag gedeeltelijk bewolkt, droog en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tus schen Zuid-West en Zuid. „Voorloopig accoord" te Fontainebleau De president van de Indo-Chineesche republiek Vietnam, Ho Chi Minh, en de Fransche minister van koloniën, Marius Moutet. hebben Zondag een voorloopig accoord gesloten, waarmede dus de on derhandelingen te Fontainebleau, die anderhalve maand geduurd hebben, be ëindigd zijn. De inhoud van deze overeenkomst is niet bekend gemaakt, doch men verwacht, dat in de eerstkomende dagen een ge zamenlijk communiuqé zal worden uitge geven. Fransche koloniale deskundigen hebben evenwel verklaard, dat de overeenkomst de belangrijke kwesties betreffende de positie van Vietnam in de Indo-Chïnee- sche federatie onopgelost heeft gelaten en dat in Januari opnieuw conferenties zullen worden gehouden om tot een meer volledige overeenstemming te komen. Squatter-leiders in arrest Te Londen zijn vii'f leiders van de „squatters", namelijk vier mannen en een vrouw gearresteerd. Drie van ihen ziin prominente communisten. Zij zul len heden terecht staan. Tot de gearresteerden behooren Ed ward F. Bramley. districtssecretaris van de communistische partij te Londen. Hii is een van de twee communisten die in 1939 tijdens een diner van Ne ville Chamberlain in Downingstreet 10 aan het Engelsc'ne koningspaar een pe- titionnement aanboden, waarin wend geprotesteerd tegen de aanpassingspo litiek van de regeering. Een andere ge arresteerde is Gabriel Caritt, commu nistisch raadslid van Westminster, zoon van den hoogleeraar in de philosofic aan de Dxfordsche universiteit. „Geen verandering in buitenlandsche politiek Zaterdag heeft President Truman on een persconferentie voor een nieuwe sensatie gezorgd door zijn instemming met «te opzienbarende rede van den Aincrikaanseheu minister van Handel, Wallace, in te trekken en te verklaren, dat lilj slechts bedoelt! had het recht van Wallace tot hel uitspreken dezer rede te erkennen. „Ik bedoelde niet aan te geven dat ik instemde met de rede als zijnde een verklaring over do buitenlandsche politiek van dit land", aldus zeide Truman thans. Hierbij dient te worden opgemerkt dat een der journalisten 5.1. Donderdag in het bijzijn van Truman de woorden van Wallace voorlas: „Toen de presi dent deze woorden las, zeide hii. dat zij de politiek van ziin regeering weerga ven". Hii vroeg daarop Truman of dat sloeg op de geheele rede. waarop de president bevestigend antwoordde. Zaterdag j.l. voegde de president aan ziin verklaring, dat ihij niet bedoeld had in te stemmen met de rede van Wallace, nog het het volgende toe: „Er is geen verandering gekomen in de aangenomen buitenlandsche politiek De slag om Arnhem wordt herdacht Steenhouwers leggen de laatste hand aan een mo nument, dat H. M. de Koningin mor gen zal overdragen aan qeneraal-ma- joor R. E. Urquart den commandant, die tijdens den slag om Arnhem de gevechten leid de. Het monument, dat ontworpen is door den Nijmeeg- schen beeldhou wer Maris, siaat tegenover hotel Hartesteinwaar de First Airborne Division haar hoofdkwartier had rt» dar», vroeger heeft daar niets mee te maken. Ik heb maar één optimistische voorspel ling gehoord. Die v»as van den man die tegen den winkelier zei dat hij het vol komen door had. De regeering hoopt voor raden op en is var. zins. plotseling den verkoop van sigaretten vrij te geven. Dan blijft de zwarte handel met haar voor raden zitten en moet ze voor zestig cent per pakje op de markt gooien. Wij zuilen de zuiverste tabaksgeur gaan ademen, De professor zit te saneeren op een nieuwe manier. Laat ons hopen dat 'net waar is. De mo gelijkheid bestaat inderdaad. Dit met na druk zeggend, hoop ik er den zwarten prijs alvast mee te schokken. R- P- Extra rantsoen vleesch Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de periode van 15 t.m. 21 September de bon 523 vleesch recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. m.s. „Oranje De lijst met namen der passagiers van het m.s. „Oranje" ligt op onze bureaux ter inzage. De vermoedelijke aankomst van het schip is 19 September te Amsterdam. van onze regeering. Er zal in die poli tiek geen wijziging van beteekenis wor den gebracht zonder bespreking en con ferentie van den president met den mi nister van buitenlandsche zaken en de leiders van het congres". Te Washington acht men de nieuwste manoeuvre van Truman een groote overwinning van Byrnes op Wallace en een diplomatieke triomf van zijn buiten landsche politiek, welke thans door den president is erkend als de aanvaarde buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. De New-Yorksche correspondent van de Daily Mail deelt mede. dat aldaar een door de dagbladen on dersteunde actie is begonnen voor liet ontslag van Wallace, daar men van mcening is dat deze ..hopeloos gecompromitteerd is" door de „bruuske verklaring van Truman". Wallace heeft den steun van al zijn collega-ministers verloren: zij 11e- het hem kwalijk dat hij geprobeerd heeft de regeering naar links te sturen en zij gelooven dat thans hun kans gekomen is om hem „politirk te scalpeeren". Uit welingelichte bron verneemt Reuter echter, da Henry Wallace vastbesloten is zijn strijd voor een gematigder politiek der regecring ten opzichte van de Sovjet-Unie voort te zetten, tenzij Truman hem dit uitdrukkelijk zou verbieden. Vandenberg steunt Byrnes De Amerikaansche senator Arthur PL Vandenberg. voorzitter van de commis sie voor buitenlandsche zaken van de senaat en een der adviseurs van Byr nes. heeft zich heden in liet openbaar gedistancieerd van de rede van Wal lace, den Amerikaanschen minister van handel. Vandenberg wiist er op, dat de buitenlandsche politiek van Byrnes ge lijkelijk den steun heeft van republi keinen en democraten in Amerika. Dit is ook de eenige weg om een georgani seerd en vrede en collectieve veiligheid te verkrijgen. Zij. die hier van afwij ken, brengen deze doelst-rm^n in ge vaar. „Ik ben er zeker van", aldus Van denberg. ..dat de meeste republikeinen, ondanks onvermijdelijke verschillen in sommige opzichten, ook verder steun zullen willen verleenen aan de regee ring voor een buitenlandsche politiek, die gebaseerd is op de twee partijen, en op een gezonde Amerikaansche basis, die een dictatuur van wie dan ook ver werpt, die niet vijandig noch onderge schikt is aan eenige andere macht op aarde en die de rechten van den menscr en de fundamenteels vrijheid verdedigt.- De toestand eisoht eenheid binnen da regeering zelf. Wii kunnen slechts sa menwerken met één minister van bui tenlandsche zaken tegelijk".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1