ij muiaer courant Van Klef fens verzet zich tegen propaganda in den Veiligheidsraad Gevaar voor Amerikaansche kabinetscrisis Dr. Beel opent de Staten-Generaal file .Taarcana No. 18433 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercbooiu Dinsdag: 17 September 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4 Mr. van Kleffens, de Xcdei-Iandsclic afgevaardigde, opende de debatten op de bijeenkomst van den Veiligheidsraad die gisteren gebonden werd en waar de aan klacht der Oekraïne tegen Griekenland opnieuw werd besproken, met een scherpen aanval op de methode om den Veiligheidsraad dienstbaar te maken aan propa ganda. Hij kreeg later felle verwijten te liooren van Manoeilsky, den gedelegeerde van de Oekraïne, die hem verweet dat hij het Handvest wilde veranderen. Rusland eischt terech tivijzing Het is te betreuren, aldus mr. Van Klef- fens, dat de Oekraine de zaak in den hui- digen vorm heeft voorgebracht. De op merkingen van Manoeilsky bij den Raad zouden bij zijn landgenooten vervolgings waanzin kunnen verwekken. Dat had moe ten worden voorkomen, teneinde de inter nationale atmosfeer vrij van spanning te houden Mr. Van Kleffens vervolgde: „Sommige leden trachten den Veiligheidsraad te ge bruiken om hun nationale politiek en ideo logie naar voren te brengen en niet als een lichaam ter oplossing van geschillen. Gromyko houdt misschien niet van het woord „misbruik", doch dat is wat een groeiend aantal weldenkende menschen in vele landen dergelijke practijken noemt. Het is de plicht van den raad zich daar tegen te verdedigen, aangezien zyn prestige en waardigheid verzwakt." van Albanië uit ondernomen, zonder ver liezen aan Grieksche zijde zijn afgeslagen. Volgens de officieele Atheensche verkla ring hebben Albaneezen op Vrijdag en Za terdag een hevig vuur geopend op 3 Griek sche grensposten, teneinde gewapende benden, die naar beweerd wordt uit Al baneezen bestonden, de gelegenheid te geven Grieksch grondgebied te betreden. K.L.M.-vlucht naar Zuid-Afrika De K. L. M. zal op 6 October a.s. een bijzondere vlucht van Amsterdam naar Johannesburg uitvoeren. Met deze vlucht kan alleen voor de Unie van Zuid- Afrika en voor Zuid-West-Afrika lucht postcorrespondentie worden meegegeven. Boven de gewone porti en rechten wordt een luchtrecht geheven van 40 cent per 5 gram. De correspondentie zal worden voorzien van een speciaal stempel: „Proef vlucht K.L.M. NederlandZuid-Afrika, Amsterdam 6 October 1946". Personen, die geen relaties in Zuid-Afrika hebben, kun nen hun correspondentie, waarvan zij te rugzending wenschen, adresseeren aan de Holland-Afrika-Lijn, postbus 874, Johan nesburg. De Holland-Afrika-Lijn zal op deze stukken een afdruk van een aankomst stempel aanbrengen. De terugzending ge schiedt gratis per boot. De voor deze vlucht bedoelde correspon dentie moet uiterlijk 3 October ter post worden bezorgd. Wallace zal met Truman overleggen Het woord is aan. Etienne Rey: Gelukkig toeval is vaak de naam, dien men geeft aan de verdiensten van an deren. Mr. Van Kleffens stelde voor een com missie van drie te vormen ter bestudee ring van kwesties alvorens zij voor den Veiligheidsraad worden gebracht. De Sovjet-Unie diende een motie i-n, waarin den raad wordt verzocht van de Grieksche regeering te eischen. dat zij haar provoceerende handelingen aan de grens staakt en ophoudt met het vervolgen van minderheden. Manoeilsky beschuldigde mr. Van Klef fens van pogingen om het Handvest der Vereenigde Volken te wijzigen. Hij werd door den Britschen afgevaardigde Sir Alexander Cadogan in de rede gevallen Deze verklaarde, dat Manoeilsky was uit- genoodigd om de kwestie met Griekenland te bespreken en niet de procedure den rasd Gromyko merkte op, dat het niet de eerste maal was, dat afgevaardigden door Sir Alexander in de rede werden geval len. Hij vond dat het tijd werd daar een einde aan te maken. De voorzitter, dr. Oscar Lange (Polen), die tevoren met den vice-seeretaris-gene- raal Sobolef (Sovjet-Unie) had overlegd, besliste dat Manoeilsky kon voortgaan. Manoeilsky noemde de door mr. Van Kleffens voorgestelde commissie een „guil lotine" en vond haar in strijd me; het Handvest Gromyko voorzitter. Andrei Gromyko. de Sovjet-Russische afgevaardigde, zal heden het voorzitter schap van den Veiligheidsraad der V. N. overnemen. Over een maand zal Sir Alexander Cadogan. de Engelsche afge vaardigde, zijn' taak overnemen Men vraagt zich af hoe Gromyko de tallooze en toenemende vraagstukken van proce dure. die den Veiligheidsraad bestormen zal behandelen. Gromyko had een voorganger en zal een opvolger krijgen, die beiden meesters ir procédure-kwesties zijn: dr. E. van Klef fens en Sir Alexander Cadogan. Albancesche aanvallen? In Athene is officieel bekend gemaakt, dat aanvallen op Grieksch grondgebied, Henry Wallace, de Amerikaansche mi nister van Handel, heeft gisteravond in een verklaring gezegd, dat hij blijft bij zijn te New-York uitgesproken rede en iauh^ICU *.y« erdoor worden dat h,J voornemens is m de naaste toe komst meer over dal onderwerp te zeggen. Wallace vindt het interessant, dat zoowel uiterst rechts als uiterst links het niet met hem eens zyn. Voor het publiceeren van zijn verklaring heeft Wallace met president Truman ge telefoneerd. In Washington neemt men aan, dat hij dezen zijn verklaring heeft voorgelezen. In de republikeinsche pers is een cam pagne in vollen gang onder het motto „Wallace moet gaan". Men eischt. dat de president op het aftreden van Wallace aandringt, indien deze niet uit eigen be weging aftreedt. Kringen, die nauw bij Wallace zijn betrokken, verklaren beslist, dat hij niet zal heengaan. Als gevolg van de verklaring van Ilenry Wallace, dat hij zal bljjven strijden voor een toegevender politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie, wordt te Washington een kabinetscrisis verwacht. Een aftreden van Wallace zou de kan sen van de democratische partij bij de verkiezingen in November in gevaar kun nen brengen. Wallace en Truman hebben beide hun standpunt bekend gemaakt Men neemt aan, dat de volgende zet van de zijde van Bvrnes zal komen. Sinds net incident heeft deze nog niet telefonisch met Tru man gesproken en naar verluidt ligt het in i uedoeling nogmaals een verklaring te geven over de Amerikaansche buiten- landsche politiek. Een partijgenoot van Henry Wallace heeft gezegd dat president Truman en Wallace bij hun telefoongesprek van gis termorgen zijn overeengekomen zoo spoe dig mogelijk een bespreking te hebben. Weerbericht IETS WARMER. Gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer met weinig wind. Iets hoo- gere temperatuur dan vandaag. Montgomery en Eisenhoiver, het be roemde duo dat de verplettering van Duitschland „volgens de plannen uit voerde", tijdens het recente bezoek van Montgomery aan de Vereenigde Staten. V o o r t I u ren de w rij ving V.S.— Joegoslavië Radio Belgrado meldt, dat de Joego slavische regeering een nota aan de re geering der V.S. heeft gezonden, waar in geprotesteerd wordt tegen de „on gerechtvaardigde harde behandeling van leden van het Joego-Slavische le ger" door de Amerikaansche militaire autoriteiten te Triest. Radio Belgrado citeert levens een be richt van het Joeslavisch persbureau •it Triest, dat zes Joegoslavische sol daten op 9 September te Triëst zijn ge arresteerd. Dit. incident wordt ..provo- ceerend en zonder weerga" genoemd. Hun arrestatie werd door de Amerika nen in verband gebracht met een hevige ontploffing, welke even tevoren plaats had. De Joegoslavische soldaten waren echter op weg naar de haven om goe deren der UNRRA voor Joego-Slavie te halen. Een onderzoek. ingesteld door het 13de Britsche legercorps heeft aangetoond, dat de Joegoslavische sol daten geen deel hadden aan de ontplof fing. aldus het Joegoslavische pers bureau. Bioscoopbond aanvaardt accoord met Amerika De algemeene vergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft Hel nadeel van een reclitscli autostuur Op den rijksweg te Ede reed een vrachtauto, waarvan de bestuurder door middel van richtingaanwijzer en uitge stoken linkerhand te kennen gaf. dat hij den weg naar Otterloo wilde inslaan. Kort daarachter reed een tweede vrachtwagen, bestuurd door iemand uit Aiphen aan den Rijn, die wel opmerkte, dat de voorrijden de auto vaart minderde, maar de teekens voor de richtingverandering niet kon zien, omdat zijn wagen voorzien was var. een rechtsche stuurinrichting. Eerst bij het inhalen zag hij den uitstaanden richting aanwijzer, maar toen was het te laat, want de voorste wagen draaide reeds naar links. Den bestuurder van de in halende auto bleef om een ernstige botsing te voorkomen niets anders over dan ook den Otteloschen weg in te draaien, doch zijn wagen kwam daarbij op den berm waar juist twee meisjes stonden, die wil den oversteken. De vijfjarige' W R. werd overreden en gedood. Haar oudere zusje werd licht gewond. Croote bonnenzwendel te Haarlem rantsoenbonnen verhandeld De afdeeling: Economische Dienst van de Politie te Haarlem is een groote ver duistering van coupures van distributie bonnen op het spoor gekomen, waarbij twee agenten van politie betrokken zün. Reeds zijn in deze zaak zes arrestaties verricht. De verduistering betreft on geveer 60.000 rantsoenbonnen van ta bak, margarine, boter. vet. melk, enz. De politie heeft beslag kunnen leggen op 20.000 rantsoenbonnen en f 20.000. Deze onregelmatigheden zijn bedre ven dcor drie personer. namelijk een lid van den controledienst P T T. welke dienst belast is met hei toezicht op den aanmaak van distributiebescheiden, in samenwerking mei twee man van liet personeel van de Grafische inrichting Joh. Enschedé en Zoon N.V. Ondanks de strenge controlemaatregelen heeft dit drietal gelegenheid gezien een ge deelte der coupures te laten verdwijnen en ten eigen bate te verknopen. Bovendien was een agent van politie in het complot. Dit viermanschap ver handelde de bonnen en verdeelde de opbrengst onderling. Als medeplichtigen zijn neg twee per sonen aangehouden, waarbij eveneens een agent van politie. De zes daders zul len binnen eenige dagen aan den Offi cier van Justitie worden voorgeleid. Deze zaak is aan het rollen gebracht door de arrestaties in den bonnenzwen del bij de afdeeling van den Centralen Distributiedienst in de Smedestraat. aangezien een van de arrestanten ook zijdelings bij de nu ontdekte verduiste ring betrokken was. Dank zii het voortvarende onderzoek van den Economischen Dienst is nu ook dit geval aan het licht gekomen. DE BORMANN-LEGENDE. Radio Warschau heeft bericht, dat Mar tin Bormann, de voormalige plaatsver vanger van Hitler, die bij den val van Berlijn den dood gevonden zou hebben en te Neurenberg bij verstek berecht wordt, zich via een geheimen radiozender driemaal tot hot Duitsche volk gericht zou hebben. „Hij drong er bij mede- patriotten op aan geduld te hebben en zeide, dai er grooic- gebeurtenissen op til waren" aldus radio Warschau. „Hij voegde er aan toe, dat hij en zijn geheele stal' aan de bezettende machten ontkomen waren en naar het buitenland uitgeweken". „Met de spade op den schouder aan den slag" De minister-president dr, L. J. M. Beel, heeft heden in de vereenigde zit ting van beide Kamers tol opening van de zitting .1946—1947 der Staten-Gene raal de volgende rede uitgesproken: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting in haar naam te openen. Voor hel eerst sinds jaren is het weer mogelijk het grond wettelijk voorschrift, vervat in de ar tikelen 103 en 106 onzer hoogste Staats wet. na te leven en de gewone jaarliik- sche zitting der Staten-Generaal op den derden Dinsdag in September te ope nen. Met u verheugt de regeering zich. gistermiddag met algemeene stemmen 1 dat aldus de normale paden weder in besloten het accoord. dat het hoofdbe stuur met vertegenwoordigers van de Amerikaansche filmexporteurs getrof fen heeft, te aanvaarden. De ledenvergadering bekrachtigde het besluit van het hoofdbestuur om aan militah-en, oud-illegale werkers en B.S.-leden. die als gevolg van hun strijd tegen den vijand" invalide zijn gewor den. op vertoon van een door het bonds- bureau uitgereikt diploma gratis toe gang te verleenen Sjt de bioscopen. De leiding van de Motion Pictures- Export Association in Amerika heeft ten behoeve van het Bio-vacantieoord een dollarcrediet van 25.000 dollar ge opend voor den aankoop van goederen. Zij zegde tevens toe de mogelijkheid te onderzoeken om uit de opbrengst van vertooningen, welke buiten het lid maatschap om hebben plaats gehad, een gift aan het Bio-vacantieoord te doen toekomen. vollen omvang betreden worden. Op tal van gebieden doen zich intnsschen de gevolgen van den oorlog nog schier da gelijks gevoelen en zijn de problemen, welke om oplossing vragen, ontelbaar. Van haar verantwoordelijkheid te dezen is de regeering zich diep bewust. Haar voornemens ziin u uit de Troon rede bekend en zii wenscht thans met de spade op den schouder om het beeld van Thorbecke te gebruiken aan den slag te gaan. Zij is er van over tuigd, dat ook u. leden van de Staten- Generaal. bereid bent het op u rustende deel der verantwoordelijkheid voor des lands zaken te aanvaarden en in ge meen overleg met de regeering de ter zake noodige maatregelen te treffen. Dat het. voor de regeering slechts dan mogelijk is haar bijna onmenschelijk zware taak naar behooren te verrichten, indien zii zich geschraagd weet door het vertrouwen van een zoo breed mogelijke meeraerne.^ uit de Staten-Generaal, behoeft nauwelijks vermelding. Moge Gods zegen ons werk ten deel vallen en het ons gegeven ziin voor het Nederlandsche volk den weg te banen naar een minder zorgvolle toekomst. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de jaaiTii'ksche gewone zitting der Staten- Generaal te ziin geopend". Monument op Wester veld In de bezettingsjaren zijn in het crema torium te Westerveld tallooze gefusil leerde Nederlanders verascht. Van 190 zijn de namen bekend. Het nsch is verstrooid op een plaats achter het crematorium en na de bevrijding is ter nagedachtenis van de helden een eenvoudig houten kruis ge plaatst. Toen de heer T. C R. Smit. secretaris van de afdeeling Haarlem van de Vereeni- ging voor Facultatieve lijkverbranding deze plaats bezocht, wa.s hij van meening, dat aldaar een monument moest worden opgericht. Hij besprak het plan in een bestuursvergadering en besloten werd overleg te plegen met andere afdeelingen. De medewerking was groot en in korten tijd was een bedrag bijeen, waarmee plan nen uitgewerkt konden worden. Aan den bouwkundige der vereeniging den heer Selling werd gevraagd een ontwerp te maken, waarmee het hoofdbestuur zijn instemming heeft betuigd. Er is nog een klein bedrag noodig. dat door de afdee lingen bijeengebracht zal worden, omdat het Haarlemsche bestuur van meening is, dat het monument door de afdeelingen bekostigd moet worden. Dezer dagen wordt aan het vervaardi gen begonnen; de aanbieding aan het hoofdbestuur zal in het voorjaar geschie den.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1