Koninklijke onderscheidingen Twee jaar geledenSlag om Arnhem Verschenen is de zeer omvangrijke lijst met Koninklijke onderscheidingen, welke ■dit jaar niet op den verjaardag van de Koningin, doch op den derden Dinsdag in September ter gelegenheid van de opening der gewone zitting van de Staten-generaal zijn verleend. Wij laten hieronder de onderscheidingen volgen, welke verleend zijn aan een aan tal algemeen in den lande bekende per soonlijkheden en aan inwoners van Haar lem en omgeving. Benoemd zijn: tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau dr. K. H. E. Gravemeijer. algemeen gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk: tot Groot officier in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden luit.-gen. mr. H. J. Kruis, chef van den generalen staf: Bevorderd zijn: tot Grootkruis in de orde van den Nederlandsehen Leeuw: J. kardinaal de Jong. aartsbisschop van Utrecht: tot Groot officier in de Orde van Oranje Nassau Sr. S. L. Louwes, directeur-generaal var de voedselvoorziening Benoemd zijn: tot Commandeur in de Orde var Oranje Nassau: mr. dr. P. G. van .Tienhoven, voorzitter van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland: mr. dr. J. Donner, raadsheer in oen Hoogen Raad der Nederlanden; Benoemd zijn: tot Officier in de Orde ran Oranje Nassau: H. van Alphen. burgemees ter van Zandvoort; mevr. J. M. Bos— Vincent te Overveen, concertzangeres Eduard A. v. Beinurn, eerste dirigent van het Concert.gebouw-orke.si te Amsterdam <>n oud-dirigent van de Haarlemsche Or- Irestvereeniging; W. F, Bioemendaal te Heemstede.directeur van de Kon. Pel lerij Mercurius te Wormerveer: dr. J. van der Eist. rector van het Christelijk Ly ceum te Haarlem; Albert van Dalsum te Amsterdam, looneelspelermevr. Charlotte Kohier te Amsterdam, iooneeispeelster: ir. C. Krijn te Haarlem, hoofdingenieur-adj.- direrteur van den Prov. Waterstaat in Noordholland; C. Ten'naeff te Bioemen daal. inspecteur der volksgezondheid: mej. dr. G. H. J. van der Molen te Aerdenhov.t. voorzitster van de Commissie van Oorlogs pleegkinderen; ir. J. P. A. van Scherpen- berg 1e Bioemendaal. hoofduitvoerder der Maa:schappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken: J. Veen te Haarlem, inspec teur der Nederlandsche Spoorwegen: dr. P. Th. Posthumus Meyes te Utrecht, hoofd inspecteur en chef van den reizigerstrein- diers". der Ned. Spoorwegen: drs. L. de •long en C. Sp'oeistrë IA den Doolaard; bekend als radiosprekers van Radio' Oranje"; Benoemd zijn: tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw: mgr. AA7. P. A. M. Mutsaerts. bis schop van 's-Hertogenbosch: mgr., prof. drt A. Rinkel, aartsbisschop 'van Utrecht voor de Oud-Bj.sschoppelijke Cleresie te Utrecht .1. Tal. opperrabbijn der Ned. Isr. Gem. te Amsterdam: Benoemd zijn: toi Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Z. Regelink te Heemstede, algemeen voorzitter van het Mulo- examen; .T van Krimpen, letterontwerper en meesterdrukkcr: J. A. Wijnberg te Haarlem, oud-hoofdmachinist bij de K.N. S.M.: J. Verkuv] te Heemstede, secretaris van de afdeeling Noordholland Zuid van den Cbr, Boeren- en Tuindersbond Benoemd zijn: 1.01. Ridder in de Orde van den Nederl Leeuw: E. Kupers. te Bioemen daal. voorzitter van het Ned. Verbond van Vakverèenigïngen: mr. .T. in 't Veld. bur gemeester van Zaandam; ir. A. G. de Koningh te Utrecht, hoofdingenieur er: chef van den dienst van materiaal en werkplaatsen der Ned. Spoorwegen, oud- directeur van de Centrale Werkplaats te Haarlem, Verleend is: de titulaire rang van luit.-kolonel aan den gepensionneerden majoor der militaire luchtvaart A, K. Steup: Verleend is: de eere-medaille verbonden aan de De Ratfio geeft vanavond; DINSDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum I. 3M.5 M-: 19.00, 20.00 en 22-,00 Nieuws; 19.15 Muziek na den maaitijd: 20.15 Radio pihiiharmonisch Orkest; 21,00 Vervolg; 21.35 Herdenking van den slag van Arnhem: 22.45 Stuyvesant strijkkwartet (Gr.); 23.30 G ra mdïOonmu ziek Hilversum n. 415.5 M.: 10.00. 20.00 en 2S,00 Nieuwst 19.05 Alfredo Campoi! (Gr.); 19.30 Viool en piano; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein: 21.30 De kleine misdaad; 21.35 zie I; 22.30 Contact.; 23.15 Avondconcert (Gr.) Orde van Oranje Nassau in zilver aan- F, van Amerongen, bedrijfschef; C. Timmer, chef binderij en W. Hoogenboom, chef drukker bij de N.V. Drukkerijen Vernhout en Van Sluyters te Haarlem; H. J. Wevers, werkzaam bij de N.V. Vroom en Dreesmann te Haarlem; mej. P. Mida- vsine, huishoudster bij de familie Von Brucken Fock te Heemstede; B. F. van Oosten, oud-eerste gezagvoerder-pont- wachter bij den Rijkswaterstaat te Velsen; D. van der We!, chef-monteur bij den Rijkswaterstaat te Velsen; W. Piet, werk zaam bij de kweekerij ..Residentie" te Aalsmeer; M. Weber, werkzaam bij de fa. E. H. Brokmeier te Zandvoort; J. van der Schrier, schuurbaas bij de N.V. Bloem- bollenkweekerij v.h. René Schoo en Co. te Heemstede; in brons aan J. van Honschoten, jacht opziener bij de familie De Favauge te Zandvoort. De Jaarbeurs is een succes Na de eerste week kan worden vast gesteld dat de.najaars'beurs een succes is, zoowel wat betreft de wijze van. deelneming, als de omvang en de kwa liteit van het bezoek. Bij de geregis- treerde cijfers van buitenlandsohe in- koopers, staat België aan het hoofd, daarna komen Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Denemarken met ach tereenvolgens een reeks van andere landen als bijv. Chili, Australië. Oos tenrijk. Italië. Zweden. Luxemburg, IJsland, Griekenland. Vereenigde Sta-, ten, Indie, Zuid-Afrika, Britsch-Indië, Columbia. Canada en Rusland. De belangstelling van Rusland ver toonde een merkbare voorkeur voor de landbouwwerktuigen. België heeft voor al belangrijke bestellingen op de beurs gedaan. De ENGELS CHE LEAGUE. De Maandag gespeelde Leaguewedstrijden hadden het vol gende resultaat: Aston VillaWolverhamp ton Wanderers 30; PrestonBolton Wan derers 05; Stoke CityLeeds United 52. 6500 MAN WAREN GELAND] 2900 KEERDEN TERUG. Eng.luchtTNARNHEM-- Een overzicht van der. beroemden ..cor ridor", die op Zondag 17 September 1944 gevormd werd door Britsche en Ameri- kaamscbe luchtlandingstroepen van de Belgische grens tot Arnhem, via Eind hoven, Veghel De vorming van dezen corridor werd voorbereid door zware bombardementen op de Duitsche stellingen bij Best, Oirschot. St.- Oedenrode, Grave en Nijmegen De corridor werd meermalen doorgesneden door SS-troepc-n en kleine tankeenheden, en een Duitsch bombardement op Eind hoven op 19 September trof een deel van het Brit-sche tweede leger, dat op door tocht door Eindhoven was. De Duitschers bombardeerden van geringe hoogte alle uitvalswegen der stad. waardoor groote tankeenheden en munitietransporten ge troffen werden.De burgerbevolking verloor bijna twee honderd man bij dit verrader lijke bombardement op een feestvierende juichende stad. De doortocht der Britten werd vertraagd en de aanvoer naar Arn hem stokte een moment. Dat dit van be- leekenis is geweest voor den uitslag van den slag om Arnhem, kan moeilijk worden betwijfeld. De Britsche deelnemers aan het eerste jaariijksehe bezoek aan de graven van de gevallenen in den slag om Arnhem wer den gisteren, toen. zij in de historische landingszone arriveerden, met hetzelfde enthousiasme ontvangen ais hun zonen en mannen die daar iwee jaar gc-leden vochten en stierven. In elk dorp dat de autobussen passeerden, verlieten de be woners hun huizen, verzamelden zich langs den weg en juichten de Britsche gasten toe, waaronder zich 50 officieren, onderofficieren en manschappen van de lste Britsche Airborne Division bevonden. In Heelsum werd een thee aangeboden in een van de eerste huizen, die de Engel - schen na hun landing hadden bezet. Hun gastvrouw was hier de 32-jarige mrs. Betty Wilde, wier echtgenoot een der leiders van de Oosterbeeltsche on- dergrondsche was. Toen de Engelsehen gedwongen waren terug te trekken en de Duitschers het hotel heroverden, slaagde zij er in, de telefoonleidingonder den neus van de Duitschers te repareeren. Zij gaf gedurende vele dagen aan de Engel- schen belangrijke gegevens door over Duitsche troepenbewegingen- Tegen den avond onmoetten de Britsche gasten hun gastheeren uit Arnhem en Oosterbeek. In Oosterbeek hebben de ouders en vrouwen hun eerste bezoek ge bracht aan het kleine Airborne-kerkhof in het Wolfheze-bosch. Des morgens wa ren zij langs het monument in Rotterdam getrokken, waar It. col. Harlow een krans legde. De lunch was te Ro-tterdam ge bruikt op het stadhuis waar generaal Urquhart o.m. zeide dat den Britten de Duitsche landingen in Rotterdam in 1940, het eerste en zeer belangrijke studiema teriaal voor latere luchtlandings-operaties hebben verschaft. Agenda voor Haarlem Groote Kerk: Orgelspel,' 19.00 uur. Stads schouwburg: De kuise he Suzanna, operette, 20.00 uur. Bioscopen: Rembrandt: Liefdes- serenade (a. 1.). Palace: Gestolen leven (18 j.). Luxor: De Koning der klaploopers (a. 1,). Deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken. (14 j.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City-Theater: complot der 39 stappen (14 j.) 14.15, 16,30, 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Muziekzaal Brinkmann: Kunsthistorische voordracht door Dr, A, v. d. Boon, 20.00 uur. Gebouw Heerenweg U4: Bijzondere samen komst. 20.00 uur. Bioscopen: zie Dinsdag. 'lïps en Tops in De bral van Sultan Sar^ 56. „Oei", riep Sullün Sar, ,.wi? moe ien verzamelen. De bril is gevonden". De vrienden die in de buurt van den Sultan ronddreven, voelden dat er weer hoop kwam. Was de bezitter van den bril niet onoverwinnelijk? ..Oei", riep op zijn beurt Tips lot de hovelingen „wij moeten verzamelen. De strijd wordt voortgezet." Maar de moeilijk heid was, hoe de strijd moest worden voortgezet. Want onze vrienden hadden geen. booten en de mannen van groot vizier Joessoef scholen nog steeds. Ge lukkig waren de boomstammen zoover afgedreven van de booten dat ze in on diep water terecht waren gekomen, icaar de booten niet konden varen. De trefkans der roovers werd dus aanzien lijk minder. „Wij moesten maar weer aan boord gaan", zei Tops, „dit water trappen wordt op den duur ongemak kelijk". Mevrouw Roosevelt eeredoctor van Utrecht In een plechtige senaatszitting in het groot-auditorium heeft de scheidende rec- tor-magnificus van de Utrechtsche univer siteit, prof dr. J. Boeke, wiens heengaan als rector-magnificus ook zijn afscheid als hoogleeraar beteekent in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, gistermiddag zijn waardigheid overgedragen aan zijn opvolger prof. dr. W. P. J. Pompe. In de rede, die prof. Boeke hierbij uit sprak, deelde hij mede, dat de Utrechtsche Universiteit mevrouw Roosevelt het ccre- doctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte heeft aangeboden als erken ning van haar verdiensten, zoowel in de ondersteuning van één der allergrootste politieke figuren uit den oorlog als wel in die, voortspruitende uit haar eigen activi teit in 't belang der geallieerden. Mevrouw Roosevelt heeft het eere-doeto- raat aanvaard, doch over het tijdstip, waar op bul en cappa zullen worden overhan digd, is nog niets bekend. Holland's Glorie Een sleep via de West naar Indië De beide sleepbooten der Koninklijke Marine, Hr. Ms. „Beatrix" en Hr. Ms. „Margriet", zullen vermoedelijk morgen met den 200-tons bok „Valk", eveneens eigendom van de Koninklijke Marine, uit Vlaardingen naar Ned. Indië vertrekken. De reis gaat via Curagao, waar in de sleep zal worden opgenomen het 4000-tons dok „Juliana", van de Bataafsehe Petroleum- Maatschappij, De bok zal daar in het dok worden gezet. De B.P.M. staat tevens een harer sleepbooten, de „Empire Betry" af. Vervolgens zal de sleep zijn route kiezen via het Panama-kanaal over den Grooten Oceaan naar Balikpapan, waar het dok zal worden afgeleverd. De bok is bestemd voor 't marine-etablissement te Soerabaja. De duur van deze reis wordt geschat op uiterlijk negen maanden. Aan de voorbe reiding en de uitvoering verleent het bu reau Wijsmuller medewerking. Twee er varen sleepbootkapiteins, de heeren J. v. d. Burg en B. Weltevreden, resp. aan boord van Hr. Ms, „Beatrix" en Hr. Ms. „Mar griet", zijn belast met de leiding van de sleep. De bemanning bestaat voor een vierde gedeelte uit runners van het b.ureau Wijsmuller en voor de rest uit marine personeel, dat onder commando staat van twee marine-officieren. De „Empire Betry" wordt volledig bemand door de B.P.M. De route voor het eerste gedeelte van de reis is als volgt: Falmouth. Madeira, St. Vincent, Kaap Verdische Eilanden, Barba dos, Curagao. Kinderen uit Haarlem en IJmuiden bezochten Zuid-Wales Een groep jongens en meisjes'uit Haar lem en IJmuiden heeft op uitnoodiging van de World Friendship Association de vacantie doorgebracht in Treorchy in Z. Wales. Een deel van deze groep stond on der leiding van mej. C. J. Stefels te Heem stede. De kinderen werden bijzonder har telijk ontvangen en de inwoners hebben er voor gezorgd, dat zij dit uitstapje niet spoedig zullen vergeten. Er zijn stevige vriendschapsbanden aangeknoopt, hetgeen de burgemeester van Treorchy op een groot, afscheidsfeest, waaraan vrijwel alle inwoners iets hadden bijgedragen, in een hartelijke toespraak nog eens duidelijk liet uitkomen. Herdenkingspenning voor het spoorwegpersoneel Vandaag is op den tweeden verjaardag van de spoorwegstaking een leg- of draag- penning uitgereikt aan alle leden van het spoorwegpersoneel, die gevolg hebben ge geven aan het stakingsbeve] op 17 Septem ber 1944. De legpenning geeft aan de voorzijde een symbolische voorstelling van de sta king, namelijk een gevleugeld wiel waar voor op de rails een remslof is gelegd. Op de achterzijde staan de woorden: „Ter herinnering aan de eendrachtige opvolging van het stakingsbevel 17 September 1944". Samen met den penning worden uitge reikt. een verklaring van de directie en een in de nationale kleuren uitgevoerde afdruk van de rede van minister-president prof. Gerbrandy op 21 November 1944. Roofmoord te Hilversum Te Hilversum heeft de 23-jarige Chr. K. M. in de garage achter zijn woning aan de Snel- liuslaan den 31-jarigen handelaar in oud goud E. van W. uit de Radiostraat vermoord. Bij zijn verhoor deelde de dader mede. dat Van W. hem steeds geprikkeld had met ver halen over het werk, dat hij (Van W.) voor den S. D. had gedaan. Hij had het daarom noodig geoordeeld hem een afstraffing te geven. Êr ontstond een hevige vechtpartij, waarbij M. zijn slachtoffer eenige klappen op het hoofd had gegeven met een. Canadee- sehe revolver. Tijdens de worsteling drong M, zijn tegenstander naar de garage, waar hij twee schoten op hem afvuurde. Volgens zijn verklaring heeft M. toen gezegd: „Ais je nu niets meer doet, zal 1k Je wonden ver binden. anders schiet, ik je dood". Van W. zou hem desondanks toch weer hebben aan gegrepen, waarop hij hem met een derde schot had gedood. Hij ontnam het slacht offer een tasch met talrijke sieraden. De vermoorde heeft, verdacht van- collabo ratie met den vijand. 17 weken in een intev- neeringskamp door moeten brengen. De dader heeft voor den. officier van justi tie bekend den roofmoord met voorbedachten rade te hebben gepleegd. "Uit een detective roman had hij de „techniek" geput. Geble ken is, dat Van W. op het oogenblik van den moord een trommel met goud ter waarde van 1 20.000 en een portefeuille met geld ter waarde van 1 6000 bij zich droeg. BINNENLAND In de P.N.E.M.- centrale te Waalwijk zullen binnenkort twee turbines in werking worden gesteld van 40.000 Kw. elk, welke door Zwitserland zijn ge leverd. De recherche heeft een inval gedaan in twee speelholen in Den Haag. Zij arresteerde 32 per sonen en nam 3 roulet tes in beslag. Er werd om hooge bedragen ge speeld en de fiscale re cherche zal een onder zoek naar de herkomst instellen. Prof. ir. W. Scher- merhorn, die thans lid is van de Commissie- generaal voor Neder- landsch-Indië, heeft be dankt als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst van de Partij van den Arbeid is de heer F. Goedhart. Minister Van Maar- seveen gaat Zaterdag naar België om met zijn ambtgenoot mr. Lilard justitieele vraagstuk ken te bespreken, welke zoowel de Belgische als de Nederlandsche regee ring bezig houden. Drie jaar geleden is de 70-jarige B. te Losser spoorloos verdwenen. Nadat dezer dagen op last der justitie opgra vingen waren verricht bij de woning van den zoon van B. zijn deze zoon, diens vrouw en een leleinzoon van den vermiste gearresteerd. In Amsterdam is een vereeniging van in Ne derland wonende Hon garen opgericht. Honderden arbei ders in West-Brabant ontvingen dezer dagen een oproep om hun zelf- gemest varken in te le veren. De R.K. werklie- denvereeniging heeft te legrafisch bij den mi nisterraad tegen dezen onverwachten maatregel geprotesteerd. Iemand die zich uit gaf voor ambtenaar dei- fiscale recherche heeft bij een postzegelhande laar een partij postzegels ter waarde van f 3000 gestolen. Alle aan het perso neel van het Bureau Na tionale Veiligheid ver strekte legitimatiebewij zen zijn ongeldig ver klaard. Tot adviseur voor de volkshuisvesting bij het ministerie van Open bare Werken en Weder opbouw is benoemd de heer J. Bommer, oud wethouder van Publieke Werken in Den Haag. Voor het uitwisselen van ambtelijke gegevens inzake den wederop bouw zijn eenige Neder landsche deskundigen naar België vertrokken. In Amsterdam is een grootscheepsch offen sief tegen den zwarten, handel begonnen. Een legertje ambtenaren van de Prijsbeheersching, C.C.D. en Economische politie is uitgerukt voor een intensieve controle op den zwarten handel en de naleving van de p r i j s v o o r seh ri ten De invoer van to maten in Engeland is verlengd tot en met 31 October. Haarlem en Omgeving Het échtpaar Baars de Ruk, te Nieuw Ven nep hoopt op 6 October den dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in den echt werd ver bonden. De afdeeling sociale zaken der Bloememdaal- sche gemeente-secreta rie is verplaatst naar BI oem end a a 1 seh ewe g 237 a, waar ook de af deeling Volkshuisvesting is gevestigd. De Gemeente Haar lem kan van het Be heersinstituut 68,350 M2 grond ten Z. van den Slaperdijk koopen tegen 30 cent per M2. B. en W. stellen den raad voor dit aanbod te aan vaarden. in 1945 sloot- de ge meente Haarlem een contract met velschillen de landbouwers over het telen van erwten. Er is een. geschil met G. v. d. Marei te Haarlemmer meer „.over de betaling van 2000 premie. Hij heeft de gemeente in rechten aangesproken. B. en W. stellen den Raad voor zich te ver weren. De commissie voor de Lichamelijke Opvoe ding te Haarlem telt thans 17 leden. Dit be vordert niet een prac- tisch werken. B. en W. zijn voornemens deze commissie te reorgani- eeeren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2