Om het damkampioenschap van Nederland Machinehal wordt feestzaal Een sprookje herleeft Ligthart leidt in groep A. Dukel stelt teleur Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland te Goes en Amsterdam voortgezet. De uitslagen vermeldden we reeds. De stand in groep B luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. J. Beers 4 3 10 7 R. C. Keiler 3 12 0 4 Bandstra 3 0 3 0 3 Dukel 3 0 3 0 3 Wagter 4 0 3 1 3 v. Dijk 3 0 3 0 3 Verhoeven 2 10 12 Kooymans 3 1 0 2 2 J. Drent 3 0 1 2 1 Groep A. gesp. gew. gel. verl. pnt. Ligthart 4 3 10 7 J. H. Vos 4 2 2 0 6 Kinegin 4 13 0 5 J. Metz 4 2 115 Huisman 4 2 115 W. Roozenburg 4 0 4 0 4 J. Blom 4 0 3 1 3 De Graag 4 0 3 1 3 Van Staaij 4 0 2 2 2 v. Doorn 4 0 0 4 0 Het wil met Dukel in Groep B niet vlotten. Niet dat zijn partijen „salonremises" zijn. doch verkregen positieoverwicht kan hij niet in winst omzetten. Zaterdag speelde de D. C. IJ.er eerst tegen den kampioen van de provincie Groningen, J. de Wagter. In den volgenden cijferstand was Dukel aan zet: Wit. B. Dukel: 26, 33, 34, 36, 37, 38, -40, 44. Zwart. J. de Wagter- 4, 14, 15, 16, 17, 18, 22 en 27. Hoewel belangrijk voordeel levert 2621, zooals Dukel speelde, evenals de nader ge analyseerde zet 37—32 geen winst op. In zijn partij tegen den Frieschen kam pioen Bandstra was het ongeveer het zelfde beeld. Dukel verkreeg belangrijk voordeel, doch de moeilijkheden waren zóó groot, dat de spelers de kluts kwijt raakten in den vol genden stand. Zwart. Dukel: 31, 27, 26, 25, 24, 20, 17, 14. 15. 10, 3, 2. Zwart. Bandstra: 18. 29, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 42. 44, 45. Zw. 17—22 18—12 31—37? en wit redde zich met 38—32! In beide partijen ging de IJmuidenaar met stuk vóór het eindspel in, doch hij kon met winnen. Ligthart's fraaie prestatie. In Groep A verricht Ligthart wel een bij zondere prestatie door na de vierde ronde resoluut de leiding te nemen. Hij heeft 7 punten uit 4 partijen en het wil ons voorko- mein. dat Ligthart zich in den eindstrijd zal plaatsen. Rariiigaanvoer in Nederlandsche havens In de week van 2 tot en met 7 Septem ber werden in Nederlandsche aanvoer- havens aangevoerd 39.853 kantjes pekel en steurharing en 1.311.715 K.G. versche naring. Hierdoor is de totale aanvoer se dert het begin van het seizoen gekomen op 257.319 kantjes haring en 4.416.447 K.G. versche haring, zoodat de totale hoeveel heid in dit seizoen aangevoerde haring on geveer 30 millioen K.G. bedraagt. Het net scheurde door de groote vangst De stoomtrawler Shamrock IJM 129, die van de haringvisscherij terugkwam, maak te een trek, dat het net overvol was. Men dacht een buitenkansje te hebben, maar het viel tegen, want bij het scheep-halen scheurde het net. De haring kwam weer in zee terecht en het eenige resultaat van deze enorme vangst was een kapot net. Afgebroken reizen De stoomtrawler Hornrif, die j.l. Don derdag voor zijn eerste reis na den oorlog ter haringvisscherij was vertrokken, moest na twee tekken te hebben gedaan, de reis afbreken omdat de machine niet goed functioneerde. Met 80 kisten haring kwam de Hornrif van de reis terug. De Vikingbank moest terugkeeren we gens een lekken ketel. Maandag vertrok deze trawler weer naar zee. In de derde ronde speelde Ligthart tegen den kampioen van Limburg v. Doorn. Van Doorn is een speler, die in een selectie-wed strijd nog niet mee kan komen. De D. C. IJ.ér overspeelde den Limburgsche kampioen als het ware en won fraai in de „positie". Ook in de vierde ronde tegen den sterken Rotterdamschen meester Kinnegin had Ligt hart goed spel doch hij moest ten slotte met remise genoegen nemen. Zaterdag en Zondag wordt het tournooi te Zwolle en Dordrecht voortgezet. Vier trawlers niet gelost Reeds eenige malen is bij groote aanvoe ren van visch gebleken, dat het aantal be schikbare havenarbeiders (vischlossers) niet voldoende is om alle schepen op tijd te lossen. Wel is er een reserveploeg in geschreven, maar deze bestaat hoofdzake lijk uit vischknechts van de pakhuizen, die bij grooten aanvoer voor hun eigen werk beschikbaar moeten zijn. Maandag is het met het werk leelijk vastgeloopen, tengevolge waarvan vier trawlers, namelijk de haringbooten Ade lante, Shamrock en Neptunus en de visch- trawler Rijnstroom niet gelost konden worden. Maandagmiddag hebben besturen der Reedersvereeniging en van den Centralen Bond den toestand besproken, om naar een oplossing te zoeken Het bestuur der Reedersvereeniging heeft toegezegd de aangelegenheid met alle betrokken orga nisaties van werknemers onder de oogen te zullen zien. A.s. Vrijdag zal opnieuw een conferentie tusschen de Reedersver eeniging en het organisatiebestuur gehou den worden. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 2000 kisten haring en 2500 kisten andere visch. De haring trawlers besomden 26.133. de vischtraw- lers 21.137. Verdere besommingen: versche haring: KW35 f 8696; Zweedsche kotters: GG117 f5344. GG180 f5653: motorloggers:' KW107 f2011, KW 166 f2144. KW59 "f3061, KW24 f4635, KW104 f 1020, KW52 f1518, KW78 f7053; kotters: IJM276 f3294, KW21 f87. „Waterloo"-Nieuws De V.V. „Waterloo" speelde Zondag een wedstrijd tegen de vierde klasser K.N.V.B. „Alkmaar", welke in een 61-overwin- ning voor „Waterloo" eindigde. Het twee de elftal won met 4—2 van Alkmaar 2. De kunst en de dierenbescherming Drieluik in IJmuiden te bezichtigen. De schilderes Adri Pieclt vervaardigde voor de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren een fraai drieluik, dat thans geëxposeerd is in de etalage van Magazijn Nederland in de Trompstraat. De schilderes begon het kunstwerk in den voorzomer van 1939. In die spannende dagen werkte zij aan het middenpaneel: Franciscus van Assisi. de groote voorgan ger van alle dierenbeschermers, omringd door dieren, die genieten van het licht en de warmte, die hen 'omgeven. Hij spreekt met en luistert naar de duiven, en naar de andere vogels, welker lied als een dank omhoog stijgt. Op de zijpaneelen schilderde zij eenige misstanden, waarin «t zoo noodig is, dat de geest van Francis cus licht brengt: de kettinghond, wiens wanhopige geluid de stilte van den nacht verscheurt; 't kïstkalf, dat staat te hun keren naar het licht, dat door het stalraam naar binnen schijnt; en op de boven paneeltjes hengel-,.sport" en jacht vermaak. Aan de andere zijde stellen de boven paneeltjes samen het Panthéon der Mensch heid voor, het ontwerp van dr. Berlage. Bewust of onbewust zoekend, tracht de menschheid langs vele verschillende we gen het ideaal te benaderen. Sommigen geleid door 't Geloof, anderen door De Hoop, weer anderen de Liefde volgend, trekken zij op. Maar „de meeste van deze is de Liefde". Bij haar sluiten ook de dieren zich aan Dit heeft de kunstenares op de buitenzijden van de luiken willen weergeven. Bridgedrive in het politiebureau In het hoofdbureau van politie wordt a.Su Woensdagavond een bridgedrive ge speeld tusschen de Bridgeclub „Up to drive" en de Politie Bridgeclub. Kerkconcert in de Oude Kerk In de Oude Kerk alhier wordt Woens dagavond een kerkconcert gegeven met medewerking van Co Halsema—Jansson, mezzo-sopraan en Adriaan Verschoor, orgel. Het programma vermeldt voor het orgel werken van G. F. Handel. Louis Vierne, Variaties en dubbelfuga over „Merck toch hoe sterek" van Jacob Bijster en C. M. Vidor en voor de zangeres liederen van C. W. Gluck, Franz Schubert en J. S- Bach. Het gouden papier jubileum De voorbereidingen voor het gouden jubileum van Velsen's Papierfabriek, zijn vele om de naar raming tweedui zend bezoekers, die het feest ter gele genheid van het „gouden" papier Za terdag 21 September zullen meemaken, te kunnen ontvangen en een avond aan te bieden, welke ongetwijfeld op zeer hoog peil zal staan. De commissie, gevormd uit alle lerin gen van het personeel, heeft reeds heel veel wérk gedaan. Vooral ontvangst, onderbrenging en vervoer van perso neelleden. die elders wonen, baarde groote zorgen, welke evenwel alle zijn overwonnen De feestcommissie slaagde er in zich te verzekeren van de medewerking van een gezelschap uitgelezen artisten, on der leiding van Borano, dat een non- stop-cabaretprogramima zal opvoeren, terwijl onder leiding van den heer Hof meester een orkest van prima musici voor de opluistering zal zorg dragen. Ten einde de vele bezoekers te kunnen ontvangen, voor welk doel geen enkele geschikte zaal te vinden was in de om geving. heeft men besloten gebruik te maken van het zeer ruime expeditie gebouw van Papiermachine No 18, dat thans als feestzaal wondt ingericht en waaraan kosten noch moeite worden ge spaard. Behalve een zeer ruim en groot tooneel, voorzien van nieuw gemaakte en geschilderde coulissen mét aange-. bouwde kleedkamers enz., worden on der de groote luifels van het gebouw een serie goed afgesohermde toiletten met stroomend water aangebracht en aan de andere zijde, eveneens afge schermd een ruim lokaal voor de be diening, waarin kookgelegenheid en af- waschbakken. Voor deze bediening van de 2000 gasten zijn niet minder dan 100 meisies beschikbaar. Het vervoer van de gasten uit de Zaanstreek, Uitgeest, Castricum en Haarlem zal door autobussen geschie den, zoo ook na afloop van het feest. Ten einde alle leden van het perso neel gelegenheid te geven dit grootsch opgezette feest mede te maken, zullen alle diensten aan het bedrijf dien avond vervallen. Dit wat betreft het feest „binnenshuis". Doch ook buiten het feestlokaal zullen de bewoners van Velsen-Noord. die niet tot de papierfabriek-familie behooren. iets van het feest gewaar kunnen wor den. Het gedeelte Corverslaan van de Eendrachtstraat af tot de feestzaal zal een keurige versiering dragen, waarbij 's avonds een illuminatie het geheel zal verfraaien, terwijl op den hoek Corvers- iaan-Eendrachtstraat een eerepoort zal verrijzen aan welke werkzaamheden men nog druk bezig is. Circus Moustier Frcros Van het Nouveau Cirque de France onder directie van Moustier Frères ver soheen Maandag tegen het middaguur de voorhoede op het. oude Stormvogels terrein. nadat Zondagavond de laatste voorstelling in Beverwijk was gegeven. En Maandagavond beleefden we al in IJmuiden de eerste voorstelling, wat trouwens geheel in het karakter van een circus ligt De groote tent was heel goed bezet.. Zeker een paar duizend bezoekers heb ben genoten van het uitstekende pro gramma. dat tal van nummers hooge- school-acrobatiek en andere variété nummers bevat. Het is werkelijk pheno- menaal, waf men bij Moustier Frères ie zien en ook te hooren krijgt, zooals bij Jack. José en Jetty die onder het verrichten van tal van krachttoeren Hawaï- en andere liedjes zongen. Kap. Jim Roose verbaasde de toeschouwers met alles wat hij met zijn AUas-leet!- wen ver rich tie. Little Walter bespeelde alle bespeelbare instrumenten en tot slot was daar de heer Leijsen met zijn hoogeschool- en vrijheidsdressuur. Men late deze kans niet voorbij gaan dit te zien. Het orgel der Chr. Geref. Kerk Het tijdens de evacuatie ernstig bescha digde orgel der Ohr. Gereformeerde Kerk zal a.s. Woensdagavond weer in gebruik worden genomen. Een grondige herziening was noodzakelijk, terwijl een verandering der kerk moest geschieden met het oog op de nieuwe opstelling van het orgel front. De verbouwing geschiedde door de firma R. de Boer, terwijl de uitbreiding en de herziening van het orgel werd opge dragen aan de fa. H. Spanjaard te Am sterdam. De avond staat onder leiding van ds. A. Zwiep met orgelspel van de organisten H. Schuurhuis en J. J. Bosman Jr. en zang van het Chr. Gereformeerd Zangkoor. VELSEN Een «eboorten-record De vorige week bereikle niet alleen de aanvoer van haring een record. Ook ter gemeentesecretarie afö. Burgerlijke Stand werd een record gemaakt, namelijk in ce geboorten, waarvan er niet minder dan 38 werden aangegeven en wel van 20 zoons en 18 dochters. Het aantal sterfgevallen bedroeg in de zelfde week slechts 3, zoodat er een be langrijk geboorte-overschot was Zoo gaat onze gemeente dus niet alleen door de vele vestigingen, maar ook dooi de vele nieuwe wereldburgers weer met rassche schreden naar de 49.000. het in1- wonerta! van 1940, toe. Nieuv/s van Strawberries Aangezien de nieuwe velden nog niet bespeelbaar zijn, moest er deze week op het veld van den tegenstander gespeeld worden. Het eerste dames-elftal speelde vriendschappelijk tegen BDHC III. De samenstelling had moeilijkheden opge leverd daar eenige krachten niet beschik baar waren. Hierdoor ging het in het begin wat stroef. Langzamerhand kwamen de. „Aardbeien-dames" er beter in. Uit een doelworstcling doelpuntte Bloemendaal. Wel ondernamen de bezoeksters nog vele aanvallen op de vijandelijke veste; tot doelpunten brachten zij het echter niet. De heeren spelen in het komende sei zoen een kleine competitie met zeven clubs in de afdeeling AmsterdamHaar lem. Een goede kans dit jaar het eerste klasserschap te behalen. Agenda voor Velsen DINSDAG 17 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „De onzichtbare Spion". 8 uur. Thalia Theater: „Teruel" 7 en 9.15 uur. Rex Theater: „Burcht der Stilte" 8 uur. Circus Moustier Frères, 8 uur WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Bioscoopen als Dinsdag. Circus Moustier Frères, 3 en 8 uur. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 29) Maar ik moet toch beslist al eens het genoegen hebben gehad. Uw gezicht herinnert me aan iemand, maar ik weet werkelijk niet',aan wie. Senia Bratt 'bracht den ouden heer op het goede spoor. U hebt juffrouw Farö's conterfeitsel in het door mij geïllustreerde sprookjes boek gezien. Ze heeft voor Asschepoes als model gediend. Aha, dat is 't dus, mompelde Han sen. nog steeds in gedachten. Bij het hooren van het woord „Assche poes" was Jens Grottkau van zijn stoel opgesprongen. Asschepoester? riep hij, hevig ge ïnteresseerd. Bent u Asschepoester? Ik was het, toen ik juffrouw Bratt tot mode! diende. Anne voelde, hoe het hart haar in de keel klopte, maar ze bleef uiterlijk vol komen kalm. Dat plaatje moet u mijn vriend Ernst eens laten zien. Die is gewoonweg dol op sprookjes. Vooral op Asschepoester; daar kan hij niet genoeg van krijgen. Is 't niet zoo, Ernst? Hou toch je mond, Jens. U moet hem maar niet au serieux nemen, juf frouw Farö. Van tijd tot tijd heeft hij aanvallen van kindsheid. Een uur ge leden voelde hij zich ook al twintig jaar jonger. Doddie Hesterberg sloeg een groot stuk tulband naar binnen. Die plaat van juffrouw Bratt is bij zonder mooi. Echt een plaatje uit een sprookje met kippen en duiven. En de Asschepoester ziét er allerbekoorlijkst uit. Mag ik hel: boek eens halen, tante Klara? Ik geloof, dat we pas rustig kunnen eten, als de kinderen het sprookjesboek gezien hebben, lachte de gravin. Krijg het maar van de boekenplank, Dod Het boek ging aan tafel van hand tot hand. De plaat droeg aller bewondering weg en vooral de notaris bekeek de fraaie gravure met bijzondere aandacht. Ernst Grundtvig was de laatste, die haar te zien kreeg. Tot Anne's teleurstelling wierp hij er slechts een vluchtigen blik op. Ze had gehoopt, dat hij er een paar vriendelijke woorden van zou zeggen, maar in plaats daarvan legde hij het boek weg, omdat Doddie hem een pistache onder zijn neus duwde. Het ding sprong met een knal uiteen en werd van zijn omhulsel ont daan. iik heb een geweldig vers, riep Dod die. Het slaat precies op ons beiden. Ernstje. Zal ik het voorlezen? Vertel op, Dod. Ik ben hevig nieuws gierig. Ik heb u liefmijn hartedief Bemint g'ook mij.... dan ben ik blij, spelde Doddie met de noodige pathos. Griezelig, vond Grottkau. Zullen wij ons geluk ook eens beproeven, juf frouw Anne? Dank u. Ek heb al genoeg aan het resultaat van juffrouw Hesterberg. Brr! Juffrouw Hesterberg! Waarom bent u zoo stijf tegen me? Ik heb u toch niets gedaan? Ik heet Doddie, hoor en zoo moet u mij ook maar noemen! Ja, het was Doddie, een alleraardigst, openhartig kind. Het was werkelijk on rechtvaardig haar zoo koeltjes te behan delen. Maar waarom trok ze dan ook met Grundtvig aan pistaches, die zulke „toe passelijke" verzen bevatten? Waarom tutoyeerde ze hem en behandelde ze hem als haar eigendom? En waarom trof dat alles haar. Anne Falkc. zoo pijnlijk? Ik gedraag me vrij kinderachtig, dacht Anne. Doddie Hesterberg heeft oudere rechten op hem. Misschien zijn ze wel in 't geheim verloofd. Wat weet ik ten slotte van hem? Niets! Destijds, op dat bal, dacht ikja, wat heb ik me nu eigenlijk verbeeld? Hij is aardig tegen me geweest, hij heeft tweemaal met me gedanst en me verzocht m'n masker af te doen. Waarschijnlijk was het 't onbe kende, dat hem aantrok. De vreemde, die zich achter Jiet masker verborg, prikkel de zijn nieuwsgierigheid. Nu is de beko ring van het onbekende voorbij. Dat was een zware zucht, lieve kind, knikte de gravin, terwijl zij haar glas ophief. Klink eens met me. Welkom in het atelierhuis. Ik hoop, dat het je bij ons goed zal bevallen en dat het huis je vee] geluk en vreugde mag brengen. Dank u, zei Anne zachtjes. De koude schotels vonden bij de gasten een dankbaar onthaal. Vooral Jens Grott kau betoonde zijn waardeering voor de zalmmayonnaise door er een onfatsoen lijke hoeveelheid van op zijn bord te stapelen. Grundtvig keek hem bestraffend aan. Waarom tracht je me weer met je verwijtende blikken te doorboren? ver dedigde Grottkau zich. Je hebt vandaag weer voorIdurend wat op me aan te mer ken. Mij dunkt, dat je aan m'n goeden eetlust toch langzamerhand wel gewend kon zijn. Ik ben bang, dat je juffrouw Fare's eetlust bederft met je ongelooflijke gul zigheid. Ach kom. zoo erg is 't niet. Juffrouw Anne hindert het u, als een hongerige jongeman zich eindelijk eens behoorlijk te goed doet? Integendeel! Het stimuleert mijn eigen eetlust, als ik u zoo smakelijk zie toetasten. Alsjeblieft, zei Grottkau triomfan telijk. (Wordt vervolgd.),

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3