Rubber Doodstraf geëischt tegen meisje, H ebt u iets te ruilen of op te ruimen? Licht zijn er onder de lezers van de IJmuider Courant, die daar juist op zitten te wach ten. Steno typiste 19,75 Winkel juffrouw leerling Assistente Luidsprekers dat afbreuk deed aan Velser illegaliteit Vierledige verraadzaak, die hetzij direct, hetzij indirect aan vijf menschen het leven kostte, een van hen was Hanny Schaft Doodstraf luidde de eiscli van den procureur-fiscaal bij liet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen de 23-jarige Velseiische kantoorbediend 'Yilly Nelly van der M. Haar verraad heeft volgens don procureur-fiscaal i, ..^t over liet definitieve lot van een van de meest onversclu-okken Illegale strijdsters, die waar schijnlijk als eenige Nederlaiulsclie voor het vuurpeloton is gevallen, de llaar- lemsche Hanny Schaft. Blond, knap van uiterlpk, ondanks de 16 maanden opsluiting, was mej. v. d. M. liet voorwerp van verbazing van vele aanwezigen, die zich niet konden voorstellen, dat zij in een korte spanne tijds van Februari tot April 1945 vier maal ernstig- verraad gepleegd zou hebben. Eerste getuige was een slachtoffer van haar. de ex-sectiecommandant van een knokploeg. Peter Kelder, die ver telde. hoe verdachte, die hii goed ken de. omgang kreeg met den beruchten nat.-socialistischen wachtmeester van politie Ko Langendijk. wat naar hij vreesde onaangename gevolgen voor hem kon hebben, aangezien hii haar van ziin ondergrondsohe werkzaamhe den verteld had. Een vrouwelijke ge tuige vertelde, hoe zji de aangifte hier van door de verdachte aan Langendijk gehoord had. Kelder zou wapen-opslag plaatsen van de ondergrondsche weten. Door dit verraad zijn drie menschen geëxecuteerd. Kelder zelf was tüdig uit de voeten. De verdachte ontkende dit verraad stellig. Haar hospita legde echter ook een bezwarende verklaring af. Mej. v. d. M. riposteerde: „Ik kan me heel goed voorstellen, dat zii hier nerveus staat en ik kan integendeel verklaren, hoe zij vaak aan Langendijk zei: Ko. je moet die of die eens gaan oppakken, want die maakt het me lastig". Ik daarente gen ben het altijd tegengegaan als Lan gendijk iemand wilde arresteeren en heb zelfs iemand van het distributie kantoor door mijn chef laten waarschu wen". (Groote verontwaardiging bij getuige). De als getuige voorgeroepen Ko Lan gendiik verklaarde hoe mej. v. d. M. onder dwang van Kipp een N.S.B.- luitenant van politie Kelder verra den had. „Ze heeft echter nooit meege daan aan onze overvallen, anders zou ik het zeggen". Later betrapte de pro cureur-fiscaal. mi'. N. J. G. Sikkel, de zen getuige- op een tegenstrijdige ver klaring. waarmee hii hem in het nauw dreef. Ook een andere onder eede staan de ex-politieman, opperwachtmeester A. Visser, kon met zijn tegenstrijdige verklaringen geen vertrouwen wekken. Uit de slotverklaring van de verdach te: ..Ik weet wek haast zeker, dat mijn tiid in gevangenis en kamp erger ge weest is dan voor anderen Dachau". De president, mr. v. Schaeck Mathon. ver zocht den griffier van deze uitlating aanteekening te houden. De zaak-Boerlage. De tweede tenlastelegging betrof het verraad door deze verdachte van nota ris W. Boerlage, een van de meest voor aanstaande figuren uit de Velser en uit de Noordhollandsche illegaliteit. Lan gendijk getuigde dat mej. v. d, M. hem op het distributiekantoor gezegd had: „Daar staat notaris Boerlage", met de toespeling, dat deze gezocht werd. De verdachte ontkende, dat zii dit eigener beweging verklaard had. Zii zou dit slechts gedaan hebben op de vraag van Langendijk: „Wie is die vent?" en in geen geval geweten hebben, dat notaris Boerlage gezocht werd. Reeds na een nacht werd dii slachtoffer gelukkig reeds bevrijd. Noodlottig- verraad. Het verraad van den Velsenschen distributie-ambtenaar Van Leeuwen kostte aan dezen het leven. Mej. van der M. zou aan Kipp en Langendiik medegedeeld hebben dat deze man ille gale blaadjes verborgen hield. Volgens verklaring van Langendiik zou zij ook verteld hebben, dat Van L. berichten opving en verspreidde. Weer ontkende de verdachte, evenals de vorige keeren en gaf een geheel an deren I""-'- waarbij ze de sohuld ge- Hanny Schaft, de heldin van Haarlem. Mej. v. d. M. bij het verlaten van het Bijzonder Gerechtshof. heel op Kipp en Langendijk schoof. Zij daarentegen zou den laatste er om aan gevallen hebben en hem hebben weten te bewegen, alles in het werk te stel len om Van Leeuwen vrii te krijgen. Een van de volgende vrouwelijke getui gen beschuldigde zij van onbetrouw baarheid en zii verklaarde, niet te be grijpen hoe deze haar bezwarende ver klaring onder eede durfde af te leggen. Er ontstond een opgewonden debat tus- schen dit tweetal. Ook hier stapelde het bezwarende materiaal zich echter op. want hoewel niet alle getuigen met doorslag geven de bewiizen aan kwamen, waren de verklaringen zonder uitzondering ten nadeele van mej. v. d. M. Hanny Schaft's. dood. Des middags werd de rechtszaak voortgezet met het laatste deel van de tenlastelegging het verraad van de Haarlemsche illegale werkster Hanny Schaft, bekend om haar medewerking aan het uit den weg ruimen van een aantal politiek ongewenschte indivi duen. Dit verraad zou geschied ziin in den vorm van een herkenning van Hanny als een van de twee daderessen bij den aanslag op Langendiik op het Staten Bolwerk te Haarlem, waarbij verdachte aanwezig was. Als getuige trad op een medewerk-' ster van Hanny Schaft. Truus Over steegen. die het relaas deed van den aanslag op Langendiik. die met de ver dachte in de richting van Santpoort reed. Zii vertelde van haar onderhoud met mej. v. d. M. kort na de bevrij ding. toen de laatste in het ziekenhuis lag. De corpscommandant van de N.S.B.- politie in Velsen. Spannenburg, deed verklaringen over de confrontatie bii den SD te Amsterdam van verdachte met Hanny, die gegrepen was met een revolver in haar taschje en door haar herkenning op grond van een door mej*. v. d. W. opgegeven signalement. Het portret van Hanny Schaft werd door verdachte en getuige herkend. De Kriminalsekretar van den Sicher- heitsdienst. Emil Rühl, kon zich de con frontatie nog goed herinneren. Hii ver klaarde dat het slachtoffer zich gedu rende het verhoor zeer flink gedragen had. Hoewel zii andere feiten toegege- en had. bleef zii den aanslag op Lan gendiik, waaraan de hooge Duitsche autoriteiten veel waarde hechtten, ont kennen. De confrontatie met. verdachte gaf echter den doorslag. Eerst na de bevrijding hoorde Rühl van het fusil- leeren van Hanny en hii verklaarde thans, dat zii dan bii ziin weten de eenige Nederlandsche vrouw is, die in haar land voor het Duitsche vuurpelo ton is gevallen. In een zeer fel requisitoir zette mr. Sikkel deze beide meisjes als twee te genvoeters van het Nederlandsche volk tegenover elkaar. Hij toonde geen en kele genade voor de verdachte, die hii een natuurlijk liegend creatuur noem de. „Hanny Schaft is dood. en deze' hier leeft nog". Het requisitoir eindigde met den eisch tot doodstraf. De verdediger, mr. W. Russell, lever de criïiek op de grondslagen van het requisitoir en hechtte geen waarde aan de verklaringen van de N.S.B.-getuigen zooals Langendiik. waarop mr. Sikkel juist den nadruk legde. Hii beschouwde Langendiik als den duivel in dit geval en verklaarde als ziin standpunt, dat deze verdachte nog een kans moet heb ben om haar verbeterde houding na een verkeerde periode, die slechts drie maanden in haar 23-jarig leven ge duurd heeft, te bewiizen. Deze zeer ernstige, doch korte afdwaling mocht z.i. niet met den dood gestraft worden. De uitspraak in deze zaak geschiedt 30 September om 10 uur. Mr. Kazelhof Roeffsema wordt niet in zijn functie hersteld Naar het A.N.P. verneemt, zal de de- tacheering van den kapitein-vlieger Hazelhof Roelfsema bii den buitenland- schen voorlichtingsdienst van het de partement van Buitenlandsohe Zaken een einde nemen, De 'heer Hazelhof Roelfsema was belast met de leiding van het Nederlandsche informatiebu reau te Montreal in Canada. Het onder zoek, door het ministerie van Buiten landsche Zaken ingesteld naar den in houd van de rede, begin Juli in Mont real gehouden en de reactie daarop van de Canadeesche en buitenlandsche pers, heeft tot resultaat gehad, dat de heer Hazelhof Roelfsema weer in zijn func tie te Montreal zou worden hersteld. Het optreden van den heer Hazelhof Roelfsema echter gedurende den tijd van ziin tijdelijke ontheffing uit zijn functie, waarbij hii zich naar het oor deel van het ministerie van Buitenland sche Zaken niet genoegzaam reken schap heeft gegeven van ziin positie in overheidsdienst, heeft het den minister van Buitenlandsche Zaken onmogelijk gemaakt uitvoering te geven aan zijn voornemen om hem in dienst van dit ministerie te doen terugkeeren. GOEDE SLAG VOOR DE ECONOMISCHE RECHERCHE. De economische recherche heeft ten huize van P. C. van T. te Heemstede in beslag genomen 154 liter jenever, pl.m. 1500 pakjes Amerikaansche cigaretten en ongeveer 15 pond suiker, welke voorraden bestemd waren voor den zwarten handel. Zoek het contact met hen door middel van een LUIDSPREKER in de IJMUIDER COURANT. SCHEEPSBERICHTEN. IJmuiden. Aangekomen op 14 Sept.: Gruno, cnarchoal Hogfors, ledig; Regeja, klei. Aangekomen 15 Sept.: Stuyvesant, stuk goed; Rijnstroom, stukgoed; Maaskerk, cacao, palmpitten, gember, peper, hout; Drake, stukgoed; Johan de Witt, repatrl- eerenden; Maria. Vertrokken 14 Sept.: Katwijk naar Emb- den, Roelf naar Antwerpen; Depa naar Rotterdam; Hilversum naar Z.-Amerika. Vertrokken 15 Sept.: Skuld naar Rot terdam; Leonardo L. Romero naar New- York; Deneb naar Helsinki; Berkelstroom naar Huil. Zaanstroom naar Antwerpen. Vertrokken 16 Sept.: Patria naar Lon den. Mr. M. Rooy vraagt ontslag als lid van den Persraad Mr M. Rooy, hoofdredacteur van de Nationale Rotterdamsche Courant heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken eervol ontslag verzocht als lid van den Persraad, aangezien hij overwegende be zwaren heeft tegen de motiveering van de uitspraak van de Commissie voor de pers zuivering inzake functionarissen van de N.R.C. en tegen het optreden van den van wege den minister aangewezen getuige- deskundige bij de procedure, welke deze commissie onlangs tegen bedoelde functio narissen heeft gevoerd. Beroep bij de Kroon inzake niet-toegelaten raadsleden Het is bekend, dat het college van Ged. Staten van Noordholland de raadsbeslui ten van Haarlem en Heemstede, waarbij beslist werd. dat eenige heeren niet als raadslid kunnen worden toegelaten, omdat zij een betrekking vervulden van leeraar aan een Lyceum, vernietigd heeft. Thans wordt door de colleges van B. en W. van die gemeenten aan de raden voor gesteld van deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. Het betreft voor Haarlem het raadslid ir. P. C. v. d. Heyden (KVP) en voor Heemstede mr. O. H. v. Wijk (AR) en M. Weyers (KVP). 4 October hopen onze gelief de Ouders W. KOO.MEN en A. G. KOOMKN-DE VRIES hun 40-jarige echtvereeniging te herdenken. D, Koomen Tusschenbeeksweg 61: H. Koomen J. J. Koomen-Bouwens G. Koomen Zuid-Af rika: M. Koomen D. Koomen-Daniëls K. Koomen W. Koomen Wed. A. S. H. Bron-Koomen en Kleinkinderen: Patricia, Cobie, Human. Berkenstraat 7, IJmuiden-O. Nog treurende over het ver lies van onzen lieven Zoon en Broer treft ons weder een grote slag door het plotseling overlijden van onzen geliefden Man, Va der en Grootvader JAN BUIJS in de leeftijd van 66 jaar. H. Buijs-van der Wel J. Mooij-Buijs A. W Mooij J. Buljs A. Buijs-Den Heijer en Kleinkinderen IJmuiden, 15 Sept. 1946. Huygensstraat 17. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donder dag 19 September a.s. des namiddags om 2.30 uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. met kantoorroutine b. z. a. voor halve of heele dagen. Br. IJ 230. voeten matten IJzersterk Huis IJmuiden dicht bij station Velsen. ka mers en suite, keuken. 2 gr, en 2 kl. slaapk.. zolder, huur f 6 p. w., te rullen voor ruimere woning omg. Rambonnetl.. Kennemerlaan of Havenkade. Huurpr. f 35. Adres bur. v. d. Gevraagd een BRANDWIJK. Kenuemei laan 3S, IJmuiden. Dansleraar vraagt goed kunnende dansen. Brie ven IJ 231 Geen geld of goederen af 1 geven aan mijn vrouw A. C PRINS-VERBOOG, daar doe mij niets wordt betaald. A. PRINS. Planciusstraat 33. IJmuiden-Oost. Weggeloopen 14-9-'46 langh. zwarte hond (lijkt op Spaniel) gezond, doch oud, kaal op rug en grijze snuit. Tegen bel. terugbez. P. C. Hooftlaan 44, Driehuis, tel. K 2550 no. 4560 Gevraagd wegens huwelijk der tegenw beslist NET HELDER MEISJE of VROUW v. d. dag uitsluitend i. d. huish. hulp werkster aanw. J. Beusekom, Café „de Branding". Wijk aan Zeeërweg 71, IJm.-Oost. Weggeloopen licht bruin hondje, luisterend naar den naam Robbie Teruj te bezorgen tegen belooninj Bloemstraat 8. IJmuiden. Gevraagd: MEISJE voor de morgenuren. Werkster aanwe zig P. Verhoog. Willebrord- straat 28. Gevr. WHRKSCH. m. 44 of ruilen voor m, 42. Tuinderstr. 64. IJmuiden-O. RUILEN: 4 kn, d. bl. wol voor Jaeger h. borstrok nieuw Velserduinweg 176, IJm.-O. Te koop: :i HONDJES, f 7.50 per stuk. Ruysdaelstraat 17. TE KOOI'; witte legh. en Red. Isl. hennen. Nov. aan den leg. Te bevr. Willebrordstr. 8. IJmuiden-O. Gevraagd: FLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasscherij en Chemische Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17. Santpoort-St. VRIJ GELD BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek. Billijke voorwaarden. NA'*. MAKELA ARS- EN ASS 11A NTIEK ANTOOlt v.li. R. TEER Bijkantoor Kennemerlaan 120, IJmuiden. VAN N ELLE'S THEE PANTË IRAFFE OUDE BEKENDEN MEIDEN ZICH

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4