Nieuwe kunststoffen bieden ongekende mogelijkheden Wij moeten meer exporteeren Geregeld komen geroofde goederen terug uit Duitschland Zeer uiteenloopende resultaten van den arbeid van het Commissariaat-Generaal Voor een geschatte waarde van onge veer 50 millioen gulden aan goederen, die de Duitschers uit ons land geroofd nadden, is reeds weer teruggebracht, en nog steeds komen zendingen ons land binnen. In deze 50 millioen zijn kunstschatten en effecten niet begrepen en bovendien zijn de taxaties aan den lagen kant, zoodat wel zeker is, dat dezelfde goederen op het oogenblik niet voor dit bedrag zouden kunnen wor den gekocht. Kolonel R. L. F. Otto, commissaris- generaal voor de Nederlandsche economi sche belangen in Duitschland, heeft in een radiocauserie over zijn werk gezegd, dat voor restitutie slechts in aanmerking ko men de in feite nog aanwezige goederen, waarvan de herkomst uit Nederland kan worden aangetoond. Het zijn dus alleen de goederen, die een betrekkelijk lang leven hebben, en die op de een of andere wijze herkend kunnen worden en dus in de eer ste plaats onze machines en technische installaties. Daar wij niet bij benadering aan kun nen geven welk deel van den totalen roof voor restitutie in aanmerking komt en het toch prettig is om tenminste een indruk te hebben of we met de behaalde resul taten eenigszins tevreden kunnen zijn, hebben we cijfers naast elkaar gezet van het aantal gestolen en het aantal terug gevoerde stuks van bepaalde categorieën van goederen. Bijvoorbeeld: draaibanken: geroofd 2213, terug 473, dus ruim 21 pCt.; fraisbanken: geroofd 604, terug 138, dus ruim 23 pCt.; laschmachines: geroofd 2303, terug 428, dus ruim lS'/s pCt. We weten, dat een deel van het geroofde goed verloren is gegaan door bombarde menten Een ander deel is terecht gekomen in de Russische zone van Duitschland, van waaruit we nog pas één machine hebben kunnen terugkrijgen, ondanks het feit, dat de restitutie-procedure ook door de Rus sen aanvaard is. Nemen we aan, dat deze beide redenen tot gevolg hebben, dat 6lechts de helft van alle geroofde goede ren in aanmerking komt voor restitutie uit het Westelijk deel van Duitschland, dan zien we, dat 40 a 45 pCt. van de terug te voeren gereedschapswerktuigen al weer binnen Nederland terug is. Het werk is in de voor ons verreweg belangrijkste zone, de Britsche, juist goed op gang en van vele machines, wmrvan we de ver blijfplaats te weten zijn gekomen, is de vrijgave al weer aangevraagd. Het percen tage zal dus nog snel oploopen. De percentages teruggevoerde goederen loopen sterk uiteen. Van de moeilijk te herkennen schrijfmachines is nog niet 10 procent terug. Van de 464 geroofde loco motieven zijn er 405 terug; van spoorwa gons is ongeveer de helft terug, maar van ,-wisseihout" is maar 10 procent en van de dwarsliggers niet meer dan 20 pCt. gevonden. De geroofde tramwagens, 301 in op 70. Ook op het gebied van geroofde boeken zijn goede resultaten bereikt. Tot dusver keerden 3000 kisten met boeken terug, een 1000-tal wordt binnen afzien- baren tijd verwacht. Daarmede zijn de be langrijkste bibliotheken weer in Neder land terug. Het commissariaat-generaal werkt nu met gemiddeld 80 a 90 officieren verspreid over het geheele gebied. Behalve het terugbrengen van geroofde goederen is van het begin af een tweede taak voor het C.G.R. geweest om eigenaren van onroerende goederen in Duitschland, van fabrieken, kantoren en huizen te on dersteunen bij hun pogingen om weer zelf deel te nemen aan het beheer over deze goederen. Langen tijd is in deze richting geen eigenlijk succes bereikt, maar geluk kig is hierin eenige verandering gekomen. Een vijftal Nederlandsche officieren is toe gevoegd aan de afdeeling beheer van het Engelsche bezettingsbestuur en zij zullen niet alleen inlichtingen kunnen geven aan de Nederlandsche eigenaren, maar zij zul len ook bemiddelen om zooveel mogelijk eigenaren in staat te stellen zelf hun eigen dom te bezoeken. Joodse!» terrorisme veroordeeld door Joden zelf Het Jewish Agency heeft in een verkla ring „in de sterkst mogelijke bewoordin gen" de jongste gewelddaden in Palestina, die deze instantie „een vorm van gangsters actie" noemt, veroordeeld. Volgens deze verklaring zijn de gewelddaden het „werk van elementen, die de tucht van de geor ganiseerde Jcodsche gemeenschap niet aanvaarden en niet schijnen te begrijpen, dat. hun daden neerkomen op de hoofden van de leden der JoodSche gemeenschap, die deze daden verafschuwt". In de ver klaring wordt het feit betreurd dat bij de jongste gewelddaden „onschuldige Arabie ren met hun leven den tol hebben betaald". In het bijzonder, daar zelfs in dagen, dat de verhoudingen gespannen zijn, altijd iedere poging werd gedaan van de zijde der Joden om menschen, met wie niet getwist wordt, geen letsel of lijden te be zorgen. De Jcodsche Nationale Raad en de geheele Jcodsche gemeenschap heeft zich volgens deze verklaring achter het Jewish Agency geschaard in de veroor deeling van de „bedrijvers van deze zin- nelooze en schadebrengende gewelddaden." De „Oranje" naar Rotterdam Daar de repatrieeringssehepen „Oranje" en „Indrapoera" beide morgen. Donderdag, in Nederland aankomen, is besloten, dat de „Oranje" niet te Amsterdam, doch evenals de „Indrapoera" te Rotterdam zal worden gedebarkeerd. De debarkatie van de „Oranje" geschiedt Vrijdagmorgen en van de „Indra poera" Vrijdagmiddag. Eenigen tijd geleden heeft een commis sie van drie, bestaande uit dr. J. C. Derk- sen van Philips, dr. ir. Houwink van het Kunststoffenïnstïtuut te Delft en de heer Frank van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten, in opdracht van den mi nister van economische zaken een studie reis door de Vereenigde Staten gemaakt. Het doel van deze reis was het bestudee- ren van de ontwikkeling van de moderne kunststoffenindustrie. Een van de leden van de commissie, de heer Frank, heeft in een vraaggesprek voor de radio een en ander verteld over -de „plastics". Men spreekt in Nederland van „kunst stoffen" doch deze benaming is niet ge heel bevredigend want het begrip doet nog te veel denken aan surrogaatproduc ten. Dit is echter zeker niet het geval want de „plastics" hebben een geheel eigen terrein veroverd en hebben in vele gevallen vroeger gebruikte materialen vervangen. Het vinden van een nieuwe Nederlandsche benaming is niet zoo een voudig vooral omdat de begrippen „plas tics" en „kunststoffen" een zeker burger recht hebben verkregen. Het ligt echter in de bedoeling var. de Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrikanten van Kunsthars- producten om binnenkort een prijsvraag voor een nieuwen naam uit te schrijven. Er zijn in Nederland namelijk reeds verscheidene fabrieken, die zich met het getal, zijn alle terug, hoewel er 20 on- vervaardigen van kunststoffen bezig hou- bruikbaar zijn. De geroofde auto's zijn den. Jong is de industrie trouwens al niet noemt massa's. Uit deze massa's kan door persen, spuiten of walsen de vormgeving plaats vinden. Verschillende van die grondstoffen zijn in ons la.nd aanwezig doch het is de vraag of het loonend zal zijn om alle kunststoffen zelf te gaan produceeren: ons land heeft nu eenmaal een betrekkelijk laag afzetgebied. De beste vooruitzichten voor ons land liggen op het gebied van de vormgeving, dus het spuiten, walsen en persen. De ruwe grondstoffen zouden, voor zoover niet hier gefabriceerd, moeten worden ingevoerd doch onze deviezen-positie is daarbij de belangrijke factor. Aangezien ons slechts weinig grondstoffen ter be schikking staan dienen deze te worden gebruikt voor vitale doeleinden. Daarom worden ze in de eerste plaats voor ïn- dustrieele toepassingen beschikbaar ge steld zooal6 voor de fabricage van radio- en telefoontoestellen en schroefdoppen voor de levensmiddelenindustrie. De fa bricage van verbruiksvoorwerpen en huis houdelijke artikelen zal nog wel even op zich laten wachten, maar het zal, om een voorbeeld te noemen, begin 1947 mogelijk zijn om de Nederlandsche markt vol doende te voorzien van goéde haarkam men tegen redelijke prijzen. Hard tegen hard in Palestina Een Joodsch extremistische Stemgroep heeft in geheel Jeruzalem een pamflet verspreid, waarin wordt gezegd, dat het Jewish Agency niet in staat zal zijn het Joodsche verzet te breken, dat zal wor den voortgezet tot de Joden „volledige vrijheid en onafhankelijkheid in Palesti na" zullen hebben verkregen. Vijf afgevaardigden van Jamal Hoes seini's Arabische Partij in Palestina, de grootste Arabische politieke partij aldaar, hebben heden tot den districtscommissaris van Jaffa een verzoek gericht om oprich ting van een „Arabische defensieve orga nisatie" om het leven en bezit van Arabieren tegen Joodsche extremistische activiteit te beschermen. Naar aanleiding van de verleden week Vrijdag door Joden verrichte aanvallen op banken te Jaffa deelde de delegatie aan den commissaris mee, dat de polilietroepen te Jaffa „niet genoeg effect sorteerden". Film-festival 1947 te Brussel Naar „La Derniere Heure" bericht, zal het wereld film-festival in Juni 1947 te Brussel plaats hebben. Onder leiding van Herman Vos, minister van openbaar onderwijs, kunsten en we tenschappen, had Vrijdagmorgen een con ferentie plaats, waarbij besloten werd tot de oprichting van een vereeniging, die ten doel heeft het wereld film-festival te Brussel te organiseeren. Een voorloopige commissie werd samen gesteld, die op den steun der regeering kan rekenen. Nieuws uit het buitenland De Zwitsersche ministerraad heeft beslo ten steun te verleenen aan onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie, aldus heeft de Zwitsersche radio medegedeeld. Agence France Press deelt onder voor behoud mee, dat Uruguay de diplomatieke betrekkingen met het regiem Franco gaat verbreken. De Dominicaansche republiek is toege voegd aan de lijst van landen, welke aan spraak maken op schadevergoeding door Italië. In totaal dertien landen hebben thans schadevergoedingseisehen tegen Italië inge diend. De Deensche premier, Knud Rasmussen, heeft verklaard, dat de Deensche regeering zich zal neerleggen bij het resultaat van het op de Faröer gehouden plebisciet. De bevol king heeft zich voor de afscheiding van De nemarken verklaard met een meerderheid van75 stemmen. De Hongaarsclie autoriteiten zijn begon nen met de registratie van de eisehen der geallieerden jegens Hongarije. Men schat op basis van de reeds geregistreerde eisehen, dat het totaal wellicht 250 millioen dollar bedraagt. De Fransche nationale vergadering heeft besioien, dat de president van de Fransche republiek niet langer als eenige zeggenschap zal hebben over het a! of niet verstrekken van gratie aan ter dood veroordeelden,. De macht om gratie te verleenen werd in han den gelegd van een onder voorzitterschap van den president var. Frankrijk staanden hoogen raad van magistraten. echter voor nog niet eens één tiende procent terug. Voor paarden en vee zijn geen optimis tische verwachtingen. Wel wordt op het oogenbiik nauwkeurig nagegaan, wat er nog terug te vinden is van de meer dan 300.000 uit Nederland weggevoerde koeien, maar wij zullen tevreden moeten zijn, als we enkele duizenden terugkrijgen. In de afdeeling kunst is op het oogenblik omstreeks 20 van het aantal weggevoer de objecten naar ons land teruggekeerd. Meten wij het teruggekomene af naar de kunstwaarde, dat wil dus zeggen naar de kwaliteit, dan ligt het percentage oneindig veel hooger en wel op zijn minst genomen Kleurlingen-stad in Zuid-Afrika De gemeenteraad van Johannesburg behandelt op het oogenblik voorstellen betreffende den bouw van een stad voor de Inheemsche bevolking, waar 43,000 personen zullen kunnen wonen. Volgens de plannen strekt de stad zich uit over een oppervlakte van 6.000 acres en zal 8.000.000 pond kosten. Er komt een universiteit, voorts zullen er 30 regee- ringsscholen zijn, eenige spoorwegsta tions. markten, klinieken, wassdheriien, een sportstadion en een zwembad. Aan den rand van de stad zal een zieken huis worden neergezet. meer want al omstreeks 1875 begon men met de fabricage van celluloid en in den loop van den tijd is deze gevolgd door een heele reeks andere kunststoffen, doch eerst in de laatste jaren heeft de ont wikkeling een groote vlucht genomen. Het Amerikaansche publiek heeft groote belangstelling voor de producten van kunststof door de geweldige reclame, die er voor is gemaakt en doordat het de goede kwaliteiten van de legeruitrusiings- stukken, die van kunststoffen zijn ver vaardigd, heeft leeren kennen. Deze ten dens is zoo sterk, dat de industrie min of meer wordt gedwongen huishoudelijke voorwerpen van plastics te, vervaardigen. Speciaal op het gebied van de electrotech- niek en den vliegtuigbouw zijn de kunst stoffen ook op groote schaal toegepast. Men kent deze stoffen in zeer veel ver schillende soorten en ze worden gebruikt als lijm zoowel als voor kunstglas, tan denborstels, nylon-kousen en kunstleer. De belangrijkste eigenschappen van de nieuwe kunststoffen zijn een grootere be stendigheid tegen roestvorming en tegen diverse chemicaliën; ze zijn geschikt om plotselinge verandering in temperatuur goed te doorstaan, ze hebben een lage vochtopname en ze zijn doorzichtig, buig zaam en hard. De grondstoffen voor plastics worden gehaald uit steenkool, petroleum, lucht en uit hout. Door diverse bewerkingen wordt de „oerstof" omgezet tot wat men Misschien nog veeF vroeger dan men liet verwacht had is er een wel zeer be langrijke verandering op de haring- markt ingetreden. Bestond er in de eer ste maanden van dit seizoen bij sommi gen ontevredenheid over de naar hunne meening te kleine toewijzing, thans kan men practisch zooveel haring krijgen als men hebben wil en worden de aan voeren door den handel niet eens opge nomen. aldus lezen we in „De Vissche- riiwereld". Visch en wel zeer in het bijzonder haring, is altijd bii uitstek een export artikel geweest. Dat het groote publiek meer weet van den export van bloem bollen en van groenten, dat onlangs door de radio een grappenmaker het had over ,jhet zien groeien van onze deviezen" naar aanleiding van een vliegtocht over de streek rondom Haar lem en dat ook in Economische Voor lichting 'van 7 Sept. j.l. in een artikel van Prof. Dr. Kuin, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, pootaardappelen en bloembollen worden genoemd „onze traditioneele exportartikelen" terwijl het artikel visch zelden of nooit wordt genoemd, kan al leen worden toegeschreven aan de on bekendheid van ihet artikel, althans van de exportmogelijkheden er van. Ondanks alle propaganda en het daar- 57. In zijn vreugd over het terugvin den van zijn wonderbril was Sultan Sar op zijn boomstam geklommen alsof hij een slanke jonge man was. Fier zat hij als een ruiter te paard. „Verzamelen mannen", riep de Sultan. ..Joessoef moet er ditmaal aan gelooveti". Ook Tips en Tops zaten weer boven op hun boomstam. „Hoe kunnen wij mi aanval len zonder bestuurbare booten tegen zulk een overmacht", zei Tops mismoe dig. Maar Tips dacht na. Het is bijzon der prettig om na te denken op een boomstam tn een Perzisch meer geze tenvooral als je door roovers wordt beschoten. Tips dacht dus na. „Ik heb het", schreeuwde hij plotseling. „Wat heb je", vroeg Tops ongerust. ..Het idee", zei Tips raadselachtig. „Zie jé die bamboestengels uit het water steken. Tops?" „Ja", zei Tops, „ik ben niet blind.' En wat zou dat?" „Ieder van ons krijgt zoo bamboebuis, neemt het uit einde in den mond en kan dan onder water ademen!" zei Tips. Dat was de oplossing. door ongetwijfeld sterk gestegen ver bruik door ons eigen volk is de export toch altijd de kurk geweest waarop het geheele visscheriibedrijf dreef. Het op schrift van hei genoemde artikel in Economische Voorlichting „wij moeten MEER exporteeren" moge in het alge meen voor ons geheele land gelden, nog veel klemmender geldt het voor de visch en wel speciaal voor de haring. De export is tot nu toe wel heel erg tegengevallen. Sommige landen zijn door verschillende oorzaken geheel uit gevallen, ons natuurlijke achterland Duitschland zijn wij kwijt. Polen even eens, andere landen beperken hun in voer, allemaal ooi-zaken dat reeds ver leden week de haring met moeite door den handel werd opgenomen en de ree- dersvereeniging zich genoodzaakt zag een opvangapparaat in het leven te roe pen, dat alle goed houdbare haring, die de handel niet opneemt, uit de markt neemt, en opslaat. De maximumprijzen zijin voor het overgroote deelvan de aanvoeren niet meer te maken, zoodat men feitelijk bijna al weer van een vrije markt kan spreken. Uit dien hoofde heeft de Dienst dei' Nederlandsche Ha ringcontrole ziin werk. om in opdracht van het Bedrijfschap alle haring te waardeeren dan ook reeds gestaakt. Dè normale toestand you zijn dat er nu af slag zou worden gehouden, maar han del en reederii zijn het er over eens, dat het in het. belang van het geheele bedrijf is. de prijzen zoolang mogelijk op peil te houden. Er moet echter spoedig een belang rijke verruiming van den export komen, want een dertig millioen gulden devie zen, alleen uit de gezouten haring, plus nog een tien a twintig millioen gulden uit de versche haring zijn voor ons land toch niet te versmaden. Het is te hopen dat de autoriteiten alles in het werk zullen stellen dezen export mogelijk te maken. Een beperking van de vissche rii zou in dezen tijd zeer te betreuren ziin. Er is in een groot deel van de we reld nog honger en wii moeten de pro ductie van een zoo hoogwaardig voed sel juist nog met alle middelen kunnen opvoeren. En dit kan als onze regeering helpt; wii kunnen dus nog wel twee maal zooveel haring kwijt naar de ons omringende landen. (Onze lezers zullen hebben begrepen, iat het. bovenstaande alleen betrekking heeft op de pekelharing. Red. IJ. Crt.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2