De communist R. N. van Eijken tot vierden Wethouder benoemd Directie der papierfabriek recipieerde Nog steeds het beleid van den Burgemeester, met tot slot een motie. Eereraad voor Wethouder van Leusen De hoofdschotel van deze vergadering is het benoemen van een vierden wethouder, waarover links en rechts het tot nu toe niet eens konden worden. Zooals men weet werd de eerste avonden voor dezen vier den zetel door links op den heer C. P. J. Maas (K.V.P.) en door rechts op den oud wethouder den heer J. P. Nijssen (K.V P.) gestemd, met het gevolg, dat beide malen de heer Maas met 16 stemmen benoemd werd, die echter bedankte. Bij de eerste stemming werden thans uitgebracht op den heer Nijssen 13 stem men, op den heer R. N. van Eijken (C.P.N.) 8 stemmen en op den heer N. W. van Nif- terick (P. v. d. A.) eveneens 8 stemmen. Na deze stemming verklaarde de heer R Verbeek (P. v. d. A.), dat zijn fractie uit dezen uitslag haar conclusie zal trek ken en bij een volgende stemming haar stem zal uitbrengen op den candidaat van de C. P. N. Met deze verklaring kan het benoemen van een communist tot vierden wethouder als een voldongen feit worden aangenomen. De tweede stemming had tot resultaat dat uitgebracht werden op den heer R. N. van Eijken 16 en op den heer Nijssen 13 6temmen. De heer Van Eijken verklaart zijn benoe ming aan te nemen. maar zei daarbij tevens, dat hij ten allen tijde bereid is zijn zetel ter beschikking te stellen van de R.K. fractie Het college bestaat dus uit twee leden van de Partij van den Arbeid en uit twee communisten. De heer J. C. A s c h o f f (C.-H.) betreurt het, dat voor de verdeeling van de wet houderszetels geen contact is gezocht met de C. H. fractie Deze fractie zal echter geen oppositie voeren, zij zal vooruitstre vende voorstellen van B. en "W. gaarne steunen. De heer F. P. Vermeulen (A.-R.) zal eveneens de voorstellen van dit college niet op politieke overwegingen, maar naar hun merites beoordeelen Namens de K.V.P. verklaart de heer Maas. dat ook de Katholieken con amore met het dagelijksch bestuur zullen samen werken in het belang van de gemeente, ondanks dat de uitslag der stemming voor sprekers fractie een teleurstelling is. De Voorzitter spreekt dan een woord van dank en afscheid tot de beide leden die niet in het college terugkwamen, de heeren Nijssen en Vermeulen. De heer N. W. v. N i f t e r i c k zegt dan, nog eens het beleid van den voorzitter ter sprake te willen brengen, waarop de Voorzitter verklaart, dat hij niet bereid is met den heer Van Nifterick over deze aangelegenheid te discussieeren. De heer Verbeek stelt voor den heer Van Nifterick hierover alsnog het woord te geven Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De heer Van Nifterick meent dat in de vorige zittingen de verdediging van den voorzitter zeer zwak was. Spreker komt uitvoerig terug op de zitting van de zuiveringscommissie, die de klachten tegen den burgemeester behandelde. Toen spr. daar in eerste instantie verscheen, was de burgemeester daar ook aanwezig, zoodat spreker geen mededeeling kon doen van de verklaring van sommige gemeente ambtenaren. die de houding van den bur gemeester hadden gelaakt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft deze wijze van behandeling van zaken afgekeurd. Er waren door een drietal hoofdambtenaren zeer ernstige beschuldigingen ingebracht, o.a. door ir. J A. Verhoef, oud-directeur van Openbare Werken, die heeft verklaard 'dat de burgemeester gedreigd had, hem als spion te zullen laten arresteeren. De be trokkenen hebben nooit gelegenheid gehad, hun bezwaren toe te lichten. Aangaande de ontruiming van Velser- beek heeft de burgemeester verklaard, dat dit geschiedde vóór of op den dag der capitulatie. Neen, zegt de heer Van Nifte rick. het was na de capitulatie. Ook de muziekavonden bij wijlen den heer Kess- ler brengt de heer Van Nifterick ter 6prake. Hij verwijt den voorzitter, dat hij en mevrouw Kwint aanwezig waren ge weest bij den Heldengedenkdag in 1941; het werd in de bladen vermeld, maar de burgemeester heeft verklaard, dat hij er niet geweest was en dat zijn vrouw in Overijsel wa6. Spreker weet echter dat de heer Suwerink er bij tegenwoordig is ge weest in gezelschap van den spion Fischer De burgemeester verklaart dan: „Ik ben er niet geweest", aldus de heer Van Nif terick. maar hij stuurt er zijn secretaris heen. Ook het werk van den burgemeester voor Winterhulp bengt de heer Van Nif terick ter sprake De voorzitter heeft spr. in de vorige vergaderingen eenige malen toegevoegd: „U liegt meneer." De voor zitter zal moeten bewijzen, dat spreker leugens heeft verteld. „Gij hebt de Joden uit Velserbeek ver jaagd, gij hebt de concerten bij Kessler, door Joodsche musici gegeven, onmogelijk gemaakt, gij hebt U laten vertegenwoordi gen op den Heldengedenkdag. gij hebt propaganda gemaakt voor Winterhulp. U heeft de commissie onjuist ingelicht. Zwakke ambtenaren worden door intriges corrupt, gij verpest onder de ambtenaren den goeden geest. Uw vertrek naar elders zou een zegen zijn voor de gemeente Vel- sen. voor de gemeentenaren en zou in uw eigen belang zijn", aldus de heer Van Nifterick. De heer R V e r b e e k (P, v. d. A.) leest Öan een brief voor van een inwoner van Spaarndam, waaruit, volgens hem, zou blijken dat mevrouw Kwint aan een aan nemer in Spaarndam opdracht heeft ge geven, Stormveld te sloopen, toen vast stond dat de Duitschers besloten hadden het huis op te ruimen. De heer Vermeulen (A.R.) vindt het niet in het belang van de gemeente, dat er nog eens een „heibeltje" in den raad wordt gemaakt. De geest die in de gemeente heerscht is kunstmatig gekweekt door den heer Van Nifterick en zijn vrienden. De heer Vermeulen zegt, dat hij in staat is ge weest, uit het gedrag van den burge meester te moeten concludeeren, dat deze van het begin van den oorlog af een goed vaderlander is geweest. Hij acht het vreemd, dat men „van de overzijde" zoo veel aanvallen doet, maar is men een goed vaderlander wanneer men de stoffeering van zijn huis aan de moffen verkoopt? (Dit verwijt richtte de heer Vermeulen tot den heer Van Nifterick.) De heer Vermeulen verwijt den heer Van Leusen dat hij rij wielbanden heeft gekregen op valsche verklaringen. De heer Van Leusen, wethouder, vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Hij zegt dat zijn vrouw rijwielban den heeft aangevraagd voor de apotheek Later kwamen hierop aanmerkingen. De aanvraag was- fout en de banden moesten terugkomen. Het bleek dat het ging om een fout van de distributie en de heer Van Leusen zegt voorts, dat de burge meester er achter gezeten heeft. Vervolgens ontkent de heer Verbeek de juistheid van een door den heer Ver meulen tot hem gerichte ^beschuldiging over den verkoop van hout'aan de Duit schers en de heer Van Nifterick be streed dan de beschuldiging, dat hij goe deren voor het Wehrmachtsheim geleverd heeft. De „geleverde goederen" waren eenige oude gordijnen en matten, die hij, toen hij zijn winkel moest ontruimen, niet meer kon meenemen. De heer Van Leusen verzoekt den heer Vermeulen, zijn woorden in te trek ken hij wil anders de zaak voor een eereraad, bestaande uit rechtsche leden van den raad, brengen. De heer Vermeulen is hiertoe niet bereid, omdat „de heeren aan de over zijde" zich ook niet hebben neergelegd bij de uitspraak van den zuiveringsraad. Ook de heer H. d e B o e r (P. v. d. A.) richt zich dan nog tegen den voorzitter en verwijt de rechterzijde, dat deze zich niet achter degenen schaart, die er voor strijden om hen, die door de wijde mazen van de zuiveringszeef gevallen zijn, van hun plaats te werken. Ten slotte stelt de heer Van Leusen voor een commissie van onderzoek in te stellen, een eereraad dus, die de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal on derzoeken en daarvan in de volgende raadsvergadering verslag uit te brengen. Dan dient de heer Van Nifterick een motie in, waarin de conclusie wordt uitgesproken, dat geconstateerd wordt, dat er een onoverbrugbare klove bestaat tusschen den burgemeester en de burge rij en den burgemeester verzocht wordt, hieruit^ zijn conclusie te trekken. „Uw heengaan zou een zegen voor de burgerij zijn. Wij verklaren U den oorlog geen bloedigen ooi-log, maar wij zullen net zoo lang strijden, dat U verdwijnt" is het slot van den heer D. V e r b a a n (P. v d. A.). De heer Maas geeft als zijn meening te kennen, dat wanneer men zoolang wil strijden, dat de burgemeester verdwijnt, daardoor de gemeentebelangen in het ge drang komen. De voorzitter zegt nogmaals, dat hij niet - zins is te antwoorden op de beschuldig..ïgen van den heer Van Nifte rick. De motie Van Nifterick wordt dan aan genomen met 16 stemmen voor. De voorzitter zegt, dat hij de motie naast zich neer zal leggen en de gemeente zal blijven besturen op de wijze zooals God hem dit zal ingeven. Het voorstel inzake den eereraad wordt daarna aangenomen: 27 stemmen en 2 blanco. Tot leden van den eereraad wor den benoemd mevr. WerreAnthonisse en de heeren Aschoff en Potjer Bij de rondvraag klaagt de heer G. Schilling (C.P.N.) o.a. over het harde rijden der auto's, over de slechte straat verlichting, over het puin, over zeven damesfietsen, die op het distributiebureau zijn verloot. De heer Ten Broeke (C.H.) vraagt het college zijn aandacht te vestigen op het woningen-kamp, waar nog steeds Duitschers aanwezig zijn. De voorzitter antwoordt, 8at hij de verheugende mededeeling kon doen, dat de woningen binnen afzienbaren tijd ontruimd zullen worden. Nadat ook de betrokken wethouders eenige opmerkingen, bij de rondvraag ge maakt, hebben beantwoord, wordt de ver gadering gesloten. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Aangevoerd werden 3620 kisten versche haring en 650 kisten andere visch. De ha ringtrawlers besomden f 54.086. de andere trawlers f 8152 Verdere besommingen: Versche haring KW 168 f 11.579 Motorloggers: KW 173 f 2038, KW 64 f2163. KW 89 f 2259. IJM 204 f 2708. Kustvlssehers: IJM 202 f145, KW 199 f172. DRIJFXET-HARINGVISSCnERIJ. Van de drijfnet-haringvisscherij kwamen alhier binnen de KW 83 met 610 kantjes en de KW 2 met 488 kantjes. Commissaris van lïet Loodswezen nam afscheid Dinsdagmorgen heeft op het kantoor van het Loodswezen de commissaris de heer A. van Lieshout afscheid genomen wegens zijn overplaatsing naar Den Hel der. Bij zijn afscheid hebben zijn opvolger de heer E. J. Visser en de oudste schipper de heer L. P. Drijver hartelijke woorden tot den scheidenden functionaris gespro ken. Hierbij werd in hoofdzaak gewezen op de moeilijke taak van den heer Van Lieshout direct na de bevrijding, toen het de taak van het Loodswezen was mede te helpen om de scheepvaart zoo spoedig mogelijk weer op gang te brengen. Voorts werd gewezen op de goede verstandhou ding en samenwerking tusschen hem en de loodsen en op het vele, dat hij voor het personeel heeft gedaan. Namens het per soneel werd den heer Van Lieshout een fraaie antieke schaal aangeboden en me vrouw Van Lieshout kreeg bloemen, ook van 't dochtertje van den heer Visser. Na afloop van het officieele afscheid bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. Export van visch uit Engeland De Engelsche minister van Voedsel voorziening heeft bepaald, dat de export van visch i9 toegestaan, met uitzondering echter van griet, schelvisch, hake, tong schar, tong, tarbot, zalm en schaaldieren. Het exporteeren van bevroren visch is eveneens verboden, terwijl voor den ex port van haringen bijzondere bepalingen zijn vastgesteld. De uitvoer is toegestaan omdat de aanvoer steeds grooter wordt. Deze rege ling geldt voorloopig tot 30 September a.s., waarna de vischvoorziening van Enge land opnieuw zal worden bekeken. De onderhandelingen, die hierover met de overzeesche landen, welke voor ex port in aanmerking komen, worden ge voerd, maken goede vorderingen. De be sprekingen met Frankrijk zijn reeds ge ëindigd. Naar dit land mag voorloopig 250 ton per week worden uitgevoerd. Inbraak in hef Disfribufiebureau opgehelderd Dieven en helers achter slot en grendel Ruim twee weiken geleden werd een ernstige inbraak ontdekt in het distri butiekantoor aan den P. J. Troelstra- weg. waarbij een groote hoeveelheid distributiekaarten werd ontvreemd. Me de door groote medewerking der Am- sterdamsche recherche en onvermoei- den arbeid van de Velsensche recher che, kon reeds na 4 dagen één der bei de daders worden gearresteerd. Spoe dig volgde de arrestatie van den tweeden dader en van eenige helers, allen woon achtig te Amsterdam. Eén hunner had vóór den oorlog te IJmuiden gewoond; ziin bekendheid met den plaatselijken toestand is aan deze en enkele andere inbraken, die tevens nog werden opge lost, niet vreemd geweest. Een deel van den buit en tienduizen den guldens van de opbrengst konden na intensief speurwerk worden ach terhaald. Aanvankelijke hardnekkige ontkenning kon den daders, die al meer veroordeelingen achter den rug hebben, niet baten. Gevonden sporen stelden hun aanwezigheid onloochenbaar vast, zoodat allen tenslotte tot bekentenis kwamen. Tevens slaagde de Velsensche re cherche er in, volkomen klaarheid te brengen in twee inbraken in de laatste maanden gepleegd in het Arbeidsbureau te IJmuiden, waar bij o.m. f 9000 werd gestolen. De schuldigen werden in dezelfde groep gevonden. Vijfentwintig jaar op dé brug bij Goedkoop Op 1 October a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer M. Broek, thans wonende Kanaalstraat 206. alhier, als kapitein in dienst trad bij de N.V. Ree- derij voorheen Gebr. Goedkoop te Am sterdam. Gedurende al dié jaren heeft hij op de brug gestaan van een der sleepbooten van deze maatschappij. Honderden zeeschepen sleepte hij van en naar IJmuiden. Thans voert hij het commando op de nieuwe sleepboot Pre sident Roosevelt en nu niet alleen voor sleepwerk in de binnenhaven of op het Noordzeekanaal, maar ook in de buiten haven. Voor dat de heer Broek bij Gebr. Goedkoop in dienst trad was hij acht jaar kapitein bii de N.V. Vischploeg in IJmuiden, zoodaf hii nu al 33 jai-en lang de havens van IJmuiden heeft bevaren. Het is dan ook te begrijpen, dat de a.s. jubilaris in scheepvaartkringen een be kende en ook vooraanstaande persoon lijkheid is. MINDER GOEDE HARING. Over het algemeen is de haring, die door de trawlers in IJmuiden wordt aangevoerd van goede kwaliteit,» maar gisteren was er veel haring van mindere kwaliteit op de markt. Deze kon den maximumprijs niet opbrengen. Groote partijen werden voor ongeveer f 10 per kist verkocht. AFGEBROKEN REIS. De stoomtrawler Zeehond IJM 70 moest zijn reis afbreken, omdat een der op varenden per radio was teruggeroepen. SCHEEPSBERICHTEN IJMUIDEN. Binnengekomen 13 September: Bonr, stukgoed; Arieotna, stukgoed. Binnengekomen 17 September: Birka, stuk goed: Graslin. erts; Lochistan, vrachtmail; Alyah Cobb, kolen. Vertrokken 16 September: Dürword naar Rotterdam: Magdalena naar Antwerpen. Vertrokken 17 September: Lilie Matthies- sen naar Antwerpen. SANTPOORT RIJKDOM EN SCHOONHEID VAN IXDÏë. Onder auspiciën van het Comité „Neder land helpt Indië". afdeeling Velsen. zal door Dr. W. G. N van der Sleen uit Haarlem op Dinsdagavond 24 September een lezing met lichtbeelden en filmvertooning over ..Rijk dom en schoonheid in Indië" worden gehou den in het Jeugdhuis, Burgem. Enschedélaari te Santpoort. BLOEMENDAAL COLLECTANTEN GEVRAAGD. Op Zaterdag 21 September wordt in Bloe- mendaal een inzameling gehouden voor het herstel van de koloniehuizen in Nederland voor de kinderen van alle gezindten. Collectanten kunnen zich aanmelden. Voor Bloemendaal bij mevr. Dr. Drtjber. Bl'weg 8t. Voor Overveen bij mevr. Bührmann. Terhoffstedeweg 9. Voor Aerdenhout bij mevr. Dr. Reurink, Aerdenhoutsdufnweg 8. Concordia in bloementooi Degenen, die gistermiddag de zaal van Concordia binnen wandelden, zul len wel een oogenblik gedacht hebben, dat ze verkeerd waren, want alhoewel jubilea en bloemen in den regel samen gaan. zoo groot was de in de zaal ten toon gespreide bloemenpracht, dat men zich op een bloemententoonstelling waande. Te midden van deze bloemenhulde recipieerde de directiestaf van de fa briek. die haar gouden feest beleefde. De opperste leiding van dit groote be drijf. dat de grondstof levert voor na genoeg de geheele Nedeclandsche pers was vertegenwoordigd door de heeren W. C. Smit' van Gelder. N. F. Allan en Mr. J. H. A. de Graaff van de hoofd directie. door de heeren J. Smit en A. J. Allan namens de directie van de fa briek te Velsen, waarvan tevens aan wezig waren de bedrijfsleiders de hee ren Ir. M. van der Lee. Ir. J. M. de Muinck Keizer en C. C. J. Vinck Blok. De receptie was zeer druk bezoch». Er waren vertegenwoordigers van eenige dagbladen, verder vele groot- industrieelen. vooral uit de Zaanstreek, waar de wieg van dit groote bedrijf heeft gestaan en vooral uit de omge ving was veel belangstelb'ng voor dit voor deze streek zoo belangrijke jubi leum. Onder de bezoekers merkten wij op vertegenwoordigers van de arbei dersorganisaties, nl. van de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbeiders, den Katholieken Fabrieksarbeidersbond, den Nederlandschen Bond van Chr. Fabrieksarbeiders, verder van de Unie van Fabriekmatige Bedrijven, van de verschillende personeelsverenigingen, en andere plaatselijke vereenigingen. Namens het gemeentebestuur van Vel sen waren aanwezig de wethouders de heeren W. F. Visser en Th. Kruisman, namens hef gemeentebestuur van Be verwijk de burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens, namens het Hoogovenbedriif Ir. A. H. Ingen Housz, namens het Roo- de Kruis te Beverwijk ds. J. A. Peters voorzitter en de heer W- Maters, direc teur van het ziekenhuis, verder Ir. J. A. E. Muller, districtshoofd van de Ar beidsinspectie te Haarlem, Ir. G. H. Dop inspecteur van den Arbeid te Haarlem, pastoor A. M. A. Vollaerts en kapelaan G. C. M. Rottinghuis van de R.-K. parochie te Velsen-Noord. ds. Joh. Bronsgeest. Ned. Hervormd predi kant te Velsen. ds. C. Moens. Gerefor meerd predikant te Beverwijk, de heer L. J. van het Kaar. oud-procuratiehou der der fabriek te Velsen en vele an deren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6