FLITSEN Nagerechten Een sprookje herleeft Aanwinsten voor het Leger-museum Het Nederlandsch Legermuseum, dat in het voormalige Pesthuis te Leiden is gevestigd, heeft eenige opmerkelijke aanwinsten aan zijn reeds rijken inventaris kunnen toe voegen. Zoo is een belangrijke hoeveelheid voorwer pen, afkomstig uit de verzameling-Goudstik ker. welke op het Kasteel Nijenrode was ondergebracht, in bruikleen aan het museum afgestaan. Hieronder bevindt zich een paard met volledig harnas; rug-, manen-, borst- en voorhoofdsluk. uit de zestiende eeuw. Bin nenkort wordt daarbij gevoegd de bijbehoo- rende geheel geharnaste „ridder" die thans nog wordt gerestaureerd. Voorts zijn aanwezig fraaie hellebaarden uit de 15e, 16e en 17e eeuw, ongeveer 30 hel men uit de 16e en 17e eeuw, een groot aantal ..spontons", eertijds gedragen door officieren, kleine „partisanen" fbeide 17e en 18e eeuw), zoogenaamde „tweehanders" (met twee han den te voeren ^waarden) uit de zestiende eeuw. groote partisanen met zeer lange fraai geëtste punten (16e en 17e eeuw), waaronder de Luzerner Hammer (15e eeuw), eenvouuige wapens als spetums en gleves (stokwapenen) uit de 15e eeuw. prachtige met ivoor en no tenhout ingelegde kruitflesschen (16e eeuw) met bijzonder fraai snijwerk, enkele radsiot- pistolen, vele bogen van 1600—1700, sneppers voor het afschieten van kogels, lont- en vuursteengeweren, ingelegd met been en ivoor, een groote collectie strijdknolsen en strijdhamers (15e eeuw), sier en strijdbijlen (15e eeuw) en diverse maliënkolders-(14e en 15e eeuw), waarvan het interessant is te we len, dat de duizenden ringetjes met klink nageltjes werden dichtgeslagen. Verder noemen wij nog trommen uit het beleg van Weenen (1683), meegevoerd door de Janltsjaren, fraai geciseleerde degens uit de 16e en 17e eeuw, Spaansohe rapieren, bogen met Engelsoh windwerk en een aantal halve, alsmede drie heele wapenuitrustingen uit ongeveer 1550. Tenslotte vermelden wij een verzameling wapens, prenten, uniformen en schilderstuk ken van het voormalige 3e regiment huzaren, laatstelijk voor den oorlog in garnizoen te Den Haag. Hierbij bevinden zich velschillen de reliquieën, welke toebehoorden aan J. B. baron van Merlen, den beroemden generaal, die in den slag te Waterloo op 18 Juni 1815 sneuvelde. „Geen Briisch imperialisme meer sinds Boerenoorlog" De pi-emier van Zuid-Afrika, veldmaar schalk Smuts, heeft te Aberdeen een rede gehouden. Hij betoogde. dat Duitschland onder de Westelijke staten moet worden op genomen, daar er andere een gevaarlijk vacuum zal ontstaan, dat een even groote bedreiging voor de omliggende landen zal kunnen vormen als het vroegere militarisme. Lr moet voor Duitschland eenige hoop op een betere toekomst blijven. Het Britsehe imperialisme, aldus Smuts, bestaat niet meer sedert den Boerenoorlog. Daarna heeft Engeland er naar gestreefd de koloniën een grootere mate van onafhanke lijkheid te geven. Aan den anderen kant val len buiten Engeland nieuwe vormen van im perialisme waar te nemen, economisch en ideologisch. Smuts besloot met den raad waakzaam te zijn, „Als wij trouw aan onze zaak zijn, be hoeven wij geen ideologieën le duchten, noch gevaren van Oost of West. Dan zullen wij ons zelf en anderen op de heen houden, zooals wij dat in de achter ons liggende moeilijke jaren hebben gedaan." M.s. Oranje Zooais men weet kan het m.s. Oranje van de Stoomvaart Mij. Nederland met repatriëer enden aan boord, 19 September a.s. in Amsterdam worden verwacht. Na aankomst te Amsterdam zal de Oranje nog drie reizen naar Indonesië maken. Zaterdag 5 October vertrekt het schip weer naar Indonesië. Na deze drie reizen zal de Oranje uit de vaart worden genomen, om de passagiersinrichting weer in den oorspronkelijken staat te brengen. Grieksche regeering neemt radicale maatregelen De Grieksche regeering heeft een con gres van de EAM (een linksche coalitie) en een openbare demonstratie, welke op 27 September zouden worden gehouden, verboden. Gonatas, de Grieksche vice- premier, heeft o.m. verklaard, dal de Grieksche autoriteiten besloten hebben nog meer radicale maatregelen tegen ..degenen, die iet gezag willen ondermij nen" te nemen. Deur sluiten deur zwaait weer open, geeft 'm nu een duw duw was niet krachtig genoeg kan deur zelfs met een vouwbeen niet goed meer bereiken zucht en staat op om de deur te sluiten „Indonesië" in de Amerikaansche pers De correspondent George Fielding Eliot heeft uit Den Haag een artikel gezonden aan de „New-York Herald Tribune" waarin hij den Amerikanen verzoekt hun sympathie te geven aan de inspanning der Nederlanders voor den wederopbouw van Indonesië. „Bij de aankomst van de versterkingen, die thans uit Nederland vertrekken, zullen de Nederlanders over voldoende troepen be schikken om de huidige militaire problemen op te lossen, indien zij met de Indonesische leiders op Java tot overeenstemming kunnen komen, zooals dat in de buitengewesten het geval is. De inspanningen, die de Nederlanders zich thans getroosten, zijn inderdaad zeer groot, indien men den toestand, waarin Nederland door den oorlog is achtergelaten, in aanmer king neemt. Indien de Amerikanen zich hun eigen in spanningen en .resultaten in de Philippijnen herinneren, zullen de Nederlandsche doelstel lingen hun volledige instemming kunnen hebben." De heer Eliot, die een onderhoud heeft ge had met minister Jonkman, legt er den na druk op, dat de Nederlanders geen herleving van het rijk op den ouden grondslag wen- schen. Verder geeft hij uitdrukking aan zijn overtuiging dat de overgroote meerderheid van het Indonesische volk een overeenkomst zou toejuichen en dat de nuchtere politieke leiders van de Indonesiërs een dergelijke overeenkomst gaarne willen bereiken. Oordeelsdag van Neurenberg uitgesteld Officieel is medegedeeld, dat de uit spraak van de vonnissen over de door het tribunaal te Neurenberg berechte be schuldigden is uitgesteld van 23 Septem ber, den oorspronkelijk vastgestelden datum, tot 30 September aanstaande. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Nagerechten brengen afwisseling in de maaltijden. Zij kunnen deze volledig ma ken, vooral wanneer men melk gebruikt. Ook geven zij een feestelijk karakter aan de tafel. In gezinnen met jonge kinderen worden ze meestal met enthousiasme be groet. "Wij geven nog enkele recepten voor het geval u wat nieuws zoekt. Bedekte beschuitjes. 4 groote beschuiten, 500 gr. appelen of 200 gr. zuidvruchten, pl.m. 3 eetlepels (45 gr.) suiker, pl.m. 1 eetlepel (10 gr.) maizena. Voor de vla: y2 1. melk, 2y2 eetlepel (25 gr.) custardpoeder, 2 eetlepels (30 gr.) suiker, iets zout. De appelen schil len, de pitten verwijderen en de vruch ten gaar koken (15 minuten). Zuidvruch ten wasschen, 24 uur weeken en dan in het weekwater gaar koken. Suiker toe voegen en het vocht binden met de aan gemaakte maizena. Op ieder dessertbordje was moes doen, een beschuit hierop leggen, en deze be dekken met vruchtenmoes. Van de melk een kopje apart houden, de overige melk en de suiker en het zout aan den kook brengen. Het custardpoeder aanmaken met de achtergehouden melk en door de kokende melk roeren, deze onder goed roeren binden. De vla laten afkoelen. De beschuiten met de vla bedekken en even tueel versieren met een vruchtje of een beetje jam. Vruchtenvla 6 sneetjes oud brood, 500 gr. vruchten, 2 eetlepels suiker, zout, l eetlepel (10 gr.) maizena. Voor de vla: 1. melk, 3 eetlepels sui ker, 5 eetlepels (50 gr.) custardpoeder, zout. De sneetjes brood in dobbelsteentjes snijden en in de koekenpan roosteren tot ze croquant zijn. De vruchten wasschen, eventueel van schillen en pitten ontdoen en met een beetje water gaar koken (5— 20 minuten). De suiker en het zout toe voegen en het vocht binden met aange maakte maizena. Een gedeelte van. de melk achterhouden en hét custardpoeder er mee aanmaken. De overige melk aan den kook brengen met het zout en de suiker. Het aangemaakte custardpoeder er door roeren, de vla laten binden en onder af en toe roeren laten afkoelen. De dob belsteentjes brood met het koude vruch tenmoes vermengen en de vla erop gieten. Dit gerecht direct na het afmaken opdie nen, anders wordt het brood taai. Belgisch Jezuit tot generaal-overste gekozen De 57-jarige Jezuitenpater Jean Baptist Janssens (België) werd Zondag gekozen tot 27ste generaal-overste van de Jezui- tenorde, aldus werd te Rome bekend ge maakt. Deze functionaris staat in de geheele wereld bekend vanwege de groote autori teit, die aan zijn positie wordt gehecht. Pater Janssens is de vierde Belg, die generaal-overste wordt. De stemming geschiedde door 168 Je- zuitenpaters. Voor de verkiezing was een meerderheid van tweederde noodig Men_ meent te weten, dat pater Janssens bij eerste stemming gekozen werd. De niéuwe generaal-overste zal Dinsdag in speciale audiëntie bij den paus ont vangen worden. De paus zal een rede tot de geheele Jezuitenorde richten. Medjid Ahi, de Perzische ambassadeur in de Sovjet-Unie, is te Teheran in het zie kenhuis overleden. Hij was in 1942 tot am bassadeur benoemd. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 30) Eindelijk waren dan toch allen vol daan. Zelfs Jens bedankte voor een uit- noodigend gebaar van de gravin om zich nog eens te bedienen en derhalve werd de tafel opgeheven. Het gezelschap begaf zich naar den salon, Guste bracht de bowl binnen en Grundtvig vulde nog eens de glazen, waarna hij het zijne tegen Anne ophief. Prosit, juffrouw Farö. Anne kreeg een kleur, maar gelukkig ontfermde op dit oogenblik Doddie Hes- terberg zich over haar. Zullen wij samen eens klinken op een goede vriendschap? vroeg ze harte lijk. Eigenlijk is het wel niet, zooals het behoort, dat ik, kuiken, met dat voorstel kom, maar je zult aan mijn slechte ma nieren moeten wennen. Alle bewoners van het atelierhuis hebben zich daar langzamerhand bij neergelegd. Prosit, Anne. Anne keek Doddie in haar trouwhar tige oogen. Werkelijk, van dit stralend* kind moest iedereen houden. Ze was dwaas geweest, dat ze zich een oogenblik zoo stijf tegenover haar had gedragen. Op een langdurige, goede vriendschap Doddie, zei ze hartelijk. Zoo is 't goed! Sluiten jullie maar vriendschap, meisjes, zei de gravin. Maar hoe kom je er eigenlijk bij jezelf als kuiken te kwalificeeren, Doddie? Je doet alsof Anne al onder den last der jaren gebukt gaat. Daar ben ik ook niet ver meer van af, mevrouw, zei Anne, lachend. Ik ben al een en twintig. Tjonge, wat een eerbiedwaardige leeftijd! Ik denk niet, dat iemand dat gelooft. Vraagt u Senita maar. Die was er bij, toen ik mijn een en twintigeten verjaar dag vierde. Anne wisselde een schelmschen blik met de schilderes. Professor Hesterberg had het woord verjaardag opgevangen en ontdekte een nieuw slachtoffer voor zijn astrologische experimenten. Haastig trad hij naderbij. Wanneer was u jarig, juffrouw Farö? vroeg hij geïnteresseerd. Op 12 September, luidde het ant woord. Dat is, uit astrologisch oogpunt, een buitengewoon belangrijke datum, juf frouw Farö, weet u dat wel? Nee, daar ben ik mij niet van be wust. Mijn verjaardag had een alledaagsch verloop. Anne bloosde van verlegenheid. Zoo bijzonder alledaagsch was haar onver wachte verschijning op het bal van con sul Eschental en haar vlucht voor den jongen graaf Grundtvig eigenlijk niet ge weest. De professor poetste met zorg de glazen van zijn gouden lorgnet. Ik spreek niet alleen van uw laatsten verjaardag, maar van uw geboortedatum in het algemeen. De 12e September valt op den dag, waarop de zon de Maagd ver laat en in het teeken van de Weegschaal treedt. U moet dus den invloed hebben ondergaan van de eigenschappen van beide teekens. Dan heb ik zeker wel een erg on betrouwbaar karakter, niet waar? vroeg Anne schertsend. O nee, dat is nog allerminst gezegd. Welke eigenschappen kenmerken de Maagd en de Weegschaal, professor? Het was Grundtvig, die deze vraag stelde zulks tot groote verbazing van zijn tante. Tot dusver had hij met Hesterberg's stokpaardje altijd een beetje den spot gedreven. Dat kan ik pas zeggen, wanneer ik het volledig horoscoop van deze jonge dame heb getrokken. Daarvoor moet ik in de eerste plaats het uur en de plaats van geboorte weten. Maar professor, drong Grundtvig aan, ons hebt u op het enkele gegeven van den geboortedatum onmiddellijk astrologisch afgeslacht. Ik herinner me nog heel goed, dat u mij hebt beschuldigd het met een heerschzuchtigen Mars en een duisteren Satumus te houden. Gelukkig kwam er nog op een of andere manier een stralende Venus bij, anders zou geen hond meer een stuk brood van me hebben aangenomen- Ik zie niet in, waarom juffrouw Farö er zooveel gemakkelijker zou afkomen. Neemt u de jongedame maar gerust onder het ontleedmes. Daaraan heeft nu ieder een, die hier in huis komt, zich te onder werpen. We zijn allen doodnieuwsgierig naar het resultaat. Ik weet niet. of juffrouw Farö er zelf wel mee accoord gaat. De professor aarzelde, maar het was hem duidelijk aan te zien, dat hij niets liever wenschte. De gravin echter riep verbaasd. Ernst, ik ken je niet meer terug! Waarom wil je nu persé dat arme meisje tot een slachtoffer van de astrologische aspiraties van den professor maken? Je bent toch anders niet zoo! Dat doet m'n strijdlustige Mars, tante. Maar natuurlijk trek ik mijn verzoek onmiddellijk in, als het juffrouw Farö onaangenaam is. Zoo erg zal het met m'n karakter wel niet gesteld zijn, dat het 't licht der openbaarheid niet zou kunnen verdra gen, lachte Anne. Gaat uw gang maar, professor. Ilc ben al even nieuwsgierig als de anderen. Zij, die in het teeken van de Maagd staan, zijn verstandig, vlijtig, kalm en taktvol. Zij bezitten rechtvaardigheids gevoel en een groote dosis zelfbeheer- sching. Zij lyken vaak een gesloten ka rakter te hebben, omdat zij van nature eenigszins verlegen zijn. Van nu af aan ga ik de astrologie belijden, liet Senta Bratt zich ontvallen. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7