Een dictatuur zonder einde Verruiming der vrije Kapitaals-sfeer Stoops Bad bestaat een kwart eeuw In 1944 was het fraaie gebouw bijna aan de sloopwoede der Duitschers ten offer gevallen De mooiste bad- en zweminrichting in ons land bestaat op 27 September vijf-en- twintig jaar. Hei is Sloops Bad. zoo ge noemd naar den stichter, ir. A. Stoop, een bekend mijningenieur en geoloog, die ook de grondlegger was van de petroleum industrie op Java. De heer Stoop koester de jarenlang plannen, om in Overveen een bad- en zweminrichting te stichten, geenszins uit commercieele, doch uitslui tend uit ideëele overwegingen. In 1915 kon aan deze plannen vasteren vorm wor den gegeven door de oprichting van een naamlooze vennootschap, welke zich den bouw en de exploitatie van de bad- en zweminrichting ten doel stelde. De eerste wereldoorlog vertraagde de uitvoering der plannen aanmerkelijk en eerst nadat het oorlogsrumoer was verstomd kon on der leiding van den architect Eduard Cuypers met den bouw worden begonnen, welke in 1921 werd voltooid, zoodat op 27 September van dat jaar de officieele opening kon geschieden. Bij deze gelegen heid werd den heer Stoop door vele spre kers hulde gebracht voor zijn initiatief, de inwoners van Haarlem en Bloemen- daal een inrichting te schenken, die in den lande haar weerga niet had. De Koningin benoemde den heer Stoop tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Het was den heer Stoop gegeven nog veertien jaren te ervaren hoe de inrich ting in een groote behoefte bleek te voor zien. Hij overleed op 7 September 1935. Van de oprichting af tot Augustus 1931 is de heer Ch. de Roo van Alderwereit directeur geweest. Deze werd opgevolgd door den heer G. Vogel en op 1 Maart 1939 trad de tegenwoordige directeur, de heer P. Schultink in functie, die dus alle bezettingsmisère heeft meegemaakt. Ge lukkig heeft de inrichting weinig van de bezetting te lijden gehad. Helaas moet echter geconstateerd worden, dat door baldadigheid en vernielzucht van niet- Duitsche bezoekers wel schade is aange richt. Ook een belangrijk deel van den textielvoorraad is in dien tijd verdwenen. Het isr wel voorgekomen, dat de directie door een wasscherij werd gewaarschuwd, dat zij van particulieren handdoeken met den ingeweven naam ''er inrichting ter behandeling ontving. In 1944 was er een hachelijk moment toen een hooge Duïische officier op het Adriaan Stoopplein uit zijn auto stapte en mei een armzwaai te kennen gaf, dat zoowel Sioops Bad als het nabijgelegen gebouw van hei.Kennemer Lyceum moes-; ten worden afgebroken! Toen hij de in richting bezichtigd had, verklaarde hij weliswaar, dat het de mooiste was welke hij na Parijs gezien had, maar aan zijn besluit viel niets te veranderen. Hij ver trok met medeneming van de bouwteeke- ningen en kwam na een week terug om den directeur te feliciteeren. .,'t Is te eolide gebouwdverklaarde hij. „Sloo- pen duurt te lang en als we het gebouw opblazen, gaat de heele omgeving mee de lucht in!'' In September 1944, toen er geen brand stoffen meer waren, moest de inrichting gesloten worden, doch in Juli 1945 kon reeds het fraaie buitenbad, dat in 1935 met opoffering van twee van de vier tennis banen was gebouwd, weer geopend wor den en in September het binnenbad. Het was een geluk, dat eenige der verwar mingsketels voorzien waren van een olie- stookinrichting, aangezien er kort na de bevrijding wei olie, maar geen steenkool beschikbaar was. De drukte is den eersten tijd na de heropening enorm geweest en eerst iets verminderd, toen er weer gelegenheid kwam, om in zee te baden. Momenteel wordt ei ook een zeer druk gebruik ge maakt van de kuipbaden, nu zeer velen door de gas- en electriciteitsrants'oenee- ririg niet in staat zijn, thuis een bad te nemen. De eigen wasscherij van de inrichting wordt thans niet meer gebruikt. Over wogen wordt de ruimte, welke nu nog door deze wasscherij in beslag genomen wordt, in de toekomst voor andere doel einden te bezigen. Op 27 September zal het zilveren jubi leum feestelijk worden gevierd, des morgens door de vaste bezoekers, des middags door de schoolkinderen, voor wie wedstrijden zijn georganiseerd. Van drie uur tot halfvijf houdt het bestuur een receptie en des avonds deelen de ver- eenigingen, die 'geregeld bij Stoop komen zwemmen, in de feestvreugde. Het ge bouw zal op den jubileumdag inwendig versierd worden. Des avonds wordt de gevel met schijnwerpers verlicht Agenda voor Haarlem ZATERDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Arsenicum en oude kant" (Het Vrije Tooneel), 20 uur. Kinder huissingel: Circus Saltarino, 20 uur. Rem brandt: Theater Plezier: „Dat is het top punt", 14.30 en 20 uur. Palace: „De twee zusters Kleh" (18 j.); Luxor: „Het intieme leven van Hendrik VIII (18 j.); deze twee 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur; Frans Hals: „Kampioen op sokken" (14 j.) 14.00, 16.30 19.00 en 21.15 uur; City Theater: „Variété" (18 j.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 22 SEPTEMBER. Frans Hals: Jan Strijbos over „Antarc- tis' 11.30 uur. Circus: 14.30 en 20 uur. Schouwburg: Ais Zaterdag 14 en 20 uur. Rembrandt en bioscopen: Als Zaterdag. MAANDAG 23 SEPTEMBER. Groote Kerk: Kerkconcert, 20 uur. Cir cus. Rembrandt en bioscopen: als Zater dag. De geallieerden hebben in Dnitschland het ontwerp gevonden van een soort raket-projectiel, dat bestemd was om tot ontploffing te worden gebracht tus- schen formaties aanvallende vliegtuigen. Het toestel, dat onder den naam Schmetterlingvlinder bekend stotid, zou met behulp van radio be stuurd en tot ontploffing gebracht worden. Effecten- en Geldmarkt De Nederlandsche staatsbegrooting voor 1947 is er ditmaal op de Amslerdamsche beurs maar wat kaal afgekomen, indirect is het financieel beleid dei- regeering ongetwijfeld ook voor den fondsenhandel van de grootste beteekenis, er waren deze week echter fac toren van meer rechtstreekseh belang, waar mede men zich bezig hield Daar was in de eerste plaats de vereenvoudiging van het ka pitaalverkeer. welke tegen het einde der vorige week is afgekomen en waarover het discours nog niet is geëindigd. Zoo zijn thans de den handel in vaste goederen en liet liypo- theekbedrijf verlammende bepalingen, vol gens welke hypotheken, uit vrij geld ver strekt bij den debiteur geblokkeerd werden, terwijl ook de uit vrij geld gedane aflos singen eenzelfde lot ondergingen, opgeheven. De hypotheekgever (debiteur) krijgt thans zijn uit vrij geld verstrekte hypotheek in vrij geld te zijner beschikking en ook de aflossingen worden in vrij geld uitbetaald, waardoor uiteraard de vrije kapitaaisfeer aanmerkelijk uitgebreid en de handel in onroerende goederen wordt vergemakkelijkt. Alleen de aflossingen, welke betrekking hebben op hypotheken tusschen 1 .Tan. 1942 en 2 Oct. 1945 verstrekt en die, welke na 2 October 1945 uit geblokkeerd tegoed zijn verstrekt, zijn slechts voor 10 van de hoofdsom vrij; grootere aflossingen blijven geblokkeerd. De fondsenhouder is door de opheffing der betrokken maatregelen in zooverre gebaat dal de z.g. lossingsrekening thans geheel naar de vrije kapitaalssfeer wordt overge bracht. Tot dusver kon voor de opbrengst van aflosbaar gestelde obligaties alleen een Emir Feisal van Soedi-Arabië hield tijdens de conferentie over Palestina te Londen een receptie, waar alle delegaties aan deelnamen. Ernest Bevin de minister van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië, was eveneens aan- ivezig. Hierboven de hartelijke begroeting. nieuw fonds worden ieiuggekocht en eerst door dit weer te verkoopen. kreeg men over de helft van die opbrengst de vrije beschik king. Thans echter komt deze opbrengst door storting van !<-i "o in het Waarborgfonds voor Rechtsherstel vrij. terwijl ook de op brengst van achterstallige binnen- en buiten landsche coupons en dividenden op deze wijze naar de vrije sfeer kan worden over gebracht, hetgeen ook geldt voor de beta lingen. welke uit dien hoofde na 15 April 194G hebben plaatst gehad en waaronder ook de opbrengst van stock-dividenden en claims is begrepen. Natuurlijk schuilt hierin een onbillijkheid voor hen. die vóór dien datum lossingen heb ben ontvangen en reeds tot herbelegging zijn overgegaan. Want de bepaling blijft be staan. dat bij verkoop van effecten de helft van de opbrengst wordt geblokkeerd. Het beursbestuur heeft er bij den Minister met klem op aangedrongen, dat ook deze beper king zou worden opgeheven, hetgeen ook billijk zou zijn omdat de nieuwe kooper van effecten in vrij geld moeten betalen ei verkoop van effecten derhalve een verkapte geldblokkeering is. Op dn punt was de Minister echter niet te vermurwen en zal het beursbestuur haar actie voor een verdere vergemakkelijking van den fondsenhandel moeten voortzetten, hetgeen zeker niet zal worden nagelaten. De voordeelen van deze .nieuwe bepaling springen in het oog. Zij, die aflossing uit hypotheek of uit fondsen ontvangen, kun nen de opbrengst daarvan vrijelijk gebrui ken zoowel voor den aankoop van andere fondsen, welker opbrengst bij verkoop dan Uiteraard ook weer vrij zal zijn, als voor den aankoop van andere 'vermogensobjecten of voor eenig ander doel. lien tweede lichtpunt voor den fondsen handel was deze week de publicatie van de bepalingen, welke voor de certificeering» van Amerikaansclie waarden noodig zijn. zoodat straks tot de hervatting van den handel in die fondsen kan worden overgegaan, dat wil zeggen, tot den verkoop, want voor zoover thans "bekend, zal van een vrijen handel geen sprake zijn, maar zal men slechts Amerika nen kunnen verkoopen, welke dan via ar- britage naar New-York worden verkocht. Eenrichtingsverkeer dus. Dat men hiervoor slecht te spreken is. kan niet verwonderen. Het zal onmogelijk zijn Amerikaansche shares tegen andere te verruilen, men zal er slechts binnenlandscne fondsen voor kun nen terugkoopen, terwijl men anders met blokkeering van 40 "/o van de opbrengst ge noegen zal moeten nemen. Mogelijk is van dezen maatregel een grootere vraag naar binnenlandsche en Indische waarden te wachten, waarvoor deze week reeds meer belangstelling aan den dag werd gelegd. In- tussehen is het wel zeer te betreuren, dat. gelijk ook in de Eerste Kamer opgemerkt is. door de koersdaling te New-York. voor ons land een bedrag van 160 millioen is verloren gegaan. Een groot deel der door de regeering verkregen bezuiniging op de staatsuitgaven is hierdoor verdwenen. Storm helpt wederopbouw Ter hoogte van Texel is door den storm de deklast van een houtboot af geslagen. Het hout is op de kust van Texel.'gedreven. De strandvonderij is onmiddellijk begonnen met de berging van het hout. dat op sommige plaatsen huizenhoog ligt opgehoopt. -De dienst voor den wederopbouw heeft reeds stappen gedaan om de be schikking te krijgen over dit hout. In Rue de la Paix decreteert de mode MERIKA. dat vastberaden ten strij- de trok tegen den dictator en niet rustte voor dat diens rijk ten einde was, vergat helaas zijn soldaten opdracht te geven, bij hun tocht van Tunis naar Berlijn even in Parijs aan te gaan om een andere dictatuur onrver te werpen met het gevolg dat thans de Ameri kanen en vooral de Amerikaansche vrouwen zich gewillig en slafeliik bui gen onder de nieuwe decreten uit de Rue de la Paix, waar de vrouwelijke dictator „Mode" zetelt. Tijdens de oorlogsjaren hield zij zich voorbeeldig koest, zonder zelfs een aan merking te maken op de battle-dress der Afnerikaansche meisjes, die den Oceaan over staken. Zii protesteerde zelfs niet toen een gigantische lading f tamelijk verouderde garderobe-stukken van Amerika naar het vasteland kwam om via de UNRRA in de dringendste nooden der bevrijde Europeanen te voorzien. Thans is het echter plotseling uit met haar zwijgen. Zii heeft in een opwelling die blijkbaar weinig rekening hield met de praktische moeilijkheden, een de creet uitgevaardigd, waarin bevolen wordt dat de rokken dezen herfst, vijf a tien centimeter langer zullen .zijn. Niet uitdrukkelijk zijn van dit gebod de mannelijke rokken der Highland- division uitgezonderd, doch het mag worden aangenomen, dat de Mode 't nog niet gewaagd heeft, drastisch in te grij pen ten aanzien van de militaire klee ding der geallieerde legers, zoodat het niet te verwachten is dat er bij de Schotten een ruit bij moet. Intusschen de Amerikaansche vrouw, anders zoo geëmancipeerd en zelfstandig, geeft geen enkel teeken van illegaal verzet tegen de Parijsche dic tatuur. Zii blijkt zich onderdanig te willen schikken in de vijf a tien centi meter en het is te begrijpen dat de vrijheid-bevende mannelijke bevolking van de States hierdoor zeer teleurge steld is. Overigens niet alleen teleurgesteld, want de langere rokken, hoe elegant en gedistingeerd zii ook zullen zijn, eischen 30 tot 40 millioen meter stof méér van de Amerikaansche productie en deze hoeveelheid zou precies voldoende zijn om een tien millioen heerencostuums te vervaardigen. Het is duidelijk dat deze berekening olie op het. vuur der anti-langere-rok- ken-stemming is geweest en thans is er dan ook een complete verzetsgroep op gestaan. onder aanvoering van het hoofd van het bureau der burgerlijke produc tie. John Small, die mei paardemidde- len aan het saboteeren is geslagen. Hij werkt daarbij met eenigszins ingewik kelde en omslachtige middelen, getuige zijn circulaire, waarin hij betoogt dat de nieuwe rekkenmode ook weer nieuwe schoen en ontwerpen zal eischen en dat deze schoenen moeten worden gemaakt van leer. dat moet worden onttrokken aan d&n huizenbouw van woningen voor oud-frontstrijders. Het is niet duidelijk, wat dat leer met huizen te maken heeft of zou Small hier partij trekken van het feit dat een „leer" ook wel eens ladder heet? Dat er in Amerika pre fabricated huizen van leer worden ge maakt. is onwaarschijnlijk, ofschoon men niet altijd kan zeggen wat in Ame rika waarschijnlijk en wat onwaar schijnlijk is. Een leeren huis zou eigenlijk pas mogelijk zijn wanneer zij zoo klein zouden moeten worden dat zij naar maat van den toekomstigen be woner zouden moeten worden gemaakt. Maar dat. alles is onzin. Small heeft na tuurlijk alleen een argument voor het behoud der korte rokken willen con- strueeren en aangezien hij het voor de hand liggende argument dat hij het zoo veel mooier vindt niet in over eenstemming vond met den ernst van, het probleem, is hij in het. sociale ge doken en heeft hij dé frontstrijders er bij gehaald. Frontstrijders in actie tegen langere rokken het is eigenlijk zeer logisch, wanneer men zich herinnert dat tijdens den oorlog de pin-up girls een groote troost voor deze strijders zijn geweest. En de rokken der pin-irp girls plach ten van dergelijke afmetingen te zijn, dat de stof, die bespaard zou worden door de pin-up mode voor alle vrouwen in te voeren, ruim voldoende zou zijn om de geheele mannelijke bevolking der wereld aan een paar costimms te helpen. Die John Small is een gewiekst psycholoog. Het is overigens toch allemaal over bodig en vruchteloos. Die actie zal niets uithalen want een bevrijding van de dictatuur der Mode is een fata morgana, zoo fantastisch en onmogelijk, dat zelfs de onderdrukten er niet aan denken, naar die bevrijding te verlangen. John Small zal den strijd verliezen hij zal het moede hoofd neerleggen op het mo ment. dat zijn vrouw haar modiste op dracht geeft ..om toch maar die bestel de jurk met een rok van vijf a tien centimeter langer af te maken, want dat mijnheer er nu niets meer op tegen heeft". En in de Rue de la Paix klinkt ba zuingeschal. dat aan een Sondermeklung herinnertL. Aan de noordkust van het Deensche eiland Seeland. waar Kopenhagen op gelegen is. is gistermorgen een hevige aardschok ge voeld, die 30 seconden duurde. BINNENLAND Een Argenlijnsche regeeringscommissie be zoekt momenteel Fries land om de mogelijkhe den van den export van. fokvee te onderzoeken. Ook worden zuivelfa brieken bezichtigd. De onlangs opge richte Buurtvereeniging ..Stationskwartier" te Haarlem geeft Woensdag 25 September haar eersten vroolijken mid dag voor de kinderen van hare leden. Te Delft is 's nachts een groote spiegelruit van een juwelierszaak met een keisteen ver brijzeld. De dader nam een schaal met ongeveer 60 gouden ringen mee. Prof. ntr. J. A. van Hamel is toegevoegd aan de Nederlandsche dele gatie ter vredesconferen tie te Parijs wegens.af wezigheid van de hee- ren Kortenhorst en Kupers. De burgemeester van Enkhuizen maakt be kend, dat de in Januari 1945 op het IJsselmeer verongelukte „Gronin gen 4" is gelicht en ver zoekt verwanten van slachtoffers hem zoo spoedig mogelijk schrif telijk op te geven een zoo volledig mogelijk signalement en een be schrijving van de klee ding. welke de slacht offers ten tijde van het ongeluk droegen. Er zijn reeds elf lijken ge borgen. Vijftien Duitsche oorlogsmisdadigers zijn dezer dagen naar Neder land overgebracht. Al len worden verdacht van moord en mishan deling. tijdens de bezet ting in Nederland ge pleegd. Minister Drees heeft te Amsterdam het acht ste nationale veiligheids congres geopend. Begin October zal het bureau geschied schrijving van het M. G. worden geliquideerd. Dan zal het Witboek Mi litair Gezag. dat door dit bureau bewerkt is, vrijwel gereed zijn. Haarlem en Omgeving De heer A. C. Schaap te Haarlem slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam voor het propae deuttsch examen theo logie. joodsclie ingezete nen, die na 1 Februari 1933 naar Nederland zijn gekomen en die bij het Beheersinstituut een „non-enemy"-verkla ring hebben aange vraagd. dienen zich in verbinding te stellen met de plaatselijke Jood- sche Coördinatie-com missie. Zondag 22 September van 2—4 uur geeft hst Spaarndamseh fanfare corps „Crescendo", dir. de heer F. A. Dekker, een concert op de West Kolk. De heer Pescliar die meer dan tien jaar kos ter is geweest in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Over veen en ongeveer zes jaar concierge van het wijkgebouw aldaar heeft ontslag genomen. In zijn plaats is benoemd de heer J. de Kok. De heer II. M. Stra- ting, Theologisch Candi da at te IJmuiden Oost, is beroepen als prëdi- kant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Heer Abtskerke. De tentooonstelling „Haarlemsche meesters uit de eeuw van Frans Hals in het Frans Halsmuseum- gehouden werd bezocht door 18.739 personen. Een succes! In de Meer en Bosch laan te Heemstede zijn gedurende den nacht niet minder dan vier in- oraken gepleegd. Er wei den vier rijwielen, een flinke hoeveelheid tafel zilver. Perzische klee- den, geld, distributiebe scheiden en een gouden horloge ontvreemd. Dienzelfden nacht werd ingebroken ln een per ceel aan de Adriaan Pauwlaan te Heemstede, waar sigaren, sigaretten en tabak werden ge stolen. Tegen de 23-jarige dienstbode H. J. te Heemstede oorspronke lijk afkomstig uit Hen- geio, is proces-verbaal opgemaakt wegens het bestelen van twee werk geefsters. Kleedingstuk- ken en zilveren tafel- voorwerpen vormden de buit.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4