FLITSEN Een sprookje herleeft Spellingsontwerp Dinsdag in de Tweede Kamer Van onzen parlementairen redacteur) De tweede bijeenkomst der Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar was spoedig afgeloopen. Na een kort woord aanvaardde mr. J. R. H. van Schailc op nieuw het voorzitterschap, waarna het nieuw benoemde lid de heer Zimmer man (P. v. d. A.) werd geïnstalleerd. Vervolgens was het. trekken der afdee- lingen, de herbenoeming en herkiezing van afdeelingsvoorzitters en ondervoor zitters aan de orde, alsmede de benoe ming der commissies. Daarna deelde de voorzitter mede, dat in de vergadering van Dinsdag o.a. de wetsontwerpen inzake naturalisatie, bezoldiging van de rechterlijke macht en de schrijfwijze der Nederlandsche taal behandeld zullen worden. Op Woensdag 25 September zal een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen worden onderzocht, o.a. dat tot verande ring in de Grondwet en een inzake na turalisatie van oud-Span je-strijders. Dinsdag 8 October worden aan de orde gesteld de Rijksbegrooting 1946 en 1947. die daarna in de afdeelingen onderzocht zullen worden. Eerst het zoet, maar nu het zuur Gecompliceerde in breke rs-gesch i edenis In den nacht van 2 op 3 Juni van dit jaar werd uit een pakhuis te Koog aan de Zaan een belangrijke hoeveelheid suiker gesto len. Denzelfden avond werd een Zaansche caféhouder uit zijn bed gebeld. Hem werd gevraagd, onderdak te verschaffen aan twaalf balen zoetigheid, op welk verzoek hij inging. Eenige dagen later reed een vracht wagen voor en de balen werden verladen, een gedeelte ervan belandde bij een Haarlemschen bakker en de verkoo- pers streken een alleszins zoet winstje op. Het was de taak van de Haarlemsche arrondissementsrechtbank, om uit een war net van getuigenissen en verklaringen het Het wondje Kijkt voldaan naar het verbandje dat moeder om het sneetje in zijn. vinger heeft gewon den licht een hoekje om te zien of het nog bloedt en constateert tot zijn teleurstelling van niet moet er dus wel rechtstreeks aandacht voor vragen vertelt een gehoor van drie haarfijn hoe hij de vreeselijke wond heeft opgeloopen gaat uit op zoek naai de vrindjes hopend dat ze zullen vragen wat er met zijn vinger is hoewel hij hem duide lijk genoeg vertoont lijkt niemand erop te letten wordt bewogen om het verband af te doen en de wond te laten zien niemand vindt het de moeite waard; vergeet dus de heele wond en gaat vroolijk meespe len. Dewijs van oen aieisiai ie oesimeeieu. Daar was allereerst een Zaarikanter J. v. d. M., de man die in het holst van den Juni-nacht met suiker over het water voer maar voor de rechtbank vertelde, dat het slechts een „handeltje" betrof Natuurlijk, hij was bij het vervoer van de suiker ge weest. maar gestolen had hij de witte kostbaarheid niet Een halfbroer van den eersten verdachte. B. L., zat eveneens in dat schuitje en voor de groene tafel be weerde hij, alle schuld op zich te willen nemen, omdat zijn broer (v. d. M.) long lijder was en een langdurige gevangenis straf hem geen goed zou doen. Reeds voor den rechter-commissaris hadden de twee verdachten elkaar er uit trachten te pra ten. Gezien het feit. dat de suiker vlak bij de plaats des misdrijfs en onder verdachte omstandigheden uit het bootje is geladen, achtte de officier van justitie in beide ge vallen den diefstal bewezen en eischte hij tegen de beide gebroeders een jaar met aftrek De advocaat, mr. Viskil, zag het geval als een alledaagsch smokkelpartijtje. Na het pleidooi gaf de Officier de verdach ten den raad, met een dergelijke wankele gezondheid geen zware balen suiker te gaan sjouwen. Na de hoofdschuldigen moesten de „bij- loopers" zich verantwoorden: de man ach ter de tapkast, II. v. d. R. wegens heling en de tusschenhandelaar uit Haarlem S. G. voor hetzelfde feit. Ook hier viel het niet mee. hel ten laste gelegde te bewijzen door de vaagheid van de heele affaire. Na vele uren verhoor en discussie kwam de Officier tot zijn eisch: 6 maanden tegen den suiker-herbergier en een zelfde straf voor den handelaar. Na pleidooi en raad kamer werd besloten de beide verdachten in vrijheid te stellen, welke beslissing op de publieke tribune, die volgepakt was met Zaanstreek-bewoners, nog al eenige dei ning veroorzaakte. Op den 3en October zal de rechtbank in deze zaak vonnis vellen. DERDE PRIJS VOOR AALSMEER. Het Aalsmeersche dansorkest heeft op het jazzconcours in Hilversum den derden prijs behaald. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 33) Vera zat in haar boudoir en voltooide met de speciaal voor haar geëngageerde kamenier haar toilet. Daarna stuurde ze het meisje weg en trad voor den spiegel. Met een misnoegd gezicht bekeek ze zich zelf. Zij droeg een elegante namiddag japon, een van de vele, die zij op kosten van den o'Jden heer Falke had aange schaft. Een snoer van kostbare aquama rijnen sierde haar hals en het geheel werd gecompleteerd door oorbellen van de zelfde steenen. Jonkheer Falke had haar de vrije beschikking gegeven over de familiejuweelen. Vera vond, dat zij er goed uitzag. Maar voor wien had ze zich nu eigenlijk zoo mooi gemaakt? Voor dien ouden man, met wien zij de maaltijden nuttigde, dien ze tijdens het theeuurtje gezelschap hield en voor wien ze op den vleugel klassieke liederen speelde, die ze zelf niet kon uit staan? Voor den steeds even luidruchtigen ouden Grottkau, om wien*? grappeD ze Een smet op Nederland's dankbaarheid Tijdens het diner, dat te Amsterdam door de Nederlandsche i-egeering is aan geboden aan het gezelschap Britsche oud strijders en nabestaanden van gevallenen, die ter gelegenheid van den verjaardag van den slag om Arnhem de slagvelden en de graven van hun kameraden en van hun dierbaren bezochten, is door een onbekende de ruit ingeslagen van de auto van een Britsch officier van de inter- geallieerde controlecommissie, die met zijn echtgenoote aan het diner aanzat. Hun eenige zoon was als piloot van een zweefvliegtuig tijdens de operaties bij Arnhem gesneuveld. De onbekende heeft de bagage van de echtgenoote van den Britschen officier meegenomen. Deze bagage bevatte be halve een paspoort en kleeren alle her inneringen aan den gesneuvelden Brit schen piloot. Er wordt een dringend beroep gedaan op dengene, die dit alles wegnam om al thans deze voorwerpen, welke voor het Britsche echtpaar van zoo onschatbare waarde zijn terug te bezorgen aan het adres van de stichting „Vrienden van En geland", Sarphatistraat 35 te Amsterdam, opdat althans een deel van de smet worde uitgewischt, die door deze daad. waarvan zeker de draagwijdte niet werd beseft, is geworpen op de dankbaarheid, die het Nederlandsche volk aan de oud-strijders van Arnhem heeft willen betoonen. Een Amerikaansch gevechtsvliegtuig met straalaandrijving heeft „onofficieel" het wereldsnelheidsrecord van 616 mijl per uur met. drie mijl verbeterd Het bestaande re cord van de Britsche Meteor is echter nog het officieel geldende, daar niet aan alle regels van recordpogingen werd voldaan bij de vlucht van het Amerikaansche toestel. (United Press) nauwelijks vermocht te lachen of voor dr. Jörgensen, den lijfarts van den heer des huizes? Overigens kwam er immers niemand op den Falksburcht. Ze leefde hier als in een kooi, zij het dan in een gouden kooi. Aanvankelijk had Vera zich tegenover den ouden Falke wat onzeker gevoeld. Hij had haar vaak onderzoekend aangekeken, alsof hem een vraag op de lippen lag. Op zulke oogenblikken was het Vera te moede geweest, of hij er aan twijfelde, dat zij werkelijk zijn kleindochter was, maar weldra had ze zich hier overheen weten te zetten, ook al doordat elke informatie in die richting uitbleef. Ze had zich voorgenomen het hart van den ouden man stormenderhand te ver overen, maar dit plan was op een hopelooze mislukking uitgeloopen. Al te lang had de, aan tradities gekluisterde man zich tegen elke toenadering tot zijn kleindochter verzet dan dat hij zich nu onmiddellijk in haar opdringerige vleie rijen zou kunnen verheugen. De genegen heid, waarop zijn kleindochter recht had, zou misschien langzaam hebben kunnen groeien, wanneer Vera een andere was geweest en met wat meer tact te werk was gegaan. Toen zij echter bemerkte, dat haar onnatuurlijke attenties niet op prijs werden gesteld, begon de comedie haar al spoedig te vervelen en gaf ze zich geen moeite meer om het hart van den ouden man te winnen. Nochtans deed ze haar uiterste best om de verhouding zoo dragelijk mogelijk te maken Ze had zich met ijver op het Wrak van Belgisch vliegtuig bij Gander ontdekt De Belgische Skymaster, die op zijn vlucht van Ierland naar New-Found- land spoorloos verdween, blijkt thans in de buurt van het vliegveld Gander, waar het had moeten dalen, te zijn ver ongelukt. Opsporingvliegtuigen hebben van uit de lucht de wrakstukken ont dekt, terwijl tevens werd waargenomen dat er nog overlevenden van de 48 in zittenden in de nabijheid waren. Men heeft per parachute voedsel neergela ten en een reddingsbrigade is op weg naar de plaats des onheils vanuit St. John's. De bestuurder van het vliegtuig dat de wrakstukken ontdekte, heeft ze ven personen gezien die hij voor over levenden houdt. Vier van hen liepen in de nabijheid van de kust. de andere drie waren in de omgeving van het neergestorte vliegtuig gebleven. Onder de inzittenden van het vlieg tuig bevond zich de Belgische oud-mi nister Henri Pauwels, die op weg was naar de internationale arbeidsconferen- tie te Montreal. Verder behoorden tot de passagiers de Vooght, directeur van de Tramweg-maatschappij Brussel-Ant- werpen en Dumont, een hooge ambte naar van het departement van Koloniën. Aan boord bevonden zich ook nog vijf familieleden van den directeur der Sa bena, Perrier, waaronder drie zijner kinderen. Dit is het vijfde groote vliegtuigon geluk van deze maand. Op 3 September verongelukte een Dakota ten Zuiden van Kopenhagen, waarbij twintig personen om het leven kwamen. Den dag daarop stortte een Dakota neer bij het vertrek van het Parijsche vliegveld le Bourget. Hierbij kwamen twintig personen om het leven. Een derde Dakota verongelukte op 5 September te Elko (Nevada), waarbij schaakspel geworpen, omdat daarmee het theeuur het gemakkelijkst was door te komen. Beiden veinsden zich dan dus danig in de stukken te verdiepen, dat er geen woord behoefde te worden gespro ken en daarmee was al heel wat bereikt. Aan tafel was een vertrouwelijk gesprek reeds daarom onmogelijk, omdat de oude bediende daarbij steeds tegenwoordig was. Hoewel zij met Grottkau Sr. evemnin sympathiseerde, beteek enden diens veel vuldige bezoeken toch in zooverre een uitkomst, dat zij zich niet zoo intens met haar „grootvader" behoefde bezig te houden. Bovendien bracht hij door zijn uitgelatenheid tenminste wat leven in de brouwerij. De eerste maal, dat zij hem zag, was haar de schrik om het hart geslagen, toen hij zich als de vader van Jens voor stelde en er lachend op zinspeelde, dat het aan een brief van zijn zoon te dan ken was, dat Falke haar verblijfplaats te weten was gekomen. Maar weldra had ze haar zelfbeheersching teruggevonden. Wat kon haar gebeuren? Niets! Jens Grottkau was hier niet. Wanneer hij al eens kwam, zou hij haar natuurlijk herkennen, maar wat kwam dat er op aan? Ze zou hem eenvoudig vertellen, dat ze zich alleen om haar moeder een plezier te doen zoo had ge noemd, omdat het in een provincienest als Elmshorn slechts aanleiding zou ge geven tot praatjes, wanneer bekend werd, dat zij voor de derde maal in het huwe lijk trad. Ze zat in ieder geval met de 23 personen den dood vonden. Het vier de toestel was een York van de South American Airways. Het verongelukte bij Bathurst, 23 der inzittenden vonden den dood. Eerekruis Belgische Roode Kruis voor Prinses Juliana. In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft de heer Dronsart, directeur- generaal van het Belgische Roode Kruis aan Prinses Juliana de hoogste onder scheiding van het Belgische Roode Kruis, het eerekruis, uitgereikt. De Prinses dankte voor deze onder scheiding en voor den grooten steun, welken Nederland op velerlei gebied in en na den oorlog van het Belgische Roode Kruis heeft ondervonden. Vervolgens overhandigde Prinses Juli ana aan mej. Simone Vercamer, hoofd van den internationalen dienst van het Belgische Roode Kruis het Kruis van Ver dienste vari het Nederlandsche Roode Kruis. De heer Dronsart deelde mede, dat aan een aantal medewerkers van het Neder landsche Roode Kruis de gouden medaille van het Belgische Roode Kruis is toege kend. Accoord over evacuatie Uit Batavia wordt medegedeeld, dat men aangaande de evacuatie van geïnterneer den met de republikeinen tot overeen stemming is gekomen. Heden werd vernomen, dat de Indone siërs het eerste voorstel van generaal Man- sergh hebben aanvaard, hetgeen dus betee- kent, dat de T.R.I. de geëvacueerden slechts tot Bekassi zal begeleiden. In de overeenkomst is echter vastgelegd, dat drie officieren van de T.R.I. de tocht tot het station in Batavia zullen meemaken. noodige rechtsgeldige papieren op den Falksburcht en Anne was spoorloos ver dwenen. Met den ouden heer Grottkau kon Vera het eigenlijk nog het best van allen vinden. Hij was tenslotte de eenige, die begreep, dat de jeugd wal afleiding en amusement toekwam, zoodat hij haar dikwijls op zijn landgoed inviteerde, waar hij haar leerde paard rijden Daar Vera lenig en sportief was, kreeg zij deze kunst al spoedig onder de knie, jonkheer Falke kocht een damespaard voor haar en daar hij zijn kleindochter zelf niet op haar wandelritten kon vergezellen, trok Vera er vaak met den ouden- heer Grottkau op uit, die zelf een zware, bruine vos bereed, welke zoo breed was, dat zijn korte bee- nen haar nauwelijks vermochten te om spannen. Als Grottkau geen tijd voor Vera had, mocht Harry Olsan als cavalier optreden. Harry Olsan was volontair op het land goed van Grottkau. Hij had de landbouw- hoogeschool bezocht en moest nu eenigen tijd praktisch werk doen. Weliswaar be weerde Grottkau wel eens. dat Harry te stom was om een lupine van een poot- aardappel te onderscheiden, maar hij was in ieder geval een goed ruiter, had een zeer bijzonder talent voor het uitdenken van dwaze streken en liet zich nooit twee maal vragen, wanneer het er op aankwam als schildknaap van de pikante meeste res te mogen fungeeren. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6