UttH* Sport in het Kort „Vijandige gezindheid ter Vredesconferentie" Anthony Eden maant tot toenadering Anthony Eden. de vroegere Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, heeft een rede gehouden in een voorstad van Londen. Hij gaf uiting aan zijn teleurstel ling en groeiende bezorgdheid wat betreft den gang van zaken op de Vredesconfe rentie. waar de „vijandige gezindheid" iedere week grooter wordt. Ik ben er ze ker van, aldus Eden, dat het overgroote deel van het Britsche volk vriendschappe lijke betrekkingen met de Sovjet-Unie wenscht. Als onze Russische bondgenooten evenwel bii het opbouwen van hun buiten landsche politiek deze gevoelens van vriendschap niet erkennen, gaan zij van een verkeerde veronderstelling uit. de Engelschen zijn geen wispelturige vrien den. Er is slechts één basis voor een durende vriendschap, zoowel bij internationale als binnehlandsche aangelegenheden, zoo ver volgde Eden. Dat is een oprechte samen werking. gegrond op wederzijdsch begrip. Eden vroeg zich af, of de Russische staats lieden er in hun hart wel van overtuigd zijn. dat zij in dien geest tegenover Enge land en de andere bondgenooten handelen. Er is geen reden waarom twee ideolo gieën niet in vrede kunnen samenleven, als zij bereid zijn haar denkbeelden niet aan hel andere land od te dringen. In de praktijk zal dit misschien niet zoo een voudig zijn. doch als prijs voor een duur- zamen vrede is het zeker niet te veel. Een nieuwe geest en een nieuwe toenadering zjjn noodig." Zonnevlekken de oorzaak van Belgisch vlieg-ongeluk? De Belgische regeering heeft een ver klaring afgelegd over de vamp van hei bii Gander op 18 September neer gestorte vliegtuig der Sabena. 26 personen hebben den dood gevon den, terwijl de overige 18 in het zieken huis te Gander zijn opgenomen. Het is vooralsnog onmogelijk de oor zaken van dit ongeluk definitief te be palen. Het schijnt evenwel dat slecht weer, gebrek aan zicht en plotselinge verbre king van radiocontact, waarschijnlijk ten gevolge van Noorderlicht, een be langrijke rol hebben gespeeld. Toen de „Skymaster" den grond na derde. baande het toestel zich een weg door het bosch van 190 meter, waarbij de boomen letterlijk weggemaaid wer den. Het vliegtuig vloog in brand, toen het tot stilstand kwam. De Belgische re geering betuigt, haar innig leedwezen aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en brengt hulde aan de Canadeesche en Amesrikaansche bur gerlijke en militaire autoriteiten voor de door hun betoonde hulp. Bij Reuter zijn berichten binnen ge komen over ontwrichting van radio verbindingen over de geheele wereld, welke, naar men vermoedt, te wijten is aan zonnevlekken, die vele golflengten ..verduisterde" en waardoor gedurende- de al'geloopen 48 uur enkele vliegtuig- diensten gestaakt moesten worden. De correspondent van Reuter te Welling ton seint, dat de uitwerking van het Noorderlicht de radioverbindingen op het noordelijk en zuidelijk halfrond sinds Zaterdagavond heeft onderbroken. Uit New-York wordt melding gemaakt van veelvuldige atmospherische storingen, "waardoor radioverbindingen wegzak ken. Storingen, die overeenkomst, ver- toonen met die. welke misschien het verongelukken van liet Belgische vlieg tuig nabij Gander hebben veroorzaakt. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. T.fili. 8,00, 13,00, 10.00, 20.0.0, 22,00 Nieuws. 19.15 Orkest Jaap Meyer. 10 30 Voor de Jon geren. 19 45 De schoenendistributie. 20.15 Metropoleork. 20.30 Spel van Katli. Arbeiders jeugd. 20.45 Metropole-ork. 21 00 Filmkwar tier, 21.15 Omroeporkest, 22,20 Corresponden ten aan het woord. 22.30 Avondgebed. 22,45 Piano, viool en cello. 23.00 Klaas v, Beeek. 23.30 Slotaccoord, HILVERSUM II. 415.5 M. CO. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. 19.00 Er nu naar bed! 19.05 Reportage. 19.15 Ned Jeugdgemeenschap. 19.30 Alexander Mos- kowsky. viool. 20.05 Bonte Dinsdagavond- trein. 21.30 ..De kleine misdaad". 21,35 Con tact, 22.15 Buitenl. Overz. 22.30 Dansorlc, De Papavers. 23.15 Aansluiting met Thp Sentimentalists. Toestaiifl in Griekenland wordt critieker. Een communiqué van de Grieksche regeering maakt volgens Un. Press be kend dat Woensdag en Donderdag 1.1. vijf vliegtuigen van onbekende natio naliteit van Bulgarije komend afzon derlijk en op verschillende uren boven Grieksch Oost-Macedonië hebben ge vlogen. De regeering meldt dat op het platte land de situatie steeds slechter wordt. De benden hebben nu een sterkte van honderd tot tweehonderdvijftig man en zijn zwaar bewapend. In de vlakte van Thessalië beschikt een bende van tach tig man over paarden. Nabij T.yrnavos in Thessalië werden tijdens een gevecht dat tusschen een bende van .20 man en soldaten gevoerd werd. vijftien bandie ten en twee soldaten gedood en werden negen soldaten gevangen genomen. In de Peloponesos beginnen de bandieten van motorboo'en gebruik te maken. Goed. goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop e" zuinig licht voor iedereen. G^É^-oedkoop en zuinig ILcht goed- •VdTld-f Goed w voor iedereen. zuinig licht voor iedereen, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen Adv Internationale smokkelbende geliquideerd Nederlanders hadden de leiding De Britsche grenscontrolcafdeeling deelt mede. dat een internationale smokkelben de. die op groote schaal over de Neder- landsche, Belgische. Deensche en Duilscne grens smokkelde, door een actie van ge combineerde grenscontrolediensten on schadelijk is gemaakt. Talrijke personen zijn gearresteerd. De smokkelbende, die bestond uit, tientallen mannen cn vrouwen van alle Europeescne nationaliteiten en door Nederlanders werd geleid, was bui tengewoon goed georganiseerd met een netwerk van verbindingen en geheime wegen over drie grenzen naar en uit Duilschland, over welke zij zwarte goede ren ter waarde van millioenen guldens smokkelden. De bende maakte gebruik van auto's, die met hun ladingen over de vel den konden rijden, waardoor de wegpa- trouilles aan de grens werden misleid. De arrestatie der leiders is mogelijk gemaakt door middel van onderschepte brieven en n-iededeelingen van eenige gearresteerde smokkelaars. Een grensbeambte heeft medegedeeld, dat in dc afgeloopcn maand aan de gren zen ongeveer duizend arrestaties zyn ver richt. Verscheidene kleine henden zijn reeds onschadelijk gemaakt, maar men weet, dat andere nog opcrcercn, Aken, het knooppunt van de Nederlandsche, Belgi sche en Duitschc grens was het voornaam ste „kanaal" der smokkelaars en Düssel- dorl' was. een der distributiecentra. Flei Franschr, persbureau A.F P. meldt, dat enkele van de aan de grens gearresteer den tot de UNRRA behoorden. De smok kelaars stonden in verbinding met Duit- sche industrieelen. Neurenbergsche oordeelsdag nadert. Robért Jackson, de voornaamste Amerikaansche aanklager te Neuren berg, is Maandagmiddag per vliegtuig uit Washington in Neurenberg aangeko men. Men verwacht, dat hst vonnis van het internationale militaire tribunaal Maandag a.s. zal worden uitgesproken. Lord Killearn officieel uitgenoodigd. Een officieele verklaring welke gister avond door het "bureau van Lord Killearn is uitgegeven, deelt mede: ..Lord Killearn heeft zoowel van de Nederlanders als van de Indonesiërs formeele uitnoodigingen ontvangen om zijn diensten te willen ver- leenen bij de komende besprekingen, en om een eerste bijeenkomst zoo spoedig mogelijk te willen bijeenroepen en te pre- sideeren." DUITSCHE KERKEN KRIJGEN KLOKKEN TERUG. Vele duizenden klokken, die thans nabij Hamburg in.de Britsche zone zijn opgesla gen. zuilen zoo spoedig mogelijk aan de kerkci: in Duilschland worden terugge geven. Ongeveer 6003 mekken werden op bevel van de nazi-autoriteiten weggehaald en cpgsslajon om te werd er omgesmolten. Vele zijn verdwenen, mas- een groot aan tal is nog imact. Handelsverdrag met België en Luxemburg uitgebreid. Te Brussel is een aanvullend handels verdrag tusschen Nederland en de Bel- giseh-Luxemburgsche economische unie onderteekend. De totale waarde van den aanvullenden invoer bedraagt wederzijds c.a. 640 millïoen Belgische francs Nederland zal o.a. exporteeren: slroo- carton. sigaren, metalen eindproducten, staal, chemische producten dextrine, bier, gedistilleerd, aardappelmeel en zaaigranen. Hiertegenover staat «een invoer van na tuursteen, vuurvast materiaal, bierfles- schen, thomasslakkenmeel. diverse chemi sche producten, houtvrij carton, papier, wolvilten, katoenen- en linnen garens voor de schoenindustrie, non-ferro-metalen en metalen eindproducten. Hooger belooning voor mijnpersoneel gevraagd. De R K. Veveeniging van Mijnbeambten en de Algemeene Bond van Werkers in hei Mijnbedrijf hebben een telegram aan de regeering gezonden, waarin wordt ver klaard, dat de belooning van het mijnper soneel niet in overeenstemming is met de belangrijke stijging der arbeidsproductie en nog minder met den korten duur, waar in men het mijnwerkersberoep kan uit oefenen. Deze belooning staat in schrille tegenstelling tot de onevenredig hooge vergoeding welke door den tusschenhandel in brandstoffen wordt genoten. Dat de aan trekkingskracht tot het mijnbedrijf zeer gering is, vindt zijn oorzaak in de onvol doende waardeering voor dit uitermate zware beroep. Geen deviezen in brieven naar het buitenland. Sedert eenigen tijd moeten voor het bui tenland bestemde brieven, die zwaarder wegen dan 20 gram. geopend ten poslkan- tore worden aangeboden, teneinde verbo den uitvoer van deviezen tegen te gaan. Het is echter noodzakelijk gebleken ook de brieven, die niet zwaarder zijn dan 20 gram en die voor het buitenland bestemd zijn. te controleeren. Daartoe zullen deze brieven worden onderworpen aan een door lichting, die zich uitsluitend beperkt tol: een onderzoek naar de insluiting van de viezen. Worden de brieven geopend aan het loket aangeboden, dan blijft doorlich ting achterwege. Post voor militairen, die onder weg zijn naar Indië. Alle correspondentie voor militairen aan boord van troepenschepen varende naar lndië wordt verzameld en op een zoodanig tijdstip per vliegtuig verzonden, dat de post tijdig in Port Said is en op het schip kan worden uitgereikt. De later binnen komende post gaat rechtstreeks per vlieg tuig naar Batavia en wordt bij aankomst der schepen daar aan de militairen be zorgd. Ais adresseering is te vermelden: rang, naam. voorletters, legernummer. on derdeel, veldpostkantoor Batavia. Met dit adres wordt ook te Port, Said afgeleverd. Het gebruik van den naam van het schip, waar de geadresseerde zich op bevindt: is dus niet noodig. Men létte er vooral op den naam van het onderdeel juist te vermelden. Tips en Tops De bril bi. Terwijl de roovers nog aan het pralen waren over de wonderlijke bam- ooest engels, trokken de volgelingen van Sultan Sar zich als één man aan de zijkant van Joessoefs vlaggeschtp op. De roovers waren zoo verbaasd, dat zij yergaten er tijdig op in te slaanInmid dels had Hassan zich onder water naar den oever begeven. Toen hij aan land slapte was hij onmiddellijk omgeven door een schare nieuiosgierigcn. die in spanning den afloop van de gevechten volgde. ..Vrienden", riep Hassan. ..een plechtig uur in de geschiedenis van het land Sar is bijna aangebroken. Onze geliefde Sultan is bevrijd en levert.op clit oogenblik slag met de rooverbende. Aanstonds zul hii^in zijn paleis terug- keeren, temidden van zijn getrouwen". Bir Bar", zeiden de toehoorders en dit beteekende, dat zij heel erg verheugd waren. Begin volgend ïaar: Eieren zonder bon De overheid wenscht zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot het vrijlaten van den handel in eieren. Dit zal vermoedelijk in het begin van het volgend jaar kun nen geschieden. Teneinde een verant woord prijspeil te kunnen handhaven, zullen in de komende maanden voorraden worden aangelegd, om aan de te ver wachten groote vraag van Ijet publiek, industrie, restaurants en broodjeswinkels te kunnen voldoen nadat de distributie is opgeheven. Om deze voorraadvorming te bevorderen zijn thans pluimveehouders verplicht alle eieren van kippen en een den in te leveren. Bovendien is een ver- voerverbod voor eieren afgekondigd. De jaarproductie van eieren wordt ge schat op 1300 millioen. Men dient er ech ter rekening mee te houden, dat een deel wordt geëxporteerd, dat een niét te ver- waarloozen deviezenopbren.gst vertegen woordigt. Voorts gaan belangrijke hoe veelheden naar ziekenhuizen en sanatoria, alsmede naar de levensmiddelenindustrie. Ook voor broeddoeleinden en voor verlies moeten vrij groote hoeveelheden gereser veerd worden. Boncl voor Wereldbestuur. Ons werd mededeeling gedaan van het bestaan van den „Wereldfederatie-bond", een organisatie die streeft naar de vorming van een wereldbestuur, da' de rechten van alle naties waarborgt, en dat voldoende macht heeft om den wereldvrede te hand haven op de basis van internationaal recht en internationale wetten. Deze bond werd in 1945 opgericht. Het secretariaat is gevestigd in Hilversum, Surinamelaan 11. Er bestaan in ons land en ook in het buitenland thans verschillende organisa ties die zich hetzelfde doel voor oogen stellen, zonder dat er echter eenigerlei contact tusschen deze vereenigingen be staat. Van de zijde van bovengenoemden bond wordt ons medegedeeld, dat op 14, 15 en 16 October a.s. het eerste congres van World Federalists in Luxemburg zal plaats hebben, dat ten doel heeft eenheid te brengen in de verschillende stroomin- gen op dit gebied. Haarlemsche boksers naar Derby De volgende boksers, alien van de Haar lemsche Boksvereeniging ..De Ring" zullen van 4 tot 13 Ociober een reis naai Derby maker.: M. Post. W. Jansen J. Brouwer. Th. P. Terstal. C. R Roelofs. j. Hessels. J. A. van Slooten. L. Brouwer. P. der Kinderen. Ph. Deijs en B. Rijswijk. Als gedelegeerden van het gemeentebestuur maker, de beeren D. J. A. Geluk en C. S. Th. van Gink de reis mee. De boksers staan onder leiding van den heer A. H. H. Wille, voorzittei van „De Ring"'. Op het programma staan wedsrtijden in Derby en Matloek. Het vertrek is bepaald op Vrijdagavond 4 October van hel station. De boksers worden 1 op Zondagmorgen 13 October terug ver wacht. 3an Klein wint van Dorus Elten In de Apollohal te Amsterdam heeft de 22-jar:ge Hagenaar Jan Klein Maandagavond het stoute stukje uilgehaald, Dorus Elten den zwaargewichtkampioen van Nederland op punten te slaan en zoo, in de negende partij, die Klein in zijn leven bokste, den zwaarge- wichttitel van Nederland te behalen. De fraaiste partij was die tusschen de Am sterdammers Jan Schoen en Harry Hoogstra- len. Jan Schoen toonde zich een volwaardig opvolger van Luc van Dam. Een uitgebreid repertoire stooten en slagen bezit de bokser en hij weet deze ook in praktijk te brengen. Hij werd verdiend winnaar op punten. In het bantam-gewicht won de Amsterdammer Snijders zijn eerste profpari).) van den. even eens voor het eerst als beroepsbokser uitko menden. Hagenaar Nollen. Snijders toonde zich verreweg de meerdere, en toen Noltsn in de zesde ronde wegens een oogblessure den strijd moest staken, stond de Amsterdammer ver op punten voor. EXCELSIOR. De Haarlemsche Race-club ..Excelsior" hield Zondag een wedstrijd om het kampioenschap. De uitslag luidt; l. L. Kiekens (kampioen); 2. B, Groenveld; 3. J. v. Maris: 4. B. Schell; 5. M. Taverne: G. J. v, Eijkeren; 7. R. Taverne: 8. J. Lasscbuit; 9. W, Fennis: to. J, Westbroek HAARLEMSCHE DISTRICTS DAMBOND. I Zaterdagmiddag 28 September zal in ..Hof van Holland" te Haarlem de openingswedstrijd van den H.D.D, gespeeld worden tusschen cie te Haarlem gevestigde clubs en de vereeni gingen uit de omliggende gemeenten. Het toe val wil, dat Haarlem 9 vereenigingen telt en de omliggende gemeenten eveneens Iedere vereeniging zal twee spelers afvaardigen. KWARTETWEDSTRIJDEN DAMCLUB „KIJK UIT". De eindstand van het tour- nooi luidt: 1 Haarlemsche Damclub 10 p.: 2. D.O.S. 7 p.; 3. T.E.P. 7 p.; 4. Kijk Uit G p.; 5. Stabiel 5 p.; G. Het Noorden 5 p.; 7. Ooster kwartier 2 p, ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen der Maandag gespeelde wedstrijden in de eerste divisie der Engelsche League luiden: Black poolPortsmouth 4—3. Wolverhampton Wan derers—Grimsby Town 2—0. Agenda voor Haarlem DINSDAG 24 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelconcert, 1920 uur. Ce- ref. Gent-, Parklaan 21: Ds. L. Rijksen, 19.30 uur. Concertgebouw: Jazz-show met medew. van Tom v. d. Stap en Annie Meeuwis. 20 uur. Schouwburg: „Vriendschap zij ons doel De distel. 20 uur. Kinderhuïssingel: Circus Saltarino. 20 uur. Rembrandt: Theater Plezier: „Dat is het toppunt". 14.30 en 20 uur. Palace: ..De twee zusters Kieh" (18 Luxor: „Het intieme leven van Hendrik VIII (18 j.). Deze twee 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken" (14 j.) 14.00, 16 30, 19.00 en 21.15 uur. City Theater: „Variété (18 j.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Concertgebouw: Piano recital van Willem Andriessen, 20 uur. Circus: 14 30 en 20 "uur. Schouwburg: „Herman Heijermans"„Vonnis geveld", 20 uur. Bioscopen als Dinsdag. In October zal tn NedeVland een aantal opvoeringen gegeven worden van Benjamin Brittens opera „De schending van Lucrelia". In Amsterdam worden 5 opvoeringen gegeven in Den Haag een. De componist zal de eerste Amsterdamsche opvoe ring zelf leiden. De minister-president zal Woensdag te En schedé de tentoonstel ling „Nederland in Oor logstijd" openen. Er worden radio- telefonische proefge sprekken gehouden tus schen Amsterdam en Batavia. De installatie in Batavia kan echter nog niet voor den regel- matigen dienst gebruikt worden. De brug over het Merwedekanaal bij Nig- tevegt is voorloopig on bruikbaar, doordat een zware zandgraafmachi ne door het brugdek >s gezakt. De Britsche Airbor- netroepen zijn voorne mens voor de schoolkin deren van Arnhem en Oosterbeek, die de gra ven van hun gesneuvel de kameraden verzor gen, studiebeurzen aan te vragen. Ten nadeele van een firma te Huizen zijn uit een opslagplaats 17 com plete nieuwe Engelsche fietsen gestolen. Bij een inval in een speelhol te Hilversum, cat geëxploiteerd werd door twee Hagenaars, zijn 28 personen gear resteerd. Er werd om zeer hooge bedragen ge speeld. Het K.L.M.-vlieg tuig ..Edam" is gister middag voor een speciale vlucht naar Zuid-Amen- ka vertrokken met 43 oassagïers. Een 16-jarig meisje, dat in Amsterdam op een rijdende tram wilde springen, viel en werd door den bijwagen over reden. Zij was op slag dooo. Het X.V.V. heett er bij de regeering op aan gedrongen de Spaan- sehe vei stekelmgen van de Oranjefontein" asyl- recht te verleenen en hun celluiaire opsluiting op te heffen. Het N. V. V. is bereid de verzor ging voor zijn rekening te nemen. In Twello zijn twee jongens aangehouden, d:e :n Enschedé een auto hadden gestolen. Het bleken twee in Duilsch land wonende Neder landers te zijn. De auto zou waarschijnlijk naar Duilschland gesmokkeld zijn. Op den zolder van Kn school in 's Herto- nbosch vonden vier jongemannen een sten- gun. Toen zij net wapen bekeken, gingen twee schoten af. waardoor de 2i-.iarige W. S. getroffen en gedood werd. Het vertrek van de mijnenvegers Jan van Gelder, Pieter Florisz en Abraham van der Hulst naar Ned.-Indië is uitgesteld tot 7 October. Een door de Duit- schers in 1941 uit de ha ven van Rotterdam ge roofde 5-tons kraan, wel ke onlangs bij Narvik in Noorwegen terugge vonden werd. is naar Rotterdam terugge bracht. Als opvolger van dr. II. I'. Iieineken is tot voorzitter van den raad van bestuur van het Amsterdamsche Concert gebouw gekozen jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. vice-president van den Raad van State. Haarlem en Omgeving Een gewestfeest van de J. V. O. en de A J. C. zal op 28 en 29 Sep tember te Haarlem ge vierd worden. Het pro gramma vermeldt o.m. een groot kampvuur en een tweetal avonden in het Concertgebouw, waar onder andere een leekenspel zal worden opgevoerd. Te Haarlem is weer opgericht de afd. Haar lem van den bond van petroleum-detaillislen. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Baan, voorzitter. P. van Roon, secret.. Koetsveldstraat' 6. Dalfsen. penn., D. Donker, tweede secreta ris en Van Haaren, twee de voorzitter. De collecte op 21 September ten bate van de Katholieke kinder uitzending bracht in to taal f 6235,22 op. De raad van Benne- brock vergadert a.s. Vrtjdag om 8 uur; de agenda vermeldt o.a.: aankoop van het perceel Bennebroekerlaan 5,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2