!en sprookje herleeft Vliegtuig voor de Willem Barendsz Op Schiphol is het eerste amphibievlieg- iuig voor de Nederlandsche Walvischvaart Maatschappij gearriveerd. Het vliegtuig draagt de kenletters PH-ANW en is van het zoogenaamde walrustype. Het is kana riegeel geschilderd, welke kleur, naar men zegt, de eenige is, die afsteekt tegen het wit van de poolstreken. Ook al een kotter met versche haring. Maandagmorgen was aan den afslag de kotter KW 94 met 155 manden versche haring. Deze kotter had het gewaagd, de verre reis naar de gronden te ondernemen, waar thans met den haringtrawl gevischt wordt. Het scheepje was een week op zee geweest en had veel met slecht weer te kampen. De KW94 is weliswaar een be trouwbaar schip, maar voor zulk een verre reis toch klein genoeg. J.l Donderdag was het goed vischweer en de eerste trek was raakhet net was tot barstens toe met haring gevuld. Maar het katoenen netje kon de vracht niet houden en het barstte dan ook, maar de bemanning slaag de er desondanks in. den inhoud grooten- deels aan boord te krijgen. Maar met het visschen was het afgeloopen. Het resultaat was trouwens meer dan bevredigend, n.l. een besomming van 2750. Vischaanvoer in Ostende Gedurende de week van 13 tot en met 20 September bedroeg de vischaanvoer in Ostende 1.142.406 K.G. met een opbrengst van 4746165 £r De aanvoer van versche haring bedroeg rond 1 millioen K.G. De prijs van de versche haring varieerde van 1.107.50 fr. per K.G. Ook in Ostende liet de kwaliteit van de aangevoerde haring veel té wensehen over. De goede kwali teit bracht gemiddeld 4 a 5 fr. per K.G. op. Deze week worden twintig haringschepen verwacht. Nieuwe Belgische trawlers Een dezer dagen zullen van de werven Boe] te Temsche (België) twee trawlers van stapel loopen, gebouwd voor rekening van de Pêcheries a VaDeur te Ostende, ter vervanging van de schepen, die in den oorlog verloren gingen, Het zijn de.Pasjeur en de Edison. Eenigen tijd later vólgen de Marconi en de Curie. Wanneer deze vier schepen alle moderne trawlers in de vaart zijn zal genoemde reederij haar voor- ooriogsche sterkte herkregen hebben. Onze sobere straatverlichting. Er wordt nog veel geklaagd over onze straatverlichting, die inderdaad op som mige plaatsen nog zeer „duister" is. Valt er. over de verlichting van de hoofdstra ten over het algemeen niet te klagen, an ders is dat met de zijstraten, waar soms op groote afstanden geen lichtpuntje te zien is. Een- onzer lezers stuurt ons thans een klacht over de slechte verlichting van de buurt ten Noorden van de Wilhelmina- kade. Het is hem opgevallen, dat er in IJmuiden-Oost een tamelijk goede straat verlichting is. Waarom kan Oud-IJmuiden niet voorzien worden van straatverlich ting? vraagt hij De klachten zijn zeer zeker gegrond, maar er valt voorloopig nog weinig aan te doen. Er geldt voor straatverlichting nog steeds een r-antsoen van 20 procent van het vóór-oorlogsehe gebruik, en daaraan moet de hand worden gehouden. Het gemeente bestuur zou ongetwijfeld gaarne den toe stand willen verbeteren maar voorloopig is daar geen kans op. Er zijn zeer zeker gemeenten, waar de toestand beter is dan in Velsen, maar dan is dit. in den regel mogelijk gemaakt, doordat, deze gemeenten een aanvullende gasverlichting of een eigen electriciteitsbedrijf hebben, In Oud- IJmuiden heeft men bovendien nog met kabelmoeilijkheden te kampen. Maar nu de rantsoenen voor de parti culieren enz. verhoogd worden en de be richten over onze kolenposïtie zoo gunstig luiden, zullen we maar hopen, dat er ook spoedig voor de straatverlichting wat meer stroom overschiet. Men kan er van over tuigd zijn, dat zoodra er meer licht ge geven kan worden, er ook meer licht komt en het dus niet blijft bij de sterretjes bo ven in den watertoren. VELSEN Lezing over Zonnevlekken. De Vereeniging „De Gieteling" heeft in groote lijnen haar winterprogramma vast gesteld, dat weer tal van interessante lezingen, goede concerten en tooneel- avonden bevat. Tot de kunstenaars, die voor „de Gieteling" zullen optreden be- hooren Cor Ruijs en Charlotte Kohier. De eerste avond wordt gegeven Donder dag 26 September. Dien avond houdt dr. Houtgast, directeur van de Sterrewacht der Rijks-Universiteit te Utrecht een le zing over „Zonnevlekken". De lezing wordt verduidelijkt met lantaarnplaatjes. Collecte voor Het Hoogeland. A.s. Woensdag wordt in onze gemeente een collecte gehouden ten bate van Het Hoogeland te Beekbergen. De Stichting Het Hoogeland stelt zich ten doel. steun te verleenen aan ontslagen gevangenen en maatschappelijk gestranden. De inrichting in Beekbergen beeft tijdens de bezetting enorm geleden, zoowel aan gebouwen als inventaris, zoodat financieele steun drin gend noodig is. SCHEEPVAARTBEWEGINGEN Venus. 19 van Ismir naar Ma'.ta; Ornan, 20 van Gothenburg naar Amsterdam: Stal 22 van Famagusta naar Piraeus; Orpheus, 22 te Valencia: Odysseus. 21 te Fiume; Theseus. 20 te Bona; Glory. 21 van Kopenhagen te Am sterdam; Vinga. 21 te Malta; Vulcanus, 21 te Jaffa; Regea. 21 te Kopenhagen; Govert Flinck. 20 te Port Elisabeth; Capelle, 20 van Port Elisabeht; Kedoe, 20 te Genua; Oranje, 21 te Amsterdam: Singkep, 22 te Amster dam; Tabinta. 21 te Batavia; Aert van der Neer, 22 te Bahia, uitreis. Agenda voor Velsen en Umuiden Dinsdag 24 September. Thalia: Pastor Hall. 7 en 9.15 uur. Rex Theater: Contrabande, 8 uur. Bioscoop De Pont: De zuster van zijn huisknecht, 8 uur. Woensdag 25 September. Bioscopen als Dinsdag. Concordia: Vergadering over den weder opbouw, 7 uur. Referendum over Fransclie grondwet op 13 October. De Fransche regeering heeft bij de creet bepaald dat het Fransche volk op 13 October a.s. zijn meening over het nieuwe grondwetsontwerp zal moeten uitspreken. De datum voor het referen dum werd bepaald zonder de tweede en laatste lezing van het ontwerp af te wachten. „Staakt den strijd" in China. Naar officieel te Nanking bekend ge maakt is, heeft generaal Foe-Tso-Yi (regeering) een telegram gezonden aan Mao-Tse-Toeng, voorzitter van de Chï- neesche communistische partij, waarbij den communisten verzocht wordt den strijd te staken en zich aan de zijde der Chineesche regeering te scharen. Het telegram werd verzonden op den voor avond van het offensief der regeerings- troepen tegen de groote communistische operatiebasis Kalgan. Volgens pers berichten hebben de nationalistische troepen Zaterdag de communistische basis Hotse in het Zuid-Westen van Sjantoeng ingenomen. Vervoerverbod voor eieren. Met ingang van 21 September is het ver voer van eieren verboden Tot dusverre was het vervoer van geringe hoeveelheden (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toegestaan. In het vervolg zul len slechts eieren mogen worden vervoerd, Indien d;t door de vereischte formulieren wordt gedekt Ongeveer 300.000 ton Duitsche munitie :s in ce Amerikaansehe zóne van Dultschland gebruikt voor den aanmaak van 8 a 9 dui zend ton nitrogeen voor bemestingsdoel einden. Andere explosieven worden gebruikt bij de productie van lucifers. IJMUIDEN Haring overvloedig Versche üisch schaarsck De aanvoeren van versche visch uit zee ;n de diverse aanvoer-havans zijn de laat ste weken zeer gering. De oorzaak hiervan moet in verschillende factoren gezocht worden. Een groote rol spelen namelijk de ongunstige weersomstandigheden, tenge volge waarvan de kustvisschers-vaartu;- ger. de treil-visscherij in het geheel niet1 kunnen uitoefenen. Dc- vangsten van deze vaartuigen bestaan hoofdzakelijk uit plat- visch. voornamelijk schol. Een andere oor zaak is ten deze is wel de voornaamste), dat nagenoeg alle stcomtreilers en schei- vischbooten van IJmuiden uit aan de treil- haringvlsscherii zijn gaan deelnemen, ter wijl ook de kleinere treilers, die tot voor korten tijd de schrobnetvisscherij uit oefenden een haring-trèilnet probeeren machtig te worden en eveneens deze vis- scherij gaan uitoefenen Hierdoor zijn de aanvoeren van versche haring inderdaad enorm geworden, terwijl de.versche visch- voorziening in het gedrang is gekomen en nagenoeg aan alle versche vischsoorten een nijpend gebrek is ontstaan. Rondvisch. onder andere schelviseh en kabeljauw is niet meer te koop. Tong en tarbot zijn sporadisch. Er wordt namelijk beweerd, dat de treilvisscherij op versche visch mo ment ee' niet loonend genoeg is. De zaak is echter deze, dat de haring-treilvisscherij meer oplevert, tenminste zoolang de maxi mumprijs voor versche haring kan gehand haafd blijven. Of dit zoo zal blijven, zul len de eerstkomende wekén moeten be wijzen, Reeds brengen de drijfnetharing- vissohers beduidend meer versche haring aan en indien de weersomstandigheden gunstig worden, zullen aanvoeren van ver sche visch niet achterwege blijven. Indien tie export met het overschot geen raad weet. zal de maximumprijs niet meer gehandhaafd kunnen worden met 't gevolg een prijsdaling en lagere besommingen, aldus de verwachting in Scheveningsche visscherijkringen. Niet onmogelijk is het dat dan weer de stoomtreilers aan de versche visch- vangst gaan deelnemen en de visch- aanvoeren verbeteren. Een visschersliaven zonder viscli. IJmuiden. eens de grootste visschers- haven van het Europeesche vasteland, dreigt een visschershaven zonder visch te worden en dat alleen door de verlokkin gen des harings. Nog slechts enkele traw-' Iers' van de thans varende vloot beoefe nen de gewone visscherij en dit bovendien met magere resultaten. En nu verdwijnen geleidelijk ook de loggers van het schol- letjes-tooneel, om ook achter de haring aan te trekken, zoodat de gewone vis scherij nog slechts wordt, uitgeoefend door een paar kusttrawlers, niet veel meer dan een paar loggers en eenige kustvisschers, die meestentijds door het slechte weer niet naar buiten kunnen. Alleen de komst van eenige Zweedsehe kotters zou eenige uit komst kunnen brengen. De markt bood Maandag weer den ge- bruikelijken aanbiik der laatste weken. De aanvoer bestond uit 6500 kisten haring en 500 kisten andere visch. Er wordt nu een deel van de aangevoer de versche haring gekaakt. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 6500 kisten versche haring en 500 kisten andere visch. De haringtrawlers besomden f 66299, de visch- trawler f 4272. Verdere besommingen: versche haring: KW25 f 10100. KW84 f 8828, KW94 f 2756. KW124 f 2876, KVV54 f5331; motoriogger: KW52 f 2063; kustvisschers: KW77 f 482. KW77 f 482. KWI0 f884. Poolsche trawler binnen. Alhier is weer een Poolsche trawler binnengeloopen. De trawler die ruim tien maanden in Ostende heeft gelegen om te j repareeren, zal hier een bemanning aan monsteren en deze week ter haringvis- scherij gaan. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 35) Juffrouw Falke en ik zullen onze uiterste best doen het Kerstfeest zoo stemmig mogelijk te maken, verzekerde Olsan, terwijl hij Vera met zijn blikken verslond. Grottkau kwam bij het vooruitzicht op zijn aanstaande reis naar de hoofd stad bijna in een uitgelaten stemming. Hij vertelde anecdotes uit zijn jeugd, hield Harry Olsan voor den gek en noemde hem een droge stokvisch. Met de noodige overdrijving beweerde hij, dat de jeugd van tegenwoordig de streken, die hij in zijn vlegeljaren had uitgehaald, nooit zou nadoen, omdat het haar aan aile roman tiek ontbrak. Ik ben juist geweldig romantisch aangelegd, verzekerde Olsan met een ver ongelijkt gezicht en zich daarop tot Vera wendend, vroeg hij: Zoudt u met mij niet een rómantischen arretocht door den ma neschijn willen maken, juffrouw Falke? Verliessalclo Hoogoven- bedrijf ruim 275.000 Tot nu toe werd meer dan 33 millioen afgeschreven. De balans en de verlies- en winstrekening van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken N.V., voorkomende in het zoo juist ver schenen jaarverslag, bevatten eenige interes sante cijfers, die als het ware een stukje ge schiedenis vertellen van dit groote bedrijf. Zoo leert een eenvoudig optelsommetje, dat van de oprichting af tot 31 Maait 1946 het totaal der afschrijvingen op fabrieksterrein en installaties, op 1 esei vedeelen en op grond bezit en woningen bijna f 33.2 millioen be draagt. Het totaal der afschrijvingen over het boekjaar 1 April 194531 Maart 1946 ten bedrage van f 1.411.287.81 kon geheel geput worden uit de koerswinst op vorderingen in dollars en ponden. De balans werd gedebi teerd voor een bedrag van ruim f7.8 mil lioen voor tengevolge van de oorlogsomstan digheden geheel verhielde of weggevoerde fabrieksinstallaties en goederen. 1-Iet bedrag dezer rekening verminderde met 2(54.612,22, wegens vervanging van eenige vernielde en weggevoerde goederen. De bedrijfsrekening sloot met een nadeelig saldo (zonder afschrijving) van f 188.333.01. de interestrekening leverde een verlies op van f 161.886.44 en voor belastingen werd f 255,000 gereserveerd. Na het uitbreken van den oor log bleek, dat op naar het buitenland in consignatie gezonden producten een winst was gemaakt van f 313.951; een aardig mee- vallertje. Het saldo-verlies bedroeg f275.264,80. welk bedrag is toegevoegd aan het bestaan de saldi-verlies van f 3.358.421. waardoor hel totale verlies op 31 Maart 1946 f 3.633.686 be draagt. Geen cijfers over de productie. Het overzicht van de directie bevat geen enkel cijfer over de productie; noch omtrent het 'hoofdproduct, noch omtrent de bijpro ducten worden mededeelingen gedaan, zoo dat het verslag voor de statistiek weinig waarde heeft. Alleen wordt opgemerkt, dal sinds het laatste verslag de omvang' van het bedrijf op ongeveer hetzelfde peil bleef; de toen verwachte uitbreiding der productie kon door uitblijven der daartoe noodige brand stoffen, niet zoo snel plaats vinden als was gehoopt en eerst kort geleden was de direc tie in staat, een tweeden hoogoven in werking te stellen. Hoewel aan de binnenlandsche be hoefte aan ruwijzer volledig kon worden voldaan, werd de vergrooting van den export nog tegengehouden. Een barakkenkamp bij de fabriek? De personeelvoorziening der fabriek 'blijft een moeilijk punt. Zij wordt verzwaard door het gebrek aan woonruimte en aan passende vetvoersmogelijkheid. De directie bevordert thans het tot stand komen van een barakken kamp bij de fabriek. Natuurlijk wordt de staking, uitgebroken in den aanvang van dit jaar in de afdeelir.g Walserij-Oost gememoreerd. De staking vond plaats, aldus het verslag, ten gevolge van een door de ovenmannen (12 van de 560 man personeel der afdeeling) opgeworpen conflict over hun belooning. welk conflict eerst na drie maanden kon worden beëindigd. Hierdoor ontstond een niet onbelangrijke vermindering der productie, terwijl de af levering van plaatijzer aan de binnenlandsche afnemers stagnatie ondervond. Bedrijf en afzet. Evenals voor den oorlog wordt met twee hoogovens gewerkt. De walserij en de bui- zenfabriek werken op volle capaciteit. Bij de cokesfabriek en de staalfabriek is dit nog niet het geval. Het verheugt de directie, te kunnen ver melden. dat zij de oude waardeering voor haar producten overal terug vindt, ook in den export, waar tegen bevredigende prijzen veel vraag' naar haar ruwijzer bestaat. Ook voor stalen blokken vond de directie in het ouitenland belangstelling, hetgeen dienstig is, zoolang de Nederlandsche walserlj-ln- dustrie nog niet in staat is, al het staal af te nemen. De „Cornells" weer naar zee. Na tien dagen voor reparatie van de schroef binnen te hebben gelegen; is de „Cornelis" weer naar de haringvisscherij vertrokken. HET VERKEERSONGEVAL OP DEN ENGELMUNDUSWEG. De Commissaris van Politie verzoekt ons nogmaals te herinneren aan zijn reeds eer der gedanen oproep tot ooggetuigen van I het verkeersongeluk op den Enge'.mundus- weg op 6 September j.l., waarin verzocht sverd. inlichtingen te verstrekken aan het I Hoofdbureau van politie. Merci, wees Vera zijn aanbod lachend af, ik heb al genoeg aan onze wandel ritten op klaarlichten dag! Harry Olsan toonde zich niet in het minst teleurgesteld door deze afwijzing, waarin hij veeleer een aanmoediging van zijn avances meende te bespeuren en het gesprek verliep dan ook verder zeer ge animeerd. Na de thee keerden Grottkau en Olsan naar hun landgoed terug, terwijl Vera met jonkheer Falke de gebruikelijke partij schaak speelde. Daarna ging men aan ta fel, waarbij, zooals gewoonlijk, weinig werd gesproken en na het diner trok Remus Falke zich in zijn eigen kamer te rug. Ook Vera begaf zich naar haar ap partementen, De kamenier verscheen om haar bij het uitkleeden behulpzaam te zijn, maar Vera stuurde het meisje weg met dc boodschap, dat zij haar over een uur terug verwachtte. Zij wilde nog aan haar moeder schrijven en weldra was zij geheel in deze bezigheid verdiept. Toen zij hiermeé gereed was, las zij dien brief nog een6 door. Lieve Mama! Het gevaar, dat Jens Grottkau mij hier als de kleindochter van Falke zou aan treffen. is gelukkig weer geweken. Zoo juist vernam ik, dat noch hij, noch zijn vriend Grundtvig Baggesen Kerstverlof krijgt, zoodat er van het voorgenomen bezoek aan den Falksburchi niets kan komen, Zooals is reeds schreef, heb ik me wer kelijk ongerust gemaakt. Natuurlijk is het lichtelijk overdreven van een „gevaar" te spreken, maar voorloopig dunkt het me toch beter dat ik hier niemand uil cle Elmshornsche contreien ontmoet, omdat de gevolgen van een dergelijke verras sende ontmoeting nu eenmaal nooit te overzien zijn. Enfin, vóór Maart of April ik weet niet uit mijn hoofd op welke data Paschen het volgend jaar valt is daar nu geen sprake meer van en tegen dat tijdstip hoop ik mijn ..groot papa" tot een reisje naar de Rivièra of een ander uitverkoren plekje op dit tra nendal te bewegen. Een afleiding zou me bijzonder goed doen, want op den duur is het gruwelijk vervelend. Mocht ik Falke bereid kunnen vinden aan dezen vurigen wensch van zijn beminde klein dochter gevolg te geven dan zou ik dus Grottkau opnieuw uit den weg kunnen gaan en voor de rest moeten we dan maar afwachten. Wie weet, of Grottkau en zijn brave vriend vandaag of morgen niet op een of ander oorlogsschip worden ge plaatst, dat naar het andere eind van de wereld vaart. De Kerstdagen beloven nu uitermate gezellig te worden. Ik blijf hier alleen met grootpapa in gezelschap van een jon geling, die als volontair op het landgoed van Grottkau werkzaam is en naar den naam Harry Olsan luistert. 1-Iel is welis- I waar geen licht, maar ik geloof, dal: hij braaf op weg is zijn hart aan je onweer staanbare dochter te verliezen en eer lijk gezegd vormt hij het eenige licht punt in dit stierlijk vervelende nest. Bo vendien heeft hij geld als water want hij stamt uit een rijkelijk met aardsche goederen gezegende familie. Zijn vader is grootindustrieel en schijnt zoonlief met opzet naar het platteland te hebben ge stuurd om hem van een ietwat lichtzinni- gen levenswandel te cureeren. Blijkbaar verwacht hij, dat er van den dagelijkschen omgang met koeien en varkens een ver edelenden invloed op zijn eenigen telg zal uitgaan. Zoover ik kan beoordeelen. zal de oude heer in deze verwachting worden teleurgesteld en blijft Harrv ten eeuwigen dage de frivole jongeling zonder bepaalde ambities, een weelde, welke men zich als eenige zoon van een welgestelden papa nu eenmaal kan veroorloven. Met Kerstmis, het feest voor gevoelige naturen, hoop ik een nieuwen aanval te doen op 't hart van mijn adellijken groot papa. Geloof me. mama, aan mij zal het. 'waarlijk niet liggen, maar voorloopig houdt hij zich nog steeds min of meer op een afstand. Ik weet niet waarom! Af en toe vrees ik m'n geduld, da*, wel op een zeer zwaren proef wordt gesteld te zullen verliezen, maar dan dwing ik me zelf maar weer tot kalmte en nuchter overleg. De oude heer zal tenslotte wel niet eeuwig blijven leven en het voor uitzicht hier eens als eigenares van den Falksburcht den scepter te kunnen zwaai en, vergoedt veel. Als het hiei maar niet zoo hopeloos saai en vervelend was! Laat spoedig weer iets van je höoren mama en wees tot zoolang hartelijk ge groet van je dochter Vera. ("Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3