IJmuider Courant Staiin geeft zijn meening Nul voor schoenen Het woord ,Regeermg zal zich met laten dwingen flle Jaargang No. 18440 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724.. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercbooiu Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— 9,Geen werkelijk gevaar voor oorlog, vriendschappelijke samenwerking mogelijk en geivenscht" In een vraaggesprek niet Alexander Wertli, een Britsch dag bladcorresik»iident In Moskou, heeft Stalin verklaard, dat het gepraat over een nieuwen oorlog de bedoe ling had, oorlogsbcgrootingen op peil te houden en demobilisatie te vertragen. „Ik geloof niet aan een werkelijk gevaar voor etui nieu\l%n oorlog", aldus moet Stalin gezegd hebben. „Voornamelijk militaire en politieke agenten van geheime diensten en hun weinige aanhangers schreeuwen over een nieuwen oorlog. Dat komt in hun kraam te pas, al was het alleen maar om sommige naïeve politici onder hun tegen standers met den oorlogsboeman schrik aan te jagen en linn regeeringen behulp zaam te zijn bij liet afpersen van concessies uit die tegenstanders. Voorts om eenigen tijd lang een vermin dering van oorlogsbegrootingen in hun landen te verhinderen en de .demobilisatie te vertragen om een snelle stijging van werkloosheid in hun landen te remmen. Men moet scherp onderscheid maken tus- schen de geruchten over een nieuwen oor log en het werkelijk gevaar van een nieu wen oorlog, dat nog niet bestaat." In ant woord op de vraag: „Denkt u, dat Groot- Brittannië en de V. S- in vollen ernst be zig zijn met een kapitalistische omsinge ling van de Sovjet-Ur.ie," antwoordde Stalin: „Ik geloot' niet, dat de leidende kringen in Groot-Brittannië en de V.'.S. in staat zijn een kapitalistische omsingeling van de Sovjet-Unie, zeifs indien zij dat zouden willen, te bereiken." Andere vragen en antwoorden, welke door radio Moskou zijn uitgezonden, lui den: Wallace's idee. Vraag: „Kunnen, om Henry Wallace te citeeren. Engeland, West-Europa en de V, S. gelooven, dat de Sovjet-politiek in Duitschland niet als een wapen van Rus sische eerzucht tegen West-Europa ge richt zal worden?" Antwoord: „Ik houd het voor onmogelijk dat de Sovjet-Unie Duitschland kan ge bruiken als een middel tegen West-Europa en de V. S. Ik houd dit voor onmogelijk, niet alleen omdat de Sovjet-Unie' met Groot-Brittannië en Frankrijk door een overeenkomst van wederzijdschen bijstand tegen Duitschland verbonden is en met de V. S. door besluiten van de conferentie van Potsdam, maar ook, omdat een derge lijke politiek van de Sovjet-Unie zou be- t'eekenen, dat zij haar fundamenteele na tionale belangen zou prijsgeven. Kort samengevat is de politiek van de Sovjet- Unie ten opzichte van Duitschland in de eerste plaats gebaseerd op demilitarisatie en democratiseering van Duitschland, die naar mijn meening een van de belangrijk ste waarborgen voor het grondvesten van een duurzamen vrede vormen." Vraag: ,,W-at is uw meening omtrent de beschuldigingen, volgens welke de politiek der communistische partijen van West- Europa door Moskou zou worden voorge schreven?" Antwoord: „Ik zie deze beschuldigingen, die absurd zijn, als een overblijfsel van de propaganda van Hitier en Goebbels". Vrpag: ..Gelooft u in de mogelijkheid van een vriendschappelijke en blijvende samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche democratieën, ondanks ideologische verschillen en in „vriend- schappelijken wedijver" tusschen twee stelsels, zooals Wallace in zijn rede zeide? Antwoord: „Daar ben ik volkomen va: overtuigd." Vraag: ..Tijdens het bezoek van een dele gatie van de Labour-partij aan de Sovjet- Unie, heeft u, naar ik meen te weten, het verlangen naar vriendschappelijke betrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot' Brittannië te kennen gegeven. Wat zoi tot het tot stand brengen van die betrek kingen kunnen leiden?" Antwoord: „Ik ben overtuigd van de mogelijkheid van vriendschappelijke be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie er Groot-Brittannië. Het verstevigen var politieke, cultureele en handelsbetrekkin gen tusschen beide landen zou daartoe in aanzienlijke mate bijdrager.." Vraag: „Gelooft u. dat het monopolie der V. S. van de atoombom, een der voor. naamste bedreigingen van den vrede is?' Antwoord: „Ik geloof niet, dat de atoom bom zoo'n machtig wapen is. als sommige politici ger.eigdzijn te meenen. Atoom bommen zijn bedoeld om menscnen met zwakke zenuwen te intimideeren. Zij kunnen echter een oorlog niet beslissen, omdat zij hiervoor niet voldoende zijn. Het alleen-bezit van het gehefm der atoombom vormt een bedreiging. Er staan echter twee dingen hiertegenover: Het kan niet van langen duur zijn en het gebruik van de atoombom zal verboden worden." Russisch voorstel van de baan In den Veiligheidsraad is gisteren ge stemd over de vraag of het Russische voor stel, dat rapport eischte van alle staten over de sterkte van hun troepen op vreem den bodem, op de-agenda zou moeten wor den geplaatst. Er werden twee stemmen voor en zeven tegen uitgebracht, zoodat het Russische plan, dat gekenschetst werd als een politieke zet, niet doorgaat. Frank rijk en Egypte onthielden zich van stem ming, Polen en Rusland stemden voor. Groote Vier stellen tijdslimiet De vier ministers van Buitenlar.dsche Zaken van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk hebben in hun bijeenkomst van gisteren besloten dat de plenaire zit tingen der Parijsche Vredesconferentie zullen moeten geëindigd zijn op J5 Octo-. ber. Tevens bepaalden zij als sluitings datum van het werk der commissies 5 October. Bij de eerste plenaire zitting op 5 Oc tober zullen de aanbevelingen der com missies aan den raad van ministers wor den voorgelegd, die dan een begin zal ma ken met de bestudeering ervan. is aan. Na 12 October zullen de plaatselijke distributiediensten op nader vast te stellen data in die maand een schoenenbon uitrei ken aan hen, die sedert 1 Januari 1945 nog geen schoenenbon hebben ontvangen en wier stamkaartnummer eindigt met het cjjfcr 0 (nul). Met het uitreiken begint men niet aan het begin van de maand, omdat de winke liers de gelegenheid moeten krijgen, hun sterk geslonken voorraden op peil te bren- Houtrust-betooging zonder Partij van den Arbeid Zaterdag zou op initiatief van de ver- eeniging NederlandIndonesië in de Hou-trusthallen te Den Haag een massa meeting worden gehouden. Het federatie bestuur van de Partij van den Arbeid heeft aan den voorzitter van het comité van actie voor deze Houtrust-betooging medegedeeld, dat de Partij van den Ar beid door-de houding van de Communis tische partij, die zich blijkens een publi catie in „De Waarheid" van gisteren vol komen tegenover de regeering Beel heeft gesteld en haar aftreden eischt, zich ge noodzaakt ziet om zich volkomen los te maken van de voorbereidingen tot deel neming aan de demonstratie en betooging van 28 September a.s. Oolc de Haagsche Bestuurde-rsbohd, de Vrouwenclub van de Partij van den Ar beid, de Nederlandsche Volksbeweging en de A.J.C. hebben zich terug getrokken. Wijnaendts Francken: Men moet over een groote woordenschat beschikken om zich kort te kunnen uitdrukken. Haring naar Rusland Door bemiddeling van de Nederland- sche regeering kan de Reeders-ver- eeniging voor de haringvisscherij tien millioen kilogram gezouten haring leveren aan Rusland. De leverijig zal geschieden in zooge naamde Schotsche vaten'' met 115 kilogram netto vischgewicht. Negen tig a honderdduizend vaten zullen in vier partijen naar Rusland verzonden worden. De commissie voor Europeesche aangelegenheden Bij onderzoek is ons gebleken dat in de Internationale Commissie voor bestudee ring van Europeesche aangelegenheden, die zooais wij op gezag van Reuter in ons blad van Maandag j.l. meldden, een docu ment aan „verschillende regeeringen" heeft overhandigd waarin de vorming van een Europeeschen Statenbond noodzake lijk werd genoemd, op dit oogenblik geen Nederlandsch vertegenwoordiger meer zitting heeft. Onze minister van Staat, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland heeft reeds meer aan een jaar geleden ontslag ge nomen als lid van die commissie, zoodat genoemd document geacht moet worden uit te "gaan van vertegenwoordigers van vijf landen, te weten: Engeland. Dene marken, België, Frankrijk en Noorwegen. Vliegrampen allerwége Mexico, Ch ina, Ierland en Tripolis De maand September houdt een droevig record van ernstige vliegtuigongelukken. Na de ramp met den Belgischen Skymaster op New-Foundland,waarbij 27 personen om het leven kwamen, stortte Donderdag een Lancaster van de R A-F bij Homs in Tri polis heer. waarbij 25 menschen werden gedood. Een Dakota van de R.A.F. is gis teren in China, bij het eiland van Hong kong, te pletter gevlogen tegen een heu vel. welk ongeluk 19 menschenievens kost te. Op het vliegveld Shannon in' Ierland brak een Constellation bij de landing in tweeën. Op 100 K.M. van de stad Mexico stortte eergisteren het vliegtuig van den Amerikaanschen ambassadeur in Veracruz door motorstoring in een da! neer. De twee piloten vonden den dood. Opbouw van een Nederlandsche filmcultuur Gedurende de komende periode, waarin een Nederlandsche filmcultuur zal dienen te worden opgebouwd, moeten er moge lijkheden zijn voor het steunen van de vervaardiging van uit kunstzinnig en cultureel oogpunt waardevolle films, waarvan te verwachten is, dat zij niet rendabel gemaakt zullen kunnen worden. Hierbij is gedacht aan het verstrekken van beperkte subsidies ter overbrugging van moeilijkheden. Voorts zal er moge lijkheid moeten zijn om het experin^ot en de initiatieven, die voor de Nederland sche filmcultuur waardevol zijn en waar van de financieele consequenties een be lemmering vormen, aan te moedigen, al dus de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in de toelichting op de rijksbegrooting 1947. Voor den opbouw van een Nederland sche filmcultuur is. ten einde in het gebrek aan ervaring hier te lande te kun nen voorzien, voor de daarvoor in aan merking komende krachten studie, vooral ook in het buitenland onontbeerlijk. Te dien einde is een matig bedrag hiervoor uitgetrokken. Weerbericht In den ochtend plaatselijke mist. Meest licht bewolkt met zwakke wind. Vrij warm. Tijdens de eendagsstaking van Amsler- ddmsch gemeente-personeel werd gis teren een betooging gehouden, waaraan vooral trampersoneel deel nam boven ste foto). De betooging verliep over het algemeen ordelijk. Ook kei inschepen, van de voor Indië bestemde troepen aan boord van het m.s. „Boissevain" had een rustig verloop. Het schip verliet onge stoord de haven (onderste folo). Minister Jonkman verklaart in een radiorede, dat de Nederlandsche troepen in Indië onmisbaar zijn De minister van Overzeesehe Ge'oieds- deelen. mr. J A. Jonkman, heeft gister avond naar aanleiding van de actie tegen de troepenuitzending naar Indië een radio rede gehouden, waarin hij zeiae, dat deze actie op een misverstand berust. Men "Strijdt voor vreedzaam overleg en over eenstemming tot beslechting van het Ne derlandsen-Indonesisch geschil en men verzet zich tegen wapengeweld, dat het rndonesische vrijheidsverlangen zou wil len onderdrukken. Beide doelstellingen zijn echter even goed die van de regee ring. hetgeen zij bij de uitzending der Commissie-generaal naar Indië uitdrukke lijk heeft doen uitkomen. De minister herinnerde er aan. dat de Eerste Kamer op 30 Augustus haar vertrouwen in het regeeringsbeleid heeft uitgesproken door een motie, waarin opschorting der troepen uitzendingen werd verzocht, te verwer pen met 39 tegen 4 stemmen. De Neder landsche troepen in Indonesië zijn nooaig om veiligheid en recht te waarborgen. Tienduizenden Nederlanders, hónderddui zenden Chineezen en miilioenen Indone siërs verwachten dat Nederland zijn taak in Indonesië zal blijven vervullen en zijn internationaal vastgelegde medeverant woordelijkheid zal biijven dragen. De hulp van Nederlandsche troepen is onmisbaar, ook al mochten de onderhandelingen ertoe leiden, 'net vuren te staken. Voordat in een nieuwe" rechtsorde de Indonesiërs, zoowel cie staan aar. de zijde van de republiek als die Malino huldigen. 3lsmede alle andere bevolkingsgroepen veiligheid en recht heb ben herwonnen, hebben Nederlandsche troepen mede tot de schepping dier nieu- we rechtsorde bij te dragen, wellicht al- leen al door het eenvoudige feit van hun aanwezigheid. Tenslotte maande de minister degenen, die thans actie tegen de regeering voeren, zich te bezinnen. Plet is een aemoerajische regeering, die voor haar beleid verant woording schuldig is aan de Nederlandsche Staten-Generaa! en die bereid is haar be leid aan de Nederlandsche publieke opinie te verklaren. Het Nederlandsche volk zou het in 'overgroote meerderheid niet aan vaarden. dat zijn regeerir.g zich op onwet tige wijze zou laten dwingen, haar plicht- te verzuimen en zich van haar plaats te laten verdringen. Eveneens een staking bij de Hoogovens De stakingsbeweging, waarbij als reden de uitzending van Nederlandsche militai ren naar Indië opgegeven wordt, heeft zich ook uitgebreid tot de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken ie Velsen. waar gisteren in den loop van den middag de arbeiders van Waise- rij-Oost het werk neerlegden en de nacht ploeg van deze walserij niet aan het werk ging. Heden heeft de staking zich tot andere afdeelingen uitgebreid. Enkele zijn echter nog in vollen gang. terwijl op andere een vrij groot aantal arbeiders aan het werk is gebleven. Het werk aan de bui tenhaven ligt geheel stil. Aan den cokes- oven wordt alleen gewerkt ten behoeve van de gasvoorziening van de omliggende gemeenten. Ten gevolge van deze staking kan dus de Mekog geen gas ontvangen, waardoor ook dit bedrijf stil li£t, hoewel de ar beiders hiervan voltallig opgekomen zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1