Verandering Actie van Britsche troepen in Griekenland mogelijk Cle Jaargans: No. 18442 I 11 "fl /if8*3! ff*6** 1&* #T*%. "1 IT "V* /#*^T Vrii«kw? 3* September 1040 Bureaux: Keuuemerlaan 154. ill UL 1 LI W 1 >-/ Li 1 LA 1 1 L """'fL.d,! S"ChU°2 IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houutr. 93 KetineitlCr Editie V3I3 HaarlelWS Dagblad Abonnementen: p. week 31 et Telefoon 10724- Directeur-Hoofdredactenr: Robert Peereboom per kwartaal f 4.— HET wordt merkbaar, dat een verande ring in de heerschende opvattingen in treedt. Wij zijn ver genoeg van den oorlog geraakt om tot velerlei bezinning te komen. Het Nederlandsche volk begint weer zichzelf te worden Het is niet meer vervuld van den wraaklust, die een jaar geleden in woorden zoo sterk naar voren kwam. Het is ook in andere opzich ten bedaard. Bij traditie en in groote meerderheid is het een bedaard volk. De onwil, die het na de bevrijding vervulde en die er bijvoorbeeld toe leidde, dat tal- looze menschen een ander beroep dan hun eigen wilden gaan uitoefenen en dat tal- looze anderen wenschten te emigreeren, is verdwenen. Mededeelingen van diegenen, die kortere of langere bezoeken aan het buitenland hebben gebracht, hebben daartoe bijgedragen. Want het blijkt daar ook lang niet alles te wezen. Men is voorts toe de verdrietige ontdekking gekomen, dat een oorlog meer vernielt dan menschen- levens en huizen, dat zij niet alleen het maatschappelijk bestel ontwricht, maar ook het evenwicht in vele menschen ver stoort en dat dus aan alle zijden hersteld en achterstanden ingehaald moeten w den. Het is teekenend voor de ingetreden verandering in de heerschende opvattin gen, dat men niet meer voortdurend de vraag hoort „Hebben ze nu nog niets ge leerd?" De oorlog voert den mensch niet op tot beter begrip of hooger levensopvat ting, maar schaadt hem. Nederland begint nu zooveT te komen, dat het met herwonnen bedaardheid de werkelijkheid onder oogen kan zien. Dat het inmiddels zijn normale democratische bestuurs-instellingen teruggekregen heeft, draagt daartoe bij. Het ontdekt tevens dat het vele dure en hinderlijke verlengstuk ken, die het bestuursapparaat nog aan kleven, zoo spoedig mogelijk moet zien kwijt te raken. Maar ons proces der bezinning Is niet voltrokken. Er hapert nog veel, niet het minst aan den wil tot samenwerking en aan sociaal gevoel. De wetenschap, dat wij in een miserabele financieele positie ver- keeren en een zwaar verarmd volk zijn, begint pas door te dringen. Het begrip, dat er inderdaad hard gewerkt zal moeten worden, om behalve het moeilijke herstel althans een deel van die vernieuwing te kunnen bereiken, waarover zooveel ge schreven en gepraat is, is nog maar een kleine minderheid deelachtig. En het in zicht, dat het strfgge volharding en arbeid eischt om een goed vakman te worden, dat menschen met een goeden ondergrond van algemeene kennis een streep voor heb ben in het leven en dat de lanterfanters od den duur onveranderlijk het loodje leg- gen, schijnt bij een aantal jonge menschen te ontbreken. Diegenen onder de jongeren, die hun op leiding opgeven, of om den haverklap van betrekking veranderen, zoodat zij nergens gewaardeerd worden en geen grondige er varing opdoen, of die de lijn trekken zon der te beseffen, dat hun noteering met den dag daalt, schaden de gemeenschap en zichzelf. Bij de verandering, die zich in de heerschende opvattingen voltrekt, begin nen zij ook steeds meer in de gaten te loopen. Men vindt hen niet slim en handig, zooals zij zichzelf vinden. Men heeft voor hun houding zekere minachting, die zich eerst tot een tikje bepaalde, maar ge stadig tot een grooten, harden tik groeit. En die tik zal tenslotte pijnlijk op hun hoofden neerkomen. Want straks zulen er niet zoovee! baan tjes meer te krijgen zijn. Werkgevers en bedrijfschefs, nu al achterdochtig jegens sollicitanten die een reeks betrekkingen achter zich hebben, zullen weer allen om een goede opleiding en goede getuigschrif ten vragen. Blijkt die eerste te ontbreken of blijken de getuigschriften onbevredi gend te zijn, dan zullen anderen onverbid delijk voorgaan. Niet alleen, onverbidde lijk, maar ook terecht. Er zijn dingen, waarin de wereld nooit verandert Daartoe behoort het harde feit. dat wie iets bereiken wil daarvoor moet vechten en zich zijn plaats waard toonen. Anders wordt hij verdrongen door hen, die harder werken, bekwamer zijn en meer volharding en menschenkennïs hebben dan «hij. Zoo gaat het nu en zoo is het altijd ge gaan. Sommigen schijnen te meenen. dat een era is aangebroken waarin de gemeen schap ervoor moet zorgen, dat zij een goed inkomen en een behagelijk baantje hebben. Zij vergissen zich. Dat zal de gemeenschap nooit doen. Nieuwe politieke stelsels zul len het ook nooit doen. Het treffendste bewijs is wel Sovjet-Rusland, omdat velen daar iets anders van verwacht hebben. Het oude recept blijkt pok daar te gelden In zooverre zal de na-oorlogsche wereld verschillen van de voor-oorlogsche, dat zij met de lanterfanters en de lieden, die ge brek aan volharding toonen. nog minder geduld zal hebben. Want zij zal zooveel meer moeten doen en zoo weinig geld voor luxe kunnen missen. Spoedig zullen wij mislukten tegen komen. die zich bitter zullen beklagen over de hardheid en onrechtvaardigheid hunner medemenschen. De toekomst zal hard zijn voor lanterfanters Maar niet onrechtvaar dig, want zij zullen het leven hebben mis kend. Het eischt werk. R. P. Minister Van Kleffens zal vóór de opening van de Assemblée der Vereenigde Naties op 23 October een bezoek aan Neder land brengen, teneinde besprekingen te hou den met zijn. ambtgenooten. Macedonië het „Grieksche Azerbeidsjan' ïn officieel© leringen te Londen wordt volgens United Press de mogelijkheid ouder liet oog gezien dat de Brilóchc troepen In Griekenland ten gunste van de Grieksche regeeringr tussoheiibclde zullen komen zoodra, mocht blijken dat de linksche rebel len een „grootseheepsche ondersteuning ontvangen van Albanië en Joegoslavië," Een zegsman van de Britsche regeering deelde Donderdag mede dat liet terugtrek ken van de Britsche troepen uit Griekenland door den staat van burgeroorlog welke in dat land bestaat, onmogelijk wordt gemaakt. Hij verklaarde verder dat do Britsche troepen in laatste instantie verantwoordelijk zijn voor de handhaving van wet en orde in Griekenland. Be vin en Byrnes hebben iu Parijs den toestand in Griekenland besproken. Koning Ceorge houdt Zaterdag zijn intocht De Britsche regeering bestudeert zorg vuldig de rapporten der Grieksche regee ring over de revolte in Macedonië en Thes- salië. De Britsche regeering erkent, aldus de woordvoerder, dat Griekenland door zijn door de communisten gedomineerde nabuurstaten aan een zenuwenoorlog wordt onderworpen, welke deel uitmaakt van een uitgebreider, internationalen strijd tusschen de Sovjet-Unie en de Westersche mogendheden. In officieele kringen Londen beschouwt "men Macedonië als het Grieksche „Azerbeidsjan". Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken weigert te onthullen hoeveel Britsche soldaten zich in Griekenland be vinden. Het cijfer „vijftigduizend" dat ih de pers genoemd is, is volgens een goed- ingelicht zegsman „overdreven". De gevechten. Het linksche offensief breidde zich Don derdag uit langs de grenzen van -Joegosla vië en Albanië. Verspreide gevechten wor den gerapporteerd uit het Pindusgeöergte. Het Grieksche regeeringsteger stuitte o.a. op een vrij sterke linksche' strijdmacht te Gravena, 22 mijl ten Noordwesten van Diskati. De gehèele Grieksche pers houdt zich bezig met de rede van Tsaldaris. waar in deze zeide dat de rebellen steun krijgen van Joegoslavië en Albanië. De linksche pers maakt de aantijgingen van Tsaldaris belachelijk en zegt, dat men hier met een binnenlandschen Griekschen strijd te doen heeft. In dè Grieksche hoofdstad wordt bekend gemaakt, dat troepen van de vijftiende Grieksche divisie de stad Deskati, dertig mijl ter. Noordwesten van Larissa. op de linksche strijdkrachten, die de stad seder: Dinsdag controleerden, heroverd hebben. Aan de aankondiging wordt toegevoegd dat aan de rebellen zware verliezen zijn toegebracht Fransche grondwet een stap verder De commissie der Fransche partijlei ders heeft, volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van het gewijzigde ontwerp der grondwet voor de vierde Fransche republiek, aldus wend gister middag van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen. Het ontwerp gaat thans naar de grondwetscommissie, welke het moet gereed maken voor aanbieding aan de voltallige vergadering. De Nationale Vergadering zal het dan zelf bespreken en er over stemmen. Van betrouwbare zijde verneemt Un. Press da: koning George van Grielcenliand zich Vrijdag per vliegtuig naar een bui- tenlandsche haven zal begeven. Hier z31 de koning zijn broeder Paul ontmoeten, waarna beiden zich aan boord van een Griekschen torpedojager zullen begeven: De feestelijke intocht van den koning te Athene zal Zaterdag of Zondag geschie den. De Grieksche premier Tsaldaris ver klaarde tegenover de pers. dat de Griek sche reeeerir.g volgens de constitufcioneele procedure Zaterdag onmiddellijk na de aankomst van den koning zal aftreden. Hij hoopte belast te worden met de reorgani satie der regeering. waarna hij volgende v/eek Donderdag naar Parijs zou kunnen vertrekken. Weerbericht OVERDRIJVENDE WOLKENBANKEN. Geldig v.irr Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Plaatselijk ochtendmist Overigens overdrijvende wolkenbanken, bier en daar met regen en op enkele plaatsen zelfs met wat onweer. In het Westen van het land iets lagere temperatuur dan van daag. in het overtge gedeelte wenug ver andering van temperatuur, zwakke tot matige wind cusschen Zuid-West en Zuid- Oost, Onderhandelingen in Batavia aanstaande Binnen enkele dagen op het Britsche consulaat V In Batavia is heden een Indormsisch delegatie onder leiding van Sjahrir ge arriveerd voor onderhandelingen met de Commissie-generaal. Lord Killeara is van plan binnen enkele dagen de eerste bij eenkomst te arrangeeren, waarschijnlij! op het Britsche consulaat te B3tavia. Evaeuatie gaat door. Heden zijn in 3a:avia weer 550 Neder landsche en Ir.do-Eu ropeesche geïnter neerden gearriveerd uit de Indonesische kampen, als eerste groep na twee maan den stagnatie. Zij verkeerden in redelijk- góeden toestand. Drie voorwaarden van de Indonesiërs, Donderdag werden de besprekingen tus- ichen de republikeinen en geallieerden in Indonesië over wapenstilstand opnieuw uitgesteld. Sjarifoedin heeft in een ra diorede mededeeling gedaan van de voor waarden, onder welke de republikeinen bereid zouden zijn de vijandelijkheden te staken: Een wapenstilstand voor geheel Indo nesië; de onmiddellijke opschorting van hst transport van Nederlandsche troepen naar Indonesië: de staking van de blok kade te land, ter zee èn in de lucht. Hef woord is aan. Hoaoré de Balzac: In alles ontvangt men slechts in verhouding tot wat men ge.eft. Een vrachtauto met goederen, bestemd voor den Nederlandschen walvisch- vaarder „Willem Barentzis vlak bij den ingang van de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij in de lwofdstad, gegrepen door een motorwagen van de Noord- Zuidhollandschs Tramweg Maatschappij en gekraakt. Ook de tram werd ernstig beschadigd, maar er waren geen gewonden. De Gaulle president Volgens den diplomatieker! redacteur van de „Liberation" schijnt het zeker te zijn, dar generaal De Gaulle bereid is de bevoegdheden van president der Fransche republiek op zich te nemen. De Gaulle is van meening. dat -ie omstandigheden, zoo wel in het binnen- als buitenland over enkele maanden zoodanig zullen zijn. dat men hem tot staatshoofd zal benoemen De generaal zal zich niet aan „zijn historische zending" onttrekken, zegt het blad. Prins Bernliard naar Parijs Prihs Bernhard zal Zondag met een eigen vliegtuig uit Nederland naar Pa rijs vliegen. Maandag 30 September zal de Prins een wapenschouw afnemen op het „Cour d'Honneur des Invalides". De minister van Oorlog Michlet. zal Prins Bernhard een hooge onderscheidiruef uit reiken Na deze plechtigheid legt de Prins bi: de Are de Triompne een ualm- tak neer. Vervolgens zal hij aanzitten bi; eer. Lunch, te geven, door minister president Bidault. Dinsdag 1 October wordt de Prins te Soesterberg terug verwacht. Truman's kort commentaar Toen men president Truman vroeg om zijn meenir.g over de antwoorden welke Stalin een Britschen correspondent heeft gegeven op vragen aangaande den wereld toestand. antwoordde Truman: „de' ant woorden spreken voor zichzelf." Veiligheidsraad maakt balans op De Veiligheidsraad is gisteren in be sloten zitting bijeen geweest ter bestu deering van het veï>lag van de werk zaamheden van dan raad over het tijd vak van 17 Februari tot 15 Juli 1946. da - aan de algemeene vergadering der U.N.O. zal worden aangeboden. Het werd met algemeene stemmen goedge keurd en zal worden gepubliceerd nadat het aan de Leden van de Vereenigde Volken zal ziin medegedeeld. Projectiel in smeltketel veroorzaakt ontploffing In een kopergieterij te Schiedam heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, welke aan der. 41-jarigen gietersbaas M. R. het lever, heef: gekost. Waarschijnlijk heef: zich tusscher. het koperafval in den. smeltketel eer. projectiel bevonden. De ke'-e! vloog uit elkaar, waarbij R. levens gevaarlijk gewond werd. He', fabrieksge bouw kreeg ernstige schade. R. is later in het ziekenhuis overleden. Congres vam distributie- personeel Onder het distributlepersoneel heerseht mo menceel onrust, waarvan de ontslagen we gens inkrimping, reorganisatie en concen tratie en het ontbreken van eenigerlei vorm van rechtspositie de voornaamste oorzaken, zijn. Deze ambtenaren hebben gedurende de moeilijkste jaren van de bezetting en ook daarna hun beste krachten gegeven aan het distributie-apparaat, hetwéUt. ofschoon door het publiek niet altijd-gewaardeerd, nu een maal r.oodzakeiijk was in het belang van hei: Nederlandsche volk. Eert gedeelte van hen werd reeds overge nomen door het particuliere bedrijfsleven- Maar zoolang de economische toestand vaii ons land nog niet normaal is, zal er een mo dus gevonden moeten worden om de overige ambtenaren te vrijwaren voor ontijdig ont slag. Ten einde zich hierover uit te spreken en een standpunt te bepalen, heelt de Ver- eeniging van Distributie-personeel (n Neder land, die het overgroote deel van het distn- buUepersoneel van hoog toe laag omvat Uï «mo leden) en reeds meer dan eens met de Overheid heeft geconfereerd over de rechts positie van dit personeel, besloten een con gres te houden op 4 en 5 October m Krasnapolskt te Amsterdam, waar alle aMee lingen «uit den lande vertegenwoordigd zul len zijn. VIJF P V. d. A.-WETHOUDERS IN ROTTERDAM. Vier weken geleden weiden drie leden van de Partij van den Arbeid, een katholiek, een anti-revolutionair en een communist lol wet houder van Rotterdam gekozen. De katho liek en de anti-revolutionair bedankten ech ter. Gisteren werden zij echter herkozen, doch bedankten opiueuw. Daarop koos de raad twee leden van de Partij van den Ar beid, mr. G. E. van Walsum cn H. C. Kra- nenburg. Ee: wethouderscollege bestaat nu uit vijf leden van de Partij van den Arbeid en een Communist. GOEDERENWAGONS KOMEN TERUG. In totaal zijn thans ruim 3000 wagons der Nederlandsche Spoorwegen teruggekeerd. Hiervan zijn slecht; 7S0 personenrijtuigen. TOCH EEN HOUTP.USTMEETING, De massameeting, welke zaterdag onder auspiciën van de Vereeniging Nederland- Indoneslë in de Houtrusthallen in Den Haag gehouden zou worden en die was afgelast, omdat een aantal organisaties zich uit het comité van voorbereiding had teruggetrok ken, zal tooh doorgaan. De Communistische Partij Nederland „De Waarheid" heeft na melijk deze meeting overgenomen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1