Schoenreparatie G. ©LDENBURG Visscherij-Snufjes Tips en Tops Boekbespreking Voor BETERE 3S)ecto\ Schoenmakerij KASTANJIÖSTRAAT 31 - TEL. 5753 IJMUIDEN „Teruggave Visschersvaartuigen heeft zijn taak volbracht Tientallen visschersvaartuigen' zijn door tussehenkomst van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen onder leiding van den heer A. v. d. Veer uit Duitschland en andere landen, nadat ze opgespoord waren, naar ons land terug gebracht en aan de oorspronkelijke eigenaars teruggegeven. En dank zij het nuttige werk van het Bureau is de Ne- derlandsche visschersvloot. die in den oorlog gedecimeerd was, weer eenigs- zins op sterkte gekomen. Dit geldt voor al voor de loggers en daardoor is het mogelijk geworden, dat de haringteeit 2946 zulke uitstekende resultaten op- levert. •Nu heelt het Bureau zijn taak vol bracht, hoewel het bekend is. dat in Duitschland nog Nederlandsche vis schersvaartuigen aanwezig zijn. Van hun terugzending schijnt voorloopig echter niets te komen. De sleepers, die dikwijls onder moeilijke omstandigheden het sleepwerk uitvoeren, worden uit den dienst genomen en de opvarenden zoe ken andere werkzaamheden. Een deel van hen zal onder leiding van schipper J. Koeman, een trawler- schipper van de oude garde, twee Pool sehe trawlers van Engeland naar Polen brengen. Deze trawlers zijn vóór de Poolsehe bezetting naar Engeland ge vlucht en zullen nu, op eigen kracht, naar een Poolsehe haven terugkeeren. Engeland bouwt stoomtrawlers .voor binnen- en buitenland Nu de meeste landen bezig zijn hun vis- eclhersvloot te moderniseeren en boven dien belangrijk uit te breiden, is het voor de diverse Engelsche scheepswerven niet ge-m.-kkelijk de vele orders, welke voor het bouwen van nieuwe vaartuigen binnenko men. te accepteeren. Eovendien kunnen de scheepsbouwers niet garandeeren, dat de vaartuigen, welke besteld worden, binnen twee jaar zullen kunnen worden afgeleverd. Volgens mr. A. Hunter, directeur van de bekende Engelsche scheepswerf Cook, Wel- ton en Gémmell. te Beverley, komen aan vragen voor he't bouwen van nieuwe vis- scfaersvaartuigen uit alle werelddeelen binnen. Dit is volkomen begrijpelijk, aan gezien de meeste landen thans overtuigd zijn, dat visch een uitstekend en over het algemeen goedkoop volksvoedsel is, dat bovendien graag geconsumeerd wordt. Dit jaar zijn er op bovengenoemde scheepswerf reeds 8 trawlers voor Brit- fche rekening, 4 voor Frankrijk, 2 voor België en 2 voor reeöers van de Faroer- ebanden gereed gekomen. Alleen in de maand Juli kwamen er reeds 3 vaartuigen van de helljng. Ledenvergadering Tuberculosebestrijding De Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose houdt Donderdag 3 October een 3 eden vergadering in het perceel Zeeweg 331. waarin o.a. twee bestuursleden zul len worden gekozen. Ter gelegenheid van het feitdat Stoop's Bad te Overveen 25 jaar bestaat'is het gebouw feestelijk verlicht. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4.880 REINIGT UW KDEEDING Adv 'Agenda voor Velsen en LJmuiden ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Thaüa: „Het Geheim van Mr. Wong", J én '.'.15 uur. Rex Theater: „De Gebochelde". 7 en 9 u, Bioscoop De Pont: „De Zigeunêrprxnses" uur. ZONDAG 29 SEPTEMBER. Thalia:'12.30 uur Kindervoorstelling met :.Eöm je ook bij de V.V."; 4.30, 7 er, 9.15 u. „Hei -leheïm van Mr. Wong". Rex Theater: „De Gebochelde", 3, 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: „De Zigeunerprinses", 230, 5 en 8 uut. BIOSCOPEN THALIA THEATER. „Plet Geheim van Mr. Wong" met Boris Karloff. De ken ner en verzamelaar van Oostersche kunst schatten Edwards heeft meer vijanden dan vrienden. Zijn eerste vrouw heeft .hij tot zelfmoord gedreven en zijn plagerijen en razende jalouzie maken ook zijn tweede vrouw Valerie het leven tot een hel. Har rison, secretaris van -Edwards is verliefd op diens vrouw en tracht haar over t'e halen weg te loopen. Edwards heeft uit China den musicus Strogonoff meegebracht, die ook deel uit maakt van het huishouden. Hij heeft een verhouding met Drina, het dienstmeisje en koestert bovendien samen met haar misdadige bedoelingen Dan is er de Chi- neesche bediende Sing, terwijl verder nog mr. Wong, een Chineesche detective van naam en de criminoloog professor Ed. Junney een belangrijke rol spelen. Verder draait alles om „Het oog van de Maandochter", een saffier van buitenge wone schoonheid, in bezit van Edwards. Een gezellig avondje heeft een ongezellig slot, want Edwards wordt doodgeschoten als Harrison bij de opvoering van een sketch een 6chot op hem lost. Wong en prof. .Tanney vinden tenslotte den moorde naar, Een film voor liefhebbers van sen satie. REX THEATER. „De Gebochelde" (Le Bossu); Het verhaal, waarin zal blijken, dat Henri de Lagardère inderdaad niet dood is. De geschiedenis begint tijdens de laatste Tegeeringsjaren van Lodewijk XIV. Een ruiter, die in galop naar het kasteel van Caylus rijdt, wordt overvallen. Hij stort van zijn paard en de aanvaller steelt een briefje uit de laars van den gewonde, dat hij naar zijn meester, den prins van Gonzague brengt. Deze ontdekt daaruit, dat zijn vriend, Philippe de Kevers in het geheim met Aurore de Caylus is gehuwd en nu een geheime afspraak met haar maakt. Gonzague laat den brief aan Aurore be zorgen. Hij neemt het besluit, de Nevers in een hinderlaag te lokken en te dooden, zijn kind Claire ie ontvoeren en de we duwe te trouwen. Henri de Lagardère, meesterlijk uitgebeeld door Pierre Blan- char, geraakt in twist met de Nevers. Zij zullen duelleeren, maar als de Lagardère het plan van Gonzague doorziet treedt hij op als de redder van de Nevers. In 1717, tijdens het Regentschap komt de ontknoo- pïng. Haringtriomfen Het bericht in ons blad van gisteren om- trent den aanvoer van haring bevat eenige onjuistheden. Hieronder volgen de juiste cijfers: Aanvoer in -de week van 16 tot en met 21 September: 16 kantjes maatjes haring, 5439Vï kantjes volle haring, 180Ï41/» kantjes steurharing, 794 kantjes ijle haring 1.141.927 K.G. verscbe haring, Hierdoor is de totale aanvoer sedert het begin van de teelt, dus van Mei tot er. met 21 September 1946 gekomen op 107656V2 kantjes maatjesharing, 550711/» kantjes volle haring, 1358131/» kantjes steurharing, 41171 /a kantjes ijle .haring en 6867352 K.G. versche haring. SUPPORTERSVER. „DE STORMVOGEL". In de vergadering, j.l. Donderdag gehou den in Café Royal, Wijk aan Zeeërweg, is met algemeene stemmen besloten, de Sup- portersvereeniigng „De Stormvogel" we der op te richten met ingang van 1 Novem ber. Reeds 60 leden hebben zich opge geven. Het bestuur is als volgt samenge steld. H- Siertefeld, voorzitter; W. de Bruin Van Wassenaerstraat -65, le secretaris en I. de Jonge, le penningmeester. Marktberichten Donderdag Aangevoerd werden 2300 kisten versche ha ring en 650 kisten andere visch. De trawlers besomden f 26.410. Verdere besommingen: Versche haring KW >8 1 11.903, KW 37 f746. KW 25 f 13.876, KW 18 f2431, KW 29 f 11.050. Kustvissehers: IJM 249 f702, IJM 215 f311. IJM 213 f 200, UK 161 f225, UK 85 f322, UK 45 f249. Vrijdag Aanvoer 4050 kisten versche haring en 1500 kisten andere visch. De haringtrawlers be somden f26.410, de versche vischtrawlers 22.567. Haringprijs f 17,50 tot f 7,50 per kist. Besommingen: Versche hax-ing KW 134 f 17.204, KW 50 f 5805, KW 49 f 4172. Motorloggers: KW 166 f 1929, KV/ 89 11610. KW 169 f 3744. Kustvissehers: KW 92 1283. KW 199 f439, KW 34 f755, KW 160 f338. IJM 325 f 10. IJM 343 f76, IJM 318 f 241, IJM 202 £92, IJM 310 f 34, IJM 215 f 411. IJM 237 f 217, IJM 207 f 413, IJM 239 £63, IJM 262 £92, UK 161 f 215. UK 119 f 284. UK 174 f 349, UK 86 f 697, UK 7 f 245, UK 169 f 272, HD 77 f 304, HU 210 f 311. DCTT Gy UUJ BONNErt COED BESTEEDT..,,.- Ebi VOOR UUJ GELD; BESTE EET Uuj Bqkker. S C1IEEPSBE WEGINGEN. K. N. S. Kemphaan, 26 te en van Antwerpen; Arn hem, 24 te New Port; Iris, 26 van Amster dam; Stuyvesant, 26 van Amsterdam; Omen, 26 van Amsterdam; Tyro, 26 van Amsterdam; Stad Maassluis, 24 te Antwerpen; Venus, 26 van Malta naar Genua; Orpheus, 26 te Ma laga; Theseus, 26 te Livorno; Vulcanus, 25 te Tel Aviv; Federieo, 26 te Ismir, Mij. „Nederland" Java, 25 van Batavia. Oceaan. La omedon,-27 te IJmuiden verwacht, Wijsmuller Sleepboot „Amsterdam" sleepende t-wee landingsvaartuigen arriveerde Vrijdagmorgen van Southampton te Maassluis. Kon. Holl. Lloyd Aert van der Meer. 26 van Bahia. AANVOER VAN DIUJENETHARING. Van de drijfnet haringvisscherjj kwamen alhier binnen- de KW 49 met 331 kantjes en 350 kisten versche. de KW 50 met 413 kantjes en 500 kisten versche, de KW 83 met 578 kant jes, de KW 39 met 347 kantjes en 1100 kisten versche, de KW 2 met 680 kantjes, de KW 20 met 186 kantjes en 650 kisten versche, de KW 3 met 800 kantjes (een nieuw record!), de KW 129 met 770 kantjes. DII. We beginnen zoo langzamerhand van het goede te veel te krijgen. Met dit „goede" bedoel ik natuurlijk de haring, in het bijzonder de versche haring, die; nu wordt aangevoerd door trawlers,- trawlende loggers en drijfnetvisschers* soms in zulke massa's, dat er herhaalde malen van een record gesproken kan worden. Wat denkt u van een vangst van 30 last in één schot, zooals een deq drijfnetloggers rapporteerde, die giste-» ren hier aan den afslag was met z'n) versche haring. Dertig last! Laten we aannemen dat het 500 kantjes waren, en als we ramen dat er 700 haringen in, een kantje gaan, dan beteekent dit, dat de bemanning van dien logger op den' nacht dat ze dit merkwaardige schot hadden gedaan, 350.000 haringen uit het net schudden. Maai' ook de trawlende haringvïsschers komen nog steeds met groote vangsten binnen, ook de loggers," die soms binnen een week een dikke reis maken. Maar, ik zeide het reeds: we krijgen van het goede te veel. Ons land zit tot den hals vol haring en nu hom- en kuitzieke en zelfs al ijle haring gevangen wordt, is de klad erin. We hebben ons er, allemaal over verwonderd, dat de ver sche haring zoo lang tegen den maxi mumprijs verkocht werd, maar nu is het uit. Gisteren is de prijs belangrijk ge daald, zelfs tot 7,50 per kist. We kun nen dus wel zeggen, dat het hoogtepunt is bereikt en wanneer er nu niet met bekwamen spoed een groote opruiming onder de opgeslagen pekel- en steur haring gemaakt wordt, loopt het mis met de versche haring. Voor de rookerij wordt de kwaliteit nu te slecht en de inmakerijen zullen zoo langzamerhand ook wel vol zitten. Er is nu zeker al 35 a 40 millioen kg haring, pekel- en ver sche boven water gehaald. Dat. is nog wel lang geen record, maar men moet niet vergeten, -dat bijvoorbeeld in 1937, toen er een recojdvangst van rond 115 millioen kg was', het buitenland klaar stond om- onzen export op te vangen: Duitschland 20 millioen kg, België en Luxemburg 25 millioen kg, Groot-Brit- tannïë 1,2 millioen kg, Frankrijk 2 mil lioen kg, Vereenigde Staten 6 3/4 mil lioen kg. Polen 14 millioen kg, zelfs Noorwegen kreeg nog een klein portie. De totale uitvoer bedroeg 90 a 100 mil lioen kg ter waarde van 7,4 millioen. Dat was nog eens een haring jaar. Nu is er alleen uitvoer van eenig belang naar Rusland, zooals men weet. Veel haring beteekent veel kuit en veel kuit beteekent veel voedsel voor de spawnfish, de schel visch, die zich met haringkuit voedt. De trawler „Bloemen- daal" kan dus weer aan den slag, maar als. wat er verteld wordt waar is, zal de ..Bloemendaal" dit jaar niet de primeur, van de spawnfish hebben. Ik heb een anderen naam hooren mompelen. We zullen wel gauw hooren, hoe die knik ker rolt. Is dus de haringvisscherij wellicht over haar hoogtepunt heen, de gewone visscherij schijnt haar laagtepunt te hebben bereikt. Er was gisteren weer tamelijk veel trawlvisch aan de markt, 1500 kisten en een enkele trawler maak te al weer een aardige reis. Als het zomerweer nog wat aanhoudt, kunnen de kustvissehers ook nog wel een paar aardige trekken doen voordat ze door de naj aars- en winterstormen van de zee verjaagd worden. Gisteren waren er twintig aan den afslag, echter over het algemeen met magere vangsten. Deze week (van Zaterdag tot en met Vrijdag) 25050 kisten versche haring en 3475 kisten andere visch. PIETERMAN. in De bral van Sialtaaa Sar VJ CC, Nog dienzelfden avond was er feest m het paleis van Sultan Sar. De boo ten, bemand met Sars trouwe volge lingen, waren onder gejuich van de be volking naar het paleis teruggekeerd. beren die zooveel tot mijn redding hebben bijgedragen, komen aan weers zijden van mij aan tafel", besliste de Sultan. Links en rechts daarvan kwa men natuurlijk de Sirdar en Hassan. De zeeslag had de helden hongerig ge maakt. Men deed daarom het feestmaal eer aan. En wat nog prettiger ivas, bij dezen maaltijd werd geen woord ge- ivisseld. „Men zou het kostelijke eten beleedigen" zei de Sultan, die het voor beeld gaf en zwijgend 'groote bressen sloeg in de machtige schotels. Alles zou nu verder in orde zijn geweest, en het verhaal zou uit zijn, wanneer niet plot seling de deur was opengegaan. Sultan Sar, die juist wilde afrekenen met een stuk gebak, schrok hevig, want h\j zag.... (Einde van het eerste deel). „Brood uit het water" doop Fernartd van den Oever. G. F. Callenbaeh N V.. Nijkerk. De schrijver, die onder een andereiS naam in. het geboorteregister werd inge schreven is een zoon van een Vlaardingen schipper en opgegroeid bij visschersver- halen, bij den reuk van pekelharing en! versch getaande netten en dat hij reeds als knaap met aandacht naar de verhalen van zijn vader geluisterd heeft, bewijst dit boek, dat niet alleen een roman is, maar ook een geschiedenis der geschie denis van een oud handwerk, de beug en haringvisscherij. Ook folkloristisch! heeft het boek zijn waande. Het is het verhaal van een jongen man! die. als honderden Vlaaxdingers, als kind reeds met logger of de sloepnaar zee ging en zijn eerste zeemanslessen, kreeg van een ruwen schipper, die zoodra hij. op de vischgronden was en de visch had' „geroken" een ongenaakbaar mensch' werd. Maar de jonge Arend-Michel had in den matroos Wijnand Hoogerdijk een uit stekenden leermeester. Fraai getypeerd zijn de karakters van de opvarenden van de Zorg en Vlijt VL 38, van den vromen Giel van Deventer en den ronden Egmonder. Giel van Deventep is de visschersman van den ouden stem pel, een uitstervend type van het sterven de bedrijf der beugviascherij. Het spreekt vanzelf, dat Arend-Michielv als adolescent de liefde'leert kennen, maan deze loopt door de geschiedenis van hetj ruwe visschersleven ais een zijden draad in een grove stof. De schrijver, die ook thans nog in nauwe relatie staat met de visscherij heeft onze litteratuur met een goed boek verrijkt, waarin, evenals in zijn „Casper van Adel" karakters worden geschilderd, die niet alleen typen, zijn, maar ook menschen van vleesch en bloed».

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2