Een sprookje herleeft FLITSEN Krampachtige pogingen om je waardigheid te bewaren als je juist verklaard hebt dat je je zooveel voor een overhemd niet leunt veroorloven. Italiaansch parlement achter de regeering Alcide de Gasperi, de Italiaansche pre mier. heeft voor de Nationale Vergadering verklaard, dat de groote mogendheden de verantwoordelijkheid dragen, indien zij aan Italië te zware lasten opleggen en aldus de evolutie in de richting van internationale democratie belemmeren. Hij sprak de hoop uit, dat de herstelbetalingen niet meer dan 2 a 300 millioen dollar zouden bedragen. De Kamer sprak daarna met 331 tegen 58 stemmen haar vertrouwen in de regeering Dr. W. G. N. van der Sleen <0 jaar Dr. W. G. N. van der Sleen, oud-leeraar aan het Haarlemsche Gymnasium, en be kend door zijn groote buitenlandsche reizen, hoopt Vrijdag 4 October zijn zestigsten verjaardag te vieren. De aan staande jarige, die na het door- loopen van de H. B. S. te Haarlem aan de Universiteit te Amsterdam studeerde, promoveerde 27 November 1913 in de scheikunde op een proefschrift, dat de sa menstelling van het duinwater in verband met den bodem behandelde. Zijn studiën brachten hem in nauw contact met de geologie, maar ook met het planten- en dierenleven der duinen, waarvoor hij van jongsaf als een der eerste volgelingen van Heimans en Thysse een groote belangstel ling koesterde. Dr. Van der Sleen zette zijn studie in de zoölogie en geologie voort. Van 1917 tot 1926 was hij leeraar aan het Gymnasium, Voor het maken van groote reizen verliet hij het onderwijs. Met zijn echtgenoote ging hij naar de Himalaya, trok later de oerwouden van Nieuw-Guinea in en bezocht verder West- Indië, Chili, Bolivia, Peru, Canada en Zuid-Afrika. Over zijn reizen schreef dr. Van der Sleen prachtige reisverhalen, waarvan er vele in dit blad zijn versche nen. De gave van het woord maakte hem tot een spreker, naar wien men gaarne luisterde. Het reizen zit Dr. Van der Sleen in het bloed. Reeds heeft hij plannen gemaakt, binnenkort weer naar Indië te vertrek ken, doch daarvoor zal hij nog in vele plaatsen voordrachten houden. NIEUWE KANTONRECHTER IN HAARLEM. Gisterochtend werd in het kantongerecht te Haarlem mr. F. J. Gerritsen, die reeds eenigen tijd kantonrechter-plaals- vervanger is geweest door mr. Th. F. Raedt geïnstalleerd als kantonrechter. Voor deze gelegenheid waren verscheidene collega's van den nieuwen functionaris en personeel van griffie en parket in de zittingzaal bijeengekomen. Mr. Gerritsen werd toege sproken door de meesters J Wiarda, C. J. M. de Jongh en R. C. Bakhuizen van den Brink. Deze laatste, de deken van de orde van advocaten, gaf hoog op van de kwali teiten van mr. Gerritsen, zooals diens nuchter oordeel. Hij zei echter, niet het gehéele leven van mr. Gerritsen te willen beschrijven, aangezien men dit doorgaans bij iemands overlijden doet en hij hoopte, dat het nog wel eenige tientallen jaren zou duren eer het zoover is. Joodsche immigranten pogen blokkade te breken Uit welingelichte leringen wordt ver nomen. dat zes schepen met illegale Joodsche immigranten Palestina nade ren en een poging zullen doen de Brit— sche immigratie-blokkade te doorbre ken. De autoriteiten hebben de kustbe waking verscherpt om de schepen te onderscheppen, wanneer zij zouden po-. gen de kust te bereiken. De militairen hebben een uitgaansverbod uitgevaar digd langs de Noordelijke kust, van de Libaneesche grens tot Telaviv. X.L.M.-vliegtutg In Spanje tot daling gedwongen Een KLM-toestel van den geregelden dienst Amsterdam-Lissabon, is Donderdag met een dag vertraging op het vliegveld Portela bij Lissabon aangekomen. Het toesnel moest op last van de Spaan- sche autoriteiten te Barcelona landen, doordat de rood-wit-blauwe staartkieuren aangezien werden voor die der Fransche vlag. Het misverstand werd tenslotte opge helderd en nadat de Spanjaarden zich tegenover den gezagvoerder verontschul digd hadden, werd de reLs naar Lissa bon voortgezet. „Youth 1ot ChrSsf'-bewegsng houdt bijeenkomsten te Haarlem Een der grootste Amerikaansche jeugd bewegingen. wier ledental in enkele jaren tot meer dan anderhalf millioen steeg, is de Youth for Christ Movement, waarvan een groep, bestaande uit de beste sprekers voor de jeugd uit Amerika, een tournee van zes weken door Nederland zal maken. In Chicago. Mew York en andere groote steden waren jeugdbijeenkomsten van 20.000 jongens en meisjes geen zeldzaam heid. Ook in Engeland en Noorwegen zijn bijeenkomsten gehouden en de grootste zalen waren dikwijls te klein. In ons land zijn de grootste zalen die te krijgen waren, gehuurd. Door de zalennood was te Haarlem, de eerste plaats waar jeugdmeetings gehouden wor den, geen andere zaal beschikbaar dan het gebouw der Ver. van Vrijzinnig Hervorm den aan de Jacobstraat. Daarom is beslo ten twee bijeenkomsten te organiseeren, n.l. Dinsdag 1 en Woensdag 2 October. De leider van de groep. Spencer de Jong uit Chicago, is deze week op Schiphol aan gekomen. Op het oogenbllk worden be sprekingen gevoerd met leiders van aller lei jeugdvereenigingen in ons land over een nieuwe actie in ons land om de Ne- derlandsche jeugd eeu geestelijk funda ment te geven, en'iets over te brengen van de blijmoedigheid en het enthousiasme, waardoor de Amerikaansche jeugdbewe ging zich kenmerkt. Het doel is om de Nederlandsche jeugd in al haar schakee- ringen te bereiken. In Haarlem heeft zich een comi.té gevormd, dat de actie plaatse lijk voorbereidt. Prof. dr. ir. J. Schmutzer overleden Te Utrecht is prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer. hoogleeraar in de physische faculteit in den leeftijd van 63 jaar overleden. Prof. Schmutzer was van 19181929 lid van den Volksraad van Nederlaradsch Indië. Na zijn repatrieering werd hij hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Ook was hij lid van den Radio- raad. In 1940 werd hii wegens zijn hulp aan vluchtelingen door de bezetters opge pakt. Eerst werd hij naar het kamp Oraniënburg overgebracht, later naar Buchenwald. Tenslotte kwam hi; in St. Michielsgestel terecht, waaruit hij tijdens de bevrijding van het Zuiden van Ne derland ontvluchtte. In September 1944 stak hii over naar Engeland waar hij van 24 Februari 1945 tot 16 Mei van dat jaar ia het kabinet Gerbrandy als minister van Overzeesche Gebiedsdeelen optrad. Mr. H. M. Fruiii veroordeeld Het Tribunaal te Utrecht heeft mr. H. M. FruLn, gewezen president van het gerechtshof te Amsterdam en daarvoor president van de rechtbank ia Utrecht, tot vier jaar interneering veroordeeld. Hij werd tevens ontzet uit het recht eenig ambt te bekleeden en van zijn vermogen werd f 10.000 verbeurd verklaard Mr. Fruin was van 1933 af lid van de NSB. Hem werd ten laste gelegd, dat hij oprichter en leider van het .Rechtsfront" en plaatsvervangend leider van den „Hoo- gen Raad van Discipline" der NSB is ge weest en dat hij een aan een Joodschen ingezetene toebehoorend huis had ge kocht. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 39) Een tevergeefs toebereid middag maal, dat de gegadigden niet wenschen te nuttigen en een atelier, waarvan de deur op slot is. Waarschijnlijk werkt Senta a3n een portret van Anne. Geweldig interessant, vond Grottkau. Dan moet ik direct naar boven om dat aardige model eens te zien. Ga je mee. Ernst' Grundtvig schudde het hoofd en nog voor de gravin den opgewonden jonge man had kunnen terughouden, was deze de kamer al uit. Ze zal hem de deur uitgooien, wan neer ze hem tenminste binner. laat, lachte ae gravin geamuseerd. Korter dan drie uur achtereen doet Senta het niet, als ze eenmaal aan den gang is. En moet Anne dan al dien tijd stil eitten, tante? De gravin keek haar neef met een schelmsch lachje aan. i Amerikaansche films in Ned.-Indië De Motion Picture Export Association (MPSA) deelde mede dat een tusschen- üjösche overeenkomst in gesloten met de Nederiandsch-Indische regeering voor de vrijgeving en distributie van MPE A-pro ducten. Volgens de voorwaarden van de overeenkomst zullen 40 speciale films, gekozen uit de producten van de MPEA- ieden, in Nederlandsch Oost-Indië worden vrijgegeven voor vertooning gedurende he: tijdvak tusschen nu en 1 Mei 1947, terwijl de distributie zal geschieden door een speciale organisatie die voor dit doel door de Nederiandsch-Indische regeering in het leven zal worden geroepen. De overeenkomst verleent de MPEA het recht een eigen distributie-organisatie in het leven te roepen per 1 Januari 1947. Op dit tijdstip zal de Nederiandsch-Indi sche regeering de distributie stop zetten en alle in omloop zijnde filmcopieën aan de MPEA teruggeven. De beslissing om de Nederiandsch-Indi sche regeering de rechten voor distributie te verleenen voor de komende acht maan den werd ingegeven door hei feit, dat de particuliere handelsbedrijvigheid in dat land thans niet mogelijk is vanwege de ongewisse economische en binnenland- sche politieke toestanden aldaar. Tegen den tijd dat de MPEA zelfstandig op treedt, in Mei, wordt verwacht dat de toestanden normaal zullen zijn. STOPZETTING VESTIGING De burgemeester van Zandvoort heeft be sloten tot nadere aankondiging geen vesti- gingsvenïunningen meer te verleenen aan Indisch gerepa trieerden voor gemeubileerd huren bij de burgers dezer gemeente. Heb je medelijden met haar, Ernst je? Stil zitten valt lang niet mee. Dat heb ik eens aan den lijve ondervonden, toen een vriend een schets van me maakte. Bij dien overdreven ijver van juffrouw Bratt lijkt een protest geenszins misplaatst, tante. De oogen van de gravin tintelden van ingehouden pret. Zij pakte haar neef bij zijn schouders en draaide hem naar zich toe. Ernst, je doet den Iaatsten tijd zoo eigenaardig. Je ergert je, als Grottkau dat jonge meisje op zijn gewone dwaze manier het hof maakt. Je wordt woe dend, als hij haar kortweg bij haar naam noemt en vertrouwelijk met haar om gaat. Je gedraagt je Als een verliefde schooljongen, dat wilt u toch zeggen, nietwaar tante? Ben je werkelijk verliefd op haar? Ik weet het niet! Wat een nietszeggend antwoord. Ernst! Ik begrijp die jonge menschen van tegenwoordig niet. In mijn jeugd wisten ze wel degelijk, of we verliefd waren of niet. Doe niet zoo alikrukerig! Alikrukerig! die uitdrukking is vast van Doddie Hesterberg afkomstig. Dat klopt, maar geef me nu eerst eens antwoord op mijn vraag. Ernst aarzelde. Zou hij zijn tante, die hij als zijn tweede moeder beschouwde, deelgenoote maken van zijn avontuur op het bal in Elmshorn? Juffrouw Faro herinnert me 6terk aan een dame o, daar komt Jens te rug. GrotUcau trad de kamer binnen, ge volgd door Doddie Hesterberg. Hij keek bepaald neerslachtig. En heb je het aardige model be wonderd, Jens? plaagde de gravin. Ze hebben hem heerlijk de bons ge geven, nam Doddie voor Grottkau het woord. Het was een hopelooze mislukking. Senta heeft hem er uit gegooid en ik heb hem als een geslagen hond op de trap opgevangen. Zeg tante gravin, mag ik mee eten? Mijn oom zit weer vastge nageld op zijn sterrenboeken en weigert botweg eenig voedsel tot zich te nemen. Voor mij alleen is het de moeite niet om te kokeru De gravin liet voor Doddie nog een couvert neerleggen. Zij kende de min of meer ongeregelde huishouding van den professor. Als Hesterberg door zijn boeken in beslag werd genomen, vergat hij alles om zich heen en wenschte zelfs niet voor den maaltijd gestoord te worden. Wat dat betrof, paste hij zich aardig bij de artistieke omgeving aan. Doddie, die toch als een musch hier en da3r placht rond te pikken, bakte dan voor zichzelf maar een ei, of zocht haar troost op den be- ganen grond, waar ze bij de gravin, die veel alleen was, wel een gedekte tafel vond. Het middagmaal was afgeloopen. De koffie werd, zooals gewoonlijk, in de salon geserveerd. Senta en Anne, anders ge regelde bezoeksters op het koffie-uurtje, lieten ditmaal op zich wachten. Grundtvig werd er zenuwachtig van en keek herhaaldelijk naar de klok. Dat is toch werkelijk vrijheidsbe- rooving, liet hij zich tenslotte geërgerd ontvallen. Is juffrouw Bratt soms van plan om den geheelen dag zonder eten te blijven? O, die kan het lang uithouden, ver zekerde de gravin, niet geheel zonder leedvermaak. Maar juffrouw Faro lijkt me minder robuust. Zal ik met de noodige doodsver achting nog eens naar boven gaan? stelde Grottkau voor. Ik ben werkelijk nieuwsgierig hoe ver dat portret gevor derd is. Dat krijg je pas te zien, als het klaar is, mijn jongen, antwoordde de gravin. Ik ken Senta. Onvoltooide doeken houdt ze zorgvuldig verborgen. Dat maakt me nog veel nieuwsgie riger. Dan zal er niet veel anders opzitten dan je nieuwsgierigheid te bedwingen. Laat ik me dan maar eens opofferen en naar boven gaan. Mij zal Senta er wei niet uitgooien en voor Anne dunkt me ook beter, dat de zitting even onderbro ken wordt. Dat arme ding zal omvallen van honger. Het „arme ding" kwam de gravin aL op de trap tegemoet, vergezeld door de genoeglijk voor zich heen fluitende schilderes. (Wordt vervolgd.). Pijnlijk moment

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6