Voorspelling over de vonnissen De uitwijzing van Duitschers geschiedt alleen na onderzoek Het consumenten-crediet Tips en Tops Neurenberg: Seyss Inquart zwenkt opnieuw Nu het vonnis over de beschuldigden te Neurenberg zoo dichtbij is gekomen, wor den allerwege veronderstellingen gemankt over de straffen, die het Nenrcnbergsehe tribunaal over de oorlogsmisdadigers zal uitspreken. Het zeer speculatieve karak ter van al deze voorspellingen maakt het nutteloos, er eenige aandacht aan te schenken, doch een wel zeer merkwaardige uitlating over deze kwestie van een Amerikaansch advocaat willen we hier herhalen, a! was het alleen maar om een beeld (e geven van de verbazingwekkende neutraliteit ten opzichte van de Duitsche gruweldaden die sommige juristen uit landen, welke die daden alleen op papier kennen, betrachten ïn hun zuiver-juridisehc analyse van de Duitsche schuld. Een Amerikaansch advocaat. Owen Cunningham, ae verdediger van den Japanschen generaal Osjima. heeft een bezoek gebracht aan Neurenberg en be studeerde daar de officieele stukken; bovendien had hij een gesprek van drie uur met von Ribbentrop. Als resultaat daarvan verklaarde hij tegenover den correspondent van de Daily Mail te Tokio: „Wanneer er geen Joodsche kwestie was en geen vervolging van minderheden, zou er geen bijzonder hecht gefundeerde aanklacht tegen de beschuldigde Duitschers mogelijk zijn; deze oorlog heeft niet verschild van honderden andere". Hij voegde eraan toe dat Schacht, von Neurath en von Papen kans hadden op vrijspraak en dat het gerecht ten opzichte van Hess, Keitel, Jodl, Donitz en Raeder toegevend zou zijn, zoo het in deze gevallen al geen vrijspraak zou geven. Cunninghem ver zekerde dat Keitel en Jodl de sympathie en den steun van de Amerikaansche mi litaire leiders genieten, daar deze hen niet verantwoordelijk achten voor de beslissingen hunner régeering. Tenslotte zeide de Amerikaansche advocaat dat de Japansche oorlogsmisdadigers nog meer kans op vrijspraak hadden. Het laatste weekeinde. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat de familieleden van de beklaagden Zater dag hun laatste bezoek hebben mogen brengen aan de gevangenis. Gisteren moesten zii Neurenberg verlaten. Na het vonnis zullen zij geen bezoek meer aan de veroordeelden mogen brengen. De stemming in de cellen is thans zeer gedeprimeerd. Alleen Göring blijkt zich goed* te beheersehen en tapt mop pen tegen den verdediger van Jodl, pro fessor Jahrreis. die alle beklaagden uit- teekent. Seyss Inquart blijkt volgens medc- deelingen van zijn verdediger weer te zijn teruggekomen op zün slotspeecli, waarin hij trouw zwoer aan Hitler. Hij heeft thans schriftelijk verklaard, dat hij bedoeld had te zeggen: Ik, die in de voorste rijen heb gestaan toen Hitier Loonen en prijzen Binnenkort radiorede van Dr. Beel Volgens de Zwolsche Courant zou -er in het kabinet oneenigheid zijn ontstaan tus- schen den minister van Landbouw en den minister van Sociale Zaken over de prij zen der levensmiddelen. Er woi'den jaar lijks door het rijk op de levensmiddelen miliioenen bijgepast en de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning zou deze willen verminderen door een prijsverhooging, waarmee de minister van Sociale Zaken het echter niet eens zou zijn. Onze Haagsche correspondent heeft fh machtig was, hen niet de man om hem thans te veroordeejen. Hij had niet wil len zeggen dat degenen, (lie Hitler thans veroordeelen, ongelijk hebben. Thans wacht heel Neurenberg en de heele wereld in spanning op het mo ment. waarop het vonnis zal vallen. Dinsdag wordt de uitspraak bekend ge maakt. Op het oogenblik van het uit spreken der vonnissen zullen geen foto's mogen worden gemaakt. Namen van K L.M.-vliegtuigen De K.L.M. geeft aan haar groote vliegtuigen namen, welke vooral in het buitenland geen onbekenden klank heb ben. Dikwijl? wordt hierbij gedacht aan den export van bepaalde producten, zooals b.v. Edammer kaas, Schiedam- sche jenever en Twentsche textiel. Ook andere namen, zooals b.v. Arnhem, Venlo. Walcheren en Utrecht behoeven in het buitenland geen nadere verkla ring. Er zijn nog tal van andere steden in Nederland welke buiten onze gren zen bekendheid genieten en met recht hun namen aan nieuwe K.L.M.-vlieg tuigen zouden kunnen geven. Hoewel de K.L.M. natuurlijk het liefst over een vloot zou beschikken die zoo groot is, dut zii den naam van iedere stad in Nederland aan een van haar vliegtuigen zou kin»" ->n geven, is dit helaas nog niet het geval. Er zal nog steeds een keuze uit de beschikbare namen moeten worden gemaakt. Deze wordt ook bepaald door de laatste letter van het registratie-teeken. waar van het vliegtuig door den Rijkslucht vaartdienst wordt voorzien. De K.L.M. is derhalve niet in de ge legenheid aan de vele verzoeken, om een vliegtuig met een bepaalden naam te doopen, te voldoen. naar aanleiding van dit bericht informa ties ingewonnen en deelt op grond daar van mede, dat van oneenigheid in het kabinet geen sprake is. Er bestaat een interdepartementale commissie onder voorzitterschap van mr. dr. Van Rijn, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, die regelmatig de si tuatie van loonen en prijzen bespreekt en eventueele maatregelen voorbereidt. In deze commissie is, wat de loonen betreft, het departement van Sociale Zaken en wat de prijzen betreft het departement van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening vertegenwoordigd- Men heeft zich dezer dagen bezig gehouden met het opstellen van een ontwerptekst voor een radiorede van minister-president Beel over de loonen en de prijzen. Over den inhoud van deze rede, dus ook over de in concreto te nemen maatregelen zelf, be staat in het kabinet volkomen overeen stemming. Slechts de vorm, van de rede maakt nog een onderwerp van gedachten- wisseling uit. Het hoofd van den Rijks-Vreemdelingen dienst heeft zich verweerd tegen het hier en daar geuite verwijt, dat het uitwijzen van Duitschers uit ons land den vorm van razzia's aan zou nemen. Reeds herhaalde malen is gepubliceerd, dat de Duitschers hier te lande een uit voerig verzoekschrift voor een verblijfs vergunning kunnen indienen, waarin zij naar voren kunnen brengen, waarom zij zich naar hun meening als oprechte vrien den van het Nederlandsche volk hebben gedragen en tegenstanders van het Nazi regime waren. Een Duitscher die tijdens de bezetting illegaal gewerkt heeft of zich op andere wijze voor het Nederlandsche volk verdienstelijk heeft gemaakt, behoeft zi.-h voor zijn uitwijzing geen zorgen te maken. Ook zij, die hierop niet kunnen bogen, doch wien niets ten nadeele van ons volk ten laste gelegd kan worden, zul len niet zonder meer over de grens worden gezet. Van gewicht is natuurlijk ook, wan néér Duilschc-rs illegaal zijn gaan werken, of sinds wanneer zij zich „oprechte vrien den van het Nederlandsche volk" toonden. List <3it tijdstip na de invasie in Frankrijk of Dollen Dinsdag, toen de nederlaag voor Duitschland vaststond, dan hebben deze argumenten uiteraard veel minder waarde. De betrokkenen worden in den regel niet persoonlijk gehoord, gezien het feit, dat 17 a .18 duizend dossiers in behandeling zijn. De bewering, als zouden slechts buren, patroons en concurrenten van Duitschers gehoord worden, noemde het hoofd van den Rijks-Vreemdelingendienst zeer naief. Natuurlijk worden getuigen uit de omge ving van de betrokkenen gehoord. Daarbij gaat men echter niet op de verklaringen van één persoon af. De Rijksvreemdelingen dienst beschikt dikwijls ook nog over ge gevens in den loop der jaren verzameld. Dat de belanghebbenden geruimen tijd moeten wachten op een beslissing, is niet te vermijden. Een gyoot aantal dossiers wordt met de uiterste nauwkeurigheid onderzocht. Daarbij komt nog. dat dit pro bleem niet overhaast afgewikkeld behoeft te worden, omdat de geallieerden thans nog geen toestemming voor den terugkeer naar Duitschland gegeven hebben, daar zijn, dat de moeilijkheden m het bezette gebied nog grooter zouden worden. Op het oogenblik worden dienaan gaande nog steeds besprekingen gevoerd. De ambtenaren van den Rijks-Vreemde- iingendienst zijn allen in vasten dienst en als het Duitsche probleem is opgelost, zul- len zij in dezelfde positie en met hetzelfde salaris zich aan andere werkzaamheden wijden. De dienst is geen ..crisisbureau", waar met een groot aantal tijdelijke amb tenaren gewerkt wordt, die hun best doen, het werk zooveel mogelijk te traineeren, met de bedoeling hun positie daardoor te verlengen. Het uitwijzen van Duitschers. die hun leven lang nog niet in Duitschland waren, de taal niet kennen en er totaal geen fami lie of relaties hebben, behoort tot de uit zonderingen. Hiertoe wordt slechts over gegaan. indien de betrokkenen zich ge durende de bezetting op ernstige wijze ten opzichte van het Nederlandsche volk mis dragen hebben. Indien gebleken is, dat een Duitscher zich voor of tijdens de bezetting niet als vriend van ons volk gedragen heeft, wordt hiervan mededeeling gedaan aan de poli tie, die tevens belast wordt met de over brenging naar het vreemdelingenkamp bij Nijmegen. De uitvoering hiervan wordt aan de hoofden van politie overgelaten. Indien deze van meening zijn, dat de mede deeling van uitwijzing aan de betrokkenen aanleiding zou kunnen zijn tot „onderdui ken", dan zijn zij volkomen bevoegd, om tegelijk met de mededeeling tot uitwijzing over te gaan tot inbewaarstelling. Dit optreden betitelen met het. woord „razzia" is niet juist, omdat het uitsluitend vooraf onderzochte gevallen betreft. De sleepreis met de „Valk" De sleepreis via Curasao en het Pa namakanaal naar Nederlandsch-Indië, welke 26 September door de beide sleepbooten der Kon. Marine Hr. Ms. „Beatrix" en Hr. Ms. „Margriet" met de bak „Valk" van Vlaardingen uit is begonnen, heeft het volgende reispro gramma: ralmouth. Funchal (Madeira) 14 October, Porto Grande (Sint Vin cent) 26 October, Rïchtown (Barbados) 17 November, aankomst Willemstad (Curacao) 24 November. Het betreft hier de vermoedelijke data van aan- Jïomst, aangezien het verloop van de reis mede afhankelijk is van de weers omstandigheden op den Atlantischen Oceaan. Zooals gemeld is. zal de bok „Valk" te Willemstad in het 4000-tons dok ..Juliana" van de B. P. M. worden geplaatst waarna de reis naar Neder landsch-Indië wordt voortgezet met as sistentie van de sleepboot „Empire Be- try" van de E. P. M. Granaten vlogen over de „Van Speyk" Eenige journalisten hebben dezer da gen na een bezoek aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder met Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speijk" een tocht gemaakt van Den Helder naar IJmuiden. Tijdens de vaart klonk plotseling een gierend geluid en op korten afstand ontplofte, een groote waterzuil veroor zakend, een granaat achter de „Van Speijk", even later gevolgd door een tweede. Een matroos op den achterste ven verklaarde nog net te hebben kun nen bukken, „anders was z'n mutsje meegenomen". De journalisten herinnerden zich op dat oogenblik de woorden van den eersten officier, den luitenant ter zee der tweede klasse J. Siiiacus, die aan het begin van den tocht had opgemerkt, dat de scheepshond, de beschermengel van het schip, niet aan boord was. Per radio werd om "opheldering ge vraagd en toen bleek, dat de landmacht schietoefeningen hield, doch om onbe kende redenen van de voorgeschreven richting was afgeweken De „Van Speijk" arriveerde ondanks de afwezigheid van den scheepshond, behouden in IJmuiden. In Duitschen dienst De „Van Speijk" voer gedurende den oorlog in Duitschen dienst als K-3. Het schip was een van de drie kanonneer- booten, welke bij het uitbreken van den' oorlog op stapel stonden en waarvan er tien voor de Nederlandsche regeering gebouwd zouden worden. De Duitschers namen het schip echter over en voltooi den den bouw. Hoewel de bezetters niet veel met hun „K-3" gevaren heb ben, zagen zii toch kans er in de IJszee mee rond te ploeteren en er een aantal kogelgaten in op te loopen. Na de capi tulatie werd hst schip in min of meer deplorabelen toestand aangetroffen in de Noorsche oorlogshaven Horten en naar Nederland teruggebracht. Alle be schadigingen- zijn op de rijkswerf ie Den Helder hersteld. De „Van Speijk" doet thans dienst als visscherij-politie- kruiser op de Noordzee, doch zal bin nenkort, na eerst geheel geschikt ge maakt ie zijn voor de tropen, naar een van onze overzeesche gebiedsdeelen, hetzij de Oost, hetzij de West, vertrek ken. Het schip is 80 meter lang, 11 me ter breed en heeft een diepgang van 3.20 meter. De bemanning bestaat tirt 110 koppen, welk aantal in oorlogstijd kan worden verhoogd tot 140 man. De bewapening van het circa 1300 ton me tende schip bestaat uit vier 12 c.M. ka nonnen, vier mitrailleurs van 37 m.M. en zes mitrailleurs van 20 m.M. In de toekomst zal deze bewapening gemo derniseerd worden. Commandant is de luitenant ter zee der eerste klasse B. J. Velderman. Verhooging van posttarieven Naar het A.N.P. verneemt overweegt de regeering ernstig over te gaan tot ver hooging van een aantal posttarieven. Er moet rente betaald worden! In een vorig nummer gaven wij reeds eenige bijzonderheden over het consumen ten-crediet. Het is bekend, dat het de be doeling is, dat 100 per hoofd kan worden aangevraagd. Een man en vrouw die in gezinsverband leven kunnen evenwel 100 extra vragen. Dat wil dus zeggen, dat een gezin van man, vrouw en twee kinderen 500 kan aanvragen. Er worden alleen veelvouden van 100 gegeven. Nu wij de aanvraagformulieren voor ons hebben, blijkt er uit, dat voor elke 100, die als crediet gegeven wordt, 5.wordt ingehouden voor administratiekosten en rente. Aanvankelijk was de indruk gewekt, dat het crediet renteloos zou zijn. Daarop is men dus teruggekomen. De rente die be taald moei worden, afgezien van de admi nistratiekosten, is dus ongeveer De normale wekelijksche afbetaling is vastgesteld op 1.— per 100. De werk gevers moeten het geld voor de afbetaling van het loon afhouden en daarvoor zegel tjes plakken op de spaarkaarten hunner werklieden. De verplichting tot afbetaling begint op 1 Januari 1947. De aanvraagformulieren zijn zeer ge detailleerd, De aanvragers moeten, door dat zij op een heele serie vragen antwoord in De bril van Sultan Sar Tweede deel 67. Waarom schrok Sultan Sar zc~ vreeselijk, midden onder het vroolijke feestmaal? Omdat hijzichzelf zag binnenkomen. En niet alleen kicam een tweede Sultan Sar binnen, maar ook een dubbelganger van Tips, Tops. den fiiraar en zelfs van Hassan. Het ge- heele gezelschap van dubbelgangers kwam rustig binnenwandelen, alsof het zoo hoorde. Toen de tweede Sultan met zijn gevolg bij de feesttafel ivas aan gekomen, bleef hij een oogenblik roer loos staan, omgeven door zijn zonder ling gevolg. Hij was klaarblijicelijk even verbaasd als de echte Sultan. Het u-as de ware Sultan die het zwijgen verbrak. „Schurk! riep hij, „zoon van een schurk!" ,JDat neem ik niet", gilde de valsche Derwisj. „Wat neem jij niet?" hoonde de ware Sirdar. „Ik lust je rauicschreeuwde de valsche Sir dar. En toen begon het moeien geven, een volledig inzicht geven van hun financieelen toestand. Er moet niet allen worden opgegeven welk loon men ont vangt, maar ook welke andere gezinsin komsten er zijn. (Vergoeding voor verhuur van kamers, voor kostgangers, nevenbe trekkingen, inkomsten uit onroerend goed, enz.) Zelfs inkomsten in natura moeten worden vermeld. Bij het opgeven van de verdiensten moeten worden afgetrokken de bedragen voor loonbelasting, premie voor ziekengeldverzekering, ziekenfonds premie, premie voor pensioen, invaliditeits weduwen- en weezenvoorzieningen. Be dragen voor Inkomstenbelasting moeten ook vermeld worden. Ook wordt een specificatie gevraagd van bezittingen in contant geld (huishoudgeld uitgezonderd), spaartegoeden (vrij en ge blokkeerd), giro-gelden, effecten en direct opeischbare vorderingen. Tenslotte moet ook worden opgegeven of men na 1 October 1945 reeds een voorschot of leening heeft opgenomen voor het aan- lcoopen van goederen, waarvoor nu ook het Consumenten-crediet wordt gegeven. Ook privé-schulden moeten vermeld worden, evenzoo hoeveel men daarop moet afbetalen. Gedetailleerd moet opgegeven worden waarvoor men het geld van het Consumen ten-crediet wil gebruiken. In de staat staat vermeld: bovenkleeding, onderltlee- ding, linnengoed, schoeisel, serviesgoed en keukengerei, dekens, matrassen en rijwiel banden. Er is evenwel ook ruimte om andere goederen op te sommen. Uit dit aanvraag-formulier blijkt dus wel, dat de credietgevende Staat nier „over ijs van één nacht" gaat. Ook de werkgever moet op het aanvraag formulier de geldelijke verdiensten van den aanvrager invullen. De aanvrager verklaart tenslotte, dat hij alle vragen naar waarheid en beste weten heeft ingevuld. Hij geeft door zijn onder- teekening te kennen, dat het hem bekend is. dat hij zich bij onjuiste invulling aan strafvervolging of geheele of gedeeltelijke intrekking van het verleende crediet bloot stelt. Indien de credietaanvrager zich niet in staat acht 1.per week per opgenomen. 100.terug te betalen, moet hij de reden daarvan opgeven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2