Kunst Zij Ons Doel" jubileert NZH bestelt 70 bussen in Engeland Zware straffen Voor clandestiene slagers Maandag SO September 1046 rr Uit de geschiedenis van een 125-jarig teekencollegé HET Haarlernsche genootschap Kunst Zij Ons Doel" (tot 1938 sprak men van teekeneollege) heeft den hoogen leeftijd van 125 jaar bereikt ..en dit is voor het tegenwoordige bestuur aanleiding geweest eenige feestelijkheden te organiseeren. Aan de viering mag natuurlijk een tentoonstel ling niet ontbreken. Deze begint Zaterdag 5 October. In het Frans Hals Museum wordt dan een expositie van werken van leden officieel geopend. „Kunst Zij Ons Doel" is een van de oud ste kunstenaarsvereenigingen van ons land. Het teekencollege is 1 September 1821 opgericht, toen belangrijka* kunstenaars zich hadden afgescheiden van de vereeni- ging „Kunstmin en Vlijt". Dit college, dat eerst in 1809 dezen naam had gekregen, was op 23 November 1796 opgericht, maar in 1826 door verschil vari opvatting en on- eenigheden ontbonden. Tevoren had in Haarlem een teeken academie bestaan, welke in 1772 was op gericht. Taco Jelgersma heeft een belang rijke rol op deze academie vervuld. Een der hoofddirecteuren was Pieter Teyler van der Hulst, die zijn huis aan de Damstraat voor de lessen verhuurde. Wij dwalen echter af. De oprichters van het jubileerende genootschap waren Pieter Barbiers, Josephus van Reysen en Chr. Kuiper In de werkplaats van Van Reysen, gevestigd in het Zaksteegje, werden de bijeenkomsten gehouden Deze plaats werd in 1829 verlaten. Men ging naar den zolder boven het pakhuis van Chr. Kuiper aan het Klein Heiligland en negen jaar later naar een huis" er naast, dat eveneens aan Kuiper behoorde. Van groot belang voor de ontwikkeling van het teekencollege was de verhuizing naar de bovenlokalen van de Stadswaag aan het Spaarne, welke in 1841 betrokken konden worden. De directeuren van Tey- lers Fondatie stelden een jaarlijksche do natie van 200 beschikbaar, waardoor men in staat was met gasverlichting naar mo del te teekenen. Kunstbeschouwingen wer den echter gegeven in de Doelenzaal of in het gebouw van de Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen". In het Waaggebouw werden van 1841 af regelmatig tentoonstellingen gehouden, totdat in 1930 de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum gereed kwam. Toen werd de mogelijkheid geopend jaarlijks de werken van leden daar te exposeeren, zoo dat de tentoonstellingen naar deze gelegen heid verplaatst werden. In 1821 werd het teekencollege opgericht, maar in den loop der jaren werd het ka rakter gewijzigd. Het heeft echter tot 1938 gedu.urd, alvorens de oude statuten en het huishoudelijk reglement herzien werden. De naam .teekencollege" werd gewijzigd in „genootschap". Velen, die in de meening verkeerden, dat het genootschap zich uit sluitend bezig hield met teekenen, kregen een anderen indruk De doelstelling werd immers, dat de leden de beoefening der beeldende kunsten bevorderden, de belang stelling er voor wekten en het doel tracht ten zij te bereiken door het houden van tentoonstellingen Het eerste jubileum vierde „Kunst Zij Ons Doel" bij het 25-jarig bestaan in 1846. In de Doelen werd een plechtige bijeen komst gehouden, waarin aan de leden een herinneringsmedaille werd aangeboden, Ook werd aandacht besteed aan de viering van het vijftig en vijf en zeventig jarig bestaan. In 1921 bestond K.Z.O.D. 100 jaar en onder voorzitterschap van den heer A. L. Koster werden de leden op het Stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Op den feestavond in den Stadsschouwburg haalden de leden aardige herinneringen uit het verleden op. Ook stond een groote tentoonstelling op het programma Tallooze bekende schilders zijn lid ge weest. Wij noemen: Rozenboom. De Haas, A. Mauve. Jacohus van Looy. G. H. Breit- ner. Karssen. Vaarzon Morel Ridder van Rappard, Graadt van Roggen. W. O. J. Nieuwenkamp, H. J. Kruydmer. B. C. Koek koek, Bosboom en A, L Koster. Op het oogenblik mag het genootschap zich in groote belangstelling verheugen, getuige het aantal werkende leden, dat 150 bedraagt. Het neemt een belangrijke plaats in het Haarlernsche kunstleven in en dat zij bij velen hoog staat aangeschreven, zal in de komende dagen blijken. „Beul van Amersfoort" voor zijn rechters Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam begon Zaterdag met de behande ling van de zaak tegen den 33-jarigen F. H. M. van de Laar, bijgenaamd „de beul van Amersfoort". Hij was in het strafkamp te Amersfoort zelf een ge vangene, maar had een bijzondere posi tie, namelijk die van „Lageralteste", een rang, welke de Duitschers toekenden aan bepaalde gevangenen die zekere voorrechten genoten. In d.e lange dagvaarding werd Van de Laar ten laste gelegd, dat hij in 1941 en 1942 als bemiddelaar' voor weer machtsleveranties is opgetreden en voorts, dat hij in het kamp Amersfoort talrijke medegevangenen heeft mis handeld. Over de weermachtsleveranties werd als getuige een Duitscher gehoord, die verklaarde, dat hij als economisch ad viseur van het „Rèichsministerium" via een weermachtsleverancier in relatie was gekomen met verdachte. Van de Laar wikkelde de loopende zaken van den weermachtsleverancier af en kreeg daardoor 350.000,in handen. Hij was echter niet bereid dit geld af te dragen en daardoor ontstonden verwik kelingen welke voor eenige functiona rissen van het „Reichsministerium" aanleiding waren, Van de Laar ge vangen te laten nemen. In het kamp Amersfoort kreeg hij echter een be voorrechte positie. Verdachte zeide, deze aanvaard te hebben om in het belang der gevangenen te kunnen optreden. Het was noodig de slechte elementen te tuchtigen, omdat zij door hun wan gedrag de mede-kampgenooten bloot stelden aan strafmaatregelen der Duit- schers. Deze verklaring werd door eenige getuigen bevestigd. Zij zeiden, dat de mishandelingen „disciplinaire maatregelen" waren, om de kamporde te bewaren. Verdachte deed dit om de Duitsche controleurs voor te zijn en zoo ernstiger mishandelingen te voorkomen. De president, mr. B. de Gaay Fort man reageerde fel op deze verklaringen, Brand bi] Bata in Be si Gisteravond om half acht werden de inwoners van Best bij Eindhoven opge schrikt door een geweldige ontploffing in een opslagplaats van chemicaliën van de Bata-schoenfabrieken. Een steekvlam kwam boven het dak uit en een oogenblik later stonden de opslagplaatsen' in lichter laaie. De fabrieksbrandweer en de brand weren uit Best eri Eindhoven, alsmede die van Philips bestreden de vuurzee, doch eerst om halfelf was gevaar voor uit breiding geweken. De eigenlijke fabriek bleef behouden, maar de opslagplaatsen van zooileder, textiel en chemicaliën gin gen in vlammen op, hetgeen een ernstigen terugslag zal hebben op de producten der schoen- en rubberfabriek- De schade, welke door verzekering wordt gedekt, be draagt ongeveer een millioen gulden. Vier jongemannen gedood bij autobotsing Zondagmiddag is op den weg Mep- pelHoogeveeti een auto-ongel tik ge beurd. Vier jonge mannen, G. D.. E, B.. en de gebroeders W.. allen afkomstig uit Ter Apel waren dien dag gaan vis- schen. Op den terugweg kwamen zii in het dorpje De Wijk met hun vrachtauto in botsing met een autobus van de Drentsche tramwegmaatschappii. Alle vier werden od slag gedood. Van de autobuspassagiers werden er enkelen gewond. O Kinderbewaarplaats „Haarlem-Noord" Wij brengen in herinnering, dat Woens dag 2 October in de Begijnhofkapel een concert wordt gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor de Kinder-be- waarplaats Haarlem-Noord. Gelet op het goede doel, wordt veel belangstelling ver wacht. Aan het concert werken mee het dameskoor „Zigea", onder leiding van Rie Schoute, mevrouw W. Stengervan der Velden (begeleiding), Tiny Kaiser (piano) en Gré Smit (6opraan). Krin gencompetitie zwemmen Te Hilveusum is Zondagmiddag de zwem- competitie tussciien de kringen Amsterdam Rotterdam, Den Haag, Haarlem, het Gooi en Utrecht begonnen. De uitslagen luiden: 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk hoeren: 1. N. C. Korevaar (Rotterdam) 1 min. 5G 7 sec.; 2. Sindorf (Amsterdam) 2 min. 0.5 sec'.: 3. Kröber (Gooi) 2 min, 1 sec. 200 meter borstcrawl dames: 1 Hannie Ter meuien (Amsterdam) 2 min. 33.4 sec.: 2. Irma Schuhmacher (Rouerdam) 2 min. 39.2 sec." 2. Thea Snoeks (Amsterdam) 2 min. 39.5 sec! 100 meter schoolslag (klassiek) dames: 1. Ne! van Vliet (Gooi) 1 min. 19.4 sec.: 2 Wil Havering (Gooi) I min. 22.4 sec 3. Janriv de Groot (Amsterdam) l min. 26.3 sec. - 4 x 100 meter borstcrawl estafette heeren: l. Rotterdam 4 min. 1G.1 sec.; 2. Amsterdam •1 min. 20 sec.; 3. Haarlem 4 min. 26.:-: sec. Zweedsclie estafette dames: 1. Amsterdam. 5 min. 7.2 sec.; 2. Het Gooi 5 min. 11.4 sec.; Rotterdam 5 min. 13.6 sec. Na deze eerste ontmoeting is de punlen.- land als volgt: 1. Amsterdam 2245.-1 p.; 2. Rototrdam 2279,3 p.; 3, Het Gooi 2311,3 p.; 4. Haarlem 2462.8 p.; 5. Den Haag 24G5.4 p.; 6 Utrecht 2551,1 p. De 50 M. schoolslag meisjesadspiranten werd gewonnen door Wimmey Eysker van Kring Haarlem in 40.5 sec., hetgeen een fraaie prestatie beteekent. De 200 Mi borstcrawl dames werd een over winning voor Hannie Termeulen in 2 m. 33.4 sec. De tweede en derde plaats werden resp. ingenomen door I. Schumacher (Rot terdam) in 2 m. 39.2 sec. en L. Put ("t Gooi) in 2 m. 39.5 sec. Margot Marsman maakte met 2 m. 51 sec. den besten tijd voor Kring Haarlem. F.en prachtige prestaie leverde de Dor- dreebtenaar M. C. Korevaar op de 3 x 50 M. wisselslag persoonlijk. Hij legde de baan af in den tijd van 1 m. 56.7 sec. R. Sindorf (Amsterdam) werd tweede in 2 m. 0.5 sec. terwijl de derde plaats werd ingenomen door J. Kröber ('t Gooi) in 2 m. 1 sèc. A. v. d. Boogaerde was de beste Haarlemmer met den lijd van 2 m. 4.2 sec. Nel van Vliet won zonder tegenstand de 100 M. schoolslag da mes in l m. 19.4 sec., Wil Haverlag was twee de in X m. 22.4 sec. J. de Groot (Amsterdam) plaatste zich .derde in 1 m. 26.3 sec. Rietje Wijkhuizen was met haar X m. 30 sec. de beste van Kring Haarlem. Eisenhower en Montgomery zullen het eeredoctoraat in de rechten ontvangen van ersiteit van Cambridge. Verbeteringen in den dienst, van de rails en...in de toekomst De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 17.15 Marinierskapel 17.45 Ons Rijk overzee. 13.00 Marinierskapel. 18,30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.IS Rawicz-Landauer. 19.30 Basketball. 19.45 Landbouwpraatje. 20.08 Polonaise in As, Chopin. 20.15 Kerkconcert. 21.10 NCRV- orkest. 22.30 Yehudi Menuhin. 2-2.45 Avond overdenking. 23.00 E!sa van Bueren, sopraan. 23.30 Boedapester Strijkkwartet. HILVERSUM II, 415.5 St. 7.00. 8 00. 13.00, 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. 17.00 Eng. componisten. 17.30 Populaire orkestwer ken, 18.15 Skymasters. 18.45 Balaika-muz. 19.00 En nu naar bed! 19.05 Orgelconcert. 19.45 Ballad for Americans. 20.05 AVRO- Radioscoop: Journaal, metro-melodies, nieu we ontdekkingen in de geneeskunde, bioscoop orgel, cabaret Wim Sonneveld en de radio- film „Onder één dak". 22.00 Fred. Hartley. 22.15 Kamermuziek. 22.45 Causerie. 23.15 Zi- geunermuziek. 23.45 Moonlight Serenade. Agenda voor Haarlem MAANDAG 30 SEPTEMBER Brinkmann: Kookdemonstratie, 14 uur. Rembrandt: Pittsburgh. Palace: Onzichtbare tegenstanders. Luxor: Melodie der Liefde. Deze drie 14.00, 16.15, 19-00 en 21.15 uur. Frans IIa!s: geen voorstellingen. Circus Saltarino: 20 uur. DINSDAG 1 OCTOBER Jacobstraat 6: Jeugdmeeting met drie Amerikaansehe sprekers, 20 uur. Schouw burg: Hel witte ros, 20 uur. Koninginneweg 37: Discussieavond over psychologie, 20 uur. Bioscopen en Circus; als Maandag. I Het zal vele Haarlemmers en met hen de bewoners van de omliggende plaatsen zijn opgevallen, dat de N.Z.H. een groote activiteit aan den dag legt bij het reparee- ren van haar rails. Het was inderdaad oo_._. hoog noodig, vooral in de bochten, dat de „Dit zijn barbaarsche middeleeuwsche ijzeren staven door nieuwe vervangen wer en Duitsche methoden" riep hij uit. De den en men kan zie'-1 indenken, welk een talrijke belangstellenden op de publieke meevaller het was, toen een groote partij tribune gaven met applaus hun instem- in goeden staat ver1 ende rails van de ming met deze woorden te kennen. Nederlandsche Buur.jpoorwegmaatschap- Van de Laar hield echter vol, dat door pij in Arnhem kon worden aangekocht, zijn hardhandig optreden maatregelen van de Duitschers achterwege waren gebleven. „Toen mijn opvolger, die zeer soepel was, eeps het ochtendappèl niet op tijd in het gelid had staan, hebben de Duitschers 175 gevangenen zoodanig afgeranseld, dat allen naar het zieken huis moesten." Verdachte was ook ten laste gelegd, dat hij een ontvluchtingsplan van enkele gevangenen aan den Duitschen kamp commandant had verraden. Van de L. zeide, dit gedaan te hebben in overleg met andere verantwoordelijke gevange nen, omdat het plan reeds ten deele uit gelekt was en anders ook degenen, die er niet bij betrokken waren, gestraft zoudèn worden. Op 12 October wordt de behandeling voortgezet. Dan zal een aantal getuigen a décharge gehoord worden. In totaal tvaren 20 koeien geslacht Twee clandestiene slagers en hun hel pers uit Aalsmeer en omgeving stqnden voor de Haarlernsche arrondissements rechtbank om te worden gevonnist voor hun daden gedurende een aantal maanden van dezen zomer. De hoofddaders waren de bewoners van Nieuwer Amstel' en zijn Amsterdamsche kennis C, L. de G., die tallooze kio's zwart vleeseh aan den man brachten, afkomstig van niet minder dan twintig- runderen. Tijdens een zijner requisitoirs merkte de Officier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouw man op. dat deze twee verdachten „de geslepenste en grootste zwarte slagers uit zijn praktijk waren". Abattoir in een schuur. Een verkeerscontrole bracht de zaak aan het rollen, doordat bij deze gelegen heid een zak clandestien vleeseh ontdekt werd. V. D., de hoofdman uil het complot, werd door den economischen rechter tot 2i/2 Jaar veroordeeld, zijn mededader C. L.~de G, kreeg hetzelfde vonnis. Hiermee legde de rechter, volgens zijn mededeeling, de zwaarste straffen op, die tot dusver in Haarlem voor dergelijk* delicten zijn uitgedeeld en hij kon niet meegaan met den verdediger, mr. B. v. d. Waarde, die zijn cliënt v. D. niet als een hoofddader zag, maar hem als een speeltuig van profiteurs afschilderde. De bloemenkweeker W., die zijn schuur voor de slachtpartijen had afgestaan, kreeg vier maanden en zijn familielid verdacht van het graven va5 een kui voor het slachtafval moet di: feit boe- tep met f 100 en twee maanden voor waardelijk. R. B„ een jeugdige melkventer, welke zich de haat van zijn medeverdachten op den hals had gehaald, omdat hij „door geslagen" had, had eveneens bij het slach ten geholpen, maar zijn eerlijke bekente nis en het pleidooi van de raadsvrouwe, mr. D. M. 't Hooft deden den economi schen rechter besluiten, eerst een rapport over den man in te winnen. Vleeschventers per vrachtwagen. Ook de diverse vrachtautobezitters, die hun wagens hadden afgestaan voor het vervoer van het clandestiene vleeseh naar diverse afnemers, kregen een beurt en raakten bijna allen hun auto kwijt J. K. moet bovendien drie maanden gevange nisstraf ondergaan en tegen G K. werd een half jaar geëischt. Mr. AH Cohen, die dit gedeelte van de pleidooien op zich ge nomen had. vond dezen laatstcn eisch te zwaar voor het geringe aandeel, dat G. K. in het geval had gehad, de rechter von niste tenslotte met drie maanden, onmid dellijke gevangenneming en verbeurdver klaring van den wagen. W. V., die naar later bleek, buiten zijn medeweten, een vrachtauto had geleverd, kwam er met een maand af, welke straf hem werd toebedacht voor het loopen met een aantal clandestiene koeien aan een touw. Een niet verschènen lid van het uitgebreide gezelschap van transporteurs kreeg een half jaar. Een tweede kuilengraver-voor-afval zal met vijftig gulden boete dit aandeel in de •leöschaffaire moeten betalen. Tenslotte kwamen twee grijsaards in de verdachtenbank. De eerste had. naar ■.ij zei, uit „sportieve overwegingen" mee geholpen aan het uitbeenen van een koe en zal daarvoor drie maanden in afzon dering moeten doorbrengen. De tweede oude heer, die volgens de tenlastelegging een schuur had afgestaan voor het slach ten, bleek niet de eigenaar van de schuur te zijn, zoodat hij werd vrijgesproken. Met man en macht is de ijzeren weg onder handen genomen en thans kan gezegd wor den, aldus de directeur van de N.Z.H., dat bijna alle bochten vernieuwd zijn. Het afgeloopen zomerseizoen heeft het materiaal in den ruimsten zin, geen goed gedaan, maar toch heeft men den heelen zomer voorspoedig gereden, eenige onge lukken uitgezonderd. Er was een enorme belangstelling voor de tram en de lijnen op Amsterdam. Zandvoort en Leiden heb ben meer dan eens wanhopige hoeveel heden reizigers te verwerken gekregen. Het is de hoogste ijtd, dat de N Z H. haar materiaal uitbreidt, maar de moeilijkheden waarmee de maatschappij, gelijk alle ver voersondernemingen te kampen heeft, zijn op dit punt legio. Toch is er een bestelling in zee, die goede hopp op verbetering van dc vervoerssitua tie in Haarlem en omgeving geeft. Via de Nederlandsche Spoorwegen heeft de N.Z.H. T.M. namelijk een order voor 70 bussen in Engeland geplaatst, waarvan de grootste 46 zitplaatsen zal tellen. Hoewel de lever tijd onbekend is. hoopt de N.Z.H. op een spoedige aflevering, opdat vooral de stads- buslijnen een betere bediening kunnen krijgen. Waarom bussen soms doorreden Er wordt nog al eens geklaagd over het doorrijden van de bussen, ook wanneer lang niet aile staanplaatsen bezet zijn. Wij legden deze kwestie eveneens aan den heer J. J. Jurrissen voor,die een plausibele reden opgaf. Bij de oudere wagens zijn het meestal de banden, die een zware belas ting niet toelaten, de nieuwe Amerikaan sehe bussen kunnen, door een speciale chassisconstructie, niet meer dan de voor geschreven „zittende passagiers" opnemen. Een andere klacht, wordt vaak gevonden in de kortheid van de buslijn op Bloe- mendaal. Hoewel ook deze volkomen door de N.Z.H.-directie begrepen wordt, is de nijpende materiaalpositie ook hier een rem op den goeden wil. Zoodra er uitbrei ding van de twee of drie bussen, die op de Bloemendaalsche en Overveensche lijnen rijden, komt. zal het eerstgenoemde tra ject worden doorgetrokken naar het Pro vinciaal Ziekenhuis Nieuwe dienstregeling brengt kleine verbeteringen. Op 6 October ziet een nieuwe dienst regeling het licht, Deze winter brengt weer eenige geringewverbeteringen in het huidige vervoerssehema van de N.Z.H., waarvan de voornaamste is. dat de laatste tram van Haarlem naar Amsterdam (die van 22.25) nog wordt gevolgd door een ..allerlaatste", welke om 22.45 naar de hoofdstad vertrekt. Reeds geruimen tijd geleden is het ge rucht opgedoken, dat de tram op Leiden in de loekomst door een bus vervangen zou worden. Den heer Jurrissen was hier van echter niets bekend, zoodai in de eer ste jaren de blauwe tram naar het Zuiden wel zal blijven. Hij verheelde zich de nieuwe moeilijkheden, die straks kunnen rijzen niet, wanneer de bollenbeurs naar Hillegom verhuisd is, maar tegen dien tijd hoopte hij dat de materialenschaarsch- te een booze droom uit het verleden is ge worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3