PUIN. De gids der vrouwelijke jeugd wijst onzen padvindsters den weg Lady Baden Powell temidden van haar dochters Het was druk Zondagmiddag op den Dam te Amsterdam en er heerschte een nerveuze stemming van verwachting van iets belangrijks. Mensch èn dier hadden er blijkbaar last van: niet alleen de hooge leidsters van het Nederland- sche Padvindstersgilde dribbelden ge jaagd heen en weer en wisten niet, waar zij het zoeken moesten, maar ook een van de politiepaarden verbrak het aure ool van kalmte, dat een dergelijk gemoe delijk dier gewoonlijk omgeeft en begon wel zeer bokkige nukken te vertoonen, onder angstgilletjes van „kabouters" en „gidsen". En dan was er riog het hondje, dat zich echter voorloopig koest hield. Om half vijf zou de World Chief Guide van de padvindsters, Lady Baden Powell, aan vele duizenden van haar dochters, in Neer lands hoofdstad bijeen gekomen, een boodschap overbrengen van wereld-zusterschap en begrip voor elkanders lasten. Het middaguur had echter nauwelijks geslagen, toen de eerste meisjes reeds kwamen opdagen, zoodat Velen van hen uren te vroeg waren. Na negen jaar. Voor het eerst na negen jaar is de padvindsters-moeder weer in Nederland om haar pupillen te schouwen. Weinig veranderd sinds de Jamboree- dagen m 1937. stond zij voor ons. Een van die typische vrouwen, die steeds de kracht van Engeland geweest zijn: niet elegant en knap van uiterlijk, maar blakend van energie, van een ongekende geestkracht en esn volkomen bereid heid, alles te doen voor de internatio nale vriendschapsidee, die zich niet slechts in haar woorden uit. Opgewekt en zonder eenigen spijt ver telt zij van haar overstelpend drukke leven, maar de sterkste staaltjes moeten wij hooren bij monde van mevr. E. v. d. Bosch de Jong, presidente van het Ne- derlandsch Padvindstersgilde, die Lady B. P.'s secondante geweest is. Het uitbreken van den oorlog «trof de Chief Guide op een reis door Afrika, die ech ter werd voortgezet. Pas in 1942 kwam „the old country" Engeland weer aan de beurt. Ook in dit niet bezette land stuitte de padvinderij op groote moeilijkheden: vrijwel alle leiders en leidstérs werden werkzaam in de oor logsindustrie of gingen in dienst, ande r-en werden geëvacueerd uit de groote steden. Tot de groote verrichtingen waartoe men desondanks kwam. behoort de op richting van padvinders en -sters brandwachten, eerste-hulpploegen. crè ches. tuinbouwdiensten, landbouwhulp- diensten. bloed-ti-ansfusieploegen. De belangrijkste was echter waarschijnlijk oe G.I.S. (Guides' International Service) die zich voorbereidde om met de bevrij ding van de Europeesche landen direct hulp tv kunnen bieden. De Grieksche evacues in Egypte (en later in hun eigen land). Italië. Frankrijk, Noord-Brabant en sinds eenigen Ide verplaatste per sonen in Duitschlaud profiteeren ervan. Er zijn zelfs teams, die een volledige ziekenhuisuitrusting met 60 bedden hebben. Nieuwe bloei der padvinderij. Met de bevrijding stonden bezoeken ?an. Frankrijk en de Amerikaansche landen op het programma Op deze non-top tochten bezocht Lady B. P. ral- lyes van 20 tot 20.000 padvinders en -sters, de eerste in de meest afgelegen dorpjes van Canada en de Vereenigde Staten, de laatste in Boston. Overal konden haar gunstige berichten over de padvinderij medegedeeld worden: in Tsjecho-Slowakije, waar de Chief Guide zoo juist is vandaan gekomen, was het enthousiasme zoo groot, dat zij op een dag, waarvoor een bezoek aan vier steden was vastgesteld, er op het laatste oogenblik een tiental bij kreeg zoodat zn gelukkig met haar eeuwige goede humeur veertien maal zich moest onderhouden met delegaties en de eerbewijzen :n ontvangst nemen van veertien plaatselijke overheden. in Nederland is de padvinderij er ook op vooruit gegaan. Sinds het uitbreken van den oorlog: meisjes (zonder R.K. groepen) van 7.000 tot 40.000; jongens (R.K. groepen inbegrepen) van 30.000 tot 150.000. Lady Baden Powell op den Dam. Na op Schiphol verwelkomd te zijn, o.m. door een delegatie van Indische padvindsters,. die in de kajnpen op Java groepen gevormd hebben en hiervan veel moreelen steun ondervonden, begaf Lady Baden Powell zich naar de hoofd stad. Om half vijf begon de rallye op den Dam te harer eere. Het midden van het plein was opengehouden en na de inspectie van de opgetogen kabouters, beklom Mylady een podium, waarop ook de burgemeester van Amsterdam, rrir. d'Ailly, en de districtscommissaris, de heer W. C. Roest van Limburg, en de Engelsche consul-generaal. M. A. P. Denton Thompson, waren gezeten. Op muziek van een harmonie der ge meentelijke bedrijven gaven Haarlem- sche meisjes een aantal zeer gewaar deerde volksdansen ten beste. Bever- Wfikschen hielden een lintendans. Een. grijs straathondje vond hef zeer leuk en besnuffelde belangstellend de beenen van een dansend meisje, dat tot zijn luidruchtige verontwaardiging een gilletje slaakte. Daarop begon, het zijn zenuwachtige Odyssee tusschen de dansenden door. Drie stoefce voortrek kers wilden hem grijpen, maar dat wees het met opgetrokken bovenlip af en de gerechtigde vrees bestaat, dat het hond je voor !t eerst in zijn scharminkelijes- bestaan een dergelijke hooge belangstel ling vermocht te wekken. Tenslotte werd het toch gevangen en met treurige blikken achterom naar de plaats des vermaaks weggevoerd. Het kon helaas de toespraak van de World Chief Guide niet meer hcorc-n. waarin zij, na de half verstijfde kabou ters. die op de straat gezeten hadden, als kakkerlakken te hebben laten rond springen, de groeten, overbracht van de duizenden en millioenen padvinders over de geheele wereld. ..Jullie hebt overal vrienden. De advinderii is werkelijk een uitmuntend paspoort". Bij het uitreiken van onderscheidin gen onderhield de World Chief Guide zich in het bijzonder met mej. M. F. B. Versluis, als vertegenwoordigster van de Oost-Indische pioniersgroepen, lid van de Stormvogels-groep op Java. Om omstreeks zes uur werd de rallye met een défilé besloten. Vijf deviezensmokkelaars gearresteerd De douane-recherche heeft drie per sonen gearresteerd, die betrokken zijn bij een geraffineerde deviezenzwendel. Het betrof hier een ..affaire" tusschen Nederland en Zwitserland en hoewel de recherche snel heeft kunnen ingrijpen is er toch nog in drie maanden tijd voor ruim drie en een halve ton omgezet. De hoofddaders. J. C. A. H. en C. F. J., hadden tezamen met twee Zwitser- sche bankiers een soort „illegaal" clea- ringskantoor opgericht. In Zwitserland werden vorderingen op Nederland en in Nederland vorderingen op Zwitserland verzameld. De onderlinge zaken wer den per brief of zelfs per telefoon afge handeld. In Nederland verleenden daar bij J. S., I. D. van B. en J. J. da C. hun medewerking. Bii de briefwisseling werd gebruik gemaakt van een onschul dig lijkende code. De vijf genoemde verdachten zullen zich od 22 October voor den bijzonderen economischen po litierechter te Amsterdam moeten ver antwoorden. Er zijn evenwel bij deze zaak nog anderen betrokken, die, na dat zij verhoord waren, weer in vrij heid ziin gesteld. Prins Bernhard bij de ex-politieke gevangenen Op het congres der ex-politieke gevan genen te Enschede is mr. B. W. Stomps te Haarlem als voorzitter herkozen. Zaterdagmiddag w.erden op het Van Heekplein kransen gelegd bij een eenvou- dig houten kruis. Mr. B. W. Stomps en I de afgevaardigden van Polen, België en Tsjecho-Slowakije legden er in toespra ken den nadruk op, dat de ex-politieke gevangenen, die hun vrijheidszin en idea lisme met den dood hebben bekocht, niet vergeten mogen worden gn dat voor hun nabestaanden moet worden gezorgd. In het Van Heekpark werden eport- demonstraties gegeven, waarbij Prins Bernhard tegenwoordig was. Mr. Stomps bood den Prins een album aan met schet sen uit een concentratiekamp. De financieele overeenkoinst inet Engeland De wed er zijd.sche cred ietmarges tus schen de Nederlamlsche Bank en de Bank of England, die volgens overeen komst van 7 September 1945 waren vastgesteld op 5 millioen Pond Sterling A °3-4oü.000. ziin verhoogd tot resp 10.000.000 Pond SterL en l 106.900.000! In een C-47 transportvliegtuig van het Amerikaansche leger zijn drie af zonderlijke rouwdiensten gehouden voor de slachtoffers van de catastrophe met het Belgische Sabena-vliegtuig. terwijl het vliegtuig boven de plaats van de ramp, waar tien afzonderlijke graven en een massagraf voor de zestien niet geïdentificeerde slachtoffers zichtbaar waren, rondcirkelde. NOG GEEN TARIEFREGELING VOOR ALLE AMBACHTEN. Onlangs is medegedeeld dat voor het vaststellen van de tarieven een voor alle ambachten geldend schema werd ontwor pen. Voor alle ambachten bestaan derge lijke tarïevenregelingen echter nog niet. Op het oogenblik zijn deze regelingen ge troffen voor loodgieters, koper- en bliksla gers, sanitair-installateurs en voor terraz zo- en kunststeenbedrijven. De ónderne mers van deze bedrijven zijn verplicht hun rekeningen te specïficeeren naar het aan tal uren en het verwerkte materiaal, zoo dat de opdrachtgever in staat is het van hem gevorderde bedrag te controleeren. CORRESPONDENTIE VOOR MILITAIREN. OP WEG NAAR INDIë. Correspondentie voor de militairen aan boord van het m.s. Kota Agoeng en het m.s. Ruys behoort uiterlijk 2 Oc tober om 21 uur te Amsterdam C.S. te ziin bezorgd, om nog in een aanloopha ven aan de belanghebbenden te kunnen worden uitgereikt. De stukken zullen dus in het algemeen 1 October per post moeten worden bezorgd. Nadere in lichtingen hierover verstrekken de post kantoren. Rouwdiensten in de luclit Uitbreiding internationale treinverbindingen Begin October zullen de internatio nale treinverbindingen belangrijk wor den uitgebreid, terwijl in bestaande verbindingen verbeteringen zullen ko men. In de verbinding NederlandEnge land zal de boottrein AmsterdamHoek van Holland electrisch worden, waar door de reisduur 41 minuten korter wordt.Doordat België overschakelt op onzen tijd zal de Pullman D-trein naar Brussel bij gelijke vertrekuren vroe ger in Brussel aankomen. Ingaande 7 October zullen dagelijks treinen van het Westen van ons land via .Maastrict, Visé, Luik en Luxemburg gaan rijden met aansluiting op den trein BrusselBaselMilaan. Driemaal per week komt er van 7 October af een verbinding Amsterdam VenloKeulen, met directe aanslui ting op Basgl. Ingaandë 10 October zal tweemaal per week via Oldenzaal en Bentheim aansluiting verkregen worden op de Noords-Expres.. Deze trein vertrekt Don derdags en Zaterdags uit Amsterdam óm 5.30 uur. Deze verbinding beteek-ent voor Am sterdamKopenhagen een versnelling van 5 uur en 55 min. en voor Kopen hagenAmsterdam van 5 uur en 14 minuten. Met ingang van. 7 October zullen ook in het buitenland de internationale treindiensten worden uitgebreid. Brus selOstende, DoverLonden en Brus sel—Calais—DoverLonden worden dagelijks ingevoerd. 9999 y iehier wat er is overgebleven van de 3900 huizen, die tijdens den oorlog in IJmuiden verwoest werden, het over- groote gedeelte door sloopershanden, de rest door de vele bombardementen. Drie duizend huizen werden 150.000 kubieke meter puin, opgestapeld op hoopen, her en derwaarts verspreid, hoopen zoo hoog als de huizen, die fie „bouwstof" leverden voor dit nagelaten symbool der Duitsche „Kultur". Het stoffelijk overschot der 815 wo ningen, die in Velsen-Noord vernield werden rust aan den Noordelijken oever van het Noordzeekanaal en de zeelieden, die met hun schip door de Zuïdersluis uit vreemde landen naar Amsterdam opvaren, varen op hun tocht door Vel- sens territorium langs kanaaloevers, die over een lengte van honderden meters onder het puin bedolven liggen. Twee millioen steenen konden uit het puin aan deze en gene zijde van het Kanaal worden gered. Niet altijd werd bij den woningbouw sterke specie gebruikt en ongetwijfeld is het hieraan te danken, dat. er nog twee millioen klinkers het afbikken waard waren. Ze zullen nu de fundee ring vormen voor onze nieuwe stad, die wanneer ze niet reeds IJmuiden heette. Puinenburg genoemd zou mogen wor den. Ook voor binnenmuren kunnen ze worden gebruikt. Het is met de puinopruiming nu zoo ver, dat de laatste vrachten naar de ..dumps" worden vervoerd. De oude fundeeringen zijn, soms met behulp van springstoffen, verwijderd en ook het puin daarvan is zoo goed als wegge voerd. Men is nu op verschillende plaat sen bezig den grond te egaliseeren en spoedig is er van de bijna 4000 in IJmui den en yelsen-Noord verdwenen wo ningen, dje eens het tehuis van een ar beidzame bevolking waren, niets meer over dan wat stapels steenen, opgetast od gapende wondeplekken, dfte moker slagen en bomtreffers in de bebouwing maakten. Waarheen met het puin? Dat is een vraagstuk, dat thans nog niet actueel is, maar dit zeker eens zal worden. Men zal onder andere het ge bruiken voor den aanleg van wegen. Maar wanneer? Een kubieke meter puin is_ een heele vracht, maar we zitten met loO.OOO kubieke meters, dat toch eens moet verdwijnen. Als men 5 ton op een wagen laadt, zijn het 30.000 vrachten. Zoo is er behalve het woningvraagstuk in o ze gemeente een puinvraagstuk ontstaan. Er mag, wanneer weer met den bouw van wegen wordt begonnen, veel vraag naar Duin komen, maar het aanbod zal hoog zijn, want er is niet al leen in Velsen veel puin. Er zijn con currenten. Hier en daar groeit er nu al gras op. Het is te hopen, dat het puin niet zoo lang blijft liggen tot het gras gemaaid kan worden. BINNENLAND De Hilversumsche politie heeft 's nachts een man aangehouden, die op zijn fiets twee koffers met 40 pakjes margarine en 10 pakjes vet vervoerde. -Hij bleek een soldaat in burger te zijn, die de margarine en het vet uit de keu ken van een kazerne in Noord-Brabant had ge stolen. Uit Cuxhaven is te Rotterdam aangekomen het 4162 brt. groote tur- bineschip „Porta" van den Norddeutsche Lloyd, dat als gedeelte lijke herstelbetaling in eigendom van de Neder- landsche regeering is overgegaan. Deze heeft het ip beheer gegeven van de maatschappij Vrachtvaart te Rotter dam. De Koningin heeft Zaterdag te Amsterdam den gezant van Nepal van het Engelsche hof. generaal Sjinghasjoem- sjere Jong Bahadoer Hana ontvangen, die H M. de hoogste onder scheiding vanzijn land overhandigde. Troepen van het k-oninknjk Ne pal hebben deel geno men aan de acties der geallieerden op Java. Zes vlag- en hoofd officieren van de Ko ninklijke Marine zijn onderscheiden met de orde van The British Empire. Benoemd wer den tot commander: vice-admiraal G. W. Steuve, vice-admiraal L. A. C. M. Doorman en ka pitein-ter-zee K. M. R. J. Logger. Officier in deze orde werden kapi- tem-ter-zee C. J. W. van Waning. kapitem- ter-zee J. Tissot van Pa- tot. en kapitein-luitenant -ter-zee O. de Booy. De door het comité „Oranjehotol" voorbe reide inwijding van een doodencel in de gevan genis te Scheveningen als herinnering aan hen. die tijdens-de be zetting hier hel leven lieten zal Zaterdag 5 October geschieden. De Bond van oud- onderofficiercn van het K.N.I.L., heeft in een telegram aan den minis terraad toekenning ver zocht van 3 maanden extra pensioen. een duurtetoeslag van 40 procent van l Januari af en uitbetaling van 4 maanden pensioen als voorschot op deze duur tetoeslag. Tegen den ex-Iand- wachter M. H. uit Mont- foort, wien ten laste was gelegd, dat hij in Alk maar en Hoorn meer dan 100 onderduikers en illegale., werkers bij de Duitschers had aange bracht en dal hij als be waker in het Huis van Bewaring te Alkmaar gevangenen ernstig had mishandeld, is de dood straf geëischt. Bij Koninklijk Be sluit is bepaald, dat de wijziging der Kinderbij slagwet, waardoor voor elk kind een bijslag wordt verieend, morgen l October in werking treedt. Op het IJselmeer is een Rijnaak, geladen met 1000 ton bazalt, op een wrak geloopen en gezonken. De opvaren den zijn door de sleep- bootibemanning gered. In tegenwoordigheid van Prinses Juliana is te Amersfoort de opleiding- school voor jeugdleid sters „Middelloo" ge opend. Haarlem cn Omgeving Aan mr. dr. p. J. Witteman wonende te O verveen is op zijn ver zoek eervol ontslag ver leend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Jan Slrübos zal Maandag 7 en Dinsdag 8 October ir. De Leeu werik spreken over zijn. zwerftocht met tent' en vouwboo: door Spitsber gen, geïllustreerd met interessante filmopna men. Dit is de laatste lezing van den heer Strijbos vóór zijn ver trek naar de Zuidpool. Op Vrijdag 4 Octo ber geven Jan Laarveld, tenor en Dolf Hendrik- se, orgel, een kerkcon- cert in de Remonstrant- sche Kerk aan de Wil- helminastraat te Haar lem. Het programma bevat werken van Bach, Mozart, Const. Huygens, Schiitz, Andrlessen en Chausson.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4