ij muiaer courant Brood, melk en boter worden duurder Truman verwerpt federatief Palestina 61e Jtuvrgang No. 18449 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724- Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecrcbooxn ZaYfenlag 5 October 19-18 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4. Geen hoogere loonen, maar ook geen huurverhooging Do minister-president, dr. Tj. J. M, Becl, heeft gisteravond in een radiorede een uiteenzetting gegeven van de loon- en prijspolitiek der regeering. De inhoud van deze rede kwam overeen met een regeeringsverklaring, welke aan de leden der Staten-Gcneraal is toegezonden. De minister-president deelt mede, dat het noodzakelijk is, de subsidies op de prijzen der levensmiddelen, welke vele honderden millioenen per jaar bedragen, te ver minderen. Als gevolg hiervan zal de broodprijs met 1 cent verhoogd mogen wor den. De minimumprijs voor brood zal echter vervallen, zoodat bakkers wier bedrijf dit mogelijk maakt hun brood tegen een lageren prijs mogen verkoopen. Voorts wordt de maximumprijs voor melk met 1 cent per liter en de maximumprijs voor boter met 30 cent per pond verhoogd. De huidige margarineprijs blijft gehand haafd. Overwogen wordt op den bon voor vers haperingen ook suiker beschikbaar te stellen. De regeering is voorloopig niet bereid verhooging der huren toe te staan. Zij acht verdere verhooging van loonnormen ontoelaatbaar, uitgezonderd enkele strikt noodige correcties. Wel wil zij een ruimere toepassing van het systeem der pres tatiebeloningen bevorderen, zoodat het mogelijk is door grooter prestatie het loon te doen stijgen. Er zullen nieuwe maatregelen worden genomen tegen ongemoti veerd hooge winsten en tegen den zwarten handel. Om tegemoet te komen aan de moeilijke positie van gezinnen met kinderen die nog niets verdienen, is de kinder toeslag uitgebreid lot het eerste en tweede kind. Het consumentencrediet maakt het voorts mogelijk voor minder draagkrachtigen, duurzame gebruiksgoederen aan te schaffen. Door instelling van PrijzcnconimLssies zullen de bevolking en het bedrijfsleven nauw betrokken worden bij dc controle op de naleving der prijsvoorschriftcn. Geheime arsenalen in Italië In de Noordelijke Apenijnen zijn groote hoeveelheden wapenen ontdekt, die op alle mogelijke plaatsen verstopt bleken. Zelfs een tank in goede conditie werd aangetroffen. De Italiaansche politie zet het onderzoek voort heeft een aantal personen gearresteerd. Men gelooft dat nog slechts een klein ge deelte der wapen voorraden gevonden is. Zij zouden zijn achtergehouden door een politieke groep, waarvan de naam niet wordt genoemd. Een Amerilcaansch marinevliegtuig Is Vrijdag ten Zuiden van Kopenhagen neer gestort. De bemanning van drie personen werd gewond. Britsch kabinet gewijzigd Een ministerie van Defensie ingesteld Reuter heeft gisteravond een aan tal mutaties in het Britsph kabinet bekend gemaakt. Er is een nieuw departement dat van Defensie gevormd, dat komt onder leiding van A. V. Alexander, thans eerste Lord van de Admiraliteit. Onder hem zullen de drie ministers voor de afzonderlijke strijdkrachten staan. De benoeming wordt van kracht, wanneer het, mieuwe ministerie (ten gevolge van de hergroepeering ii\ het kabinet) in werking treedt. Alexander zal voorloopig minister zonder porte feuille zijn. ■In de aigemeene hergroepeering van het kabinet zullen alle drie ministers voor de afzonderlijke strijdkrachten worden vervangen. De minister van Koloniën, George Hall, volgt Alexander op als eerste Lord der Admiraliteit (mi nister van Marine). Hij wordt daarbij tevens Viscount (burggraaf). De minis ter van staat Philip Noel Baker wordt minister van luchtvaart als opvolger van Lord £tansgate. Frederick John Bellinger, onderminister van oorlog, wordt minister van oorlog in plaats van J. J. Lawson. Lord Nathan wordt mi nister van burgerlijke luchtvaart, als opvolger van Lord Winster, die op zijn beurt is benoemd tot gouverneur en op perbevelhebber op Cyprus in de plaats van sir Charles Woolley. Deze laatste is benoemd tot gouverneur en opperbevel hebber van Britsch-Guyana. Hall wordt opgevolgd door Arthur Creech Jones, onderminister van kolo niën. Hector Mcneill, plaatsvervangend minister van buitenlandsche zaken, is tot minister van staat bevorderd. Lord Stansgate zal, hoewel hij geen lid van de regeering meer zal zijn. voorloopig Bevins plaatsvervanger zijn bij de onderhandelingen over de herziening van het Britsch-Egyptische verdrag. Er zijn voorts een aantal lagere minis- terieele benoemingen aangekondigd. De belangrijkste hiervan is die van majoor Christopher Pageet May hew (econoom) tot parlementair onderminister van Buitenlandsche»Zaken. Deze reorganisatie is bekend gemaakt In een regeeringsrapport dat zegt, dat de wijziging berust op de logische ont wikkeling in de laatste 40 jaar. De be zetting van het kabinet zal van 20 tot 18 worden terug gebracht. Ook de positie fler ministers van oorlog, luchtmacht en marine zal worden gewijzigd. Zij maken geen deel meer uit van het ka binet. ofschoon zij hun rang behouden. - De nieuwe minister van Defensie zal de richtlijnen van de defensie-commis sie ten uitvoer leggen. Volgens de nieu we regeling blijft het mogelijk dat in tjjd van oorlog de eerste minister de functie van minister van Defensie over neemt. De defensie-commissie zal de taak vervullen die tot 1939 door de commissie voor de verdediging van het imperium werd vervuld. Britsch vliegtuig in Joegoslavië geland Radio Belgrado heeft medegedeeld, dat een Britsch vliegtuig Vrijdag boven Joegoslavis.ch gebied vloog. Na eenigen tijd rondgevlogen te hebben om te trachten den weg te vinden, landde het op een vliegveld. In een latere uitzen ding wordt gemeld, dat het vliegtuig verzocht was te landen, „hetgeen na 'eenige aarzeling geschiedde". Een Haarlemsch gezelschap van een en twintig personen onder leiding van wet houder D. J. A. Geluk is Vrijdagavond vertrokken voor een reis naar Derby. Elf boksers maken de reis mee, die in het kader van de sportuitwisseling hun krachten zullen meten met Engelsche tegenstanders. Maandag worden in Derby de eerste wedstrijden gehouden en Donderdag volgt in Matlock de tweede serie. Bij het vertrek op het Haarlemsche station waren eenige leden van het Sportweek-comité en vele fami lieleden, die afscheid van de reizigers namen. Hef woord is aan. A. Roderich: De pessimist zegt: geen roos zonder doornen. De optimist zegt hetzelfde, maar een beetje anders: aan een doornstruik groeien rozen. Amerika ivenscht hervatting der immigratie President Truman heeft gisteren een op zienbarende verklaring over Palestina af gelegd, die tevoren aan de Britsche regee ring was toegezonden. Hy verwierp daarin het Britsche plan %'oor vorming van een federatief Palestina en sprak zich uit ten gunste van de voorstellen, diè het Joodsche bureau in deze kwestie heeft gedaan: De vorming van een Joodschen staat en de hervatting der immigratie met een onmid dellijke toelating van honderdduizend Joden. De Britsche regeering. die verzocht had om uitstel van deze verklaring, heeft haar spyt betuigd over deze verklaring, „die een oplossing zal kunnen verhinde- President Truman zeide van meening te zijn, dat men niet moest wachten op de oplossing van het Palestïjnsehe probleem als geheel. Bovendien meende hij. dal ook andere landen hun immigratiewetten zoo moesten wijzigen, dat Joden het land zou den kunnen binnenkomen. Hij zou tot het Congres der V. S. een desbetreffend ver zoek richten. President Truman zeide. dat hij deze verklaring uitsprak na „met groote spijt" de verdaging 'van de Londensche confe rentie vernomen te hebben. De tekst der verklaring was telegrafisch aan den Brit- schen eerste-minister, Attlee, gezonden. Truman verwees naar liet voorstel van Morrison voor een federatief Palestina, waarin een plan wordt ontvouwd voor provinciale autonomie, dat uiteindelijk tot een staat van twee naties of tot verdcc- ling zou leiden/Tengevolge van de oppo sitie der leden der voornaamste politieke partijen had hij geen steun aan dit plan kunnen verlcenen. Hij verwees verder naar een voorstel van het „Joodsch bureau" inhoudende dat een „levensvatbare" Joodsche staat in een deel van Palestina zou worden gesticht, welke zelf de immigratie en economische politiek zou mogen bepalen, en dat on middellijk 100.000 immigratievergunningen voor Joden zouden worden uitgereikt Dit voorstel trok allerwege in de V. S. de aandacht. „Te oordeelen naar de gesprekken, die hierop zijn gevolgd, geloof ik, dat een op lossing in deze richting den steun van het Amerikaansche publiek zou verkrijgen. Ik kan nieÜ gelooven, dat de kloof tusschen de gedane voorstellen te groot is, dat zy door mannen van gezond verstand en goe- den wil niet kan worden overbrugd. Aan zulk een oplossing zou onze regeering haar steun kunnen geven." Truman's verklaring is de eerste open lijke aanduiding, dat hij het Britsche plan voor een federatief Palestina heeft ver worpen. Hoewel de steun, dien hij aan het plan van het „Joodsch bureau" geeft, niet geheel direct is. is men in Joodsche krin gen te Londen van meening. dat er een goede kans bestaat, dat de Amerikaansche regeering zich ten gunste van dit plan zal uitspreken. Schuschnigg in België De oud-bondskanselier van Oosten rijk dr. Kurt Schuschnigg heeft te Brussel een lezing gehouden over „het lot van Europa". Hij betoogde, dat het werkelijk Europeesch ideaal gelegen is in de cultus van het christendom. Hij besprak het verzet van de Europeeschc volkeren tegen de slavernij, stelde het nationale chauvinisme aan dc kaak en verklaarde, dat de Vereenigde Staten naar zijn meening den hoogsten' waar borg "voor Europa bieden. Voor den aanvang van en ook gedu rende deze voordracht werd er door personen in de zaal onrust verwekt. Er werd geroepen van „moordenaar" en „Schuschnigg naar Moskou", terwijl er, toen Schuschnigg in den loop van zijn voordracht hulde bracht aan Churchill, met tomaten naar hem werd geworpen. Na afloop van de bijeenkomst trok een groep manifestanten naar de beurs en het Noordstation, waar door ver schillende communistische- sprekers het woord gevoerd werd. De politie moest enkele malen optreden. Schuschnigg zal ook nog voordrachten houden te Ber gen. Venders en Luik. De Amerikaansche militaire politie te Luik is sinds Donderdagavond aan het zoe ken naar een Amerikaanse!! vliegend fort, dat volgens ooggetuigen in de huurt van het toeristëhplaatsje Baraque Michel In de hooge Ardennen zou' zijn neergestort, Men heeft nog niets van het vliegtuig kunnen vinden- De Arabische plannen voor Palestina De Arabische tegenvoorstellen op het Britsche plan zijn Donderdag gepubli ceerd. De Arabieren stellen voor de Joodsche immigratie geheel te verbie den, terwijl de bestaande beperkingen vóo'r de overdracht van land zullen blijven gehandhaafd. De Britsche hooge commissaris voor Palestina moet een voorloopige regeering benoemen van 7 Arabische en 3 Joodsche ministers van Palestijnsche nationaliteit. De wetge vende en uitvoerende macht zou bij de voorloopige regeering berusten. De hooge commissaris zou gedurende de overgangsperiode het recht van veto be houden. De voorloopige regeering zal verkiezingen uitschrijven voor een con- 1 stitueerende vergadering van 60 leden jen tevens een grondwet ontwerpen ter voorlegging aan die vergadering. In de grondwet dient een bepaling te worden opgenomen, dat naturalisatie slechts kan geschieden indien de aanvrager gedu rende 10 jaar voor zijn aanvrage op wettige wijze in Palestina heeft ge woond. Wanneer de constitutie zal zijn-aan genomen, zal de voorloopige regeering verkiezingen voor het parlement hou den. Nadat het hoofd van den onafhan- kelijken staat Palestina zal zijn be noemd, zal het mandaat voor Palestina eindigen. De toekomstige betrekkingen tusschen Engeland en Palestina zullen bij bondgenootschapsverdrag worden bepaald. De Palestijnsche regeering zal alle belangrijke groepen op voldoende wijze vertegenwoordigen. In geen geval zullen de Joodsche vertegenwoordigers een derde van het totale aantal leden te boven gaan. De Arabieren dringen er op aan, dat de voorstellen zoo spoedig mogelijk in praktijk worden gebracht., ondanks de niet-samenwërking van een of meer groepen der Palestijnsche bevolking. Systematische vernietiging der Duitsche oorlogsindustrie De coördinatiecomnjissie van den geal lieerden bestuursraad heeft door het tee- kenen van een instructie voor de bevel hebbers der zones, waarin een gezamenlijk liquidatieplan wordt ontvouwd, een be langrijke stap gedaan in de richting van de vernietiging van het Duitsche indu- strieele oorlogspotentieel. Tot nu toe heeft elke zone op haar eigen wijze de vernietiging ter hand genomen, een methode, welke tot verwarring en oneenigh$id aanleiding gaf. Het nieuwe plan stelt de geallieerden in staat precies tc weten wat er gedaan moet worden en wat er in elke zone gedaan wordt. Een hooge functionaris van het Britsche militaire bestuur verklaarde, dat er vol gens het plan een lijs» van oorlogsindu strieën in elke zone moet worden opgesteld welke aan den bestuursraad wordt voor gelegd. De hierin op te nemen industrieën Zijn nauwkeurig bepaald. Als belangrijk ste worden genoemd die. welke tanks, kanonnen, gifgas en andere directe oorlog.* wapenen maken, „Wanneer deze taak ver vuld zal zijn", aldus de functionaris, „zul len wij kunnen zeggen, dat het oorlogs potentieel van Duitschland vernietigd is en dat een groote slap is gedaan in de richting van de vervulling der doeleinden van den bestuursraad." Dit werk zal waar schijnlijk eenige jaren eischen De moei lijkheden werden vooral veroorzaakt door de ulteenloopende industrialisatie in de verschillende zones. In de Amerikaansche was deze bijvoorbeeld hee! klein, in de Britsche zeer groot. Het bergen van de „van Riemsdijk" De werkzaamheden voor de berging van de „Van Riemsdijk" zijn voorloopig ge staakt. Men wacht op laag tij. wanneer er minder water uit het schip behoeft te worden gepompt. Men verwacht het werk in den loop var. de volgende week te kun nen hervatten. POST VOOR MILITAIREN OP DE „TEGELBERG". Correspondentie bestemd voor de mi- litairen aan boord van het motorschip „Tegelberg" behoort uiterlijk 5 October te worden gepost, om nog gedurende de reis in een aanloophaven aan de be langhebbenden te kunnen worden uit gereikt. Op 22 October wordt weer post aan deze militairen verzonden Hier voor moeten de stukken uiterlijk 19 October worden gepost.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1