Zeeuwsch-Vlaanderen 's wederopbouw levert eigenaardige problemen op v - en Tops Zcoals in zoo vele getroffen gebieden in Nederland is ook in Zeeuwsch- Vlaanderen, een van de zwaarst geteis terde streken van ons land, de weder opbouw in vollen gang. Ook hier is thans de noodwoningbouw zoo goed als geëindigd en is inmiddels een begin ge maakt met den bouw van definitieve z.g. ..woningwetwoningen". In de afge- loopen week kwamen in Zuidzande, Breskens, en Kadzand de eerste van deze woningen onder de kap. Volgens het bouwplan 1946 zullen 460 van der gelijke woningen verrijzen, waarvan in- sniddels ruim 250 zijn aanbesteed. Hoe an West Zeeuwsch-Vlaanderen is aan gepakt, komt tot uiting in het feit, dat Breskens, dat voor 65 procent totaal verwoest is en dat een jaar geleden 900 inwoners onder de meest precaire om standigheden herbergde, thans weer 2600 gemeentenaren telt, die aanmerke lijk beter gehuisvest zijn. Zoo is het ook met Schoondijke, dat van 1000 op 1800 inwoners steeg, met Aardenburg. Oost burg en Sluis. Dit is mede te danken aan het groote aantal noodwoningen voor de geheele streek omstreeks 900 en de vele gevallen van definitief her stel. Toch zijn er nog moeilijkheden te over. In de eerste plaats denken vele getroffenen, dat de wederöpbouw zelf bouwt, hetgeen geenszins het geval is. De eerste definitieve arbeiderswoningen voor Zuidzande in Zeeuwsch-Vlaande- ren kwamen dezer dagen onder de kap. aL dan niet h-Vli deropbouw in deze streek zal slagen. De Zeeuwsch-Vlamingen vragen zich ar, of de wederopbouw be taald moet worden door de 9 millioen Nederlanders of door de over het ge heele land circa één millioen getrof fenen? Naast deze financieele bestaan echter nog andere problemen. Daar is in de eerste plaats het vraagstuk der ontel bare vlasserijtjes. Voor bijverdienste oefenen velen een dergelijk bedrijfje uit. In een klein schuurtje, „kotje", zooals de Zeeuwsch-Vlamïngen het noemen, wordt het vlas gezwingeld. Nu eischt de arbeidsinspectie voor dit in derdaad zeer stoffige en daardoor onge zonde bedrijf een deugdelijke lucht- afzuiginrichting, alsmede een bepaald lichtoppervlak. Zou aan de laatste fac tor kunnen worden voldaan, voor de eerste ziet de bevolking, gezien de enor me kosten, geen kans. Zou een derge lijke installatie aangebracht worden, dan zouden de bedrijfjes net genoeg opleveren, om deze inrichting te kunnen bekostigen. Cultureele nood. Er heerscht ook een groote cultureele De actie moet van de menschen zelf nood in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgaan. Dan zorgt de Dienst voor den;Hier heeft men geen materiaal voor Wederopbouw voor een vlotte afwikke- sportvereenïgingen.harmoniegezelschap- ling. Zij moeten zelf hun begrooting pen of padvindersorganisaties. Het ge- indienem die^dan op juistheid wordt heele vereenigingsleven ligt, mede door IJMUIDEN BIOSCOPEN THALIA THEATER. „Waltztime". Een verhaal uit het oude Weenen. Door den plotselingen dood van den ouden keizer is de jonge aartshertogin Maria op den troon gelsomen. Ze is onervaren in staatszaken en in de hof-intrigues en heeft daarom haar vader moeten beloven, zich in alles te laten leiden door den ministerraad. Maria is verliefd op Franz von Hofen, een jong kapitein van de Keizerlijke Garde Als onderpand van haar liefde schenkt zij hem een ring, dien hij altijd dragen zal. De oude ministers zijn het met Maria's keuze niet eens, daar Franz bekend staat om zijn galante avonturen; zij adviseeren haar, een anderen echtgenoot te kiezen. Franz voelt zich ongelukkig door dezen gang van zaken en zoekt verstrooiing in „De Gouden Lantaarn", een Weensch café waar gezongen en gedanst wordt. Hij ont moet daar Cenci Prohaska, de dochter van den eersten minister, zij is gemaskerd naar „De Gouden Lantaarn" gekomen met Stefan, een jong luitenant, met wien zij tegen den wil van haar vader wil trouwen. Door den ring ontstaan dan allerlei ver wikkelingen en het lijkt er op dat Maria Stefan ea. von Hofen Cenci naar het altaar zullen voeren, maarhet ging toch an ders. Men kan Richard Tauber in „De Gouden Lantaarn" hooren zingen. REX THEATER. „De Sensatie-Jour nalist". Een film vol sensatie, vol revolver schoten en natuurlijk met een paar moor den. Simon Drake is verslaggever van de Gazette en volgt de zaak van een inbraak in „Ritz-Plaza". Hij is ook aanwezig bij de rechtzaak tegen de beide verdachten Brown en Crawford. Drake is er van over tuigd, dat nog anderen bij deze inbraak betrokken zijn geweest en dat deze zich op Brown, den kroongetuige zullen wre ken. Deze meening wordt echter niet ge deeld door zijn hoofdredacteur MacGregor, die hem opdracht geeft, naar Gravesend te gaan voor de aankomst van een belang rijk personage. Drake wacht echter bij de gevangenis op de vrijlating van Brown; hij volgt dezen en komt zoo zijn adres te weten. Drake komt zonder kopij op de redactie en wordt door MacGregor ontslagen, die verklaard, nooit te zullen gelooven, dat handlangers een aanslag op Brown zullen wagen. Drake viert met zijn vrouw Pat het ont slag met enkele fïesschen champagne. Zij worden overmoedig en beramen een fan tastisch plan, dat tot allerlei moeilijkheden leidt, maar waardoor Drake weer op z'n stoel bij de redactie terugkomt. Er gebeu ren daarna' nog tal van sensationeele din gen, VOLKSHERSTEL HAARLEM GAAT LIQUIDEEREN. In een vergadering van het algemeen bestuur van Volksherstel Haarlem is besloten de plaatselijke afdeelïng op te heffen per 31 December van dit jaar, en te trachten de diverse onderdeelen van het werk, voor zoover die gehand haafd moeten worden, toe te vertrou wen aan particuliere instellingen. Old Clothes New Koningsplein 10 - Telefoon 4880 REINIGT RW KLEED INGt Adv. onderzocht. Hierbij leert de ervaring, dat vele plaatselijke aannemers dikwijls onredelijk hooge begrootingen indienen. Dit spruit deels voort uit onwetendheid, deels uit den wil, zooveel mogelijk te verdienen. Ook de financieele kant baart nog groote zorgen. In West Zeeuwsch-Vlaan deren was de toestand zóó, dat vrijwel; ieder gezin zijn eigen huisje had. Dit waren meestal primitieve woninkjes, waarin slechts de allernoodzakelijkste accomodatie was en die gerekend naai de prijzen van voor den oorlog een Waarde bezaten, varieerend van 600 tot 1000. De woningen van het z.g. „woningwettype", die er voor in de plaats zullen komen, vertegenwoordigen thans een waarde van 9000. Het be drag dat overbrugd moet worden, is dus vrij aanzienlijk. Dit probleem is speci fiek voor Zeeuwsch-Vlaanderen en vindt zijn oorzaak, in het feit, dat in deze streek geen bouw- en woningtoe zicht bestond. Hierdoor was ieder vrij om te bouwen, hetgeen tot gevolg had, dat reeds genoemde primitieve wonink jes ontstonden. Thans moet deze sociale achterstand betaald worden, waarvan dus de bevolking in zeker opzicht het slachtoffer is. Huiverig voor nieuwbouw Dit brengt met zich mee, dat de be volking min of meer huiverig staat tegenover den nieuwbouw. gebrek aan vergader- en oefenruimte, volkomen stil. f Het gebruik van bunkers als wo ningen begint tot het verleden te be- hooren. Er zijn nog wel enkele bunker- bewoners, maar die zijn dit uit eigen wil. Voor de bunkers behoeven zij niets te betalen, terwijl voor een noodwoning nog altijd een lage huur moet worden opgebracht. Toch zullen zij niet lang meer in deze ongezonde vochtige en donkere woningen mogen blijven. Omtrent dé toekomst van Breskens is men vrij optimistisch. De bekende fa briek van Van Melle, waarvan een groot gedeelte van Breskens bestond, wordt niet meer herbouwd. Er zal een moderne binnenhaven aangelegd wor den en er is reeds een groote vraag naar kadelengte voor diverse indu strieën, zooals twee di-opfabrieken, graanschoonerijen, garnalendrogeriien enz. Tenslotte zal Breskens, behalve de bestaande avondvisscherijschool, een avondmachinistenschool krijgen. On danks alle moeilijkheden is West- Zeeuwsch-Vlaanderen echter druk bezig de gevolgen van den oorlog te boven te komen. In het geheele gebidp zijn thans ruim 1500 arbeiders, waar onder Belgen, arbeiders uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord- en Zuid holland, alsmede uit de eigen bevolking aan den slag. Ook hier geldt het „Luc- tor et Emex-go". Zeeuwsch-Vlaanderen Voor 'den huiseigenaar, wiens woning blijft niet werkeloos naast de puinhoo- verwoest is, bestaat een herbouwplicht, pen zitten, doch bewijst over een onver die echter niet aan een termijn gebon- llauwden ijver te beschikken. Al zal het den is. Dit heeft tot gevolg, dat de be trokkenen zoo lang mogelijk willen wachten, tot de toestanden iets beter zijn en het materiaal goedkooper is. Hierdoor moet de grond in de verwoes te dorpen onbebouwd blijven liggen- en zal de nieuwbouw op maagdelijken grond, dus aan den rand van de dor pen, moeten verrijzen. Zoo zou men dan dorpen krijgen met een verwoeste kern en moderne buitenwijken. Tenslotte zou de grond dan onteigend moeten worden. Men overweegt thans nieuwe woningen op den ouden grond te bou wen voor rekening van de gemeente, waarna aan den vroegeren eigenaar de gelegenheid zal worden geboden deze woning te huren, met het recht deze later over te nemen, De Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking was gewend te sparen voor het bezit van een eigen huisje, waar zij op lateren leeftijd goedkoop kan wonen. Thans ziet zij deze mogelijkheid verdwenen. Zij krijgt nu weliswaar een moderner huis, maar moeten daarvoor hun ver dere leven zwaar betalen. Van de fi nancieele regeling hangt af, of de we- ook enkele jaren duren, deze uiterste punt van ons land, waar de Koningin in 1944 voor 't eerst weer vaderlandschen bodem betrad, is vastbesloten den strijd te winnen. l Eindelijk wordt de Bruinvisch gelicht In het begin van dit jaar strandde op Texel tengevolge van een dikken mist de stoomtrawler Bruinvisch van de Mij. De Marezaten. De trawler was met een flinke lading visch op weg naar IJmuiden. Het' schip kwam hoog op het strand te zitten. De visch werd gelost en in IJmuiden ver kocht. Doordat in de nabijheid der stranding veel mijnen lagen, konden geen pogingen in het werk worden gesteld om den traw ler weer vlot te krijgen. De vorige maand kwam de omgeving van de stranding vriji van mijnen, zoodat nu met de bergïngs- pogingen begonnen kan worden. Een ber. gingmaatschappij heeft op zich genomen, het schip in zee te brengen. Reeds werden drie zware ankers uitge legd, waaraan de Bruinvisch werd vastge maakt. Het plan is, den trawler te lichten, en op lorries te plaatsen, die over een platendek het schip naar zee zullen rijden. Het spreekt vanzelf, dat het opvijzelen; een moeilijk karwei is, vooral doordat ook hier de materiaal-schaarschte een woordje meespreekt. Haaienvleesch naar Duitschland Vleesch van haaien, die bij de Hebrïden gevangen worden, wordt den laatsten tijd, na gezouten en in vaten verpakt te zijn, van het eiland Sooy naar Duitschland ver zonden, waar het als menschelijk voedsel dient. De haaien worden gevangen met behulp van een voormalig marine-vaartuig, dat gestationneerd is in de haven, welke zicli aan de Noordzijde van dit eiland bevindt. Het vangen der haaien geschiedt met har poenen en lijnen en nadat de dieren gedood zijn, worden ze om drijvende te blijven, volgepompt met lucht en naar de „ophaal- s!ip", die zich op het eiland bevindt, ver voerd, alwaar ze door middel van een winch op het droge worden gebracht, ten einde geslacht te kunnen worden. De haaien hebben een lengte van 20 tot 30 voet en een gewicht van ongeveer 6 ton, waarvan de helft uit vleesch bestaat. Het meest waardevolle product van de haaien is de lever, welke een groote hoe veelheid vitaminehoudende olie bevat, ter wijl de huid op verschillende manieren wordt gezouten. Deze industrie, waarmede in het vorige jaar een aanvang is gemaakt, verkeert zooals begrijpelijk is, nog in een begin stadium. Het jachtseizoen begint in de lente en duurt ongeveer 6 weken, hierna volgt een periode van 2 maanden, waarin de haaien zich bijna niet vertoonen. doch in Augus tus, de maand van het hoogseizoen, wordt er weer intensief gejaagd. Er wordt algemeen verwacht, dat dit' bedrijf in Engeland een goede toekomst tegemoet gaat. OPENING KLEUTERKLAS. Hedenmiddag 3 uur zal de kleuterklasse, die de Vèreeniging voor Kleuteronderwijs in de openbare school bij Velserbeek zal houden, officieel geopend worden. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaal straat. 10.30 u. v.m. en 5.30 u. n.m.: ds. J. J. v. d. Berg. Goede Herderkerk. 10.30 u. v.m.: Be vestiging, ds. J. v. d. Wiel door ds. A. J. Bosman van Rijswijk; 3.30 u. n.m..: Intrede ds. v. d. Wiel. Gereformeerde Kerk. Kanaalstraat. 9u. v.m.: ds. E. G. van Teylingen; 3.30 u. n.m.: ds. S. E. Wesbonk. Goede Herderkerk. 8.55 u. v.m,: ds. S. E. Wesbonk; 7 u. n.m.: Afscheid ds. van Teylingen. Chr. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 4 u, n.m.; 'ds. A. Zwiep. Vrije Evangelische, Wi 11 emsbeelcwegt de heer Rademaker, Alphen a. d. Rijn. Ver. v, Vrijz. Hervormden. 10.30 u. v.m.: ds. Frater Smid van Amsterdam. Leger des Heils. 10.30 v.m. Altaar dienst; 8 u. n.m.: Oogstfeest samenkomst VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m.: de heer K. Zwitser, hulpprediker te Velsen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk ett Kapel. 10 u. v.m. (in de Kapel): ds. Joh. Bronsgeest van Velsen. Ned. Herv. Kapel. 5 u. n.m.: ds, Groot- jans. Geref. Kerk. 9.45 u. vjn. en 5 u. ds. A. Verschoor. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeen te: 10 u. v.m.: ds. J. Rh. Haumersen. in De bril van Sultan Sar 72. „Ditmaal zullen we je beter ver bergen", zei Halef oneerbiedig tegen ■Sultan Sar die machteloos, met de handen op z'n rug gebonden, in het rooversschip lag. „Poe", zei de Sultan minachtend, „iuij hebben pech gehad maar de kansen zullen keeren!" „Je hebt het al verloren, Sultan" zei Halef sarrend, „de bril hebben wij nu in handen en daarom was alles begon nen,". Jtu niet antwoorden", dacht Sul tan Sar, „deze man probeert iets uit mij te krijgen dat hij zelf niet weet". Hij deed daarom alsof hij zich volko men verslagen voelde. Iniusschen wa ren onze vrienden op het eiland geland.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2