Zonder productieverhooging geen economisch herstel Zaterdag 5 October 1946 Wedloop tusschen loonen en prijzen zou tot catastrofale inflatie leiden Sedert ©enigen lijd wordt algemeen ile behoefte gevoeld aan een nadere uiteen zetting omtrent de loon- en prij$]x>Iitick. Vrij algemen bestaat ongerustheid over liet prijspeil en over de verhouding tusschen loonen en prijzen. ï>e regeering heeft daarom een verklaring afgelegd, waarin de hoofdpunten van haar beleid ten aan zien van de loonen en prijzen worden uiteengezet. In deze verklaring worden bovendien enkele nieuwe maatregelen aangekondigd- In de eerste plaats wordt de aan dacht gevestigd op de ernstige schaarschte aan verbruiksgoederen en productiemid delen. Vele moeilijkheden moeten wor den overwonnen om de voorraden weder op peil te brengen en onze productie middelen te herstellen. De internationale schaarschte aan goe deren en de sterke prijsstijging in het buitenland zouden, bij overigens gelijk- gebleven stijging, den invoer in ons land reeds ernstige beperkingen opleggen. Bo vendien zijn de middelen ter betaling van onzen invoer aanmerkelijk teruggeloopen door vermindering van onze productie en van onze exportmogelijkheden. Er zijn dus voor de bevolking veel minder goederen beschikbaar. Bovendien blijft in goederen gemeten het nationale inkomen van Nederland voorioopig ook lager, omdat thans het productie-apparaat verouderd en onvolledig is en een groot deel onzer bevolking zijn vooroorlogsche werkkracht nog niet heeft herwonnen. Bovendien heeft de scholing ders*«rbeiders geruimen tijd stilgestaan. Verder is er nog geen sprake van een voldoende aanvoer der noodzakelijk grondstoffen. Er zijn twee voorname factoren, die wij rechtstreeks kunnen beïnvloeden ter ver- grootiag van onze nationale productie cn onze welvaart, te weten: de persoonlijke arbeidsprestatie en het herstel van ons productie-apparaat. Productie en verbruik Zoolang deze vergrooting en dit herstel niet tot stand zijn gebracht, kan niet wor den gedacht aan een verhooging van de hoeveelheid gebruiksgoederen. Sommige andere artikelen zouden wij thans alleen meer kunnen verbruiken, indien wij pro ductieve krachten, die onmisbaar zijn voor den wederopbouw van ons productie apparaat, aan deze bestemming onttrok ken en besteedden voor het maken van gebruiksgoederen of als wij onze deviezen in grootere mate bezigden voor aankoop van gebruiksgoederen ten koste van den invoer van machines en grondstoffen, die wij voor het herstel van ons productie apparaat dringend behoeven. Het herstel van ons productie-apparaat zal dus beslag moeten leggen op een belangrijk d'èel on zer nationale productie en dit deel zal dus niet voor onmiddellijke verschaffing van gebruiksgoederen beschikbaar zijn, Zonder beheerscliing van loonen en prijzen zou onder de huidige omstandig heden een groot gevaar aanwezig zijn. Een belangrijke prijsstijging was onver mijdelijk door de hooge wereldmarktprij zen, geaccentueerd door de devaluatie van den gulden, stijging der arbeidskosten door loonsverhooging en verhooging van de kosten der sociale voorzieningen, ge ringere arbeidsproductiviteit, verschui vingen in de samenstelling van het per soneel, gestegen transportkosten, het ont breken van voldoende grond- en hulp stoffen van voldoende kwaliteit, gestegen kosten van onderhoud en aanvulling van het machinepark, hoogere lasten, door de overheid opgelegd in den vorm van be lastingen e.d. Indien nu de prijzen van goederen en diensten ongeremd verder 'zouden stijgen, zou dit weer moeten leiden tot verhooging van het loonpeil; dit zou zich dan weer voortplanten in een verder omhooggaand prijspeil voor goederen en diensten. Bij een dergelijken wedloop van prijzen en loonen zouden de loontrekkers, in het bijzonder de laagstbetaalde groe pen, altijd in het nadeel zijn. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor personen, die een vast geldïnkomen genieten, zooals ontvangers van sociale renten, gepensïon- neerden, lijf rentetrekkers e.d., die immers geen eischen tot verhooging van loonen kunnen stellen. De regeering heeft met behulp van de beheersching van prijzen en loonen er naar gestreefd dezen wed loop tegen te gaan. Met erkenning van de onvermijdelijke onvolkomenheid van de prijsbeheersching, acht de regeering zich gerechtigd er op te wijzen, dat als resultaat van deze politiek de kosten van levensonderhoud beneden die in het bui tenland, met uitzondering van Engeland, bleven. Vooropstellend het overheerschende be lang van onzen export, als voornaamste middel om onze noodzakelijke invoer mo gelijk te maken, is het buiten twijfel, dat het toelaatbare loonpeil in ons land niet los lean worden gezien van het loonpeil in het buitenland. Hert uit dit oogpunt te aanvaarden loon niveau is voor dit moment reeds bereikt, zelfs overschreden. Een verdere stijging van het ko9tenpeil hier te lande zou onze concurrentiemoge lijkheden in het buitenland ernstig be- nadeelen en daardoor onzen zoo hoog noo- digen uitvoer in gevaar brengen. Hierdoor zouden onze binnenlandsche productie cn daarmede onze goederenvoorziening even eens worden ontredderd. Evenmin is het toelaatbaar de subsidi- eering der goederenprijzen op den tegen- woordigen voet voor onbeperkten tijd voort te zetten, noch om op groote schaal voort te gaan met den invoer op crediet van buitenlandsche gebruiksgoederen. Meer produceeren Hieruit volgt dus, dat het zelfs met den besten wil niet mogelijk is het thans be reikte gemiddelde ^loonpeil in Nederland verder te verhoogen, zoolang in de ar beidsproductiviteit geen verbetering is ge komen, hetzij als gevolg van een betere toerusting met productiemiddelen, helzjj door verhooging van de persoonlijke ar beidsprestatie, hetzij -door een combinatie van deze beide factoren Zoolang deze hoofdvoorwaarden voor een verbetering van ons levenspeil niet zijn vervuld, kan een verhooging van het peil der geldloo- nen de arbeidsklasse als geheel niet; baten, daar deze onvermijdelijk zou leiden tot een hernieuwde stijging van de prijzen en dus ook van de kosten van levenson derhoud, waardoor het voordeel van de verhooging der gcldloonen weer te niet zou worden gedaan Ten slotte staat men voor het onontkoombare feit,.dat ons volk niet meer kan verbruiken dan het zelf voortbrengt. Het streven van de regeering moet ge richt zijn op de vergrooting van het pro ductievermogen en voorts moeten in den overgangstijd de loonen worden gestabili seerd. Ten einde in .de nog zeer moei lijke omstandigheden van de groote massa onzèr bevolking verlichting te brengen, .heeft de regeering verschillende maatregelen in overweging genomen. U&ilify-systeem Plannen zijn ontworpen om de productie in versterkte mate te richten op de ver vaardiging van dc meest noodzakelijke goederen in een beperkt aantal typen. Dit zal prysverlagend werken en behoeft, zoo als de ervaring in Engeland met dit „utility"-systeem heeft geleerd, niet te gaan ten koste van de kwaliteit. Een bij komend voordeel is, dat de prijsbeheer sching beter uitvoerbaar is. Voorts is de regeering doende een verdere verlaging van de handelsmarges in verschillende be drijfstakken tot stand te brengen. De regeering heeft plannen in voorbe reiding om het systeem van grondstoftoe wijzing aan industrie en handel te wijzi gen, Tot dusver werden de bedrijven ge woonlijk met grondstoffen bevoorraad overeenkomstig het aandeel, dat zij vóór den oorlog hadden in het totale verbruik daarvan. De bedoeling i's in de toekomst grondstoffen toe te wijzen in overeenstem ming met de vraag, die bij het publiek naar het product van een bepaald bedrijf bestaat. De regeering zal zich met kracht keeren tegen pogingen om mogelijke prijsverla- vingen te verhinderen door onderlinge af spraken in strijd met het algemeen belang. Minimum prijzen zullen slechts dan wor den toegelaten, indien de levensbelangen van den betrokken bedrijfstak op het spel staan en voor zoover zij bovendien met het algemeen belang vereenigbaar zijn. Terwijl dus alle kracht zal worden ge richt op de verlaging der prijzen, dient te worden bedacht, dat het ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinanciën noodig is de subsidies op de prijzen van levensmiddelen, welke het rijk thans vele honderden millioenen per jaar kosten, te verminderen. Op den duur zal moeten worden overgegaan tot aanpassing van de verkoopprijzen aan de kostprijzen, hetgeen zal worden vergemakkelijkt door een waar schijnlijke prijsdaling op de wereldmarkt en door het opvoeren van de binnenland sche productie. Enkele stappen zullen noodzakelijker wijze reeds thans moeten worden gedaan. Brood, melk en boter duurder De subsidie van het broodgraan zal wor den verlaagd met een bedrag, neerkomend op 1 cent per brood, waardoor de brood prijs met ten hoogste 1 cent per brood mag stijgen. De minimum prijs voor brood zal verdwijnen, zoodat bakkers, wier bcdrjjf dit mogelijk maakt, hun brood tegen ccn lageren pry's mogen verkoopen. De maximum melkprijs wordt voor den consument met 1 cent per liter verhoogd. De maximum prijs voor boter wordt ver hoogd met 30 cent per pond. Daarentegen blijft de huidige margarineprljs gehand haafd en zal men zijn bonnen voortaan 33n margarine kunnen besteden. Doordat de aardappelen thans In over vloed aanwezig zijn en daarom vrij ver krijgbaar zijn, is reeds een prijsdaling in getreden. Verwacht wordt, dat bij den huldigen stand der productie en onder in vloed van de volledige vrijlating van den handel deze prijsdaling zich zal handhaven en wellicht zich zelfs zal voortzetten. De groenteprijzen zullen gedurende den winter opnieuw worden' geregeld. Een. stijging boven het niveau van den winter 1945 zal worden tegengegaan. Tenslotte wordt overwogen om op den versnaperingenbon naar keuze ook suiker beschikbaar te stellen. Als gevolg van deze maatregelen zullen de totale kosten van voeding niet stijgen, maar vermoedelijk verminderen. Geen huurverhooging De regeering is voorshands niet bereid, verhooging der huren toe te laten. n. Verdere loonsverhoo- gingen ontoelaatbaar Om te voorkomen, dat dc maatregelen ten aanzien van de pryzen door nieuwe loonsverhoogingen in gevaar worden ge bracht, is de regeering van oordeel, dat een verdere verhooging der loonnormen in dit stadium niet toelaatbaar is. Hierop kunnen slechts uitzonderingen worden toegelaten in een zeer beperkt; aantal gevallen, waarin nog strikt noodige correcties in de onderlinge verhouding der loonen dienen te worden aangebracht. De regeering meent, dat, nadat eerst eer verhooging met 25 pCt. tot stand is ge komen en daarna sinds de invoering van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 in bijna alle bedrijfstakken nieuwe loonregelingen zijn vastgesteld, het niet mogelijk is thans een nieuwe (derde) „ronde" in te luiden. De. nog toe te laten correcties zullen zich daarom dienen te bepalen tot die loonen en sala rissen, welke in het kader van de thans afgesloten „tweede ronde" nog niet zijn gewijzigd. Deze stabilisatie beoogt geenszins den arbeiders de mogelijkheid te ontnemen door grooter prestatie het weekinkomen te doen stijgen. De regeering overweegt een ruimere toepassing van het systeem der prestatiebelooningen mogelijk te maken. Tegen hooge winsten en zwarten handel Nadat'herinnerd is aan de reeds geno men maatregelen inzake de uitbreiding van den kindertoeslag tot het eerste en tweede kind, aan het consumentencrediet en aan de instelling van niet ambtelijke prijzen- commissies, verklaart de regeering, dat het streven naar een rechtvaardige ver deeling der maatschappelijke goederen nog zoo sterk wordt doorkruist door de jacht naar ongemotiveerde hooge wfnsten en in het bijzonder door den zwarten han del. Deze onttrekt de goederen aan de distributie en benadeelt de productie, door dat velen hierdoor van eerlijken arbeid worden afgehouden. De strijd tegen al deze misbruiken zal met nieuwe kracht wor den ter hand genomen. De toelaatbaarheid der prijzen zal scherper worden getoetst. Verschillende wettelijke regelingen met betrekking tot de berechting van overtre dingen op dit gebied zijn in voorbereiding. Tenslotte zal bij de belastingheffing het mogelijke worden gedaan om de profiteurs te achterhalen. Samenvattend wil de regeering er nog eens met den meesten nadruk op wijzen, dat het herstel dér productiviteit van den arbeid als het belangrijkste probleem moet worden beschouwd. Herstel van ons geschonden productie-apparaat en een uiterste krachtsinspanning van ieder zijn hiertoe de onmisbare voorwaarden. Alleen hierdoor kan voor voldoende voeding, kleeding en huisvesting worden gezorgd en kan stijging van het reëele inkomen mogelijk worden. De regeering roept dan ook een ieder op het zijne hiertoe bij te dragen. De heffing ineens op vermogens De minister van Financiën heeft in Amerika aan enkele journalisten ver klaard. dat de berichten ten aanzien van het tarief der heffing ineens van 30 voor vermogens boven twee ton, op zijn minste gesproken in hooge mate voor barig worden genoemd. De definitieve inhoud van het wets ontwerp. zoóals het bii de» Staten-Ge- minst gesproken in hooge mate voor barig moeten worden genoemd. Voorts verdiept in het bijzonder .de aandacht dat de minister van Financiën bii de behandeling van de vermogens- aanwasbelasting in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat bij het regelen van de vermogensheffing ineens gelet moet worden op de kleine spaarders en personen met middelmatige vermogens, waaronder ook vele ouden van dagen. Hei is dan ook weinig aannemelijk, dat zii. die van een gering inkomen uit een vermogen van bescheiden omvang moe ten lieven, van dc vermogensheffing ineens een zwaren druk zullen onder vinden. Mr. J. den Hertog vrijgesproken De Centrale Eereraad voor de Mu ziek heeft de zaak behandeld tegen mr. Johannes den Hertog, intendant van de afdeeiing opera van het voormalig Ge meentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam en dirigent van de afdeelihg 's-Gra- venhage van de Maatschappij ter Be vordering van de Toonkunst, Mr. Den Hertog was door den Eereraad voor de Muziek veroordeeld tot uitsluiting voor den tijd van viif jaar van alle werk zaamheden op muziekgebied. Hem was ten laste gelegd, dat hii medegewerkt had aan de oprichting van een opera in samenwerking met het voormalige departement van Volksvoorlichting en Kunsten; het geven van een voorstelling voor ..Frontzorg" en het bezoeken in bezettingstijd van de „Festspiele" te Bayreutn. Thans heeft de Centrale Eereraad het vonnis vernietigd en mr. Den Hertog op alle punten van beschuldiging vrij gesproken. Spannende strijd tusscüen EDO en VSV te verwachten VSVFeijenoord is 41 geworden en Feijen- oordEDO 43. Wat zal nu het resultaat van EDOVSV worden? Bij voetbal worden, geen sommetjes opgelost. Wij verwachten toch een overwicht voor de IJmuidenaren, maar ge makkelijk zullen de voorwaartsen het tegen de Haarlemsche verdediging niet hebben. EDO verschijnt met: Wille; Lasschuit en Verdam; Odenthal, Schijvenaar en Kar pes; Spek, J. Schildwacht, W. Schildwacht, Root- selaar en Sieendam. VSV komt als volgt uit: Akkerman; Van den Gevel, Voet; Schaper. De Vries. Van Eerden; v. d. Lugt, Spaans. Van Onselen, Balvers, Sterk. Het wordt tijd. dat de roodbroeken zich herstellen. In het Stadion hebben zij tegen Blauw Wil een moeilijke taak. De Racing krijgt bezoek van AFC. de kam pioen van het vorig seizoen. De uitslag is van belang voor het verdere verloop der compe titie. Vermoedelijk gaat HBC tegen TOG zijn derde nederlaag tegemoet. In de derde klas kan het spannen bij Bloemendaal—Halfweg; Schoten is op den goeden weg na de over winning van 2—1 op De Meteoor. Zondag speelt de ploeog tegen IW en kan voor den derden keer winnen. RipperdaBeverwijk belooft een spannenden strijd. In district 2 opent HFC het seizoen op eigen terrein tegen Lugdunum, een oude Leidsche club. De an dere Haarlemsche derde klasser TIJBB trekt naar Blauw Zwart en zal het niet gemakke lijk hebben. Mislukte demonstratie van een raket-motor De bekende motorrenner Bill Kitchen, aan voerder van het Wembley 'tearr. heeft een de monstratie-rit gemaakt op een motor, waar bij de snelheid, door telkens een raket af te schieten, kon worden verhoogd. Dit is dus geen' nieuw raketmolorrijwiel. maar een ge wone renmotor met aandrijvingssteun van. raketten. De machine is geconstrueerd door den Bril- schen professor Lowe, die sinds 1917 een studie van raketaandrijving gemaakt heeft. De vier raketten, welke met een aluminium plaat bedekt zijn, kunnen van het stuur af weggeschoten worden. De renner is door een ijzeren plaat legen het oploopen van moge lijke wonden beschermd. Een geweldige me nigte was naar liet Wembley 9tadion ge trokken. Een half uur voordat de eigenlijke wedstrijden zouden plaats vinden, moesten alle ingangen gesloten worden. 90.000 perso nen waren binnen de muren, hetgeen voor motorwedstrijden een nieuw record is. Het vorige record stond op 85.000. De rit met den raketmotor was een groote teleurstelling, ondanks het feit, dat de vier raketten werden afgevuurd en er ook vier maal vuurstralen waren waar te nemen. Kit-< chen moest halverwege dc baan weer meer gas geven om zijn motor op gang te houden. De rakelten leken niet in het minst de snel heid te beïnvloeden. Een treurig einde van een met veel bombast aangekondigde „nieuwe vinding". Sport in 't kort DAMES-HOCKEYDAG, Dc voorronden van den dames-hockeydag zullen dit jaar op 3 November worden gespeeld en wel te Am sterdam, Deventer, 's Gravenhage. Gronin gen, Laren en Rotterdam. Hét eindtournool zal op 10 November worden gehouden op de velden van BDHC te Bloemendaal. SCIIAAKTOURNOOI TE I'KAAG. De re sultaten van de afgebroken partijen uit de eerste ronde luiden; FoltysGolombek 10; Gllgorich—Guimard 1—0; Najdorf—Pachman 0—1. In de tweede ronde werden afgebroken de partijen Najdorf—Guimard, Golombek— Zita; Kottnauer—Rohachek; Foltys—Trifuno- vieh 1—0; Sajtar—Pachman 01Katetov— Stoltz remise. De Ncdcrlandsche regeering zal in Oostenrijk 800 houten huizen koopen. Zij worden in onderdeden naar Nederland getransporteerd. De bouwtijd na het leg- 'gen van de fundeering is gesteld ofp en'kele weken. De radio geeft zaterdag HILVERSUM I, 301.j M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 22.00 Nieuws. 16.15 „De Minotaurus leeft". 16.30 Men vraagt, wij draaien. 17.00 Winterplannen van de AJC. 17.30 Zweedsehe volksmuziek. 13.15 Cultuur en socialisme. 18.30 Voor de Ned. Sirïjdkr. •19.00 Ned. Kamerkoor. 19.15 Reportage. 19.30 Jeugduitzending. 19,45 Departem. uitz. 20.20 Vaudeville-ork. 21.00 Socalistlsch commen taar. 2i.'.5 Warschau 1944. 21.35 Gevar. progr. 22.45 100 dagen uit en thuis. 23.15 Amuse mentsmuziek. II XL VERS CM II, 415.5 M. 7,00, B.OO, 13.00 19.00. 20.00. 23.00 Nieuws. 16.00 Kwartet KV 499 Mozart. 16.30 Causerie. 17.00 KRO-Kiosk, 17.15 Jonge kunstenaars. 17.45 Gezlnsmaand. 18.00 Dinermuzlck. 18.15 Journ. Weekoverz. 18,35 Dlnermuz. 1H.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 Reportage. 19.30 Gr. muz. 20.15 Muzikale hersengymn. 20.40 Pa Pinkelman. 21.00 En morgen :s het Zondag. 22.20 Opvoedk. problemen. 23.35 Avondgebed. 22.50 NBC-orkest o.l.v. Arturo Toscanini. ZONDAG HILVERSUM I, 305.5 M. 8.00, 13.00, 18.00» 20.00 en 23.00 Nieuws. 8.15 Gra- mofoon. 9 00 Voor d tuin.' 9.20 Orgelspel Joh. Jong 9.30 Geestelijk leven. 10.00 Omroep- kamêrorkest 10.40 In den' tuin der poëzie. 11.00 Triangel. 12.00 Grarnofoon; 12.30 Zon dagclub. 12.40 Koor. 13.15 Ensemble Bandi Batogh, 13.50 Spoorwegen spreken. 14.00 Wan da Landowska. boekenhalfuur. 14.30 Arthur Sehnabel. 15.00 Hoorspel. 15.40 Hoorspel. 16,40 Sportflitsen. waaronder sprlntkamploen- schap te Zürlch. 17.00 G.G. cabaret. 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws cn sportuitslagen. 38.30 Ned. Strijdkrachten. 19.09 Studio-dier.sK. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.00 Her sengymnastiek. 21.30 „Walz-tlmc". 21.55 Paul Vlaanderen grijpt Sn. 22.35 Cabaret. 23.15 „Nachtflonkeringen". HILVERSUM II, 415.5 M. 3.00, 9.30, 13.00. 19.30 cn 22.00 Nieuws. 8.15 Inleiding cn hoogmis.- 9.45 Grarnofoon. 10.00 Ned. - Herv. Kerkdenst. 12.15 „In "t Boeek- huys". 12.30 Ltmchconcert. 13.30 Apologie. 14.00 De Gootsche kring. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Ger kerkdienst. 18.30 Gramofoonmuzlek. 19.15 Ds A. K. Straatsma. 19.45 Sport. 20.00 „Het biddend leger Nederland". 20.15 Vau deville-orkest. 21.OO Stichtsch kamerorxest. 22.35 Avondgebed. 22.50 Itallaansche liederen. 23J5 Grarnofoon,"

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3