De les van Neurenberg V ergeef sehe terugkeer Een groote Sterren-regen verwacht Karakter ivas zeldzaam versehijnsel Do commentaren van de internatio-I naai tegengesproken. Maar al die pers unie pers zijn gedurende den voortgang I vertegenwoordigers konden zich dat van het Neurenbergsehe proces niet talles plotseling niet meer herinneren, vriendelijk geweest ten opzichte van de Zij voelden zich rijk met een. handtee- een en twintig in de beklaagdenbank kening van Schacht en de foto van de vooral niet toen bij de getuigenverkla- verbroedering zonden zij als een kost- ringen de onmenschelijkheden die onder baar Neurenbergsch trophee naar hunne het nazib.ev.-ind werden uitgevoerd onder i redactie. Als zij straks in hun land terug toezicht en goedkeuring ol op instigatie I zijn gekeerd, zullen zij misschien met van de beschuldigden, door woord, I trots vertellen, dat zij von Papen met geschnit en film aan- het daglicht I zijn vrijspraak hebben gecomplimen- kwamen. Die commentaren hielden in teevd en'dat zij zelfs een hand aan die heftige, verontwaardigde afkeuring ge- drie beroemdheden hebben gegeven lijken tred met de bittere redevoeringen I Een hoogtepunt in hun loopbaan, ja, in- der aanklagers en. niemand heeft kun nen const ateeren dat die aanklagers, noch de pers, ver goelijkende woor den konden vinden voor de drie, die thans als vrije man nen wachten op de kansom ongemerkt in de vergetelheid onder te duiken. De frontpagina's spraken op den dag dat Schacht in de getuigenbank stond om zijn schuld te hooren en zijn ver dediging te formu- leercn, van den „doodel ij ken revol ver, door Schacht in de handen der nazi-militairen ge drukt". Zij-spraken van Vuti Papen als de ..sluwe, gladde verrader, die in opperste baatzucht met de wolven heulde niet om zijn huid, maar om zijn belangen als vooraanstaand po liticus te redden". Fritzsche werd des tijds gebrandmerkt als „Goebbels' radio-koelie" en ..spreekbuis van de terreur" dat waren woorden van dezelfde men sehen, die de pers tribune vulden op den dag dat de vrijspraak dezer drie mannen werd afgekondigd. Over de beslissing van het Tribunaal valt moeilijk te redetwisten. De voor dit proces in het leven geroe pen jurisdictie en jurisprudentie, hoe uniek en hoe opportuun ook, waren ge baseerd op de macht van het bewijs en de onaantastbaarheid van de geformu leerde aanklacht. Het mag worden ver ondersteld dat de rechters naar eer en geweten over de houdbaarheid dezer aanklacht en het wezen der bewijsvoe ring geoordeeld hebben en daaruit, hun reeds bekende conclusie hebben getrok ken. Doc-h over de houding van de in Neurenberg aanwezige persmenschen moet wel het een en ander worden ge zegd; die houding heeft in Nederland- sche en naar wij aannemen ook in bui- tenlandsche perskringen wrevel en ver ontwaardiging gewekt. De wijze waarop dadelijk na de beslissing van het Hof die persmenschen vertegenwoordi gers van de openbare meening der ge allieerde landen zich als hongerige sensatiewolven op de vrij gesprokenen hebben geworpen zonder er ook maar een moment aan te denken, dat zij zich nog steeds tegenover grootheden uit het nazirijk bevonden, wekt herinneringen aan de zwartste perioden uit de voor- oorlogsche sensatie-„journalistiek", Persmenschen, die kolommen vol Een handdruk uit Nederland De eerste 30.000 kerslpakketjes naar Indië Het lijkt een volkomen Amerikaansch bedrijf, dat zich thans afspeelt op een étage van het groole gebouw van ,,Pak- huismeesteren" te Rotterdam. Tallooze meisjes werken daar in een soort loopende-band-systeem om 150.000 Kerstpakketjes, bestemd voor militairen en burgers in Oost-Indïë in zoo kort mo gelijken tijd gereed te maken. Van dit aantal gaan reeds 30.000 met de „Oranje" weg. In Batavia worden ze overgeladen om te worden vervoerd naar Ambon, Nieuw-Guinea en nog verder weg. Opge wekt en kwiek verrichten al deze meisjes haar taak. De een neemt een mapje post papier met enveloppen, de ander een pot lood of een blikje taai-taai, de derde zorgt voor een blikje biscuit of een dito met stroopwafelen, weer een ander legt drie reepen chocolade in de doozen of een .boek. een rolletje pepermunt of drie pak jes Engeische of Amerikaansche sigaret ten. Zonder ophouden schuiven de doo zen _in één lange rij door, van mdisje tot meisje, tot de inhoud ten laatste compleet is. De doozen worden «licht gemaakt, alles wordt geadresseerd aan de coördinatie commissie voor burgerlijke en militaire „Welfare" in Ned.-Indië, die ervoor zorgt, daL. ieder het zijne krijgt. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de organisatie van deze Kerstpakketten- actie ter hand genomen en deze zal, dank zij de volle medewerking van rijksbureaux en industrieën, voortreffelijk slagen. Als deze eerste 30.000 pakketjes weg zijn, zal er in het groote gebouw aan de Wil- helminakade een paar dagen rust heer- schen. Het is immers ondoenlijk langer dan een paar dagen achtereen in dit ge weldige tempo door te gaan. Maar daarna komen met bekwamen spoed de overige de .kranten van haring en wittebrood geschreven en Leiden schalt van de fees ten. In sommige steden komen oud-studen ten van de Leidsche Universiteit te samen om terug te keeren naar de bronnen eener goede jeugd. Maar ge zit er dikwijls te midden van heeren en de terugkeer is meestal illusoir en tevergeefsch. Wie er komen zijn bereid tot zorgeloosheid, zij het voor enkele uren en keurig geschaard aan den disch. Maar leven en samenleving heb ben het gemoed verhard tot zulke voor treffelijke maatschappelijkheid en tot zulke keurige routine dat het niet echt meer is. Niet meer heelemaal echt. En wat niet heelemaal echt is, is onecht. Niets wee moediger dan onechte studentikositeit. Oude vrienden terug te zien behoort tot de grootste vreugden, den man beschoren. Doch vrienden zijn zeldzaam en oude vrienden zijn nóg schaarscher. En zoo zit ge keurig achter uw bord soep met een keurig heer te babbelen over de heden daagsche zorgen méér dan over het oud plezier. Uw brave vriend Dirk, die zijn schitte rende maatschappelijke beloften reeds vroeg begon in te lossen, door ach zoo jeugdig nog op een advocatenkantoor van goeden'naam en faam te komen, moest, de belofte vergeten. Hij zit er nóg. Welis waar werd hij van junior senior en zelfs is hij lid van den gemeenteraad en van zeventien plaatselijke verenigingsbestu ren, doch dezen gezetten en gezeten bur ger kunt ge moeilijk een briljante figuur' op het'Wereldtooneel noemen. Die goede Hendrik was, is en bleef de gezellige dorpsdokter, die zijn vader en zijn grootpapa vóór hem waren. In het zelfde breede huis aan hetzelfde markt plein. En ziet, daar komt notaris Willem. „Mèöge Mööge; plezierig jullie weer dr'is te zien"; ja, ja nog altijd vrijgezel en nog steeds het hart verpand aan een 120.000 aan de beurt en er wordt gerekend goede bourgonje en aan de eendenjacht. Schachtclie tijdens het proces zeker in den waan tnoet ~Ün gekomen dat hij voor de wereld verloren was, constateert met voldoening dat hij een beroemd man is geworden en dat zijn handteekening weer waarde heeft gekregen. Hij geeft ze daarom ook niet voor niets, doch verkoopt ze voor chocolade aan een groep opgetogen- pe'rsmenschen derdaad een hoogtepunt, maar een hoogtepunt van laagbijdegrondsche sen- satiejacht, die nog steeds niet het ge ringste met journalistiek te maken heeft. De enkele reporters in Neurenberg die hun waardigheid hebben weten te be waren en daarbij behooren, te oor- deelen naar de sobere berichtgeving, zeker de Nederlandsche zullen be halve de rijke ervaring van de unieke gebeurtenis der berechting, ongetwijfeld met een andere niet minder nuttige les naar hier teruggekeerd zijn. De les. die leert dat in Neurenberg „karakter" een zeldzaam verschijnsel was, zoowel in de beklaagdenbank als op de perstribune. Het Japansche Neuren berg Te Tokio is o.m. de voorbereiding tot het Japansche offensief tegen Ned.-Indië behandeld. Voorloopig betreft het be wijsmateriaal in verband met allerlei politieke en militaire verwikkelingen. Zoo blijken de Duitschers er nog in 1941 van overtuigd te zijn geweest, dat de Japanneezen operaties tegen Sachaiin en Wladiwostok zouden ondernemen al- schreven aver de ten hemel schreiende v.orens hun offensief in zuidelijke rich- gruwelen der Duitschers. over de sta- tin2 voort te zetten. Eels lijken in Auschwitz en Oranien- urg. över de inundatie van vruchtbaar Holland, over de executie van krijgs gevangenen, over het vermoorden van schipbreukelingen, over de deportatie van arbeiders, over de uitroeiing van geheele volken, over de pauperiseering van welvarende landen die zelfde persmenschen herinnerden zich plotse ling niet meer dat Von Papen. Fntzsehe .en Schacht op hetzelfde oogenblik dat dit alles plaats greep achter het ijzeren scherm van den .Atlantikwall, vol ijver hun taak in dat bestiale regiem vervul den en zij realiseerden zich evenmin, dat deze mannen slechts vrijgesproken wer- den omdat het formeele bewijs ontoerei kend was. Zij omzwermden den hautaï- nen Schacht en smeekten hem om een handteekening .Schacht, de beroemde. 3iu niet meer de beruchte. In een krank zinnige roes van sensatielust brulden zij den fotografen toe, om toch een foto té maken van het moment, waarop de propagandist Fritzsche den Engelschen ïadiocommentator de hand schudde, die- zijn bekende radïoleugens indertijd zoo vlot en welsprekend weerlegde voor de BBC. Dat het inderdaad leugens waren die Fritzsche ten beste gaf, behoeft geen uitspraak van het Tribunaal; dat be wijst alles wat gedurende en na den oorlog in onweerstaanbare duidelijkheid aan het licht kwam. En dat die leugens misschien de oorzaak waren dat honder den jongemannen in fanatieke SSers werden herschapen SSers die thans hun waanzin boeten in strengbewaakie •kampen is ook niet door het Tribu- dat iedereen die ervoor in aanmerking komt, vóór de Kerstdagen dezen „hand druk" uit Nederland, zooals minister Beel het noemde, in ontvangst zal kunnen nemen. V Speciale textielpunten Dezer dagen is een nieuw model speciale textielpunten in gebruik genomen, ter ver vanging van de speciale punten, die met in- ganag van 25 September ongeldig waren ver klaard. Geruchten deden de ronde, dat deze vervanging haar ooi-zaak zou vinden in een massale circulatie van valsche textielpunten. De reden echter waarom de speciale textiel punten (dat zijn de textielpunten, die buiten de kaarten om voor costuums. jassen, e. d. worden beschikbaar'gesteld) werden vervan gen, is de noodzakelijkheid om het aantal in circulatie zijnde speciale punten te kunnen conlroleeren. Geconstateerd is, dat de uit gegeven speciale punten niet steeds direct besteed worden, maar dikwijls maandenlang worden vastgehouden, Deze „boven de markt zwevende punten" vormen een onzekere fac tor in de mogelijkheden van de textieldistri butie, daarom acht men het. noodig van tijd tol tijd schoon schip te maken door de loo- pende speciale punten op korten termijn ongeldig te verklaren en door nieuwe te ver-- vangen. Een waardig bankier. En een geëerd hoogleeraar. Een brave dominee. En een wei-gezien ambtenaar. En „jammer toch van Kees, dat die zoo jong moest sterven." En „érg van Piet, dat die heelemaal is mis-gegaan." „Karei is onherkenbaar-verouderd uit Indië teruggekomen; hij had geen lust om vandaag hier te zijn." De wereld en de menschen hebben de goedmoedigheid wel veranderd. Er was leed in zaken en gezin. Maar hier zijn zij dan. De jonkjes van vroeger. De heeren van vandaag. Vroeger: de vreugde van den derden October op Breestraat en Schuttersveld. Heden: de terugkeer naar de herinnering. Vergeefsche terugkeer. „Ik kan het niet te laat maken." zegt notaris Willem, „ik heb vergadering van commissarissen." „Voor mij geen hutspot", zegt Hendrik, „heb een beetje last van mijn maag." Het noenmaal was héél gezellig. Doch" de terugkeer was vergeefsch. Het is goed oude vrienden terug te zien. Maar wij zijn nu hééren geworden. ELIAS. Midden volgende week: In den nacht van 9 op 10 October mogelijk ook in den voorafgaanden of den volgenden nacht kan een heftige sterrenregen worden verwacht. Het uit stralingsgebied. waar alle tot deze ster renregen behoorende meteoren of vallen de sterren vandaan schijnen te komen, ligt in den kop van het sterrenbeeld Draak. Dit gebied bevindt zich Sn den avond hoog boven den Noordwestelijken horizon. De nieuwe Lord-Mayor van Londensir Bracewell Smith, is in de eeuwenoude Lonaensche Guild-hall met het gebruikelijke ceremonieel geïnstalleerd. Zijn voorganger, sir Charles Davis, poseerde met hem na afloop der plechtigheid. Rechts de nieuwe magistraat. Op den avond van 9 October 1933 was even eens een prachtige sten-en regen te zien. Het aantal bedroeg toen enkele honderden per minuut. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de sterrenregen in relatie staat met een ko meet, de komeet Giacobini-Zinner. De mate riedeeltjes, stukjes metaal en steen, die het ais „vallende ster" bekend staande lichtver schijnsel in onzen dampkring teweeg, brengen, bewegen zich vóór hun ontmoeting met de aarde in een gesloten baan om de zon en wel in nagenoeg dezelfde baan als de komeet. Omdat de komeet eens in de ruim 6*2 jaar een omloop Qm de zon voltooit, mogen we verwachten, dat de genoemde ma teriedeeltjes meteorieten genaamd dit ook doen. Na 13 jaar hebben zij dus tweemaal rondom de zon gewenteld, "Zoodat een nieuwe ontmoeting met de aarde waarschijnlijk is. Er zijn verschillende feiten, welke doen ver wachten, dat de waar te nemen aantallen nu wellicht nog grooter zullen zijn dan in 1933. Het tijdstip van de sterrenregen is niet pre cies te voorspellen. Het zal waarschijnlijk in den nacht van 9 op 10 October vallen, maar het is evenmin uitgesloten, dat het een. dag vroeger of later valt.. Een derde moge lijkheid is, dat de sterrenregen overdag plaats heeft. In dat geval zal men er niets van merken. Het geheele verschijnsel duurt slechts enkele uren, misschien langer. Een ieder lean waardevolle waarnemingen, van dezen regen doen.. Men behoeft slechts de aantallen vallende sterren per minuut te tellen en te noteeren. Dit aantal verandert voortdurend. De tellingen leveren dus iedere minuut eei) afzonderlijk resultaat. Het spreekt vanzelf., dal ook meer volledige waarnemingen (b.v, helderheidsschattingen) groote waarde hebben. De aandacht zij er echter op gevestigd, dat. de eenvoudigste waarnemingen van belang zijn. Hei zal op hoogen prijs gesteld worden, als men zijn waarnemingen opzendt naar net «adres: Werkgroep Meteoren. Leiden, Sterrenwacht. Bij de inzending moeten worden vermeld: naam van den waarnemer, woonplaats, cor respondentie-adres en plaats van waarne ming. Bij elk onderdeel Van de waarnemin gen moet het tijdstip duidelijk zijn opgege ven. Het daarbij gebruikte horloge moet zoo goed mogelijk gelijk loopen. De Spaansche politie heeft de arres tatie van 85 personen bekend gemaakt, die naar zij beweert communistische lei ders van den guerillastrijd zijn. Een be langrijke organisatie zou opgerold zijn. - BUITENLAND Heinrich Schultz, een der twee moorde naars van den oud-mi nister van het Duitsche rijk, Mathias Erzberger, is door de Amerikaan- sche autoriteiten gear resteerd. Hij bevond zich in een krijgsgevangen kamp nabij Frankfurt. De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitsch- land meldt, dat de Ame rikaansche en Bntsche sectoren van Berlijn 500.000 kubl meter hout en 330.000 ton bruinkool uit de Sovjet-bezettings zone zullen ontvangen in ruil voor ijzer en staal uit de Britsche zone De Chr. Nat. Werk mansbond heeft het be stuur opdracht gegeven te komen tot een orga- nisatie Hervormde Man- nenvereeniging. Dit zal leiden tot een ontbin ding van den sinds vele jaren bestaanden bond, die ook te Haarlem een afdeeling hadv In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is een tentoonstelling ge opend van het werk van de schilderes Coba Ritsema, die in Haarlem haar eerste opleiding kreeg en daarna op de rijksacademie stu deerde. BUITENLAND De Fransclie nat. ver gadering heeft een kies wet goedgekeurd, waar bij gedeeltelijke even redige vertegenwoordi ging wordt ingesteld. Er werden 295 stemmen voor en 245 tegen het ontwerp uitgebracht, De geallieerde be velhebbers hebben de gevangenis gekozen, waarin de vijf tot ge vangenisstraf verobr- deelde NAZI-leiders worden ondergebracht. De naam der gevange nis is nog niet bekend gemaakt. De echtgenoote van generaal Alfred Jodl, die te Neurenberg lot den strop is veroor deeld, heeft in een brief aan president Truman en Churchill om clemen tie ten behoeve van haar echtgenoot verzocht. Haarlem en Omgeving Nadat de ledenver gadering van de Kennc- mer Persvereeniging had besloten een defini tief bestuur te benoe men, is het als volgt sa mengesteld: J. H. Hart man, voorzitter: A. 0 vermeer^ secretaris, D. Koning, penningmees ter. S. Baarda, tweede voorzitter en mevrouw Ch. Blaauw—De Ridder, tweede secretaresse-pen. ningmeesteresse. Ds. L. Wr. Erdman, emeritus predikant van IJmuiden, is aangesfeld tot hulpprediker in de wijken l en 2 der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem. De kerkcraad en kerkvoogdij te Bloemen- riaal hebben besloten tot de vestiging van een derde gewone predi kantsplaats in de Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal en over te gaan tot de beroeping van een derden predi kant. Ds. J. G. Lekker- kerkcr van Bennebroek heeft bedankt als quaestor van den ring Haarlem der Ned. Herv. v--v m zijn plaats is benoemd Ds. G H. van 1 jnovd uil Spaarn- is. j. A. Peters te Beverwijk is bero.,. a.s predikant bi? de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag <3l« p.vch- kantsplaats). Mej. 3. v. d. Wijst t;e Haarlem slaagde aan de Leidsche Universi teit voor het candidaats- examen lsle gedeelte Geneeskunde. De heer J. van den Berg, secretaris van Doopsgezind Zangkoor, is plotseling overleden. In hem verliest deze vereeniging een harer beste krachten. Meer dan een kwart eeuw heeft hij zijn bestuurs functie vervuild. De Democr. Social. Jongeren Vereeniging „Nieuwe Koers" te Haar lem koos het volgende afdeelingsbestuur: W. P. Pruschen, voorz.: J. Brouwer, vice-voorz.; Tlny v. Vliet, secreta resse; Wenda van Pelle- com, 2de secretaresse; J. Hijmans. penning- meester: Drs. J. Balk en mr. m. van Beek, be stuursleden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4