PHILIPS 45cent Litteraire Kantteekeningen vanaf Amerika reageert gunstig op onze leenitigsplannen Veldmaarschalk Smuts naar ons land Wim van Norden: De Dood van Simon van Nagel. G. W. Breu ghel, A'dam 1946 (Plejaden- reeks). Simon van Nagel is een avonturier, een drinkebroer, een vrouwengek, een fantast en ondanks dat alles een dichter, één die met zijn hart en verlangen aan een andere wereld toebehoort, waarin hij leven wil met zijn ongeschonden, zijn beste Ik. Hij behoort tot het type dat voor zijn levensonstuimigheid nauwelijks een uitlaat kan vinden in een tijd toen Holland zelf vervuld was van jeugd, gloed en daden drang. Van Nagel heeft gezworven op verre zeeën, waar de Vliegende Hollander de stormen jaagt en de piraten rooven. Hij heeft liefgehad en zich bedronken en is weer thuisgekomen, vervreemd en bijna bevrijd van zijn oude, kleine wereld, en schrijft in teruggetrokkenheid aan een drama. Eens, vóór zijn zwerftochten, heeft hij het hof gemaakt aan Antoinette, de vrouw van zijn vriend Willem. En met dien Willem komt hij nu samen in een obscuren herberg om er, al pratend, ver lost te worden van de laatste herinnering die hem nog aan zijn verleden bindt. Si mon vertelt van zijn wederwaardigheden, spraakzamer en avontuurlijker naarmate het glas meer keeren geleegd is en voor zichtig tipt hij aan zijn vroeger leven als hij naar Antoinette vraagt. Het is waarlijk niet zijn opzet, daarmee aan de pijnlijkste zijde van Willem's leven te raken: een mislukt huwelijk, waarvan de laatste res ten vergruizelen zoodra de argelooze Wil lem beseft, dat er tusschen zijn vrouw en Simon eens iets anders bestaan heeft dan vriendschap. In zijn beschonken onthutst heid gaat Willem zijn vriend te lijf. En dan suist er onverhoeds een bierkruik door de lucht in de vuist van een rood-behaarde zeemanshand, dezelfde die als een dood maar afgrijselijk dreigend monster uren lang op Sjmon's stoelleuning heeft gehan gen, alsof het aan geen menschenlichaam toebehoorde. Een woeste zeeman en een domme bierkruik "wreken Willem's on- noozele onmacht: een noodlot voltrekt zich aan Simon van Nagel, die ontelbare ge varen trotseeren kon omdat hij geloofde in een levenspauze, die het lot -verleent aan hem die „de roeping heeft beseft óm de wereld iets te schenken, iets wat diep in hem rust." Zoo eindigt het leven van den dichter Van Nagel, zonder dat hij zijn .levenstaak volbracht heeft. Dit verhaal een debuut waarschijnlijk is van opzet en stijl zeker niet zonder verdienste geschreven. Den aut-ur be dreigt één gevaar: dat de wóórden hem te gemakkelijk uit de pen "vloeien. Te vlot neemt hij genoègen met het benaderende woord, soms zelfs met het cliché, waar door zijn stijl niet tot persoonlijkheid wil worden. Bijkomstigheden,,te breed-uït ge schreven, verzwakken den goed gevonden opzet, de verrassende „pointes".. En zoo is dit overigens boeiende verhaal wat top zwaar geworden: de lange aanloop wordt te onverhoeds gevolgd door de ontknoo ping om, na een zoo abrupt slot, bij den lezer niet een gevoel van teleurstelling achter te laten. In weerwil van deze fei len bezit deze auteur te veel verdienste om hem niet aan te sporen, opnieuw van zich te doen hooren. R. Blijstra: Haaien voor Nabatoe. De Bezige Bij, A'dam, 1946. Blijstra heeft een te waardeerbaren litte- rairen staat van dienst dan dat ik hem niet genegen zou zijn, integendeel. Gebrek aan sympathie was het dus niet dat me weerhield, mij aan zijn „Haaien" over te geven. Misschien was het mijn tekort aan aanvoelingsvermogen voor verhalen die in de Oost spelen ik weet het niet. maar ik kón er niet aan beginnen. Blijstra heeft "recht op aandacht, zei mijn litteraire ge weten. En goed, ik begon te lezen uit plichtsbetrachting; en ik beëindigde dit vaardig gecomponeerde verhaal met volle waardeering. Geen drie bladzijden waren gelezen of de bekentenis van Lazard aan zijn reisgenoot Degaay, aan boord van een schip in de Indische wateren, boeide door een nog onnaspeurlijke onheilsdreiging, met een zoo onverwachte spanning, dat de lezer met Degaay de woorden van Lazard's lippen gaat kijken. Lazard vertelt uit zijn verleden: hij is halfbloed van zeer ge mengd ras, bracht zijn prilste jeugd niet ver van oerwouden door en werd tenslotte in Holland „Europeesch" opgevoed. Om standigheden dreven dezen jurist in de bonen van de diplomatie der kolonisatie: het veroveren van concessies, desnoods en zelfs onvermijdelijk met immoreéle mid*- delen die de wereld verbloemend „tac tisch" noemt, verschaften dezen scherp- zinnigen avonturier een naam en een ver mogen. Maar sterker dan aanzien en wel stand bleek de stem van het bloed te zijn, die 'hem andere dan de Europeesche ge dachten influisterde omtrent goed en kwaad, rechtvaardig en onrechtvaardig, beschaafd en barbaarsch. Zich daarvan nauwelijks bewust voelt hij zich, vol af keer van de moraal der Blanken waarvan hij tot dan de handlanger was, nu „gedre ven door een tot levensnoodlot verheven haat tegen de huidige beschaving en haar vertegenwoordigers". Niet een „willen", maar een ..moeten" is het. dat hem doet besluiten de ontginning van het eiland Nabatoe, die door de Blitono-Maatschappij aan zijn leiding is toevertrouwd, te doen mislukken, daarbij het leven van den niet onsympathieken technischen partner, ir. Hardick. opofferend. Dit is de bekentenis welke, terwijl het schip in de wateren van Nabatoe vaart waar het van haaien we melt. de halfbloed Lazard zakelijk, onbe wogen. toevertrouwt aan zijn medepassa gier Degaay, die op weg is naarNa batoe. in opdracht van de Blïtono Mij., om de tin-exploitatie opnieuw ter hand te nemen. Het is geen toeval, dat Lazard juist bij Degaay te biecht gaat, evenmin dat hij op de reeling zijn evenwicht verliest, over boord slaat, ofDe haaien voor Nabatoe zorgen voor de rest. Ik zou in dit in spannend en sober proza geschreven verhaal niet graag de politiek betrekken: opzettelijke tendenz-kunst heeft mij zelden kunnen bekoren. Maar toch kunnen Blijstra's „Haaien" de geestver wanten van den braven Hardick, als hij beperkt maar eerlijk, eenzijdig maar goed willend, ambitieus en daardoor niet on bevangen, Lazard's motieven, die hem in gegeven waren door de stem van het bloed, iets doen verstaan van een andere wereld, die waard is ook beluisterd te worden C. J. E. DINAUX. Amerika en <le Dardanellen De Amerikaansche onder-minister van Buitenlandschè Zaken. Dean Ache- son, heeft gezegd, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken de kwestie, ontstaan door de jongste jtussische nota aan Tux-kije inzake de Dardanellen nog- steeds aan een „zeer ernstige studie" onderwerpt. Er is nog geen beslissing genomen ten aanzien van het al of niet. op de hotpg- te brengen van de Turksche regeering met het standpunt der V. S. Er zal te zijner tijd een~aanbeveling aan presi dent Truman worden gedaan, die als dan definitief zal beslissen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop «vvzuinig licht voor iedereerjY^ Affjkgop gq zuiPd/* goedkoèjbw^iif zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen Adv Duitsche ïn'dustrieelen aan de beurt Van bevoegde zijde 'te Neurenberg verklaart meij, dat rechter Jackson over tierf dagen zijn ontslag zal indienen als Amerikaansch procureur-generaal bij het internationale militaire tribunaal. Hij zal door Taylor, die belast is met een onderzoek naar bewijsstukken in verband met toekomstige, internationale processen, vervangen worden. Na het proces tegen de nazistische groot-in- dustrieelen. dat oorspronkelijk werd vastgesteld op begin 1947, zullen ver schillende andere processen van minder belang gehouden worden. In de eerste plaats logen militaire artsen van de Wehrmacht en artsen van concentratie kampen. Voorts een proces tegen Walter Schreiber, die den bacteriënoorlog voor bereidde en Wolfram Sievers. den a*ts van het concentratiekamp Auschwitz. Duitsche gedeporteeerden terug De Berliïnsche radio meldt, dat meer dan 21.000 Duitschers. meex-endeels vrouwen en kinderen, die tijdens den oorlog in de Sovjet-Unie geïnterneerd werden, naar hun woonplaatsen in Duitschland teruggestuurd zullen wor den. 3.200 hunner zijn reeds in Duitsch land aangekomen. Britsche steun voor Wallace 25 Britsche schrijvers, geleerden en an dere intellectueelen hebben een telegram gezonden aan Henry Wallace, den voor- maligen Amerikaanschen minister van Handel, waarin zij, naar aanleiding van zijn verklaringen over het gevaar van de internationale situatie, verklaren dat zij iederen steun zullen verleenen aan allo positieve stappen voor het verstevigen van den wereldvrede. Onder de ondertee kenaars bevinden zich onder anderen prof. J. B. Farringdon, de wijsgeer dr. C. E. M. Jond. Joseph Macleod, J. B. Priestley, de journalist Wickham*Steed en de schrijver Olaf Stapledon Agenda voor Haarlem ZATERDAG 5 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelst. „Terwijl de zon schijnt". 20 uur. Concertgebouw: Illusio- nist-telepaath. 20 uur. Rembrandt: Marie Louise. Palace: Nachtboot naar Dublin. Luxor: Made for each other. Deze drie 2.00, 4.15. 7.00 en 0.15 uur. City: Het begon met Eva 2.15. 4.50. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: Gekooide Jeugd 2.00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Het Wapencomplot 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg, Cabaret Fien de la Mar, Chiel de Boer. 20 uur. H. K. B.: American Club: thé en soirée-dansant, 15 en 20 uur. Gebouw Cutturp: „Harmonia" Wijdingsmor gen. 10.30 uur. Bioscopenjls Zaterdag. MAANDAG 7 OCTOBER Hotel De Leeuwerik: Lezing Jan Strijbos, 20 uur. Bioscopen als Zondaig. Effecten- en Geldmarkt Minister Lieftinck, die in verband met de vergaderingen van de Wereldbank in Amerika vertoeft, heeft daar onze armoede uitgestald: Nederland bezit weliswaar S 600 a S 800 mil- lioen aan Amerikaansche fondsen, maar zal deze, om zijn- herstelplan te financieren, ge heel moeten liquideeren resp. leeningen slui ten. Het eene doen en het ander niet na laten, is hier de leuze en naast het behoud van hoogrer.tende buitenlandsche fondsen zal men trachten laagrentende buitenland sche credieten te sluiten. Wij vragen ons hierbij af of Uncle Sam, die een goed koop man is, er genoegen mee zal nemen dat Ne derland de minst lucratieve fondsen zal af- stooten en tegelijk goedkoops ieeningen :n hetzelfde land zal afsluiten. Hoe het zij, de, Minister deelde mede, dat het voorste! orn een obligatieleening op de Amerikaansche open markt te plaatsen, uiterst gunstig is ontvangen en het blijkt dat wij met ons geld. ons crediet nog niet hebben verspeeld. Bui ten de leening op de open markt, zal een „directe" leening bij de Wereldbank worden aangevraagd, zoomede een bij de Amerikaan sche lm- en Exporlbank. Wanneer men daarbij de Eerste Nota van het Centraal Economisch Plan 1947, samen gesteld door het Centraal Plan Bureau i. o. leest, is het genoeg om koude rillingen over onze'financiën te krijgen. Tekorten en cre dieten zijn de twee woorden, waarmede wij het voorloopig schijnen te moeten doen. Toch hoopt Minister Lieftinck binnen vier jaar een begrootingsevenwicht te hebben be reikt. Genoemd Planbureau dat een zesjaren plan heeft opgesteld, merkt terecht op dat er voor de toekomst veel van het Nederland- sche volk zelf afhangt; immers het schijnt met onze arbeidsproductiviteit nog lang niet in orde te zijn. Een sterke verhooging zal het slechts mogelijk maken het in het Plan gestelde doel te "bereiken. De vaste stemming, die gedurende eenige weken op het Damrak heerschle, is eenigs- zins getemperd. De leidende fondsen brok kelen in koers af, al gaat het niet hard. De onzekerheid op alle gebied weerhoudt van zaken doen: toch blijft er steeds vraag naar goed beleggingsmateriaal met behoorlijk rendement. Van deze vraag profiteeren de 3*2 pet. preferente aandeelen Herstelbank, waarvan het dividend door den Staat gega randeerd is. zoodal deze aandeelen het ka rakter van obligaties dragen. Uitgegeven 100:lj noteeren zij thans reeds een vol pro cent liooger, terwijl er flinke omzetten in te constateeren zijn. Ook beslaat er hier en daar vraag naar de Belgische guldenoblïgaties, welke ongeacht de achterstallige rente, om en bij pari noteeren en meerendeels 4 rente geven. Zoo speurt men de koerslijst af om een behoorlijk rendement te maken. Steeds meer hypotheekbanken wagen den stap tot afgifte van 3 pandbrieven, daar in gesteund door de koersen van de,3 stukken harer zusterinstellingen, die reeds a l pet. boven pari komen. Dat wij ons langzamerhand met een blij vende renteverlaging moeten verzoenen, is ook gebleken uit hfet voornemen der regee ring om over te gaan tot conversie van staatsschuld. Het valt te vreezen, aldus heeft men op den de vorige week gehouden spaar bankdag opgemerkt, dat tengevolge daarvan zelfs de handhaving van de inleggersrente van 2,16 bij de spaarbanken, twijfelachtig wordt. Dat dit den spaarzin niet bevordert is duidelijk en er werd op de vergadering van den Nederlandschen Spaarbankbond dan ook op gewezen, dat de overheid het sparen meer aantrekkelijk moet maken, allereerst door het rentepercentage, maar ook door den spaarder de zekerheid van de onaantastbaar heid van zijn bezit te verschaffen. Tevens moet hij ervan verzekerd zijn dat ambtelijke inmenging uitgesloten is, (bankgeheim). De beivogen loopbaan van een imposante figuur De 76-jarige minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, wiens naam al bekend was in den Boerenoorlog, zal een tweedaagsch bezoek aan ons land brengen. Woensdag 9 October zal veldmaarschalk Smuts voet op Nederlandschen bodem zetten. De bijzondere band, die altijd tusschen Nederland en Zuid-Afrika bestaan heeft, zal door dit bezoek nog hechter worden. Bij deze gelegenheid willen wij over het leven en de loopbaan van deze bekende figuur het een en ander in herinnering brengen. In de Zuid-Afrikaansche poli tiek zoowel als in het geallieerde kamp gedurende den voorbijen oorlog heeft Smuts een belangrijke rol gespeeld. Hij. was de man die samen met generaal Bo tha gewerkt h'eeft aan den opbouw van de Unie; deze stoere Zuid-Afrikaner steunde als eerste minister en opperbevelhebber der Zuid-Afrikaansche troepen de ge allieerden met de „Springboks". Gedurende den Boerenoorlog in 1900 vocht hij als opperbevelhebber in West- Transvaal onder generaal de la Rey en een jaar later voerde hij met succes het commando over de troepen in de Kaap- Kolonie. Maar na den vrede van Vereeniging moest er nog gevochten worden al was het dan niet op heL slagveld: nu tegen de scheuringen in het Zuid-Afrikaansche volk en tegen de wantoestanden in Smuts' vaderland. De eerste organisatie, gericht op verzoening, kwam in Mei 1904 tot stand; „Het Volk" was de naam en het doel ervan de landgenooten te over tuigen dat coöperatie de eenig mogelijke weg tot redding was. „Het Vol*" ijverde ook voor het verkrijgen van zelfbestuur, dat bij Vereeniging reeds was toegezegd en in 1905 werd verleend. Smuts' naam werd bekend. Hij ver scheen op de frontpagina's van de kranten door zijn ministerschap in het eerste Bo- tha-ministerie en door den feilen strijd tusschen de „Sappen" en de „Natten"; de Suid Afrikaansche Partij en de Nationa listische. Meer dan 20 jaar heeft deze tegenstel ling haar stempel gedrukt op de Zuid- Afrikaansche politiek; eindelijk. :n 1933 kwam de coalitie tot stand tusschen de groepen van Hertzog, den Nationalisti- schen leider, en Smuts. In 1917. bij zijn terugkomst van een verblijf in Londen, moest hij onvoorbereid de plaats van den juist'overleden generaal Botha innemen. Eerste minister van dé* Zuid-Afrikaan sche Unie was geen sinecure: tijdens de Veldmaarschalk Smuts afwezigheid van Smuls was de oppositie tegen de regeering zeer toegenomen en de Nationalisten onder Hertzog waren een macht van beteekenis geworden. Eenige jaren later volgde de groote tegen slag: bij de verkiezingen van 1924 werd Generaal Hertzog eerste minister. Bo vendien stelde de toestand in Europa Smuts teleur en toen verdween hij eenigszins achter de coulissen van het groote politieke tooneel om weer meer tijd aan zijn studie te kunnen geven. In deze periode schreef hij zijn bekend werk „Holism and Evolution", waarin hij zijn levensbeschouwing samen vatte. Hij bleef echter leider van de oppo sitie en zijn streven bleef steeds gericht op de verzoening van de twee bevol kingsgroepen, die dan ook in 1933 tot stand kwam in den vorm van de „Natio nale Zuidafrikaansche Parijt" en ook bij de nieuwe verkiezing de macht geheel in handen kreeg. In de laatste jaren vóór den oorlog, toen de spanningen met den dag toenamen, was het steeds Smuts die versterking van het leger van de Unie bepleitte; Zuid-Afrika is zoo'n aantrek kelijke buit voor een begeerige natie! Eén jaar voor den oorlog wordt Smuts pre mier, en zoo gaat de Unie den moeilijken oorlogstijd tegemoet met Smuts aan het stuur. In September '39 wórdt de „Lands- noodtoestand" afgekondigd en treedt de „Nasionale Voorsieningsraad" in werking. Dan komt de oorlog. Engeland heeft troepen noodig en ondanks heftige protesten van Hertzog en aanhangers wordt hulp verleend. De oproep van Smuts aan de. bevolking, om zich als één man achter de Union Jack te scharen is niet eens noodig: 300.000 jonge mannen, nazaten van de Boeren die eens achter de kopjes de Engel- schen hebben bestreden, melden zich als vrijwilliger en in het begin is de toeloop zelfs zoo groot, dat er een tekort aan lcgcrhemden ontstaan. Het zijn deze „Springboks" die een belangrijk aandeel in den strijd in Noord-Afrika hadden. Gelukkig ligt deze oorlogstijd weer achter ons. Herstel is in de plaats ge komen van vernietiging, een vrij Neder land zal generaal Smuts begroeten en hem toejuichen op Walcheren, het eiland vanwaar eens zijn voorvaderen den ge vaarvollen totht naar de Kaap zijn be gonnen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5