FLITSEN Een sprookje herleeft Reizen naar Duitschland nog steeds zeer beperkt Er bestaat over het reizen naar Duitsch land nog steeds veel misverstand. Dit. heeft tot gevolg, dat het bureau van den „military permit officer", gevestigd in het gebouw van de Britsche militaire missie te 's Gravenhage dagelijks wordt overstroomd met verzoeken, die moeten worden afgeweezn. Allereerst meet erop worden gewezen, dat zij, die niet met een officieele opdracht naar Duitschland gaan. voor eigen vervoer en onderdak moeten zorgen. Het reizen in Duitschland is momenteel nog allesbehalve comfortabel „en", aldus de heer W. G. Gree- naway, de military permit officer, „men schijnt niet altijd te beseffen, dat 75 van de huizen in West-Duitschland is verwoest". In den regel worden slechts „permits" strekt aan hen, wier aanwezigheid in Duitschland in het belang is van den weder opbouw in Nederland, of die het Britsche militaire bestuur in Duitschland bij de uit voering van zijn taak behulpzaam kunnen zijn. Geen „permits" worden verstrekt aan de volgende categorieën: vroegere „displaced persons", die om de een of andere reden weer naar Duitschland willen terugkeeren en degenen, die er alleen maar om persoon lijke redenen heen willen. Natuurlijk geeft de laatste categorie tot «1e meeste moeilijk heden aanleiding. Het is lang niet altijd mo gelijk een scherpe scheiding te trekken en er zijn dan ool^v.ele grensgevallen, die indi vidueel moeten-"worden bekeken. Er komen dagelijks aanvragen binnen van personen, die om zeer dringende familieredenen (sterf gevallen, ernstige ziekte, enz.) naar Duitsch land wensdhen te gaan. In zoo'n geval is echter steeds noodig een certificaat van een door het Britsche militaire bestuur toegela ten dokter in de plaats van bestemming, dat de reis inderdaad noodzakelijk is. Voor zakenreizen naar Duitschland is een zoogenaamd „businessmen-scheme" opge steld volgens hetwelk niét meer dan een be- paold quotum, dat door het Nederlandsche ministerie van economische zaken is be paald, naar Duitschland mag reizen. „Tran sit-permits" worden in den regel nooit gewei gerd, indien de aanvrager kan aanloonen, dat hem door het land van bestemming een visum is uitgereikt. Aangezien het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is, in Duitsch land voedsel te koopen of maaltijden te be stellen, is de reizigers toegestaan, voor veer tien dagen voedsel mee te nemen. „Kunstmatig hart" gestorven Het kunstmatig kippenhart, dat dr. Alexis Carrel op 17 Januari 1912 te New York in het leven riep, is dood. Carrel wilde aantoonen dat het mogelijk is levende weefsels kunst matig te doen groeien, en om dit aan te too- nen isoleerde hij een stukje weefsel en voedde dit. Het weefsel bleek inderdaad te groeien. Carrel had een medewerker, dr. Bbeling, belast met de zorg voor het weefsel, doch in Mei van dit jaar heeft Ebeling het verzorgen gestaakt, met bovenstaand gevolg. Nieuw systeem van weg-bebakening De Zwitsersche Automobiel Club te Bern heeft een. demonstratie gegeven met een voor Europa nieuw systeem van weg- bebakening. 'Een fabriek van zeer fijne slijpmidde- len is op het denkbeeld gekomen haar ervaring over te brengen op het terrein van de reflectie met als resultaat een reflecteerend materiaal, genaamd Schotchlite, dat in verschillende kleuren wordt en kan worden gqbruikt om opper vlakten reflecteerend te maken. Uiterlijk ziet Scotchlite er uit als een harsachtig, buigzaam lak, bedekt door een zeer groot aantal glazen lensjes. Deze glazen lensjes moeten om een groote reflecteerende werking te verkrijgen, op een duizendste millimeter nauwkeurig geplaatst worden. Bij de demonstratie had men borden opgesteld en we! een van een normaal type en een, uitgevoerd volgens het Scotehüte-procedé. Op een afstand van 400 Meter was zoowel met vol licht als met gedimde lampen, zelfs met een mist lamp, het teeken gevormd door het Scotchlite, waar te nemen, terwijl van het normale bord niets was te zien. Weg wijzers met Scotchlite uitgerust gaven reeds op zeer verren afstand een naam te lezen. De fabrikant is bezig een verf te bereiden, welke soortgelijke eigenschap pen heeft, hetgeen perspectieven zou ope- ninen voor fiets-spatborden, wegstrepen enz. Fosforiseeren heeft met dit principe niets te maken. Duimzuigerij vraagt zich af wat hij kan bedenken om zich te amuseeren in zoo'n geval is duim zuigerij altijd een aflei ding het gaat niet zooals an ders; duim glijdt telkens uit zijn mond. herinnert zich dat hij zijn hand kan steunen op zijn anderen arm en als hij nu toch bezig is kan hij het zich meteen wel zoo gemakkelijk mo gelijk inaken wat is dat nou; daar haalde moeder zijn duim zoo maar uit zijn mond als hij hem er vaster in drukt, lukt het haar mis schien niet meer daar deed zij het weer; begint te huilen maar be sluit nader tot strategie keert zich om en doet of hij gaat slapen; wat niet ziet wat niet deert Crieksch protest aan de Vredesconferentie De Grieksche kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering van Tsaldaris met 180 stem men voor en één onthouding aangeno men. Vooraf hadden echter de liberale afgevaardigden onder Sofoelis, de repu- blikeinsche liberalen onder Venizelos, de sociaal-democraten onder Papan- dreoe, de unionisten onder Canellopoe- los en de nationalisten onder Zervas de kamer verlaten om niet aan de stem ming mee te moeten doen. Na de stem ming besloot de kamer tot 3 November uiteen te gaan. Op voorstel van Papandreoe nam de kamer een resolutie aan, waarbij aan den voorzitter Theotokis opdracht wordt gegeven een protest van het Grieksche parlement tegen het verwerpen van de Grieksche cischen op Noord-Epirus en op een herziening van de grens tusschen Griekenland en Bulgarije, op te stellen en aan de vredesconferentie te Parijs te doen toekomen. Reeds 48 kampen voor politieke delinquenten opgeheven Het Directoraat-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging deelt mede, dat in het tijdvak van 1 Octdber 19451 October 1946 48 kampen voor politieke delinquenten werden opgeheven. Er zijn nu nog 82 in gebruik. Het ligt in de bedoeling om nog een 20 a 25-tal kampen binnen afzienbaren tijd te liquideeren. Een aantal daarvan is inmiddels per 1 October"''1946 in liquidatie gegaan, o.a. het sectorpark te Halfweg. De kampen, welke werden opgeheven, waren voor een groot deel kazernes, die teruggegeven moesten worden aan het ministerie van Oorlog, zooals de Kouden- hornkazerne te Haarlem. Opstanden in Perzië Troebelen in Noord en Zuid In de plaats Soelah, op 10 km afstand van de stad Ardabil in Azerbeidsjan, is volgens welingelichte kringen een gueril- lastrijd uitgebroken. Personen, die deel uitmaken van den stam Sjaktsevan, heb ben olieopslagplaatsen behoorende aan de Perzische democraten in brand gestoken. Van laatstgenoemden werden er 104 ge dood en verscheiden en gewond. Kermansjah, de stad in Zuid-West- Perzië welke een sleutelpositie inneemt op de verbindingswegen tusschen Teheran en Bagdad, zou thans in de macht van oproerige stammen zijn. Er is een „stam- unie" opgericht,, welke eenzelfde mate van autonomie eischt als eerder in dit jaar aan het Noordelijk gedeelte van Perzië, Azerbeidsjan, werd toegestaan. Alfred Hugenberg gearresteerd De Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland haalt de „Hessische Nach- richten" aan, waarin melding wordt ge maakt van de arrestatie van Alfred Hugenberg op last van het Britsche mi litaire bestuur. Hugenberg, die leider van de Deutschnationale Volkspartei is geweest en minister in Hitler s eerste regeering, werd gearresteerd op zijn landgoed Rohbraken in Westphalen. Melk voor Poolsche babies A. N. P. verneemt van het Zweedsche in ternationaal persbureau dat de eerste zending van moedermelk in poedervorm uit Zweden naar Otwoeh bij Warschau verzonden is om daar gebruikt te worden in het kinderzieken huis van het Zweedsche Roode Kruis. Meer zendingen zullen volgen. De melk is afkoms tig uit alle deelen van Zweden en in de Astra-Werken" in poeder omgezet. Tien jaar geëiseht tegen voormalig Haarlemsch agent Het Bizondere Gerechtshof te Amster dam behandelde-Vrijdag de zaak tegen den voormaligen Haarlemschen N.S.B.-politie agent R, L.. die êrvan beschuldigd wordt een groep vaderlanders te hebben verra den die naar den Engelschen zender had den geluisterd. R. L. zou gebruik hebben gemaakt van de introductie van den zoon der familie v. d. M. om in den familie kring binnen te komen. Hij luisterde enkele malen mee naar Radio-Oranje, doch op een avond werd plotseling een in val gedaan door een troep Düitsehe poli-5 tie. die alle luisteraars inrekenden. Zij werden bij hun verhoor geconfronteerd met L., die daarbij verklaarde dat er geluisterd was. Mr. B. A. Bèsier eischte tien jaar ge vangenisstraf en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Uitspraak over veertien dagen. Eiigelancl steunt Amerika Het Britsche ministerie van bui tenia ndsche zaken heeft de IJslandsche regeering een nota doen toekomen, waarbij het Amerikaan sche verzoek om bases in IJsland gesteund wordt. De nota luidt: „Indien de IJslandsche regeering niet accoord gaat met de Ameri kaansche voorstellen, zal zulks een slechten Indruk in Londen wekken en de zeer belang rijke verbindingen van Amerika met de be zettingstroepen in de Amerikaansche zone van Duitschland onnoodig schaden". Van Amerikaansche zijde weid voorgesteld, dat Amerika nog eenigen tijd de beschikking zal krijgen over het vliegveld van Rykjavik, dat na het beëindigen van de vijandelijkheden ontruimd moest worden. Het blad van de IJslandsche socialistische eenheidspartij- geelt het volgende commentaar op de Britsche nota: „Deze nota beteekent inmenging in de IJslandsche aangelegenheden door een bui- tenlandsche mogendheid. De Amerikaansche diplomaten en vrienden van IJsland moeten echter niet denken, dat zij met dergelijke methoden IJsland hun wil kunnen opleggen." FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWERSKY 45) Waarom mag ik niet in het atelier wachten? Aha, dat is waar ook; dat ge heimzinnige portret staat hier natuurlijk. Het is zeker achter dat gordijn verborgen. Ik ben dood-nieuwsgierig, Anne. Zou je het heel erg vinden, als ik dat gordijn nu eens eenvoudig op zijn schoof om er maar even een blik op te kunnen werpen? Pas op, Ernst. Dan zou je je inkoopen alleen moeten doen. Voor een dergelijk dreigement moet ik helaas wel zwichten. Bovendien, wat is tenslotte een schilderij, als ik het ori gineel-voor me zie? Anne kreeg een kleur. Geen complimenten la Grottkau, alsjeblieft, Ernst, verzocht ze, terwijl ze hem zachtjes het atelier uitwerkte. Van alles wat het leven biedt, js de voorpret het mooiste. Niets is kostelijker dan *de dagen voor Kerstmis, wanneer iedereen zich, beladen met pakjes, door de straten spoedt, in stilte genietend van de voorpret van het geven, zoowel als van het ontvangen. Anne Falke en Grundtvig waren zoo juist gereed gekomen met hun inkoopen. Met de kanten shawl voor de gravin waren ze naar wensch geslaagd en ook voor Doddie Hesterberg was behoorlijk gezorgd. Jens Grottkau zou met een keu rige collectie vlindertjes worden bedacht en zelfs de professor en de notaris zouden niets te kort komen, terwijl tenslotte voor Senta Bratt die praktische geschenken wist te waardeeren, een Amerikaansche koffiekan was aangeschaft. We zijn beladen als pakezels, zei Grundtvig terwijl hij de verschillende pakjes voor de zooveelste maal natelde. Ik geloof, dat we verstandiger hadden gedaan door alles aan huis te. laten be zorgen. Nee, nee, Kerstpakjes moet men zelf dragen. Dat verhoogt de feestelijke stem ming. Ik vind het juist leuk als het eene pakje aan het touwtje van het andere bengelt, antwoordde Anne. Ja, ja, maar ik zal toch blij zijn als ik het zaakje kwijt ben. Dat neemt niet weg, dat ik graag geef. Zure philosofen beweren weliswaar, dat geven een vorm van egoispie is, waarmee men zichzelf tevreden stelt, maar ik houd me maar liever aan de oude wijsheid, dat het zali ger is te geven dan te ontvangen. In ieder geval de beste vorm van egoisme, dien ilc ken, vond Anne. Als ik rijk was, geloof ik, dat ik wat dat betreft, een zeer zelfzuchtig mensch zou worden. Ik ook, viel Grundtvig haar bij. Maar ik $ind, dat je ook met bescheiden middelen anderen wel een plezier kunt doen. Natuurlijk, maar het valt toch lang niet altijd mee de tering naar de nering te moeten zetten. Ik vrees, dat je me voor een zeldzaam inhalig schepsel zult houden, Ernstje, maar ik. wensch me nog eens een heeleboel geld. Een wensch, dien ik volkomen kan onderschrijven. Anne lachte. Graven stelt men zich altijd als zeer vermogende menschen voor, schertste ze. Dan ben ik helaas de uitzondering, die den regel bevestigt Het vermogen van de Grohdtvigs is, voorzoover ik weet, steeds zeer bescheiden geweest en wat er nog was, schijnt na den oorlog volkomen verloren te zijn gegaan. Mijn geheele bezit bestaat uit een miniatuur landgoed, dat zich nawelijks bedruipen kan. Maar ik ben nogal gauw tevreden en ik zou me gelukkig prijzen, als Anne bloosde onder den blik, waarmee hij haar°aankeek. 1 Alsvroeg ze aarzelend, tever geefs trachtend zijn blik te ontwijken. Als ik wist, wat ik van jou voor Kerstmis krijg, Anne, luidde het ietwat ontnuchterende, maar kennelijk op het laatste oogenblik verdraaid antwoord. Anne lachte blij, dat het anders niet Je hebt toch zeker wel een cadeau voor mij? vroeg Grundtvig met gemaak- ten ernst. Eerlijk gezegdnee. Wat ongelooflijk harteloos. Ik sta er toch werkelijk op een Kerstwensoh te mogen doen. In vredesnaam dan maar, maar denk er om, dat ik zoo arm ben als een kerk rat. Kostbare wenschen moeten zonder meer ter zijde worden gelegd Dat spijt me, want ik was juist van plan iets zeer kostbaars te wenschen, n.l. een door jouzelf geborduurd boekomslag. Maar Ernst. Ik moet me ernstig be klagen over je" slechten smaak. Gebor duurde boekomslagen zijn toch allang .uit de mode. Dat kan me niets schelen. Ik ben nu eenmaal een onmodern mensch. Je zult het misschien dwaas vinden, maar ik ben bijvoorbeeld nog verzot op sprookjes boeken. Vooral aan Asschepoester ben ik bepaald verslaafd. Deze onverwachte bekentenis, midden in hun luchtig gesprek deed Anne het bloed naar het hoofd stijgen. Het sprook jesboek, dat Senta Bratt de gravin had gegeven, was onlangs spoorloos verdwe nen. Ze had er op gezinspeeld, dat ze Grottkau daarvan verdacht, maaf op haar verzoek ^as er nooit meer over de zaak gesproken om den dader niet in ver legenheid te brengen. Zou Ernst nu dat boek hebben meegenomen? (Wordt vervolgd-).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6