Het Buitenland Onderhandelingen in Batavia geopend flic Jaargang No. 18450 1 I "B "f H 1 1 T If /ffW 1$*% Maandag 7 October 1040 Bureaux: Kennemerlaan 154, J.1LJ IBB %^JÊ I Jj V I V 3 Jl I V Jl 111 Uitgave van de Stichting IJnjuiden - Telefoon 5437 1 3 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 KeiUlemer Editie V311 Haarlems Dagblad Abonnementen: p. week 31 ct Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom per kwartaal f 4. OVER de beteekenis en de bedoelingen van het onlangs opgerichte Nederland- sche Genootschap voor Internationale Za ken is al eerder in dit blad geschreven. Er is aanleiding om er vandaag op terug te komen, omdat het- Genootschap Vrijdag zijn eerste officieele samenkomst met de dagbladpers heeft gehouden. Zoowel de Nederlandsche Journalistenkring als de vereeniging van dagblad-directeuren. De Nederlandsche Dagbladpers 1945, waren sterk vertegenwoordigd aan een lunch in Den Haag. Prof. mr. F M. baron van As- beck, voorzitter van het Genootschap, zette doel en werkwijze van de nieuwe instel ling uiteen, deed een beroep op de Pers om het Genootschap te steunen in. zijn streven naar voorlichting van het Neder- landsche volk over internationale aange legenheden en. bood anderszijds den jour nalisten de vruchten-van-studie en de documentatie van het Genootschap aan, alsmede cursussen voor journalisten. Mr. M. Rooy, voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring, aanvaardde be roep en aanbod van harte. Als het ware als staal van het streven van het Genoot schap sprak dr. C. D. J. Brandt uit Utrecht daarop over het vraagstuk der zeeëngten en zijn geschiedenis in een vorm, dien hij bescheidenlijk als causerie had aangeduid, maar die een zeer knappe en heldere uit eenzetting van een eeuwenoud en nog im mer netelig internationaal vraagstuk bleek te zijn. Aan deze korte samenvatting van het geen Vrijdag in Den Haag geschiedde typeerend voor de beknoptheid, waartoe het Nederlandsche wereldrecord in papier- schaarschte en beperkte voorlichting de dagbladen nog steeds dwingt dient com mentaar toegevoegd te worden Ik zou den lezer gaarne op het hart willen drukken dat deze samenkomst niet als een hoffe lijke kennismaking van Genootschap en dagbladpers, met een min of meer vaag ideëel doel. beschouwd moet worden, maar dat zij een groot Nederlandsch belang raakt. Wij Nederlanders moeten ons beter op de hoogte stellen van het internatio naal bestel en het verloop der gebeurte nissen in het buitenland. De vooroorlog- sche houding van het Nederlandsche pu bliek ten aanzien van buitenlandsche aan gelegenheden. die zich tot een -beleefde onverschilligheid bepaalde tenzij het België of Japan (in connectie met onszelf) betrof, is niet meer houdbaar. Dit Genootschap, dat in relatie eri ook reeds in samenwer king is getreden met gelijksoortige instel lingen in andere landen, is een dringend noodzakelijke' nieuwe instelling. Het heeft den steun van de dagbladpers noodig, maar meer dan dal: het moet een breeden en steeds groeienden kring van belanstel- lenden in het Nederlandsche volk vinden. Want wij hebben behoefte aan een sterke kern in Nederland, die onze positie ten aanzien van het buitenland overweegt en er een actieve belangstelling in toont. Het geen op deze plaats veelvuldig geschreven is over de mogelijkheden van Vereenigde Staten van Europa en over het stelsel der Federale Unie moge gelden als een staal van den omvang der vraagstukken, die zich in dezen tijd voordoen. Naarmate de .door den oorlog uitgeputte wereld meer tot bezinning komt en meer orde wordt geschapen in de aanvankelijk zoo chaoti sche gèdachtenwisseling, na de bevrijding ontstaan, wordt klaarder hoeveel kans be staat op ingrijpende wijzigingen in de in ternationale samenleving. De Indische ontwikkeling van zaken geeft een ander doorslaand bewijs van groote veranderin gen. die ons direct raken en waarbij tot dusver de beteekenis der internationale invloeden door velen niet of onvoldoende wordt be?reoen. In aansluiting op hetgeen Vrijdag ter conferentie van Genootschap en Pers be sproken is. zou ik daarom een ietwat on gewoon beroep op den lezer willen doen: interesseer u zelf sterker in de buiten landsche zaken, dan u tot dusver gedaan hebt. Bepaal die belangstelling niet tot uw krant, die er helaas door den dwang der omstandigheden niet zooveel ruimte aan kan besteden, als zij zelf gaarne zou willen (en in de toekomst ook zeker aan zal geven) maar houdt er rekening mee ook bij de keuze van uw boeken, van uw lidmaatschap van vereenigingen, van bij te wonen lezingen en voordrachten, van deel neming aan studiekringen. Het zal de moeite ruimschoots loonen, want wij heb ben een tijdvak bereikt waarin deze zaken van veel srootcr werkelijke beteekenis voor ons zijn, dan zij ooit voor voorgaande generaties waren. Om ze te kunnen begrijp .pen. om er u een meening over te kunnen* vormen, zult u een actiever belangstelling moeten ontwikkelen dan vóór den oorlog in dit land bestond. Het behoeft geen uit voerig betoog, dat dit noodzakelijk is bij een democratisch geregeerd volk. dat bin nen afzienbaren tijd voor belangrijke be slissingen betreffende zijn levenslot kan komen te staan. R. P. Sluipmoord in Jeruzalem Onbekend gebleven personen hebben in de straat der Profeten te Jeruzalem Zondagavond uit een zwarte gesloten auto met automatische wapenen ge schoten op twee leden van de Royal Airforce. Een der militairen wend ge dood, de ander zwaar gewond. De auto verdween met groote vaart in het duis ter. Beslissende stap naar een overeenkomst Xa maandenlange voorbereidingen is in het afgeloopcn weekeinde ie Bataxia de eerste stap gezet xoor de hervatting van het overleg tusschcn de Xederlandsche en Indonesische delegaties in tegenwoordigheid van den Engelsehen bemiddelaar l/ord Killearn. Prof. Sehermerhorn. voorzitter van de commissie-generaal hield een uitvoerige rede. nadat Lord Killearn de beide delegaties had toegesproken. Ten slotte sprak Sjahrir. de leider tier Indonesische delegatie, een redevoering uit. Ixntl Killearn zeide o.a. „Thans is het oogenblik gekomen voor een volgende, en naar ik vurig hoop een beslissende, stap in de richting van een overeenkomst." als voorzitter van deze eerste bij eenkomst met uitdrukking te geven aan zijn hoop en geloof, dat deze dag zou be wijzen van historische beteekenis te zijn. „Het is een hooge eer die u mijn land bewijst", aldus Lord Killearn, „door mij uit te noodigen als voorzitter op te treden van deze bijeenkomst. Hij wees vervolgens op zijn wensch, alles te doen om als goed vriend van beide par tijen te helpen een rechtvaardige, blij vende en vriendschappelijke oplossing van de huidige moeilijkheden te berei ken. „Op 30 November zal iedere Brit- sche verantwoordelijkheid ophouden te bestaan en zullen wij geen andere rol meer te vervullen hebben dan die van vriend en goede buur", zoo zeide Lord Killearn, die den nadruk legde op het feit dat de commissie-generaal het ge- heele Nederlandsche volk vertegen woordigt en dat beide delegaties als hun wensch te kennen hebben gegeven, een overeenkomst te bereiken. „Waar een goede wil is, is een snelle weg," zoo drukte Lord Killearn zich uit en hij v.oegde er aan toe te hopen, dat de dele gaties de ongelukkige voorbeelden die in de veelbewogen wereld van vandaag te constateeren zijn ter harte zullen nemen. Hij besloot: „Indien gij succes hebt zult gij een lichtend voorbeeld zijn voor vele andere volken, die zich in moeilijkheden en verslagenheid bevin den". Prof. Sehermerhorn. Prof. Sehermerhorn begon zijn rede met zijn dank te betuigen voor de Brit- sche bemiddeling en herinnerde vervol gens aan het doel waarmede de Britsche troepen naar Indonesië zijn gekomen: vernietiging van den vijand en herstel der geallieerde volken. „Ofschoon de Nederlanders van tijd tot tijd wellicht voorkeur voor een andere manier heb ben getoond, wil de commissie-generaal gaarne uitdrukking geven aan de waar deering van het Nederlandsche volk voor onzen grooten Britschen bond genoot", zoo ging prof. Sehermerhorn voort. Hij wees daarna op de oorzaken waardoor de „teere draad die op de Hooge Veluwe was geweven" werd ver broken: een zeer uiteenloopende reeks van omstandigheden aan beide zijden, waarbij de kabinetscrisis in Nederland en de onzekerheid bij de vorming der republïkeinsche regeering vertragend werkten op de hervatting. Sehermer horn zeide vervolgens: „De commissie-generaal kan be schouwd worden als een vertegen woordiging van de twee regeerings- partijen in het parlement. Nog meer dan dat, de commissie-generaal wordt, in haar huidigen vorm, ge steund door een overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk. Maar niet alleen onze liberale in structie doch ook de wetenschap, dat deze commissie-generaal uit politiek oogpunt minstens zoo sterk is als het huidige Nederlandsch kabinet, geeft de zekerheid van het feit, dat de verwachtingen en innige wenschen van millioenen onzer landgenooten ons bij onze poging om het conflict op te lossen verge zellen. Dat feit zal het voor ons mogelijk maken om de besprekingen langs directe en rechte banen te voeren met eenvoudige voorstellen, zonder verborgen zijwegen en zon der voorbehoud." Na gewezen :e hebben op het voor deel van de ervaringen en het inzicht van dr van Mook. die als lid der com missie aanwezig is, zeide prof. Seher merhorn: „Dat wij den minister-pre sident van de republiek aan het hoofd der andere delegatie hier aanwezig zien. houdt een belofte in van weder- zijdsch begrip en voor zakelijke be handeling". Prof. Sehermerhorn gaf daarna zijn overtuiging te kennen dat de delegaties niet-orthodoxe oplossingen zullen moe ten zien te vinden met eigen verbeel dingskracht, om een jeisten weg te ont dekken naar overwinning van egoïsme en valschen trots, als biidrage tot her stel van de menschheid, die zoozeer ge leden heeft. Soetan Sjahrïr begon met een dankbetuiging aan Lord Killearn voor ziin bemiddeling en zeide. dat over de rol der Britsche troepen veel misvattingen hebben bestaan onder de Indonesiërs. Naar zijn inzicht heb ben die troepen echter na de Japansche overgave een juist inzicht getoond voor de nationale revolutie. Sjahrir vervolg de: „Op het oogenblik komt onze kwes tie met de Nederlanders opa een nieuw plan. Evenzoo beginnen wij de huidige onderhandelingen met nieuwe hoop. Het Nederlandsch-Indonesisch vraag stuk is in de afgcloopen maanden voor de betrokken partijen, ook voor de Ne derlanders. duidelijker geworden. Met de aankomst van de commissie-gene raal onder leiding van professor Seher merhorn, welke commissie volgens de persoonlijke verklaring van haar leider, met groote bevoegdheden is bekleed, mag verwacht worden, dat het Neder landsch-Indonesische vraagstuk tot be vrediging van beide partijen vreedzaam kan worden opgelost. Wij gevoelen, dat beide partijen op den drempel van zulk een oplossing staan. Sjahrir gaf uitdrukking aan zijn over tuiging. dat. geweld en kracht nimmer in de geschiedenis een oplossing en nooit iets goed hebben gebracht. .-„Als wij ons alleen maar door gezond ver stand en niet door hartstocht zouden hebben laten leiden, zouden wij reeds een paradijs op aarde hebben". Hii wees er op dat de weg van onderhan delingen een vooruitgang beteekent. die waardiger en beter is dan geweld. Hij hoopte dat de onderhandelingen tot een oplossing van alle vraagstukken zouden mogen leiden. Een cycloon, die zich'in Noord-Westelijke richting voortbewoog, heeft 2-1 uur lang op de Azoren gewoed en groote schade aange richt. De visschers werden er door verrast en meer dan 150 slachtoffers zijn te be treuren. i Het woord is aan. Pope: Lof is als amber: een klein vleugje ervan, met tus- schenpoozen, is aangenaam maar als iemand een heele klomp onder uw neus houdt, stinkt het en slaat het u neer. Amerikaansche industrie moet onder den grond Advies van militaire zijde Hooge functionarissen van het Ameri kaansche leger en de vloot hebben de Amerikaansche zware industrie gewaar schuwd zich voor te bereiden cp de mo gelijkheden van een atoomoorlog door het spreidon van de groote industrieele con centraties, zooals die zich nu rond Detroit en Pittsburgh bevinden, of zelfs door liet onder den grond brengen der installaties. Deze mededeelingen werden gedaan tij dens een bespreking van industrieelen meit o.a. vice-admiraal Blandy, die de leiding had van de atoomproeven bij Bi kini, en dr. Vannevar Bush, die zich heeft bezig gehouden met het vervaardigen van de atoombom. Men heeft niet gepubli ceerd wat Blandy en Bush hebben gezegd, slechts dat de conferentie voornamelijk handelde over het spreiden der industrie. De industrieelen hebben slechts voor zichtig gereageerd: men wees erop, dat het hier om een reusachtig werk gaat, waarbij de regeering het initiatief dient te nemen en een gedeelte van de kosten dragen. Men vroeg zich ook af of het project binnen 15 jaar voltooid zou kun nen zijn. De Amerikaansche regeering heeft een onderzoek ingesteld naar ondergrondsche bergplaatsen voor machinerieën en onder- deelen der oorlogsindustrie die thans niet gebruikt worden. De journalist Drew Pearson heeft voor de radio verklaard, dat de Vereenigde Staten aan Engeland een voorraad atoom bommen hebben toegewezen, welke voor raad in Noord-Engeland zou worden op geslagen. Hij voegde er aan toe: „Dit is zeer belangrijk. Het is voor 't eerst, dat Engeland atoombommen in voorraad krijgt, ofschoon het deelgenoot was bij de fabricage ervan". Door het Amerikaansche departement. Van oorlog is nog geen commentaar op deze mededeeling van Pearson gegeven. Wel verklaarde een woordvoerder, dat er misschien een verklaring zou worden uit gegeven. Seyss Inquart richt zich 'tot Koningin Wilhelmina Hij beroept zich op zijn ,tmenschlievende maatregelen Volgens een bericht van het Agence France Pressc heeft Seyss-Inquart, door het Ncurenbergsche tribunaal ter dood ver oordecld. een beroep gedaan op Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina, om te ïnter- vcniccren by den Geallieerden bestuurs raad. die op het oogenblik te Berlijn be raadslaagt over de door de veroordeelden ingediende gratieverzoeken, ter verkrijging van verzachting van zijn vonnis. Seyss-Inquart beroept er zich op, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederland sche volk rampen zou hebben bespaard. Voorts beroept hij zich op mer.schlievende maatregelen, die onder zijn bewind ten bate van het Nederlandsche volk zouden zijn genomen. Vliegtuig stort op een school Te Apeldoorn is hedenmorgen een Ne derlandsch militair vliegtnuig op het ge bouw van dc Chr, H.B.S. neergestort. De machine vloog in brand en benzine vloeide over het gebouw, waardoor dit spoedig in lichter laaie stond. Onder liet onderwijzend personeel en de leerlingen ontstond een paniek, Verscheidcnen holden met bran dende kleeren naar buiten. Een aantal kinderen kwam om het leven. Weerbericht Geldig tot Dinsdagavond. Matige Noord- Oostelijke wind. overdrijvende wolken velden. Overwegend droog weer. vrij koud. Od plechtige wijze is in de strafgevangenis te Scheveningen het Oranje-hotel dè doodencel 601 als gedenkteeken ingewijd, in tegenwoordigheid van Mej. J. C. M Geldensvertegenwoordigster van HM. de Koningin, (op voorgrond den Minister-President. Dr. L. J. M. Beel den Minister van Justitie, Mr. J. H. van Maarseveen (4de en 5de links van de vertegenwoordigster van H.M. de Koningin) vele genoodigden en oud-gevangenen. Naar het einde der Vredescohferentie De algemeene vergadering van de conferentie te Parijs heeft Zondag avond het vergaderingsreglement, zoo als dit werd voorgesteld door de groote vier, goedgekeurd. De conferentie zal op 15 Octooer ein digen. A.F.P. meldt, dat op Australisch verzoek een tekstverandering van on- dergeschikt belang werd aangebracht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1