Hef Zwifsersch probleem: solidair of neutraal Het Nijverheidsonderwijs draait bijna weer op volle toeren Uitbreiding van het prinselijk gezin wordt half Februari verwacht Tips» en Tops Dr. Max Petitpierre, minister van Bui- tenlandsche Zaken in Zwitserland, heeft op het derde Zwitsersche vrouwencongres te Zürich een rede gehouden over het onderwerp „Zwitserland in de wereld". Petitpierre noemde de komst van den Sovjet-Russischen gezant te Bern, enkele dagen geleden aldaar gearriveerd, een mijlpaal. Hoewel de Zwitsersche opvattingen over democratie, aldus Petitpierre, en over de verhouding burgers en staat niet met die van de Sovjet-Unie identiek zijn, bestaan er geen politieke vraagstukken tusschen beide landen Zwitserland zal er naar stre ven, zijn cultureele en economische be trekkingen met de Sovjet-Unie te ver- eterken. Het voornaamste vraagstuk in de bui- tenlandsche politiek van Zwitserland noemde Petitpierre de verhouding tot de organisatie der U-N.O. H\j acht directe stappen niet dringend noodzakelijk, omdat de bondsraad ondanks de huidige moei lijkheden het vertrouwen in de toekomst bewaard heeft en hoopt, dat Zwitserland eenmaal met behoud van z\jn internatio naal statuut in de organisatie der U.N.O. welkom geheeten zal worden. Ten aanzien van het feit, dat een aan tal Zwitsers om redenen van solidariteit voor toetreding tot de U.N.O. ten koste van de neutraliteit pleiten, verklaarde hij, dat Zwitserland de neutraliteit dan ter wille van een volkomen denkbeeldige soli dariteit zou opgeven. „Want feitelijk hangt immers de toepassing van het Handvest van de eensgezindheid der groote mogend heden af Indien deze het eens zijn, zullen de gevaren van een gewapend conflict toch tot een minimum beperkt zijn. Bovendien wordt de neutraliteit door het Handvest niet krachteloos gemaakt, daar alle staten een neutrale houding kunnen aannemen, indien een groote mogendheid in een be paald geval gebruik maakt van zijn veto recht." In ieder geval kan Zwitserland op twee wijzen actief meewerken: Ten eerste door tot de verschillende technische, humanitaire en andere organi saties toe te treden. Kortgeleden is Zwit serland lid geworden van de F.A.O. Petit pierre hoopt in de komende maanden om het lidmaatschap voor Zwitserland van de UNESCO, de wereldgezondheidsorganisatie en de internationale vluchtelingenorgani satie te kunnen verzoeken; ten tweede door zich er niet tegen te verzetten, dat de organisatie der U.N.O. haar zetel in Genève krijgt. De bondsraad zal alles doen wat in zijn vermogen ligt de -dienaangaan de aangeknoopte onderhandelingen met het algemeen secretariaat der U.N.O. een gunstig resultaat te brengen. Verder verklaarde de minister nog, dat de bondsraad den kantonalen regeeringen zal verzoeken om een belangrijk crediet, opdat de „Don Suisse" haar werk kan voortzetten. Petitpierre besloot zijn rede met de vol gende woorden: „Wat er ook moge gebeu ren, laten wij klaar staan, het komende tegemoet te treden als een eensgezind en toch gevarieerd volk, dat vast besloten is, zich een grootere sociale gerechtigheid en een alles omvattende persoonlijke vrijheid ten doel te stellen, maar ook, nooit zijn onafhankelijkheid op te geven." Herstelbetalingen scheppen nieuwe moeilijkheden De Vereenigde Staten hebben zich op de vredesconferentie de woede van alle Slavische staten op den hals gehaald door voor te stellen om Griekenland, laatste steunpunt van het Anglo-Amerikaansche blok in Oost- Europa, meer herstelbetalingen van Italië te geven dan Joegoslavië zou krijgen. De Joegoslaaf Milan Bartos noemde dit voorstel een beleediging en zeide dat dit een Amerlkaansche poging vertegen woordigde om Joegoslavië zoo te. handi cappen dat dit land voor zijn weder opbouw buitenlandsch kapitaal ter hulp zou moeten roepen. Bartos zeide dat Joegoslavië thans formeel 400 millioen dollar eischt in plaats van de aanvan kelijke 1300 millioen. Engeland stelde voor dat Joegoslavië en Griekenland beiden 100 millioen dol lar zouden krijgen, doch de Vereenigde Staten stelden onmiddellijk voor dat Joegoslavië slechts 80 millioen dollar zou krijgen. Concertgebouw-orkest komt naar Haarlem Het Concertgebouworkest zal in Haar lem een tweetal concerten geven op Zon dagmiddag 15 December en op Dinsdag avond 11 Maart. Het eerste wordt gedirigeerd door Edu- ard van Beinum, her tweede zal de be kende Engelsche dirigent Sir Thomas Beecham dirigeeren. Na hetgeen wij onlangs over de wen- schelijkheid van een weder-optreden van het Concertgebouw-orkest en het Resi dentie Orkest in Haarlem schreven, nemen wij met genoegen van dit goede bericht kennis. Uit het bericht blijkt, dat öe H.O.V zelf stimuleerend in de zaak is opgetreden, hetgeen 2eker het juiste be leid is. Hopelijk is dit het begin van ge regeld Amsterdamsch optreden in Haar lem. „Zwarte wijn-vlek" in Frankrijk ontdekt Yves Farges, de Fransche. minister van voedselvoorziening, heeft het be staan van een enormen zwarten handel in wijn onthuld. Deze handel heeft ver takkingen o1/er geheel Frankrijk en Algiers, bracht meer dan een milliard franc aan winsten op en onttrok maan delijks ongeveer 40 a 50 duizend hecto liter wijn aan den gewonen handel. Uit betrouwbare bron verluidt dat hoogge plaatste ambtenaren hierbij betrokken ziin. enkele avondbladen veronderstel len. dat welbekende politieke persoon lijkheden de hand in het spel gehad hebben. I)e Russische minister van buitenlantl- 9che zaken, Molotof, is Vrijdag per vliegtuig van L-e Bourget naar Moskou vertrokken. Arabische kringen te Bagdad beschou wen de verklaring van. president Truman over de onmiddellijke toelating van 100 000 Joden in Palestina als een uiterst gevaarlijke houding ten aanzien van de Arabische zaak. Zij achten het waarschijnlijk, dat een en ander de moeilijkheden in Palestina en het Midden-Oosten zal vergrooten. Er wordt al weer druk getimmerd, geschaafd, geboord en geklonken in de vele lokalen van de Nijverheids school op 't Tiberiusplein en thans, een jaar nadat de school weer in ge bruik werd genomen, is de schade, die het gebouw tijdens de Duitsche bezetting heeft geleden, al weer grootendeels hersteld. In een gesprek dat wij met den waar nemend directeur, den heer F. J. Heij- koop hadden, mochten wij het een en ander vernemen, zoowel over de af braak als'over den wederopbouw en het bleek, dat het een zóówel als het ander grondig is geschied en met den weder opbouw is het thans al zoover, dat de school bijna weer op volle toeren draait. De afbraak was wel grondig, zoo ver telde ons de 'heer Helikoop. Het gebouw was leeliik geplunderd. Van de kost bare werktuigen werden vele geroofd en van de gereedschappen was niets, maar dan ook niets meer over. Geen boor, geen vijl, geen hamer was er meer in het gebouw aanwezig, zoodat men feitelijk weer van voren af aan moest beginnen. Er is. toen de school weer in gebruik 2ou worden genomen, getracht, door een inzameling wat gereedschap pen bii elkaar te krijgen, maar het succes daarvan was zeer gering. Men is toen zelf aan het werk getogen: beitels, winkelhaken, hamers, je zelfs bank schroeven werden gemaakt, maar er zijn nog lang niet voldoende gereedschap pen. Wie dus nog iets te missen mocht hebben weet, dat hij er de school een dienst mee kan bewijzen. Het bestuur stelt, nu pogingen in het werk, om de gestolen werktuigen te vervangen, vooral die voor de machi nale houtbewerking. Op de Jaarbeurs ziin reeds eenige werktuigen besteld, zooals een cirkelzaag, een lintzaag enz., maar dit is een druppel op een gloeien de plaat. Het gebouw was natuurlijk „uitge woond", maar we hebben ons er van kunnen overtuigen, dat het geheel ge restaureerd is. De muren zijn gesausd, de kapotte ruiten zijn weer heel en zelfs de tuinaanleg is weer in orde gemaakt, zoodat de laatste sporen van den bezet ter vrijwel verdwenen zijn en het ge bouw er weer representabel uitziet. De verwarmingsinstallatie moest geheel herzien worden. Er kan nu weer met olie gestookt worden, hetgeen langen tijd door gebrek aan deze vloeibare brandstof niet mogelijk was en men zich met cokes heeft moeten behelpen. De leerlingen zullen in den komenden win ter in behoorlijk verwarmde lokalen ondergebracht kunnen worden. Uit alles blijkt dat er veel tot stand is gekomen en dat er hard gewerkt is. Nog geen normale bezetting. We zijn er nog niet heelemaal. zei de de heer Heijkoop,. De cursussen zijn nog niet normaal bezet. Dit kan nog niet "omdat er nog niet voldoende ge reedschappen ziin. Er is nog een nij pend gebrek aan vele dingen. Toch doen we zooveel mogelijk ons best om de jongens, die zich komen melden, toe te laten. In September 1945 werd de school begonnen met ongeveer 300 leerlingen en nu hebben we er al weer 380. Opvallend is de .groote animo voor autotechniek, vertelde de heer Heij koop. Hij schreef dit toe aan de lief hebberij voor het autorijden, die zich bii de jeugd openbaart. Het is alsof de Canadeezen school hebben gemaakt. Het zal velen tegenvallen en de direc teur gaf als zijn meening te kennen, dat een 'groot deel van de auto-technici wel weer bij het vak ma chinebankwer ken terecht zal komen, dat nu wat op den achtergrond is geraakt. Hierin zit vooral in de grootindustrie van IJmui- den een betere toekomst voor de jonge lui. Waar blijven de schilders? Aan de avondschool is een cursus voor schilders verbonden, maar hier voor bestaat weinig animo. Op de dag school zou men gaarne les in het schil deren willen geven maar hiervan kan niets komen dóór gebrek aan leerlingen. De toekomstige schilders schijnen eén opleiding voor hun vak niet noodig te achten. Wanneer er voldoende aanmel dingen zijn, zouden we met het schil dersvak kunnen beginnen, aldus de heer Heijkoop. Maar overigens is er alle reden tot tevredenheid. Alle cursussen .zijn flink bezet. Er zijn nu zestien klassen, waar van negen le en zeven 2e klassen. Maar er is onder de werkgevers ook een heel andere meening ontstaan over de waarde van het nijverheidsonder wijs. Vroeger waren ze lang niet altijd gesteld op leerlingert van de ambachts school, maar nu is dat heel anders; nu wordt er steeds de voorkeur gegeven aan jongens, die de ambachtsschool doorioopen hebben. Jammer, zeide de directeur, dat het derde leerjaar afge schaft is. Hierdoor heeft het diploma aan waarde ingeboet, maar desondanks kunnen de jongens hier nog heel wat leeren. En de ouders zien dat wel in ook. niet alleen in onze gemeente, maar ook in de omgeving, want ook uit Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest enz. krij gen we veel leerlingen. Zoo is dus ook in deze inrichting van onderwijs de achterstand, door de be zetting veroorzaakt, voor een groot deel weer ingehaald. Schacht en Fritsche gearresteerd en weer vrijgelaten Schacht en Fritsche, die Donderdag avond de Neurenbergsche gevangenis hebben verlaten, zijn Vrijdagavond, vol gens den Amerikaanschen nieuwsdienst in Duitschland, in een hotel te Neuren berg door de Duitsche politie gearresteerd. Later werd gemeld, dat Schacht en Fritsche op bevel van het Amerikaansche militaire bestuur, weer waren vrijgelaten. Ons land produceert meer appelen dan pereri Binnenlandsche consumptie nog niet gedekt De fruitteelt in ons land is in den loop der jaren met ongeveer 1000 h a per jaar uitgebreid. Tegelijk met deze uitbreiding voltrekt zich een wijziging in den aard der beplanting, omdat men thans overwegend struikboombeplan tingen aanlegt inplaats van hoog-stam- boomgaarden. Tevens is geconstateerd dat de belangstelling voor den aanplant van appels grooter is dan die voor peren. Deze omstandigheden oefenen natuurlijk invloed uit op de toekomstige productie. De gestadig verbeterde tech niek leidt er toe, dat ae opbrengsten per, ha regelmatig stijgen. Dat de jaarlijk- sche productie niet in gelijke mate mede omhoog gaat is een gevolg van klima tologische omstandigheden, in het bij zonder van nachtvorsten in Mei. De huidige gemiddelde jaarproductie van appels, peren, pruimen en kersen bedraagt in totaal ongeveer 155 millioen kg waarvan 90 millioen kg appels, 47. millioen kg peren, 12 millioen kg prul- men en 6 millioen kg kersen, hetgeen neerkomt op ruim 16 kg per hoofd van de bevolking. Het totale fruitverbruik m ons land ;was voor den oorlog zeker niet hoog. Gemiddeld consumeerde Nederland 33 a 34 kg per hoofd per jaar, waarin dan nog 11,33 kg zuidvruchten waren begre pen. Deze hoeveelheid steekt ongunstig af bij die welke in de Vereenigde Sta ten (bijna 100 kg), Engeland (58 kg) en Zwitserland (73,5 kg) jaarlijks pe? hoofd der bevolking worden verbruikt. Een betere verdeeling van de productie over het geheele jaar en een prijspeil, dat den consument in staat stelt het product te koopen zijn factoren, die de aandacht" vragen. Van veel beteekenis is het conserveeren, vooral door middel van het moderne „diepvriezen". De binnenlandsche fruitteelt is nog niet in staat de bevolking gedurende een lange periode van het jaar met fruit te voorzien. Duitscli herstel hangt van de mijnwerkers af „De weg naar herstel zal hard zijn voor het Duitsche volk en het zal moed, volhar ding en samenwerking, zoowel onderling als met de bezettende mogendheden noo dig hebben", aldus Sir Sholto Douglas, de commandant der Britsche strijdkrachten in Duitschland. Sir Sholto zei dit bij de opening van den nieuwen landdag van de provincie Noord-RijnWestphalen, die ge vormd is uit twee gebieden, die vroeger deel uitmaakten van Pruisen. De landdag bestaat uit tweehonderd leden, benoemd door het Britsche militair bestuur. „De huidige situatie is verre van gun stig en er bestaat ook geen snelle of ge makkelijke oplossing". Sir Sholto wees er op hoe de Duitsche mijnwerker „het Duit sche volk op zijn schouders draagt" en daarom een speciale behandeling verdient. Herstel van de Duitsche industrie en ver betering van den toestand kan slechts af hangen van een verhoogde steenkoolpro ductie. De goede oogst heeft sommige on middellijke moeilijkheden opgelost, doch' de rantsoenen konden slechts verhoogd worden door import van voedsel, die door het Britsche volk moet worden betaald. Hierom moet Duitschland exporteeren. Sir Sholto sprak met nadruk de geruch ten tegen, dat voedsel zou worden geëx porteerd uit de Britsche zone. Hij voegde er aan toe. dat de naar geallieerde landen, zooals Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Noorwegen geëxporteerde kolen worden betaald ten bate van de Duitsche economie. Deze steenkool wordt niet geleverd als herstelprestatie. Enkele dagen geleden bezochten de pre sidente en de secretaresse van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers haar eerepresi dente, Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana. Het bleek n.l. in U.V.V.-kringen, dat onder de Nederlandsche vrouwen de be hoefte leeft, uiting te geven aan haar vreugde over het feit, dat er in vrij Ne derland weer een oranjetelg gaat komen. Reeds nu zijn veel vrouwenhanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover ontspon zich het volgende ge sprek: in De bril van Sultan Sar 73. De bevolking, door het plotselinge vertrek van onze vrienden opgeschrikt, had begrepen dat alles nog niet in orde was in het land van Sar. Met een lange rij booten werd de achtervolging fan de roovers ingezett£e spelen valsch!" zei de Sirdar, ,,'s nachts ver kleed binnenkomen, dat kunnen ze! Laten ze maar eens tegenover m'n kling gaan staan". Op dat oogenblik meende Tips in het bosch iets te hoo- ren. „Vooruit jongensriep Tips en vloog het bosch m. „Misschien hebben ze een hinderlaag gelegd", fluisterde Hassanmaar hij holde dapper mee. „Nou vallen er slachtoffers", schreeuw de de Sirdar heesch. Het lemmet van zijn kromzwaard glansde. H.K.H.: „Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van medeleven. Maar ik heb zelf voor de nieuwe baby al voldoende. Zoo veel meer heeft die niet noodig. Als de schenksters dan eens goed vonden, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Presidente U.V.V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kunnen stimu- leeren, zoodat U zooveel mogelijk voor dit doel ter beschikking krijgt". II. K. H.: „Daarmee zou men mij nog veel meer plezier doen dan door het enkel voor mijn kindje te geven. Maar Ut zou het toch heel prettig vinden, als aile ge schenken naar Soestdijk gezonden wer den, zoodat ik ze zelf kan bekijken en zoo doende weet, wie de goede geefsters zijn." Pres. U.V.V.: „Graag zal de U.V.V. er dan voor zorgen, dat de kleertjes worden doorgezonden aan de baby's, die gelük met Uw kindie geboren worden." H. K. II.: „Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat, als ongeveer half Februari de baby komt, de U.V.V. andere gelukkige moeders kan verrassen." Het hoofdbestuur van de U.V.V. doet nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te gaan. Ook goede, gebruikte kleedingstukjes zullen welkom zijn. Alle pakjes geadresseerd aan Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Paleis Soestdijk, warden gaarne vóór 15 Januari a.6. verwacht. Het wordt zeer op prijs gesteld, als naorq; en adres van afzendster aan de kleertjes worden gehecht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2