Klare taal over onze tropen-troepen Twee bekroonde Fransche oorlogsromans Maandag 7 October 15)46 Een getuigenis ..Klare Taal" was de titel van. een ar tikel in de Bandoengsche Courant, waar in werd geprotesteerd tegen de campagne van laster en verdachtmaking, die van bepaalde zijde is ingezet tegen de Neder- landsche troepen in Ned.-Indië, en welke campagne bedoeld is als politiek argument tegen de uitzending van Nederlandsche soldaten naar Indië. Wij laten bedoeld artikel, dat ons werd toegezonden door een Haarlemmer in Indisc.hen dienst, hier onder gedeeltelijk volgen: Dit artikel is niet geschreven voor onze lezers, maar voor dat (kleine, maar zeer kwaadaardige) gedeelte van ons volk, dat de laatste weken en maanden een felle, lasterlijke campagne heeft gevoerd tegen de Vrijwillige Troepen die hier ons leven hebben gered, en den naam van ons volk hier hoog houden. Van meerdere zijden is al geopponeerd tegen deze slijksmijterij: de commandant der Mariniers gen. maj. Von Freytag ""Drabbe, heeft gesproken; de kapelaan van een der Bataljons, kapitein Witte, heeft kort geleden via Tjioemboeleuit op zeer waardige wijze geprotesteerd; maar het meest klemmende oordeel over dit giftige bedrijf las ik in een brief van een zeven tienjarigen jongen, die zelf zijn vader op tragische wijze in Burma heeft verloren en dus weet, wat oorlog is. Hij schrééf: „Ze hebben het kortgeleden in Rotterdam bestaan om gewonde soldaten uit Indië uit te jouwen. Dat is geen stijl!" Denkt niet, dat beschaafde Indonesiërs en dat. is de groote meerderheid de wijze bewonderen waarop U meent voor hun zaak te moeten pleiten. Strijdt Uw strijd en voert Uw actie, maar beperkt U in de keus van Uw mid delen en wapenen tot het fatsoen, dat minimaal van een Nederlander mag wor den verwacht en slaat geen straattaal uit tegen menschen, die een groot offer heb ben gebracht, met een prachtig gevolg. Ge weet niets van deze troepen, die verweg hun land en volk dienen, terwijl gij op straat staat te schelden. Luistert dus eerst naar het oordeel van anderen. Een Britsch generaal, die onze jongens inspecteerde voor zij uitvoeren, zeide „Er is een prachtige geest in deze mannen; zij hebben een ideaal, het zijn moderne Kruisvaarders". En een ander Britsch bevelhebber, die hen kende nédat zij hun waarde hadden bewezen, sprak: „They are second to none in the world". Maar misschien hecht U geen waarde aan militaire, of buitenlandsche oordee- len. Laat ik U dus zeggen wat wij, bur gers, dié hier gebleven zijn voor het doel waar deze mannen voor zijn gekomen, van hen vinden. Dit zijn geen schorre, po litieke kreten; het is de zakelijke waar neming van een groot aantal ooggetuigen, die dagelijks het werk en het-leven gade slaan van deze troepen. Het is een proces verbaal van bevinding, onder aanbod van eede. De feiten zijn deze: 3. Vóór de Vrijwillige Troepen kwa men, werd in en rondom onze steden gemoord, geroofd en gebrandsticht, de bevolking werd verdrukt en opgejaagd door terroristen. Thans heerscht, binnen de linies, weer vrede, en op het land wordt het werk hervat. Het is een ver schil van dag en nacht. 2. Ge noemt deze mannen avonturiers. Wel, komt hier eens kijken, hoe uiterst 60ber zij leven, hoe schaarsch en een voudig hunne genoegens zijn, hoe voor treffelijk hun tucht is (zelftucht is dat, heeren slijksmijters). Als U onder zulke omstandigheden moest leven, zoudt U levenslang in staking gaan. 3. Ge zegt dat ze de bevolking ver drukken. Komt eens hier kijken, als U dat niet: te gevaarlijk vindt, en ziet. hoe ze de dorpsbewoners helpen, hoe gemoedelijk en correct hun omgang met de dessah- menschen is, hoe ze medicijnen verdeelen, zieken verbinden, hun sigaretten weg geven. Als U iets eerder was gekomen, had U kunnen zien hoe, bij het Lebaran- feest, de kampongbewoners hen in hun huisje welkom heetten met spijzen naar Janvier in vlammen 4 a 5 ton schade Zondagmorgen tegen 5 uur is brand uitgebroken in het Lunapark, dat. met een maritieme tentoonstelling van het Algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine" op het Malieveld te 's-Gra- venhage is opgesteld. Waarschijnlijk is een, tusschen. ser pentines geworpen brandende sigaret-, tenpeuk de oorzaak geweest van dezen brand, die ontstond in de groote stoom- carrousel van de kermisexploi tante mevrouw Janvier. De carrousel stond spoedig samen met de cakewalk en een danstent van Janvier in lichterlaaie. De brandweer, gewaarschuwd door den heer Hommerson. die den brand ont dekte, arriveerde om kwart over vijf" met drie spuiten- Door dat de nabiistaande tenten vlug van hun zeildaken werden ontdaan, is de brand tot de drie Janvier-tenten be perkt gebleven, ondanks den storm wind. Behalve de stoommachine van de carrousel zijn de drie kermis-ïnstalla- ties volkomen verloren gegaan. De schade wordt op 4 5 ton geraamd. Oosterschen tramt, toen ze geluk kwamen wenschen en een praatje kwamen, maken. 4. Als U wilt zien, welk verschil hun komst gemaakt heeft, gaat dan o.a. naai de vlakte van Tjihéa, waar zij haast bo- venmenschelijk zwaren dienst doen, wo nende in (niet door hen) verbrande hut ten: waar buiten de linies de kostbare boschreserve afgbrand wordt, maar bin nen de linies de velden weer worden be werkt en de vreugde terugkeert in de dorpen. Feiten, geconstateerd door menschen, die zelf meer profijtelijk naar Uw veilige en geriefelijke straten zouden kunnen verhuizen, die hun leven lang in vriend schap en waardeering met de Indone siërs hebben samengewerkt. Feiten, waarvan acte wordt verzocht. Volkshuis vesting en Stedenbouw Heden begint te Hastings (Engeland) het eerste na-oorlogsche congres van de internationale federatie voor volkshuis vesting en stedebouw. Er is in bijna alle landen van Europa en ook buiten Europa een groote belangstelling voor deze bij eenkomst. Een week lang zullen de onge veer duizend deelnemers aan dit congres zich diepgaand bezig houden met de pro blemen welke samenhangen met de volks huisvesting en den 'stedenbouw. De groote deelneming aan het congres vindt onge twijfeld haar oorzaak in het feit, dat de woningnood in bijna alle landen der we reld zoo groot is. Men koestert de ver wachting bij de besprekingen op dit con gres iets van anderen te kunnen leeren bij de voorbereiding van de groote weder- opboüwprogramma's die moeten worden uitgevoerd. Van Nederlandsche zijde zijn voor dit congres verschillende prae-adviezen uit gebracht m.l. over: techniek van den we deropbouw, economische aspecten der volkshuisvesting, decentralisatie en het voorbereiden der plannen. Gelijktijdig met het congres zal een in ternationale tentoonstelling plaats vin den waaraan ook Nederland deelneemt met een inzending van het ministerie van openbare werken en wederopbouw. Deze inzending zal o.a. toonen: De in Neder land aan gebouwen aangerichte schade, de ter noodvoorziening getroffen maat regelen, het bouwplan 1946 en Nederland sche woningtypen. Verder zullen op de tentoonstelling afbeeldingen en maquet tes aanwezig zijn van de wederopbouw- plannen van Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Arnhem en Petten. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 305.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Gra mofoon; 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Be nedict Silverman. 19.15 Urgentie-program Partij van den Arbeid. 19.45 Departementale uitzending. 20.20 Omroep-orkest. 21.00 Voor dracht Willem van Capeilen. 21.45 The Ram blers. 21.45 Omroep-kamerkoor. 22.10 Viool en piano. 22.45 Ds. Buskes. 23.15 Niéuwe Ame- rikaansche platen. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.35 Celesta En semble. 18.15 „Pennies from heaven". 18.45 Sportpraatje. 19.15 Gramofoon. 19.45 Lees- lamp. 20.05 Evangelisatie-avond te Rotter dam. .21,15 Orgelspel Valentijn Schoonder- beek. 21,30 Gramofoon. 22.30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zangrecital Erna Spoorenberg. 23.30 Gramofoon. Distriliutieambtenaren congresseeren De vereeniging van Distributie-amb tenaren heeft in Amsterdam een twee- daaigsch congres gehouden, dat door ruim 400 afgevaardigden werd bezocht. Er werd een motie aangenomen waarin bii den minister van Binnenlandsohe Zaken werd geprotesteerd tegen het feit dat de wachtgeldregeling nog steeds uitblijft, terwijl geen antwoord werd ontvangen op een schrijven aan den minister over een uniforme salaris regeling Bovendien drong het congres, dat 11Ö00 leden vertegenwoordigde, er op aan dat geen ontslag aan distribu- tiepersoneel zou worden verleend voor dat een gelijkwaardige werkkring elders is gevonden. Het congres zond een te legram aan H.M. de Koningin van den volgenden inhoud: De vereeniging van Distributieperso- neel in Nederland, in congres op 4 en 5 October 1946 te Amsterdam bijeen, be tuigt. hare verknochtheid aan Uw Huis. De Distributie-ambtenaren vertrou wen en verwachten, dat uwer Majesteits regeering al die maatregelen zal nemen, die uit sociaal oogpunt bij de afvloeiing van Distributiepersoneel noodzakelijk zijn. Haarlem krijgt weer eigen Kamer van Koophandel Naar de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel tijdens een vergadering van de Haarlem- sche HandelsvereenigLng mededeelde wordt in 1947 verwacht, dat Haarlem weer een zelfstandige Kamer van Koophandel zal bezitten. Daarmee zal dus een einde komen aan den toestand, dat de Noord- hollandsche Kamer een kantoor in Haar lem heeft. Bovendien deelde de heer Mol lerus mede, dat thans het Handelsregister de namen van 19.000 Haarlemsche bedrij ven bevat, terwijl het aantal verstrekte inlichtingen een jaargemiddelde van 24.000 beloopt. Een nieuwe schouwburg in Amsterdam In het „Gebouw voor den Werkenden Stand" op de Kloveniersburgwal te Am sterdam is de „Doelenzaal" als schouw burgzaal van het Nederlandsche Volks- tooneel ingewijd. Deze zaal is wat grootte betreft de tweede zaal na den Amsterdam- schen Stadsschouwburg. De openingsceremonie door burgemees ter d'Aïlly verricht, bestond uit het door knippen van een band die twee kokardes verbond, één in de Amsterdamschè en één in de Nederlandsche kleur. Als openingsstuk werd gegeven „Vech tend Volk" van den Russischen auteur Konstantin Sjmonov. De „Van Oldeiibarnevelclt"" met 2000 man naar Indië Zaterdagmi<idag vertrok de „Johan van Oldebarneveldt" met ongeveer 2000 man van de 7 December-divisie uit de Amster- damsche haven naar Indië. Met dit schip ls de eerste zending sport- en recreatie artikelen, waarbij een volledige uitrusting voor bokswedstrijden, kisten boeken en gramofoonplaten, ingezameld door het co mité „Rotterdam en de mariniers", en be stemd voor de eerste mariniersbrigade te Soerabaja, veizonden. Correspondentie voor militairen aan boord van de „Johan van Oldebarneveldt" behoort resp. op 9 en 23 October ter post te worden bezorgd. De postkantoren ver strekken nadere inlichtingen. „Kunst Zij Ons Doel" Feesttentoonstelling en -receptie „De stad Haarlem prijst zich gelukkig, het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" in haar midden te hebben." Deze woorden van burgemeester Reinalda teekenden Zaterdagmiddag in het Frans Halsmuseum de belangstelling, welke het stadsbestuur heeft voor de cultureele waarden hier ter stede in het algemeen en voor die van het 125- jarige K.Z O.D. in het bijzonder en zij vormden tegelijk het kernpunt van de rede, waarmee de heer M. A. Reinalda de openingstoespraak van den voorzit ter, den heer A. Arens beantwoordde. Voor een klein, select gezelschap, dat in den nieuwen vleugel van het Haarlemsche museum bijeen was. om de feestelijkheden ter gelegenheid van den 125sten verjaar dag van het schilder- en teekencollege in te luiden, sprak de heer Arens een openingsrede uit, waarin hij allereerst bur gemeester Reinalda en een deputatie der Federatie van Kunstenaarsverenigingen een welkom toeriep. Na een beknopt histo risch overzicht van het verjarend genoot schap uitte hij zijn dank voor de mede werking, verleend door gemeentebestuur, museumdirectie en den dienst van Iiout en Plantsoenen, zonder wier hulp de jubileum' tentoonstelling niet had kunnen plaats hebben. Tenslotte bood hij uit naam van' de leden een, door den heer F. W. Kloeke ontworpen legpenning den burgemeester aan. met het verzoek, deze een plaatsje i« het museum te geven. De penning toont de Pegasus, het gevleugelde paard van de schoone verbeelding. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester Reinalda zich waardeerend uit over het jubileerende college, hij wees op de waarde van de kunst als. tegenwicht van de dagelïjksche beslommeringen, niet alleen aanwezig in het geschapen kunst werk, maar ook en vooral in het streven! naar het schoone. Hierna werd een rondgang door de twee expositiezalen gemaakt, waarbij de meer dan honderd werken een voorkeur zeer moeilijk maakten. C. J. Laan is o m. ver tegenwoordigd met een kloek stilleven; van W. Steyn hangt een stemmig en in.' prachtige bruinen geschilderd naakt: ver der is een fijn gepenseeld stemmings- stukje van Mandersloot aanwezig, dat de gesluierde lichtval tusschen een groep oude huizen treffend waargeeft. P. Veen liet zien bewonderen in een klein, precieus doekje, waarvoor een paar fleschjes met een diste! model stonden. Van de aanwe zige beeldhouwwerken noemen wij een. monniksfugur van J. P. Hooghout, die met zijn geheven armen als kaarsdrager fun geert. Over het algemeen is deze keuze tentoonstelling een goede manifestatie van Haarlemsche schilderkunst, die met ver scheidene aantrekkelijke doeken de twee zalen vult. Tegen vieren begon de receptie van het bestuur in het oude Waaggebouw aan de Damstraat. Velen maakten van de gelegen heid gebruik, het jubileerende genootschap te complimenteeren en de dames van de leden hadden hun gelukwenschen in een. stoffelijken vorm gegoten. Mevrouw E. HeilooSmit bood het bestuur een aantal boekwerken en een door mevrouw Kamn1 Deleourt vervaardigde oorkonde aan.welke geschenken bij het bestuur kennelijk in goede aarde vielen. De societeitszaal van het oude gebouw vertoonde in den avond het gewone Zaterdagsche looneel: ter ge legenheid van het jubileum had de „soos" ditmaal echter een bijzonder feestelijk: karakter. David Rousset: Univers Concen- trationnaire. Francis Ambrière: Les grand es vacances. De Fransche oorlogsliteratuur is, even als de Nederlandsche, hoofdzakelijk docu- mentair. Zij beschrijft den taaien, dikwijls 'verborgen moed en het nerveuse, gespan nen leven der Résistants, de verschrikkin gen, de martelingen en de beestachtigheid der concentratiekampen, het verraad der Vichyisten en collaborateurs. Slechts en kele schrijvers hebben getracht de gebeur tenissen als verschijnsel te begrijpen en begrijpelijk te maken. Tot hen behoort David Rousset, wiens roman: „Univers Concentrationnaire", met de Prix Théo- phraste Renaudot bekroond is. David Rousset, vóór den oorlog correspondent van Time en Fortune, is in October 1943 door de Gestapo in Parijs gearresteerd wegens anti-fascistische propaganda in de Duitsche weermacht en hij heeft daarna de kwelling van verschillende concentra tiekampen doorgemaakt. Hij verhaalt in zijn Univers Concentrationnaire- echter niets van het lijden van den gedeporteer de, van zijn hoop, zijn vertwijfeling en in tieme verlangens, maar geeft, als socioloog, koel. logisch en zonder te vervallen in literaire welsprekendheid een verklaring van het verschijnsel „concentratiekamp" Van het geheele mechanisme van dezen 20e-eeuwsche hel toont Rousset ons het verfijnd en verdorven raderwerk. Neuengamme. Helmstadt. Buchenwald e.a. vormen een afzonderlijke, beangsti gend grotesk heelal met eigen geographle, eigen wetten, riten, goden, samenzwerin gen, geheimzinnige woorden, waarin de tegenstander van het Nationaal-Socialisme tot" een volledig lichamelijk, moreel en geestelijk verval gebracht wordt. Wat ligt ten grondslag aan de geniale verfijning der kwellingen, aan de ingewik kelde inrichting der kampen? Volgens den schrijver: een philosophie der boetedoening. De S.S. beschouwt den tegenstander niet als een normaal mensch. Zijn „philosophie" doet hem den vijand' zien als de intellectueele en physieke be lichaming van de macht van het kwade. Polen, Russen, Joden zijn niet aan te pas sen vormen van het Kwade. Ook zonder dat zij tegen het Nationaal-Socialisme strijden zijn zij voorbestemd verdelgd te worden. De Communist, de Socialist, de revolutïonnair en de buitenlandsche ver zetsgroepen zijn de actieve vormen van het Kwade. Voor hen is een eenvoudige verdelging niet voldoende. Zij moeten overtuigd worden van hun verachtelijk heid. Zij worden in den dood gedreven met een geraffineerd berekende vertraging, opdat zij door hun geleidelijk lichamelijk en geestelijk verval zich ervan bewust worden, dat zij slechts vervloekten zijn, uitdrukkingen van het Kwade en geen menschen. Zoo zijn de kampen eenzame oorden der boete, welke alleen de S.S.- goden kan bevredigen en waar niet de dood, maar de marteling een pijnigende angst onderhoudt. Dat apocalyptisch onze zijn geworden. eens de met de Prix Goncourt bekroonde roman van Francis Ambrière. Zijn „Gran- des Vacances" is het beste document over de Stalags. de krijgsgevangenkampen, dat verschenen is en het zal als zoodanig niet makkelijk overtroffen worden. De gevangene in een concentratiekamp is slechts slaaf; de krijgsgevangene geniet nog een zekere mate van vrijheid en dat juist schept de bron voor martelende in nerlijke conflicten. Zoo bevatten Ambriè- re's „herinneringen" aan de periode 1939—1 1945 prachtige bladzijden over den voort- durenden, dikwijls tragischen strijd tegen het gevaar van geestelijke afstomping, tegen moreele verslapping tengevolge van het niets-doen. tegen den fnuikenden in vloed van Vichy en „Europeesche" propa- ganda: over het verzet tegen het werken voor den vijand; over de pogingen tot ont vluchting; over de verbetenheid, waarmee getracht wordt het gevoel van mensche- lijke waardigheid te behouden en de zui verheid der ziel te redden ir. de verwor ding van het lichaam De auteur verzwijgt echter niet de nederlagen: de verbroede ring met den vijand; het défaitisme: de slaafschheid en lafheid van hen, die om materieel voordeel zich tot de bourgeoisie van een kamp wilden opwerken: de zwak heid van hen, die bezweken voor de ver- heelal zou bijna het leiding van iets meer comfort, iets betere voeding. i De lange duur der gevangenschap heeft Was het slechts een product van een den geest en de ziel der slachtoffers vol- verbijsterend misdadige afwijking en is komen .blootgelegd. Zij heeft vélen doen! het concentrationnaire tijdvak voorgoed afglijden naar laagheid en onteerende on- afgeslofen? De schrijver is van meening. dat dergelijke ervaringen helaas steeds mogelijk blijven, tenzij en hier spreekt de partij-politicus de economische en sociale verhoudingen, die tot kapitalisme en imperialisme voeren, verdwijnen en daardoor crises, die tot het Univers Con centrationnaire leiden, op de juiste wijze opgelost kunnen worden. De volkomen eerlijkheid en oprechtheid, die aan Rousset's werk en aan andere oor logsliteratuur hun menschelijke, doch ook ontzettende klank geven, kenmerken even- derworpenheïd; doch zij heeft ook de gele genheid geschonken den waren inneriijken rijkdom en natuurlijke heroïek der men schen te leeren kennen. Deze kleine en groote menschen en de omstandigheden, waarin hun leven jaar na jaar verliep, heeft Francis Ambrière beschreven in een. milde, zeer vaak uiterst gevoelige en be wogen taal, doorflitst door die tintelende ironie, die een Franschman zelfs in ongeluk niet verlaat en, zooals beide boeken be wijzen, dikwijls geestelijk redt. E,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3