De vrije democratie eischt inspiratie Opvoeding en sociale aanpassing in kleine gemeenschappen „Moreele herbewapening" méér dan 'n leuze Vij.f-en-twin.tig landen met tesamen achthonderd afgevaardigden, zijn dezen nazomer bijeen gekomen in C-aux sur Montreux in Zwitserland, teneinde de ge dachte der moreele herbewapening in een veelomvattende conferentie in het licht te etelien. De delegaties bestonden uit de meest- uiteeniooper.de figuren. Er waren parlementsleden, industrieelen, arbeidefs, mijnwerkers, geleerden, militairen en economen zij allen waren over tuigd van de noodzaak' tot het vinden van een ideologie, die vrije democratische landen in een gemeenschap pelijk front tot verheffing van den geest zal kunnen vereenigen en de wereld waar lijk rij zal kunnen maken. Vele leidende persoonlijkheden uit allerlei landen héb ben te Caux net woord gevoerd en zij allen legden nadruk op den nieuwen geest van wat de Engelschman noemt „team work". die het streven naar moreele her bewapening kan te voorschijn roepen in alle kringen politieke, economische, cociale waar het er op aan komt, door onbaatzuchtige samenwerking te komen tot een basis voor een nieuwe samenleving zooals de ware democratie vereischt. Ware democratie het begrip omvat een praktijk die nog ver is van de vol komen verwezenlijking. Hoe dikwijls openbaart zich niet het gebrek aan inner lijke overtuiging, dat het begrip tot een holle phrase degradeert. De bezieling, die de democratie vereischt, wordt gevonden in het streven naar moreele herbewape ning, die de ziel der democratie verrijkt met een geestelijken adeldom, waardoor de in democratische vormen gegoten samen leving in het edele, menschelijke, haar voornaamste grondvesten vindt. De overtuiging dat de mensdh in de democratische maatschappij slechts dan de democratische beginselen zal kunnen lei den .ol eet} algemeene beleving, wanneer hij die beginselen uit bezieling aanhangt, is ee.i der maatstaven waarmede de gebre ken van maatschappij en individu kunnen worden uitgemeten. Democratie zonder bezieling is een levenloos, zinloos gedrocht bc-zielde democratie, gedragen door de geestdrift van ieder mensch voor de eeuwige waarden die de democratie uit den aard van haar formule beschermt en koestert, kan een vuur zijn dat de wereld samenleving over de formeele grenzen -heen in een eensgezinden. onbluschbaren gloed van eerbiedwaardige menschelijk- heid zet. De veredeling van den geest, de verrijking van gedachten der mensehen met de wetten van de ethiek en de ont wikkeling van het besef der plichten die voortvloeien uit het feit dat de menschen broeders zijn, gevoegd bij een zuiver be grip voor de sociale, economische en poli tieke toepassing van deze plichten dal alles omvat den moreeien adeldom een gezonde ziel, die door moreele herbe wapening en actie daarvoor hel onver vreemdbaar van mensohen en volken kan worden. Enkele stemmen. James Simmons, Labour-whip van het Engelsche Lagerhuis en een van de parle mentsleden die Caux bezochten, zeide op een van de zittingen van het congres „Mo reele herbewapening zal in het hart var de vrije democratie een vuur doen ont branden, dat de verbeeldingskracht van de wereld zal ontsteken. Het leger groeit, de strijd is aan den gang. Wij moeten werken voor een democratie, maar voor een ge- inspireerde democratie, tegen de krachten van het Godlooze materialisme". Simmons zeide later nog „In het leden heeft Engclands superioriteitsgevoel cn zijn verlangen naar macht het land belet de harten te winnen van de volken waaraan het leiding trachtte te geven. In de toekomst kan het hunne har ten winnen door het voorbeeld van een .verandering in eigen houding." Zeer veel aandacht werd op het congres besteed aan den invloed van de moreele herbewapening op industrieel en sociaal terrein. waar de klassenstrijd en de ^.struggle for humanity" woeden. Een ir -jnwerker uit Yorkshire. Fred Calloway, ztide: „Moreele herbewapening is een „Moreele herbewapening" een streven dat juist iets te laat al gemeen bekend en gewaardeerd werd. om vóór den tweeden wereld- oorlog tot een internationaal nuttig effect te leiden, werd helaas door het gekletter der wapenen overstemd en in de jaren dat er koortsachtig bewa pend werd om den vijand te kunnen bedwingen, raakte de noodzaak tot „vernieuwing en aanvulling van het moreele arsenaalvolledig op den achtergrond in alle landen, die in den strijd een rol speelden. Dat. achter de gordijnen van kruitdamp de flam bouw echter brandend bleef, bewijst hel feit dat onmiddellijk na het ver sterven van het oorlogsrumoer in verschillende Europeesche samen levingen de gedachte weer in wel sprekende en boeiende bewoordingen tot uiting kwam. „Moreele herbewa pening" heeft den oorlog overleefd en bewees daarmee, méér te zijn dan een leuze. ideologische kracht die het antwoord bevat op al onze industrieele vraagstukken. Deze ideologie heeft ons mijnwerkers doen be seffen hoe heel de wereld afhangt van onze inspanning, en het resultaat van onze actie is geweest dat de productie is ge stegen. Onze ideologie is de kracht die de industrie zal redden en tegelijk met haar 2 natie." Ir. Frits Philips, directeur van de Philips fabrieken te Eindhoven, cn geestdriftig rvechtcr van de actie tot moreele her bewapening, maakte deel uit van de Ne dcrlandsehe delegatie. Hjj zeide in een rede: „Moreele herbewapening doet een geest van samenwerking ontstaan in ieder bedrijf, waarvan de werkers doordrongen zijn van de ideologie. Zij vormt de eenige weg voor de leiders van bedrijven om een oplossing te vinden voor de veelvuldige problemen die zich in het bedrijfsleven voordoen en voor zullen doen. Moreele herbewapening in eigen leven, in hun kan toren en in hun betrekkingen tot het per soneel en tenslotte ten opzichte van hunne verantwoordelijkheid voor het bestaan der natie." Mr. Valter Sjoeberg, Zweedsch afgevaar digde van de vakvereenigingen en 15000 arbeiders vertegenwoordigend, sprak al dus: „Ik ga terug om de arbeiders te ver tellen dat moreele herbewapening een ideologie is die de werkende klasse een nieuwe' en betere bestaanswereld zal geven." De uitgever van Everybody's, het beken de Engelsche weekblad, die eveneens te Caux op hét congres vertoefde, zeide bij zijn vertrek: „Moreele herbewapening is het belangrijkste nieuws ter wereld." Het laat zich aanzien dat de gedachte, die op het congres te Caux door zoovelen eensgézind en geestdriftig werd toege juicht en waarvan de vermenigvuldiging in alle kringen en standen aer maatschap pij blijkbaar snellen voortgang maakt, spoe dig voor millioenen ter wereld een levend en dierbaar begrip zal zijn, waarvan de practische verwezenlijking weliswaar tijd, moeite en doorzettingskracht zal eischen, doch waarvan de resultaten wellicht in dit tijdsgewricht nog de verhoudingen in de wereld zoowel internationaal als nationaal, merkbaar zullen beïnvloeden.' Po sf ze gelverzamelingen Waarde tot de helft gedaald In de oorlogsjaren en vooral in den tijd der geldsaneering is de waarde van de postzegels in ons land sterk gestegen. Velen kochten toen de zegels als geld belegging. Wij vernamen thans van een handelaar, dat sindsdien de zegels sterk in prijs gedaald zijn. Hij schatte de waardevermindering ongeveer op 50 Voor menschen die in dé postzegels gevlucht zijn natuurlijk een tegenvaller. Evenzoo voor de zwarte handelaars die dat deden. Wij hoorden dat bovendien de zwarte handelaars die postzegel verzamelingen hebben die zij indertijd niet opgaven aan de Fiscus, achterna gereden worden. Nog onlangs is een onderzoek ingesteld in een geval, niet uit Haarlem, waarin sprake was va:* een verzameling die een oor spronkelijke waarde had van niet min der dan iy2 millioen gulden. Er worden ook vaak postzegels uit Nederland naar het buitenland gestuurd (gesmokkeld) om daar gebruikt te wor den als betalingsmiddel. Nederlanders die naar het buitenland gaan, krijgen slechts een klein bedrag aan deviezen. Als zij evenwel postzegels meenemen of op andere wijze over de grens brengen, kunnen zij die daar gemakkelijk ver- koopen en zich dus op deze bijzondere manier van betalingsmiddelen verze keren. Koning George van Griekenland heeft zijn intrede gemaakt in de Grieksche hoofdstad en de ontvangst was bijzonder hartelijk. Op bijgaande foto ziet men den koning bij zijn aankomst in Athene. „Doocleiicel" als monument Een plechtigheid in het „Oranje Hotel" Wie tijdens de Duitsche bezetting in de strafgevangenis te Schevenin- gen vertoefd heeft de volksmond had aan deze" „Polizeigefanghis" den prijzenden en veelbeteekenen den naam „Oranje-Hotel"' geschon ken herinnert zich, dat. aan den ingang van de gang een aantal cellen was. waarvan de luïkies steeds open waven. In deze cellen, de „doodencellen", werden opgesloten degenen, die ter dood waren veroordeeld. Zij wachtten daar het oogenblik hunner executie af. De gevangenen, die daar af en toe pas seerden, op weg naar de douches of naar den kapper, keken er met deer nis en met eerbied naar. Een van deze cellen no. 601 heeft thans een bijzondere wijding ont vangen. Deze doodencel zal als een sym bool blijvend gedenken allen, die in het Oranje-Hotel of elders him leven heb ben gegeven voor de goede zaak. De inwijding van de „doodencel 601" is Zaterdag geschied met een ont roerende plechtigheid waarbij ook H-M. de Koningin zich heeft doen vertegen woordigen. Voorts waren met de leden van het comité „Oranje-Hotel", dat de voorbereidingen heeft, getroffen, aanwe zig de Minister-President Dr. Beel en de Minister van Justitie, Mr. van Maarse- veen. de nabestaanden der gevallenen, vele genoodigden en ontelbare oud-ge vangenen. De oud-gevangenispredikant Ds. G. Bos sprak een herdenkingsrede uit. Met een treffend défilé voorbij de „doodencel" en een reünie in het Sche- veningsche Kurhaus werd de plechtig heid besloten. Generaal Eisenhower heeft bij zijn be zoek aan Engeland ook Schotland bezocht. Hij. bezichtigde het oude „Cul- zean Castle" in Ayrshire en inspecteer de vestingkanonnen uit oude tijden, die op de wallen staan opgesteld. Eisen hower en zijn zoon captain John Eisenhower bij een „houwitser" van zeer ajvAek model. Het doel x>an de Jeugdgevangenis te Zutphen N? de bevrijding is het vraagstuk der hervorming van 't gevangeniswezen in het middelpunt der belangstelling ge komen. Dat was te begrijpen, omdat vele Nederlanders in de bezettingsjaren in aanraking waren met concentratie kampen, gevangenissen en dergelijke. Ook bij hen gingen stemmen op, om verbeteringen aan te brengen. Er deden zich echter andere moeilijkheden voor. Vele duizenden N.S.B.'ers werden op gesloten en talloozen van hen in straf- flevangenissen. Het gevolg was natuur- ijk, dat de inrichtingen overvol raak ten. Voorloopig zal er dus van een reor ganisatie geen sprake kunnen zijn. In Haarlem is evenmin te verwachten, dat spoedig een verbetering in het stelsel tot stand komt. Gelukkig is het. dat het vraagstuk de aandacht van de autori teiten heeft, zoodat in de toekomst ver andering tegemoet gezien kan worden. De reorganisatie van het gevangenis wezen heeft ook de belangstelling' van de besturen der Haarlemsche afdee- lingen van de reclasseeringsinstellingen. Om op de hoogte te komen van den toe stand elders 'in den lande, brachten eenige leden van de rechterlijke macht en bestuursleden der afdeelingen onder leiding van de commissie van voorlich ting in strafzaken in het arrondissement Haarlem een bezoek aan de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongelieden te Zutphen, waar zij tevens op de hoogte kwamen van de opvoeding der jeugd, die daar bijeen is. Hoewel het gesticht reeds van 1937 af bestaat, is het voor velen onbekend en over het doel bestaan misverstan den. De bedoeling van den rechter, die jongemannen tusschen 18 en 23 jaar een straf oplegt, door te brengen in de jeugdgevangenis, is om hen wat te laten meegeven voor de toekomst, een moge lijkheid, welke in de gewone gevange nissen niet- bestaat. Hiér wordt de ge strafte immers opgesloten, krijgt even tueel werk in een eigen of aparte cel en als de tijd om is, verlaat hij de inrich- al of niet met steun van de reclas- seering. In de jeugdgevangenis daarentegen is het regiem ingesteld op opvoeding en op sociale aanpassing, welke aangekweekt wordt in gemeenschappen. Daarom zijn gevallen zonder uitzicht niet op hun plaats. Dergelijke jongemannen drukken immers het peil van de inrich ting omlaag, ten nadeele van de overige gedetineerden. Ook behooren in. deze gemeenschap niet thuis jongemannen met afwijkingen en lichamelijk sterk invalide personen. De jeugdgevangenis is voornamelijk bestemd voor personen, die minder uit hun aanleg dan wel in verband met een ongunstige omgeving of ongunstige om standigheden tot onsociaal gedrag en allengs tot ernstige of herhaalde crimi naliteit zijn vervallen in een zoodanigen graad, dat met een korte vrijheidstraf of een voorwaardelijke veroordéeling niet kan worden volstaan, terwijl ander zijds, gezien hun persoonlijkheid, nog tegronde hoop mag worden gekoesterd, at zij in de toekomst blijvend tot nut tige leden van de samenleving zullen kunnen groeien, indien zij in deze omge ving vertoeven en in een sfeer worden gebracht, welke gericht is op opvoeding en sociale aanpassing. Hoe woi-dt het doel in deze inrichting bereikt? Het regiem is opgezet in de richting van een progressief stelsel, be ginnende met afzondering, welke over gaat in steeds verder gaande gemeen schap. De jeugdgevangenis heeft be halve een stral'klasse drie gewone klas sen. De eerste dient als observatieklasse. Tijdens zijn verblijf wordt een onder zoek ingesteld naar den geestelijken, intellectueelen en physieken toestand van den jongeman en verder wordt zijn geschiktheid voor één der vakken van arbeid bepaald. Na eenigen tijd werkt hij overdag, maar buiten de arbeidsuren woont hij cellulair. In de tweede klas worden de jongemannen in de gemeen schap gebracht voor bepaalde doelein den. Langzaam klimt hij op, waarbij het stelsel van het verkrijgen van „gun sten" (rooken in de leeszaal, gebruik kop en schotel, boekenkeuze enz.) wordt toegepast. De gunsten bedoelen prikkels te zijn, om hen aan te moedigen door hun best te doen, tenslotte de hoogste gunst te bereiken, n.l. bevordering naar de derde klas. In de laatste klas bestaat geheele ge meenschap, met dien verstande, dat de jongemannen alleen 's nachts in een kamer moeten verblijven. De maaltij den, de arbeid e.d. geschieden in groeps verband, verder kunnen de jongeman nen een bezoek brengen aan de lees kamer, waar tijdschriften zijn neerge legd en op enkele avonden bestaat er gelegenheid, voor ontspanning. Ook wordt er aandacht besteed aan zang, muziek en gymnastiek in groot verband. De jongens uit de derde klas maken des Zondags in de omgeving wandeltochten en het is zelfs toegestaan in groepsver band aan wandeltochten van vereeni- gingen deel te nemen. Fraaie prijzen zijn reeds gewonnen en in de inrichting tentoongesteld. Op een terrein achter het gebouw kan gevoetbald worden en af en toe komen elftallen uit Zutphen op bezoek. Ook hebben de jongens een maandblad, waarin het leven van het gesticht beschreven wordt. Zoodra men van meening is, dat de opvoeding en aanpassing een bruikbaren grondslag opgeleverd schijnen te heb ben voor herplaatsing in de maatschap pij, wordt een voorwaardelijke invrij heidstelling overwogen. Door een eigen dienst worden de jonge menschen aan een passenden werkkring geholpen. Uit de praktijk is gebleken, dht de meesten nuttige leden der maatschappij zijn ge worden. BINNENLAND Een 21-jarig meisje uit Zwolle, dat liaar va der aan de Duitschers had verraden toen hij onderdak verleende aan Joden, en verder vele illegale werkers aan bracht. werd toi 20 jaar •gevangenisstraf veroor deeld door het Bijzon der Gerechtshof te Arn hem. Een Canadeesche vrachtauto werd Zater- dag op een onbewaakten overweg aan de lijn. Zwolle—Almelo dóór een goederentrein tot een wrak gereden. De beide inzittenden werden lichtgewond. Zij waren nauwelijks uitgestapt toen een trein uit de an dere richting de wrak stukken tot spaanders reed. De Dalfsen is de 83- jarige R. uit Ankum door een auto overreden en de oude man werd daarbij zoo ernstig ge wond, dat hij korten tijd later overleed. In de afgeloopen week werden ruim ISO Amster- damsche prijsop'drijvers en zwarte handelaren berecht, door den tucht rechter,'die voor een be drag vgn bijna 50.000 gul den böéten oplegde, ter- wijl hij 30 zaken liet sluiten. De zwaardere gevallen worden later berecht. Vanaf de Javakade te Amsterdam is Zater dagavond om half negen het m.s. „Oranje" van de Mij. Nederland, voor de eerste reis naar In- dië na den oorlog als passagiersschip, vertrok ken. Uiteraard bestond voor het vertrek van de „Oranje" groote belang stelling. Te Utrecht is over leden mr. dr. E. J. Beu- mer, lid van de Eerste Kamer. Mr. dr. Beumer bereikte den leeftijd van 68 jaar. In Hoek van Hol land zijn twee Engelsche schepen aangekomen met elk 600 Duit%che krijgsgevangenen aan boord. Na ontscheping zijn zij met een specia- len trein naar Duitsch- land vervoerd. De industrieel J. D. W. uit Zwolle, die van een Joodschen ingezete ne juweelen en sieraden in bewaring had en na de bevrijding weigerde deze aan de familie af te dragen, is tot f 10.000 boete subsidiair 6 mnd. gevangenisstraf veroor deeld. In (len ouderdom van 77 jaar is te 's Gra- vemhaige overleden de heer Rietema. algemeen secretaris van de Ver. v. Facultatieve Lijkver branding. Belgische militairen van lagere» rang, die zich met verlof naar Ne derland begeven, zijn gemachtigd in uniform en ongewapend de grens te passtferen op vertoon van hun verlofvergun ning. Nederlandsche mi litairen van lageren rang mogen op dezelfde voor waarden naar België gaan. Winston Churchill is als werkend lid toe getreden tot het schil derkundig Genootschap ..Pulchrl Studio" in Den Haag. Haarlem en Omgeving De heer H. Elsinga te Haarlem wordt door B. en W. van Haarlem voorgedragen voor de benoeming tot leeraar in de Ned. taal en ge schiedenis aan de H. B. S.-A. Mejuffrouw G. GootjesBiesbrouclc her dacht op 5 October den dag dat zij twintig jaar de huishouding bij Mr. G. Sluis in Heemstede waarnam. Namens de vereenlging van Huis vrouwen werd haar de groote zilveren medaille en oorkonde uitgereikt. Ds. A. J. Bronkhorst te Willemstad, voorheen te Wijk aan Zee en Duin, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van 's Gravenhage in de vac. van de 30e preöi- kantsplaats aangenomen. De Gcrcf. Kerk van Overveen heeft in de vac. ontstaan door het vertrek van ds. L. Blij- dorp, beroepen ds. K. Bokma te Waarder (Z.H.). De heer J. M. Hul- leman uit Haarlem is aan de Vrije Universi teit te Amsterdam ge slaagd voor het candi- daats examen rechten; mej. J. M. J. Kahmann, ook uit Haarlem, slaag de voor het doctoraal examen in de rechten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4