Groote overwinning voor Velsen Welkom, electrische! uur- O.S.V—Velsen 1—6 Te elfder ure werd de wedstrijd Velsen OSV omgezet, zoodat de Velsenaren gis teren naar Oostzaan trokken. Het duel tusschen Caldenhove (trainer van OSV) en Slot (trainer van Velsen) is in een éclatante overwininng van laatstge noemden DWS'er geëindigd. Velsen speel de vooral na de rust een uitstekenden wed strijd, zoodat OSV tenslotte op eigen ter rein kansloos ten onder ging. Met de rust was de stand nog gelijk. In de eerste speel- heLft was OSV dank zij den steun, welken zij van den wind genoot, wel het meest in den aanval geweest, doch de verdediging van Velsen had zich in deze periode uit stekend geweerd. Wijker speelde een uit stekende partij half-back, Nijssen verzette als stopperspil bergen werk en in laatste instantie was doelman Demmers ongenaak baar: De hardste schoten hield hij op keurige wijze uit zijn doel. Slechts éénmaal behoefde hij den bal uit het net te halen, doch Bakkum, die vooral na de rust een rol van beteekenis zou gaan- vervullen, zorgde er voor, dat de rust met 11 inging, De tweede helft is yoor OSV een gewel dige teleurstelling geworden! De Velsena ren, die de OSV'ers in enthousiasme naar den kroon staken en dat wil wat zeg gen! ondernamen, goed gesteund door hun middenlinie aanval op aanval op de OSV-veste, waar men de grootste moeite had, zich staande te houden. Weldra had Van der Poll succes (21), en toen was er heelemaal geen houden maar aan. Bakkum was al buitengewoon op dreef "énop schot, wat de OSV-doelman tot zijn schade ondervond: Niet minder dan driemaal moest hij door Bakkums toedoen den bal uit het net halen (51). Ninaber bracht tenslotte met een ferm schot den stand op 6—1. RapiditasTerrasvogels 31 Wederom heeft Terrasvogels het niet tot een overwinning kunnen brengen: Met 31 heeft het de meerderheid van het Weesper Rapiditas, dat een goeden wedstrijd speel de. moeten erkennen. Het Terrasvogelsrelftal had een grondige wijziging ondergaan: Het binnentrio was nu als middenlinie opgesteld, maar ook dit experiment heeft niet voldaan, Wel speelde De Jong Jr als spil een uitstekende partij, doch het nieuwe binnentrio ZaalBun schotenAkkerman bracht er al evenmin iets van terecht als zijn voorganger. ,Nog een tweede ontdekking heeft de Terrasvogels-elftalcommissie dezen mid dag kunnen doen: Akkerman n.l., die reeds vóór de rust den geblesseerden Douma onder de lat moest vervangen, deed dit op uitstekende wijze. Toen hij zijn plaats in nam, leidde Rapiditas reeds met 2—0. Door een misverstand in de achterhoede ging de rust met 31 voor Rapiditas in. Na de rust werd het Terrasvogels-elftal nog al eens gewijzigd, zoodat tenslotte alle spelers der middenlinie het ook weer eens in de voorhoede probeerden. Mede door het slechte werk der buitenspelers slaag den de verschillende experimenten niet. Tabernal nam het eene tegenpunt voor zijn rekening. 't Gooi 2Stormvogels 2 22 De Stormvogels-reserves zijn er niet in geslaagd hun derde overwinning in suc cessie te behalen, want tegen 't Gooi II moesten zij met een gelijk spel genoegen nemen, 't Mag tegen de sterke Gooi-ploeg, waarin wij verschillende oud-eerste elftal- Iers ontdekten, zeker geen slecht resultaat genoemd worden, doch met een goeden schutter in de voorhoede had het een over winning kunnen zijn. Vooral na de Tust. toen de blauwhemden met den stijven bries in den rug speelden, hadden wij meer van den Stormvogels-aanval verwacht. 't Gooi begon met al vrij spoedig na den aanvang door een fout van Rechsteiner de leiding te nemen Van Opbergen en De Boer zorgden er echter voor, dat Storm vogels met de rust een 21 voorsprong had. In de tweede helft maakte 't Gooi echter gelijk. Stormvogels speelde met invallers voov Van Pel en Dekker. Invaller Sicken vol deed lang niet slecht. Kinheim—V.V.Z. 3—0 In een vlotten wedstrijd, waarin de par tijen goed voetbal vertoonden en de voor hoede van Kinheim prachtig samenspel liet zien, zijn ondanks het harde werken van VVZ de punten in Velsen gebleven. De Zaandammers vormden een aardige ploeg, waarin vooral de linksachter opviel, hoewel P. Rem de beste van het veld was. De eerste aanvallen van VVZ waren Teeds gevaarlijk. Daarna kreeg Kinheim een overwicht en na 17 minuten doelpuntte Beuk prachtig uit een voorzet van Raay- makers (10). Na de hervatting kwam Kin heim direct in den aanval en kon het WZ eenigszins terugdringen. Na 18 minuten pas seerde Raoymakers den Zaanschen links half en doelpuntte (20). Enkele snelle aanvallen van WZ liepen echter op niets uit en opnieuw beheerschte Kinheim het terrein. Na hands van den rechtsachter schoot Groeneveld den strafschop 5 minu ten voor tijd onberispelijk in en met 30 kwam het einde V.V.B.—VI. Vogels 0—4 In tegenstelling met de verwachtingen leed VVB op Watervliet een overtuigende nederlaag tegen Vliegende Vogels, die in een goeden wedstrijd reeds vóór de rust den stand 04 bereikten. Deze. wel eenigs zins geflatteerde uitslag is vooral te wijten aan de slechte verdediging der thuisclub, welke door grove fouten daartoe gelegen heid gaf. Reeds binnen 10 minuten kreeg Vliegende Vogels een voorsprong van 02, door eenige vinnige uitvallen. Na een half uur ontwikkelden de Haarlem mers eenige schijnbaar ongevaarlijke aan vallen, maar opnieuw waren het kort na elkaar twee fouten in de achterhoede van VVB, die twee doelpunten opleverden (04). Na de rust, met wind mee, was VVB niet van het doel van VV weg te dringen. Wat echter ook werd geprobeerd, aanval len van de vleugels af of doorbraken door het midden, dit alles mocht, dank zij doel man en spil van de Haarlemmers niet ba ten. Zelfs wijziging in de voorhoede hielp niet en de stand bleef ongewijzigd. Bevestiging en intrede van ds. J. v. d. Wiel Nieuw predikant der Goede Herderkerk Na een vacature, die precies drie maanden heeft geduurd, ontving de Ned. Hervormde gemeente van IJmui- den-Oost Zondag een nieuwen hei-der en leeraar, namelijk ds. J. van der Wiel, voorheen predikant te Weesp. Des morgéns werd deze aan zijn nieu we gemeente in de Goede Herderkerk verbonden, waarbij ds, A. J. Bosman uit Rijswijk voorging en als bevestiger het formulier voorlas en de vragen stel de, die door ds. van der Wiel met het sacramenteele „Ja, ik van ganscher harte" beantwoord wei-den. De gemeen te zong dezen daarop de zegenbede uit Ps. 134 3 toe. Naar aanleiding van Ezechiël 33 7 wees ds. Bosman daarna in zijn predi king op de ernstige roeping, die aan een menschenkind wordt gesteld om een wachter in de gemeente te zijn, die haar het Woord Gods brengt. Des middags hield ds. v. d. Wiel in dezelfde kerk zijn intreepreek. naar aanleiding van Hebr. 4 12. Hij wees er op, dat de roeping van den predikant, ook in tijden van materieelen en gees telijken wederopbouw in de gemeente, is en blijft, te zorgen, dat het Woord Gods wordt uitgedragen als een scherp, tweesnijdend zwaard, zonder naar rechts of links te zien en van den rech ten weg af te wijken. Vooraf richtte de de prediker zich met een hartelijk per soonlijk woord tot de aanwezige kerke lijke en burgerlijke colleges en autori teiten, familieleden en belangstellenden uit zijn vorige gemeente. Aan het einde werd hij toegesproken door ds. G. J. Waardenburg. praetor van den Ring Haarlem en door den consulent ds. Joh. Bronsgeest, op wiens voorstel de gemeente Ps. 122 3 zong. Voorts bracht, het kerkkoor onder leiding van den heer Joop Huizinga Ps. 121 en Gez. 180, beide in syncopische toonzetting ten. gehoore. De diensten in het vriendelijke-kerk gebouw waren beide keeren,, doch vooral in den middag zeer druk bezocht, Bïi den intreedienst waren oa. aanwe zig burgemeester Mr. M. M. Kwint, de loco-secretaris de heer W. Ch. Suwe- rink. de commandant van het internee- rïngskamp. ds. Waardenburg uit Haar lem. ds. Peters uit Beverwijk, deputa ties van Hervormde Kerkeraden uit IJmuiden-West en Velsen. van den ker- keraad der Gereformeerde kerk en nog eenige predikanten uit de omgeving. Vereeniging van Vlaardinger vischhandelaren opgericht Zooals men weet, heeft het invoeren van vaste prijzen voor zeevisch het ge volg gehad, dat in de kleinere havens thuisbehoorende schepen, die voorheen meestal in IJmuiden ter markt kwamen, hun visch in de thuishaven gingen ver- koopen; in Vlaardingen bijvoorbeeld, waar na het uitsterven van de beugvis- scherij de aanvoer van versche Noord- zeevisch ten einde was, werd de trawl- visscherij ter hand genomen. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft deze onderneming gestimuleerd en met bekwamen spoed de gelegenheid om de aangevoerde visch te verkoopen, open gesteld. De visc'nhal werd weer geopend en. ofschoon de aanvoer niet bijzonder groot was, er kwam weer versche visch in Vlaardingen en er kwam dus weer handel. Met den aanvang van de haring teelt beperkte de visscherij zich in hoofdzaak tot de kleine kustvisscherij, maar verwacht mag worden, dat na het einde van de harmgteelt de aanvoer weer zal toenemen. De weg is eenmaal bereid en op oude paden is het gemak kelijk loopen. Een aantal handelaren heeft thans de noodzakelijkheid inge zien, hun belangen gemeenschappelijk te behartigen en dat heeft er toe geleid, dat eenige weken geleden werd opge richt de Vereeniging van versche-visch- handelaren, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren P. van der Hoeven, voorzitter, E. van der Valk Mzn., secretaris en P. J. van Klaveren, penningmeester. Vischaanvper in Ostende Gedurende de week van 27 September tot en met 3 October bedroeg de visch- aanvoer in Oslende 1.507.153 kg, ter waar de van 6.371.180 fr. De aanvoer van Fla- den-haring bedroeg 1.285.000 kg. De ha- «Ingprijs varieerde van 0.55 tot 4 fr. per kg. BRUTALE FIETSENDIEVEN. Zaterdag werd ten nadeele van een on derwijzer uit één der scholen onder schooltijd een rijwiel gestolen! Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 3600 kisten versche haring en 1000 kisten andere visch. De ha ringtrawlers besomden f 10.344, de visch- trawlers f 9889. Verdere besommingen: Versche haring: KW 134 Katwijk II f 7060. Motorloggers: KW 91 f 2483, KW 33 Kustvisschers: IJM 241 f 391, IJM 249 f 282, IJM 255 f 453, HD 37 f 3217, KW 109 f 11, KW 34 f 541, KW 77 f 169, UK 202 f 3090, UK 1 1108, UK 34 f 852, TX 29 f 3990. Marktprijzen: versche haring f 7.30 f 2.90, wijting f 11—f 4.50, m. schol f 28— f 18, kl. m. schol f 26f 18, ld. schol II f 25—f 18, kL schol III f 10.50—f 3.30, alles per 50 kg. BEVERWIJK KENNEMER PLUIMVEE- VEREENIGING. De Kennemer Plulmveevereeniging ver gaderde in „Bellevue" te Beverwijk in verband met de te houden nationale pluimveetentoonstelling op 18 en 19 Janu ari 1947. Een nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren A, van Dam, voorzitter, R. Suyk, secretaris, H. Vessies, R. Akse en P. Heyligers, terwijl tot com missieleden werden benoemd de heeren A. Witman, A. Pirovano, H. van Riessen, Siebenga en P. G. de Weers. De heer A. Holleman zal als plaatsvervanger fun- geeren. Er werd voorts medegedeeld, dat de eereprijzen-commissie voor de te hou den tentoonstelling ruim f 1500 had bij eengegaard, geschonken door burgers, leden en zakenlieden en ruim 60 prijzen in den vorm van medailles, kunstvoor werpen en andere artikelen. VELS EN Kleuterklasse „Velserbeek" Nadat eenige weken geleden de Stichting Kleuteronderwijs „Velsen" een kleuterschool in de gemeentelijke school aan de Casembrootstraat had geopend, heeft hedenmorgen Velser beek een kleuterklasse in de OL.S. no. 5 gekregen, welke Zaterdagmiddag of ficieel geopend werd in tegenwoordig heid van een aantal belangstellenden, waaronder wethouder Th. Kruisman. De heer J. J. Bolland, voorzitter van de Stichting sprak een woord van wel kom. in het bijzonder gericht tot den heer Kruisman. De school is gedoopt Kleuterschool „Velserbeek", waaraan echter geen afzonderlijke beteekenis moet worden gegeven, aldus spreker, omdat de leerlingen komen uit Drie- huis. IJmuiden-Oost enz. In Velsen was I gebrek aan kleuteronderwijs, hetgeen geleid heeft tot overleg tusschen ver schillende personen. Spreker zette het doel van de Stichting uiteen. Deze klasse is dus van dezelfde Stichting als de school in de Casembrootstraat. De scholen moeten zich zelf bedruipen, maar van eventiieele voordeelen. die een van beide geniet, plukken beide de vruchten. Nu het particuliere initiatief den kop heeft afgebeten, hoopt de Stich ting. dat het gemeentebestuur binnen afzienbaren tijd van hoogerhand toe stemming krijgt, het kleü teronder wijs tot zich te trekken Het is niet beter dan wanneer het gemeentebestuur hét kleu teronderwijs verzorgt. Het is ook 't be lang voor de gemeente, dat de kinderen zoo goed mogelijk groot gebracht wor den. Spreker bedankt het gemeentebe stuur voor het beschikbaar stellen van het lokaal en den heer Heino. hoofd van de school, die bereid was de kleuter klasse in zün school op te nemen, on danks dat hij de lokalen zelf nöodig heeft. Verder richtte hij woorden van dank tot de onderwijzeres juffrouw Woudstra en de assistente juffrouw Langkamp. Hierna sprak de heer Kruisman, die zeide dat het hem een genoegen deed bii verhindering van wethouder Van Leusen namens het gemeentebestuur hier tegenwoordig te mogen zijn. Spre ker meende, dat het kleuteronderwijs overheidszorg dient te zijn. Als de toe stemming van hoogerhand komt. zal het gemeentebestuur al het mogelijke voor het onderwijs .doen. Spreker richt te eenige woorden tot juffrouw Woud stra. die haar werk in Santpoort ach ter gelaten heeft, omdat zij zich hier beter kan ontplooien. Het hoofd van de school de heer G. J. A. Heino gaf uitdrukking aan* zijn vol doening over de totstandkoming van het kleuteronderwijs, waardoor een wensch. dien hij al voor den oorlog koesterde, in vervulling is gegaan. Spreker heette juffrouw Woudstra met haar klas van harte welkom. Juffrouw Woudstra sprak daarna. Zij dankte voor het in haar gestelde ver trouwen. Zij wees er op. dat dank zij het particulier initiatief de opbouw hier van onderen af is begonnen. Van over heidswege wordt alles gedaan voor hoo- ger. middelbaar en lager onderwijs, maar het kleuteronderwijs wordt ver waarloosd. Het kan geen stevig huis worden, als er een goede fundeering ontbreekt. Zij sprak daarna over de verjonging van het kleuteronderwijs^ Nadat de heer Bolland nog eenige woorden had gesproken was ook deze kleuterklasse voor het onderwijs open gesteld. Afhalen van nieuwe distributie kaarten Voor het afhalen van nieuwe distribu tiekaarten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt Dinsdag 8 October de letters N tot en met O en Woensdag 9 October de letters P tot en met R. Er was een tusschendeur in ons rij tuig die niet zoo gemakkelijk open en dicht ging, er was een vertraging van een tweetal minuten, maar overigens was het alsof de electrische op ons lijn tje IJ muiden-Haarlem nooit onder gedoken was geweest. Het ging ge smeerd; we reden, neen gleden weer over de rails, we hotsten en botsten niet meer, we konden door alle ruiten en ramen kijken. En op geen enkel passa giersgezicht stond iets te lezen van die bekende Maandagochtendziekte, want iedereen was verheugd over den terug keer van onze trouwe electrische. Trein 2604, vertrek 6.38 van de ver sierde halte Julianakade, met bloemen in de „stuurhut", met een glunder- kij kenden conducteur had al een flinke bezetting. De herrezen halte Casem brootstraat was eveneens versierd. Op het perron IJmuiden-O. hingen guirlan des en vlaggen, Driehuis zat in de bloe metjes: in Santpoort hing de vlag uit en in Bloemendaal riep de chef hoera! Vele aan de lijn wonende burgers had den de vlag uitgestoken. Straks, als de dag wat ouder is, komen er natuurlijk meer vlaggen. Zoo was de eerste rit van den eersten electrischen trein die vanmorgen van IJmuiden naar Haarlem reed en zoo- deden de N. S. een nieuwen fikschen sprong op den weg naar den weder opbouw van hun bedrijf. Eindelijk is het einde gekomen van het hotsende en stootende boemel treintje met de grootendeels dicht gespijkerde ramen, dat in een slakken- gangetje over de rails hobbelde. Ja, vanmorgen reden we niet, we gleden van IJmuiden-Haarlem en terug. En we rijden weer veel vaker. Vóór de electrische terugkwam 9 treintjes per dag uit IJmuiden en nu.... 23. En evenveel terug. Welkom electrische. We zullen je voorganger spoedig vergeten. S. B. Vreugde in Santpoort. Zaterdag j.l. hebben „Santpoorts Bloei" en de forensen afscheid genomen van de stoomtractie. Des middags verzamelden ze zich in de tweede klas wachtkamer. Hier werd het woord gevoerd door Mr. L. Vorst man, den voorzitter van „Santpoorts Bloei", den heer J. Drijver namens de forensen en den heer Visse, oud-sta tionschef. Allen verheugden zich over het feit, dat de electrische tremen weer zouden gaan rijden en brachten hulde aan de voortvarendheid en de activiteit der Nederl. Spoorwegen. „Santpoorts Bloei" en de forensen lieten het niet bij deze woorden, doch boden ook nog iets tastbaars aan. De echtgenoote van den stationschef werden bloemen aangebo den. Geslaagde planten- tentoonstelling In het clubgebouw „Kindervreugd" waren Zaterdagmiddag vele ouders en kinderen bijeengekomen om de tentoon stelling van potplanten, georganiseerd door de Oudercommissie van de openbare lagere school no. 7, te bezoeken. De heer J. v. d. Graaff, hoofd der school, zeide verheugd te zijn, dat deze tentoonstelling, welke door de bezetting enkele jaren moest worden afgelast, weer kon plaats vinden. Voorts merkte hij op, dat deze tentoonstelling werd gehouden om bij de kinderen liefde tot de natuur aan te kweeken. Ingezonden waren 62 planten van gemiddeld goede kwaliteit. De jury bestond uit de heeren A. J. Martens en J. T. Groot. Gezien het fert, dat 60 pro cent van de uitgegeven planten waren in gezonden, mag worden vastgesteld, dat deze tentoonstelling, weLke volgend jaar zeker weer grooter zal zijn, volledig is geslaagd. Een plant van 1944 door George Fontein Ingezonden, kreeg een eervolle vermel ding. Door leerlingen van de school wer den onder leiding van het onderwijzend personeel eenige liederen gezongen en enkele tooneelstukjes met succes opge voerd. De heer P. Krabbendam, voorzitter der Oudercommissie, bracht dank aan allen, die tot het welslagen van deze tentoon stelling medewerkten en reikte daarna de prijzen, bestaande uit boeken en nuttige voorwerpen uit aan: eere-prijs: Klaas Renooy; eerste prijs: R. Pirovano en J. Engberts; tweede prijs: Riet Vel, Jan de Boer en G. Willeme; derde prijs: G. Prins- sen, Emmy van Asselt. To Wilderom en Led Pirovano. KINDERFILM-MIDDAG VAN, „WATERVLIET". De Zaterdag in het Ontspanningslokaal van de Java-deurenfabriek door de buurt- vereeniging „Watervliet" georganiseerde kindèrfilmmiddag. mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. De kinderen heb ben naar hartelust genoten. Een vlotte teckenfilm, met dolle avonturen van Pe tertje, werd gevolgd door een cowboy film. De vechtlustige „koeienjongens" konden natuurlijk een joelende stemming teweegbrengen en zoowel het goede als het kwade werden onderscheiden en met goed- en afkeurend geroep beloond. Het was een geslaagde middag, die nog door tractatie werd verhoogd. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 7 OCTOBER. Thalia Theater: „Waltztime", 7 en 9.1o Rex Theater: „De Sensatie-Journalist 8 uur. Bioscoop De Pont: „Er komt een vriend vanavond", 8 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6