FLITSEN Electriciteits-crisis in West-Duiïschland Een sprookje herleeft Een ver jaarsfuifje is meestal een pe nibele aangelegenheid, wanneer het nog wat men noemt: in de kinderschoe nen staat. Daar is allereerst de jarige met-aanhang, die om strijd van den be- dremmelden bezoeker een prevelemen- tje verwacht over zijn toekomstige ge zondheid of den te verwachten langen duur van zijn leven. Meestal komt deze inleidende ontboezeming neer op:.... „en dat je maar een groote jongen mag wordenof wanneer het al een groote jongen is: ,*,Van harte amice, en nog vele jaren. Ongeveer op deze wijze werd ook de bijeenkohnst ten huize van een mijner goede kennissen ingeluid. Na de diverse heilwenschen aan het adres van het lijfelijk middelpunt arriveerde het tweede bedrijf op het tooneel, geflan keerd door gebaksschaaltjes en de „goeie lepeltjes". Het derde bedrijf was, der traditie getrouw, een gezellig samen zijn met als illustratieve muziek: een in zich zelf pratende radio, waarnaar nie mand wou luisteren en die van Car men naar de Skymasters verdwaalde. Toen de koekjes op waren en de tweede helft van de wijnflesch in zicht kwam, werd een der feestgenooten wak ker geschud door de zoojuist aangekon digde nieuwsberichten van elf uur, wel ker aanhef het voornaamste nieuws hij begeleidde met de kreet: „Stil es, d'r gaat wat van den bon". Maar de om roeper was al weer bezig met een grens kwestie. De onderscheidene standen, waarin de verschillende gasten verstarden, toen het tooverwoord uit den aether door mijn buurman werd overgenomen, zul len ook in de herinnering van den lezer op te diepen zijn. Hebben wij niet allen eens in de zooveel tijd een verjaardags fuifje met een glaasje en de radio? En zijn er niet altijd menschen, die midden in het geanimeerde gesprek beslist de nieuwsberichten van elven willen hooren? Het was ditmaal niet louter beleefd heid, die de verzamelde schare deed zwijgen, het was het naaktste eigen belang, want „er ging iets van den bon". Op de gezichten van de leden der zwakke sexe stond de spanning over een verwacht dorado van Nylon-kousen te lezen. De heeren der schepping verlus tigden zich reeds in de mogelijkheid van een extra pakje sigaretten. De stem van den omroeper drentelde gehoor zaam over de buitenlandsche en de bin- nenlandsche evenementen dezer dagen en kwam tenslotte aan het bericht. „Gezien de bemoedigende materialen- positie(„Stilsiste het weer uit den mond mijns buurmans) is het „mogelijk gebleken, na ampel overleg met de betrokken instanties (de span ning uitte zich in roode kleurtjes op wangen en koonen, zelfs de kat kwam overeind) dat met ingang van heden de dakpannen zonder vergunning aan kleinhandel enMet een gil gehoor zaamde de radio aan de hand zijns eige naars, die er een onvertogen woord aan toevoegde. J, F. Aartsbisschop Stepinac voor het gerecht In een dramatische verklaring welke 38 minuten in beslag nam, heeft aartsbis schop Stepinac, die onder beschuldiging - van collaboratie in Zagreb terecht staat, een krachtige beschuldiging geuit dat de vervolging van de Katholieke kerk in Joego-Slavië voortduurt en heeft hij de houding van de kerk verdedigd. De be schuldiging van collaboratie en revolutio naire activiteit welke in de aanklacht ver vat waren, beantwoordde hij echter niet. Toen hem onverwacht toestemming werd verleend om zijn verklaring af te leggen, begon Stepinac met een felle ver dediging van het katholieke geloof en ver klaarde hij: „Indien de communisten het recht hebben om voor een materialistische theorie te strijden, dan hebben wij het recht om voor het christendom te strij denNiet alleen heeft de-kerk hier geen vrijheid, doch binnenkort zal zij ver nietigd zijn." Volgens de wet kan de aartsbisschop veroordeeld worden tot den dood of een gevangenisstraf van drie tot twintig jaar, meldt Un. Press. Buurtparaplu's vraagt waar zijn para plu is, er is er maar een en die is niet van hem constateert na inspec tie dat deze van Jan Smit is, die de zijne dus wel zal hebben gaat naar Jan maar begeeft zich met eeni- hoort dat de eenige gen twijfel op weg daar in huis van Kees naar Kees Jansen is legt de zaak aan Kees uit, die na veel zoe ken een paraplu vindt die waarschijnlijk van Jaap de Bruin is gaat naar Jaap die zich herinnert dat hij er' een had die niet van hem is en nu door Arie Blauw is geleend Arie vindt eindelijk een paraplu die van hem lijkt te zijn en hij keert tevreden huiswaarts waar zijn vrouw hem vertelt dat zij intus- schen zijn eigen para plu in de gangkast heeft gevonden Britsche orders niet uitgevoerd In West-Duistchland, speciaal in de ge bieden Noord-Rijn en Westphalen, heer- schen op het oogenblik moeilijkheden van I een ernstiger aard dan zich sedert den zomer van 1945 hebben voorgedaan. Een groot deel van de juist aan den gang ge brachte industrie is weer stil gelegd en vele arbeiders worden bedreigd met werk loosheid en alle sinistere gevolgen van dien. De oorzaak is een accuut gebrek aan eiectrischen stroom. Deze crisis heeft zich in stilte ontwik keld gedurende de laatste twee, drie maan den. In dien tijd werd de leverantie van eiectrischen stroom op een vast peil ge handhaafd, echter ten koste van alle kolen reserves, waarop de electrische centrales maar beslag konden leggen en zelfs ten koste van de turbines, die overbelast werden. Stepinac's verklaring werd herhaaldelijk door kreten van de vijandelijke publieke tribune onderbroken. Bij elke onderbre king verzocht de president om stilte, doch vroeg hij den toeschouwers niet om zich van demonstraties te onthouden. Het was de schuld van den staat, aldus Stepinac, dat er tusschen de partisanen en de katholieke kerk geen overeenstemming was bereikt. De staat had volgens hem zulke betrekkingen met het Vaticaan en niet met de plaatselijke autoriteiten die nen te bespreken. Gedurende het Pavelic-regime waren de Oestasji de wettige regeering en had hij hen als zoodanig gesteund. „Ik ben echter nooit een Oestasji geweest", aldus de aarts bisschop. Reeds aan het eind van Augustus w; maatregelen genomen: de industrie in Westphalen kreeg opdracht 35 procent minder stroom te gebruiken. Deze order werd echter niet uitgevoerd. In plaats er van namen de Duitsche industrieën nood maatregelen om aan de vermindering te ontkomen. Een week later, op 4 September werd de korting van 35 procent vervan gen door een straffer bepaling: er moest 7 millioen kilowatt per week bespaard worden, nu zoowel in het district Noord- Rijn als in Westphalen. Tien dagen pro beerde de industrie zich aan te passen of te onttrekken aan dezen nieuwen maat regel en toen werd de vermindering ver dubbeld tot 14 millioen kilowatt. Maar het heeft tot eind September geduurd voor de bepalingen effect hadden. Deze vertraging is, volgens een cor respondent van de Manchester Guardian te wijten aan de manier, waarop de Duit sche industrieelen en technici de Britsche maatregelen hebben genegeerd. Verschil lende orders werden niet uitgevoerd, zoo genaamd verkeerd begrepen, betwist of verkeerd uitgelegd. Het resultaat was, dat de overbelasting van het stroomnet voort duurde en dat eind September sommige kabels overdag geheel uitgeschakeld moes ten worden Dit gebeurt in een groot scha- 1 kei-station te Braüweilen bij Keulen, waar de stroomvoorziening voor heel West- Duitschland wordt geregeld. Op het oogen blik hebben Mühlheim, Oberhausen, Gel- senkirchen, Kettwich en Remscheid vrij- i wel geen stroom. Er worden nu bespre- kinsen gevoerd tusschen de Britsche auto riteiten en de Duitsche technici, om een of ander plan op te stellen, volgens het welk de stroom gedistribueerd kan wor den. Toch is een belangrijk deel der industrie lamgelegd. Enkele fabrieken hebben orders gekregen om heelemaal te sluiten; in an dere is de productie tot de helft of een derde teruggebracht. Daar komt bij, dat het verminderen vhn de bedrijvigheid in de eene fabriek weer een terugslag heeft op andere bedrijven, die haar producten verder verwerken, zoodat de gevolgen steeds ernstiger worden. Behalve de mijn bouw lijdt de geheele economische bedrij vigheid onder de huidige situatie. Duitschers hebben al gewaarschuwd voor de gevolgen van de drastische Brit sche maatregelen. Het afsluiten van den stroom was een verrassing, die niet alleen invloed heeft op de industrie, maar ook op den geest der Duitschers. De Britten schij nen niet tijdig genoeg duidelijk gemaakt te hebben, dat er nog steeds te weinig kolen zijn en dat er op een of andere ma nier bezuinigd moet worden. Thans doen onder de Duitschers sombere geruchten de ronde, dat de fabrieken wel definitief gesloten zullen worden en naar Rusland verplaatst en dat zij verder werk loos moeten blijven. Duitsche bladen spre ken van een donderslag bij helderen hemel die te meer verraste, omdat na de kort geleden tot stand gekomen economische fusie der Britsche en Amerikaansche zones de hoop was gewekt, dat het nu steeds beter zou gaan. Er is 'dus behalve een economische ook een psychologische crisis. Er zijn twee manieren om aan het nij pende stroomtekort tegemoet te komen. De eerste is een intusschen reeds aangekon digde vermindering van de kolen-export; die ongeveer 15 procent zal bedragen. De tweede zou een reductie zijn van de hoeveelheid stroom, die West-Duitschland aan Frankrijk, België, Nederland en aan enkele gebieden van Duitschland levert. Deze leverantie bedraagt op het oogenblik 180 millioen kilowatt per maand. Britsche autoriteiten pogen nu hier 62 millioen van te maken, maar het is verre van zeker, of ze hier in zullen slagen. Van Engelsche zijde is echter opgemerkt, dat alleen reeds dit probeeren een gunstigen invloed op de stemming der Duitschers en dus ook op het geschokte gezag van de Britsche auto riteiten kan hebben. FEUILLETON Anne als Asschepoes van MARIA SAWF.RSKY 46) Ho, meisje, rood licht! waarschuwde Grundtvig, daarmee voorkomend, dat de geheel in gedachten verdiepte Anne onder een der voorbij suizende auto's zou loo- pen. Vergeet het dus niet: Een geborduurd boekomslag, formaat Asschepoester! En nu stel ik voor, dat we samen ergens thee gaan drinken. Waar zullen we heengaan? Als je 't mij vraagt, m'n jongen, naar ALhambra, klonk een vergenoegde stem achter hen. Anne en Grundtvig keken gelijktijdig om. Ze zagen in het lachende gezicht van gravin Grundtvig Baggesen, die, evenals zij, deel uitmaakte van de vele voetgangers, die er op wachtten, dat het verkeerssein den wég zou vrij geven. Ben jij 't tante? Dat noem ik nu nog eens een verrassing! Ik loop al een poosje achter jullie aan. Ernst heeft zeker voor zijn Kerst- inkoopen beslag op je gelegd, wat Anne? Is het niet merkwaardig, hoe hulpbe hoevend zelfs het meest volwassen man nelijke wezen wordt, zoodra hij maar een paar boodschappen moet doen? Neem me niet kwalijk, tante, pro testeerde Grundtvig, maar Kerstcadeaux behooren nu eenmaal tot de moeilijkste dingen, die er in het leven zijn. Vandaar, dat je het natuurlijk weer niet zonder een vrouwelijke raadgeefster kon stellen. Maar wat hebben jullie eigenlijk zoo druk met elkaar te bepra ten? ik heb, met de bekende vrouwelijke nieuwsgierigheid, eerlijk, mijn best ge daan er wat van op te vangen, maar die afschuwelijke auto's maken zoo'n hei- densch lawaai, dat men zijn eigen woor den niet verstaat. In ieder geval heb je toch wel ge hoord, dat ik Anne inviteerde om thee te gaan drinken, antwoordde Grundtvig, terwijl hij zijn tante vorschend aankeek. De gravin had elk woord verstaan, maar ze was wel zoo verstandig dat niet te laten blijken. Ik heb het dus wel aan het goede eind gehad, dacht ze. Ernst is tot over zijn ooren verliefd. Een mooie geschiedenis! Zij is arm en hij heeft zoo goed als niets. Bovendien wie was die juffrouw Faro eigenlijk? Een jong, knap, bescheiden en buitengewoon sympathiek persoontje daar was elkeen het wel over eens. Maar ze zou er op hebben durven zweren, dat er toch iets niet heelemaal in den haak was. Ze had er tegenover Senta Bratt al eens op gezinspeeld en tenslotte zelfs ronduit naar Anne's familie geïnformeerd, maar de schilderes had zich bij die gelegenheid ongewoon gereserveerd getoond. Of ze met Ernst eens een verstandig woordje zou praten? Ach, dat zou waar schijnlijk toch niets uithalen. Bij ver liefde menschen was het verstand nu een maal ver te zoeken. Nou, hoe staat 't mot de thee in Alhambra, Ernst? drong de gravin aan. Mijn armen zijn lam van de vele pakjes en ik versmacht van dorst. Ik ben in staat een half dozijn kopjes te drinken, als je beurs dat tenminste toelaat. Er is ook dansmuziek in Alhambra. Ben je dapper genoeg om je met je oude tante op het parket te wagen? Het theepaviljoen van het ALhambra Hotel was meer dan vol. Vele winkelende paren bleken hiter wat rust en verpoozing te zoeken. Dank zij de welwillende mede werking van een handigen kellner vond het drietal tenslotte toch nog een plaats achter een pilaar. Nadat men zich aan een thé-complet te goed had gedaan, herinnerde Grundt vig zijn tante aan den toegezegden dans maar de gravin wees het aanbod lachend van de hand. Ik ben met m'n mond meestal moe diger dan met m'n daden, bekende ze eerlijk. Het idee alleen, dat ik me op mijn jaren nog met een jongeman op den dansvloer zou wagen, lijkt me eenvoudig absurd. Tante, je benit een lafaard! Dat wil ik niet ontkennen, maar vergeet niet, dat ik die moderne dansen alleen maar van naam ken. Ik zou me tot de risée van de geheele zaal maken. Dans maar liever met Anne; die zal ei wel minder moeite mee hebben. Eenige oogenblikken later gleed Anne in Grundtvig's armen over het spiegel gladde parket. Toevallig speelde de mu ziek denzelfden dans, dien ze in Elmshorn samen gedanst hadden en wederom voelde Grundtvig de zeldzame bekoring, die er bij elke aanraking van het meisje uitging. Zij beheerschte hem zoodanig, dat hij alles om zich heen vergat Kon het dan werkelijk mogelijk zijn, dat twee geheel verschillende vrouwen dezelfde aantrekkingskracht op hem uit oefenden? Graaf Grundtvig! Van een der tafeltjes, die den dans vloer begrensden, werd zijn naam geroe pen. Grundtvig keerde zich half om. Hij zag een ietwat gezette dame, die hem vi(enkte. Haar gezicht kwam hem bekend vöort Ook de heer. die zich in haar ge zelschap bevond, doch waarvan hij slechts een glimp opving, had hij stellig al eens eerder gezien. Anne had niets gehoord. Zij ging ge heel op in den sleependen dans. Zij dacht aan dien avond in Elmshorn, aan de ver loving van haör moeder en aan haar dwaze vlucht. Zij hield haar oogen half dicht. Nooit had ze kunnen denken, dat ze nog eens met Ernst Grundtvig zou dansen! (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7