IJmuider Courant Duitschlands toekomst Donau-Dilemma ingeleid te Parijs Neurenbergsche vonnissen ongewijzigd {Blo Jaarkrans- No. 18434 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pee re booui Vrijdag 11 October lOie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4 HET Duitsche vraagstuk is het moeilijk ste van alle. Naarmate de oorlog ver der achter ons komt te liggen, wordt dat duidelijker. Niettemin zal het opgelost moeten worden. In den eersten tijd na de bevrijding overheerschten haat en wraak gevoelens zoozeer, vooral in de landen die bezet geweest waren, dat een koele beoor deeling van den toestand niet mogelijk was. Het baatte den weinigen, die de wer kelijkheid in rustig overleg beschouwden, niet om haar te verkondigen, want er werd niet naar hen geluisterd. Nu is dat anders geworden. Verstand en inzicht winnen veld; ook overwegingen van menschelijk- iheid. Het wordt tijd. De Engelsche econoom Sir William Be- veridge' heeft in de Times een artikel over de toekomst van Duitschland geschreven, welks waarschuwende inhoud volle aan dacht verdient. Hij heeft in verscheidene steden in de Britsche zóne lezingen ge houden over democratie, gerechtigheid en verdraagzaamheid, maar moest tenslotte vaststellen, dat van al deze humane be ginselen in de Britsche zóne niet veel te bespeuren valt. Hij voegt daaraan toe: Niet omdat de Duitschers niet willen. Beveridge noemt de toestanden op het gebied van voedselvoorziening en huisvesting wanho pig; men kan er zich geen voorstelling van maken. Maar dat acht hij het ergste niet. Hij vindt het rechtvaardig en heil zaam. dat de Duitschers eens aan den lijv ondervinden, wat zij andere volken heb ben doen ondergaan en spreekt van ge rechte straf. Maar het tragische voor het Duitsche volk is. dat de vooruitzichten geen hoop op verbetering en verzachting van dit lot bieden. En het onverbiddelijk voortzetten van de straf, die de Duitschers nu ondergaan, werkt verwoestend en moet zich wreken. Daarbij komt dat door aller lei maatregelen, voortvloeiend uit de over eenkomst van Potsdam, de wielen van het industrieele apparaat langzaam maar ze ker tot stilstand worden gebracht. Omdat Potsdam de vernietiging van het oorlogs potentieel heeft geëischt, werd kort ge leden een van Hamburgs grootste scheeps werven opgeblazen, met inbegrip van 2500 ton staal, die dringend noodig waren voor den economischen opbouw. Een tweede werf staat opgeschreven om hetzelfde lot te ondergaan en een derde, die visschers- echepen bouwt tot een maximum van 3000 ton inhoud, zal er ook aan moeten geloo- ven. Dit beteekent, dat de visschersvloot op den duur tot ondergang gedoemd is. Gij zuil zeggen: ja, maar het oorlogs potentieel! Wij willen toch allen, dat dit vernietigd wordt en daarmee aan Duitsch land de kans op nieuwe aggressie wordt ontnomen. Dit is zelfs nog maar een voor- loopige maatregel, want er zullen blijven- de controle-maatregelen noodig zijn om te beletten, dat de Duitschers hun bewape- nings-industrie toch weer opbouwen. Goed, maar wat verstaat de overeenkomst van Potsdam onder oorlogspotentieel? Beveridge zegt het: ,,In een totalen oorlog is het geheele industrieele apparaat van een land oorlogspotentieel. Wanneer de overwinnaars star vasthouden aan deze begrippen, heeft Duitschland geen enkele toekomst meer en zullen zestig millioen menschen eenvoudig verhongeren. Een dergelijke politiek is misdadig en zinloos. Wanneer wij willen verhinderen, dat Duitschland ons opnieuw in een oorlog stort, zullen wij een permanente controle moeten uitoefenen; streng, maar recht- vaardig Doch geen politiek van opzette lijke verarming en uitputting." Zoo schrijft een Engelschman niet de eerste de beste Engelschman, maar een der leidende figuren op Britsch econo misch gebied over hetgeen in de Brit sche zóne gebeurt. De^Britsche zóne is. zooals wij ons kunnen voorstellen, niet de ergste. Trouwens: Potsdam gold voor alle zones, al zijn er verschillen in de naleving van de overeenkomst. Beveridge heeft ook geschreven over studie-beletselen, over de plotselinge in vasie van de gezinnen der Engelsche mi!i- tairen. die den benarden toestand der huis vesting verergerden en over ontslagen, die slechts blijvende verbittering kunnen wek ken, Hij zegt ronduit: „De weg, dien wij bewandelen, is ondemocratisch. Hoe eerder wij den moed zullen hebben onze koers te veranderen, hoe beter. Het is onze psycho logische laak de Duitschers ervan te over tuigen, dat Hitler hen in het ongeluk heeft gestort en niet Engeland. Wij zijn nu hard bezig hen van het tegendeel te overtui genOnze taak is moeilijk. Het voed selprobleem gaat de Britsche krachten ver te boven. De Britsche zóne is een industrie gebied. dat ons voor groote problemen stelt. Maar die zijn niet onoverkomelijk en het is een Engelsch levensbelang, van deze zón» een succes te maken: een gebied be woond door tevreden, welvarende, vrien delijke menschen. die geloof hebben in onze democratie, omdat zij ondervinden dat de democratie de basis is van het menschelijk geluk." Dit alles zegt deze leidende Engelsche econoom Wat zeggen wij ervan? Wij Hol landers. de naaste buren van Duitschland? Zelfs als wij alleen in zakelijken economi schen zin zouden redeneeren, zouden de in Duitschland bestaande misstanden onze groote bezorgdheid al moeten wekken. Want de terugkeer van onze welvaart hangt voor een groot deel van den terug keer van de Duitsche welvaart af. Ik herinner u aan de verklaringen van een i Het woord is aan. Molotof spreekt van dollar-democratie' De voltallige vergadering der vre desconferentie heeft gisteren het ont werpverdrag voor Roemenië goedge keurd. De Amerikaansche afgevaardig de Vandenberg verdedigde den En- gelsch-Amerïkaanschen eisch, dat de Donau voor alle schepen open moet zijn. Hij drong er op aan, dat binnen zes maanden na de onderteekening van het verdrag een conferentie van de groote vier plus de Donaustaten bijeen zou komen voor het opstellen van een Do- nauconventie. Vervolgens sprak de Joegoslavische afgevaardigde Kardelj, die zeide, dat de Donaukwestie niet onder de be voegdheid van de conferentie valt. Tijdens de middagzitting wees de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, B'evin.op het belang van vrije scheepvaart op de Donau. Hij achtte in dit verband een internationaal beheers- lichaam noodzakelijk, daar het hier den handel van acht Donaustaten met de rest van de wereld betreft. „Hier Ligt de mooie kans de verdeeldheid tusschen Oost en West die Molotof gisteren ab surd noemde, te verwijderen", zoo be sloot Bevin. Vervolgens nam Molotof het woord. „Onder de Donaustaten", aldus Molo- ambtenaar van het departement van Han del, opgenomen in ons blad van Maandag onder den titel „Nederland aan den rand van een faillissement." Hij. drs. Kohnstam, verklaarde dat het verlies van de tijdens den oorlog weggevallen markten ons 300 millioen aan jaarlijksehe inkomsten doet derven. De thans gederfde inkomsten uit Indië beloopen een gelijk bedrag. Iedereen weet, dat de handel met Duitschland de belangrijkste in ons Europeesche handels verkeer was. Nu heb ik Sir William Beveridge geci teerd: een ten deze wel volkomen onver dachte bron. Ik herinner ten overvloede aan twee artikelen van een medewerker, verleden week in dit blad verschenen, waarin hij na zijn reis door de Britsche zóne dezelfde alarmkreten aanhief over de vernietiging der industrie, als deze En gelschman doet hooren. Deze medewerker is iemand, die zelf jarenlange beproevin gen heeft moeten doorstaan tengevolge van de wandaden der Nazi's. Gij ziet het opnieuw: Europa is een ge heel en de verarming van een volk wreekt zich öp de andere volken. Wij moeten ook dit inzien: als een volk militair verslagen is, heeft men er niet mee afgedaan. Het is niet verdwenen! Men kan het ook niet tot een speelbal van rancune maken Men moet ermee verder leven. Ook noemt men zich Christenen en democraten, hetgeen belangrijker is voornamelijk het eerste dan economische overwegingen. Er is meer te zeggen over het Duitsche vraagstuk. Dat zal blijken Maar weer vraag ik: Waar blijft Nederlands initiatief? Slaapt Buitenlandsche Zaken? Na Chur chill heeft ook veldmaarschalk Smuts, ons land bezoekend, gisteren een beroep op de kleine landen en met name op Nederland gedaan, om zijn stem in de groote inter nationale politiek te doen hooren. „Een klein land kan het verlossende woord spreken." Waarom zwijgt Nederland? Dit is geen tijd voor afwachten uit voorzich tigheid. Dit zwijgen is nalatig. Wij kun nen beter. R. P- tof, „zijn er die als geallieerden hebben meegevochten in den strijd tegen den gemeenschappelijke!! vijand. Wij heb ben niet het recht dergelijke landen bindende voorschriften te geven met betrekicing tot hun eigen Donau". Als voorheelden haalde Molotof het Suezkanaal en het Panamakanaal aan, waarbij ook meer landen zijn betrok ken. Sprekende over herstelbetalingen zeide M#lotof: „Wij zijn ons er van be wust, dat de Vereenigde Staten gedu- renden den oorlog hun eigen belangen zoowel als de onze hebben verdedigd, waarvoor wij allen zeer dankbaar zijn. Toch kan men niet zeggen, dat Amerika evenzeer van den oorlqg te lijden heeft gehad als oudere landen. Als wij kleine landen dezelfde rechten als Engeland en Amerika geven, zullen zij geen on afhankelijke politiek kunnen voeren en spoedig leven bij de gratie van de dol lar-democratie van kapitalisten. De Vereenigde Staten hebben ver klaard, dat zij achthonderd Donausche- pen zullen vasthouden, tot dat zekere eischen met betrekking tot de regeling van de Donauscheepvaart door bepaal de landen zouden -zijn aanvaard. Deze methode van druk oefenen op kleine landen, die hun onafhankelijkheid en hun belangen hebben willen verdedi gen, strookt niet met de beginselen van de democratie", aldus de Russische minister. Roemeenscli verdrag. De laatste stemming over het Roe- meensche ontwerp-verdrag geschiedde Vrijdagochtend. Er volgde een daverend applaus op de woorden van Molotof: „Wij hebben een min of meer bevredi gende goedkeuring van de artikelen van het Roemeensche verdrag bereikt". De conferentie zsi heden weer bijeenko men voor een slot-discussie over het Bulgaarsche verdrag. Byrnes zal haar presideeren. Pascal: Deze brief is wat lang uit gevallen, omdat ik geen tijd had om hem korter te ■maken. De Van Riemsdijk versleept Nadat men met behulp van zware pom pen" er in was geslaagd de „Van Riemsdijk" het schip van de K. P. M., dat in Septem ber 1944 door de R.A.F. gebombardeerd werd, drijvende te krijgen, werd het met behulp van vier sleepboolen naar de Berg- haven gesleept en aldaar aan den grond gezet. Het schip is hier echter over stuurboord afgevallen. Men is vanmorgen opnieuw gaan pompen. Wanneer de omstandig heden het toelaten, zal de „Van Riemsdijk" naar Amsterdam worden gesleept. Weer teleforleeren met Batavia Er komt een goedkoop tarief Naar wij van het hoofdbestuur der P.T.T. vernemen, is men er in geslaagd de telefo nische verbinding (door middel van de radio) tusschen Nederland en Batavia tot stand te brengen, Binnenkort kan er al ge telefoneerd worden. Het tarief moet nog vastgesteld worden, maar ons werd ver zekerd, dat het laag zal zijn. Dc P.T.T. gaat in dit geval niet uit van het streven om winst te maken, omdat er een landsbelang in gezien wordt om het gebruik zoo alge meen mogelijk te maken, vooral ook voor het contact tusschen Indië en de gerepa- ?rieerden. De telefonische radio-verbinding Neder landCuragao ging tot heden over Ame rika. Over eer.igcn tijd komt er een direct contact. Daardoor zullen de tarieven ver laagd kunnen worden. Veerbericht ErNDE VAN* HET ZONNIGE WEER. Weersverwachting geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdens den nacht vorming van mist en gesloten be wolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke of matige naar Noord of West terugloopende winö- Lijst van geïnterneerden Op onze bureaux te Haarlem en IJmui den is lijs! G, 12 aangekomen, bevattende de namen van geïnterneerden, op Java ge ëvacueerd naar Geallieerd gebied. De vermelde personen zijn op den 27en Sep tember te Batavia aangekomen. Herman Moerkerk Recensent voor de Schilderkunst Het verheugt ons te kunnen berichten, dat wij den kunstenaar Herman Moer kerk bereid hebben gevonden om de re censies van schilder- en beeldhouwkunst in ons blad op zich te nemen. Zijn reputatie als schilder en teekenaar en ook als publicist behoeft geen nadere toelichting. Met vertrouwen zien wij dezen kundigen beoordeelanr optreden als opvolger van wijlen J. H. de Bois in een taak, die deze tientallen jaren lang op voortreffelijke wijze heeft vervuld. In dit nummer bespreekt hij voor het eerst een tentoonstelling: die van Kunst zij ons Doel. Beslissing van den geallieerden bestuursraad Reuter meldt uit Berlijn, dat de Geallieerde Bestuursraad alle ver zoeken om gratie inzake de vonnis sen tegen de nazileiders verworpen heeft. Alle vonnissen blijven zooals zij zijn uitgesproken. De verzoeken van Goring, Jodl en Keitel om te worden doodgeschoten in plaats van opgehangen, werden even eens door den bestuursraad verworpen. Het \rerzoek van Rader om den dood door den kogel in plaats van levens lang werd everiëens afgewezen aange zien de Bestuursraad een door het tri bunaal uitgesproken vonnis niet kan verzwaren. De Sovjet-Russische afgevaardigde in den Bestuursraad verklaarde het als zijn plicht te beschouwen om zijn volle dige instemming te betuigen met de meening van het Sovjet-Russische lid van het tribunaal, dat er genoeg bewij zen zijn Schacht, von Papen en Fritsche ook te straffen, tegen Hess het dood vonnis uit te spreken en te erkennen, dat de regeering van Hitler met zijn generalen staf en militair opperbevel misdadige organisaties waren. De geallieerde bestuursraad be vestigde dat alle te Neurenberg ter dood veroordeelden 16 October in het bijzijn van een viermogendhe- dencommissie zullen worden opge hangen. Twee persvertegenwoordi gers van elk der vier bezettende mogendheden en een officieele fo tograaf zullen de executie mogen bijwonen. Volgens majoor Fred Teich. beambte van de gevangenis te Neurenbei'g. heb ben de Amerikaansche autoriteiten be sloten. de hersenen van de ter dood veroordeelden na de executie n e t voor pathologisch onderzoek naar Ame rika te zenden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1