De Effectenbeurs staakt als protest tegen uitlating van prof. Lieftinck Tweede Kamer staat afwijkingen van de Dienstplichtwet toe Tips en Tops Ministerieele verklaring over de liquidatie van onze dollar-saldi lie Amsteröamsclic effectenbeurs heeft gistermiddag gestaakt. Er werden geen zaken gedaan cn er kwamen geen notee ringen tot stand. De aanleiding tot öeze ongewone houding Oer effectenhandelaren was een verklaring, die minister Lieftinck op een persconferentie In Den Haag heeft heeft afgelegd. De minister had, volgens de aanvanke lijke berichten ten aanzien van de liqui datie van hel Amerikaansche effectenbezit gezegd dat er een toestand kan ontstaan, dat hij voor de meest regoureuse maat regelen niet zal terugschrikken. Deze uitlatingen hebben op de beurs groote verontwaardiging gewekt en ge leid tot het besluit, dat er geen noteerin- gen werden opgegeven. Volgens een hedenochtend verstrekte toelichting van bevoegde zijde, moet deze scherpe reactie onder andere geweten wor den aan een onjuiste interpretatie van de mededeelir.gen van den minister, welke ten deele een gevolg schijnt te zijn van de verkorte weergave van prof. Lieftinck's woorden. De minister legde zijn verklaringen af ■op een persconferentie in zijp departement die bijeengeroepen was omdat de minister het een en ander wilde mededeelen over zijn verblijf in de Vereenigde Staten en Canada. Hij was niet bijzonder optimis tisch wat de mogelijkheid betreft credie- ten in de Vereenigde Staten te verwerven. De Export en Importbank is, onder in vloed van het Amerikaansche Congres, weinig geneigd crcdiëten te verleenen en verwijst de aanvragers naar de Internatio nale Bank. die echter nog niet over ruime mogelijkheden beschikt. Toch zal Neder land zich *,ot de laatste moeten wenden en wellicht in terfijnen de bedragen toegewe zen krijgen. Nederland komt stellig het eerste in aanmerking, omdat het van alle Europeesche landen het gunstigst beoor deeld wordt. Verder zal ons lafid van zijn Ameri kaansche investeeringen gebruik moe ten maken. De minister wilde geen misverstand laten heersehen over het feit. dat de verkoop van Nederlandsch bezit aan Amerikaansche effecten, waartoe sinds 20 September de ge legenheid is opengesteld, thans moet geschieden op een lagere New York- eche beurs en dus met dollarverlies. Amerika was niet bereid om de op brengst van effecten vrij.te geven indien niet was vastgesteld, dat daarmee geen vijandelijk eigendom gemoeid is en dus geen opbrengsten in vijandelijke handen vloeien. De Amerikanen gaan in dat op zicht heel ver en deze certificatie, gekop peld aan de effectenregistratie heeft veel meer tijd gekost, dan men had verwacht. Het was een ontzaglijke taak 40 tot 50 mil- lioen stuks effecten te registreeren en te zuiveren. Dat inmiddels Wallstreet kelder de. was een verschijnsel, waartegen geen voorzorgsmaatregelen genomen hadden kunnen worden. De slotacte van het Amerikaansch-Joe- goslavisch incident van 19 Augustus, toen een Amerikaansch vliegtuig boven Joegoslavië werd neergeschoten, heeft zich thans afge speeld doordat de Amerikaansche regeering besloten heeft genoegen te nemen me" een schadevergoeding van 150.000 dollar. Zooals men weet werden hij dit incident vijf men sehen gedood, cn de schadevergoeding zal dienen om de nagelaten betrekkingen der verongelukte vliegers een uitkeering te ver zekeren. Dinsdag zijn Sn de Britsche zone Duusch.ar.d zestien oorlogsmisdadigers ter dcod gebracht, waaronder zich de comman dant en tien leden van den staf van het kamp Neueagamme bevonden. De andere veroordeelden zijn Dullschers die schuldig waren aan het vermoorden van geïnterneer den in andere kaïnpen, zooals in een inrich ting voor kinderen van tewerkgestelde Polen en Russen waar .90 procent der babies binnen zes maanden aan uitputting en ver- w«3rloozing stierf. Generaal de Gaulle heeft tegenover de pers verklaard dat hij hoopte, dat het Frar- sche volk de grondwet zou verwerpen, daar hij van meening was dat 't regiem van heden daardoor een einde zou nemen Dit regiem Is volgens de Caulle ..kunstma'tig", Een nieuwe golf van terreur spreidt zich uit over Palestina. Een aanslag op den hoo- geu commissaris sir Alan Cunningham is verijdeld doordat mijnen in de nabijheid van zijn woning werden ontdekt en bijtijds on schadelijk gemaakt. Op talrijke plaatsen elders werden eveneens mijnen ontdekt Men acht de Stemgroep verantwoordelijk v de ze aanslagen op het leven van Britsche functionarissen en soldaten. In Alaska heeft een volksstemming plaats gonad over de aansluiting bij de Vereenigde Staten. De voorloopige uitslagen doen blijken dat de bevoiikng zich in meerderheid voor aansluiting bij de v. S. heeft uitgesproken, zoodat Alasxa waarschijnlijk de 49ste staat van de U, S. A. zal worden Over don datum van de Duitschlard- con.erentie der groote vier.- die zooais men wee! onmiddellijk na de Vredesconferentie te Parijs zou worden gehouden, is nog niets bekend. Wel neemt men aan dat deze be langrijke bespreking niet voor 14 October za3 beginnen. »,-„GiSteor?von<1 is het Proc,?s teKe" aarts bisschop stepinac van Joegoslavië geëindigd nadat de beschuldfgde primaat nog een laat ste venclaring had afgelegd, waarin hij zeide volgens zijn geweten en in trouw aan zijn ,o--uof gehandeld te hebben. Het vcnni6 morgen worden uitgesproken Vervolgens wees minister Lieftinck er op. dat de geleide economie in de V. St. steeds meer op den achtergrond raakt; hij maakte echter front tegen de opvatting hier te lande, dat Amerika niet alleen de politieke democratie, doch ook de econo mische vrijheid in het buitenland wenscht. Volgens de vanochtend verstrekte toe lichting" op 's ministers verklaringen ont wikkelde zich naar aanleiding van gestel de vragen een gedachtengang, waarin de minister toegaf, dat de uitbetaling van een deel der opbrengst van in Amerika te ver- koopen fondsen, waarvan het provenu in vrij geld wordt uitgekeerd, een inflatoir effect heeft. Hiertegenover stelde de mi nister echter dat door de aanschaffing van goederen tegen dollars in Amerika, dit inflatoire effect wordt geneutraliseerd. Immers, door verkoop van deze goederen in het binnenland worden de hiervoor te besteden vrije middelen weer geabsor beerd Mocht de faciliteit van een gedeel telijke beschikbaarstelling der opbrengst in vrij geld niet het gewenschte effect sor- teeren ter verkrijging van de noodige de viezen voor het herstel van ons productie apparaat, zoo verklaarde de minister, dan zou hij voor de meest rigoureuze maatre gelen niet terugdeinzen. De landsbelangen zijn, of kunnen in de toekomst in een si- I natie geraken, waarin men zich moet af vragen war zwaarder weegt: de belangen van een bepaalde groep effectenhandela ren en zelfs van de Amsterdamsche Effec tenbeurs als internationaal orgaan, of het herstel van Nederland. Hit 's ministers betoog kwam voorts tot uiting, dat de goedwillenden uit financieele kringen, die het landsbelang, waar dit paral.el kan loopen met het groepsbelang, in het oog houden, de vereischte samen werking in het belang van een spoedig nationaal herstel stimuleereh. Deviezeiismokkel met postzegels Dezer dagen heeft de douane-recherche wederom succes geboekt bij haar activi teit tegen deviezensmokkelaars. Dri^. maanden gevangenisstraf en een geldboete van 1000 luidde het vonnis van den eco nomische politierechter te Amsterdam te gen L. S., handelaar in postzegels te Am sterdam. Toen deze in zijn stamcafé transacties afsloot, werd het gesprek bij toeval door een rechercheur afgeluisterd, die het zaakje niet vertrouwde en het telefoon nummer noteerde, dat daarbij genoemd was. Hierdoor kwam de rechercheur niet alleen achter het adres van den deviezen- fraudeur, doch bij verdere nasporingen vernam hij ook, dat S. een nieuwe partij postzegels uit België had ontvangen. Bij een inval werd een belangrijke hoeveel heid postzegels tot een waarde van on geveer ƒ500 in beslag genomen. Bij het verhoor is aan het licht gekomen, dat de postzegelhandelaar meermalen snoepreis jes naar België maakte en dan postzegels smokkelde. Het behoeft geen betoog, dat de over heid thans elke gelegenheid aangrijpt om dergelijke aanranders van de deviezen- bepalingen, die het economisch herstel proces van Nederland saboteeren, onver biddelijk te straffen. De uitspraak van den politierechter was conform den eïsch, waarbij tevens onmid dellijke gevangenneming van den frau deur werd gerequireerd en verbeurdver klaring van de in beslag genomen post zegels. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20.00. 22.00 Nieuws. 17.00 Sweetness and Rhythm. 17.25 Muzikaal Bab beltje, 18.15 Piano-duo. 18.30 Nederl. Strijd krachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Gr. muz. 19.30 Ned. Roode Kruis. 20.08 Kamermu ziek. 20.30 Lezing. 21,00 Dolf van der Linden. 21.30 Men vraagten wij draaien! 22.00 Le zing. 22.15 Jazz-uitzending, 22.40 Avondwij ding. 23.15—24.00 Symphonisch Concert. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 17.00 Meisjeskoor. 19.10 Muzikale parade. 18.30 Ma rinierskapel. 19.15 ,.In Holland staat een huis". 19.30 Marinierskapel. 19.45 Lezing. 20.06 Geref. .Teugdavonö. 21.30 Gewijde muziek. 22.45 Avopdoverdenking. 23.00 Nwe Vader- landsche muziek. 23.30—23.57 Oude Fransche muziek. Onderscheidingen voor veldmaarschalk Smuts De Koningin h.eeft veldmaarschalk Smuts, die op het oogenblik een bezoek brengt aan ons land onderscheiden met het Grobtkruis in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Bovendien heeft de Lcidsclie Universiteit veldmaar schalk Smuts benoemd tot doctor hono ris causa in de rechtsgeleerdheid. Bom ontploft in een zandzuiger Toen men met een zandzuiger bezig was, de haven van Pernis uit "te diepen, is met den opgezogen grond een vrij zware bom opgehaald, welke in de zuigpomp bleef steken en daar met een hevigen slag ont plofte. Hoewel aanzienlijke materieele schade werd aangericht, kreeg geen der werklieden ernstig letsel. SCHEEPSBERICHTEN K. N. S. M. Venus, 9 Oct. te Catagena; Hercules, 9 Oct. van Amsterdam; Orpheus, 9 Oct. van Amster dam; Orestes, 9 Oct. van Amsterdam; Bon- naire, 6 Oct. te Tandjong Priok; Ariadne, 9 Oct. te Genua; Tyro, 9 Oct. van Amsterdam; Vulcanus, 9 Oct. van Istanboel; Stal, 9 Oct. te Ismir; Vinga, 9 Oct. van Haifa. Holl. Afrikalijn Pbseax. 9 Oct. te Port Elisabeth n. East Londen 10 Oct.; Govert Flinck, 14 Oct. te Marseille. Mü- „Nederland" Johan van Oldenbarneveldt, 8 Oct. van Southampton; Drenthe, 8 Oct. van New Or leans; Oranje, 10 Oct. Gibraltar gepass. Wijsmuller Sleepboot Amsterdam arriveerde 9 Oct. van Southampton te Rotterdam sleepende 2 lan dingsvaartuigen. Kon. Holl. Lloyd Oosterbeek, 9 Oct. van Amsterdam naar Z. Amerika; Aart v. d. Neer, 9 Oct. te Monte video (ultrqig). Haven IJmuiden. Aangekomen 9 Oct.; Ned. m.s. Kwiek van Karlskrona met gezaagd hout, ligplaats Bor- neokade, carg. Wagenborg; Ned. m.s. Prin ses Juliana van Maldon met oude autoban den, ligpl. Holl. Am.Lijnsteiger, carg. Gruno; Zweedsche m.s. Ornen van La Palice met stukgoed, ligplaats Surinamekade, carg. K. N. S. M.; Ned. m.s. Friesland van Skoghal! met cellulose, gaat door naar Arnhem, carg. Wagenborg; Ned. m.s. Narwal van Domsjo met gezaagd hout, ligplaats Borneokade, carg. Sytzes; Zweedsch s.s. Gefion van Antwerpen, ijzer laden, ligplaats Hoogovens. Vertrokken 9 Oct.: Ned. m.s. Ransdorp n. Ornskjoldvik; Ned. s.s. Vliestroom n. Leith; Fransch s.s. Gallien naar Middlesbrough; Ned. ss.. Orestes naar Rotterdam; Ned. s,s. Oosterbeek naar Zuid Amerika via Cardiff; Ned. s.s. Hercules naar Rotterdam; Ned. s.s. Orpheus naar Rotterdam. Vertrokken 10 Oct.: Stephen naar Carny New Port: Zweedsch s.s. Jamaica naar Ant werpen; Ned. m.s. Angea naar Ostende; Zweedsch s.s. Bore naar Dieppe. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat een handels- en credietovereenkomst tus- scnen de Sovjet-Unie en Zweden te Moskou is tot stand gekomen. Koning Gustaaf heeft de Zweedsche delegatie gemachtigd dè over eenkomst te teekenen. Clandestien „Schiedam" op de Veluwe In Apeldoorn en op de Veluwe zijn on langs door de rijksambtenaren 49 distil- leertoestellen bij particulieren, die clan destien alcohol" stookten, in beslag ge nomen. De feiten werden gepleegd op het moment dat Nederland zonder suiker zat. Deze lieden stookten niet alleen graan en suiker op, maar zij maakten bovendien een product, dat zeer schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Zij hadden zich thans voor den politierechter te Zutphen te verantwoorden. De officier van justitie vorderde in. ver scheidene zaken gevangenisstraffen van' 3 tot 6 maanden, dikwijls gecombineerd met een geldboete van enkele honderden, guldens. De verdedigers verzochten den politie rechter rekening te willen houden met het tijdstip, waarop de verdachten zich aan deze stokerij hadden schuldig ge maakt. Kort na de bevrijding hadden de Canadeezen allerlei te ruilen als men daarvoor maar drank kon aanbieden. Dat de zelfvervaardigde alcohol levensgevaar lijk of zelfs maar schadelijk voor de ge zondheid zou zijn, bestreden zij. De poli tierechter had weinig oor voor hun argu menten en vereenigde zich in de meeste gevallen met den eisch van den officier. Record-score in Engeland In een competitiewedstrijd voor de tweede divisie heeft Newcastle United (thans no. 2 in de ranglijst) met 130 gewonnen van Newport County, no. laatst. Sinds het bestaan van de Football League heeft noch in de eerste, noch in de tweede divisie' ooit een elftal dit aantal goals bereikt. In de derde divisie is het in al die jaren tweemaal ge beurd. Newcastle had drie dagen tevoren den voorhoedespeler Shackleton van Bradford voor een zeer hooge som overgenomen. Hij maakte in dezen eersten wedstrijd voor zijn nieuwe club vijf goals, waarbij de hattrick: drie goals binnen zes minuten. De linksbin nen Wayman, die voor het eerst als midden voor beproefd werd, maakte er vier. Engelsche competitiestanden Ir. de eerste divisie heeft Blackpool de leiding met 16 punten uit 10 wedstrijden. Tweede is Manchester United met 14 uit 9, derde Sunderland met 12 uit 9. vierde Liver pool met 11 uit 8. Charlton Athletic en As ton Villa zijn zevende en achtste, beide met 10 punten uit 9 wedstrijden. Everton maakt het niet best (vijftiende plaats, 7 punten uit 8 wedstrijden) en met de Cupwinners, Derby County, gaat het no'g minder goed (zeven tiende plaats. 6 uit 8). Maar het seizoen ;s nog jong; er moeten 42 wedstrijden gespeeld worden en er kan nog zooveel veranderen. Daar moet ook The Arsenal op hopen, want de eertijds vermaarde club staat nu no. 21, op een na laatst, met 5 punten uit 9 wed strijden. Manager George Allison is op jacht naar nieuwe spelers, maar beschikt niet over veel geld. In de tweede divisie leidt Barnsley met 16 punten uit 10 wedstrijden. Tweede is New castle United met 12 uit 9, derde West Brom- wich Albion met 12 uit 9, vierde Manches ter City met 11 uit 8. „De Waarheid" voor militairen verboden (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Schagen van Leeuwen heeft gisteren in de Tweede Kamer een verkla ring afgelegd naar aanleiding van het vliegtuigongeluk te Apeldoorn. Hij zeide dat dit veroorzaakt is door de roekeloos heid en gemis aan verantwoordelijkheids gevoel van den jeugdigen sergeant-vlieger die in strijd met de hem gegeven schrifte lijke opdracht naar Apeldoorn was gegaan. Het had den verongelukten jongeman overigens niet aan een goede opleiding en aan bekwaamheid ontbroken. Het was dan ook. naar de minister verklaarde, op- zich zelf volkomen verantwoord geweest, dat men hem een solovlucht had laten maken. De Kamer besprak vervolgens het wets^ ontwerp, waarin de regeering machtiging vraagt, voorloopig de vrije hand te krijgen bij het treffen van velerlei voorzieningen ten aanzien van den dienstplicht, welke geen uitstel kunnen leiden, doch die af wijkingen van de Dienstplichtwet inhou den. Deze machtiging geldt tot het oogen blik, waarop de regeering een herziening van de Dienstplichtwet aanhangig maakt. Het wetsontwerp ontmoette veel' staats rechtelijke bezwaren. Mr. Stokvis (Comm.) vestigde zelfs de aandacht op de bepalin- I gen in het Wetboek van Strafrecht tegen, ministers die ongrondwettelijke maatre re ien voor hun verantwoording nemen. Met hem hadden de heer Van Sleen (P.v.d.A.), dr. Bierema (P.v.d.V.) en tot op zekere hoogte ook mr. Roosjen (A.R.) en jhr mr. Ruys de Eeerenbrouck (K.V.P.) principieel hetzelfde staatsrechtelijk bezwaar: een noodeloos ver-gaande, niet meer oirbare delegatie van wetgevende bevoegdheid. Alleen de heer Tilanus (C.H.) wilde den minister wel een ruime blanco-machtiging geven. Minister Fiévez zag zelf ook wel in, dat het te ver ging, maar beriep zich ten opzichte van hei verleden eenigermate op overmacht. Een amendement-Ruys de Eee renbrouck. dat wettelijke bekrachtiging binnen veertien dagen der algemeene maat regelen van bestuur beoogde, werd met 53 tegen 12 stemmen aangenomen. Een deel der C.H. en alle** Communisten stemden tegen Daarna ging het wetsontwerp er met 57 tegen 8 stemmen, die der Commu nisten. door. Uit het betoog van den minister zij nog vermeld, dat hij „De Waarheid" voor mi litairen verboden heeft en voorts dal er van het oproepen der oudere, zoogenaamde „bezettingslichtingen" wel niets zal ko men. Daaraan zijn namelijk veel te veel bezwaren verbonden. Alleen zal'in 1947 de lichting 1944 gekeurd worden om daaruit eventueel bepaalde krachten als tandart sen, technici, enz. te recruteeren. in De bril van Sultan Sar 77. Tips had nog maar enkele zinnen met den Sultan gewisseld, toen een oude Iraniër verschrikt kwam aanrennen. „Wat is er aan de hand, burgemeesterV' vroeg de Sultan verbaasd. Heer Sultan. het is verschrikkelijk! Mijn dorp Wat is er met Uw dorp?" „Mijn dorp Ashbir is plotseling door een rooverS' bende aangevallen en totaal geplunderd. De roovers hebben de huizen in brand gestoken nadat ze alle bezittingender' inwoners hadden geroofd". „Hm, hm", zei de Sultan, laï is érnstig. Wij zul len de zaak officieel onderzoeken". Dit is geen zaak om te onderzoeken", riep nu de Sirdar, die paars was aan- geloopen. „Te paard, jongens en naar Ashbir!" Een minuut later stoven Tips en Tops, Hassan en de oude vechtjas over den ouden heirweg en deels door woest heuvelland naar Ashbir, dat een eind verder aan het 'meer lag. BINNENLAND De nationale tooneel- prüs vraag, uilgeschre ven door de Centrale Rederijkers Studiebiblio theek is verlengd tot 1 Maart 1947. In de jury hebben o.a. zitting de hëeren C. J. Pieters en J. B. Schuil te Haarlem. De Koningin heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de geteister de gebieden in Noord- Limburg. De K. L. M, heeft de tarieven voor enkele reis- en retourvluchten tusschen Europa en Amerika verlaagd. Leeuwarden Krijgt een garnizoen. Op het vliegveld worden lucht strijdkrachten gedeta cheerd en de Frederiks- kazeme zal A.A.T.-troe- pen herbergen. De „Schager Cou rant" moet van naam veranderen volgens een beslissing van den pre sident der Alkmaarsche rechtbank omdat deze naam ook gebruikt wordt voor de Schager- editie van de Noord- hollandsche Courant. Te Helmond is de trvvijnerü van de ven nootschap Terwind en Holtüs uitgebrand. Ma chines en een partij ga ren gingen verloren. Op een onbewaak- ten overweg bij Steen- wijk is mevrouw H. die met haar man naar huis fietste, door een trein overreden en gedood. Tegen den 30-jarigen bankwerker P. V. te Rotterdam die op 27 Ja nuari van dit jaar de 20- jarige dochter van zijn hospita had vermoord, is 15 jaar gevangenis straf geëischt. Ten Oosten van Nij megen zijn weer hevige ontploffingen waargeno men. In de omgeving van Gennep en Groes- beek werden granaten waargenomen, welke vermoedelijk in het Reichswald zijn afge schoten. Van 4 tot en met 9 November zal door het Verbond van Vereeni- gingen voor Veilig Ver keer een groote lande lijke actie voor veilig Verkeer worden gehou den. Met het KLM-vlieg- tuig uit Paramaribo is gistermiddag op Schip hol aangekomen minis ter mr. E. N. van Klef- fens, Nederlands verte genwoordiger bij de U. N. O. Mr. van Kleffens zal besprekingen voeren met het kabinet. In de jaarvergade ring van de Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding is medege deeld, dat de regeerinig het wetsontwerp voor de regeling der crematie heeft ingetrokken. Haarlem en Omgeving Ir. P. A. den En gelse. directeur der Chr. Landbouw wintel-school fe Hoofddorp is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. De politie te Ben- nebroek heeft aange houden Th. de K. die textiel te koop aanbood, zonder dat daarvoor punten moesten worden ingeleverd. De man is overgebracht naar Haar lem en aldaar inge sloten. De heer A. P. v. d. Haak, v. Keulenstraat 51, zal 15 October zijn 40- jarig jupilë vieren in dienst der firma Fr. Perquin te Haarlem. Aan de Economische Hoogeschool te Rotter dam zijn gesThagd voor het candidant-sexamen economische wetenschap pen de heeren J. C, Neomagnus en J. G. Wackwitz te Heemstede en P. L. van Driel te Hoofddoip. De Zandvoortsche raad vergadert Maan dagavond 14 Oct obei-, o.a. om een wethouder te kiezen in de vacature A. J. v. d. Moolen, De motorreddings- boot „Dudok de Wit" te Zandvoort vaart morgen Zaterdagmiddag te uur uit voor de eerste oefening na den oorlog. Het saldo van de uit voering die de Commis sie voor de ontspan ning van P.T.T.-perso neel te Haarlem gaf, ten bate van de stichting „Put tens Jeugd" was t 1030,80. Mej. D. T. Sicbenga uit Velsen is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Purroeriand.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2