IJmuider Courant Oost en West Fransche grondwet bij volksstemming aanvaard Overeenstemming over wapenstilstand in Indonesië bereikt 61e Jaargrang Xo. 18450 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin SLuuidng 11 October 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4.— /"^ENERAAL Smuts heeft zich niet zwart- gallig getoond omtrent de toekomst van de internationale verhoudingen. Zijn woord moet indruk gemaakt hebben. Het hield eigenlijk in: ik zie geen dreigend ge vaar voor een nieuwen oorlog. Zij, die 'graag pessimismen uiten en de schouders ophalen over zulk een meening, mogen 'bedenken dat deze rustige, eenvoudige Zuid-Afrikaan een der scherpzinnigste staatslieden ter wereld is en door zijn be leid de scherpte van zijn inzicht heeft be wezen. Hij is een van die menschen, van wie men veel leeren kan en die niet ge woon zijn, overhaast en oppervlakkig te oordeelen. Men moet ook eens, al heeft men de vernielingen, die de Tweede We reldoorlog heeft aangericht, niet vlak voor zich. bedenken dat een enorme verwoes ting is aangericht en dat de "landen, die daardoor het meest geteisterd zijn, wel iets anders te doen hebben dan een nieu wen oorlog op touw te zetten. Zij zijn er bij lange na niét gereed voor. Dit geeft de wereld des te meer gelegen heid. om zich te reorganiseeren en een beleid te scheppen, dat oorlog kan voor komen. Zij is nog zoover niet. Dat tot dus ver meer verdeeldheid en tegenstelling tot uiting komt dan wil tot hervorming, moet ons evenwél niet ontmoedigen. Als de 76- jarïge Smuts zich frisch, monter en onder nemend 'oont, dienen veel jongere men schen. die veel minder verantwoordelijk heid dragen, zich toch eigenlijk te schamen als zij niet anders dan ontmoediging en- pessimisme doen blijken. De tegenstelling tusschen Oost en West is hun voornaamste argument. Het is zeker dut aic tegenstelling bestaat en zich voort durend doet gevoelen. Het is allerminst zeker, dat zij door verstandig beleid niet overbrugd zou kunnen worden. Hoop daar op is in Smuts' verklaringen telkens tot uiting gekomen. En als hij aandringt op de schepping van een Europeeschen Sta tenbond laat hij niet na, de Slavische statengroep te noemen die zich in Oost- Europa ontwikkelt. Een bedreiging ziet hij daar niet in. In de vorming van dergelijke groepen is immers in het statuut van'de U.N" O. uitdrukkelijk voorzien! Smuts noemt ze: steunpilaren voor breeder we reldorganisatie. Plet is zeker dat dergelijke breede groepeeringen <3en weg tot wereld- regeering eerder en sneller zullen berei ken dan de menigte elkaar-in-de-wielen- rijdende kleine staten, die zu\k een Baby lonische spraakverwarring' op internatio nale conferenties pleegt te ontketenen. Menigeen acht de kans op vorming van een Europeeschen Statenbond klein, om dat de Russen er zich tegen verklaard heb ben. Indien dit beslissend ware zou dat beteekenen. dat Sovjet-Rusland over de wereldmacht beschikt en dat men alleen met zijn goedkeuring iets tot stand kan brengen. Zoo staan de zaken evenwel gelukkig geenszins. Als West-Europa en Groot-Brittannië zich door dezen Russi- schen afkeer lieten weerhouden, om hun eigen levensbelangen te behartigen, zou dat beteekenen dat zij uit pure vrees maar liever in de ellende gingen verkeeren. Want het verdeelde Europa heeft in zijn ouden, versplinterden vorm geen toekomst meer, te minder als het oen nieuwe groote economische eenheid als de Slavische statengroep naast zich krijgt. Zou. als het Oosten een dergelijke nieu we eenheid vormt, het Westen het recht missen om hetzelfde te doen? Op welken grond ware een dergelijke opvatting te verdedigen? En hoe zou het Westen zich in zulke onderwerping want daar zou het dan toch op neerkomen ooit kunnen schikken? Het communistische dagblad De Waar heid heeft generaal Smuts reeds bij zijn aankomst aangevallen onder den titel „Een onwelkom bezoek". Dat is, behalve grof en onhebbelijk tegenover een gast van de Koningin en van de Staten-Generaal, die hem in speciale zitting in de Ridderzaal ontvangen, een meening die tegenoverge steld is aan die van de overgroote meer derheid van ons volk. Wij gevoelen be wondering voor een zoo eenvoudig, eerlijk en wilskrachtig man als deze Zuid-Afri kaan. een der weinige staatslieden die wereldpolitiek durft te voeren en zijn er trotsch op. dat hij tot onze stamverwanten in Zuid-Afrika behoort. Het ware te wen- schen dat de huidigè wereld over meer mannen met zulk een breeden kijk be schikte. wiens politieke overtuiging zich geuit heeft in deze te Parijs uitgesproken woorden: „Er is geen fundamenteel ver schil tusschen Oost en West, Er is ruimte en arbeid voor ons allen in de wijde we reld. Voor ons is er niet Oost en West. maar alleen de menschheid." Meermalen heb ik' de meening hooren uiten dat het ..nu nog te vroeg is" voor een Europeeschen Statenbond. Zij die dit ineenen. en die het altijd te vroeg voor alle groote veranderingen vinden, zouden blijkbaar willen wachten tot er geen tegenstellingen in de wereld meer zijn. Maar de zaak is juist, dat men de hinder nissen moet overwinnen om liet zoover te brengen. Wie wil wachten tot de tegen stellingen vanzelf verdwijnen kan het eeuwig blijven doen. Wie de teekenen der tijden verstaat begrijpt dat voor Europa de tijd gekomen is als het niet in armoede en ellende ten onder wil gaan. R. P, Drie directeuren van groote ParUsclie warenhuizen zijn gearresteerd in verhand met den verkoop van textieldistributiebon nen tot een bedrag van millioenen francs. I Evenveel onthoudingen als neen-stemmers De Vierde Fransche Republiek heeft een nieuwe grondwet. De gisteren ge houden volksstemming had tot resul taat, dat het door de regeering aange boden ontwerp werd aanvaard met een matige meerderheid van stemmen. De verhouding der stemmen (alleen Corsica ontbreekt nog) is 9.200.467 vóór, 7.790.676 tegen. 7.776.893 onthou dingen. Dat is op het totaal van 25 mil- lioen stemgerechtigde kiezers een res pectabel aantal. Zooals bekend heeft generaal de Gaulle er op aangedrongen het ont werp te verwerpen, terwijl Bidault, minister-president en minister van Bui- tenlandsche Zaken, den kiezers geadvi seerd heeft voor het ontwerp te stem men. Deze tegenstelling is waarschijn lijk de oorzaak geweest van het groote aantal onthoudingen. De stemming verliep Zondag in de grootste rust en nergens in het land deden zich incidenten voor. Zelfs het gewone verkiezingsenthousiasme ont brak, wat moet worden geweten aan het l'eit dat dit binnen vijf maanden de tweede maal is dat over de grondwet moest worden gestemd. Bovendien zijn er verschillende andere zaken, -die juist op dit oogenblik de openbare meening sterker bezig houden, name lijk een aantal groote distributieschan dalen, waarbij de namen van politieke figuren in het spel zijn. Er is geknoeid met wijn, meel en textiel en deze on derwerpen hebben wellicht ook bijge dragen tot de lijdelijke houding van vele kiezers, zij hebben het aantal neen- stemmers waarschijnlijk eveneens ver hoogd. Na drie maanden verbitterd worste len tusschen de drie groote partijen is het ondanks alles thans zoover, dat Frankrijk weer spoedig door een wer kelijke regeering zal worden geleid en dat er nu daadwerkelijk kan worden begonnen met plannen voor het herstel van handel, industrie en financiën. Nu de nieuwe constitutie van kracht is. zal Frankrijk 10 November voor de vijfde maal in minder dan 13 maanden ter stembus tijgen, thans om volgens het systeem der evenredige vertegen woordiging voor vijf jaar een parlement te kiezen. Het woord is aan. Carmen Sylvg: Hét leelijke wordt vaak waarheid en het ruwe eer lijkheid genoemd. Paratyphi!* in Alkmaar Dertig bewoners van den Stationsweg te Alkmaar, die op een buurtfeest gebak hadden gegeten, waarin zeer waarschijn lijk eendeneieren waren verwerkt, liggen thans met hooge koortsen te bed. Er heb ben zich reeds verschijnselen van para- typhus voorgedaan. Smuts naar Parijs De stad Antwerpen bereidde veld maarschalk Smuts Zondag een glorie rijke ontvangst. Smuts vertrok heden morgen per vliegtuig van Brussel naar Parijs, waar hij de laatste vergaderin gen van de Vredesconferentie wil bij wonen. Woensdag a.s. vliegt hij naar Londen en hij heeft het plan vervolgens Zondag naar New-York te vertrekken om aldaar de algemeene vergadering der Vereenigde Volken bij te wonen. De „Karei Doorman" in Tandjong Priok Het Nederlandsche vliegtuigmoeder schip de „Karei Doorman" is de haven van Tandjong Priok binnengeloopen. Staakt het vuren" binnen enkele dagen Veldmaarschalk Lord Montgomery en Generaal Eisenhower ontvingen Vrij dagmorgen op de Cambridge-Universi- teit het Eere-Doctoraat in de Rechten. Montgomery en Eisenhower in den stoet tijdens de ceremonie in Cambridge. Sumner Welles critiseert Amerikaansche politiek Het pas verschenen boek ..Where are we heading", geschreven door den voor- maligen onderstaatssecretaris der Ver eenigde Staterf, Sumner Welles, is één felle aanklacht tegen de gevoerde po litiek van de U. S. A. Zijn lof voor het werk van de regee ring wat betreft de U.N.O.. het instellen van internationale financieele institu ten en het -plaatsen van de builenland- sche poliiek boven de partijtegenstel lingen is slechts een inleiding voor de daarop volgende scherpe critielc. Volgens hem zijn zoowel Rusland als de Vereenigde Staten verantwoordelijk voor het uitblijven vèn een overeen komst tusschen deze twee groote mach ten. Verder heeft de U.S.A. het nagela ten een waarlijk leiderschap in kwes ties als Palestina en de toekomst der koloniale volken op zich te nemen en heeft Uncle Sam zijn plaats als „groote broer" van de kleine naties, die in hem den verdediger van hun rechten in de gemeenschap der volkeren zagen, ver loren. Ook de Europeesche vredesver dragen zijn niet zuiver op de graat: zij bevatten bepalingen die in strijd zijn met de principes van hel Atlantische Handvest. De Vereenigde Staten krijgen de meeste vegen uit de pan. of liever uit de oen. Het vestigen van eenheid in China was volgèns Sumner Welles een taak voor de U.S.A\ geweest en de poli tiek die zij in Japan voeren garandeert niet. dat de Japansche geest in het Land der Rijzende Zon zich nooit meer op zal richten. Door het veronachtzamen van de eischen, die aan een goede nabuurschap gesteld dienen te worden, heeft zii de solidariteit der Amerikaansche repu blieken ernstig ondermijnd. De Groote Vier blijven ook niet bui ten schot: hun wordt verweten dal zij voor het einde van den oorlog geen overeenkomst ten aanzien van een po litiek tegenover Duitschland hebben be reikt. United Press deelde hedenmorgen mede, dat. in Batavia overeenstemming is bereikt ten aanzien van een wapen stilstand. Deze overeenstemming kwam tot stand gedurende een bijeenkomst van drie uren'ten huize van den Brit- schen consul-generaal te' Bavatavia van Sehermerhorn en S.iahrir onder voorzit terschap van Lord Killearn, in het bij zijn van Nederlandsche en Indonesische militaire adviseurs. Heden, om 17.30 uur Bataviasche tijd. zal de overeenstemming worden voorge legd aan de plenaire zitting der com missie-generaal en de Indonesische de legatie ter ratificatie. De overeenkomst werd bereikt nadat Sj^hrir de Indonesische militaire lei ders er van had kunnen overtuigen, dat zij de stopzetting van de Nederlandsche trocpenzendingen als primaire eisch tot het staken der vijandelijkheden moesten laten vallen. Van zijn kant heeft prof. Sehermerhorn de verzeke ring gegeven dat de commissie-generaal eventueele beperking der troepenzen dingen en de begrenzing van de taak der Nederlandsche troepen zou bespreken. Men verwacht dat het bevel tot het staken der vijandelijkheden wegens technische moeilijkheden in de eerst komende dag^n zal worden gegeven. Er is een wapenstilstandcommissie ge- Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting' geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Meest geheel bedekt tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van be- teeker.is. Zelfde temperatuur als vandaag. Tijdelijk wat toenemende wind tusschen West en Noord. Geen visa meer tusschen Engeland en Frankrijk Het besluit om de visa tusschen En geland en Frankrijk achterwege te la ten, wordt als de eerste stap be schouwd naar het verwijderd doel van Ernest Bevin om de paspoorten op te heffen. Goedingelichte kringen in Londen verwachten dat Engeland zich met an dere We'st-Europeesche landen, en in het bijzonder met. België en Nederland zal verstaan over een voorstel om de visa tusschen de respectievelijke lan den op te heffen. Men zegt in dezelfde kringen dat Engeland bereid is met elk land op basis van reciprociteit een overeenkomst voor de opheffing der visa aan te gaan. Deskundigeif zeggen dat de opheffing der visa het touristenverkeer zal stimu- leeren doch zii waarschuwen dat het niet lucratief zal zijn omdat zoowel En geland als Frankrijk de sommen gelds beperkt hebben die de reizigers het land uit mogen brengen. De Engelschen mogen 75 pond meenemen, de Fran- schen een bedrag tot een waarde van twintig pond. (U. P.) vormd uit hooge Britsche, Nederland sche en Indonesische officieren, die be last is met de taak, onmiddellijk de overeenkomst uit te werken en daarna de verschillende militaire commandan ten op de hoogte te stellen. De wapenstilstandsovereenkomst om vat naar schatting 20.000 Britsche, 50.000 Nederlandsche en minstens 100.000 Indonesische gewapende troe pen. Weer vijandelijkheden in Indo-China In Indo-China, waar sinds 6 Mei. toen een overeenkomst tusschen de Fran sche autoriteiten en de Annamieten werd gesloten, een gewapende vrede heerschte, zijn opnieuw vijandelijkhe den uitgebroken. De Franschen en An namieten beschuldigen elkaar over en weer van schending der wapenstil standsvoorwaarden. Te Kaap Varella in het Zuidelijke deel van de provincie Annam is thans een gevecht uitgebro ken. waarbij Fransche gevechtsvliegtui gen in actie kwamen. Volgens Fransche berichten werden 75 Annamieten gedood. De Apnamieten van hun kant - melden dat de Fransche strijdmacht 2000 man sterk was en de Annamietische posities belegerde, zonder dat hunnerzijds ge provoceerd was. Een ongenoemd aantal Fransche vliegtuigen heeft de burgers in deze streek aangevallen. De Fran sche aanval zou echter met zware ver liezen zijn afgeslagen. Hongaarsch verdrag aanvaard Zaterdag heeft de plenaire vredes conferentie het ontwerp voor het vre desverdrag met Hongarije na lange dis cussies. waarbij het Donauvraagstuk weer de hoofdschotel vormde, aanvaard. De Oekrainsche afgevaardigde protes teerde tegen de aanbevelingen der com missie om de Donau open te .-.stellen voor alle nationaliteiten. Een Amen- kaansch voorstel om de Hongaarsche herstelbetalingen van 75 tot 50 milhoea pond terug te brengen werd afgewezen. Pankalpinang geëindigd De conferentie van Pankalpinang is geëindigd met een slotrede van dr. van Mook. Tevoren waren elf resoluties aangenomen. waarin tot uitdrukking wérd gebracht dat de conferentie het werk van de commissie-generaal haar vertrouwen schonk en dat zij de resolu tie van de Malinoconferentie ten aanzien, van de vorming van een federatie uit dc vier deelen Java. Sumatra. Borneo en de Groote Oost goedkeurde. STADION" FEI-JENOORD. Als directeur van het stadion ..Feijenoord" is door com missarissen aangewezen de heer B. van Krim pen. die enkele jaren bestuurslid van „Feijen oord" is geweest. Bij zijn aftreden in 1940 werd hij tot lid van verdienste benoemd. De benoeming tot directeur behoeft alleen nog de bekrachtiging van de algemeene vergadering van aandeelhouders. Aangezien „Feijen oord" over meer dan de helft van de aandee- Icn beschikt, staat de benoeming wel vast.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1