Elke gulden, die naar het buitenland gesmokkeld wordt, vertraagt ons herstel H.B.S.-en en Gymnasium in Haarlem .hebben nog alleen 's ochtends school Interpellatie over ongelukken in het leger laps en Tops, land i l verlies aan A HET groote strengheid treedt onze re- opbouw remmen. De schade die zij zich geering oo tegen degenen, die trachten zelf berokkenen is moeilijk te schatten, Nedpriandsch"geld naar het buitenland te! doch in ieder geval veel grooter, dan men smokkelen. Zii doet het waarlijk niet uitop het eerste gezicht "zou zeggen. Men ver benepenheid. maar in het besef, dat elke geet dat. om maar een voorbeeld te noe- gu'.den, die langs on-officieele wegen ovc-r men. ons doodgewone dagelijksche brood voor twee derde met behulp van deviezen moet Worden gekocht, ons rookertje voor de volle honderd procent, rekent men nu even verder, dan komt men tot de volgen de conclusie: Een gulden kost in Zwitserland (of- cieele koers) 1.62 francs. Om evenwel in Zwitserland vrij francs te koopen, moet men bij een bank 2.50 betalen voor één franc. Een gulden uitgeven voor „zwarte" francs geeft dus een verlies van 1.22 francs, hetgeen om gerekend neer komt op bijna 75 cent. Een brood kost 21 cent. Veertien cent daarvan is uitgegeven aan buitenland- sche valuta. De „zwarte" verkoop van dien eenen gulden in Zwitserland kost ons dus de deviezen noodig voor vijf brooden. Het eenige wat de regeering kan doen, is nog strengere maatregelen uitvaardigen en nog scherpere controle uitoefenen. Zijn wij goed ingelicht, dan is dat ook te ver wachten. Wat overigens nu reeds de gevolgen van geld smokkelen kunnen zijn, is bewezen uit een vonnis van de rechtbank te Roer mond, die een man, die een partij goud naar België smokkelde, veroordeelde tot een half jaar gevangenisstraf. Overigens is opmerkelijk, dat in Nederland de maxi mumstraf op overtreding van de deviezen- bepaling vier jaar gevangenisstraf is; en in Zwitserland één jaar, een verhouding 4 1, gelijk aan de verhouding van de legale (1.62) en de illegale (0.40) prijs van den gulden in Zwitserland. de grens gaat, ons deviezen berokkent. Het lijkt soms vrij onschuldig: een paar honderd gulden, meegenomen in de voe ling van een jas, om wat dingen te koo pen in het buitenland, waar zoo veel meer te krijgen is. Maar de Teïzigers, die zoo redeneeren realiseeren zich niet, dat deze, op zichzelf vrij onbeteekenende zwendela- rijtjes, bij elkaar opgeteld na een maand of een jaar een flinke verlies-post voor het Nederlandsche volk beteekenen. Er zijn steeds geslepen lieden in België, Zwitserland, Engeland en elders te vinden, die graag voor weinig geld de waardevolle guldens opkoopen. Straks immers wanneer in ons land het leven weer normaal zal zijn, en alles weer te koop is, hebben deze goedkoope guldens hun oude waarde nog en is het goedkoop koopen in een land, dat zijn wederopbouw duur moest betalen. Reeds is geconstateerd, dat sinds in ons land de benzine vrij gekocht kan worden, talrijke auto's uit België naar Nederland "komen met bijna leege tanks en hier ben zine koopen. De prijs van de benzine in België is vrijwel gelijk aan die in Neder land, maar voor een Belg, die guldens heeft weten te koopen voor de helft van de normale koers, kost de benzine in Ne derland de helft. Dat deze benzine door Nederland met dure deviezen is gekocht en dat door zijn handelswijze in Nederland het gevaar blijft dreigen dai de benzine wederom gedistribueerd zal moeten wor den, interesseert dien Belg natuurlijk niet. Hij doet goed zaken en lacht om den Hol lander, die hem de guldens bracht en ge noegen nam met negen inplaats van zestien franken Het zijn waarlijk niet allen gewetenlooze schurken, die trachten een paar briefjes van 25.over de grens te krijgen om voor moeder kousen mee te kunnen bren gen. of een paar fietsbanden, of iets anders waar dringende behoefte aan is. Toch ver geten deze mensehen, dat zij ons land mis- sch'en één. misschien twee jaar in zijn Zwarte schapen" uit Kennemerland De rij van menschen uit Beverwijk en omgeving, die him clandestiene dwaalwegen onlangs voor den Haar- lemschen economischen rechter aan een onderzoek zagen onderwerpen werd ge opend door een winkeliers-echtpaar uit Heemskerk, dat een groote hoeveelheid textiel ook na de bevrijding had ach ter gehouden. Toen de politie op bezoek kwam, holde de vrouw weg om in een naburig huis daar opgeslagen voorra den aan het. oog van de mannen der wet te ontrekken. Er was volgens aanvankelijke schattingen van deskun digen, voor niet minder dan f 24.000 aan voorraad verborgen, maar daar de win kelier voor de juiste beoordeeling van den omvang dezer clandestiene verstop- partij met een opsporingsambtenaar van den Prijzen controledienst een nader onderzoek ter plaatse zal moeten in stellen, werd de zitting tot 3 November uitgesteld. Paardenrennen en sigaretten. Een Beverwijksche A. M. J., trachtte er wat bij te verdienen, door op spor tieve hoogtijdagen in de Zaanstreek als paardenrennen en andere gelegenhe den. waar veel menschen bijeen wa ren, in Amsterdam opgekochte snoe perijen en sigaretten aan den man te brengen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouwman noemde verdachte een hardnekkige zwarthan- De Portugeesche regeering heeft mede gedeeld. dat er „volledige rust heerscht in het geheele land". In een verklaring, getee- kend door den premier, dr. Salazar. wordt over den opstand van een Portugeesch regi ment gemotoriseerde cavalerie door de re geering verklaard: ..Zekere officieren, die uit het leger waren ontslagen, hebben zich in het S i -- geheim bij "net zesde regiment cavalerie te ^\ur*Pen storten. „Roosevelt zal met Oporto gevoegd en 70 man tot een opstand Washington en Lincoln zijn plaats ïn- t""""1""' Dezen, door een officier aange- j nprr,PT1 ,r> Oocnkioflamc «-»« do t. Een monument voor Roosevelt in Londen Winston Churchill heeft tijdens de bespreking in het Lagerhuis over het wetsontwerp om op Grosvenor-Square te Londen een standbeeld voor Roose velt op te richten en te zijner herinne ring een voor het publiek toegankelijken tuin aan te leggen, verklaard; dat wij len president Roosevelt de geschiedenis niet alleen voorzien heeft, maar ook haar loop heeft gewijzigd op een wijze, die de vrijheid van den mensch heeft gered en den dank verdient van de te genwoordige en komende generaties. Indien Roosevelt Engeland en Europa in het meest eritieke stadium niet ge holpen had, aldus Churchill, had een vreeselijk lot over de menschheid kun nen komen, dat haar geheele toekomst voor eeuwen in ellende en ondergang Napels Amerikaansclie marinebasis De Amerikaahsche marinestaf in Ita lië heeft den Italiaanschen marine- autoriteiten verzocht tijdelijk een ge deelte van de haven van Napels af te staan, dat als marinebasis voor de Arr.e- rikaansche vloot in de Middellandsche Zee zal worden gebruikt. Vernomen wordt, dat het comité voor- het herstel van de haven van Napels aan de Italiaansche regeering een nota heeft doen overhandigen, waarin wordt verklaard, dat de herstelwerkzaam heden in de haven door het afstaan van een gedeelte vertraagd zouden worden en handel en nijverheid vernietigd. delaarster en daar haar strafregister verre van blanco was, vroeg hij drie maanden met aftrek, welke eisch door den rechter werd ingewilligd. J. N„ J. G. en W. C. N., alle drie inwoners van Beverwijk, hadden melk en suikerbonnen gekocht, maai" daar zij in een reeds eerder berechte smokkel- affaire slechts een onbeduidende rol speelden, werden zij conform den eisch tot f oO.boete en drie maanden voor waardelijk veroordeeld. Tegen de voor waardelijke gevangenisstraf hadden twee der -verdachten bezwaar en één van hen wilde van den rechter weten, of een in verboden water verschalkt vischje hem nu direct drie maanden zou kosten, hetgeen de v er tegen woord ïger van gerechtigheid lachend ontkende. Geen huiswerk-vrij week-einde Slechts na breedvoerige overwegingen heeft het gemeentebestuur van Haarlem besloten aan de gemeentelijke H-B.S.-en en het Gymnasium gedurende den thans aangevangen cursus alleen 's morgensMes te laten geven. Dit is gedaan na advies van de directeuren en den rector. Een in gesteld onderzoek heeft aangetoond, dat een geschikte plaats voor het gedenk- teeken. Attlee herinnerde eraan, hoe Roose velt in de donkere dagen van 1940 er kende dat Engeland een voorpost in neemt in den strijd voor vrijheid; hij was een van de grootste vrienden, die Engeland ooit heeft bezeten, aldus Attlee. Eerste Kamer Agenda voor Velsen en ömuiden MAANDAG 14 OCTOBER. v Bioscoop De Pont: „Het Duivelspaard" bewogen. Dezen, door een officier aange- j nemen in de geschiedenis van de Ver- 20 uur. voerd. zijn naar Aveïro opgerukt, maar heb- 1 eenigde Staten niet alleen, maar van de Thalia: „Stille Helden", 19 en 21.15 ben zich tengevolge van snel" optreden der geheele wereld." UUT. l1i^^nriaUv=Jat.,gArnif'oenen^Coln,1^r?' pi~ Churchill acht „het oude. machtige,! Rex-theater: „Het geheim van Ma- leseven Dr4^rm^IsZïte!ri,ÏSSa0m« door den oorIog geteiEterde Londen" dame ClaDain", 20 uur. de motieven der opstandelingen". rn Amerika vraagt men zich af, aldus de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken. of de veroordeeling van den Joegosia- vischen bisschop mgr. Stepinac niet in strijd Is met de vrijheid van eeredienst en andere burgerlijke vrijheden, zooals het Handvest die garandeert. Het ls echter niet bekend of de Amerikaansche regeerïng plannen heeft de Joegoslavische regeering hierop attent te maken, ofschoon zij zich zeer voor dit geval Interesseert. Het Vaticaan beschouwt het proces als een episode van ware kerkvervol ging, ofschoon de straf van zestien jaar dwangarbeid minder streng is dan men had verwacht. Drie Amerikaansche militairen, die in middels gedemobiliseerd zijn. hebben de atoombom trachten dienstbaar te maken aan hun eigen maatschappelijken vooruitgang, door foto's te maken van het inwendige van een atoombom en d:e aan te bieden aan het blad ..Baltimore Newspost" voor een prijs van 7000 dollars. De redactie van het blad be zweek niet voor den sensationeelen nrimeur en waarschuwde de politie, die het drietal ar resteerde. Zij zullen zleh te verantwoorden hebben wegens publicatie van oorlogsge heimen. Op bevel van generaal Koenlg, comman dant van de Fransche troepen in Duitsch- land, is de correspondent van het Fransche persbureau AFP te Berlijn, die als eerste het nieuws van net verwerpen der gratieverzoe ken van de te Neurenberg veroordeelden doorgaf, wegens „ernstige onbescheiden heid" uit Duitschland gezet. Ben opstand in een gevangenenkamp te Darmstadt, waar 16.000 Duitgchers zijn ge ïnterneerd. kon door de Amerikaansche be waking worden onderdrukt zonder dat een schot werd gelost, terwijl niemand gewond werd. Ongeveer 400 gevangenen maakten oproer, doch door tijdig en snel Ingrijpen der soldaten kon de opstand binnen korten lijd in den klem worden gesmoord. Een hooge functionaris der centrale Chi- neesche regeering bevestigt, dat nationalis tische troepen het communistische bolwerk 3Calgan bezet hebben. Hei Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat in Noord-Yorkshire een viermotorige bommenwerper van het type Hal-fax verongelukt is, waarbij vier leden der bemanning gedood zijn en een gewond. Het bestuur over het Saargebied zal wor den gevoerd door een voorioopige Duitsche commissie, beslaande uit zeven personen, die elk aan. het hoofd van een afdeeling komen te staan. De commissie zal tenminste twee keer per maand bijeenkomen. Haar werk zaamheid zal in geregelde banen worden ge leid door een secretaris-generaal, welke laat ste functie vervuld zal worden door een hoogen Fransehen functionaris. De. Dakota „Lone Sequence" is neerge stort in den Stillen Oceaan, op weg van Honolulu naar San Francisco. De piloot tele grafeerde, dat hij het vliegtuig moest laten neerstrijken wegens onvoldoende 'brandstof om San Francisco nog te kunnen halen. Be halve de piloot bevinden zich drie passagiers aan boord van de „Lone Sequence" Hei toe stel is nog niet gevonden. In de Eerste Kamervergadering her dacht prof. Kranenburg eerst wijlen dr. Beumer (A.R.) waarbij minister Fiévez zich aansloot, om vervolgens prof. Anema fA.R.) ter gelegenheid van zijn 25-jarig senatorschap welverdiende hulde'' te be tuigen. Een korte gedachtenwisseling, dank zij den heer Van Voorst tot Voorst (K..V.P.) ontketend over een wijziging van de Bevorderingswet Zeemacht 1902 gaf minister Scbagen van Leeuwen gelegen heid zijn ministerieele „maidenspeech" in deze Kamer te houden. De heer Koejemans (Comm.) lichtte zijn interpellatie over on gelukken bij militaire oefeningen toe. De interpellant bleek de Engelsche opleidings methode om met scherp te oefenen, uit den booze te achten. Hij haalde er de taak bij, door onze troepen in Indonesië te vervul len en nog heel veel meer, waaronder den door hem ontdekten Engëlschen toeleg om aan te sturen op eên oorlog tegen de Sovjet-Unie en het verbod voor militairen om „De Waarheid" te lezen. Minister Fiévez diende van antwoord en zeide. dat er ook na het gebeurde te Utrecht nog meer ongevallen, waarvan eenige met doodelijken afloop, zijn voor gekomen. Op 88000 man zijn 487 ongeval len gebeurd, waarvan 380 dienstongeval len. Vaq deze waren 22 met doodelijken afloop Dertig militairen lieten het leven door ongevallen buiten dienst. Door v.uur- wapenen enz. waren 85 ongevallen veroor zaakt. De minister erkende, dat de oplei dingsmethode Engelsche import is, maar verklaarde dat er voor tal van veiligheids maatregelen zorg wordt gedragen. Wan neer er toch nog dergelijke ongelukken voorkomen, is dit een gevolg van roeke loosheid In vier gevallen zijn tegen com mandanten, die orders omtrent het verbod tot oefenen met scherp niet hadden opge volgd, strenge maatregelen eenomen en is bovendien een strafrechtelijke instructie ingesteld. Men dient te bedenken, dat er aan de opleiding tot soldaat altijd eenig risico verbonden is. Opleiding voor het gevechtsveld is noodig; dat ziet men ook in de Sovjet-Unie in. De regeering zal den slachtoffers en hun nabestaanden vol ledige schadevergoeding verleenen. Tot het oude voor-oorlogsche opleidingsstelsel zal de minister niet terugkeeren. Gaarne zegde hij toe waar noodig in het kader de door den oorlog teweeggebrachte mentali teit, waarbij een menschenleven weinig telt met kracht te zullen bestrijden. er op dit oogenblik nog ernstige bezwaren zijn om ook 's middags school te houden. is nog een nijpend tekort aan fietsen. De tram en enkele autobussen rijden wel weer, maar het verkeer in de spitsuren is - zoo druk, dat het moeilijkheden zou op leveren als de leerlingen in het middaguur nog op en neer moesten om thuis te gaan eten. De mogelijkheid is ook onder oogen gezien om op school gelegenheid te geven een twaalfuurtje te laten nuttigen, maar dit stuitte af op practische bezwaren. Ver scheidene ouders gaven te kennen, dat het, vooral in gezinnen met opgeschoten veel- etende jongens, moeilijk is voldoende brood mede te geven. Verwacht wordt dat met den volgenden cursus, dus in September 1947, deze be zwaren vervallen zijn. Wat Haarlem thans doet is feitelijk in strijd met de wet, want die schrijft voor, dat er 33 schooluren moeten gegeven worden van 50 minuten. Hier zijn nu 33 schooluren van 40 minuten. Heeft zoo vroegen wij aan den rector van het Gymnasium de tegenwoordige toestand geen ongunstigen invloed op het onderwijs? Het antwoord van dr. C. Spoel- der was: neen. Wij hebben nu al 4 jaar lang alleen 's morgens school De ervarin gen zijn niet ongunstig. Zooals het bij mij is, zoo is het, naar ik van mijn collega's hoorde, ook op de andere scholen. Alleen de leeraren in wiskunde hebben enkele bezwaren, die evenwel zooveel mogelijk worden ondervangen. De cijfers van de examens wijzen er trouwens op, dat de resultaten van het onderwijs goed zijn. Maar ieder zal begrijpen dat nu de les uren ingekrompen zijn, er intensief ge werkt moet worden en dat er ook thuis wat meer gedaan dient te worden. De leerlingen toonen dit te begrijpen. De resultaten van het huiswerk zijn in het algemeen beter dan in het verleden teen er ook 's middags school was. De ervarin gen zouden zelfs tot de conclusie kunnen leiden om in het vervolg ook alleen des morgens les te geven, maar dit zou dan gepaard moeten gaan met een wijziging van de wet. De leeraren toonen veel medewerking. Er zijn op enkele scholen kinderen die achter zijn. In het bijzonder geldt dit voor scholen waar veel Indische leerlingen zijn. Die worden thans 's middags op school bij gewerkt, natuurlijk zonder extra betaling aan de leeraren. Tenslotte vroegen wij naar het huiswerk- vrij weekend, dat de minister van Onder wijs heeft aanbevolen. Dit is zoo ver volgde de rector te Haarlem niet inge voerd. omdat daaraan geen behoefte be stond nu de kinderen eiken middag van school vrij hebben en dus op die dagen ook wel tijd kunnen vinden om zich aan sport of liefhebberijen te wijden. Dat dit inderdaad ook zoo is. blijkt we] uit het opgewekte schoolleven dat aan alle in richtingen gevonden wordt. Een enkelen; keer als er bijzondere omstandigheden zijn, wordt geen huiswerk voor den Maand dag opgegeven. Bovendien wordt er steeds naar gestreefd om voor dien dag in den regel niet overmatig veel op te geven. in De bril van Sultan Sar 79. Onze vrienden waren van hun paarden afgestapt om te zien of er een spoor van de roovers was te ontdek ken. Maar dat was niet mogelijk. Over al waren 4 sporen van paarden in het zand te'zien. De weg van Ashbir naar het paleis werd veel bereden. „Je hebt zooeven verteld, dat je een van de Sul tans van zijn bril hebt beroofdTips", zei Tops plotseling, „heb je dien bril nog?" „Ja, die zit in mijn jaszakant woorddeTips» Hij haalde den bril te voorschijn en terwijl de andereu -i spanning toekeken, zette hij deze op „Is het nu wel de juiste tjïa om bril len te passen?" vroeg Hassan weife- lend. ..Zwijg", zei de Sirdar, „missehi°j% is het de wonderbril."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2