Baruch's atoomplan ongewijzigd Volkshoogescholen genieten inZweden een zeer groote belangstelling Olie-installaties in Pernis werken weer op voor-oorlogsche capaciteit IN DE WERELDPOLITIEK: Wellicht heeft, geen enkele der tal- riike U.N.O.-subcommissies in de tot nu toe door beraadslaging bereikte re sultaten een zoo teleurstellende im passe door gemaakt als de commissie voor de atoomenergie, wier werkzaam heden op dit moment nauwelijks een stap verder zijn gekomen in verhou ding tot het punt. waarop zii aanvin gen. Hel is daarbij juist deze commis sie, die de wereldbelangstelling in ster ken mate geniet, omdat het. probleem dat aan naar is toevertrouwd, een van de chvingendste en gevaarlijkste der tallooze internationale vraagstukken vormt en omdat de verbeeldingskracht der massa in alle landen der wereld het denkbeeld „oorlog" automatisch ver- eenigt met het; begrip ..atoomenergie" waarbij de wetenschap dat er ook nog een atoomenergie denkbaar is. die niets met oorlog te maken heeft, doch geheel in dienst staat van wat men ge meenlijk» „maatschapoelijken vooruit gang" pleegt te noemen, geheel wordt verwaarloosd. Niets is begrijpelijker overigens. Wat de menschheid van de atoomenergie heeft ondervonden en gezien 'is alleen maar een gruwelijke, massale vernie tiging geweest en de beheersching der verschrikkelijke krachten, zooals de commissie der U.N.O. zich die tot haar doel rekent, beteekent voor de massa niets anders dan een afwenden van het sombere gevaar, dat sinds het einde van den oorlog boven haar zweeft als een modern Damocles-wapen aan een draad van onsolied lijkende geallieerde vriendschap. S'inds Barueh het Amerikaansche lid der atoomcommissie, zijn intusschen be roemd doch helaas bijna legendarisch geworden plan tot beteugeling der atoomenergie door Rusland hoorde cri- tiseeren en afwijzen, zijh er geen tee kenen meer geweest die wezen op een voortgang van het heilzaam geachte werk der commissie en het lijkt er op dat de voornaamste hindernissen, die een internationale aanvaarding van Baruch's plan in den weg staan, nog steeds niet in het geringste konden wor den uitgeschakeld. Dat werd dezer da gen nog eens bevestigd door de mede- deeling van het feit, dat Baruch zijn ongewijzigd plan heeft zien bekrachti gen door den Amerikaanschen presi dent. den Amerikaanschen minister .van Buïtenlandsche Zaken en de advi seurs uit den Senaat, terwijl autori tenen van leger en vloot en zelfs Chur chill en Trygve Lie door huldigende woorden aan het adres van Baruch te kennen gaven, dat zii het plan een on ver-bloemden lof wèrischten toe te zwaaien. Baruch zelf verklaarde, dat „z.iin programma nog steeds van kracht was" dus niet veranderd of gewijzigd in détails, ondanks critiek van binnen- en buitenlandsche zijde. Baruch werd door Truman onder scheiden met de ..Freedom House Award" voor buitengewone diensten, den vrede bewezen en 'net was een tref fende bijkomstigheid, dat die onder scheiding hem werd uitgereikt door de weduwe van president Roosevelt „Roosevelt, die, zooals Baruch zeide, onbevreesd was en wiens geest nim mer méér noodig was. dan op dit «ogenblik van gevaar en verwarring." Het was bij die gelegenheid, dat Churchill en Trygve Lie. onder ande ren, een boodschap aan Baruch zonden waarin zii hun bewondering voor het# werk van den Amerikaanschen atoom- bedwinger te kennen gaven, zij het in eenigszins uiteenloopende bewoordin gen. Trygve Lie huldigde geest en ener gie. waarmede Baruch „dit vreeselijke probleem" had aangevat en koppelde daaraan zijn verwachting, dat overeen stemming mogelijk is, wanneer de pro blemen met verstand en goeden wil worden behandeld. Churchill zeide ronduit, dat hij geen man kende, in wiens handen hij deze problemen liever geplaatst zou zien dan Bernard Baruch, Dit_ alles is de omlijsting van het controleplan, die weliswaar het plan zelf in schitterenden vorm in het dag licht stelt, doch die geen enkele winst op het internationale terrein van over eenstemming beteekent en daar ook in geen enkel opzicht toe zal bijdragen. Want een plan. dat door een der par tijen is verworpen en onmogelijk ge noemd. kan door opsmuk en waardee- rende woorden der andere partij in geen enkel opzicht, aantrekkelijker worden voor de tegenstanders. Het op merkelijke en meest-betreurenswaar- dige is. dat in het geheele festijn bij de ongetwijfeld verdiende huldebeto.oging aan Baruch met geen woord gerept is van' eenige bereidheid, om ook zelfs maar de mogelijkheid onder oogen te zien van eenige aanpassing vaiyhet be roemde plan aan de eischen. dfe ande ren t,er aanvaarding stellen. Wanneer Baruch zegt: „Beperking van de souvereiniteit der staten is ver kieselijker dan een catastrophe", zou men hem kunnen aanvullen met de op merking: „Eventueele wijziging in dé tails van het plan-Baruch, zoo, dat het een basis tot overeenstemming zou kunnen worden, is verkieslijker dan een catastrophe". En deze aanvullende opmerking zou ongetwijfeld zijn ge maakt, wanneer Henry Wallace, de vroegere minister van Handel, bii de huldiging van Baruch zou zijn tegen woordig geweest. Maar Wallace was er niet, want hii is geen olTicieele per soonlijkheid meer en ziin actie voor den vrede heeft bii de personen, die er wel waren, weinig weerklank gevonden toen hii nog minister was. Zoodat zijn opmerking waarschijnlijk toch wel zou zijn verloren gegaan in de klanken van het orkest, dat na Baruch's rede het volkslied inzette. De UNESCO gaaf met films werken Grondslag gelegd tè Cannes Op 5 October, den laatsenoag van het filmfestival in Cannes, kwam Paul Schuitema's „De hallen van Parijs" aan de beurt'. De visie van dezen Nederlan der op de wereldbefaamde „ingewanden van de lichtstad" ontving een goéd ont haal. Daarmee zijn de vijf door ons land ingezonden films op het festival ge draaid, te weten „De Maasbruggen" en „De hallen van Parijs" van Paul Schut- tema. De eerste met muziekmontage van Koos van de Griend, de tweede met een partituur van Hugo de Groot, „Sa men op weg" van Otto van Nijenhoff, „De dijken groeien" van Mannus Fran ken en Jo de Haas en het geselectio- neerd polygoon-profilti-journaal. Mol's wetenschappelijk filmwerk „Metamor phose" deed buiten mededingffig mqp. De thans in Parijs gevestigde UNESCO is te Cannes vertegenwoordigd in den Eersoon van William Charles Farr, die ij de UNESCO (United Nations Educa tional Scientific and Cultural Organisa tion) aan het hoofd staat van de afd. film. De heer Farr, na onderdirecteur te Londen van de British Film Institute en hoofdredacteur van „Sight and Sound." en van „Monthly Film Bulletin" te zijn geweest en tijdens den oorlog de leiding b;; het Britsche ministerie van voor lichting voor vervaardiging en versprei ding der films te hebben gehad, heeft gewezen op de drie groote middelen om de menschelijke gedachte wereldkundig te maken: radio, pers en film. De UNESCO stelt zich voor het ver vaardigen van die films te steunen, wel ke het mogelijk maken, de volkeren een beter begrip van elkander te geven. Daartoe wil" de UNESCO ruime uitwis seling van cïnematographische voort brengselen bevorderen, de productie van opvoedkundige films behartigen en trachten tot een fonds te geraken om de jeugd, volwaardige en tevens onderhou dende films aan te kunnen bieden. De heer Farr deed bovendien eenige mededeelingen aangaande de speciale filmvoorstellingen, welke te zien zullen zijn te Parijs van 19 Nov. af tegelijk met de eerste jaarlijksche conferentie van de UNESCO. Ongeveer 25 dergelijke filmséances zullen plaats vinden, waar bij opvoedkundige, wetenschappelijke en eenige speelfilms zullen worden ge projecteerd, welke door hun waarde De Hertog en Hertogin van Windsor hebben Vrijdag Parijs verlaten om voor de eerste maal na den troonsafstand Engeland weer te bezoek en. Het Herto gelijk Paar voor het Ritz-hotel in Parijs. Bij het openen van Churchill Court, een rusthuis voor herstellende oorlogsge wonden, groette Winston Churchill de leden van het Britsche Legioen die voor hem langs marcheerden met het le kende „V"-teeken. Het rusthuis is ge vestigd in Seven Oaks in Engeland. „internationaal" zullen blijken te zijn. De heer Phi li pp Erlange, directeur van de Association Fran ga i se d'Action Artistique en algemeen regeeringsver- tegenwoordiger bij het internationaal filmfestival te Cannes, werd verheven tot ridder van de Legion d'Honneur. Een groot aantal landen, waaronder ook Nederland heeft zich aangesloten bij het internationale comité van cineasten, waarvan het voorloopig secretariaat ge vestigd is te Parijs. Agenda voor Haarlem MAANDAG 14 OKTOBER IIKBNederl. Filmwerk „Pepertuum Mo bile". 19 en 21 uur. Barendsestraal 24: Evan, gelisalie-samenkomst, 20 uur. Rembranclt: Marie Louise. Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevangene van Zenda. Deze drie: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Baccara, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. City: Rio, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Jagers van Texas, 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 OCTOBER 1IKB: Neder). Filmwerk Pepertuum Mo bile', 19 en 21 uur. Stadsschouwburg: Too- neelst. ..Achter Wallen en Poorten". 20 uur. I Gem. Concertzaal: Eerste Ledenconcert H. j O. V.. 20 uur. Lange Margarethastraat 19: I.e- zing voor huish. voorlichting, 20 uur. Biosco- I pen: als Maandag. Groote zaken sturen er hun personeel heen In een vraaggesprek heeft de heer N. H Sosson, rector van de Zweedsche Volks- hoogeschoo: te Tarna, een en ander mede gedeeld over deze onderwijsinrichtingen •m zijn denkbeelden bekend gemaakt, over le inrichtingen, zooals die in Nederland oestaan. Het volkshoogeschoolwezen in het Noor den bestaat al sinds 1868 en Bosson's vader De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 13,00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.00 Engelsche componisten. 17.30 Salonmuizek. 17 45 Rijk over zee. 18.15 Toscanini dirigeert! 18.30 Strijd'kr. progr. 19.00 En nu.... naar bed. 19 05 Rosemarie Stuck!19.50 Muziekbegrip. 19.45 Wa'.vischvaart. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Ra- «lloscoop met klankbeeld, muziek en journaal. 22.00 Kwintet, 22.45 Studenten. 23.05 Cabaret- dancing. 23.15 Brailowski HILVERSUM II. 415.5 M 17.00 Zangklasse. 17.30 Emmy van R!el. viool, 10.00 Rhapsodia-sextet. 18,45 Sport- praatje. 19.15 Pianowerken. 19.40 NCRV Lees- lamp. 20.05 Orkest. 21.05 Bijbelteksten. 21 25 ..Bel Canto 22.15 De nood van Walcheren 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kamermuziek. 23.50 Kentucky Minstrels. ZES KRINGENTOCRNOOI ZWEMMEN. De tweede ontmoeting van het zes kringen- tournoói. die was vastgesteld op Zondag 27 October in het Sportforidsenbad te Amster dam. is wegens organisatorische moeilijk heden tot lateien datum uitgesteld. 'P AL van producten kunnen door de ver- i werking van ruwe olie worden ver vaardigd: verschillende soorten benzine,! petroleum, zoowel voor verwarmings- als verlichtingsdoeleinden, alsmede brandstof voor motoren. Stook-, smeer-, diesel- en gasolie kun nen door middel-van destillatie, onder hoo- gen druk en temperatuur, uit ruwe olie worden verkregen. Bij deze verwerking wordt de olie in zoogenaamde „buizenovens" verhit. Een deel der olie verdampt en het zwaardere deel in vloeistof vorm blijft over. Met be hulp van ingenieuze technische installaties worden damp en vloeistof gescheiden en verwerkt. Door middel van „kraakinstal laties", waar men met temperaturen van 525 graden C. en met spanningen van tot maximaal 10C atmosfeer werkt, wordt uit de gedestilleerde olie, benzine vervaardigd. Het zeer uitgebreide complex van ge bouwen en technische installaties van de „Bataafsche" te Pernis, meer dan 100 H A heeft tijdens den oorlog, vooral na de stel selmatige vernielingen, die na September 1944 in Rotterdam en omstreken door de Duitschers werden uitgevoerd, dusdanig te lijden gehad, dat na de bevrijding niet veel meer dan één groote ruïne over was. Aan vankelijk stond men voor een schier hope- looze taak. Van de ruim 300 tanks met een opslagcapaciteit van 765 000 kubieke Meter, welke in Mei 1940 ter beschikking stonden, bleek slechts 14.000 kubieke Meter te zijn overgebleven. De Duitschers hadden 125 pompen, 280 electromotoren, 206 regelin- strumenten. vele kilometers pijpleiding en alle magazijnvoorraden weggeroofd. Men constateerde echter, dat de destilleerde- rijen en de kraakinstallaties niet onherstel baar waren beschadigd. Alles hing geheel af van het opstellen van instrumenten, pompen en motoren. Na aanvoer van ge deelten der zeer groote materiaalvoorraden van de ..Bataafsche" in Curasao. Amerika en Engeland, was het spoedig mogelijk het bedrijf in werking te stellen (aangezien Tot besluit van onze serie artikelen )ver de Nederlandsche bodemschatten volgt hier een beschrijving van de wijze, waarop de in Drenthe gewon nen olie ih de fabrieken te Pernis wordt verwerkt. na de bevrijding alle benzine, gasolie, pe troleum en stookolie direct moesten wor den geïmporteerd, was het van het grootste belang, dat allereerst de opslagruimte werd hersteld). Reeds na drie maanden konden 24 tanks weer in bedrijf worden genomen. Na een half jaar waren er 98 tanks, een jaar later reeds 182 tanks aan wezig. Op 1 September j.I. had men weer de beschikking over meer dan 200 tanks met een opslagcapaciteit van 600.000 ku bieke meter Op 15 Juni 1945 kon het eer ste tankschip, de „Ondina", welke in den oorlog" in den Pacific een Japanschen „rai der" in den grond boorde, de haven bin nenvaren, met een lading van 5340 ton gasolie en 3.047 ton petroleum. Tal van schepen volgden. De groote beteekenis van de installaties der „Bataafsche" te Pernis blijkt uit den aanvoer van olie-producten. Van 10 Mei 1945 tot 1 Augustus 1946 werden bijna 2.4 millioen ton aardolieproducten en ruwe olie aangevoerd. Afgeleverd werd in die periode 1.993.000 ton. Wanneer men be denkt. dat de totale afgeleverde hoeveel heid in 1938 3000 ton minder was, dan is het bereikte resultaat opmerkelijk. De ruwe olie, afkomstig uit Oud-Schoo- nebeek is van een geheel ander type dan de olie, die tot dusverre in Pernis werd verwerkt. In dejplannen voor de toekomst zal hiermede rekening worden gehouden De beteekenis van de in Schoonebeelc ge wonnen olie mag men niet onderschatten. Er bestaat aanleiding, om aan te nemen, dat de winning-van olie uit eigen bodem zeer krachtig zal "worden bevorderd. Tot dusverre is slechte. <a.en btygin gemaakt. •nad een groot aandeel in denbloei van "leze scholen, waarvan er nu ongeveer 70 ai Zweden zijn gevestigd met staatssubsi- lie'en steun van de provinciale staten. Het aelang van dit onderwijs wordt in de Noorsche landen anders gewaardeerd dan nier. Het merkwaardige feit doet zich voor lat vele rijksafgevaardigden cursussen aan Je volkshoogescholen hebben gevolgd en dat in de provinciale raden nog meer van deze cursisten zijn. De inrichtingen genieten wel staatssub sidie, maar zijn toch in hun leerprogramma mafhankelijk van overheidsinmenging, kunnen zelf de lesroosters bepalen en sto ren zich niet aan examens, omdat hun eerplan is ingesteld op de algemeene men schelijke waarden en de burgerlijke plich- 'en van ieder individu. Academisch ge- •ormden geven er lessen en van alle stan den en rangen komen de Zweedsche jon gelui zich daar verdiepen in de meest uit eenloopende vraagstukken. Zoo gebeurt het dat de groote zaken en fabrieken hun menschen naar de volks hoogescholen sturen, om hen daar geeste lijk te bekwamen voor hun werk. Natuurlijk komen daar ook de geboren leiders naar voren, want het onderwijs is ingesteld op het ontdekken van eigen mo gelijkheden. De heer Bosson heeft in het begin van dit jaar een aantal lezingen gehouden in Engeland en daar de resultaten en den vooruitgang van dit systeem bekend ge maakt. Nu is hij voor de tweede maal op weg naar dit land, maar eerst maakt hij een uitgebreide* studiereis door Nederland, waarvoor hij een voorliefde heeft, Hij sprak zijn groote bewondering uit voor al het werk, dat de volkshoogescholen in Ne derland hebben gedaan zonder eenigen overheidssteun. Het viel hem op, dat aan het practische werk in onze inrichtingen veel meer •aandacht wordt gehecht, dan in zijn land en hij vex-klaarde dit uit de om standigheid, dat de Nederlandsche instel lingen zichzelf moeten onderhouden De cursussen zijn hier korter, wat het voordeel heeft, dat er zooveel mogelijk menschen kennis kunnen maken met de leerstof, maar het nadeel, dat er niet in tensief genoeg kan worden gewerkt. Want om goed met alles op de hoogte te raken, moet men meer cursussen gaan volgen. Eveneens betwijfelde hij het of de leera ren dit hooge tempo met verschillende menschen lang zouden' kunnen volhouden. Hij zag het zóó, dat naast lange cursussen ook leergangen van korten tijd kunnen worden gehandhaafd. Hij meende dat het werk ook in Neder land op den duur bekroond zou worden met een staatssubsidie. Dezelfde terug houdendheid was ook in Zweden te con- stateeren geweest. Nu zijn de resultaten geweldig. BINNENLAND Met ingang van 15 October zullen eenige wijzigingen in hef. diienst schema van de luchtlijn* Amsterdam— Batavia worden aange bracht. De uitreis zal tol 4 dagen worden terug gebracht. De vliegtui-. gen vertrekken voortaan op Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zondag, zoo^ wel van Schiphol als uit Batavia. Te Maastricht is na een vrij langdurige ziek te in den leeftijd van 40 jaar overleden mr. J, J- 'van Sonsbeeck, burge meester van Beek Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestel de voorloopige cijfers bedroeg de invoer in September; 1.188.334 ton (v.m. 1.337.440) tegen een waarde van 198.1 millioen gulden (v.m. 206,7). Zakenlieden, die naar Duilschland willen reizen moeten vergun ning aanvragen bij het commissariaat-generaal voor de Nederlandsche belangen in Duitschland te Amsterdam. Het is nog niet toe gestaan op boterbonnen margarine af te leveren. Te Luik is een Van Gogh-lentoonstelling en efen expositie van Neder landsche decoratieve kunst geopend. Tot lid der Eerste Kamer is In de vacature wijlen mr. dr. E. J. Beumer benoemd ver klaard de heer A. W. Biewenga (A. R.) te Garsthuizen, gemeente Steel urn. De musici werkzaam bü de Stichting Radio- Nederland staan afwij zend tegenover het reor ganisatieplan, waarbij de dirigenten. J. Ginne- ken, W Lohoff en Mari- nus van 't Woud op non- actief zullen worden ge steld. De belangstelling voor de Nijmeegsche kermis is enorm ge weest. Men schat den omzet op een millioen gulden. Dc exploitanten, moesten een kwart mil lioen aan pachtgeld be talen. Te Groede in Zeeuwsch-Vlaanderen is de timmerfabriek der s. fa. Schippers totaal af gebrand. In Terneuzen is de 22-jarige landbouwer J. R, met zijn hoofd in een persmachine geraakt en op 'slag gedood. Binnenkort zullen ook op de lijn Utrecht —Amersfoort weer elec- trische treinen rijden. Op 1 October be droeg het aantal aange geven radlo-on tvangst- toestellen 618.919 (vorig jaar 599.503). Het aantal aansluitingen op het ra diodistributienet be droeg op 1 Seplember 455.258 (V. j, 452.683). Met de regeering van Tsjecho-Slowakijc worden op het oogen- blik besprekingen ge voerd over de teruggave van Nederlandsche goe deren welke door de Duitschers waren ge roofd en die in Tsjecho- Slowakije terecht zijn gekomen. BUITENLAND Elf passagiers en vijf leden der beman ning kwamen om het leven bij een vliegramp in het gebied van Fez, Noord Afrika, waar een passagiersvliegtuig der Fransche maatschappij Air Ocean in de bergen bij Sefrou neerstortte. Tot de slachtoffers be hoorden de Amerikaan sche vice-consul te Ca sablanca met zijn vrouw en de dochter van den consul. Haarlem en Omgeving De bezwaren, die C. J. Engele, A. W. Engele, C. Vrolijk en J. P. Vro lijk bij den Haarlem- schen raad hebben in gediend tegen onteige ning van gronden bij de Fuikvaart, vinden B. cn W. ongegrond. Zij advi seer en deze af te wijzen, Op verlangen van de Inspectie van het Stoomwezen moet een dei stoomketels van het Openbaar Slachthuis te Haarlem ontmanteld worden. B. en W. vra gen den raad een crediet daarvoor van f 2500. Tey Ierss lichting te Haarlem heeft Zaterdag middagvoordrachten ge organiseerd óp 19 en 26 October en 2 November, waarin Prof, dr. A. D. Fokker zal spieken over nieuwe machines.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4