m HANDELSHUIS! Let op S. V.P. 20., De Ned. Herv. kerk heeft haar gebrandschilderde ramen Kalgan gevallen Luidsprekers kantoorjuffrouw Tanden- blank is Pastol blank WAAR DE BLANKE TOP DER DUINEN.. SANTPOORT Fraai werk van den Haarlemschen glazenier Nico Schrier De Ned. Hervormde gemeente te Santpoort werd 14 November 1844 ge sticht. Om het 100-jarig bestaan op waardige wijze te herdenken werd reeds in 1940 een commissie gesticht, die besloot, gelden bijeen te brengen voor het aanbrengen van vier gebrand schilderde ramen in een der zijgevels van het kerkgebouw. Vele moeilijkhe den moesten worden overwonnen, maar tijdens den herdenkingsdienst op 19 November 1944 kon de commissie aan de Kerkvoogdij de toezegging doen, dat de ramen er zouden komen. De commissie had gehoopt, bij de be vrijdingsfeesten de ramen te kunnen overdragen, want inmiddels had de gla zenier Nico Schrier te Haarlem, de op dracht ontvangen de ontwerpen te ma ken naar teksten en ideeën van ds. Ol- deman. Ondanks het verbod van den bezetter tot, het verwerken van verf en glas in lood, ondanks de verplichting tot aansluiting bij het glazeniersgilde en de Cultuurkamer heeft de heer Schrier aan deze ramen gewerkt en in de eerste oorlogsjaren,kwam het eerste raam klaar en werden het tweede en derde in glas gesneden. Juist toen de glazenier met schilderen en branden zou beginnen, werd de stroomtoevoer afgesneden. Eerst geruimen tijd na de bevrijding werd de stroomlevering her vat. hetgeen verklaart, waardoor eerst thans tot de overdracht van de ramen kon worden overgegaan. Deze bijzonderheden vernamen wij Zaterdagmorgen tijdens een persconfe rentie van den heer D. C. van de Wiel, secretaris-penningmeester van het Her denkingsfonds, waarna wij in de gele genheid werden gesteld, de ramen te bezichtigen. Een symphonic van wanne kleuren. Een warm licht, eenigszins getemperd door de donkere tinten van de fraaie ramen, straalt in het eenvoudige maar intieme kerkgebouw. Vooral de ramen 1. 2 en 4 bieden een rijke kleurschakee- ring van blauw tot dieo-rood, terwijl het derde raam. met de kathedraal, ge bouwd,, op een rots. een grijsachtige hoofdtoon heeft. Het eerste raam (van den kansel af) is het „oorlogsraam", de vernietiging. Het gegeven is ontleend aan de-Apoca lyptische ruiters uit de Openbaring van Johannes, hoofdstuk 6. Het Bijbelver haal is uitgebeeld als visioen in een wolkenpartij. Het geweld, de dood gaat over de aarde. Maar daar boven uit straalt het Goddelijk licht, gesymboli seerd in een ster, die men ook in de andere ramen vindt, sprekende van Gods eeuwig, onaantastbaar licht. In het tweede raam is tot uitdrukking gebracht de angst van het menschdom voor de vervolging, voor den onder gane. voor de bedreiging van het leven en het geloof. Christus is de lichtende figuur te midden van zijn discipelen in de boot. die dreigt ten onder te gaan. Door de kracht van zijn geloof bezweert hij de elementen. In den top van het raam zien we twee Engelen figuren. die beschermend de hand hef fen naar Gods licht. Het derde raam met de kathedraal op de rots spreekt van ons verzet, van het vertrouwen, dat door het behoud van het geloof de woeste golven van de woelige levenszee, die ons dreigen te overweldigen, op deze rots te pletter zullen slaan. Het vierde raam is het vredesraam. Hier geen vernietigende vliegtuigen, maar een vlucht duiven, dragende de Engel des Vrede?. ziende naar het vre dige beeld van de smidse, waarin het oorlogstuig wordt omgesmeed tot spa den en sikkels. Op den achtergrond de heilige stad. het nieuwe Jeruzalem. Het geheel vormt een kunstzinnige versiering van het bedehuis. Overdracht der kerkramen. Zondagmiddag had in de kerk een herdenk ingsdi ens t en de eigenlijke „onthulling" en overdracht van de ramen plaats. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Onder de aanwezigen bevonden zich onder andere burge meester Kwint. vergezeld van den waarnemend gemeente-secretaris den heer W. Chr. Suwerink en de burge meester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda. Verder waren nog aanwezig afgevaardigden van het Provinciaal Kerkbestuur, de Classis Haarlem en de Ring. Nadat op gebruikelijke ma nier de dienst, waarvoor een soeciale liturgie was samengesteld, was begon nen, verkreeg de heer A. P. F. Bijtelaar. voorzitter van het herdenkingsfonds, de gelegenheid de ramen aan de Kerkvoog dij over te dragen. Alvorens hij hiertoe overging, bracht hij dank aan allen, die aan het tot stand komen van de ramen hadden meegewerkt of door hun bijdra ge het comité in staat hadden gesteld deze blijvende herinnering aan de ge- t meente te kunnen aanbieden. Verder maakte de heer Biitelaar bekend- dat van de koninklijke familie en den Com missaris der Koningin brieven waren binnen gekomen. De Koningin had o.a. geschreven, dat zii hoopte, dat deze ra men een zegenrijke herinnering moch ten blijven voor de gemeente. Hierna werd overgegaan tot de onthulling van het eerste raam. voorstellende het oor logsbeeld „de vernietiging", waarbij Ds. M. v. d. Voet voorlas Openb. 6 2, 4. 5 en 8. Hierop zong het kerkkoor Ps. 33 9 en 10. Bij het tweede raam, „de angst van het menschdom" werd Matth. 8'23 tot en met vers 27 voorgelezen, waarop de aanwezigen Gez. 201 1, 2 en 3 zongen. De overdracht van het derde raam „het behoud van het geloof", werd be geleid door Ps. 31 2 tot en met vers 6. Nadat het kerkkoor zich weer had doen hooren, werd het vierde raam, hetwelk „de vrede" uitbeeldt, onthuld. Hierbij werd gelezen Openb. 21 1 tot en met vers 5. De President-kerkvoogd, de heer W. A. Dölleman, kwam vervol gens naar voren om namens de Kerk voogdij de ramen te aanvaarden. Hij sprak woorden van dank en herinner de aan het jaar 1944, toen men door oorlogsgeweld verhinderd was de ra men te plaatsen. Met een predikatie van Dr. van dei- Voet. over: Mare. 4 2a werd deze plechtige, druk bezochte dienst geslo ten. Brutale Haarlemmer in Duitsch uniform H. Laauc, een zoon van den bekenden NSB-agent te Haarlem, was in dienst van de Duitsehe weermacht en ingedeeld op het bureau van den Orthscommandant hier ter stede. Op 5 Mei den dag die volgde op de capitulatie, maar die zich nog kenmerkte door onzekerheid liep H. L. in Duitsch uniform, met een kara bijn gewapend, 's morgens om 9.15 uur op het Stationsplein. Hij wilde een jonge man, die blijkbaar iets minder vleiends tegen hem geroepen had. aanhouden. Aan zijn sommatie om te blijven staan, gaf de jonge man geen gevolg, waarop hij door L. werd achtervolgd. De achter volgde zag eenige agenten in uniform naderen. Daarbij zocht hij bescherming. In Duitsch sommeerde L. zijn arrestant over te geven. De voorman van de agenten (het was een verzetsgroep die er op uit was NSB-ers te arrestee'ren) kon hem cn zei: „Spreek maar Hollandsch. wij kennen je!" Daarop trok L. een handgranaat van zijn koppel en dreigde die tusschen de agenten en den jongen man te gooien. Maar onmiddellijk keek bij in den loop van een revolver van eeif der agenten en hoorde hij de waarschuwing: „voor je gooit ben je er zelf geweest!" Daarop koos L. de wijste partij, sprong op zijn fiets en vluchtte. De agenten durfde het niet aan te schie ten uit vrees voor wraak der Duitsehe militairen die immers nog deden of zij de macht in handen hadden. Een paar uur later werd L. evenwel aangehouden en opgesloten in het schoolgebouw aan de Raaks, dat tijdelijk tot arrestanten lokaal was ingericht, "s Middags kwamen de Duitschers, die van het geval gehoord hadden, het politiebureau in de Smede- straat met machinegeweren afzetten. Zij moesten L-, die tot de weermacht behoor de, terug hebben. Toen zij gewaar werden, dat: hij aan de Raaks opgeborgen was, togen zij daarheen om hem te bevrijden.- Het hielp L. evenwel niet, want hij werd later als krijgsgevangenen achter gehou den en in arrest gesteld. Hij wordt nu vervolgd wegens het als Nederlander dienst nemen in een vijandelijk leger. Maar ook het incident op het Stations plein zal bij de berechting naar voren gebracht worden Daarom heeft de Poli tieke Recherche afdeeling te Haarlem (Fonteinlaan 3) een oproeping verspreid I om inlichtingen te verkrijgen over den jongen man die op 5 Mei door L. werd achtervolgd. Met de verovering van hJt communisti sche centrum in Noord-Oliina. die heden gemeld werd, hebben de regeerings- troepen van Tsjang Kal Tsjclc liet natio nalist isclieChina een verjaardagsgeschenk bezorgd, dat van liet grootste belang kat» blijken. De Chineesehc republiek be stond dezer da-en vijf en dertig jaren, by welke gelegenheid Tsjang Kai Tsjek een dringend beroep deed op de commu nisten om zich in een coalitie te scharen en zoodoende mede te werken aan de eenheid in China. De communisten ant woordden toen dat zij slechts tol onder handelen bereid waren indien de aanval op lvalgan zou worden stopgezet wel een bewijs van dc waarde van deze stad voor de militaire kiwlrtsconcentrntic der communisten. Kalgan is nu echter door ile regceringstroopen ingenomen. Een krachtige oproep tot de vorming van een vreedzame democratie ging thans uit van J. Leighton Stuart, de Amerikaansche ambassadeur in China, die er bij de oprechte en vaderlands lievende elementen op aan drong de revolutie van dr. Sun Yat Sen, den grondlegger der republiek, in samen werking en vrede voort te zetten. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Van de haringvisscherij kwamen Zater dag en Zondag binnen de motorloggers Sch. 365, 36 last haring; Sch. 242 32 last, Sch. 4 7 last, Sch. 247 40 last, Sch. 69 32 last, Sch. 8 30 last, Sch. 280 29 last. Sch. 77 30 last haring; de kotter Sch. 70 100 kisten haring. De prijzen waren: licht gezouten haring 6.50 tot 9.— versche haring 17.beide per kist. Voorst kwamen aan de markt drie kust- visschers met tezamen 60 kisten versche visch. De vangstberichten van hedenmor gen luiden: Sch.' 190 17 kantjes, Sch. 160 30 kantjes, Sch. 103 5 kantjes, Sch. 180 10 kantjes, Sch. 95 10 kantjes, Sch. 63 60 kan tjes, Sch. 89 3 kantjes uit 10 netten, Sch. 225.100 kantjes uit 15 netten, Sch. 341 12 kantjes uit de halve vleet, Sch. 254 20 kantjes, Sch. 402 25 kantjes, Sch. 125 20 kantjes, Sch. 141 30 kantjes, Sch. 443 65 kantjes, Sch. 361 25 kantjes, Sch. 333 80 kantjes. Sch. 6 30 kantjes, Sch. 118 50 kan tjes, Sch. 314 7 last uit de halve vlêet. Sch. 223 5 kantjes. Sch. 201 60 kantjes, Sch. 264 17 kantjes, Sch. 78 5 kantjes uit de halve vleet, Sch. 305 20 kantjes, Sch. 2-3 17 kan tjes. Sch. 87 30 kantjes. Sch. 110 Zaterdag 10 kantjes, Sch. 245 Zaterdag 12 kantjes, Sch. 56 Zaterdag 58 kantjes, Sch. 120 Za terdag 650 manden haring aan boord. „Vertrouwen" 40 kantjes uit de halve vleet, KW 25 4 last uit de halve vleet. Practlsehe Autokonnis voor Iedereen. U leert hoe de auto en zijn on derdeden ln elkaar zltten.Geen droge motortheorie, maar een voor ieder begrijpelijke schrif telijke cursus. Verschaft U aan gename winteravonden er geeft U zekerheid ln techni sche situaties. Voor landbou wers speciale cursus Land- bouwtractoren. Voor schippers en watersportliefhebbers spe ciale cursus Scheepsmotoren. Lesgeld f 1.25 p. w. Vr. gratis prospectus Bur. P. A. K. Ja cob Marisstr. 83, A'dam-W. Te koop KACHEL z.g.a.n. en j. kleeren, Ift. 14 j. Spoorwo- ning, Drieh.kerkweg 142, Driehuis. Deze week_ GROOTE SCHEMERKAPPEN iets beschadigd 16.75 Henk Broekhuizen De Rijpslraal 5 NET DAGMEISJE gevr. 8.30 -4 uur. Met warme maaltijd. Schutte, Kerkweg 129, Santp. WIE IS BEREID mij te hel pen 'tegen verg., bij mijn huiswerk 2e kl. U1<0. Br. L 895 bur. v. d. blad. TE KOOP ABG. tafel, stoe len, spiegel, buffet, vloer kleed, electr. strijkijzer, keu kengerei, ledikant, gordijnen. Woensdag van 2 tot 3 uur. Hoofdstr. 134A, Santp. D. Te koop 10 SLACHTKIPPEN Burg. Rambonnetlaan 54. TRANSPORT FIETSBAND vooroorlogsch 26x2 ruilen v. 28xlfó. Zaanl. Houthandel, Kennemerlaan 174-176, IJm. Te koop agb. WINTERJAS en windjack 12-14 j. o.kw. Narcissenstr. 25, Santp.-D. Te koop 2 pers. gesch.LE- I DIKANT m. 2 ma Ir. W. Mo- leman, Hadleydw.str. 10, IJm TE KOOP d. sch. d. blauw m. 39. P. C. Hooftlaan 87, Driehuis. Te koop PENDULE m. bijp. vazen en spiegel v. vaste, wascht Hoofdbuurtstr. 10, Velsen. TE KOOP Bi. en.Bu. band 26 x 1-Vj, 1 p. H. sch. m. 38. Meervlietstr. 58, Velsen. Complete Meubileer inrichting te Haarlem vraagt ca. 17 IS jaar, voor lichte acïimiinistratieve werkzaamheden. Kunnende typen. Brieven onder no. 59 2S Bureau Haarlems Dagblad GevraagdFLINKE MEISJES voor diverse afdeelingen. Vergoeding reisgeld. Prettige werkkring. Wasseherij en Chemische Wasscherïj HOEK EN VAART BIoemendaaLschestraatweg 17. Santpoort-St. Cr.roote LEVENS- VOLKSVERZEKERING maat schappij waagt voor IJMUIDEN en omstreken voor be staand agentschap een AGENT-INCASSEERDER in vasten dienst Leeftijd 25-35 jaar, borgstelling 500 gulden, rijwiel gewenscht. Brieven met uitvoeribeschrijving van levensloop-onder no. 5943 B'ivreau,. Hatmems Dagblad. Het is toch een kruis, met dat Het is nu geen winkel meer Maar een gesloten huis (Koopt en verkoopt alles) Compleet Meubilair - Zolderopruimmgen- enz. enz. Net gedragen kleding ALLES UIT EEN BETERE 2DE UK"" VISSER, BORG. RAMBONNETLAAN 20 Nu nog alleen - in doosjes verkrijgbaar en... in beperkte mate. I. C. BOLDOOT - AMSTERDAM De SI WIS wil allereerst 150.000Kerstpakketten ver zenden cn i.\- daar reeds mee bezig. Dit is slechts het begin. Verder wil dc SI WIS zorgen, dat aan onze menschcn in Indië het beste op het gebied van ontufikkeling en ontspan ning wordt gegeven. Steun dit werk en geef met gulle hand. Ook uit geblokkeerde gelden is het mogelijk steun tc geven aan de SIWJS. zich tegen het blauw en grijs van zee cn lucht afteekent... daar Is het kleine, goede land, waar de jongens tn Indië hun liefste gedachten heenzenden. Daar wonen de menschen. die hun wereld bewonen. Die goede gedachten zijn wederkeerig, want onze beste gedachten gaan naar hende mannen, die ver van huis - hun plicht doen. En die, op dc stille oogenbllkken, die ieder mensch vergund zijn, denken aan „dc blanke top der duinen". Het is de natuurlijkste, de menscheiijkste zaak ter wereld, dat wie ver van huis is, naar huis verlangt. Gij, die thuis zijt, geef hun wat van huis: Een handdruk over de zee Een stukje hartelijkheid Centr. bureau Rijnstr. 10, Den Haag Nationale Inspanning Welzijnsverzorgïng Indië

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 8