r Wereldnieuws Sport in het Kort Een speciale stichting wil helpen bij He bestrijding Zesmaal de doodstraf van het inflatie-gevaar Tegen politiek van goedkoop geld Gistei-en is opgericht de ..Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatie-gevaar", welke zich ten doel stelt zoowel de regeering als het volle voor te lichten omtrent alle gevaren der inflatie, en te ijveren voor maatregelen, welke dat gevaar kunnen verminderen of doen verdwijnen. In het'bestuur van dit nieuwe lichaam, welles voorzitter de heer Ti. Greidanus is. hebben vertegen woordigers zitting, zoowel van werk nemers als van indusirieelen. midden standers en het bank- en verzekerings wezen. De oprichters meenen. dat een waar dedaling van den Nederlandschen gul den tot uiting komt in de stijging van de prijzen en van de kosten van het levensonderhoud, en steeds grooteren omvang aanneemt, tot schade van schier alle lagen der bevolking. De Stichting is er van doordrongen, dat de waarde van den gulden in zijn koopkracht, zoo wel in het binnenland, als ten opzichte van het buitenland moet worden ge handhaafd en zij verlangt, dat de mo netaire eh economische politiek in eer ste instantie gericht zal zijn op de hand- terudenzen beteekenen. Bovendien bevor derf de politiek van het goedkoope geld hef. spavon niet, maar wel onnatuurlijke prijsv -rhoudingen. 6. Volledige betaling door den staat var. Duitsche vorderingen van de Nederlandsche Bank. Het is thans de bed 'c-Lng een deel der vorderingen uit te betalen, voor een deel schatkistpapier in betaling te geven, en een deel te laten openstaan in den vorm van een vorde ring van de Nederlandsche Bank op den staat. Hierdoor wordt de Bank gedwon gen een deel van de Staatsschuld te financieren en daardoor een grooter geldcirculatie te laten ontstaan dan noodig is voor de vervulling barer taak. 7. Het bevorderen van maatregelen, die de productie kunnen stimuleeren en het distributie-proces kunnen rationali- seeren: het wegnemen van belemmerin gen. die aan een efficiente goederen- productie en -voorziening in den weg staan. Onder deze maatregelen rang schikt de Stichting onder andere ver- hooging van de arbeidsproductiviteit, beperking van maatregelen, die den kostprijs te hoog maken, bestrijding van den zwarten handel en van het distri butie-systeem, aanpassing der handels- 1 marges aan de distributie-kosten, her ziening van prijzen, verscherping van ssie uisicuiue klmicui, '<x\ /iiii uu uc mmu- 1 havmü van de koopkracht van den gul- pruzencontrole en tegengaan van „zwar- t.f> niynpn den. De bestuurders van de njeuwe stich ting betoogen. dat de' bestrijding van het inflatiegevaar ten nauwste samen hangt met de feitelijke situatie van het •oogenblik. Daarom zullen zij de midde len om dit gevaar te bestrijden kiezen naar gelang de omstandigheden zijn. In een werkprogramma van zeven punten heeft de Stichting de onderwer pen vastgelegd, waarop zij haar aan dacht in eersten aanleg zal richten. Zij zijn: 1. Het bevorderen van het streven naar een sluitend budget in den kortst mogelijken tijd. waarbij de verschillen- de_ uitgaven-categorieën niet op hun mérites beoordeeld worden, maar wel wordt gelet op de monetaire conse quenties der uitgaven. 2. Het bevorderen van het streven naar een doelmatig er» zuinig overheïds- belieer, onder andere door het inscha kelen van efficiency- en accountants- bureaux. 3. Bevorderen, dat bii het voteeren van uitgaven tegelijk voorzien wordt in de dekking der middelen. 4. Vaststellen van de richtlijnen van de monetaire politiek bij de wet. 5. Bestrijding van de politiek van het goedkoope seld. aangezien de goed- koope-geld politiek inflationistische ten- der.zen inhoudt. Het zal, naar de mee ning der Stichting, in het algmeen slechts mogelijk zijn de rente van het geld kunstmatig laag te houden door het aanbod kunstmatig te vergrooten, dat wil zeggen door uitbreiding van den geldvoorraad. Dit zal tevens moeten leiden tot waardedaling van het geld. De huidige rentetarieven verbergen, volgens de Stichting, de groote behoefte aan kapitaal. Wanneer de kapitaalsgoe deren in ruimere mate beschikbaar komen en de bedrijven zouden hun be hoeftes daaraan op te groote schaal kunnen bevredigen, zal de lage rente voet. die niet in overeenstemming is met de verhouding tusschen vraag en aan bod. een gevaar voor inflationistische te" loonen. De Stichting zal deze onderwerpen in studie nemen en zich beraden op de wijze, waarop ze haar doel na kan stre ven. De advocaat-fiscaal bij de Rotterdam- sche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof heeft tegen den 23-jarigen Johan E. W., die in 1944 vrijwillig dienst nam bij de Grüne Polizei te Rotterdam en in 1945 deel uitmaakte van executie-pelo tons, die in verschillende deelen van Rot terdam door de Duitsehers gevangen ge nomen burgert zonder vorm van proces neerschoten, de doodstraf geëisoht. Dezelf de straf werd geëischt tegen den 37-jarïgen riviervisscher J. J. C. B., die in de bezet tingsjaren zich liet honoreeren om Joden en illegale werkers aan te brengen bij de beruchte groep 10 der Rotterdamsche po litie. Een aantal van zijn slachtoffers stierf in Duitsche gevangenschap. Tegen den 42-jarïgen C. van der K„ ex- kapitein der Staatspolitiebrandweer te Rotterdam, werd eveneens de doodstraf geëischt, omdat hij den opperwachtmees ter C. Eland, dié illegaal werk deed, had neergeschoten. De Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren twee doodvonnissen uitgesproken tegen twee leden van een „Silbertanne"-eom- mando, de 42-jarige waterbouwkundige J. T. S. van E. uit Groningen, die den chirurg dr. Roelfsema uit Meppel had vermoord en den 50-jarigen kelner C J. uit Gronin gen. die den dood van den Staphorster hoofdonderwijzer BoldeWijn op zijn ge- weten had. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft conform den eisch van den ad vocaat-fiscaal den 51-jarigen M. A. R., bij genaamd „Oome Gerrit" ter dood veroor deeld. Hij speelde vele wapenzendingen, bestemd voor het ondergrondse!) verzet in handen der Duitsehers en door zijn toe doen.raakten bovendien veertig Engelsche agenten in Duitsche gevangenschap, met het gevolg dat alleij werden doodgeschoten. Daily Telegraph over Smut's rede De Engelsche bladen hebben met groo te koppen melding gemaakt van de rede, die veldmaarschalk Smuts voor het Ne derlandsche parlement heeft gehouden. De Daily Telegraph, den nadruk leggend op de behoefte aan een bepaalden vorm van Europeesche eenheid, schrijft: „Het Nederlandsche gehoor van Smuts zal in verband met de tolunie, die de Nederlandsche regeering heeft gesloten met België en Luxemburg, diens woorden zoowel aantrekkelijk als practisch heb ben gevonden. Het ideaal van een West- Europeesche politieke federatie komt den Lagen Landen niec geheel en al visionair kwam HOC spoedig opzetten. De aanvallen voor. Churchill's pleidooi voor hetzelfde werden nu beter afgewerkt en leverden door voorstel werd in de hoofdsteden van geode schoten van j. Overweter en K. den België en Nederland met applaus ont- I Oudsten een aantal doelpunten op. vangen De wedstrijd. HOCBato (dames) bracht De suggestie van Smuts daf de kinine I HOC een overwinning van 7—0. Ih het veld machten een plan moeten opperen waar- wïïJn.dmaPoTar voor grootere landen aarzelen, veronder- 1 aer speelstere van I-IOC en het goede doel stelt een zelfvertrouwen bij deze verdedigen van mevr. R. Wij ere gaven den. Volgens den Pari.ischen correspondent van de „News Chronicle" zullen de ministers van buitenlandsche zaken der vier groote mogendheden Dinsdagavond op Quni d" Orsay eenige uren voor de sluiting van de Parij- sche vredesconferentie bijeenkomen om de aanbevelingen, die tweederde meerderheid hebben verkregen, de agenda voor de in November te New Vork te houden vergade ring der vier ministers, en tijd cn plaats van een internationale conferentie over Dultsch- land te bespreken Volgens de New York Times van heden verzet de' Sovjet-Unie z.lch tegen de oprich ting van internationale strijdkrachten, die ten behoeve van'den wereldvrede ter be schikking van den veiligheidsraad der UNO zouden staan. De Russische oppositie, aldus de New York Times komt tot uiting in een document, dat in den loop van September aan den militairen staf vnn den veiligheids raad is overhandigd. Hierin is een op alle punten afwijkende meening van die van de andere vier leden van den militairen staf, China. Frankrijk, Engeland en Ver. Staten, vervat. Volgens de ..Daily Herald" heeft "Winston Churchill' eindelijk besloten een boek te schrijven! over den achtergrond van den oor log. De voorbereidingen voor het vervullen van deze taak, die naar verwacht wordt, minstens twee jaar in beslag zal nemen, zou den reeds getroffen zijn. Het boek zal volgens dit blad uit twee of drie deelen bestaan en veel tot nog toe niet-gepubliceerde histori sche documenten bevatten. De Vereenigde Staten hebben in een nota aan Moskou de Sovjet-regeering verzocht haar rekening van 1IV1- milliard dollar onder de leen- en pachtregeling te willen vereffe nen. De Sovjet-Unie werd uitgenoodigd een financieele missie naar Washington te zenden om de onderhandelingen te beginnen. De nota is reeds verscheidene weken geleden verzonden, doch tot dusver ls geen antwoord ontvangen. In deze Amerikaansche nota worden de besprekingen over de leen- en paehtschulden gescheiden gehouden van de onderhandelin gen over een eventueele leening van een milliard dollar aan de Sovjet-Unie. Een gevangenis-autoriteit te Neurenberg heeft verklaard, dat de veroordeelden nog geen aanzegging hebben gehad over den da tum van hun executie. Morgen is het de dag die thans officieel voor de executies is vastgesteld. Tegen afschaffing van den minimumprijs voor brood In de regeringsverklaring van 4 October over de loonen en prijzen is medegedeeld, dat de minimumprijs voor brood zal verdwijnen. De Bedrijfsunie in het bakkersbedrijf heeft zich tot de werkgeversorganisaties gewend met het verzoek, gezamenlijk te overwegen, of stappen ondernomen dienen te worden om te bewerkstelligen, dat de maat regel niet ten uitvoer zal worden ge bracht. De Bedrijfsunie vreest namelijk een broodpriizenoorlog. welke ontwrich tend op het bedrijf zal werken en waaruit voor de arbeiders zeer nadee- lige gevolgen kunnen voortvloeien. Het bestuur en de Raad van Bijstand van de Ondervakgroep Broodbakkerij hebben een telegram gezonden aan den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, waarin zij namens ruim 13.000 kleine en middelgroote bedrij ven verklaren met ontsteltenis en ver ontwaardiging kennis te hebben genomen van het voornemen der regeering, den broodprijs los te laten. Zij verzoeken den minister ter voorko ming van ernstige reacties in het bak kersbedrijf, verantwoorde minimum- en maximum-prijzen voor brood vast te ©tellen. Specerijen weldra zonder bon Binnenkort zullen peper en nootmuscaat zonder bon verkrijgbaar zijn. De aanvoer uit Indië is thans zoodanig, dat binnen a£- zienbaren tijd aan de normale binnenland- sche behoeften zal kunnen worden vol daan. Uitspraken Bijzondere Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen C. H. J. C. te Bloemendaal, die vrijwillig was toegetreden tot het vrijwilligerslegioen Nederland. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Hij werd thans veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, waarvan .7 jaar rijkswerk inrichting. A. de J. te Haarlem werd wegens verraad en hulpverleening aan den vijand veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam had eveneens "8 jaar gevangenisstraf opgelegd. Wintertraining op het Kolkje Zondagmorgen waren weer vele leden, van de Haarlemsche Athletiekvereeniging „Haarlem" op het Brouwerskolkje aan wezig, om de gebruikelijke wintertraining te beginnen. Er heerschte een prettige stemming. Het ligt in de bedoeling op Zondag 24 November in deze omgeving den jaarlijkschen veldloop te houden. De loopers uit de A- en B-klas komen voor een loop van 8 K.M. aan de start, de C- klassers loopen 4 K.M. en niet-leden van de K.N.A.U. 2V» K.M. Het voornemen be staat militairen en politie-agenten in een afzonderlijke klas te laten starten. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Tijdens te Maastricht gehouden wedstrijden in het zwemmend redden hebben de dames en heeren van de Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen zes eerste, twee twee de prijzen en een derde prijs gewonnen. Jn den wedstrijd 4 maal 25 m. gekleed pop- sleepen werd de damesploeg eerste in 2 min. 12.3 sec, en de heerenploeg in 2 min. 19 sec. Nel Turkenburg won den tweeden prijs in het nummer 100 m. gekleed schoolslag zwem men in 1 min. 49 sec. en Kees VTugt den eersten prijs in 1 min. 38 sec. Het popduiken was eveneens voor VTugt en Ton Geerts werd tweede. Mej. Turkenburg behaalde een eersten prijs in het nummer 50 m. rugslag in 58.4 sec. en Hetty Qassee een derden in 1 min. 5 sec. Verder won de damesploeg het nummer 4 maal 25 meter- wlsselslaigestafette in 1 min. 27.2 sec. De damesploeg, bestaande uit Do Turkenburg, Nel Turkenburg, Hetty Cassee en Corrie Theel en de heerenploeg, welke samengesteld was uit T. Geerts, W. Geerfs, V. Snel en K. Vrugt ontvingen een extra-prijs voor de besle prestatie. HANDBALOVERWINNINGEN VOOR HOC. De plaatselijke ontmoeting Rapidïtas HOC (heeren) is in een overwinning van-84 voor HOC geëindiïgd. Voor de rust was Rapi dïtas het meest in den aanval en verkreeg een voorsprong van 21. Na de hervatting kleine landen dat weinige van de regee ringen der bevrijde landen op het oogen blik zullen hebben. Maar iemand in Europa moet zeer zeker spoedig in actie komen opdat het gebouw van onze ge meenschappelijke beschaving niet ge schonden worde door gebrek aan politieke en economische bouwstof". Voorzichtig met zuurstof- cylinders Dezer dagen zijn door het explodeeren van cylinders met samengeperste zuurstof eenige ongelukken gebeurd, waarbij enkele perso nen gedood en andere zwaar gewond werden. De Arbeidsinspectie vestigt er daarom de aandacht op, dat het gebruik van zuurstof- cylinders, welke voor andere doeleinden zijn gebruikt, buitengewoon gevaarlijk is. In den bezettingstijd zijn vele zuurstofcylinders ge bezigd als reservoir voor methaan, methy- leen en lichtgas, het laatste vooral ten behoe ve van autotractie. Weliswaar was hiervoor een vergunning noodig. maar hieraan werd in den bezettingstijd meestal niet de hand ge houden. Worden dergelijke cylinders thans weer met samengeperste zuurstof gevuld, dan kan dit zeer ernstige gevolgen hebben. De Arbeidsinspectie doet derhalve een dringend beroep op eeri ieder, die zuurstof cylinders voor andere doeleinden gebruikt heeft, dit bij teruggave uitdrukkelijk aan den leverancier of depothouder te vermel den, zelfs, indien de cylinders zijn gebruikt voor samengeperste lucht. Ook zuurstoffabri kanten en hun personeel worden dringend verzocht de uiterste voorzichtigheid te be trachten met cylinders, welke langen tijd af wezig zijn geweest. Nieuws uit het buitenland Duzcnden personen zijn dakloos gewor den tengevolge van de woeste overetroomin- gen der rivieren Barfani en Kapili. die het land rondom Nowgong in Assam (Eng, Indië) ander water hebben gezet. Meer dan 120 dor pen, met een totale bevolking van 300.000 personen, worden door de ramp getroffen. De geheele rijstoogst is vernietigd en het vee wordt weggespoeld. De overstroomingen zijn de ergste sinds 1931. doorslag voor dit resultaat. Agenda voor Haarlem v DINSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelst. ..Achter Wal len en Pcorten", 20 uur. Gem. Concertzaal: Eerste Iede.nconcer: H.O.V., 20 uur. Nederl. Filmwerk „Perpetuum Mobile", 21 u. Lange M&rgaretkastraat 19: Lezing voor Huis houdelijke Voorlichting. Rembrandt: Marie Louise. Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevangene van Zenda. Deze drie: 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: Baccara, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Rio, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarnc Theater: Jagers van Texas. 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG IH OCTOBER Stadsschouwburg: Tooneelst. „Achter Wal len en Poorten". 20 uur'. •Gem. Concertge bouw, Tuinzaal, Groote Psychometrische en Eloemenseance, 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing dr. G. Bolkestein, 20 uur. Nwe Gracht 90: alg. veng. „Het Witte Kruis", 20 ppr. Heeren- weg 141 (Heemstede): Lezing „Roepen, trots bevel tot zwijgen", 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I. 301.5 M. 10.00, 20.00. 23.00 Nieuws. 17.00 „Dat kun jij ook". 17.30 Opera-muzlek. 17.45 Rijk over zee. 18.05 Pierre Palla, 18.30 Strijdkr. proigr. 19.00 En nunaar bed. 19.05 Strijkkwartet. 19.-15 Departementale uitzending. 20,05 Weerpraat- je. 20.08 Echo van den dag. 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein. 21.30 „De kleine misdaad". 21.35 „Contact". 22,15 Buitenlandsch over zicht. 22.30 RKV Beroepskeuze en psycho logie. 23.15 Skymasters. 23.45 Albert Sandler. HILVERSUM II, 415.5 M. 19-00. 20.09, 22.00 Nieuws, 17.05 Uit Neder lands glorietijdperk IV. 17.45 Vibrafoon sextet. 1315 Sport. 18.30 Klaas van Beeck. 18,50 's Avonds als ik slapen ga. 19,15 „NI- WIN". 19.30 Op de brug. 20.05 De gewone man20.15 Kamerorkest. 20.45 Filmkwar tier. 21.00 Metropole-palet. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 KRO correspondenten. 22.35 Avondgebed. 22.50 Bruno Walter. De bril van Sultan Sar 80. Tips zette den bril op en keek naar de verlaten Perzische keuvels. „Hé. wat een merkwaardige groote steen", zei hij plotseling. „Ik zie niets", zei Tops. J7: zie ook niets", riep de Sir dar die mei zijn scherpe oogen in de verte tuurde. „Ik zie toch een steen door dezen bril", herhaalde Tips, „la ten we er eens heengaan. Je kan nooit ■-eten waar het. goed voor isDe an deren keken nu ook door den bril. En Ja, zij zagen allen dien steen zoo dui delijk alsof hij vlakbij was. „Wij moe ten erheen", riep de Sirdar, „wanneer er iets bijzonders met dien steen aan de hand is, dan is ook hel bewijs gele verd, dal dit de wonderbril van den werkclyken Sultan is!" BINNENLAND Brieven aan het personeel van de 7 De cember divisie, dat reeds in Indië is, moeten op de enveloppe voorzien, zijn van de toevoeging „7 December divisie". De adresseering wordt dus: naam, rang. legernum- ■mer, onderdeel, 7 De cember divisie, veld postkantoor Batavia. Op 15 October wordt de j,Unie-lün". een nieu we scheepsdienst Rot terdam—Gent. geopend, welke geëxploiteerd wordt door een' Rotter damsche en een Gent- sche reederij. De sche- pen, welke geen tus- sehenhavens zullen, aan doen, vertrekken Dins- dags van Rotterdam en Vrijdags van Gent. Hedenavond om streeks 23 uur komt de Flying Dutchman „Edam" van de K. L. M. terug v&n de bijzondere vlucht naar Zuid-Afri- ka. Het ligt in de bedoe ling deze terugkomst een eenigszïns feestelijk karakter te geven. De bietencampagne in Zeeuwsch-Vlaanderen komt evenals in Brabant slecht op gang door den tragen bietenaan- voer. De verwachting is dat er volgend jaar in Zeeuwsch-Vlaanderer. aanzienlijk minder bie ten verbouwd zullen worden. De hooge rooi- loonen zouden den ver bouw van bieten nauwe lijks loonend maken. Te Rotterdam is 's nachts een. jampot met zwavelzuur in de slaap kamer van een 53-jari- gen scheepssehilder ge worpen, die daardoor zeer ernstige brandwon den opliep. BUITENLAND Een leidende figuur in de campagne in Bir ma. de bevelhebber van het zesde leger der Ver eenigde Staten, gene raal Joseph Stilwell is op 63-jarigen leeftijd ten gevolge van een buik operatie overleden. Haarlem en Omgeving Het Haarlemsche Re vue- en Cabaretgezel schap De Zomer-* muizen..geeft a.s. Zater dagavond 19 October in Hotel Vreeburg te Bïoe- mendaal een uitvoering. De bibliotheek in het Jeugdhuis aan - de Donkere Laan te Bloe mendaal wordt Woens dagmiddag weder her opend. De oud-Haarlemmer Ds. J. van Dullemen te Aarlanderveen ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oude- ga W.D. De lieer W, v. Doorn te Heemstede viert mor gen, Woensdag, zijn 25- jarig jubilé als besteller bij de P.T.T. Op den autoweg AmsterdamSassenheïm (Den Haag) ontbreekt op den middenberm de be- planting grootendeels. De K.N.A.C. heeft.' in verband met de bijzon dere anti-verblindende werking de aandacht van den betrokken dienst daarvoor ge vraagd. Haarlem-Zuid-West. de vereeniging ter be hartiging der belangen van de bewoners in. die •wijk, houdt een feest avond op 23 October in de H.K.B., Tempeliers- straat. Het amusements programma wordt ver zorgd door het gezel schap van den heer J. Eizema, terwijl „The Harlem Swingers", on der Jan v, Ake, de dans muziek verzorgen. Het besluit tot het onderhouden van de Anslijrischool, Friesche Varkensmarlït. waartoe de Haarlemsche Nood- raad op 9 Januari be sloot, is door Ged. Sta ten goedgekeurd. De heer A. P. van der Haak, die vandaag veertig jaar werkzaam Is bij de firma F. Per- quin, steenkolenhandel, is vanmiddag gehuldigd, waarbij hem geschenken zijn aangeboden door den heer Perquin en het personeel. Ook van an dere zijden ontving hij blijken van belangstel ling. De Stichting Haar lemsche Opera geeft op 23 en 28 October in den Stadsschouwburg opvoe ringen van „De Dollar- prinses", operette van Leo Fall. In gebouw Jacob straat 6 worden op 23 October cultureele films over Canada en Zwitser land vertoond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2